بایگانی بخش آموزش بیان معماری

وضعیت
موضوع بسته شده است.

تبسم

عضو جدید
e
چرا تبسم جان
من که اهدافمو نوشتم
حتما که نباید خودتو محدود کنی به راندوی در و دیوار
هنرمند کسیه که هر چیزی که قابل راندو نباشه رم راندو کنه مگه نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سلام.خوب من که هنرمند نیستم که:cry:تازه همون در و دیوار معمولیشم نمیتونم چه برسه به این همه کوه و در و دشت و خورشید اونم باچشم!:biggrin:;)مرسی در هر صورت من واقعا نتونستم راندوش کنم شبیه به نقاشی شد اما موضوع بعدی اگه بلد باشم.

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام.خوب من که هنرمند نیستم که:cry:تازه همون در و دیوار معمولیشم نمیتونم چه برسه به این همه کوه و در و دشت و خورشید اونم باچشم!:biggrin:;)مرسی در هر صورت من واقعا نتونستم راندوش کنم شبیه به نقاشی شد اما موضوع بعدی اگه بلد باشم.
مگه نمیگی راندو کردی
بگذار کارتو ببینیم چطور مطوره

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست خوبم .
خسته نباشی . ببخشید که مجبورم بی پرده صحبت کنم . کارت فقط کاغذ سیاه کردن شده . خیلی ضعیفه . این کروکی نیست یه نقاشی از یه منظره است که در قالب یه نقاشی هم نتونسته درست و حسابی مفهومش رو برسونه .
تاکید می کنم بارها و بارها ، درست ببینید ، درست انتقال بدید . کجای دنیا تو چند متر فاصله دو جهت سایه وجود داره ؟ کجای دنیا تو روز ، زیر درخت سایه ای نیست ؟ زمین با این تشکیلات اصلا نیازی نیست . مگه هدفت زیاد نشون دادن و شلوغ کردنه کاره ؟ حرکت بی دلیل اصلا توجیهی نداره .
حرکت آب رو ببینید . نوع برگهای درختان رو سبزه ها رو . همه اینها اول دیدن می خواد . یک موزیسین خوب فقط نیاز داره خوب بشنوه و درست انتقال بده حتی اگه چشم هم نداشته باشه می تونه یه استاد متبحر بشه . برای معمار شدن باید چشمهایی بینا داشت . چشماتونو باز کنید و بهتر ببینید . بهتر ببینینید . بهتر ببینید ....
حیف که سر کلاسم نیستی وگرنه یه صفر کله گنده واست می ذاشتم تا حالت جا بیاد . فردا می ری همونجایی که این کروکی رو کشیدی و با تمام جزییاتش ترسیمش می کنی . حداقلش اینه که به همه می فهمونی طول سایه ها چقدره . رنگها چقدر تیرگی دارن و جزییاتی که تو خواهی دید .
قصدم بی انگیزه کردنت نیست . ولی این ره که تو می روی به .... ستان است .
منتظر تصحیح شده کارت هستم .

سلاااااااااااااااااااااااااااااااامم
مرسی مدیر جان از صفرتون . خیلی خوشحالم کردییییییییییییییییییییییییییینن

آخه صفر گرفتن معنی داره ! یعنی یه چیزی هست که صفر گرفته دیگه ! همینکه یه چیزی بوده که صفر گرفته باز خودش خیلیه !

از اینکه حد اقل صفر گرفتم خوشحالم اما از اینکه اینقد ضعیفم از ترم آخر بودنم خجالت کشیدم . . .

اما مدیر جان به این عکس نگاه کنین! همون لحضه از همونجا گرفتم . . .

@

@
من خودم میدونستم که خیلی ضعیفم...

من نمیخواستم صفحه ر پرکنم! اتفاقا همه چیز ر خلاصه کردم . . .

مخصوصا درختا و سبزه ها ر و چنما ر . . .
نمیدونم . . .

