تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

amirs1987

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
surface

surface

سلام دوستان
واسه اینکه contour دما رو یک قسمت از جریان ببینم باید یک سطح مشخص کنم..
ممنون میشم راهنماییم کنین چطور یک surface بسازم....میدونم کدوم قسمت surface میسازه ولی با سه نقطه چطور میتونم یک plane مشخص کرد؟

amirs1987

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دومین سوالمم اینکه به صورت symmetry شبیه سازی رو انجام دادم چطور میتونم هردو نیمه رو با هم ببینم؟

mr3_player

عضو جدید
سلام دوستان
واسه اینکه contour دما رو یک قسمت از جریان ببینم باید یک سطح مشخص کنم..
ممنون میشم راهنماییم کنین چطور یک surface بسازم....میدونم کدوم قسمت surface میسازه ولی با سه نقطه چطور میتونم یک plane مشخص کرد؟

شما باید از کادر سمت راست موجود در پنجره iso-surface مقاطعی رو که میخواید صفحتون ازش بگذره انتخاب کنید ( from surface )، بعد از قسمت surface of constant در سمت راست همین پنجره گزینه grid رو انتخاب کن و از نوار پایینش محوری رو که میخوای صفحه عمود بر اون باشه رو انتخاب کن.

amirs1987

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما باید از کادر سمت راست موجود در پنجره iso-surface مقاطعی رو که میخواید صفحتون ازش بگذره انتخاب کنید ( from surface )، بعد از قسمت surface of constant در سمت راست همین پنجره گزینه grid رو انتخاب کن و از نوار پایینش محوری رو که میخوای صفحه عمود بر اون باشه رو انتخاب کن.
سلام ممنون که راهنمایی کردین
ساختم با راهنمایی های شما ولی کانتور دما اصلا نمایش داده نمیشه رو صفحه مورد نظر...فقط روی محیط صفحه تغییرات (دما)رو نشون میده..ممکنه اشکال کجا باشه...(شبیه سازیم کاملا درسته)

میثم...

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
میخواستم بدونم برای شروع بکار با فلوئنت کدامیک از کتابهای توی بازار بهتره(در حد یک مبتدی)
ممنون میشم راهنمایی کنید.

amirs1987

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
میخواستم بدونم برای شروع بکار با فلوئنت کدامیک از کتابهای توی بازار بهتره(در حد یک مبتدی)
سلام دوست عزیز بنظر من واسه شروع ابتدا کتاب پاتنکار رو بخونید...
و برای یاد گیری خود فلوئنت هیچی بهتر از help خودش نیست

mr3_player

عضو جدید
سلام ممنون که راهنمایی کردین
ساختم با راهنمایی های شما ولی کانتور دما اصلا نمایش داده نمیشه رو صفحه مورد نظر...فقط روی محیط صفحه تغییرات (دما)رو نشون میده..ممکنه اشکال کجا باشه...(شبیه سازیم کاملا درسته)

صفحه ای رو که ساختی برو چک کن ببین همونجایی هست که میخوای یا نه ( صفحه باید با مش بندی کامل باشه ها )؟ اگه نه میتونی توی همون پنجره iso-surface توی نوار پایین دست چپ به اندازه ای که میخوای صفحه رو عقب جلو کنی، اگه هم آره که احتمال میدم صفحه ای که ساختی روی دیواره باشه چون این چیزی که میگی توی دیواره اتفاق میفته.

mr3_player

عضو جدید
سلام

همیشه برای شروع هر نرم افزاری خواندن کتاب یه کار گیج کننده و خسته کننده و مخصوصا زمان بر هستش. بهترین راه برای یادگیری یه نرم افزار اینه که، یکی که این نرم افزار رو بلده حتی 1 ساعت هم که شده به شما آموزش بده تا شما راه بیافتین، این 1 ساعت میتونه به اندازه چندین روز کتاب خوندن شما مفید باشه. البته یه DVD آموزشی هم هست که اگه گیر بیاری فکر کنم بتونه خیلی بهت کمک کنه ( آموزش گمبیت و فلوئنت بهکامان)

آخرین ویرایش:

amirs1987

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
صفحه ای رو که ساختی برو چک کن ببین همونجایی هست که میخوای یا نه ( صفحه باید با مش بندی کامل باشه ها )؟ اگه نه میتونی توی همون پنجره iso-surface توی نوار پایین دست چپ به اندازه ای که میخوای صفحه رو عقب جلو کنی، اگه هم آره که احتمال میدم صفحه ای که ساختی روی دیواره باشه چون این چیزی که میگی توی دیواره اتفاق میفته.
آره صفحه ای که میخوام رو مشخص میکنه همونجایی که میخوام ولی contour دما رو روش مشخص نمیکنه

amirs1987

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یک سوال دیگه...فلوئنت قابلیت اینو داره که تو صفحه ای که مشخص کردیم روی contourها دما رو هم بنویسه؟

mr3_player

عضو جدید
آره صفحه ای که میخوام رو مشخص میکنه همونجایی که میخوام ولی contour دما رو روش مشخص نمیکنه

