تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
با سلام ...یک فایل درباره نقشه کشی تاسیسات میخواستم....باتشکر...
سلام
لطفن منظورتون رو واضح تر بگید
فایل اموزش میخواین یا فایل نقشه های تاسیسات یک ساختمان رو...
چن طبقه باشه .... مسکونی ؟ اداری؟

sabadi

عضو جدید

سلام دوست عزیز
شما بهتر است مقررات ملی ساحتمان رو در مورد تهویه مطبوع و مبحث های ساختمونی را یاد بگیرید چون اونجا محدودیت های عبوری لوله ها و داکت ها مشخص شده اند و شما با فهمیدن این محدودیت ها میتونید راحت تر نقشه های مکانیکال ساختمونی رو بکشید

moatamed

کاربر ممتاز

اخه فک نمیکنم همچین فایل اموزشی وجود داشته باشه...
شما همینطور که دوستمون فرمودن مقررات و کتابهای تاسیساتی رو بخونین و اتوکدم یاد بگیرین حالا اگه نمونه فایل ساختمانی کار شده خواستین من خوشحال میشم بتونم کمکی بکنم

علیرضا23

عضو جدید
درخواست کتاب

درخواست کتاب

سلام. کسی می تونه یه کتاب معرفی کنه که در اون تمام تجهیزات تهویه ی مطبوع مثل: فن کویل- داکت اسپیلت- انواع چیلرها- هواساز- پکیج یونیت و ... رو به طور کامل شرح داده باشه. اگه سایتش هم باشه خوبه.

sabadi

عضو جدید
سلام. کسی می تونه یه کتاب معرفی کنه که در اون تمام تجهیزات تهویه ی مطبوع مثل: فن کویل- داکت اسپیلت- انواع چیلرها- هواساز- پکیج یونیت و ... رو به طور کامل شرح داده باشه. اگه سایتش هم باشه خوبه.

یه کتاب هست برای مهندس وکیل الرعایا هست اسمش دقیقا یادم نیست
کتاب مهندس طباطبائی هم هست مه مربوط به محاسبات تجهیزات تاسیساتی هستش

Y..or..Z

همکار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز

یه کتاب هست برای مهندس وکیل الرعایا هست اسمش دقیقا یادم نیست
کتاب مهندس طباطبائی هم هست مه مربوط به محاسبات تجهیزات تاسیساتی هستش

در تکمیل صحبت های دوست عزیز sabadi
کتاب طراحی سیستمهای hvac به کمک carrier مهندس وحید وکیل الرعایا عضو انجمن مهندسان مکانیک ایران انتشارات صانعی

mahdip

عضو جدید

سلام به نظر من به سايت شركت هاي سازنده هم مراجعه كنيد مطالب خوبي از جمله طراحي كويل و فن و ... با جزئيات وجود داره شركت هائي مثل ساراول ،ساران ،تهويه اروند، تهويه ،هواساز و ....
اكثر طراحان از همين كاتالوگ ها حتي براي انتخاب دستگاه استفاده ميكنند مثلا كاتالوگ دستگاه هواساز شركت سرماآفرين مطابق كاتالوگ هاي ارائه شده در كرير ميباشد

danger66

عضو جدید
محاسبه دبی پمپ آبرسانی

محاسبه دبی پمپ آبرسانی

در مورد نحوه محاسبه دبی پمپ آبرسانی اگه دوستان مرجع مشخص و قابل استنادی داره ممنون میشم راهنمایی کنه .
البته من خودم بین دوتا روش موندم و نمیدونم کدوم درسته :

1-بر اساس تعداد نفرات و کاربری ساختمان:
Q=تعداد واحد مسکونی*تعداد افراد*میانگین مصرف سرانه آب*ضریب همزمانی

2-بر اساس واحد مصرف مستخرج از مبحث 16

مثلا برای یک ساختمان 4 طبقه که در هر طبقه 1 واحد موجود است:

روش 1 - در صورتی که میانگین مصرف سرانه را 150 لیتر در روز و تعداد نفرات در هر واحد را 4 بگیریم و ضریب هم زمانی هم 0.4 داریم:
Q=0.4*150*4*4/1000=0.96 m3/hr =4.5 GPM

روش2 - اگر هر واحد دارای یک حمام کامل،یک توالت و یک سینک باشدطبق جدول صفحه 141مبحث 16 مقدار s.f.u کل 4 واحد برابر است با:

SFU=4*(3.6+2.2+1.4)=28.8 SFU
با توجه به جدول صفحه143 مبحث 16 و SFU محاسبه شده دبی برابر با 22.9 GPM

