ایده های بسوی ارشد 94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

amir3620

عضو جدید
دوستان کنکوری و همچنین کنکوری های سال بعد ، سایت زیر
500 نمونه کارنامه سال 92
را به تفکیک گرایش گذاشته که می تونید برای تخمین رتبه ی خود و همچنین حدود درصد ها برای رتبه هابی متفاوت استفاده کنید، البته اگه درصد هاتون بذارید خودشونم کمکتون می کنن، در ضمن یک سری جزوات رایگان و تایپ شده برای بعضی از دروس را به صورت فصل به فصل گذاشته که خیلی جای تعجب داره که چنین جزواتی با چنین کیفتی رایگان باشه تو این وضعیت پول خوری موسسات خصوصی!!!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.master.aobargh.com/?p=230
اين نمي تونه ملاك خوبي باشه بايد سطح كنكور روهم درنظر گرفت امسال سطح سوالات سخت تر بوده فكرميكنم سايت گام برتر برق بهتر راهنمايي كرده باشه.

juvefans

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
اين نمي تونه ملاك خوبي باشه بايد سطح كنكور روهم درنظر گرفت امسال سطح سوالات سخت تر بوده فكرميكنم سايت گام برتر برق بهتر راهنمايي كرده باشه.
ببخشید توی کدو.م قسمت سایت راهنمایی نوشته ؟ سایت game-bartar منظورتون بود ؟

Nazliiiiii

اخراجی موقت
نکاتی تجربی در رابطه با برنامه ریزی برای کنکور کارشناسی ارشد:

حتما حداقل از یکسال قبل مشخص کنید که می خواهید دقیقا چه رشته ای رو امتحان بدید.

تمااز یکسال قبل منابع رو بدست بیاورید(از نفرات برتر سالهای قبل می توانید سوال کنید یا از دانشگاههای مادر کشور)

بعد از هدف گذاری وتهیه منابع برنامه ریزی رو شروع کنید به این صورت که آن هم برای بلند مدت(3 ماه وبیشتر برنامه طرح کنید مانند اینکه تعیین کنید که در 3 ماه تابستان چه کتابهایی رو باید بخوانم،هم برای کوتاه مدت(روزانه و هفتگی)

درس ها رو به صورت سبدی بخوانید یعنی در روز حداقل 4 کتاب در برنامه داشته باشید.
خودتان را ملزم رعایت برنامه کنید(البته لزومی نداردکه 100 درصد منطبق شود)

خلاصه هاتون رو به ترتیب زمانی24 ساعت،48 ساعت،یک هفته،دوهفته ،سه هفته بعد از نوشتن بخوانید با این کار مطالب رو با پیوستگی لازم به حافظه بلند مدت می سپارید وتسلط شما بر درسها زیاد می شود(لازم نیست که تمام کتاب را خلاصه بنویسید بعد بخوانید،برحسب فصل بهتر است)

وقتی نکات بالا رو انجام دادید وبه تست زنی رسیدید،سعی کنید بعد از مرور هر فصل روز بعد تست مطالب خوانده شده را بزنید،سعی کنید ازمیان تست ها،تست هایی که دارای نکات خاصی هستند یا با خواندن خلاصه ها نمی توانید جواب دهید ویا بسیار تکرار شده اند به عنوان نمونه انتخاب کنید وکنار آن علامت بزنیدو دور دوم تست زنی فقط همین تست ها را کار کنید(این روش در دوره های بعد نیز تکرار کنید تا اینکه در مرحله آخر،نزدیک کنکور تعداد تست های انتخابی به حد اقل برسد وسپس آن تست ها را به خلاصه اضافه کنید

وقتی خلاصه نویسی همه درس ها وتست زنی شروع شد{یا نزدیک کنکور بودید حدودا یک ماه یا دوهفته قبل ازکنکور}دیگر شما باید فقط خلاصه ها را بخوانید ودر ضرورت لزوم به کتابها مراجعه کنید.

برای خلاصه نویسی در نظر داشته باشید که شما باید مطالبی را انتخاب کنید که حکم ساقه مطالب را دارند وشما با دانستن آنها،بقیه ی شاخ وبرگ ودر واقع سایر مطالب را به یاد آورید.

