تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

mostafa70

عضو جدید
ممنون از لطفتون
ببینید من اگه بخوام دمای اولیه قطعه رو توی فلوئنت بدم چکار باید بکنم که دما رو توی قطعه در لحظات مختلف داشته باشم

سلام
تا جایی که من میدونم اول باید قطعه ت رو توی adapt/region مارک (mark) کنی و بعد توی قسمت patch به اون دمای اولیه یا هر مقدار اولیه دیگه ای بدی.

CFD_man

عضو جدید
سلام
به نظر من روش mostafa70 کاملا درسته فقط باید در شرط مرزی دمایی دیواره گزینه heat Flux را انتخاب کنید و مقدار آن را نیز همانند default صفر قرار دهید

alisaadaty

عضو جدید
سلام
دوستان من وقتی من یک مربع دوبعدی رو مش زدم تو گمبیت خطوط رو با first lengthمش زدم اما وقتی تو فلوئنت importمیکنم ارور میده error object:#f
کسی میدونه این ارور برای چی هست؟البته من تو انسیس فلوئنت 14 ایمپورت کردم نمیدونم گفتم شاید تاثیری داشته باشه
ممنون

ma_ta65

عضو
ممنون
جسمی که من میخوام خنک بشه،ظرفیت حرارتیش با دما تغییر میکنه.با این توضیحات هر چه ران میکنم جواب قابل قبولی بدست نمی آورم.حل گذرا هم مدنظرم هست.ممنون میشم راهنماییم کنید

آخرین ویرایش:

loyal knight

عضو جدید
سلام

من اگه بخوام پروفایل سرعت ورودیمو بدم به فلوئنت باید چه کار کنم؟ تو دو بعدیشو پیدا کردم نمونه کدش رو ولی تو سه بعدی رو نمی دونم
پروفایلمم یه پروفایل ساده هستش

z = (1-(x^2+y^2)/25)
تو دو بعدی می دونم یه همچین چیزی میشه
#include "udf.h"
DEFINE_PROFILE(inlet_x_velocity, thread, position)
{
real x[ND_ND]; /* this will hold the position vector */
real y;
face_t f;
begin_f_loop(f, thread)
{
F_CENTROID(x,f,thread);
y = x[1];
F_PROFILE(f, thread, position) = 20. - y*y/(.0745*.0745)*20.;
}
end_f_loop(f, thread)
}

192724

عضو جدید
با سلاممن یک طرحی داشتم که نیاز به طراحی و تحلیل پره های توربین دارم اگر وقتی دارید که بتونید بهمون کمک کنید ممنون میشم
در صورت موافقت به من ایمیل بزنید با تشکر alimoradi876@gmail.com

marsel2010

عضو جدید
با سلاممن یک طرحی داشتم که نیاز به طراحی و تحلیل پره های توربین دارم اگر وقتی دارید که بتونید بهمون کمک کنید ممنون میشم
در صورت موافقت به من ایمیل بزنید با تشکر alimoradi876@gmail.com

گفته بودن ایمیل نذارید.
من می تونم ولی پولشو میگیرم.:D
توربین گازیه یا بادی؟

fereshtec

عضو جدید
سلام دوستان یه مربع دو بعدی دارم که توش رسانش دارم که ضریب رسامشش نامتغیر با زمانه برای حل در حالت پایدارش استفاده از first orderو quickپه فرقی داره؟

حالا برای حل گذرا با فوریه معلوم گام زمانی چه تاثیری روی جواب داره

pedrami

عضو جدید
سلام دوستان

می تونید لطفا کمکم کنید؟؟؟

من نیاز به رسم هندسه لوله های مارپیچ در نرم افزار گمبیت دارم. اما اصلا نمی تونم رسمش کنم.

هر کدوم از دوستان که بلده ، لطف کنه هندسه شکل رو برام رسم کنه واقعا کمک بزرگی بهم میکنه.

