بهترين کتابي‌ که به تازگي خوانده‌ايد؟

mojtaba_81

عضو جدید
اخیرا کتاب "شیطان در بهشت" نوشته ی "هنری میلر" رو خوندم...
کتابی در حدود 170 صفحه و ترجمه ی بهاء الدین خرمشاهی... 4 تا داستان کوتاهه...
هنری میلر در سال 1891 از پدر و مادر آمریکایی در نیو یورک به دنیا اومده... در حالیکه آبا و اجداد آلمانی داره...
در همین کتاب چند صفحه ی اول" هنری میلر" زندگی خودش رو شرح داده...
اما برای آشنایی بیشتر با این نویسنده:
« ... هدف من از نویسندگی، مستقر کردن واقعیتی بزرگتر است. من نه رئالیسمم و نه ناتورالیست... بیشتر از هر چیز طرفدار تخیل و خیالبافی و آزادیهایی که خیالش را هم نکرده ایم هستم... من تخریب را به نحو سازنده ای به کار میبرم، اما همیشه به یک هماهنگی واقعی و صلح و سکوت درونی توجه دارم... موسیقی را برترین هنر میدانم، از بس که کمال مطلق است و از آنجا که سکوت را میشناساند... به اعتقاد من برای اینکه ادبیات از دل به دل راه پیدا کند باید از سمبولها و استعاره های اساطیری و باستانی بیشتر بهره گرفت... ادبیاتی که داریم بیشتر به متون قدیمی درسی شباهت دارد... همه ی ماجراها در برهوت عقل و عقلانیت می گذرد... نود و نه درصد از کل نوشته های امروزی باید معدوم شود... دلم می خواهد خوانندگان کمتری داشته باشم... اصلا علاقه ای به زندگی ذسته جمعی خلائق ندارم، همچنین به هدفهای حکومتهای جهان...امیدوارم و معتقدم که بساط تمدن امروزه تا صد سال دیگر برچیده خواهد شد... اعتقاد من این است که انسان می تواند آسان و آسوده، بدون تمدن زندگی کند...»

گلابتون

مدیر بازنشسته
اين كه مطالب به درد بخوري نداره. البته براي من يك نكته جالب داشت، اما در كل كتاب جالبي نبود. چه چيزش براي شما جالب بود؟

اين يكي از چرندترين كتابهايي بود كه من خوندم. واقعاً وقتم رو تلف كردم.

دوست عزيزم خيلي به جمع ما خوش آمديد ...اما فكر نميكنيد با اين لحن صحبت كردن برازنده يك فرد كتابخوان و علاقمند به كتاب نباشه...اميدوار بودم دوستان در ايراد نظرات خودشون از كلمات بهتر و شايسته تري استفاده كنن. :w19:
به هرحال نظرتون قابل احترام هست...شادباشيد.:gol:

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اين كه مطالب به درد بخوري نداره. البته براي من يك نكته جالب داشت، اما در كل كتاب جالبي نبود. چه چيزش براي شما جالب بود؟

:eek::eek::surprised::surprised::surprised::surprised:
در مورد جالب بودن خوب براي ادم هاي مختلف متفاوته
اما در اين كه مطلب به درد نداشته!!!!!!!!!!!!!!!!

شايد عميق نخونديد، يا با اين سبك كتاب ها اشنايي نداريد( نميدونم)
نويسنده مطالبش رو مثل كتاب درسي ها مستقيم بيان نكرده بلكه اين شماييد ( هركس از ديد خودش) كه از لابلاي داستان( كه ظاهر قضيه است) مطالب مستتر و به كنايه گفته شده رو بيرون ميكشيد ( باز هم ديد افراد و مطالبي كه درك ميكنند متفاوته)

من اينجا نميخوام نظرم رو القا كنم و برداشتم از كتاب هم مخصوص خودمه
ولي اين نكته رو هم بگم كه همين كتاب سال ها ( الان رو نميدونم) جزو كتب مرجع اساتيد در دانشگاه ها و رشته هاي مرتبط بوده.

البته متن اين كتاب به اذعان اهل فن كمي سنگين و پر از كنايه و مطالب پنهانه. رد پايه بسياري از باورها و عقايد رو ميشود در ان پيدا كرد.

