تاپیک رفع اشکال درس تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها کنکور کارشناسی ارشد

890031156

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام در این درس 2 تا سال داشتم اگر دوستان جواب بدند ممنون میشم.

سوال مربوط به بخش توان و انرژی کتاب آقای مومن زاده:

سوال 1 : 1/2 که در عبارت دورش خط کشیدم از کجا اومده؟
سوال 2 : در حل این سوال خط اول رو از کجا آورده؟ از کدام خاصیت استفاده شده؟
با تشکر.

1:

2:

سلام
سوال اول که فرمول توان رو بنویسی بدست میاد
اصلا نکته داشتیم که سیگنال با پله باشه توانش میشه دامنه به توان 2 ضرب در ضریب 1/2
سوال دومم که مشابه ارشد هست
توان کل رو داده
قسمت زوج برای n ها + رو داده و n های - هم به صورت زوج گسنرش میدیم و توانشو حساب میکنیم
توان کل برابره با توان فرد به علاوه ی توان زوج

Reza82N

عضو جدید
سلام
سوال اول که فرمول توان رو بنویسی بدست میاد
اصلا نکته داشتیم که سیگنال با پله باشه توانش میشه دامنه به توان 2 ضرب در ضریب 1/2
سوال دومم که مشابه ارشد هست
توان کل رو داده
قسمت زوج برای n ها + رو داده و n های - هم به صورت زوج گسنرش میدیم و توانشو حساب میکنیم
توان کل برابره با توان فرد به علاوه ی توان زوج
ممنون-مشکلم اینه که درسته نکته داریم : طبق گفته شما: دامنه به توان 2 ضرب در ضریب 1/2
اگر همین نکته رو به کار ببریم دامنه اش به توان 2 میشه = 1/2
در 1/2 دیگه هم که باید ضرب بشه میشه 1/2 ضربدر 1/2
1/2 سومی مربوطه به چیه؟

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام در این درس 2 تا سال داشتم اگر دوستان جواب بدند ممنون میشم.

سوال مربوط به بخش توان و انرژی کتاب آقای مومن زاده:

سوال 1 : 1/2 که در عبارت دورش خط کشیدم از کجا اومده؟
سوال 2 : در حل این سوال خط اول رو از کجا آورده؟ از کدام خاصیت استفاده شده؟
با تشکر.

1:

2:

سلام

در مورد تست نمونه 16

یه نکته داریم به این صورت که سیگنالهای دوره محدود توانشون صفر هستش.
مثلا فرض کن یه سیگنال داریم دربازه منفی بینهایت تا منفی 4 اندازش 3.در بازه منفی 4 تا مثبت 4 اندازش 10 و دربازه مثبت 4 تا بینهایت اندازش 2 هستش.حالا برای این سیگنال توان بدست میاد دو بتوان دو بعلاوه سه بتوان دو کلا تقسیم بر 2
یعنی اندازه بازه منفی 4 تا مثبت 4 تاثیری در توان نداره.

حالا توی این سوال

سه یوی منفی تی به ازای منفی تی بزرگتر از صفر جوابش میشه سه یعنی از منفی بنهایت تا صفر میشه 3 و از صفر تا مثبت بینهایت جوابش میشه صفر.خب اندازه میشه صفر بتوان دو بعلاوه سه بتوان دو کلا تقسیم بر 2
در مورد دومی به ازای تی بزرگتر از صفر سیگنال یک تقسیم بر رادیکال دو سینوس تی خواهیم داشت.به ازای تی کوچکتر از صفر سیگنال صفر هستش.پس توان میشه صفر بتوان دو بعلاوه توان یک تقسیم بر رادیکال دو سینوس تی کلا تقسیم بر دو
حالا واسه پیدا کردن توان یک تقسیم بر رادیکال دو سینوس تی.
نکته داریم که توان سیگنال آ سینوس تی یا آ کسینوس تی میشه آ بتوان دو تقسیم بر دو.پس اینجا توانش میشه یک تقسیم بر چهار.پس کلا سیگنال دومی توانش میشه صفر بتوان دو بعلاوه یک تقسیم بر 4 کلا تقسیم بر دو که میشه یک هشتم.