تازه هوای رشت اونقدر اونروزا ابری بود که همونطوریکه میبینین هیچ سایه ای نبود تا بکشم . . .

آبشم ساکن بود! حرکتی نداشت تا بکشم . . .

با این همه خودم قبول دارم که خیلی خیلی ضعیفم . . .

بازم ممنونم از صفرتووووووووووووووووووون
بعدی ر بزارم؟
امیدوارم حد اقل یک بگیره!
همین امروز میرم میکشم تا بزارم ببینین...

archi_arch

مدیر بازنشسته
مسعود منظورت چیه که میگی تیرگی رنگها تو کروکی نشون داده بشه؟ چه جوری؟ باید کروکی رو هم راندو کنیم؟ (مثلا تک رنگ و همون سیاه سفید):w20:

محمد جان فکر میکنم تو کروکی میتونی از خودت هم چیزهایی اضافه کنی.وظیفه ی کروکی کپی کردن یه مکان نیست چون اینکارو دوربین عکاسی خیلی بهتر انجام میده! کروکی باید شرایط رو خوب نشون بده.حالا به هر طریقی.مثلا تو میگی ابش ساکن بود خب این اب ساکن رو میتونی بازم نشون بدی ولی با خطوطی که شاید توی طبیعتش نبینی!
مثلا واسه نشون دادن اب سایه اون گیاهها روی اب و لرزش خط برای کشیدن ساقه های زیر اب رقته گیاهها میتونه کمک کنه.(به خاطر شکستی که در چشم ما از اجسام تو اب ایجاد میشه.) یا مثلا خطوطی که سطح اب رو نشون بده و ...
اینها دیگه ابتکاریه و باید تمرین کنی ببینی جه جوری میشه به بهترین شکل اب رو نشون داد و منتظر نباش حتما خطی رو ببینی تا بکشی! به این فکر کن ببین اینی که داری میبینی رو چه جوری میتونی به بیننده منتقل کنی که بیننده تا میبینه بفهمه این چیه!
یه نمونه الان سریع کشیدم از روی همین عکس که میذارم و منتظر میمونم مسعود نظرشو بده و ایراداتشو بگه.
اینها نظر من بود و برداشتم از کروکی و کارایی که تا حالا کردم بودم و دیدم که حالا مسعود اگه ایرادی باشه میگه و توضیحات بیشتر و میده.
ولی خب چیزی که مسلمه اینه که اینها توی حرف راحتتره و درعمل تمرین زیادی میخواد:w16:

اینم عکس
فقط ببخشید کیفیتش پایینه هوا زیاد روشن نبود و منم با موبایل گرفتم

پیوست ها

• 080820091318.jpg
    080820091318.jpg
    27.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

archi_arch

مدیر بازنشسته
راستی مسعود تو میتونی همین عکسی که محمد گذاشته رو بکشی بذاری؟ فکر کنم اینجوری خیلی کمک کنه.یه جوری کرکسیون و اصلاح کار میشه.البته میدونم سرت شلوغه ولی واسه اموزش گفتم و یه پیشنهاد بود
حالا بازم خودت صلاح رو بهتر میدونی :gol:

raha

مدیر بازنشسته
سلاااااااااااااااااااااااااااااااامم
مرسی مدیر جان از صفرتون . خیلی خوشحالم کردییییییییییییییییییییییییییینن

آخه صفر گرفتن معنی داره ! یعنی یه چیزی هست که صفر گرفته دیگه ! همینکه یه چیزی بوده که صفر گرفته باز خودش خیلیه !

از اینکه حد اقل صفر گرفتم خوشحالم اما از اینکه اینقد ضعیفم از ترم آخر بودنم خجالت کشیدم . . .

بازم ممنونم از صفرتووووووووووووووووووون
بعدی ر بزارم؟
امیدوارم حد اقل یک بگیره!
همین امروز میرم میکشم تا بزارم ببینین...

