تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

سلام
یه نقشه دارم ساختمان 4 طبقه 8 واحدی میخوام محاسباتش رو انجام بدم نمیدونم از کجا باید شروع کنم و چطور باید شروع کنم
استادم فقط 2 جلسه از 4 ماه سر کلاس اومد
هیچ مطلب برای یاد گرفتن ندارم
میشه راهنمایی کنی
09116451217

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
سلام
یه نقشه دارم ساختمان 4 طبقه 8 واحدی میخوام محاسباتش رو انجام بدم نمیدونم از کجا باید شروع کنم و چطور باید شروع کنم
استادم فقط 2 جلسه از 4 ماه سر کلاس اومد
هیچ مطلب برای یاد گرفتن ندارم
میشه راهنمایی کنی
09116451217

سلام
شما اگه نرم افزار hap رو بلدین خوب باید مشخصات فضا هارو وارد کنین و از خروجی نرم افزار نسبت به انتخاب تجهیزات اقدام کنین...
اگه بلد نیاشین کارتون خیلی سخت میشه چون باید انتقال حرارت رو از کلیه جدارهای خارجی و .... را حساب کنین بعد نسبت به انتخاب تجهیزات اقدام کنین..
اگه تقریبی میخواین کار کنین در منطقه محل سکونت شما با ازای هر مترمربع حدود 300 بی تی یو برساعت بار گرمایی و حدود 200 بی تی یو برساعت بار آبگرم مصرفی و حدود 400 بی تی یو برساعت بار سرمایی فضاهاتون باید بشه ..

ا.حبیب زاده

عضو جدید
سلام خسته نباشید .. من یه پروژه رو دارم نظارت میکنم پیمانکار برای لوله کشی یک سوله که روکارانجام داده 20درصد اضافه بها به کارش اضافه کرده در حالی که تو فهرست بها نوشته برای موتورخانه های اصلی و فرعی فقط تعلق میگیره و همچنین تمام شیرفلکه هارو 16بار کار کرده در حالی که نیازی به 16 بار نیست و ادعا میکنه لوله 10بار یا زیر 16بار توبازار نیست.سایز شیرهاشم از 3/4 تا 2 اینچ هستش . کسی میتونه راهنماییم کنه که چیکار کنم بهتره ؟ و آیا کارشو تایید کنم یا نه ؟

moatamed

کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید .. من یه پروژه رو دارم نظارت میکنم پیمانکار برای لوله کشی یک سوله که روکارانجام داده 20درصد اضافه بها به کارش اضافه کرده در حالی که تو فهرست بها نوشته برای موتورخانه های اصلی و فرعی فقط تعلق میگیره و همچنین تمام شیرفلکه هارو 16بار کار کرده در حالی که نیازی به 16 بار نیست و ادعا میکنه لوله 10بار یا زیر 16بار توبازار نیست.سایز شیرهاشم از 3/4 تا 2 اینچ هستش . کسی میتونه راهنماییم کنه که چیکار کنم بهتره ؟ و آیا کارشو تایید کنم یا نه ؟
سلام
20 درصد رو اگه بخوای میتونی بهش بدی و اکثر جاخها میدن ولی قانونن بهش تعلق نمیگیره
تمام لوله ها و شیر فلکه های تو بازار 10 باره و نیازی به کار کردن 16 بار نبوده و قانونن هیچی اضافه بها بهش تعلق نمیگیره مگر اینکه یه صورتجلسه و دستورکار صوری تنظیم کنین که مثلن به این علت 16 بار استفاده کنه....

ا.حبیب زاده

عضو جدید
سلام
20 درصد رو اگه بخوای میتونی بهش بدی و اکثر جاخها میدن ولی قانونن بهش تعلق نمیگیره
تمام لوله ها و شیر فلکه های تو بازار 10 باره و نیازی به کار کردن 16 بار نبوده و قانونن هیچی اضافه بها بهش تعلق نمیگیره مگر اینکه یه صورتجلسه و دستورکار صوری تنظیم کنین که مثلن به این علت 16 بار استفاده کنه....
آخه فک کنم شیر 10 بار سخت گیر بیاد اینطور نیست؟ 20 درصدو که قصد ندارم واسش تایید کنم اما شیرهارو اگه نخام تایید کنم قانونن باید همه شیرهارو باز کنه و 10 بار ببنده یا همون 16 بارم باشه مشکلی تداره؟

moatamed

کاربر ممتاز
آخه فک کنم شیر 10 بار سخت گیر بیاد اینطور نیست؟ 20 درصدو که قصد ندارم واسش تایید کنم اما شیرهارو اگه نخام تایید کنم قانونن باید همه شیرهارو باز کنه و 10 بار ببنده یا همون 16 بارم باشه مشکلی تداره؟