اگر می توانید در یک آزمون آزمایشی ثبت نام کنید که بخوانید ومرتب خود را ارزیابی کنید ولی لزومی ندارد که 100 درصد خود را برای آزمون آماده کنیدمی توانید همان برنامه خودتان را اجرا کنید وبا آزمون ها بیشتر با دید آمادگی نگاه کنید وبه نتیجه آن حساس نباشید.

بعد از هدف گذاری اینکه می خواهید چه رشته ای وگرایش ودانشگاهی قبول شوید به طور مرتب انگیزه خود را تقویت کنید،انگیزه سوخت موتور موفقیت شماست،مرتب به موفقیت فکر کنید،مثبت اندیش باشید ودر ذهنیت خود از آینده،خود را موفق تصور کنید.

(1)هدف گذاری (2)برنامه ریزی (3)تلاش در تمامی مراحل بر خدا توکل کنید.

فقط به هدف فکر کنید و روی آن تمرکز کنید وسایر مسائل را به حاشیه برانید وبدانید که ذره بین در صورتی می سوزاند که نور خورشید را در یک نقطه متمرکز کند.

سعی کنید برای مطالعه از میز و صندلی استفاده کنید و خود را به میز نزدیک کنید وزیاد روی کتاب خم نشوید، این باعث می شود از نظر دید،تسلط کافی بر کتاب را احساس کنید

سعی کنید از یک روزشمار استفاده کنید مثلا اگر یکسال به کنکور زمان دارید به صورت معکوس از 365 شروع شود و یک برگ،یک برگ از آن بردارید( باعث ایجاد استرس مثبت می شود) بعضی کتابهای مفید برای موفقیت که حجم کمی دارند ومی توان سریع خواند:1-کتاب"قورباقه ات را قورت بده"بریان تریسی وکتاب "اعتماد به نفس"سید مجتبی حورایی

درپایان چند نکته کلیدی:

1-شما حد اکثر تلاشتون رو برای رسیدن به هدف بکنید اما به نتیجه فکر نکنید، در واقع به آسمان رسیدن مهم نیست، از زمین بلند شدن مهم است.
2-امام علی(ع):هر که چیزی را طلب کند به همه یا بعض آن می رسد.
3-هنری فورد: چه به توانستن بیاندیشید،چه به نتوانستن، در هر صورت حق باشماست{یعنی خواستن،توانستن است واگر شما فکر کنید نمی توانید واقع نمی شود ولی اگر فکر کنید که می توانید،پس می شود.}
امیدوارم این نوشته بتواند کمک هر چند کوچکی به شما در رسیدن به موفقیت باشد
"به خدا توکل کنید که او برای بنده اش کافی است"
آنقدر واژه موفق می شوم را به اندیشه، توان، ذهن و به سلول های خاکستری مغزتان تلقین کنید تا واژه شکست را در وجودتان به زانو در آورید.

موفق باشید
;)

arash_alizadeh

عضو جدید
دوست عزیز حق با شماست، قطعاً هر سال کنکور قابل مقایسه 100% با سال گذشته آن نیست، اما چند نکته در این کارنامه ها برای بنده مشخص شد، به ویژه اینکه مشاوران این سایت گرچه جواب بنده را دیر دادند، اما مشخص بود که پاسخشان صرفاً براساس کارنامه های سال گذشته نیست، بلکه معیاری برای مقایسه دارند به عنوان مثال در سال 93 بررسی سیستم های قدرت ساده تر از کنکور 92، ماشین سخت تر از کنکور 92 و همچنین کنترل، این ها در تخمین رتبه ی آنها لحاظ شده است. اما نکات مهم در این کارنامه ها :
1) خیلی از دوستان تازه کنکوری فکر می کنند برای رتبه ی برتر شدن باید درصد های خیلی فضایی داشته باشند، در صورتیکه میانگین رتبه های یک تا 10 در تمامی گرایش ها حدوداً 55% است یعنی تقریباً 7 تست درست در هر درس از 12 تست ( به جز زبان)
2) میانگین رتبه های 50 تا 100 بین 40 تا 45% درصد هستش یعنی تقریباً 6 تا درست از 12 تست
3)میانگین رتبه های 100 تا 300 بین 35 تا 40% درصد هستش یعنی تقریباً 5 تا درست از 12 تست
4) نتیجه اخلاقی: برای رفتن به دانشگاه شریف فقط کافی یک انتخاب کننده ماهر باشی نه یک درس خوان 12 ساعتیییییییییییییی
و البته کلییی نتایج دیگه که میشه از این کارنامه ها گرفت:
500 نمونه کارنامه سال 92