محمد جان واقعا به خاطر این همه پشتکار و انگیزه بهت تبریک میگم. من که اگر بودم عقب نشینی میکردم:cry: خیلی بدها. ولی خب اصلا تحمل ندارم. ببخشید اسپم کردم ولی خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم ... :whistle: آفرین به تو :gol:

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مجدد

تازه همین دیروز کشیدم . ..

سعی کردم سایه ها و نوع برگ درختا و... ر عین خودش در بیارم . . .

سردر دانشگاه گیلان هست (سازمان مرکزی دانشگاه گیلان روبروی پارک شهر که میشه همون استانداری سابق . . .)

سایه هاش در اومد ؟

@

http://mhzm.parsaspace.com/5/daneshgah gilan.jpg

@

همش ر نکشیدم...

پشتش کلی درخت بود که من فقط نخلش ر کشیدم که پشت سردر بود تا عمقش ر نشون بدم!

نمیدونم دیگه!

سعیم ر کردم...

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
بعد کنکور ارشد !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ما که از کنکور برگشتیم بچه های انجمن گفتن هرکی تو یه شیت آ3 کلیتی از کارش ر بکشه بیاره نمایشگاه درست کنیم!!!!!!!!!!!!

من یه 3شنبه بود!هرگز فراموش نمیکنم ! رفتم دانشکده رو برد کار یکی از بچه ها ر دیدم............
وای خدای من چه طرحی بود!!!!!!!!!!!!!!
واقعا از ادامه حیاط معماری خودم نا امید شدم!!!!!!!!!!!!
انقدر با دست قوی ای ترسیم شده بود که من اصلا کپ کردم وقتی دیدم!!!!!!

باورتون نمیشه که تا یه هفته خط کشیدنم یادم رفته بود!!!!!

دستم نمیکشید!

دیدم اینجوری نمیشه!

نشستم 2تا موضوع گذاشتم جلوم : 1-جای فهمیدن آب 2-بی تو مهتاب شبی باز از آن کوچه گذشتم...

نشستم تمام غیرت معماریم ر جمع کردم و شروع کردم به طرح زدن . . .

شد این که میبینین :

@

http://mhzm.parsaspace.com/1/jaye fahmidane ab.jpg

نمیدونم اگه در نمیومد من چیکار میکردم!

شاید دیگه اسکیس واسه همیشه تعطیل میشد . . .

ولی خدا ر شکر!

به نظر خودم بد نشد...

یکی دیگه هم بود که دوستم ازم گرفت و دیگه نیاورد!
بی تو مهتاب شبی باز از آن کوچه گذشتم!
یه کوچه تاریک تو شمال بود با یه روزنه نور از تو یه خونه که به بیرون میتابید و یه پسر بچه . . .

حیف که اون رو ندارم!

تبسم

عضو جدید
:eek:
سلام وروجک جان:gol:
من هرچی منتظر موندم ببینم بقیه چه جوری راندو میکنن کسی نذاشت..:surprised:.. اخه روم نمیشد کارمو بذارم:redface: حالا که دیدم به تبسم گفتی کارتو بذار منم یکم روم شد اینو گذاشتم..:sweatdrop: میدونم دیر شده ه ه

وای همون بهتر که من کارمو نذاشتم چه قدر قشنگ شده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!آفرین من کلا از راندو نا امید شدم.شماره ماژیکاتو میگی ؟دمت گرم.اما برای اینکه خودت بدونی چه قدر کارت عالی شده من فردا کارمو میزارم تا هم بخندین دلتون باز بشه هم ببینی کارت خوب و عالی شده:biggrin:;)

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
راستی مسعود تو میتونی همین عکسی که محمد گذاشته رو بکشی بذاری؟ فکر کنم اینجوری خیلی کمک کنه.یه جوری کرکسیون و اصلاح کار میشه.البته میدونم سرت شلوغه ولی واسه اموزش گفتم و یه پیشنهاد بود
حالا بازم خودت صلاح رو بهتر میدونی :gol:
خیلی دلم می خواد یکمی برم تو نخ کروکی و یکمی کروکی بزنم و بذارم اینجا . امیدوارم فرصت بشه که حتما یه سری کار انجام بدم و بذارم .