تموم شیرهایی که تو بازاره و روش چیزی ننوشته 10 باره ... نه اون اشتباه خریده و اشکالی هم نداره شیر 16 به جای ده استفاده کرده اگه اون قبول میکنه همون 16 باشه و پول 10 بار بگیره در واقع اضافه بها بابت شیرهای با فشار بالاتر نخواد
خوشبختانه توضیحات ابتدای فصول فهرست بها تو این دو موردی که شما نوشتین کامل و واضحه

ا.حبیب زاده

عضو جدید
تموم شیرهایی که تو بازاره و روش چیزی ننوشته 10 باره ... نه اون اشتباه خریده و اشکالی هم نداره شیر 16 به جای ده استفاده کرده اگه اون قبول میکنه همون 16 باشه و پول 10 بار بگیره در واقع اضافه بها بابت شیرهای با فشار بالاتر نخواد
خوشبختانه توضیحات ابتدای فصول فهرست بها تو این دو موردی که شما نوشتین کامل و واضحه
اره دقیقاهمینطوره.یه سوال دیگه ؟ اونجا تو سوله فقط یه پمپ،دوتا منبع 2000لیتری و یه pressure tank کوچک گذاشته.میتونیم یه همچین جایی رو موتورخانه فرعی اطلاق کنیم؟ کل این موارد تو یه فضای 6-7 مترمربعی گنجانده شده.

moatamed

کاربر ممتاز
اره دقیقاهمینطوره.یه سوال دیگه ؟ اونجا تو سوله فقط یه پمپ،دوتا منبع 2000لیتری و یه pressure tank کوچک گذاشته.میتونیم یه همچین جایی رو موتورخانه فرعی اطلاق کنیم؟ کل این موارد تو یه فضای 6-7 مترمربعی گنجانده شده.

بله که میشه...
جاهایی که ناظر میتونه به پیمانکار کمک کنه یا برعکسش همینه دیگه در جاهایی که برداشت دوگانه میشه داشت ناظر میتونه نظر خودشو اعمال کنه کسی هم نمیتونه بهش ایرادی بگیره و گرنه مقادیر کار که جای بازی و کم وزیادکردن خیلی نداره

architect963

عضو جدید
سلام یک نفر مهندس مکانیک با حداقل 3 سال سابقه بیمه برای رتبه بندی شرکت نیازمندیم لطفا از دوستان کسی هست با این شماره تماس بگیره 09169830681
تسویه نقدی

ا.حبیب زاده

عضو جدید
بله که میشه...
جاهایی که ناظر میتونه به پیمانکار کمک کنه یا برعکسش همینه دیگه در جاهایی که برداشت دوگانه میشه داشت ناظر میتونه نظر خودشو اعمال کنه کسی هم نمیتونه بهش ایرادی بگیره و گرنه مقادیر کار که جای بازی و کم وزیادکردن خیلی نداره

من الان موندم 20 درصدو براش تایید کنم یا نه ؟ اگه موتورخانه فرعی فرض کنم باید رد کنم وگرنه که نه!!

moatamed

کاربر ممتاز
من الان موندم 20 درصدو براش تایید کنم یا نه ؟ اگه موتورخانه فرعی فرض کنم باید رد کنم وگرنه که نه!!

به نظر من کلن سعی کن با نظر مثبت اگه جایی قانونی میتونی به پیمانکار کمک کنی اینکارو بکنی چون با این شرایط بازار کار پیمانکاری مشکلات خیلی زیادی داره و واقعن اعصاب خرد کن شده.... مگر اینکه پیمانکار متقلب باشه که حسابش جداست...
بنابراین میتونی با شرایطی که گفتی این محل رو موتورخانه فرعی در نظر بگیری