amir3620

عضو جدید
ببخشید توی کدو.م قسمت سایت راهنمایی نوشته ؟ سایت game-bartar منظورتون بود ؟
منظورم قسمت پرسش وپاسخ بود كه مي تونيد درصدهاي كنكورتون را وارد كنيد واستاد كهن در بارهي رتبه احتمالي و دانشگاهي كه مي تونيد قبول شيد راهنمايي تون مي كنند.

aaaqaz

عضو جدید
دوستان ارشدی 94، گذشته از اینکه چه منابع و چه کلاسو... بخونید و شرکت کنید.
بزرگترین نصیحتی که منی که برای بار اول و به طور جدی واسه ی کنکور شرکت کردم به شما اینه که:
بعد از اینکه کنکور دادید اگر احساس کردید نسبتا کنکور خوبی بود، اصلا و ابدا به دنبال پاسخ سوالات نرید!
چون مثل ازمون ازمایشی که نیست فرداش جوابش بیاد...خدا شاهده از فردای کنکوری که من تا دادم تا الان تمام
فکر و ذکرم شده رتبه ام،یه جور حالت معتادگونه، واقعا فکر میکنم اگه اصلا بیخیالش میشدم تا اردیبهشت بهتر بود!
چهار ماه وقت زیاده، مطمئن باشید نمی زاره به هیچ کار دیگه ای مشغول باشید! البته اینم بگم اگه کنکور رو خوب داده باشید هااااا نه اینکه مثلا رتبه حدس بزنید بشه 2534 نگرانش باشی

aaaqaz

عضو جدید
دوست عزیز حق با شماست، قطعاً هر سال کنکور قابل مقایسه 100% با سال گذشته آن نیست، اما چند نکته در این کارنامه ها برای بنده مشخص شد، به ویژه اینکه مشاوران این سایت گرچه جواب بنده را دیر دادند، اما مشخص بود که پاسخشان صرفاً براساس کارنامه های سال گذشته نیست، بلکه معیاری برای مقایسه دارند به عنوان مثال در سال 93 بررسی سیستم های قدرت ساده تر از کنکور 92، ماشین سخت تر از کنکور 92 و همچنین کنترل، این ها در تخمین رتبه ی آنها لحاظ شده است. اما نکات مهم در این کارنامه ها :
1) خیلی از دوستان تازه کنکوری فکر می کنند برای رتبه ی برتر شدن باید درصد های خیلی فضایی داشته باشند، در صورتیکه میانگین رتبه های یک تا 10 در تمامی گرایش ها حدوداً 55% است یعنی تقریباً 7 تست درست در هر درس از 12 تست ( به جز زبان)
2) میانگین رتبه های 50 تا 100 بین 40 تا 45% درصد هستش یعنی تقریباً 6 تا درست از 12 تست
3)میانگین رتبه های 100 تا 300 بین 35 تا 40% درصد هستش یعنی تقریباً 5 تا درست از 12 تست
4) نتیجه اخلاقی: برای رفتن به دانشگاه شریف فقط کافی یک انتخاب کننده ماهر باشی نه یک درس خوان 12 ساعتیییییییییییییی
و البته کلییی نتایج دیگه که میشه از این کارنامه ها گرفت:
500 نمونه کارنامه سال 92
سلام. اقا من چند تا از رتبه های زیر 300 برق 92 رو در تخمین رتبه 91 که زدم نسبتا خطای کمی داشت. فکر کنم بد نباشه تخمین رتبه نرم افزارش البته من یه موسسه که کلاس هاشو میرفتم توی
یه دفترچه ای که دادن رتبه ها و درصدای 92 رو در همه رشته ها زده بود،منم عکس گرفتم که خالی از لطف نیست http://www.pic98.ir/images/8f7d5io7tzqfxtgdf3xj.jpg