ممنون از فهيم جان بابت معرفي اين كتاب:gol:

samira zibafar

عضو جدید
در راستای هفته کتاب ::چهل نامه کوتاه به همسرم

در راستای هفته کتاب ::چهل نامه کوتاه به همسرم

* این نام کتابی است از نادر ابراهیمی که به تازگی خوانده‌ام. کتابی که محتوای آن دقیقا چهل نامه کوتاه است که نادر ابراهیمی برای تمرین خطاطی برای همسرش مشق کرده است. در واقع این نوشته ها به این نیت که روزی قرار است برای دیگران منتشر شود نوشته نشده؛ بلکه تمرین های خوشنویسی ابراهیمی بوده که ترجیح داده این تمرین ها نامه‌هایی باشد به همسرش.

جذابیت کتاب فقط بخاطر مستند و واقعی بودن آن نیست. جدا از نثر زیبای ابراهیمی، محتوای نامه‌ها (که با تفکر بسیار و با احساس تمام نوشته شده) خواننده را به خود می‌کشاند.
دید نادر ابراهیمی به دنیای پیرامون و اتفاقات زیر و درشت و مهم تر از آن دقت و ریزبینی او نسبت به رفتار و گفتارِ همسرش تحسین برانگیز است: موضوع خیلی از نامه ها یک صحبت کوتاه و یا یک رفتار کوجک از همسر ابراهیمی‌ست.

گذر زمان در زندگی این زوج دیرینه، نه تنها (بر خلاف تصور عام) از عشقشان نسبت به هم کم نکرده است بلکه استحکام این عشق با وجود مشکلات و فشار های زندگی بیشتر شده است. - عشق حقیقی-

نامه ها صرفا نامه های عاشقانه و احساسی نیستند (گرچه احساسات را میتوان در تک تک کلماتش حس کرد) و حاصل تجربیات و تفکرات یک مرد بزرگ‌اند.

این کتاب را به همه ی دگر اندیشان، جست‌وجوگران حقیقت و همچنین همه ی کسانی که دیدگانشان چیزی فراتر از ظاهر دنیا را نمی‌بیند توصیه میکنم.

قسمتی از کتاب:
" تو را عیب این است، که از دشنام کسانی می‌ترسی که نان از قبل تهدید و باج‌خواهی و هرزه دهانی خویش می خورند و سیه روزگارانند به ناگزیر..... در شرایطی که امکان وصول به قضاوتی عادلانه برای همه کس وجود ندارد، این مطلقا مهم نیست که دیگران ما را چگونه قضاوت می‌کنند، بلکه مهم این است که ما در خلوتی سرشار از صداقت و در نهایت قلبمان، خویش را چگونه داوری می‌کنیم.... هرکس که کاری می‌کند، هرچند هم که کوچک، در معرض خشم کسانی‌ست که کاری نمی‌کنند. هر کس که چیزی را می‌سازد(حتی لانه فرو ریخته یک جفت قمری را) منفور همه کسانی است که اهل ساختن نیستند. هر کس که چیزی را تغییر می‌دهد( فقط به قدر جابجا کردن یک گلدان) باید در انتظار سنگ‌باران کسانی باشد که عاشق توقف و ایستایی وسکون‌اند......"

samira zibafar

عضو جدید
" کتاب،‌ دانایی ، توانایی"،

" کتاب،‌ دانایی ، توانایی"،

شعار هفدهمین هفته کتاب و کتاب خوانی است که از شنبه ۲۳ آبان آغاز شده و تا پایان ماه ادامه دارد !
!

" رفاقت با کتاب ٬ انس با مطالعه "
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

« مطالعه » ٬ خوراک روح و فکر انسان است و « کتاب » ٬ سفره ای است که غذاهای

گوناگون را در اختیار خوانندگان می گذارد. اگر اشتهای ما کور شده باشد ٬ کتاب ها

چه تقصیری دارند؟ پس نباید ضعف ها را همیشه به گردن دیگران و مسئولان

فرهنگی انداخت.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

گاهی بی رغبتی به مطالعه ٬ می تواند عامل بسیاری از نارسایی های فکری و ضعف

بینش و سطحی نگری در مسایل مربوط به اندیشه و جامعه باشد.

همیشه ٬ همه جا و در هر شرایط ٬ باید با کتاب دوست شد و انس گرفت. در سفر

و حضر آن را همراه داشت و خستگی های روحی و عدم نشاط را با آن درمان کرد

و مطالعه را گامی برای جلوگیری از هدر رفتن فرصت ها دانست !

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

به کتاب ٬ باید با دید یک پزشک روح و فکر نگریست. کتابخانه ٬ کم تر از

داروخانه نیست. تاثیر مطالعه بر فکر و دیدگاه ها و زندگی انسانـ نیز ناچیز تر از قرص

و کپسول و گیاهان دارویی و مراقبت های بهداشتی نیست.

کمبود مطالعه ٬ در هر شخص و جامعه ای که باشد یک عارضه ی نامطلوب است

که باید با آن مقابله کرد و به درمانش پرداخت.