ا.حبیب زاده

عضو جدید
به نظر من کلن سعی کن با نظر مثبت اگه جایی قانونی میتونی به پیمانکار کمک کنی اینکارو بکنی چون با این شرایط بازار کار پیمانکاری مشکلات خیلی زیادی داره و واقعن اعصاب خرد کن شده.... مگر اینکه پیمانکار متقلب باشه که حسابش جداست...
بنابراین میتونی با شرایطی که گفتی این محل رو موتورخانه فرعی در نظر بگیری
باشه سعی می کنم کمکش کنم..ممنون از راهنماییتون

spazgun

عضو جدید
سلام
در مورد گرمایش به وسیله چیلر جذبی اطلاعات می خواستم . ..اصلا به صرفه است یا بهتر است از بویلر استفاده شود . و ایا نظام تایید می خورد .
این سیستم برای یک ساختمان 6 طبقه ..2400 متری

moatamed

کاربر ممتاز
سلام
در مورد گرمایش به وسیله چیلر جذبی اطلاعات می خواستم . ..اصلا به صرفه است یا بهتر است از بویلر استفاده شود . و ایا نظام تایید می خورد .
این سیستم برای یک ساختمان 6 طبقه ..2400 متری

سلام
همینطور که میدونین چیلر جذبی انرژی ورودیش گرمایه که یا ازطریق بخار یا آب داغ یا اب گرم و یا بصورت شعله مستقیم تامین میشه..
در نوعهای بخار و آب داغ و آب گرم که خوب براحتی شما از تجهیزاتی که بخار یا اب داغ رو در تابستان برای چیلر تامین میکنن در زمستان بعنوان گرمایش استفاده میکنین اما احتمالن منظور شما چیلرهای شعله مستقیم هس که از نظر فنی هیچ مشکلی نداره و شما میتونین از آن برای گرما استفاده کنین اما از نظر اقتصادی با توجه به اینکه چیلرها تجهیزات گرانی هستن و ساعات عمر مفید کارکرد مشخصی دارن اصلن مقرون به صرفه نیست شما برای تامین گرمایش چیلر رو روشن بذارید بنابراین متداول نیست که از چیلر برای گرما استفاده کنن و همیشه ترجیح داده میشه چیلر در زمستان خاموش بشه و گرمایش لازم با دیگهای جداگانه ای تامین بشه

Y..or..Z

همکار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز

pouyaes

عضو جدید
سلام....از نرم افزار HAP کمک بگیرید که کار کردن با آن بسیار آسان و روانه

ا.حبیب زاده

عضو جدید
سلام ببخشید سوال خارج از بحث میپرسم میخاستم اسم کاربریمو تو این سایت عوض کنم.. آیا امکانش هست؟؟

ا.حبیب زاده

عضو جدید
با سلام .. یرای یه پمپ آتش نشانی با فشار 4بار و هد 35متر که سه تا خط رو (دو خط "21/2 اسپرینکلر و یک خط "2 فایرباکس) رو تغذیه میکنه شیر PN10 کافیه و جواب میده؟ . یا باید حتما PN16 گذاشت؟

moatamed

کاربر ممتاز
با سلام .. یرای یه پمپ آتش نشانی با فشار 4بار و هد 35متر که سه تا خط رو (دو خط "21/2 اسپرینکلر و یک خط "2 فایرباکس) رو تغذیه میکنه شیر PN10 کافیه و جواب میده؟ . یا باید حتما PN16 گذاشت؟

سلام
شما خودتون فشار رو 4 بار گفتین و به تعداد انشعاب هم ربطی نداره پس با ضریب اطمینان مناسب کافیه ...
اما اگه جایی دارین اتشنشانی خشک کار میکنین چون فشار پمپهای روی ماشینهای اتشنشانی تا 16 بار ممکنه برسه لازمه از تجهیزات 16 بار در خط خشک استفاده کنین

moatamed

کاربر ممتاز
سلام ببخشید سوال خارج از بحث میپرسم میخاستم اسم کاربریمو تو این سایت عوض کنم.. آیا امکانش هست؟؟

سلام
قسمت مدیریت سایت برای این منظور تاپیک داره و باید اونجا درخواستتو بدی اما شرایطی داره مثلن حداقل هزار امتیاز داشته باشی ....