سلام

خوبید؟

آفرین منم میخوام اما شما همه تون رشته تون برق هست من حسابداری،آقا منو هم راهنمایی کنید تو روخدا ،منم میخوام برای ارشد بخونم اونم فقط و فقط دولتی

bahram1992

عضو جدید
من دانشجوی خوبی بودم تو دوران لیسانس
لیسانسمو با نمره 16.5 واسه الکترونیک میگیرم
درسای تخصصی و مهم رو هم با استادایی مثل شیرین آبادی با نمره خوب پاس کردم و واقعا بلدم ولی کنکور شرکت نمیکنم.
ببینید شما اگه خونواده پولداری ندارید اشتباهه ادامه تحصیل واسه ارشد مگه دانشگاهایی مثل شریف و تهران.
اول وارد بازار کار بشید بعد ببینید به چه چیزی نیاز دارید اونو ادامه بدید.
با لیسانس با بعضی سختی ها روبرو شدن هم اسونتره هم سرخوردگیش کمتره مخصوصا واسه اینایی که فقط تئوری پاس کردن درسو و عملی صنعتی چیزی بلد نیستن.
به نظر من اول اولویت ها رو تعیین کنید

M@HY@R93

عضو جدید
درسای تخصصی و مهم رو هم با استادایی مثل شیرین آبادی با نمره خوب پاس کردم و واقعا بلدم ولی کنکور شرکت نمیکنم.
ببینید شما اگه خونواده پولداری ندارید اشتباهه ادامه تحصیل واسه ارشد مگه دانشگاهایی مثل شریف و تهران.
با لیسانس با بعضی سختی ها روبرو شدن هم اسونتره هم سرخوردگیش کمتره مخصوصا واسه اینایی که فقط تئوری پاس کردن درسو و عملی صنعتی چیزی بلد نیستن.

ممنون از راهنماییت ولی هر کس معیار خودش داره و مهمتر اینه که هر کس به اندازه توانایی که در خودش میبینه از خودش انتظار داره و تا به اونیکه میخواد نرسه بیخیال نمیشه سرخوردگی واسه کسی که هدف داره معنی نداره به نظر من کسی که هدف داره تا به جایی برسه هر چقدم زمین بخوره بازم به راهش ادامه میده این یعنی موفقیت .

aaaqaz

عضو جدید

خب منم این حرف شما رو قبول دارم،ولی ما الان که تو اوج درسیم شاید بتونیم فوق هم بگیریم، وگرنه بعد دوسال دوری از درس و بالا رفتن سن کی حال درس خوندن داره

Joe_Bel

کاربر ممتاز
خب منم این حرف شما رو قبول دارم،ولی ما الان که تو اوج درسیم شاید بتونیم فوق هم بگیریم، وگرنه بعد دوسال دوری از درس و بالا رفتن سن کی حال درس خوندن داره

من بعداز 4 سال خوندنم و قبول هم شدم خخخخخخ:)

sanup2006

عضو جدید

من به شخصه حاضرم با همین کارشناسی برم سرکار.ولی کاری که آینده داشته باشه بتونم تشکیل زندگی بدم.
ولی متاسفانه نیست همچین کاری.من یکسال گشتم دنبال کار ولی همش نصب دوربین و مونتاژ و... بود.
شما فک میکنی یک لیسانس برق کجا میتونه کار کنه ؟

Nazliiiiii

اخراجی موقت
من به شخصه حاضرم با همین کارشناسی برم سرکار.ولی کاری که آینده داشته باشه بتونم تشکیل زندگی بدم.
ولی متاسفانه نیست همچین کاری.من یکسال گشتم دنبال کار ولی همش نصب دوربین و مونتاژ و... بود.
شما فک میکنی یک لیسانس برق کجا میتونه کار کنه ؟

آینده شغلی، بازار کار، درآمد

"امروزه با توسعه صنایع کوچک و بزرگ در کشور، فرصت های شغلی زیادی برای مهندسین برق فراهم شده است و اگر می بینیم که با این وجود بعضی از فارغ التحصیلان این رشته بیکار هستند، به دلیل این است که این افراد یا فقط در تهران دنبال کار می گردند و یا در دوران تحصیل به جای یادگیری عمیق دروس و در نتیجه کسب توانایی های لازم، تنها واحدهای درسی خود را گذرانده اند.