وقتی کتاب ٬ درمان روح است و مطالعه هم غذای فکر و جان ٬ پس باید در

گزینش این دارو و نسخه گرفتن از پزشکان اندیشه ( نویسندگان و صاحبان فکر و

قلم ) دقیق بود ٬ زیرا عوارض خواندن کتاب های مضر و فرصت کُش ٬ بیش از غذای

مسموم است !

بنابر این ٬ چندان روا نیست اگر از طریق مطالعه ٬ به نوعی « کتاب درمانی » روی

آوریم و بیماری هایی همچون یاس و نومیدی ٬ جهل ٬ ضعف بینش ٬ کاستی های

اخلاقی و انحرافات اعتقادی را با مطالعه ی آثار سودمند و جذاب ٬ درمان کنیم.

از هر کس هم « عذر اهل مطالعه » نیستم پذیرفته باشد ٬ از جوانی پذیرفته نیست؛

چرا که " خــوانــدنــ " ٬ جزو خمیر مایه ی زندگی در این مقطع از عمر است !

samira zibafar

عضو جدید
" هفته ی کتاب و توصیه های کتابی! "

" هفته ی کتاب و توصیه های کتابی! "

ــ در مُطالعه ٬ کمیت و مقدار را نباید برتر از کیفیت بدانید ٬ زیرا خوب و عمیق

خواندن و خوب فهمیدن و نیکو به کار بستن ٬ مهم تر از زیاد خواندن است.

ــ « قدرت انتخاب » را از دست ندهید. مطالعه ی « فعال » داشته باشید ٬ نه « انفعالی » ؛

گزینشی عمل کنید ٬ نه از دم و کیلویی !

ــ از مطالعه تان حتما یاداشت بردارید.

ــ هنگام خواندن ٬ تمرکز فکری خود را حفظ کنید و بر ذهن خویش کنترل داشته باشید.

ــ کتاب های خوب و ضروری را که حتما باید خواند ٬ از کارشناسان بپرسید و اگر

خیلی مفید است ٬ به یک بار خواند ان اکتفا نکنید.

ــ درباره ی آن چه می دانید ٬ عمیقا بیندیشید و آن ها را در ذهن خود حلاجی

نمایید.

ــ مطالعات خوبش را برای دیگران بازگو کنید ٬ تا هم در ذهن خودتان بیشتر

رسوخ کند و از یادتان نرود٬ و هم دیگران را از محصول مطالعات خود بهره مند

سازید.

ــ با کتاب ٬ دوست باشید و اوقات فراغت خود را با کتابخوانی پرنشاط کنید.

ــ با خرید کتاب های خوب ٬ نیاز روح و فکر خودتان را ( مثل نیاز شکم ) برطرف

سازید.

ــ کتاب های خوب و اثر گذار و غنی را به دوستانتان هم معرفی کنید.

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفانه ماهها و سالهاست که کتابی غیر درسی و تخصصی نخوندم ولی خب از روزگاران دیرین و دوران کتابخوانی کتابهای خوبی میتونم معرفی کنم

گلابتون

مدیر بازنشسته
من کتاب کافه پیانو از فرهاد جعفری

و کتاب عطر سنبل عطر کاج از فیروزه جزایری دوما

و بهتون پیشنهادمیکنم به نظرم کتاب های خوبی بودن .

متشكرم عزيز...اگه محبت كنيد و مختصري از كتاب رو در حد دو سه خط برامون بگيد سپاسگذار ميشم.:redface::gol:

متاسفانه ماهها و سالهاست که کتابی غیر درسی و تخصصی نخوندم ولی خب از روزگاران دیرین و دوران کتابخوانی کتابهای خوبی میتونم معرفی کنم

خوبه عزيز....ما هم منتظريم..بفرماييد.:redface::gol:

خیلی خوبه که توضیح مختصری هم بدین...
ممنون.:gol:
متشكرم از همراهي صميمانه تون عزيز...كاملا با نظرتون موافقم...شاد باشيد.:w27:

بهترین کتابی که خوندم : کرشمه خسروانی از سید مهدی شجاعی

متشكرم الي جون...لطف ميكني يه مختصر در مورد كتابي كه معرفي كردي برامون بگي گلم.:redface::gol:

@ RESPINA @

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام..
آخرین کتاب تکنولوژی مهندسی فکر پیشنهاد میکنم اگه وقت دارین حتما بخونینیش

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
متشكرم عزيز...اگه محبت كنيد و مختصري از كتاب رو در حد دو سه خط برامون بگيد سپاسگذار ميشم.:redface::gol:

خوبه عزيز....ما هم منتظريم..بفرماييد.:redface::gol:

متشكرم از همراهي صميمانه تون عزيز...كاملا با نظرتون موافقم...شاد باشيد.:w27:

متشكرم الي جون...لطف ميكني يه مختصر در مورد كتابي كه معرفي كردي برامون بگي گلم.:redface::gol:
خیلی ممنون دوست عزیز
اسم یه تعدادی رو تو تایپیک بهترین رمان گذاشتم :
بهترین رمانی که تا به حال خوندید چی بوده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/multipage.gif 1 2 3 4 5)

***zahra***

عضو جدید
1/بادبادکباز:خالد حسینی
در مورد جنگ افغانستان و اوارگی مردمش،عشق به همنوع،خیانت،تاوان گناهان و...
2/کنیز ملکه مصر:ترجمه ذبیح الله منصوری
حرف نداره!!!فوق العاده است.یه رمان تاریخیه

آخرین ویرایش:

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
1/بادبادکباز:خالد حسینی
در مورد جنگ افغانستان و اوارگی مردمش،عشق به همنوع،خیانت،تاوان گناهان و...
2/کنیز ملکه مصر:ترجمه ذبیح الله منصوری
حرف نداره!!!فوق العاده است.یه رمان تاریخیه[/quote

میخواستم یک توضیح مختصر در مورد کتاب کنیز ملکه مصر بدم
این کتاب نوشته میکل پیرامو می باشد.
همان طور که زهرای عزیز گفته رمانی تاریخی است در باره ملکه معروف مصر کلئوپاترا. ملکه زیبای مصر, آخرین ملکه سلسله بطالسه ( یکی از سه سلسله جانشینان اسکندر که در مصر قدرت را بدست گرفتند)
این ملکه همزمان با سزار معروف اراطور روم و جانشین او آنتوان بود و جهت حفظ حکومت خود بر مصر معشوقه هر دوی ایشان بود.
پس از او حکومت بطالسه پایان یافت و مصر جزوی از امپراطوری روم گردید.
داستان از زبان کنیز با وفای کلوپاترا بیان شده است.
کتابی فوق العاده زیبا و دارای کشش بالایی است.
به تمام دوستانی که به رمان های تاریخی علاقه مند هستم خواندنش رو پیشنهاد میکنم.
ترجمه کتاب هم که..................... دوسداران اقای منصوری خود بهتر میدانند
عالیه;)

عطر بارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
روی ماه خدارو ببوس به نویسندگی مصطفی مستور
من از کودکی به مطالعه کتاب علاقمند بودم و بنابراین کتابای زیادی خوندم ولی هیچ کتابی به اندازه این کتاب خوشم نیومد و از نظر من این کتاب واقعا محشره

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دختر کشیش
اثر جورج اورول
ترجمه بهناز پیاده

داستان خیلی گیرایی دارد وزیبا, درباره زندگی دختر یک کشیش بسیار سخت گیره.
این رو هم به طرفداران کتابهای قلعه حیوانات و 1984 جورج اورول بگم فضای کتاب کاملا متفاوت از ان دوست ( اخه خودم با این دید کتاب رو خریدم)

mojtaba_81

عضو جدید
من فکر میکنم این تاپیک ایجاد شده تا کتاب به هم معرفی کنیم... حالا برای این هدف خیلی خوبه به جای اینکه یه لیست بلند و بالا از کتابایی که خوندیم یا نخوندیمشون و فقط اسم خوبی دارن بنویسیم یه کتاب رو کامل معرفی کنیم... خلاصه ای از موضوع ، شرح کوتاهی از نویسنده، سابقه ی مترجم و... هرچند وقت بیشتری میگیره اما باعث مفیدتر شدن این تاپیک میشه...
اسم کتابا رو هممون بلدیم...

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز
من از کودکی به مطالعه کتاب علاقمند بودم و بنابراین کتابای زیادی خوندم ولی هیچ کتابی به اندازه این کتاب خوشم نیومد و از نظر من این کتاب واقعا محشره

عجيبه كه يك نوشته بي‏محتوا چرا اينقدر مورد توجه بعضيها قرار مي‏گيره كه اون رو به عنوان بهترين كتاب معرفي مي‏كنند!.

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
عجيبه كه يك نوشته بي‏محتوا چرا اينقدر مورد توجه بعضيها قرار مي‏گيره كه اون رو به عنوان بهترين كتاب معرفي مي‏كنند!.