اینم یه عکس از شکل ما

http://upload.tehran98.com/img1/0lpw871ohy3gyo8n2p.png

اگه به نظرتون با گمبیت نمیشه رسم کرد ، با هر نرم افزار دیگه که فکر می کنید میشه رسم کرد این کار رو بی زحمت برای من انجام بدین و فایلش رو برای اجرا در گمبیت برای من ارسال کنید

این لطف رو اگه در حق من بکنید واقعا ممنونتون میشم

marsel2010

عضو جدید
سلام دوستان

می تونید لطفا کمکم کنید؟؟؟

من نیاز به رسم هندسه لوله های مارپیچ در نرم افزار گمبیت دارم. اما اصلا نمی تونم رسمش کنم.

هر کدوم از دوستان که بلده ، لطف کنه هندسه شکل رو برام رسم کنه واقعا کمک بزرگی بهم میکنه.

اینم یه عکس از شکل ما

http://upload.tehran98.com/img1/0lpw871ohy3gyo8n2p.png

اگه به نظرتون با گمبیت نمیشه رسم کرد ، با هر نرم افزار دیگه که فکر می کنید میشه رسم کرد این کار رو بی زحمت برای من انجام بدین و فایلش رو برای اجرا در گمبیت برای من ارسال کنید

این لطف رو اگه در حق من بکنید واقعا ممنونتون میشم

سلام
من براتون میکشمش و هم فرمت STL و هم IGS رو میذارم(اگه فرمت دیگه ای می خوایین بگین). ولی فکر کنم به مشکل بر بخورید. کاش از ICEM و یا Ansys meshing استفاده بکنید. آخه گمبیت واقعا اذیتتون میکنه.
حالا اندازه یا چیز خاصی نمی خواید به من بدین؟

pedrami

عضو جدید
سلام
من براتون میکشمش و هم فرمت STL و هم IGS رو میذارم(اگه فرمت دیگه ای می خوایین بگین). ولی فکر کنم به مشکل بر بخورید. کاش از ICEM و یا Ansys meshing استفاده بکنید. آخه گمبیت واقعا اذیتتون میکنه.

سلام دوست عزیز

واقعا ممنونم از لطفت و کمی که می کنین

والا من مهندس شیمی هستم ، زیاد با این نرم افزار ها کار نکردم . میشه بگین چرا به نظرتون به مشکل بر می خوردم و گمبیت چرا اذیت می کنه؟؟

اگه خیلی اذیت می کنه خوب برم با نرم افزار های دیگه کار کنم ، اما پایان نامه خودم رو باید با فلوئنت انجام بدم

والا داداشی چیزی که من لازم دارم ، تو خالی باید باشه .

متاسفانه استاد ابعادش رو نداده ، گفته برو چتد تا مقاله بخون خودت در بیار . منم هر چی گشتم تو مقالات ابعاد هندسه رو نداده بودند :( همه پارامتری بود

جز یک مقاله فارسی که ابعادش این بود :

http://upload.tehran98.com/img1/gmf7bo1iuudwyaxvnihv.png

اما حس می کنم خیلی ابعادش کوچیکه . احه خودم فکر می کردم ، ابعاد باید تو سطح واقعی باشه (مثلا لوله های مارپیچ که در توربین استفاده میشه سایزش خیلی بزرگ تره )

شایدم اشتباه می کنم و اگه ابعاد رو بزرگ بزنیم خیلی طول میکشه مسئله با فلوئنت حل بشه.

اگه اشتباه می کنم و باید سایز کوچک داد : ابعاد پیشنهادی من اینه : قطر لوله : 2 سانتی متر ، گام منحنی : 3 الی 3.5 سانتی متر ، قطر منحنی : 20 الی 30 سانتی متر

pedrami

عضو جدید
سلام

سلام دوست عزیز

واقعا ممنونم از لطفت

والا من رشتم مهندسی شیمی هست و زیاد با این نرم افزار ها کار نکردم ، و آشنایی با اون 2 نرم افزاری که گفتید ندارم متاسفانه

می تونم بپرسم چرا به نظرتون کار با گمبیت اذیتم می کنه ؟؟ و فکر می کنید به مشکل بر می خورم ؟

راجع به هندسه : تو خالی باید باشه

ابعادش هم استاد بهمون نگفته متاسفانه ، خواسته از مطالعه مقالات مختلف ، خودمون ابعاد رو در بیاریم. اما هر مقاله ای رو که خوندم ابعاد نداده بود .