همچنین یک مهندس خوب باید، کارآفرین باشد یعنی به دنبال استخدام در موسسه یا وزارتخانه ای نباشد بلکه به یاری آگاهی های خود، نیازهای فنی و صنعتی کشور را یافته و با طراحی سیستم ها و مدارهای خاصی این نیازها را برطرف سازد. کاری که بعضی از فارغ التحصیلان ما انجام داده و خوشبختانه موفق نیز بوده اند."

دکتر کمره ای نیز در این زمینه می گوید:

"اگر یک فارغ التحصیل برق دارای توانایی های لازم باشد، با مشکل بیکاری روبرو نخواهد شد. در حقیقت امروزه مشکل اصلی این است که بیشتر فارغ التحصیلان توانمند و با استعداد این رشته به خارج از کشور مهاجرت می کنند و ما اکنون با کمبود نیروهای کارآمد در این رشته روبرو هستیم."

یکی از اساتید مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت ایران نیز در مورد فرصت های شغلی فارغ التحصیلان این رشته می گوید:

"طبق نظر کارشناسان و متخصصان انرژی در کشور، با توجه به نیاز فزاینده به انرژی در جهان کنونی و همچنین نرخ رشد انرژی الکتریکی در کشور، سالانه باید حدود 1500 مگاوات به ظرفیت تولید کشور افزوده شود که این نیاز به احداث نیروگاههای جدید و همچنین فارغ التحصیلان متخصص برق و قدرت دارد.

فرصت های شغلی یک مهندس کنترل نیز بسیار گسترده است چون در هر جا که یک مجموعه عظیمی از صنعت مهندسی مثل کارخانه سیمان، خودروسازی، ذوب آهن و ... وجود داشته باشد، حضور یک مهندسی کنترل ضروری است.

و بالاخره یک مهندس مخابرات یا الکترونیک می تواند جذب وزارتخانه های ارتباطات و فن آوری اطلاعات، صنایع، دفاع و سازمانهای مختلف خصوصی و دولتی شود."

sanup2006

عضو جدید
آینده شغلی، بازار کار، درآمد
.....
و بالاخره یک مهندس مخابرات یا الکترونیک می تواند جذب وزارتخانه های ارتباطات و فن آوری اطلاعات، صنایع، دفاع و سازمانهای مختلف خصوصی و دولتی شود."

و بالاخره نتیجه میشود یک مهندس الکترونیک در یک سازمان دولتی باید استخدام شود.حال آن سازمان دولتی را بگرد و پیدا کن.
و اما کار در شرکت های خصوصی : اگر فارغ التحصیل باشی و کل دروس 4 سال مهندسی رو خوب خونده باشی باید همش رو بذاری کنار تقریبا و کاری که اونا میگن رو یاد بگیری و جیره اندکی آخر ماه بهت میدن که عمرا بتونی شکم خودت رو سیر کنی چه برسه به زن و بچه و...
و اگر بخوای حقوق بهتری بگیری باید مسلط به ARM و برنامه نویسی سطح بالا و... باشی که عمرا فارغ التحصیل دانشگاه فردوسی هم در این حد سواد نداره و فقط kvl kcl خوب بلدن و...

و اما طراحی و تولید : بله هزاران دستگاه الکترونیکی هست که میشود یک مهندس الکترونیک طراحی کنه و بسازه ولی آیا با وجود تحریم و از همه مهم تر اینکه مواد خام اولیه در کشور نیست و از خارج باید وارد بشه آیا ساخت یک دستگاه مقرون به صرفه هست ؟
هزاران طرح در ذهن هست ولی نمونه ی ساخته شده ی چینی طبیعتا ارزان تر است. چون مواد اولیه در آن کشور وجود دارد نه اینکه در ایران 100 تومان بدی یک مقاومت بخری یا 10000 تومان بدی رله بخری که هزینه تمام شده نهایی سر به فلک میکشه.
و حالا بماند که وقتی ایده ای داری و بخوای ثبت کنی باید به هزار اداره و .... مث آقای سبحان توی یکی از فرومها برین درد دلش رو گوش کنید.
در آخر بر فرض ثبت هم شد دانشجوی بیچاره پول تهیه تجهیزات رو از کجا بیاره ؟
مثلا خود من طرحی دارم ولی کجا برم آزمایش کنم از کجا پول لوازم مورد نیاز رو بیارم و....