شما چرا نظر خودت رو به دیگران تحمیل می کنی و نظر دیگران رو تمسخر می کنی ؟ :mad:

این کتاب یکی از کتابهای مورد علاقه من هم هست و واقعا دیدم رو نسبت به خدا عوض کرد و مدتی منو به فکر فرو برد. نوشته های مستور رو خیلی دوست دارم و بهم در نوشتن الهام می ده ، کاش می دونستم که ایشون کلاس داستان کوتاه هم برگزار می کنه یا نه ؟

evergreen85

عضو جدید

این کتاب مورد علاقه من هم هست شاید بیشتر از ده بار تا الان خوندمش و آهرین بارم همین دیروز تمومش کردم.
داستان در مورد سر گشتگی و شک و تردید هاییه که ممکنه تو زندگی هر آدمی بوجود بیاد و اینکه اگه عشق نباشه این تردیدها زندگی آدم رو مختل میکنه. زیباست پیشنهاد میکنم واسه یه بارم که شده بخونیدش:thumbsup:

mahtab.sh

عضو جدید
کاربر ممتاز
:heart:کتاب بدانیم و سربلند باشیم:heart:
من این کتاب رو به همه دوستان ایرانی خودم توصیه میکنم ، خیلی روان و ساده در مورد دین ایرانی و پیامبر ایرانی ما " اشو زرتشت" نوشته ، هم چنین شامل اطلاعات جالبی در مورد رسو و رسوم و جشن های ایرانیه ، خیلی جالبه دوستان ، حتما بخونین . انتشارات فروهر توی تقاطع لنقلاب فلسطین اونو داره:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته

این کتاب یکی از کتابهای مورد علاقه من هم هست و واقعا دیدم رو نسبت به خدا عوض کرد و مدتی منو به فکر فرو برد. نوشته های مستور رو خیلی دوست دارم و بهم در نوشتن الهام می ده ، کاش می دونستم که ایشون کلاس داستان کوتاه هم برگزار می کنه یا نه ؟

این کتاب مورد علاقه من هم هست شاید بیشتر از ده بار تا الان خوندمش و آهرین بارم همین دیروز تمومش کردم.
داستان در مورد سر گشتگی و شک و تردید هاییه که ممکنه تو زندگی هر آدمی بوجود بیاد و اینکه اگه عشق نباشه این تردیدها زندگی آدم رو مختل میکنه. زیباست پیشنهاد میکنم واسه یه بارم که شده بخونیدش:thumbsup:
:gol:

دوستان عزيز لطفا اظهار نظرهاي شخصيتون رو به پروفايل دوستان معطوف كنيد و از انحراف جستار پرهيز نماييد.
meytim عزيز محبت كنيد و عقايد شخصيتون رو براي خودتون محفوظ نگهداريد...و از ايراد آن در جمع خودداري كنيد...از شما كه دانشجوي اين مملكت هستيد اين طرز حرف زدن واقعا بعيده.

کالیگولا

عضو فعال
کاربر ممتاز
*کودکی یک رئیس- ژان پل سارتر

*سفر بخیر آقای رئیس جمهور( به همراه 21 داستان دیگر)- گابریل گارسیا مارکز

*اصالت انسان( اصول فلسفه اگزیستانسیالیسم) - ژان پل سارتر ( به همراه تفسیر رنه لافرانژ)

*سه سال- آنتوان چخوف

*سه نمايشنامه ( عروسي خون- يرما- خانه برنارد آلبا)- فدريكو گارسيا لوركا

*نمايشنامه مگس ها- ژان پل سارتر

*نمايشنامه ژاك و اربابش- ميلان كوندرا

peggijaan

عضو جدید

من كه نديدم ايشون نظرشون رو تحميل كنه. ضمن ارائه نظر، راهنمايي كردند.

دوستان عزيز لطفا اظهار نظرهاي شخصيتون رو به پروفايل دوستان معطوف كنيد و از انحراف جستار پرهيز نماييد.
meytim عزيز محبت كنيد و عقايد شخصيتون رو براي خودتون محفوظ نگهداريد...و از ايراد آن در جمع خودداري كنيد...از شما كه دانشجوي اين مملكت هستيد اين طرز حرف زدن واقعا بعيده.
ايشون دانشجو نيستند. استاد سابق من هستند و من خيلي چيزها ازشون ياد گرفتم. قبلاً به حرفهاش اعتماد نداشتم و به راهنماييهاش توجه نمي كردم. بعدها فهميدم كه اشتباه كردم. براي همين ديگه به راهنماييهاي ايشون بي اعتنا نيستم.

ممنون كه راهنماييمون كرديد تا وقتمون رو تلف نكنيم.

آخرین ویرایش:
بالا