یک مقاله فارسی خونده بودم که ابعادی که داده بود این بود :

اما به نظرم خیلی ابعادش کوچیکه

خودم فکر می کنم این ابعاد مناسب باشه :

قطر لوله : 2 سانتی متر ، گام منحنی : 3 تا 3.5 سانتی متر ، قطر منحنی ، 20 تا 30 سانتی متر ( اگه حس می کنید بد در میاد ابعاد رو خودتون حدودی بدین)

واقعا ممنون میشم از لطفتون ، کمک بزرگی بهم می کنید با این کار

:ایکس

marsel2010

عضو جدید
سلام دوست عزیز

واقعا ممنونم از لطفت

والا من رشتم مهندسی شیمی هست و زیاد با این نرم افزار ها کار نکردم ، و آشنایی با اون 2 نرم افزاری که گفتید ندارم متاسفانه

می تونم بپرسم چرا به نظرتون کار با گمبیت اذیتم می کنه ؟؟ و فکر می کنید به مشکل بر می خورم ؟

راجع به هندسه : تو خالی باید باشه

ابعادش هم استاد بهمون نگفته متاسفانه ، خواسته از مطالعه مقالات مختلف ، خودمون ابعاد رو در بیاریم. اما هر مقاله ای رو که خوندم ابعاد نداده بود .

یک مقاله فارسی خونده بودم که ابعادی که داده بود این بود :

اما به نظرم خیلی ابعادش کوچیکه

خودم فکر می کنم این ابعاد مناسب باشه :

قطر لوله : 2 سانتی متر ، گام منحنی : 3 تا 3.5 سانتی متر ، قطر منحنی ، 20 تا 30 سانتی متر ( اگه حس می کنید بد در میاد ابعاد رو خودتون حدودی بدین)

واقعا ممنون میشم از لطفتون ، کمک بزرگی بهم می کنید با این کار

:ایکس

سلام
خواهش میکنم. اصلا کاری نداشت. برات فایلش رو پیغام خصوصی کردم.
گمبیت واسه شکل های دوبعدی خوبه ولی واسه سه بعدی بیشتر مواقع مشکل داره(اذیت میکنه). مثلا من برات این لوله رو با سه فرمت گذاشتم که با هر کدوم خواستی ایمپورت(واردش کنی(import)) کنی. ولی بیشتر مواقع توی همین ایمپورت کردن مشکل پیدا میکنی. توی مش بندی هم اگه فایل بزرگ باشه بعضی مواقع گیر میکنه. یه سری اذیت های دیگه هم داره که بعد از کار کردن تو یه مدت باهاش متوجه میشین.
راجب هندسه هم باید بگم که یه مقدار تغییر توش دادم. البته قطر لوله و قطر پیچ ها همونی گذاشتم که خودت گفتی.
واسه اینکه بگم تجربم چقده فقط می تونم بگم که برید اینجا تو پروفایلم و ببینید که من 49 پست لاتین دارم و به تاریخ عضویتم نگاه کنید:

http://www.cfd-online.com/Forums/members/mr.dargahi.html

راستی بچه ها یه محیط خوب برای CFD راه انداختن که آدرسش اینه:

http://cfdonline.ir/forum/

بهش یه سر بزن. محیط خوبیه.

pedrami

عضو جدید

سلام
خواهش میکنم. اصلا کاری نداشت. برات فایلش رو پیغام خصوصی کردم.
گمبیت واسه شکل های دوبعدی خوبه ولی واسه سه بعدی بیشتر مواقع مشکل داره(اذیت میکنه). مثلا من برات این لوله رو با سه فرمت گذاشتم که با هر کدوم خواستی ایمپورت(واردش کنی(import)) کنی. ولی بیشتر مواقع توی همین ایمپورت کردن مشکل پیدا میکنی. توی مش بندی هم اگه فایل بزرگ باشه بعضی مواقع گیر میکنه. یه سری اذیت های دیگه هم داره که بعد از کار کردن تو یه مدت باهاش متوجه میشین.
راجب هندسه هم باید بگم که یه مقدار تغییر توش دادم. البته قطر لوله و قطر پیچ ها همونی گذاشتم که خودت گفتی.
واسه اینکه بگم تجربم چقده فقط می تونم بگم که برید اینجا تو پروفایلم و ببینید که من 49 پست لاتین دارم و به تاریخ عضویتم نگاه کنید:

http://www.cfd-online.com/Forums/members/mr.dargahi.html

راستی بچه ها یه محیط خوب برای CFD راه انداختن که آدرسش اینه:

http://cfdonline.ir/forum/

بهش یه سر بزن. محیط خوبیه.