سلام مجدد

تازه همین دیروز کشیدم . ..

سعی کردم سایه ها و نوع برگ درختا و... ر عین خودش در بیارم . . .

سردر دانشگاه گیلان هست (سازمان مرکزی دانشگاه گیلان روبروی پارک شهر که میشه همون استانداری سابق . . .)

سایه هاش در اومد ؟

@

http://mhzm.parsaspace.com/5/daneshgah gilan.jpg

@

همش ر نکشیدم...

پشتش کلی درخت بود که من فقط نخلش ر کشیدم که پشت سردر بود تا عمقش ر نشون بدم!

نمیدونم دیگه!

سعیم ر کردم...

محمد جان این کارت به نسبت کار قبلیت خیل فرق کرده . البته نه توی کارت بلکه توی انتخاب سوژه ت .
ببین ما به عنوان یک ناظر و یک انتخاب کننده مختاریم هر سوژه ایی رو که می پسندیم ، انتخاب کنیم و روی اون کار کنیم . یادت باشه همیشه روی مواردی کار کن که روش بیشتر قدرت داری و مسلط تری .
کروکی مثل یه سخنرانی می مونه . باید متن صحبتت رو طوری هدایت کنی که همه حرها معطوف یک موضوع بشن در عین حالی که طوری انتخاب کنی موارد حاشیه ایی رو که خودت هم در بیان اونها مهارت داشته باشی.
یادمه کلاس سوم دبستان بودم . معلمم یه نوع درخت بهم یاد داد و یه درخت بریده شده رو برام کشید . من تا پیش دانشگاهی هر موضوعی نقاشی می کردم یه نخلستان با یکسری درختهای بزرگ و یکسری درختهای بریده توی اون نقاشیم پیدا می شد !!!
مطمئنا کسی که برای اولین بار قراره کار تورو ببینه هیچ وقت تکرار عنصر مورد تاکید تورو نمی فهمه و فقط تاکید با تسلطت رو می بینه و این یعنی هنر یک طراح .
وقتی زبان یاد می گیری و قراره برای آزمون آیلتش بری ، ازت می خوان که ساده صحبت کنی . هیچ کس توقع نداره تو موشک هوا کنی . باید سعی کنی موارد ساده رو درست و منطقی به کار ببری و این یعنی هنر زبان دونستن ...
مورد آخر اینکه هنوز چشمهات رو درست تربیت نکردی . خیلی چیزها رو درست نمی تونی ببینی . یا می بینی و درکشون نمی کنی . و این مشکل خیلی از بچه ها بوده . اکیدا توصیه می کنم درست دیدن رو تمرین کنید .
بعضی وقتها درست دیدن زندگی تازه ای به آدم می ده . البته اینا رو فقط برای شما نمی گم ها . واسه خودمم هست . فکر نکنید من که این حرفها رو می زنم بینای عالمم ، نه اینطور نیست . امیدوارم قبل از بسته شدن همیشگی ، چشمهامون به دیدن واقعی دنیا باز بشه ...

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام وروجک جان:gol:
من هرچی منتظر موندم ببینم بقیه چه جوری راندو میکنن کسی نذاشت..:surprised:.. اخه روم نمیشد کارمو بذارم:redface: حالا که دیدم به تبسم گفتی کارتو بذار منم یکم روم شد اینو گذاشتم..:sweatdrop: میدونم دیر شده ه ه

به به به
اولین سری کارا رسید
خسته نباشی
ممنون
عالی شده

asal sadra

عضو جدید
وای چه قدر قشنگ کار کردی عسل جان
خیلی عالیه!:w17::w17::w17:
مرسی :gol: :gol: :gol:

:eek:
وای همون بهتر که من کارمو نذاشتم چه قدر قشنگ شده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!آفرین من کلا از راندو نا امید شدم.شماره ماژیکاتو میگی ؟دمت گرم.اما برای اینکه خودت بدونی چه قدر کارت عالی شده من فردا کارمو میزارم تا هم بخندین دلتون باز بشه هم ببینی کارت خوب و عالی شده:biggrin:;)

به به به
اولین سری کارا رسید
خسته نباشی
ممنون
عالی شده

وای خداااااا منووووو میگن...:w42::w21:
مرسی از لطف همگی:w36:
چشم تبسم جان برات تو پیغام شخصی شماره ماژیکارو سند میکنم ولی اصلا پیشنهاد نمیکنم چون رنگاشو دوست ندارم:w19: منتظرم کارتم ببینم :w11:

sahar-mir

عضو جدید
کاربر ممتاز
وای خداااااا منووووو میگن...:w42::w21:
مرسی از لطف همگی:w36:
چشم تبسم جان برات تو پیغام شخصی شماره ماژیکارو سند میکنم ولی اصلا پیشنهاد نمیکنم چون رنگاشو دوست ندارم:w19: منتظرم کارتم ببینم :w11:

سلام
تبريك ميگم:w17::w17: حرف نداره. ميشه شماره ماژيكاتو به منم بگي؟ :w12:

افرودیته

عضو جدید
asal جان کارت عالیهههه!!!واقعا کلبه را خوب راندو کردی تبریک می گم...:w17:
یعنی میشه منم یه روز یاد بگیرم....:crying2:
اگه بشه شماره ماژیکاتا توی یه پست واسه همه بگی ممنون میشیم:w27:

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی دلم می خواد یکمی برم تو نخ کروکی و یکمی کروکی بزنم و بذارم اینجا . امیدوارم فرصت بشه که حتما یه سری کار انجام بدم و بذارم .

محمد جان این کارت به نسبت کار قبلیت خیل فرق کرده . البته نه توی کارت بلکه توی انتخاب سوژه ت .
ببین ما به عنوان یک ناظر و یک انتخاب کننده مختاریم هر سوژه ایی رو که می پسندیم ، انتخاب کنیم و روی اون کار کنیم . یادت باشه همیشه روی مواردی کار کن که روش بیشتر قدرت داری و مسلط تری .
کروکی مثل یه سخنرانی می مونه . باید متن صحبتت رو طوری هدایت کنی که همه حرها معطوف یک موضوع بشن در عین حالی که طوری انتخاب کنی موارد حاشیه ایی رو که خودت هم در بیان اونها مهارت داشته باشی.
یادمه کلاس سوم دبستان بودم . معلمم یه نوع درخت بهم یاد داد و یه درخت بریده شده رو برام کشید . من تا پیش دانشگاهی هر موضوعی نقاشی می کردم یه نخلستان با یکسری درختهای بزرگ و یکسری درختهای بریده توی اون نقاشیم پیدا می شد !!!
مطمئنا کسی که برای اولین بار قراره کار تورو ببینه هیچ وقت تکرار عنصر مورد تاکید تورو نمی فهمه و فقط تاکید با تسلطت رو می بینه و این یعنی هنر یک طراح .
وقتی زبان یاد می گیری و قراره برای آزمون آیلتش بری ، ازت می خوان که ساده صحبت کنی . هیچ کس توقع نداره تو موشک هوا کنی . باید سعی کنی موارد ساده رو درست و منطقی به کار ببری و این یعنی هنر زبان دونستن ...
مورد آخر اینکه هنوز چشمهات رو درست تربیت نکردی . خیلی چیزها رو درست نمی تونی ببینی . یا می بینی و درکشون نمی کنی . و این مشکل خیلی از بچه ها بوده . اکیدا توصیه می کنم درست دیدن رو تمرین کنید .
بعضی وقتها درست دیدن زندگی تازه ای به آدم می ده . البته اینا رو فقط برای شما نمی گم ها . واسه خودمم هست . فکر نکنید من که این حرفها رو می زنم بینای عالمم ، نه اینطور نیست . امیدوارم قبل از بسته شدن همیشگی ، چشمهامون به دیدن واقعی دنیا باز بشه ...