فکر کنم مشکل از جریانت باشه، یا اصلن شاید روی اون صفحه کانتور دما همونی باشه که میبینی. حالا هندسه جریان رو با جایی که اون صفحه قرار داره رو بگو شاید بتونم بیشتر کمک کنم.

amirs1987

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فکر کنم مشکل از جریانت باشه، یا اصلن شاید روی اون صفحه کانتور دما همونی باشه که میبینی. حالا هندسه جریان رو با جایی که اون صفحه قرار داره رو بگو شاید بتونم بیشتر کمک کنم.
نمایش داد بالاخره
مرسی دوست من...خیلی لطف کردی..سوال دومم رو میتونین راهنمایی کنین؟

babak-online

عضو جدید
با سلام

یک سوال داشتم. بنده یک فایل آتوکد (dwg) رو توی قسمت ژئومتری فلوئنت باز کنم ولی متاسفانه با ارور مواجه میشم. Error: Attach Failed .
میخواستم بدونم مشکل از کجاست؟

CFDMan

عضو جدید
داخل یک استوانه یا یک کانال در حالت سه بعدی را چطوری میشه مش زد:)

با سلام
شما باید از شبکه نوع Ogrid سازمان یافته استفاده کنید
توصیه من به شما استفاده از نرم افزار ICEM-CFD است.
از این لینک میتونید آموزش ICEM-CFD را دانلود کنید.
البته میتونید خیلی راحت هم به صورت بدون سازمان مش بزنید که البته خیلی بهینه نیست.
موفق باشید
CFD-Man

CFDMan

عضو جدید
شما نمیتونید فایل dwg را مستقیما در نرم افزار FLUENT باز کنید. باید ابتدا اون را در نرم افزارهایی مثل ICEM-CFD و یا GAMBiT باز کنید.
حتی بهتره که از فرمتهایی مثل igs و step به جای dwg استفاده کنید
بعد از باز شدن در این نرم افزارها و تولید شبکه با فرمت msh برای fluent استخراج کنید
میتونید از این لینک و این لینک و در نهایت این لینک مطالبی در مورد کار با این سه نرم افزار پیدا کنید.
موفق باشید
CFD-Man

با سلام

یک سوال داشتم. بنده یک فایل آتوکد (dwg) رو توی قسمت ژئومتری فلوئنت باز کنم ولی متاسفانه با ارور مواجه میشم. Error: Attach Failed .

CFDMan

عضو جدید
شما نمیتونید فایل dwg را مستقیما در نرم افزار FLUENT باز کنید. باید ابتدا اون را در نرم افزارهایی مثل ICEM-CFD و یا GAMBiT باز کنید.
بعد از باز شدن در این نرم افزارها و تولید شبکه با فرمت msh برای fluent استخراج کنید
میتونید از این لینک و این لینک و در نهایت این لینک مطالبی در مورد کار با این سه نرم افزار پیدا کنید.
موفق باشید
CFD-Man

با سلام

CFDMan

عضو جدید
موفق باشید
CFD-Man
با سلام

CFDMan

عضو جدید
موفق باشید
CFD-Man
با سلام

babak-online

عضو جدید
موفق باشید
CFD-Man

با تشکر. مشکل حل شد. توی اتوکد با فرمت ACIS سیو کردم و سپس توی انسیس بازش کردم.

CFDMan

عضو جدید
با سلام
شما میبایست از شبکه نوع پروانه ای یا OGrid استفاده کنید
برای آشنایی بیشتر میتونید OGrid in Cylinder را در اینترنت جستجو کنید

داخل یک استوانه یا یک کانال در حالت سه بعدی را چطوری میشه مش زد:)

salman33

عضو جدید
سلام دوستان
من چطور میتونم مش را د24479.jpgر اطراف دایره شکل زیر ریزتر از گوشه مربع کنم

CFDMan

عضو جدید
با سلام
برای کنترل کامل بر روی شبکه در کلیه نقاط فضای حل میبایست از Size Function در بخش Tools نرم افزار Gambit استفاده کنید
با نصب یک تابع اندازه که شروعش بر روی دایره و فضای پیوستش بین دایره و مربع باشه میتونید شبکه ای تولید کنید که از روی دایره ریز باشه و با فاصله گرفتن از اون درشت بشهگ
موفق باشید

سلام دوستان
من چطور میتونم مش را دمشاهده پیوست 109665ر اطراف دایره شکل زیر ریزتر از گوشه مربع کنم

CFDMan

عضو جدید
سلام
گمبیت چند سالی هست که توسط کمپانی ANSYS از رده خارج شده
من برای این کار ICEM-CFD و یا ANSYS Design Modeler را توصیه می کنم
اگر خواستید بگید تا لینک تولید زانویی و شبکه سه بعدی در ANSYS Design Modeler را براتون بذارم
موفق باشید

سلامچطور زانو 3 بعدی در گمبیت بکشم؟؟؟؟؟