میدنم اندکی تند روی داشتم ولی 90 درصد شرایط همینه.
نباید هم انتظار داشت همه ی فارغ التحصیلان برق نخبه و مخترع باشن .
در ثانی همان آقای که اون اضافات رو فرمودن بفرمایید که چرا مجوز بیخود به دانشگاه های در پیت می دهند ؟چرا توقع فرد را بالا میبرند ؟ چرا دانشگاهی که خروجیش هیچ تخصصی به فرد اضافه نمیکنه هنوز درش بازه و روز به روز بیشتر میشوند ؟
چرا ؟ و چرا ؟ و خیلی چراهای دیگه.
اقایون مدیران حتی همین مسایل جلو پا رو نمیبینند و فقط آرمانی حرف میزنند.
بخدا قسم فارغ التحصیل دانشگاه تاپ دولتی میشناسم که معدل برتر هم بوده ولی فرق ARM , avr رو نمیدونه.

و هزار حرف دیگه که ... الانم مدیریت میاد و گیر میده به ما ولی شما که مدیریت همین جای کوچک رو داری بیا و یک تاپیک مهم باز کن راجع به این مسایل تا اینجا به قول شما هرزنامه نشه.

آخرین ویرایش:

Armin-Z

کاربر ممتاز
سلام به دوستان عزیز، امیدوارم که سال خوبی رو شروع کرده باشید

قبلا یک پیشنهاد در مورد درس سیگنال به دوستان داده بودم، حالا اگه میخواید عملیش کنید الان وقتشه! از هر کتابی که میخونید فرقی نداره، میتونید به راحتی با این برنامه پیش برید و 3 دور مباحث رو در 3 دوره بهار، تابستان و پاییز بخونید و خیال خودتون رو از سیگنال راحت کنید! مهندس تقدسی برنامه هفته اول رو روی وبلاگش قرار داده و یک هفته فرصت دارید که اجراش کنید و در انتهای هفته هم آزمونی روی وبلاگ میذارن تا خودتون رو بسنجید! من به عنوان نمونه برنامه هفته اول رو میذارم اینجا، دوستانی که تمایل دارن برنامه رو ادامه بدن و آزمون ها رو از خودشون بگیرن، از وبلاگ مهندس تقدسی استفاده کنن.

یا علی

برنامه مطالعاتی درس سیگنال در دوره بهار ان شاء الله از تاریخ شنبه 16 فروردین‌ماه به مدت ۱۳هفته به شرح ذیل برگزار می‌گردد:
در هر هفته یا دو هفته قسمتی از کتاب مشخص می‌شود و دانشجویان قسمت تعیین شده را در طول هفته مطالعه و اشکالات خود را مطرح می‌کنند. در انتهای هفته نیز یک آزمون مختصر از قسمت مربوطه و احتمالا قسمت‌های قبل برگزار خواهد شد.
پ.ن: استمرار برنامه فوق منوط به همراهی دانشجویان گرامی است و من هم سعی می‌کنم نظم برنامه را تا انتها حفظ کنم.

بسم الله الرحمن الرحیم
دانشجویان گرامی از امروز به مدت یک هفته، فرصت دارند از ابتدای کتاب تا صفحه 40 (ابتدای مبحث سیگنال‌های ضربه و پله زمان‌پیوسته) را مطالعه و اشکالات خود را در قسمت نظرات همین پست مطرح کنند. ان‌شاء‌الله در انتهای هفته نیز آزمونی از این مباحث برگزار خواهد شد.در هنگام مطالعه این 40 صفحه به نکات زیر توجه داشته باشید:1- این قسمت بیشتر شامل مقدمات ریاضی است که در طول درس سیگنال از آن استفاده می‌شود.
2- بر روی یادگیری و فهم دقیق یک مطلب، وسواس بیش از حد به خرج ندهید. خیلی از ابهامات، با ادامه مطالعه و یا حل تست‌های مربوط به آن، به‌تدریج برای شما روشن خواهد شد.
3- مطالعه اثبات‌های بیان‌شده در کتاب به فهم مطلب و حفظ کردن فرمول‌ها کمک می‌کند و توصیه می شود تا حد امکان اثبات ها نیز مطالعه شوند.
5- قبل از شروع، مقدمه کتاب را نیز حتما مطالعه کنید.
مطالب مرتبط:
معرفی کتاب (شامل مقدمه، فهرست مطالب و ۸۰ صفحه اول)

آخرین ویرایش:

humtum

عضو جدید
زیبا بود
نکاتی تجربی در رابطه با برنامه ریزی برای کنکور کارشناسی ارشد:

حتما حداقل از یکسال قبل مشخص کنید که می خواهید دقیقا چه رشته ای رو امتحان بدید.