دبی محاسبه شده از روش دوم تقریبا 5 برابر روش اوله:confused: در مورد ضریب هم زمانی هم هر کسی هر چی دلش میخواد میگیره و من مرجع خاصی ندیدم!!! ممنون میشم راهنمایی کنید:smile:

sabadi

عضو جدید
یه سئوال؟
چرا چیلر با اینکه یه مبدل هستش یعنی ابتدا گاز سرد میشه و با مبدل اب سر میشه و اب به سمت فن کویل یا هر وسیله دیگری میره نسبت به کولر های گازی که بدون مبدل هستند به صرفه تر هست
اصلا به صرفه تر هست؟

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
از دوستان کسی کتاب های 4 جلدی ((اصول نوین سرد كننده ها)) انتشارات دانشگاه خواجه نصیر رو برای فروش داره یا آدرسی سراغ داره که بشه از اونجا تهیه کرد ؟
ممنون

moatamed

کاربر ممتاز
یه سئوال؟
چرا چیلر با اینکه یه مبدل هستش یعنی ابتدا گاز سرد میشه و با مبدل اب سر میشه و اب به سمت فن کویل یا هر وسیله دیگری میره نسبت به کولر های گازی که بدون مبدل هستند به صرفه تر هست
اصلا به صرفه تر هست؟
سلام
نه اصلن به صرفه تر نیس
چون همینطور که خودت گفتی نسبت به dx یه بار تبدیل بیشر انجام میشه پس راندمانش پایین تره... فقط از نظر کلی هر چی موتورخانه تمرگزی تر باشه خوب بهتره شاید برا اون منظورت بوده

sabadi

عضو جدید
سلام
نه اصلن به صرفه تر نیس
چون همینطور که خودت گفتی نسبت به dx یه بار تبدیل بیشر انجام میشه پس راندمانش پایین تره... فقط از نظر کلی هر چی موتورخانه تمرگزی تر باشه خوب بهتره شاید برا اون منظورت بوده

پس چرا از چیلر استفاده میشه؟

یه مثال بزرگ بزنیم مثلا تو مصلا تهران یا تو صحن ها حرم چرا باید چیلر باشه و از اون استفاده بشه در صورتی که از کولر گازی یا اسپلیت در حجم های بزرگ استفاده نمیشه؟

moatamed

کاربر ممتاز
پس چرا از چیلر استفاده میشه؟

یه مثال بزرگ بزنیم مثلا تو مصلا تهران یا تو صحن ها حرم چرا باید چیلر باشه و از اون استفاده بشه در صورتی که از کولر گازی یا اسپلیت در حجم های بزرگ استفاده نمیشه؟
برای اینکه با سیستم هوارسان یا فن کویل که در تابستان از چیلر استفاده میکنه در زمستان هم بتونیم با گرم کردن همان اب سیستم گرمایش رو داشته باشیم...ایا با کولر گازی این امکان پذیره....
در خیلی از ساختمانهای عمومی مثله فرودگاهها یا مساجد از پکیجهایی روف تاپ استفاده میشه که درواقع یک کولر گازی بزرگه منتهی با کویل ابگرم که در زمستان بشه با ابگرم وهزینه پایین گرمایش را نیز انجام داد خیلیهم خوبه...

mehrdad214

عضو جدید
سلام دوستان
يه سوال داشتم ازتون
ايا تو رشته مهندسي تاسيسات گرايشي با عنوان حرارت و سيالات داريم؟
يا مهندسي تاسيسات (حرارت و سيالات) همون مهندسي مكانيك (حرارت و سيالاته)؟
ممنون ميشم اگه جواب بدين

moatamed

کاربر ممتاز
سلام دوستان
يه سوال داشتم ازتون
ايا تو رشته مهندسي تاسيسات گرايشي با عنوان حرارت و سيالات داريم؟
يا مهندسي تاسيسات (حرارت و سيالات) همون مهندسي مكانيك (حرارت و سيالاته)؟
ممنون ميشم اگه جواب بدين
سلام
تاجایی که من اطلاع دارم مهندسی تاسیسات با گرایش حرارت وسیالات نداریم همون رشته مکانیک با گرایش حرارت و سیالات بعنوان تاسیسات نیز شناخته میشه و در نظام مهندسی هم بعنوان رشته اصلی تاسیسات مکانیکی شناخته میشه
البته یک دانشگاه الان دقیق یادم نیست فکرکنم اراک باشه مهندسی تاسیسات (تجهیزات حرارتی و برودتی ) قبلن داشت

mehrdad214

عضو جدید
سلام
تاجایی که من اطلاع دارم مهندسی تاسیسات با گرایش حرارت وسیالات نداریم همون رشته مکانیک با گرایش حرارت و سیالات بعنوان تاسیسات نیز شناخته میشه و در نظام مهندسی هم بعنوان رشته اصلی تاسیسات مکانیکی شناخته میشه
البته یک دانشگاه الان دقیق یادم نیست فکرکنم اراک باشه مهندسی تاسیسات (تجهیزات حرارتی و برودتی ) قبلن داشت