واقعا از لطفت ممنونم

راهنماییت واقعا مفید بود . حتما میرم اون 2 نرم افزاری که پیشنهاد دادی باهاشون سعی می کنم کار کنم که به این مشکلاتی که گفتی بر نخورم.

بازم ممنون که انقدر سری کمک کردی . از تجربه اتون هم اگه شد حتما استفاده باز میکنم :)

marsel2010

عضو جدید
واقعا از لطفت ممنونم

راهنماییت واقعا مفید بود . حتما میرم اون 2 نرم افزاری که پیشنهاد دادی باهاشون سعی می کنم کار کنم که به این مشکلاتی که گفتی بر نخورم.

بازم ممنون که انقدر سری کمک کردی . از تجربه اتون هم اگه شد حتما استفاده باز میکنم :)

خواهش میکنم.
Ansys meshing کافیه. هم کار باهاش راحته هم خیلی خوب کارت رو راه می اندازه.
حتما، هر کمکی از دستم بر بیاد دریغ نمی کنم.

winsim

عضو جدید
وقتی 1پروژه فلوئنت تعریف میکنم و مشزنی میکنم برنامه نمیتونه اونرو بازآوری کنه و برای مرحله setup باوجود اینکه مشزنی درست انجام شده تیک meshزده نمیشه و ارور تو محیط workbench میده.این مشکل برای مراحل دیگر setup,...نیز وجود داره.
مشکل کجاست؟
ارور :
The setup cell n fluid flow(fluent)requires user input before it can be updated
ورژن برنامم 12.1

marsel2010

عضو جدید
وقتی 1پروژه فلوئنت تعریف میکنم و مشزنی میکنم برنامه نمیتونه اونرو بازآوری کنه و برای مرحله setup باوجود اینکه مشزنی درست انجام شده تیک meshزده نمیشه و ارور تو محیط workbench میده.این مشکل برای مراحل دیگر setup,...نیز وجود داره.
مشکل کجاست؟
ارور :
The setup cell n fluid flow(fluent)requires user input before it can be updated
ورژن برنامم 12.1

قبلا درست کار میکرد؟
منظورم اینه که قبلا هم باهاش کرده بودی؟
موقعی که به اینترنت وصل بودی نرم افزار رو اجرا کردی؟
درست کرکش کرده بودی؟

pedrami

عضو جدید
سلام

دوستان یه سوالی داشتم :

می خواستم بدونم در گمبیت وقتی مش میزنیم از کجا میشه فهمید مش خوبی زدیم ؟؟

علامت یک ذره بین در گمبیت هست ، روی اون که میزنیم از بالا 2D Element و Range رو انتخاب می کنم ، و بعدش از پایین Lower رو روی 0.2 قرار میدهم

نتیجه میشه این :

تعداد کل مش های ما :119123

تعداد مش هایی که بالای 0.2 قرار دارند : 7751 که میشه 6.51% کل مش های ما

می خواستم بدونم به چه مشی خوب میگن ؟ الان این مش خیلی بده ؟

و سوال دوم :

آیا برای مش زدن نسبتی هست ؟

فرضا اگه هندسه شکل من این باشه :

http://upload.tehran98.com/img1/1zlwhagxls7c7bvl8zqv.png

من با چه نسبتی باید دور لوله و طول لوله رو مش بزنم ؟؟

ممنون میشم راهنمایی کنید

raha00

عضو جدید
میخام یک فایلی رو که تو سالید کشیدم تو گمبیت ایمپورت کنم خطای
translation required license feature geom-trans میده چکار کنم

marsel2010

عضو جدید
سلام

دوستان یه سوالی داشتم :

می خواستم بدونم در گمبیت وقتی مش میزنیم از کجا میشه فهمید مش خوبی زدیم ؟؟

علامت یک ذره بین در گمبیت هست ، روی اون که میزنیم از بالا 2D Element و Range رو انتخاب می کنم ، و بعدش از پایین Lower رو روی 0.2 قرار میدهم