در مورد سوال بعدیت

اینکه انرژی قسمت زوج سیگنال میشه همان فرمول انرژی رو برای قسمت زوج سیگنال بنویس.فرمول اولی بالایی که نوشته هم اصلا توی این تست بدرد نمیخوره.
کافیه اینو بدونی که قسمت زوج یعنی قسمت منفی محور عینا توی قسمت مثبت محور هم هستش. همونطوری که نوشته پس کافیه انرژی رو به ازای تی بزرگتر از صفر حساب کنیم.و قسمت مثبت رو در دو ضرب کنیم که قسمت منفی هم حساب شده باشه

Reza82N

عضو جدید
سلام دوستان , واقعا از همه ممنون , دکمه تشکر واقعا برای اینکه وقت میزارید و این مطالبو به این صورت توضیح میدید کمه,اما چاره این نیست و درست نیست پست تشکر زد. ولی این دکمه های تشکر واقعا از ته دل فشار داده میشه.

آقا مسعود طبق : نکته:
نکته داریم که توان سیگنال آ سینوس تی یا آ کسینوس تی میشه آ بتوان دو تقسیم بر دو

این مساله هم قابل محاسبه است؟ چون کتاب روش طولانی رو رفته گفتم شاید اینجا شانسی جوابش یکی شده با این نکته:

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام دوستان , واقعا از همه ممنون , دکمه تشکر واقعا برای اینکه وقت میزارید و این مطالبو به این صورت توضیح میدید کمه,اما چاره این نیست و درست نیست پست تشکر زد. ولی این دکمه های تشکر واقعا از ته دل فشار داده میشه.

آقا مسعود طبق : نکته:

این مساله هم قابل محاسبه است؟ چون کتاب روش طولانی رو رفته گفتم شاید اینجا شانسی جوابش یکی شده با این نکته:

سلام.اون نکاتی که من گفتم همش در کتاب موجود هستش.اون نکته ای هم که گفتم مربوط به سینوس و کسینوس به صورت دقیق توی عکس که از کتاب آقای تقدسی عکس گرفته شده و توی هیچ کتاب دیگه ای درمورد سینوس و کسینوس توضیح داده نشده اینجا میذارم.

Capture.jpg

Reza82N

عضو جدید
سلام مجدد,

تو این تصویر عبارتی که مشخص کردم علت ننوشتنش با توجه به خواص تابع ضربه چی بوده؟ممنون.

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام مجدد,

تو این تصویر عبارتی که مشخص کردم علت ننوشتنش با توجه به خواص تابع ضربه چی بوده؟ممنون.

به این دلیل ننوشته که چون منفی یک در بازه انتکرال نیستش.تی فقط به ازای 0 تا مثبت بی نهایت هستش پس منفی یک تعریف نشده

Reza82N

عضو جدید
سلام به همه دوستان عزیز,
2تا سوال دارم که ممنون میشم دوستان پاسخ بدند:
در عکس اول : فلش بالایی: که امده از تغییر متغیر استفاده کرده این روش به چه صورته؟ چرا کران شده 2t ربطی به همون تغییر متغیر داره؟

در فلش دومی : چطور اونو رسم کرده؟ از عددهای روی محور سر در نیاوردم.

و زحمت دومی:

در این عکس : حاصل وای 2 ِ تی چگونه بی نهایت بدست اومده؟ باتشکر.

Armin-Z

کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان عزیز,
2تا سوال دارم که ممنون میشم دوستان پاسخ بدند:
در عکس اول : فلش بالایی: که امده از تغییر متغیر استفاده کرده این روش به چه صورته؟ چرا کران شده 2t ربطی به همون تغییر متغیر داره؟

در فلش دومی : چطور اونو رسم کرده؟ از عددهای روی محور سر در نیاوردم.

