این یه معماس که دکتر حساب طرح کرده..جوابشو نمیدونم میشه یکی بیاد جوابشو بگه؟!!!

SaDaF7

عضو جدید
کاربر ممتاز
سه نفر برای خرید ساعتی به یک ساعت فروشی مراجعه میکنند. قیمت ساعت ۳۰ هزار تومان بوده و هر کدام نفری ۱۰ هزار تومن پرداخت میکنند تا آن ساعت را خریداری کنند… بعد از رفتن آنها ، صاحب مغازه به شاگردش میگوید قیمت ساعت ۲۵ هزار تومان بوده. این ۵ هزار تومان را بگیر و به آنها برگردان شاگرد ۲ هزار تومان را برای خود بر میدارد و ۳ هزار تومان باقیمانده را به آنها برمیگرداند. (نفری هزار تومان) حال هر کدام از آنها نفری ۹ هزار تومان پرداخت کرده اند . که ۳*۹ برابر ۲۷ میشود این مبلغ به علاوه آن ۲ هزار تومان که پیش شاگرد است میشود ۲۹ تومان هزار تومان باقیمانده کجاست؟

Hadi-Hashemi

عضو جدید
سه نفر برای خرید ساعتی به یک ساعت فروشی مراجعه میکنند. قیمت ساعت ۳۰ هزار تومان بوده و هر کدام نفری ۱۰ هزار تومن پرداخت میکنند تا آن ساعت را خریداری کنند… بعد از رفتن آنها ، صاحب مغازه به شاگردش میگوید قیمت ساعت ۲۵ هزار تومان بوده. این ۵ هزار تومان را بگیر و به آنها برگردان شاگرد ۲ هزار تومان را برای خود بر میدارد و ۳ هزار تومان باقیمانده را به آنها برمیگرداند. (نفری هزار تومان) حال هر کدام از آنها نفری ۹ هزار تومان پرداخت کرده اند . که ۳*۹ برابر ۲۷ میشود این مبلغ به علاوه آن ۲ هزار تومان که پیش شاگرد است میشود ۲۹ تومان هزار تومان باقیمانده کجاست؟

اولا که دکتر حساب دیگه کیه؟ :razz:

دوما سه نفر یک ساعتو میخوان چیکار؟ رادیویی تلویزونی چیزی میگفت بهتر بود... :confused:

سوما اشتباه همین جاست که نباید ۲۷ رو با ۲ جمع کرد و در واقع باید آنها رو از هم کم کرد. ( ۲۵+۲ تومان پول شاگرد =۲۷ )
یعنی سه نفر ۳۰ هزار تومان پول دادند که سه هزار تومان رو شاگرد به آنها برمیگرداند پس آنها ۲۷ هزار تومان دادند که ۲ هزار تومان رو شاگرد برداشته و ۲۵ هزار تومان رو بابت پول ساعت پرداخته اند. به همین سادگی :D

SaDaF7

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولا که دکتر حساب دیگه کیه؟ :razz: دوما سه نفر یک ساعتو میخوان چیکار؟ رادیویی تلویزونی چیزی میگفت بهتر بود... :confused: سوما اشتباه همین جاست که نباید ۲۷ رو با ۲ جمع کرد و در واقع باید آنها رو از هم کم کرد. ( ۲۵+۲ تومان پول شاگرد =۲۷ ) یعنی سه نفر ۳۰ هزار تومان پول دادند که سه هزار تومان رو شاگرد به آنها برمیگرداند پس آنها ۲۷ هزار تومان دادند که ۲ هزار تومان رو شاگرد برداشته و ۲۵ هزار تومان رو بابت پول ساعت پرداخته اند. به همین سادگی :D
وای مرسیییییی......

mahtab30

کاربر فعال
:gol:
اولا که دکتر حساب دیگه کیه؟ :razz: دوما سه نفر یک ساعتو میخوان چیکار؟ رادیویی تلویزونی چیزی میگفت بهتر بود... :confused: سوما اشتباه همین جاست که نباید ۲۷ رو با ۲ جمع کرد و در واقع باید آنها رو از هم کم کرد. ( ۲۵+۲ تومان پول شاگرد =۲۷ ) یعنی سه نفر ۳۰ هزار تومان پول دادند که سه هزار تومان رو شاگرد به آنها برمیگرداند پس آنها ۲۷ هزار تومان دادند که ۲ هزار تومان رو شاگرد برداشته و ۲۵ هزار تومان رو بابت پول ساعت پرداخته اند. به همین سادگی :D

میدونستم فقط یه مهندس کامپیوتر میتونه حلش کنه .

mona-70

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
:gol:

میدونستم فقط یه مهندس کامپیوتر میتونه حلش کنه .