سلام مجدد مدیر جان

این بار همون صفرم ندادین ها !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

من آخریشم میزارم . . .
دیگه نوبت بقیست کروکی بزارن !

دیگه بد و خوبش ر ببخشید !

این بقعه شیخ زاهد هست تو لاهیجان

جاتون خالی دیروز با دوستام رفتیم

5 ساعت تو ظل آفتاب نشستیم و کشیدیم ! گنبد عجیب و غریبی داشت ! تا حالا ندیده بودم اینجوریش ر !!!

http://mhzm.parsaspace.com/2/sheykh zahed.jpg

از بالا شروع کردم به کشیدن !

واسه همون هرچی میاد به سمت پایین کم حوصله تر و سریع تر و طبیعتا بی دقت تر میشه !

دیگه نوبت شماهاست . . .

تبسم

عضو جدید
من هر کاری میکنم نمیشه عکس بزارم چه قدر سخته 2ساعته گذاشتم آپلود نمیشه اینجوری که آدم نمیتونه کاراشو بزاره شما هم مشکل دارین؟

Anooshe

عضو جدید
کاربر ممتاز
عسل جان و تبسم جان کاراتون واقعا عالیه ممنون که گذاشتین
خیلی خوب راندو کردین
از وروجکم ممنون واسه تمرین جالبی که گذاشت اینکه اون نقاشیرو اینجوری بچه ها راندو کردن به نظرم خیلی جالب اومد
موفق باشین همگی;)

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
راستی مدیر جان من تو این صفحه معنی چندتاش ر نمیفهمم!

میشه واسم توضیح بدین ؟

البته اگه مزاحمت نیست ؟

http://mhzm.parsaspace.com/2/koroki sedig.jpg

از صفحه های آخر آموزش کروکی صدیق هست . . .

اون آخراش ر نفهمیدم . . .

سلام محمد جان
ممنون که زحمت کشیدی و متن خود استاد رو گذاشتی .
من تک تک توضیح میدم :
1- وقتی گفته می شه در کروکی از کشیدن اجسام نامتناسب باید خود داری بشه ، یعنی اینکه وقتی جسمی هست که در زاویه نامناسب قرارداده و یا تحت هر شریاطی نمی شه اونو خوانا ترسیم کرد باید از کشیدنش صرفنظر کنی . این مورد توی کار اولت که بهش صفر دادم خیلی نمایانه !! از جاهایی کروکی زدی که هیچ تاثری به حال کسی نداره و هیچ پیامی نداره و ضروری هم نیست .

2- در ازای غلط ترسیم کردن ، استاد همیشه تنبیه هایی داشتند که فکر می کنم از اونجا ننشات می گیره . چون اکثریت ما یخورده تنبل تشریف داریم ، وقتی قرار باشه یه زحمت رو دوبار بکشیم ، هم بیشتر دقت می کنیم و هم بیشتر زحمت می کشیم . منظور از این کار اینه که شما باید در هر کاری که انجام میدیدن در ازای کار اشتباهی که انجام میدین ، حتما جبران اون خطا رو بکنین و با ترسیم مجددش خودتو رو بیشتر آماده کنید و دستتون قوی تر بشه .

3- خطهای متصل و یکخطه ، همون خطوط قوی ای هستند که برای صاف کشیدنشون دست یکبار حرکت می کنه و یک خط صاف و بی نقص ترسیم می شه . اونوقت دیگه نیاز نیست چند بار روش کشیده بشه تا صاف به نظر بیاد . نباید خطوط بریده بریه باشمن و گرنه کروکی خیلی زشت به نظر میاد .

4- بحث پرو خالی یه موضوع ساده است در معماری . فضای منفی و مثبت رو که می شناسید. این همونه . باید فضای منفی ای که سفید باقی بمونه بیشتر از فضایی باشه که توش کروکی ترسیم می شه . بحث پرو خالی یه موضوع اساسی در هنرهای تجسمیه توصیه می کنم خیلی روش کار کنید .