و زحمت دومی:

در این عکس : حاصل وای 2 ِ تی چگونه بی نهایت بدست اومده؟ باتشکر.

سلام
1. بله به خاطر همون تغییر متغیر هستش، تاو از منفی بی نهایت تا t تغییر میکنه، پس 2تاو از منفی بی نهایت تا 2t تغییر میکنه ، چون 2تاو رو همون s گرفتیم بازه اون هم میشه از منفی بی نهایت تا 2t
2.شکل خروجی رو از اعمال ورودی x2(t) به ضابطه سیستم 3 (همون ضابطه که تو عکس اول با فلش نشون دادی) بدست آورده و نشون داده که با سیگنالی که از یک واحد شیفت دادن به راست خروجی y1(t) بدست میاد متفاوت هست، پس تغییر پذیر با زمان هست
3. با توجه به اینکه ضابطه سیستم دارای ترم x(1) هست و توی ورودی در لحظه 1 ضربه داریم پس خروجی بی نهایت میشه، چون مقدار ضربه در لحظه وقوع بی نهایت هست

Reza82N

عضو جدید
2.شکل خروجی رو از اعمال ورودی x2(t) به ضابطه سیستم 3 (همون ضابطه که تو عکس اول با فلش نشون دادی) بدست آورده و نشون داده که با سیگنالی که از یک واحد شیفت دادن به راست خروجی y1(t) بدست میاد متفاوت هست، پس تغییر پذیر با زمان هست
سلام ممنون دوست عزیز؛
ممنون از جوابت اما من از رسم عکس اول کادر دو سر در نیاوردم( رسم سیگنال شیفت یافته) که بواسطه اون میخواسته بگه وقتی ورودی شیفت پیدا کنه خروجی یه چیز دیگه میشه.این شکل یه چیز دیگه رو چطوی رسم کرده,
راستی 1/2 پشت انتگرال را به چه منظور اضافه کرده؟ همان ضابطه 3.

ممنون بازم.

Joe_Bel

کاربر ممتاز
فیلم آموزشی فارسی تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها

دانشگاه صنعتی شریف

این درس یکی از مهمترین دروس دوره کارشناسی مهندسی برق است. سیستمها، مستقل از اینکه یک مدار الکتریکی ساده باشند یا یک سیستم مخابراتی پیشرفته، از یک نظریه کلی پیروی میکنند که این نظریه کلی موضوع این درس است. در این درس تاکید اصلی روی نظریه سیستمهای خطی و تغییرناپذیر با زمان است، و ابزارهای گوناگون برای تحلیل این سیستمها، از جمله انتگرال (یا مجموع) کانولوشن، سری فوریه (پیوسته و گسسته)، تبدیل فوریه (پیوسته و گسسته)، تبدیل لاپلاس، و تبدیل Z تدریس خواهند شد.
این درس توسط دکتر بابایی زاده عضو هیئت علمی دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف تدریس میشود

مسعود بابایی زاده:
وی مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی برق به ترتیب از دانشگاههای صنعتی اصفهان (۱۳۷۳) و صنعتی شریف (۱۳۷۵)، و دکترای خود را در رشته مهندسی برق به طور مشترک از دانشگاههای گرونوبل فرانسه (INPG) و صنعتی شریف (۱۳۸۱) اخذ نموده است. او در سال ۱۳۸۲به عضویت هیات علمی دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف در آمد و در حال حاضر نیز دانشیار آن دانشکده است.
زمینه علاقه اصلی وی پردازش سیگنال است، و تا کنون مقالات متعددی از وی در ژورنالها و کنفرانسهای بینالمللی به چاپ رسیده است. اطلاعات بیشتر در مورد سوابق وی در آدرس Massoud Babaie-Zadeh's Homepage در دسترس است.
'''ایمیل آموزگار:
mbzadeh@yahoo.com