ممنون دوست عزيز
من كاردان تاسيسات قبول شدم مدركم مهندسي مكانيك گرايش حرارت و سيالاته
الان گير دادن كه تو شرايط احراز نوشته مهندسي تاسيسات(حرارت و سيالات ) و مال شما مهندسي مكانيك حرارت و سيالاته

moatamed

کاربر ممتاز
ممنون دوست عزيز
من كاردان تاسيسات قبول شدم مدركم مهندسي مكانيك گرايش حرارت و سيالاته
الان گير دادن كه تو شرايط احراز نوشته مهندسي تاسيسات(حرارت و سيالات ) و مال شما مهندسي مكانيك حرارت و سيالاته
به نظرم شما بگید همچین چیزی وجود نداره .... و نهایتش از وزارت فرهنگ نامه بگیرید
من موقعی که درس میخوندم رشته مکانیک سیالات، یه جایی مهندس تاسیسات میخواست گفتم اقا همچین رشته ای و جود نداره و از دانشگاه یه نامه بردم که الان مهندسی تاسیسات وجود نداره و نزدیکترین رشته به مهندسی تاسیسات فعلن مکانیک حرارت و سیالاته اونام قبول کردن

mehrdad214

عضو جدید
به نظرم شما بگید همچین چیزی وجود نداره .... و نهایتش از وزارت فرهنگ نامه بگیرید
من موقعی که درس میخوندم رشته مکانیک سیالات، یه جایی مهندس تاسیسات میخواست گفتم اقا همچین رشته ای و جود نداره و از دانشگاه یه نامه بردم که الان مهندسی تاسیسات وجود نداره و نزدیکترین رشته به مهندسی تاسیسات فعلن مکانیک حرارت و سیالاته اونام قبول کردن
ممنون دوست عزيز

یاشارچام

عضو جدید
با تشکر فرااوان نسبت به ارائه لینک دانلود متاسفانه نتونستم دانلود کنم.لطفا راهنمایی بفرمایید.

Y..or..Z

همکار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
با تشکر فرااوان نسبت به ارائه لینک دانلود متاسفانه نتونستم دانلود کنم.لطفا راهنمایی بفرمایید.
درود
ضمن تشکر دوباره از شیما خانوم به خاطر فایلی که براتون قرار دادند
من اون فایل رو همینجا براتون آپلود کردم
موفق باشید

پیوست ها

• zarib.zip
    117.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hamidkhoshkarami

عضو جدید
پیش فرض مشاوره تغییر رشته (تا 22 خرداد فقط فرصت دارم )

پیش فرض مشاوره تغییر رشته (تا 22 خرداد فقط فرصت دارم )

سلام دوستان من الان کاردانی رشته مکانیک خودرو میخونم! میخام کارشناسی ناپیوستم رو توی دانشگاه آزاد بخونم و همینطور رشته خودمو از خودرو به تاسیات تغییر بدم! لطفا ا ا ا ا جواب منو بدهید خیلی مهمه فقط سه روز فرصت دارم ممنون میشم راهنماییم کنید کدوم رشته بهتره؟ تاسیسات؟یا مکانیک خودرو؟؟! (توی استان تهران) پدرمم هم مغازه تاسیات داره(شغل آزاد) داداشا وتقعا نیاز دارم به کمکتون :(

mahdip

عضو جدید
من کمکی ساخته باشه در خدمتتون هستم
تو تاپیک دیگم سوال کرده بودین براتون پست گذاشتم

سلام مهندس معتمد عزيز
از اين كه به اكثر سوالات دوستان بي غرض و مرض جواب ميدي تشكر ميكنم
اميدوارم شما و همه ما مهندسان (مانند پزشكان) تا آخر به اين اصول پايبند باشيم و در همين جهت گام برداريم و از يكديگر حمايت كنيم
به اميد موفقيت روز افزون شما