تاپیک رفع اشکال درس تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها کنکور کارشناسی ارشد

Reza82N

عضو جدید

سلام دوستان/در این سوال تنها چیزی که متوجه شدم اینه که وردوی ۲ را برحسب ۱ نوشته/ولی متوجه نشدم چرا اینکارو کرده و همچنین ادامه حلش منظورش چیه/ ممنون اکر راهنمایی کنید.

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان/در این سوال تنها چیزی که متوجه شدم اینه که وردوی ۲ را برحسب ۱ نوشته/ولی متوجه نشدم چرا اینکارو کرده و همچنین ادامه حلش منظورش چیه/ ممنون اکر راهنمایی کنید.

سلام

توی سیستم های خطی ،هربلای خطی سر ورودی بیاد عین همون سر خروجی هم میاد ....با توجه به این نکته

یه ورودی رو داده خروجیش هم داده ،گفته سیستم خطی هست ....حالا خروجی یه ورودی دیگه داده ...

تواین نوع سوالات برای خروجی دوم ...سعی می کنیم ورودی دوم رو فقط با عملگرهای خطی ( انتگرال ،مشتق ، ضرب و جمع و..) ،برحسب ورودی اولی بنویسیم ،بعد هر بلایی که سر ورودی اول اومده، سر خروجی اول هم میاریم ....خروجی دوم بدست میاد!

( وای به حالت llvll.asoud اگه بعد از این همه فسفر سوزی من بیای یه راه حل کوتاه بدی!)

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

همینطوری که کامل توضیح داده شده ورودی دوم بر اساس ورودی اول نوشته میشه بعد همین رابطه بین خروجی دوم و خروجی اول هستش(از ویژگی های سیستم خطی)

چون در لحظه تتا خواسته اگه از ورودی اول نسبت به تتا مشتق بگیری میشه منفی تابع ضربه تی منهای تتا حالا اگه در منفی ضرب کنی میشه ورودی دوم.یعنی رابطش میشه مشتق نسبت به تتا و ضربدر منفی کردن.
حالا از خروجی اول نسبت به تتا مشتق بگیری میشه تابع ضربه تی بعلاوه تتا بعد در منها ضرب کنی میشه همون گزینه دو.
در واقع اینیکه اینجا نوشته مشتق رو در لحظه تتا حساب کرده

mjalili39

عضو جدید
اقا ممنون میشم خیلی سریع جواب این سوال منو بدین :(( اخه سوال کوئیزه...باید برای 3شنبه تحویل بدم

برای تابع g(t) =cos4t دوره تناوب را مشخص کرده و ضرایب سری فوریه ان را بنویسید

ممنون میشم 1دنیا

controlqueen

عضو جدید
سلام بچه ها..میشه تست17ازکتاب کهن صفحه88 روبرام توضیح بدین چرامیگه این سیستم علیه؟ اخه طبق توضیحی که صفحه 84داده که این سیستم غیرعلی میشه!!! اخه چراانقدتناقض هست؟

Armin-Z

کاربر ممتاز
سلام بچه ها..میشه تست17ازکتاب کهن صفحه88 روبرام توضیح بدین چرامیگه این سیستم علیه؟ اخه طبق توضیحی که صفحه 84داده که این سیستم غیرعلی میشه!!! اخه چراانقدتناقض هست؟

نگفته علیه! گفته علی هم می تواند باشد! واسه اینکه ثابت کنه علی می تواند باشد، یه مثال بزنه که علی باشه کفایت میکنه.