5- مطمئنا وقتی بحث کمپوزیسیون در طراحی و نقاشی و معماری و کروکی مطرح میشه نمی شه هر حجم و شکلی رو به راحتی داخل یک صفحه کار کرد. و مثلا نمی شه برای پرو خالی اندازه سانتیمتری تعیین کرد . وزن صفحه م تعادلش در ضمن غالبیت فضای منفی به مثبت باید حفظ بشه .

امیدوارم جواب سوالهاتو واضح داده باشم

تبسم

عضو جدید
لطف دارین دوستجونا
خوب من ایرادای کار خودم رو خوب میدونم .مهمترین ایراد کارم اینه که ارزش خطی رو رعایت نکردم .استاد ما همیشه میگفت که خط ها توی راندو نباید هم ارزش باشن و تشخیص این که کدوم خط باید ارزش بیشتری داشته باشه و کدوم خط باید با رنگ کلا محو بشه از اصلی ترین اصول راندو هست که کار یه معمار رو کلا از نقاشی جدا میکنه .که من متاسفانه یاد نگرفتم اینرو!!!!!!!!!!!!!!!! و اینکه کلا هرکس کار من رو ببینه متوجه میشه که با ترس با ماژیک کار میکنم و این هم علتش نداشتن تمرینه. دومین ایرادم هم اینه که رنگام تنوعش زیاده خوب استاد ما فقط با یک رنگ با تنالیته های مختلف توصیه میکرد کار کنیم تا کارمون حالت نقاشی نگیره که اینم خودش به مهارت زیاد نیاز داره که باز من ندارم!:biggrin:((خسته نباشم نه؟)). و آخر این که من تا حالا به راندو کردن کوه فکر نکرده بودم و تو کارام نبود خوب مرسی از این تمرین چون من فهمیدم علاوه بر مشکلات دیگه که دارم اصلا راندو کوه بلد نیستم که اگه کسی بلده لطفا بگه. مرسی

تبسم

عضو جدید
این موضوع قبلی هست نمیدونم ایراد داره الان گذاشتم؟من دیر این تاپیک و دیدم .ایرادای کارمو بگین لطفا .ستونش که ایراد دارخ قطعا توی کف چه جوری باید کار کنیم؟

Anooshe

عضو جدید
کاربر ممتاز

تبسم جان با اجازت چندتا نظر رو کارت دارم
اول یه سوال اینکه مخصوصا بعضی سطوح زیرینت مشخصه؟
مثلا گیاهات لبه ی سنگه زیرش پیداست در صورتی که از زیر برگ گیاه نباید خطوط دیده بشه

واسه کفت هم خطوطت رو اگه به یه نقطه مرکزیه مشخص ببری کارت رو دقیق تر نشون میدی راندوش به نظر من خوبه

در مورد در شیشه ایه کنار کارت هم راستش خط جلو نشون میده شیشه به سمت داخل ساختمونته اما خطوطی که برای نشون دادن خوده شیشت استفاده کردی امتدادش جایی قطع شده که انگار شیشه رو لبه ی خارجیه ساختمونه:)redface:امیدوارم منظورمو رسونده باشم فکر کنم یکم سخت توضیح دادم)

موفق باشی;)

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام محمد جان
ممنون که زحمت کشیدی و متن خود استاد رو گذاشتی .
من تک تک توضیح میدم :
1- وقتی گفته می شه در کروکی از کشیدن اجسام نامتناسب باید خود داری بشه ، یعنی اینکه وقتی جسمی هست که در زاویه نامناسب قرارداده و یا تحت هر شریاطی نمی شه اونو خوانا ترسیم کرد باید از کشیدنش صرفنظر کنی . این مورد توی کار اولت که بهش صفر دادم خیلی نمایانه !! از جاهایی کروکی زدی که هیچ تاثری به حال کسی نداره و هیچ پیامی نداره و ضروری هم نیست .