خانومی منم به همین نتیجه رسیدم.رفتم بنویسم دیدم دوستمون جوابشو داده.وگرنه معماری سرور همه رشته هاس عزیز.
در ضمن صدف جون دیگه از این جور سوالا داشتی من در خدمتم .

saman205

عضو جدید
کاربر ممتاز
خانومی منم به همین نتیجه رسیدم.رفتم بنویسم دیدم دوستمون جوابشو داده.وگرنه معماری سرور همه رشته هاس عزیز.
در ضمن صدف جون دیگه از این جور سوالا داشتی من در خدمتم .
;).....

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سوما اشتباه همین جاست که نباید ۲۷ رو با ۲ جمع کرد و در واقع باید آنها رو از هم کم کرد. ( ۲۵+۲ تومان پول شاگرد =۲۷ )
یعنی سه نفر ۳۰ هزار تومان پول دادند که سه هزار تومان رو شاگرد به آنها برمیگرداند پس آنها ۲۷ هزار تومان دادند که ۲ هزار تومان رو شاگرد برداشته و ۲۵ هزار تومان رو بابت پول ساعت پرداخته اند. به همین سادگی :D
من از روزی که این مساله رو از پارسال دیدم هم چنان ذهنم مشغوله.......

دوست عزیز شما مسله رو حل نکردی!!!!!!!

در واقع خود مساله رو دوباره بیان کردی ولی برعکس.....

شما بگو چرا اونا نفری 9000 پول میدن و با اون 2000 هزار میشه 29000 هزار و اون هزاری کجا میره؟؟؟من فکر کنم به خاطر گرد شدن عدد 333.333 که ....

شایدم من منظورتونو متجه نشدم!!!!!!

SaDaF7

عضو جدید
کاربر ممتاز

شما بگو چرا اونا نفری 9000 پول میدن و با اون 2000 هزار میشه 29000 هزار و اون هزاری کجا میره؟؟؟من فکر کنم به خاطر گرد شدن عدد 333.333 که ....

راس میگیناااا...وای دوباره گیج شدم!!!!

b65241

کاربر بیش فعال

شما چرا اون 2هزار تومن رو با 27 تومن جمع میکنی؟اون دوهزار تومن جزء 27 تومنه

arsheen

عضو جدید
سلام دوست عزیز من خودم به جواب رسیدم اول که جواب اون مهندس کامپیوتر رو خوندم فکر کردم غلط است اما الان به این نتیجه رسیدم که فقط باید کمی تکمیل بشه اشکال اینجاست که ما اون 2000تومان رو دو بار حساب میکنیم یعنی یک بار توی جیب شاگرد و یک بارهم توی سهم پرداخت شده توسط اون سه نفر اگر این کارو بکنیم 3*9=27و 27+3=30و
30+2=32یعنی کل پول میشود 32000تومان و این اشتباه است پس باید 2000-30000=28000و از این 28000سه هزارتومان رو پس گرفتند که بایست کم شود یعنی میشود 25000و این مبلغ رو سه نفری پرداخت کردند که سهم هرکدوم میشه حدود 8300 نه 9000 حالا اگر این 8300*3بشه با اون 3000تومان واون 2000تومان شاگرد جمع کنیم درست میشه .امیدوارم کمکی کرده باشم .