تمااز یکسال قبل منابع رو بدست بیاورید(از نفرات برتر سالهای قبل می توانید سوال کنید یا از دانشگاههای مادر کشور)

بعد از هدف گذاری وتهیه منابع برنامه ریزی رو شروع کنید به این صورت که آن هم برای بلند مدت(3 ماه وبیشتر برنامه طرح کنید مانند اینکه تعیین کنید که در 3 ماه تابستان چه کتابهایی رو باید بخوانم،هم برای کوتاه مدت(روزانه و هفتگی)

درس ها رو به صورت سبدی بخوانید یعنی در روز حداقل 4 کتاب در برنامه داشته باشید.
خودتان را ملزم رعایت برنامه کنید(البته لزومی نداردکه 100 درصد منطبق شود)

خلاصه هاتون رو به ترتیب زمانی24 ساعت،48 ساعت،یک هفته،دوهفته ،سه هفته بعد از نوشتن بخوانید با این کار مطالب رو با پیوستگی لازم به حافظه بلند مدت می سپارید وتسلط شما بر درسها زیاد می شود(لازم نیست که تمام کتاب را خلاصه بنویسید بعد بخوانید،برحسب فصل بهتر است)

وقتی نکات بالا رو انجام دادید وبه تست زنی رسیدید،سعی کنید بعد از مرور هر فصل روز بعد تست مطالب خوانده شده را بزنید،سعی کنید ازمیان تست ها،تست هایی که دارای نکات خاصی هستند یا با خواندن خلاصه ها نمی توانید جواب دهید ویا بسیار تکرار شده اند به عنوان نمونه انتخاب کنید وکنار آن علامت بزنیدو دور دوم تست زنی فقط همین تست ها را کار کنید(این روش در دوره های بعد نیز تکرار کنید تا اینکه در مرحله آخر،نزدیک کنکور تعداد تست های انتخابی به حد اقل برسد وسپس آن تست ها را به خلاصه اضافه کنید

وقتی خلاصه نویسی همه درس ها وتست زنی شروع شد{یا نزدیک کنکور بودید حدودا یک ماه یا دوهفته قبل ازکنکور}دیگر شما باید فقط خلاصه ها را بخوانید ودر ضرورت لزوم به کتابها مراجعه کنید.

برای خلاصه نویسی در نظر داشته باشید که شما باید مطالبی را انتخاب کنید که حکم ساقه مطالب را دارند وشما با دانستن آنها،بقیه ی شاخ وبرگ ودر واقع سایر مطالب را به یاد آورید.

اگر می توانید در یک آزمون آزمایشی ثبت نام کنید که بخوانید ومرتب خود را ارزیابی کنید ولی لزومی ندارد که 100 درصد خود را برای آزمون آماده کنیدمی توانید همان برنامه خودتان را اجرا کنید وبا آزمون ها بیشتر با دید آمادگی نگاه کنید وبه نتیجه آن حساس نباشید.

بعد از هدف گذاری اینکه می خواهید چه رشته ای وگرایش ودانشگاهی قبول شوید به طور مرتب انگیزه خود را تقویت کنید،انگیزه سوخت موتور موفقیت شماست،مرتب به موفقیت فکر کنید،مثبت اندیش باشید ودر ذهنیت خود از آینده،خود را موفق تصور کنید.

(1)هدف گذاری (2)برنامه ریزی (3)تلاش در تمامی مراحل بر خدا توکل کنید.

فقط به هدف فکر کنید و روی آن تمرکز کنید وسایر مسائل را به حاشیه برانید وبدانید که ذره بین در صورتی می سوزاند که نور خورشید را در یک نقطه متمرکز کند.