2- در ازای غلط ترسیم کردن ، استاد همیشه تنبیه هایی داشتند که فکر می کنم از اونجا ننشات می گیره . چون اکثریت ما یخورده تنبل تشریف داریم ، وقتی قرار باشه یه زحمت رو دوبار بکشیم ، هم بیشتر دقت می کنیم و هم بیشتر زحمت می کشیم . منظور از این کار اینه که شما باید در هر کاری که انجام میدیدن در ازای کار اشتباهی که انجام میدین ، حتما جبران اون خطا رو بکنین و با ترسیم مجددش خودتو رو بیشتر آماده کنید و دستتون قوی تر بشه .

3- خطهای متصل و یکخطه ، همون خطوط قوی ای هستند که برای صاف کشیدنشون دست یکبار حرکت می کنه و یک خط صاف و بی نقص ترسیم می شه . اونوقت دیگه نیاز نیست چند بار روش کشیده بشه تا صاف به نظر بیاد . نباید خطوط بریده بریه باشمن و گرنه کروکی خیلی زشت به نظر میاد .

4- بحث پرو خالی یه موضوع ساده است در معماری . فضای منفی و مثبت رو که می شناسید. این همونه . باید فضای منفی ای که سفید باقی بمونه بیشتر از فضایی باشه که توش کروکی ترسیم می شه . بحث پرو خالی یه موضوع اساسی در هنرهای تجسمیه توصیه می کنم خیلی روش کار کنید .

5- مطمئنا وقتی بحث کمپوزیسیون در طراحی و نقاشی و معماری و کروکی مطرح میشه نمی شه هر حجم و شکلی رو به راحتی داخل یک صفحه کار کرد. و مثلا نمی شه برای پرو خالی اندازه سانتیمتری تعیین کرد . وزن صفحه م تعادلش در ضمن غالبیت فضای منفی به مثبت باید حفظ بشه .

امیدوارم جواب سوالهاتو واضح داده باشم

سلام
مرسییییییییییییییی

ممنون

فقط یه چیزی : ( البته ببخشیدا ! پر رویی نباشه !)

منظور از خط ول !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! و گوشه رها !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! چیه؟؟؟؟؟

نمیفهمم!!!!!

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
مرسییییییییییییییی

ممنون

فقط یه چیزی : ( البته ببخشیدا ! پر رویی نباشه !)

منظور از خط ول !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! و گوشه رها !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! چیه؟؟؟؟؟

نمیفهمم!!!!!

خط ول و گوشه رها ، دو تا از مواردی هستند که تفاوت اساسی توی کار یک معمار رو ایجاد می کنن . اگه عکس آموزشهای اسکیسم بود الان بهتر می تونستم توضیح بدم ولی مهم نیست . خط ول یعنی تو می خوای از بالا تاپایین یه صفحه رو یه خط راست بکشی . دو حالت می تونی این کار رو بکنی . اول اینکه خط رو با همون نیرو و شکلی که از اول شروع می کنی با همون حالت تمام کنی . دوم اینکه وقتی از بالا خطط رو می کشی پایین کارت رو یه جورایی مثل تاش قلم بکشی و اصطلاحا قلمت رو آزاد بذاری که هر خطی خواست بکشه که به این خط می گن خط ول .
گوشه رها هم معناش یجورایی با همن خط دومی در ارتباطه . فرض کن قراره یه مربع رو با استفاده از چهار تا خط بکشی . دو تا دوتا عمود بر هم هستن . اگه از خط اولی استفاده کنی گوشه ها نامفهوم و بی هویت خواهند بود و بهشون می گن گوشه رها . یعنی گوشه ایی که بهش توجه نشده .
باید خاطر نشان کنم که خط ول و گوشه رها دو تا از بزرگترین آفتهای معماری هستن .

وضعیت
موضوع بسته شده است.