نتیجه میشه این :

تعداد کل مش های ما :119123

تعداد مش هایی که بالای 0.2 قرار دارند : 7751 که میشه 6.51% کل مش های ما

می خواستم بدونم به چه مشی خوب میگن ؟ الان این مش خیلی بده ؟

و سوال دوم :

آیا برای مش زدن نسبتی هست ؟

فرضا اگه هندسه شکل من این باشه :

http://upload.tehran98.com/img1/1zlwhagxls7c7bvl8zqv.png

من با چه نسبتی باید دور لوله و طول لوله رو مش بزنم ؟؟

ممنون میشم راهنمایی کنید

اگر اشتباه نکرده باشم سه پارامتر وجود دارد. یکیش نسبت منظری(aspect ratio) هستش(مدتیه کار نکردم).
به کتاب های آموزش فلوئنت رجوع کن در موردشون نوشته. واسه هر کدوم هم گفته که بازه عددی چقدر باشه.

marsel2010

عضو جدید
میخام یک فایلی رو که تو سالید کشیدم تو گمبیت ایمپورت کنم خطای
translation required license feature geom-trans میده چکار کنم

نسخه گمبیتت چنده؟
چه فرمتی رو داری ایمپورت میکنی(احتمالا IGS)؟
تا یاد داشتم این مشکل وجود داشت. واسه IGS فکر کنم دو گزینه بالای صفحه وجود داشت که یکیش رو باید انتخاب میکردی. فکر کنم یکیش نوشته بود فضایی البته به لاتین. اون رو تیک بزنید باید ایمپورت کنه.

raha00

عضو جدید

نسخه گمبیتت چنده؟
چه فرمتی رو داری ایمپورت میکنی(احتمالا IGS)؟
تا یاد داشتم این مشکل وجود داشت. واسه IGS فکر کنم دو گزینه بالای صفحه وجود داشت که یکیش رو باید انتخاب میکردی. فکر کنم یکیش نوشته بود فضایی البته به لاتین. اون رو تیک بزنید باید ایمپورت کنه.
بله فرمت igs هست اگه میشه بیشتر راهنمایی کنید ممنون میشم

mostafa70

عضو جدید
من هم همین مشکل رو داشتم. مشکل از لایسنس نرم افزاره.
من دوتا لایسنس دارم که وقتی می خوام igs ایمپورت کنم اول لایسنس رو تغییر می دم و بعد کارمو انجام میدم
اما از اونجایی که فلوئنت با این لایسنس مشکل داره باید بعد از تموم شدن کارت با گمبیت دوباره لایسنس رو تغییر بدی!!
اینم دو تا لایسنس من:
http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://mosi70.persiangig.com/CFD/Licenses.rar

CO2

عضو جدید
سلام دوستان
من تازه کار با گمبیت رو شروع کردم و یک سوال داشتم
این مش مال یک مثال حل شده است و میخوام بدونم مش هاش چجوری تولید شده

خط 2 و 3 واحدی بالا(و پایین) یکی هستند و بینشان نقطه وجود ندارد

ببخشید که سوالم ابتداییه و ممنون از کمکتون

mostafa70

عضو جدید
سلام دوستان
من تازه کار با گمبیت رو شروع کردم و یک سوال داشتم
این مش مال یک مثال حل شده است و میخوام بدونم مش هاش چجوری تولید شده

خط 2 و 3 واحدی بالا(و پایین) یکی هستند و بینشان نقطه وجود ندارد

ببخشید که سوالم ابتداییه و ممنون از کمکتون

کافیه در قسمت مش سطح، المانت رو چهارضلعی، نوع map انتخاب کنی و smoother رو هم none بذاری
تو قسمت spacing هم مقدار interval size رو وارد کن، مثلا 0.1