E.lahe

عضو جدید
کاربر ممتاز

از یک جامعه مهندسی بعیده که در دام یک سفسطه ریاضی گیر کند

این نوع مسئله ها با بازی کلمات سعی در گمراه کردن حل کننده میکنند

برای حل این مسئله باید افراد رو کنار گذاشت و مقدار پولهای رد و بدل شده رو محاسبه کرد

30 هزار پرداخت شده
فروشنده 5 هزار رو برگردونده
میمونه 25 هزار تومانش
شاگرد مغازه دار 2 هزار رو به خریدار برمیگردونه و 3 هزار رو پیش خودش نگه میداره

جمع این 25 و 2 و 3 میشه 30 هزار
به عبارتی دیگر آن 2 هزار تومن باید با 25 هزار جمع گردد نه با 27 هزار

یه سفسطه ریاضی دیگر :
ثابت میکنم که هر دو عدد متفاوتی باهم برابر هستند (من اعداد 6 و 3 را در نظر میگیرم) :

6 = 6
6+3 = 6+3 به دو طرف معادله عددی اضافه میکنیم
6-6 = 3-3 اعداد 3 و 6 آبی رنگ را به طرف دیگر معادله میبریم
3(1-1) = 6 (1-1) در یک طرف معادله از عدد 3 و در طرف دیگر از عدد 6 فاکتور میگیریم که در هر دو طرف عامل مشترک (1-1) میباشد
6 = 3 عامل مشترک را از طرفین حذف میکنیم

هیچ کدام مراحل قوانین ریاضی را نقض نکرده اند و در ظاهر همه مراحل منطقی به نظر میرسند

• Like
واکنش ها: Mute

E.lahe

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز من خودم به جواب رسیدم اول که جواب اون مهندس کامپیوتر رو خوندم فکر کردم غلط است اما الان به این نتیجه رسیدم که فقط باید کمی تکمیل بشه اشکال اینجاست که ما اون 2000تومان رو دو بار حساب میکنیم یعنی یک بار توی جیب شاگرد و یک بارهم توی سهم پرداخت شده توسط اون سه نفر اگر این کارو بکنیم 3*9=27و 27+3=30و
30+2=32یعنی کل پول میشود 32000تومان و این اشتباه است پس باید 2000-30000=28000و از این 28000سه هزارتومان رو پس گرفتند که بایست کم شود یعنی میشود 25000و این مبلغ رو سه نفری پرداخت کردند که سهم هرکدوم میشه حدود 8300 نه 9000 حالا اگر این 8300*3بشه با اون 3000تومان واون 2000تومان شاگرد جمع کنیم درست میشه .امیدوارم کمکی کرده باشم .

بله
جواب دقیقا همین است

maryam_22

عضو جدید
کاربر ممتاز

اخه مسئله يه كم غلط اندازه و به نظر منم مشكل تو همون گرد شدن عدداس
چون اگه از سمت ديگه بخوايم حساب كنيم و 25000 تومان رو كه قيمت اصليه ساعته تقسيم بر 3 كنيم ببينيم سهم هر كي چقد ميشه، ميشه : 8333.333 تومن كه اگه اين عدد رو با 1000 تومني كه بهشون برگردونده جمع كنيم ميشه 9333.333 ، حالا بايد اين عدد رو ضربدر 3 كنيم كه ميشه 28000 كه با اون 2 هزار تومنه ميشه 30 هزار تومن
ولي چون ما اونجا 9 رو ضربدر 3 ميكرديم و ميشد 27 ، در واقع اون عدداي گرد شده به حساب نميان.

Hard-Hearted

عضو جدید

اخه مسئله يه كم غلط اندازه و به نظر منم مشكل تو همون گرد شدن عدداس
چون اگه از سمت ديگه بخوايم حساب كنيم و 25000 تومان رو كه قيمت اصليه ساعته تقسيم بر 3 كنيم ببينيم سهم هر كي چقد ميشه، ميشه : 8333.333 تومن كه اگه اين عدد رو با 1000 تومني كه بهشون برگردونده جمع كنيم ميشه 9333.333 ، حالا بايد اين عدد رو ضربدر 3 كنيم كه ميشه 28000 كه با اون 2 هزار تومنه ميشه 30 هزار تومن
ولي چون ما اونجا 9 رو ضربدر 3 ميكرديم و ميشد 27 ، در واقع اون عدداي گرد شده به حساب نميان.