Reza82N

عضو جدید

سلام بچه ها،
انشالله مه حالتون خوب باشه و پرانرژی مشغول خوندن باشین،

بنظر شما برای درک بهتر بهتر نیست بجای وقت گذاشتن روی تست آزاد چندین و چند بار تست های سراسری و بزنیم و همچنین تست های تالیفی/

بنظر شما تست های آزاد در چه مرتبه ای از اولویت قرار داره؟

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام بچه ها،
انشالله مه حالتون خوب باشه و پرانرژی مشغول خوندن باشین،

بنظر شما برای درک بهتر بهتر نیست بجای وقت گذاشتن روی تست آزاد چندین و چند بار تست های سراسری و بزنیم و همچنین تست های تالیفی/

بنظر شما تست های آزاد در چه مرتبه ای از اولویت قرار داره؟

سلام

در مبحث سیگنال ها و سیستم ها تست های آزاد از ارزش زیادی برخورداره طوریکه هر کتاب سیگنالی رو ببینی تستهای آزاد رو به همره تست های سراسری آورده و خیلی مهم هستش

Reza82N

عضو جدید

سلام امیدوارم حال همتون خوب باشه و خسته نباشید ،

توی این سوال اونجایی که زیرش خط کشیدم رو متوجه نشدم از کجا اومده!اگه میشه دوستان راهنمایی بکنن/ممنون از همه

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام امیدوارم حال همتون خوب باشه و خسته نباشید ،

توی این سوال اونجایی که زیرش خط کشیدم رو متوجه نشدم از کجا اومده!اگه میشه دوستان راهنمایی بکنن/ممنون از همه
سلام . اینجا چون بحث ضرایب فوریست میشه گفت از همون خاصیت شیفت که روی ضرایب سری فوریه تاثیر میذاره استفاده کرده. دوره تناوبش که 4 هستش رو در نظر داشته باشین. از خاصیت استفاده کنین. توجه هم داشته باشین که e^(-*j*pi) میشه (-1).

aminvo

عضو جدید
توان سیگنال ضربه در زمان پیوسته چقدر هست؟؟ من حساب کردم به یک عبارت صفر * بی نهایت رسیدم که رفع ابهامش کردم شد بی نهایت. یعنی سیگنال ضربه هم انرژی بی نهایت داره و هم توان بی نهایت در صورتی که در زمان گسسته انرژی برابر 1 و توان صفر داره؟؟

zavareh89

عضو جدید
خوب تو زمان گسسته مقدار تابع ضربه یک تعریف میشه ولی تو پیوسته مقدار تابع تو لحظه صفر بینهایته و بقیه لحظه ها صفره و انرژیش بی نهایت میشه .

Reza82N

عضو جدید

سلام خدمت دوستان/
دو سوال دارم:

طبق نکته ای که ذکر شده،چرا مقداری که مشخص کردم به اندازه pi/۲ شیفت پیدا کرده؟
سوال بعدی :از روی نمودار آخری(فاز)چیزی که متوجه میشیم:به ازای w مثبت فاز برابر pi/۴ و به ازای w های منفی فاز برابر pi/۴ - به همین صورته؟؟

سوال نمودار فاز:

باتشکر از دوستان

sina_oonline

عضو جدید
سلام دوستان
یک سوالی ذهنمم مشغول کرده شاید زیاد ساده باشه اما برام مبهمه.
چرا گزاره زیر درست نیست من واقعا متوجه نمی شم.
z(t)=x(t) * y(t) =>z(2t)=x(2t)* y(2t) ::end
مگر رابطه کانولوشن با روابط دیگه فرق خاصی داره که این رابطه اشتباه میشه صرفا یک تغییر متغیر ساده دادیم.
این سوال تو کنکور 83 اومده و گفته
z(2t)=0.5 zarbdar x(2t) * y(2t) :end

ممنون

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یک سوالی ذهنمم مشغول کرده شاید زیاد ساده باشه اما برام مبهمه.
چرا گزاره زیر درست نیست من واقعا متوجه نمی شم.
z(t)=x(t) * y(t) =>z(2t)=x(2t)* y(2t) ::end
مگر رابطه کانولوشن با روابط دیگه فرق خاصی داره که این رابطه اشتباه میشه صرفا یک تغییر متغیر ساده دادیم.
این سوال تو کنکور 83 اومده و گفته
z(2t)=0.5 zarbdar x(2t) * y(2t) :end

ممنون
سلام
چون رابطه ی کانوولوشن یک رابطه ی انتگرالی هستش، اینجا شما با تغییر متغیر 1/2 رو به خاطر متغیر انتگرالی خواهید داشت.