ا.حبیب زاده

عضو جدید
سلام
شما خودتون فشار رو 4 بار گفتین و به تعداد انشعاب هم ربطی نداره پس با ضریب اطمینان مناسب کافیه ...
اما اگه جایی دارین اتشنشانی خشک کار میکنین چون فشار پمپهای روی ماشینهای اتشنشانی تا 16 بار ممکنه برسه لازمه از تجهیزات 16 بار در خط خشک استفاده کنین
متشکرم

ا.حبیب زاده

عضو جدید
سلام
نحوه انتخاب شیر که آیا PN16 یا PN10 باشه ربطی به دمای اون محیط نداره ؟ منظورم فقط فشاره آب رو در نظر میگیرن یا پارامترای دیگم مهمه ؟

moatamed

کاربر ممتاز
نحوه انتخاب شیر که آیا PN16 یا PN10 باشه ربطی به دمای اون محیط نداره ؟ منظورم فقط فشاره آب رو در نظر میگیرن یا پارامترای دیگم مهمه ؟

نه دما اونقدر تاثیر نداره در نظرگرفتن فشار کافیه اما حداقلش همون ده باره یعنی مثلن شیر 4 بار یا 6بار نداریم و همون 10 شیرالاتیه که استفاده عمومی دارن وبعدش 16 بار و بصورت خاص برای فشارهای بالاتر هم ساخته میشه
در لوله کشی های متداول چون لوله ها تحمل فشارشون حداکثر ده باره پس شیر قوی تر هم استفاده کردن فایده ای نداره

84494010

عضو جدید
سلام
چطور میشه با یک هواساز که یک کویل داره که آب 5 درجه واردش می شه و در یک محیط با دمای هوا حدود 23 درجه قرار داره هوای 15 درجه دریافت کرد؟
از کویل بزرگتر استفاده کرد؟
دمای آب ورودی رو میشه پایین تر آورد یا به بیان دیگر از یه سیال دیگه به جای آب استفاده کرد که دمای انجمادش پایین تر باشه ؟

SOSHAN

عضو جدید
سلام ، میشه از طبقه تأسیساتی به عنوان تأسیسات مرکزی استفاده کرد؟ و آیا تأسیسات مرکزی یک واحد تحقیقاتی بزرگ میتونه در جایی خارج از اون ساختمان تحقیقات طراحی بشه؟ مثلا اطرافش؟ در کل برای جانمایی موتورخونه مرکز یه منبع اینترنتی میخواستم..منون میشم راهنماییم کنید، زیاد وقت ندارم...)):

moatamed

کاربر ممتاز
سلام
چطور میشه با یک هواساز که یک کویل داره که آب 5 درجه واردش می شه و در یک محیط با دمای هوا حدود 23 درجه قرار داره هوای 15 درجه دریافت کرد؟
از کویل بزرگتر استفاده کرد؟
دمای آب ورودی رو میشه پایین تر آورد یا به بیان دیگر از یه سیال دیگه به جای آب استفاده کرد که دمای انجمادش پایین تر باشه ؟
سلام
بله یا تغییر تعداد ردیف لوله ها و فاصله فین ها شما میتونین براحتی از کویلی که اب 5 درجه واردش میشه دمای هوای خروجی 15 درجه رو بگیرین و نیازی به تغییر سیال نیست چون کارکردن با اب خیلی راحت تره
شما اگه نرم افزار cascade شرکت ساراول رو تو قسمت انتخاب هواساز دما هایی رو که میخواین بزنین با سعی و خطا به نتیجه میرسین

moatamed

کاربر ممتاز
سلام ، میشه از طبقه تأسیساتی به عنوان تأسیسات مرکزی استفاده کرد؟ و آیا تأسیسات مرکزی یک واحد تحقیقاتی بزرگ میتونه در جایی خارج از اون ساختمان تحقیقات طراحی بشه؟ مثلا اطرافش؟ در کل برای جانمایی موتورخونه مرکز یه منبع اینترنتی میخواستم..منون میشم راهنماییم کنید، زیاد وقت ندارم...)):

سلام
منظورتون چیه از طبقه تاسیساتی به عنوان تاسیسات مرکزی؟؟؟؟؟؟؟؟
بله شما هرجایی که بخواین میتونین تاسیسات مرکزی رو بزارین چه داخل ساختمان و چه خارج ساختمان.... بسیاری از ساختمانها موتورخانه هاشون درخارج ساختمون قراردارن حتی با فاصله زیاد هم مشکلی نداره
ولی اگه خوب تو زیرزمین همون ساختمان باشه از نظر پرت حرارتی بهتره وگرنه هرجایی میتونین موتورخانه رو حدود سه تا چهار درصد سطح زیربنای ساختمونتون بذارین خوبه