تنها نکته انحرافی داستان اینه که اونا سه نفر بودند، شما می تونید فرض کنید که 100 نفر بودند یا 1 نفر.....!!!:biggrin:

اما وقتی فروشنده می خواهد پول مشتری را برگرداند هدف این است که مبلغ پرداختی مشتری از 30 تومان به 25 تومان کاهش پیدا کند(این هدف خیلی مهم است فراموشش نکنید!)، پس باید 5 تومان به مشتری برگردانده شود.
پس: 25=5-30 ولی به جای 5 تومان 3 تومان به به مشتری برگردانده می شود:27=3-30 و 2 تومان را شاگرد برمی دارد که نمی گذارد 27 به 25 برسد.
حال به منظور رسیدن به 25 تومان باید اون 2 تومانی را که شاگرد براداشته به آنها برگردانده شود یعنی دوباره 2 از 27 کم شود نه اضافه....!!!یعنی:25=2-27
نکته اینجاست که خواننده در انتهای معما هدف فروشنده را فراموش می کند که رسیدن به 25 تومان است نه همان 30 تومان...!!! و به راحتی جمع شدن 27 با 2 به منظور رسیدن به همان 30 تومان را قبول می کند...!!!:warn:

ولی اگر می خواهید دوباره به همان 30 تومان برسید باید 27 را با همان 3 تومانی که به مشتری ها برگردانده شده جمع کنید نه آن دو تومانی که تو جیب شاگرد است...!!!!!!

در ضمن هیچ خطای گرد شدنی در کار نیست:warn:

اگه اين عدد رو با 1000 تومني كه بهشون برگردونده جمع كنيم ميشه 9333.333

"بهشون برگردونده " غلط است، با این کاری که شما انجام می دهید، هر کدام 1000 تومان بیشتر پرداخت می کنند چون شما وقتی 8333 را با 1000 جمع می کنید،ضرب در سه می کنید و به 28000 می رسید مثل این می ماند که شاگرد به جای 3000 تومان، 2000 تومان به آنها برگرداند و 3000 تومان را برای خود نگهدارد ولی او 2000 تومان را برای خود برمی دارد پس این 2000 تومان باید از جیب مشتری برود یعنی به جای 25000 تومان 27000 تومان پرداخت کند یعنی هر کدام 666.666 تومان بیشتر پرداخت می کنند نه 1000 تومان!!!

آخرین ویرایش:

SaDaF7

عضو جدید
کاربر ممتاز
از یک جامعه مهندسی بعیده که در دام یک سفسطه ریاضی گیر کند

این نوع مسئله ها با بازی کلمات سعی در گمراه کردن حل کننده میکنند

برای حل این مسئله باید افراد رو کنار گذاشت و مقدار پولهای رد و بدل شده رو محاسبه کرد

30 هزار پرداخت شده
فروشنده 5 هزار رو برگردونده
میمونه 25 هزار تومانش
شاگرد مغازه دار 2 هزار رو به خریدار برمیگردونه و 3 هزار رو پیش خودش نگه میداره

جمع این 25 و 2 و 3 میشه 30 هزار
به عبارتی دیگر آن 2 هزار تومن باید با 25 هزار جمع گردد نه با 27 هزار

یه سفسطه ریاضی دیگر :
ثابت میکنم که هر دو عدد متفاوتی باهم برابر هستند (من اعداد 6 و 3 را در نظر میگیرم) :

6 = 6
6+3 = 6+3 به دو طرف معادله عددی اضافه میکنیم
6-6 = 3-3 اعداد 3 و 6 آبی رنگ را به طرف دیگر معادله میبریم
3(1-1) = 6 (1-1) در یک طرف معادله از عدد 3 و در طرف دیگر از عدد 6 فاکتور میگیریم که در هر دو طرف عامل مشترک (1-1) میباشد
6 = 3 عامل مشترک را از طرفین حذف میکنیم

هیچ کدام مراحل قوانین ریاضی را نقض نکرده اند و در ظاهر همه مراحل منطقی به نظر میرسند

شاگرد 3 هزار رو برمیگردونه به خریدار و 2 هزارو واسه خودش نگه میداره...حالا باز مسئله رو حل کنین..

pooyamosaddegh72

عضو جدید
الان مشکل این مساله چیه خوب ؟!
اینا مجموعا ۲۷ هزار تومان پول دادن ، یعنی ۳۰ دادن و ۳ پس گرفتن ( هر کدوم ۹۰۰۰ دادن ) .
از این ۲۷ ، ۲ هزار تومنش به شاگرده رسیده و ۲۵ هزار تومن به مغازه داره ... !
آخه اون ۲۰۰۰ تومن شاگرد رو که نباید اضافه کرد به ۲۷۰۰۰ ، باید کم کرد !