دانلود مستقیم

جلسه اول - تعریف برخی سیگنالهای مهم

جلسه دوم - ادامه معرفی برخی سیگنالهای مهم

جلسه سوم - معرفی ۶خاصیت برای سیستمها

جلسه چهارم- سیستمهای LTI: پاسخ ضربه و کانولوشن

جلسه پنجم - جابجاپذیری سیستمهای LTI

جلسه ششم

جلسه هفتم- توابع singularity، سری فوریه

جلسه هشتم- پدیده گیبس، خواص سری فوریه پیوسته

جلسه نهم- حل چند مساله از سری فوریه پیوسته

جلسه دهم

جلسه یازدهم

جلسه دوازدهم

جلسه سیزدهم

جلسه چهاردهم

جلسه پانزدهم

جلسه شانزدهم

جلسه هفدهم

جلسه هجدهم

جلسه نوزدهم

جلسه بیستم

Joe_Bel

کاربر ممتاز
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif][FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]سوالات سیگنال آمون دکتری 93 از اینجا[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif] [/FONT][FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif][FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]قابل دریافت است. [/FONT][/FONT][FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]پاسخ تشریحی آن را نیز می‌توانید از[/FONT][FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]اینجا[/FONT][FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif] دانلود کنید[/FONT][/FONT][/FONT]

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام.
لطفا هر چه سریع تر کمک کنین به این سوال جواب بدین.
خیلی مهمه.
ممنون.:cry:

http://8pic.ir/images/49209207909212515246.jpg

دوست من ظاهرا این سیستم معکوس ناپذیر به نظر میاد چون لحظه ی صفر تحویل گرفته نمیشه ولی با کمی دقت میبینم که ارگومان ضابطه ی اولی هستش x[n-1 و از طرفی n بزرگتر مساوی یک هستش حالا میایم همون طرفین شرط n رو منهای یک میکنیم و داریم n-1 بزرگتر مساوی صفر یعنی ارگومان ضابطه ی اولی همه ی لحظات صفر و به بعدش رو تحویل میگیره و از طرفی ضابطه ی سوم هم که لحظات منفی یک و قبلش رو تحویل میگیره پس همه ی لحظات تحویل گرفته میشند و دیگه چیزی نیست که بخواد سیستم رو معکوس ناپذیر کنه پس سیستم معکوس پذیر به نظر میاد و میایم معکوسشو بنویسیم و دیگه قطعا وقتی میتونیم بگیم معکوس پذیر هستش(شرط لازم و کافی ) که بعد نوشتن ضابطه های معکوس تمام لحظات اون جا هم روسی شرط ها پوشش داده بشه یا بهتره گفت شرط ها مکمل هم باشند و حتی اگه تداخلی هم پیش بیاد مشکلی نداره و برای نوشتن معکوسش هم کاری نداره ضابه ی دوم که صفره رو کنار میزاریم و ضابطه ی اولی معکوسش میشه y[n مساوی است با x[n+1 و توجه داریم شرط زمانش n به n+1 تبیدل میشه و بعد ساده سازی داریم داریم n بزرگرتر مساوی صفر و ضابطه ی سومی هم که معکوسش خودش میشه و شرطش هم که هست n کمتر از منفی یک پس همه ی زمان ها هم توی ضابطه ی معکوس تحویل گرفته میشه پس سیستم معکوس پذیر است

Joe_Bel

کاربر ممتاز
سلام.
لطفا هر چه سریع تر کمک کنین به این سوال جواب بدین.
خیلی مهمه.
ممنون.:cry:

http://8pic.ir/images/49209207909212515246.jpg

معکوس پذیر هست چون می توان تمام لحطات رو باز سازی کرد ... اگر زمان پیوسته بود نمی توانستم بین 0 و 1- رو بازسازی کنیم

آخرین ویرایش:

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام از دوستان تقاضا دارم بفرمایند کجای کار را اشتباه میروم,

قسمت وسط عکس استنباط منه.