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان/
دو سوال دارم:

طبق نکته ای که ذکر شده،چرا مقداری که مشخص کردم به اندازه pi/۲ شیفت پیدا کرده؟
سوال بعدی :از روی نمودار آخری(فاز)چیزی که متوجه میشیم:به ازای w مثبت فاز برابر pi/۴ و به ازای w های منفی فاز برابر pi/۴ - به همین صورته؟؟

سوال نمودار فاز:

باتشکر از دوستان
سلام.
سوال یک: اول جواب سوال دو رو بخونید
سوال دو: اونجا -pi/4 در اصل شیب اون خط هستش و فازتون در اصل یک تابع خطی از w با شیب -pi/4 هستش و جواب سوال یک هم این میشه که شما برای فاز به دست آوردن بایستی w رو که توی ترم دوم 2 هستش تو فرمول جایگزین کنین پس میشه -pi/2

sina_oonline

عضو جدید
سلام
چون رابطه ی کانوولوشن یک رابطه ی انتگرالی هستش، اینجا شما با تغییر متغیر 1/2 رو به خاطر متغیر انتگرالی خواهید داشت.

خیلی ممنونم :) اما فقط من هنوز یک ابهام کوچیک دارم توی رابطه اول به جای t بزارید 5 و تو رابطه دوم به جای t بزارید 2.5 آیا این تناقض نیست؟

بعدا نوشت : الان که دوباره فکر کردم متوجه شدم که احتمالا تناقض نیست در واقع کانولوشن برای دو تا تابع معنی داره نه دو تا عدد.

Reza82N

عضو جدید

دوستان یه نگاهی به شکل زیر بندازید
بنظر شما شکلش درست رسم شده؟
چون به ازای k فرد شکل در مضارب غیرصحیح از زمان: ۳- میاد زیر محور x
برای k زوج هم در مضارب غیر صحیح از زمان :۱- میاد زیر محور x
پس جمعا ۴ واحد زیر محور در مضارب غیر صحیح یعنی مضارب ۱/۲ داریم،
بالای محور هم که درسته،
خیلی ممنون.

Armin-Z

کاربر ممتاز
دوستان یه نگاهی به شکل زیر بندازید
بنظر شما شکلش درست رسم شده؟
چون به ازای k فرد شکل در مضارب غیرصحیح از زمان: ۳- میاد زیر محور x
برای k زوج هم در مضارب غیر صحیح از زمان :۱- میاد زیر محور x
پس جمعا ۴ واحد زیر محور در مضارب غیر صحیح یعنی مضارب ۱/۲ داریم،
بالای محور هم که درسته،
خیلی ممنون.

IMAG0042.jpg

llvll.asoud

کاربر ممتاز
آرمین جان خیلی عالی نوشتن و با نقطه گذاری راحت میشه حل کرد.
ولی خب چون این سوالو مطرح کردید دیدم بد نیستش اگه یکم دونسته های خودمونو که توی فصلهای ابتدایی کتاب هم هستش مثل پیدا کردن دوره تناوبو این چیزا توی این سوال یه مرور بکنیم

11.jpg

xzsawq21

عضو جدید
سلام ببخشید کسی در مورد کتاب سیگنال هنجی از پوران پژوهش نظری دارد؟

amir.ashofte

عضو جدید
سلام
من این کتاب رو ندیدم اما بهترین کتاب های سیگنال :
1- سیگنال مهندس تقدسی انتشارات نصیر
2-سیگنال مهندس مومن زاده انتشارات راهیان ارشد
موفق باشید

Joe_Bel

کاربر ممتاز
سلام ببخشید کسی در مورد کتاب سیگنال هنجی از پوران پژوهش نظری دارد؟

به درد نمی خوره ... تنها نقطه قوتش اینه که سوالات سالهای پیشو یک جا سال به سال داره ... فصل اولش چندتا نکته هست که در کتابهای دیگه گفته نشده اما در کل درس نامه کتاب نسبت به کتابهای دیگر خیلی ضعیفتر می باشد

Reza82N

عضو جدید

سلام دوستان خسته نباشيد بعد از مدتي عدم دسترسي به نت بالاخره تونستم وارد سايت بشم،

يك سوال داشتم:
١-سيگنال زير چطور بدست اومد؟

يك سوال ديگه، سيگنال sinc يك سيگنال حقيقيه يا مختللط؟
پيشاپيش ممنون.