• Like
واکنش ها: CO2

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
سلام.من می خوام یه سیکلون رو با فلوئنت مدل کنم.هندسشو با گمبیت تعریف کردم.هندسه از چهار تا حجم تشکیل شده (یه مستطیل,دو تا استوانه و یه مخروط) چون مجبورم از مشه hexahedral استفاده کنم نمیتونم این حجم ها رو باهمunit کنم .حالا مشکلم با سه تا face هست که تو شکل قرمزشون کردم سه تا face دارم که سیال باید ازشون عبور کنه اگه این سه تا face رو تعریف نکنم فلوئنت wall میخونشون و جلوی عبور جریان رو میگره.این بود که این سه تا face رو به عنوان interior تعریف کردم ولی وقتی تو فلوئنت فراخوانیش کردم بهم error داد که این سه تا نمیوتونن interior باشن.این مشکلمو چطوری حل کنم (این سه تا face رو ی باسد تعریف کنم)cyclone.jpg

sadegh1068

عضو جدید
سلام.من می خوام یه سیکلون رو با فلوئنت مدل کنم.هندسشو با گمبیت تعریف کردم.هندسه از چهار تا حجم تشکیل شده (یه مستطیل,دو تا استوانه و یه مخروط) چون مجبورم از مشه hexahedral استفاده کنم نمیتونم این حجم ها رو باهمunit کنم .حالا مشکلم با سه تا face هست که تو شکل قرمزشون کردم سه تا face دارم که سیال باید ازشون عبور کنه اگه این سه تا face رو تعریف نکنم فلوئنت wall میخونشون و جلوی عبور جریان رو میگره.این بود که این سه تا face رو به عنوان interior تعریف کردم ولی وقتی تو فلوئنت فراخوانیش کردم بهم error داد که این سه تا نمیوتونن interior باشن.این مشکلمو چطوری حل کنم (این سه تا face رو ی باسد تعریف کنم)مشاهده پیوست 130472

سلام دوست عزیز خسته نباشی.
من یکم در زمینه مدل کردن سیکلون ها با فلوئنت کار کردم. چندتا پیشنهاد دارم واسه اینکه بتونی مدلش کنی.
1-اول از همه باید بگم نتایج فلوئنت به مش بندیت خیلی وابسته ست و اگه مش خوبی نزنی به احتمال خیلی زیاد حل شما واگرا میشه. پس سعی کن تا جایی که میتونی مش بندی ساختار یافته و منظمی ایجاد کن.
2-برای اینکه نیازی نباشه تا از unit کردن استفاده کنی بهتره که تمام حجم ها رو خودت بوجود بیاری. منظورم اینه که بحای اینکه توی گمبیت از همون اول یه حجم استوانه ایجاد کنی اول دو تا دایره رسم کن و اونارو به هم وصل کن و بعد از طریق این face ها حجم رو بوجود بیار.
3-وقتی از سطح های پایین تر شروع به ساختن حجم ها کنی، دیگه خ.د به خود سیال از توی face های مشترک عبور میکنه و نیازی به تعریف کردن شرط خاصی واسه اون face نیست. البته این اتفاق وقتی میوفته که face مشترک باشه. شما وقتی از یه حجم استوانه و یه حجم مخروط استفاده میکنی و unit نمیکنی عملا دو تا صفحه روی هم افتادن و صفحه ی مشترکی وجود نداره. ولی وقتی که میخوای مخروط رو بسازی، اگه از face انتهایی استوانه به عنوان face ابتدایی مخروط استفاده کنی این دوتا خود به خود به هم وصل میشن و همونطور که قبلا گفتم دیگه نیازی به تعریف کردن interior نیست.
3- دلیل اینکه وقتی از interior استفاده میکنید فلوئنت error میده هم بخاطر اینه که توی مرز interior حتما نود های مش های دوتا صفحه بر هم منطبق باشن که وقتی دوتا حجم به هم متصل نباشن این عمل اتفاق نمیوفته و با error فلوئنت مواجه میشین.

بنده قبلا یه سیکلون رو با مش کاملا ساخت یافته بوجود آوردم ولی به دلیل حجم بالاش (نزدیک 200mb) امکان آپلود کردنش رو ندارم.
یه خورده مش زدنش دردسر داره ولی یه خورده باهاش کار کنین بلاخره درست میشه.
امیدوارم چیزهایی که گفت براتون مفید باشه.

ghazal.abed

عضو جدید
سلام دوستان
من برای تحلیل مدلم باید از روش RSM استفاده کنم. می تونید یکم منو در مورد ضرایب و شرایط مرزی این مدل راهنمایی کنید؟