سلام

قسمت آخرش اشتباه رفتي

عدد يك؛ تابع ثابت محسوب ميشه كه توي همه ي زمان ها مقدارش يكه ....با كل تابع جمع بشه ؛از زمان چهار به بعد صفر ميشه ..

...i i i i i i i i i i i i i ....

saied68

عضو جدید
از طریق فرمول اصلی توان یک سیگنال چجوری میتونیم سؤال زیر رو حل کنیم ؟
01.jpg
مجدد تأکید میکنم از طریق فرمول اصلی توان نه از طریق فرمول های میانبر
و همچنین سؤال زیر چجوری به جواب میرسیم :
02.PNG
این دوتا سؤال واسه استاد تقدسی هستن ، ولی ایشون اینا رو به روش های خیلی کوتاه و میانبر حل کردن .

Reza82N

عضو جدید
تاپیک رفع اشکال درس تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها کنکور کارشناسی ارشد

سلام ما دیگه پیر شدیم ،توانایی جوابگویی به سوالات سخت رو نداریم بابا

سوال یک بر عهده ی خودت:D

مشاهده پیوست 204649

سلام دوست عزیز تحلیل من نادرسته؟
ممنون.

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز جواب سوال ۲ شما فکر میکنم این میشه.اگر غلطه اصلاح کنن دوستان

سلام.

میخواستم یه چیز اضافه کنم اونم اینه که حالا حتما نباید فرمول حفظ کنیم.حالا اگه اون فرمولی که دوستمون نوشتن همون می دانیم رو ندانیم اونموقع تکلیف چیه

کلا توی سوالاتی که سیگما هستش بهترین کار اینه که شکل اون تابع شامل سیگما رو بکشیم. حالا اینجا سیگما به فرم تابع ضربه هستش و همانطوری که میدانیم تابع ضربه فقط زمانی جواب داره که داخل آرگومان مساوی صفر باشه.یعنی به ازای دو ان مساوی کا ما یک خواهیم داشت!
حالا کا به زای 2و4و6 و ... ان میشه 1و2و3و ... یعنی میشه همینیکه دوستمون گفتن.
اگه داخل سیگما هم تابع پله بود.تابع پله به ازای داخل آرگومان بزرگتر از 0 مقدارش ضریب تابع پله خواهد بود

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
اقا یه دنیا ممنون میشم جواب سوال منو بدین :(

سوال : کانولوشن تابع زیر را بدست بیارید و نمودار حاصله را رسم کنید؟

http://upload7.ir/imgs/2014-04/67690784387592457065.jpg اینجا اپلودش کردم..

مشاهده پیوست 204706

سلام
از تبدیل z حل نمیشه ؟؟؟

تا جایی که من یادم مونده ...(الان دسترسی به کتاب ندارم ...ممکنه فرمول هارو قاطی کرده باشم)

y(n)=x(n)* h(n) -----> y(z)=x(z). h(z)1

a^n u(n) ------> 1/(1-az^-1)1

u(n) .............> 1/(1-z^-1)1

تجزیه ی کسر . ساده سازی و رسم شکل با خودت :D:)

mjalili39

عضو جدید
سلام
از تبدیل z حل نمیشه ؟؟؟

تا جایی که من یادم مونده ...(الان دسترسی به کتاب ندارم ...ممکنه فرمول هارو قاطی کرده باشم)

y(n)=x(n)* h(n) -----> y(z)=x(z). h(z)1

a^n u(n) ------> 1/(1-az^-1)1

u(n) .............> 1/(1-z^-1)1

تجزیه ی کسر . ساده سازی و رسم شکل با خودت :D:)

سلام میشه کامل حل کنی؟اخه سوال میان ترم 3 شنبه هستش! قربونت ممنون میشم.

بالا