آخرین ویرایش:

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان خسته نباشيد بعد از مدتي عدم دسترسي به نت بالاخره تونستم وارد سايت بشم،

يك سوال داشتم:
١-سيگنال زير چطور بدست اومد؟

يك سوال ديگه، سيگنال sinc يك سيگنال حقيقيه يا مختللط؟
پيشاپيش ممنون.

سلام ،
اینجا
رو ببینید :redface:

Reza82N

عضو جدید

سلام دوستان شديدا نيازمند ياري شما هستيم،
رابطه اي كه نوشته از كجا اومده؟خيلي ممنون.

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام مجدد،
سوال قبليم:تابع سينك حقيقيه يا مختلطه؟اين سوال رو اذ اونجايي دارم ميپرسم كه:چون سينك از جنس سينوسه و سينوس مختلطه؟؟؟(مختلطه؟)(چونjداره) و از طرفي خاصيت اول تقارن هرميتي براي سينك صدق كرده كه اگر سيگنالي حقيقي باشه اين اتفاق برايش ميفته،دچار شبهه شدم،ممنون ميشم راهنمايي كنيد.

سلام .
نه حقیقی هست ...بعدشم کی گفته سینوس مختلطه؟؟اون j تو فرمول وقتی هست که عدد کمانش مختلط باشه

sin(z)000000000

z مختلط باشه میشه اون فرمولی که تو ذهنته ، اگه حقیقی باشه دیگه اون فرمول j دار براش بی معناست

يك سوال ديگه دارم،در سوال زير نميدونم چرا W رو در اون بازه گرفته،خيلي ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد.جداي از بازه اگر بخواد خروجي اونچيزي كه ميخواد باشه تكليف w هاي منفي چي ميشه؟

ببین خروجی کسینوسی هست y(t)=a+b cos 2t

و w= +_2 و یه ضربه توی صفر .... همون شکلی که خودت کشیدی با قرمز .....

حالا می خواهیم محدوده ی W را برای H تعین کنیم ، به نظرت بین چه بازه ای باشه ،وقتی با وردی ضرب میشه خروجی اون شکلی میده ؟؟H مثل فیلتره دیگه ، اگه بین دو و چهار باشه مثلا دو نیم ، سه باشه خروجی اون شکلی میشه ، مثلا چهار یه دهم باشه ضربه های توی چهار و منفی هم میاد بیرون ..اوکی ؟

آخرین ویرایش:

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان شديدا نيازمند ياري شما هستيم،
رابطه اي كه نوشته از كجا اومده؟خيلي ممنون.
علیک سلام
از ذهن خلاق مولف اومده!
اومده یه سیگنال راحت برای خودش فرض کرده و بر حسبش اون فرضیات ، باقی سوالو حل کرده !

Reza82N

عضو جدید

آقا سپاسگذارم،
يكي از ويديو هاي كلاس سيگنال آقاي مسعود بابايي رو نكاه ميكردم اونجا گفت سينوس مختلطه و كسينوس حقيقي ،البته تو كتاب اقاي كريمي هم نوشته حقيقي اينجا بود كه دچار اشتباه شدم.
الان اين تساوي رو شما ببين كمانش به شكل z نيست ، و يك عدد حقيقيه،ولي تساوي برقراره و سمت راست مختلطه ،
چطور درك كنم حقيقي بودن سينوس را.

آخرین ویرایش:
بالا