سعی کنید برای مطالعه از میز و صندلی استفاده کنید و خود را به میز نزدیک کنید وزیاد روی کتاب خم نشوید، این باعث می شود از نظر دید،تسلط کافی بر کتاب را احساس کنید

سعی کنید از یک روزشمار استفاده کنید مثلا اگر یکسال به کنکور زمان دارید به صورت معکوس از 365 شروع شود و یک برگ،یک برگ از آن بردارید( باعث ایجاد استرس مثبت می شود) بعضی کتابهای مفید برای موفقیت که حجم کمی دارند ومی توان سریع خواند:1-کتاب"قورباقه ات را قورت بده"بریان تریسی وکتاب "اعتماد به نفس"سید مجتبی حورایی

درپایان چند نکته کلیدی:

1-شما حد اکثر تلاشتون رو برای رسیدن به هدف بکنید اما به نتیجه فکر نکنید، در واقع به آسمان رسیدن مهم نیست، از زمین بلند شدن مهم است.
2-امام علی(ع):هر که چیزی را طلب کند به همه یا بعض آن می رسد.
3-هنری فورد: چه به توانستن بیاندیشید،چه به نتوانستن، در هر صورت حق باشماست{یعنی خواستن،توانستن است واگر شما فکر کنید نمی توانید واقع نمی شود ولی اگر فکر کنید که می توانید،پس می شود.}
امیدوارم این نوشته بتواند کمک هر چند کوچکی به شما در رسیدن به موفقیت باشد
"به خدا توکل کنید که او برای بنده اش کافی است"
آنقدر واژه موفق می شوم را به اندیشه، توان، ذهن و به سلول های خاکستری مغزتان تلقین کنید تا واژه شکست را در وجودتان به زانو در آورید.

موفق باشید
;)

Armin-Z

کاربر ممتاز
دوستان مایل نیستین نظر ویا اشتباهاتتونو بگین تا بقیه کنکوری ها از تجربتون استفاده کنن و دیگه این اشتباهات رو تکرار نکنن ؟!

اگه یه ماه دیگه صب کنی که نتایج اعلام بشه، اون موقع میتونیم بگیم کجای کارمون درست بوده و کجاش اشتباه :smile:

juvefans

کاربر ممتاز
دوستان مایل نیستین نظر ویا اشتباهاتتونو بگین تا بقیه کنکوری ها از تجربتون استفاده کنن و دیگه این اشتباهات رو تکرار نکنن ؟!

یکی از اشتباهات من که سر جلسه کنکور فهمیدم ، نرفتن به کلاس شیرین آبادی برای درس کنترل بود ، گرچه نه برای آموختن معلومات بلکه برای یاد گرفتن ایده هایی که تا به حال ندیده بودم و در کنکورهای گذشته نیامده بود ...
مواردی که رضایت داشتم : استفاده از کتاب مغناطیس پارسه که خیلی کمکم کرد + ماشین حلم زاده + سیستم قدرت جهش و حلم زاده + آزمون پارسه . ;)

iman.63

عضو جدید
من تو تاپیک منابع این پست رو چند وقت پیش گذاشتم اما بازم به خاطر قوانین من دراوردی پاک شد.میگن باید بالای 50 تا پست بذاری تا بتونی اینجا پست بذاری.حالا منی که فقط میام و از نظرات استفاده میکنم و سعی میکنم کمتر نظر بدن حالا با این قانون عجیب چی کار کنم؟ من پارسال میخواستم امتحان بدم اما نشد.کار به امسال کشید.منابع من اینایی هست که میگم من یه سال زود تر منابع رو خریداری کرده بودم یعنی 2 سال قبل برای همین تعدادی از اونها قدیمی شده.حتی مدار 1 تقوی رو سال 88 خریده بودم که فکر کنم دیگه الان هیچ کاربردی نداشته باشه.میخوام بدونم کدوم این منابع رو باید جدیدش رو بخرم.اینم بگم که تصمیمم رو در مورد منابع گرفتم و دیگه نمیخوام از این منبع به اون منبع بپرم اما میدونم که تعدادی از اونها چاپ جدیدشون بهتر و کامل تر شده اگه میشه لطفا راهنماییم کنید که کدوم ها رو باید دوباره خریداری کنم:
1-ریاضی مهندسی مومن زاده راهیان ارشد چاپ دوم مربوط به سال 90 هست.(البته ریاضی مهندسی کریمی رو هم دارم که بعضی جا ها باید ازش کمک گرفت)
2-معادلات محمود کریمی از نصیر مال سال 90
3-الکترونیک اسلام پناه چاپ اول بهار 91 از راهیان ارشد (شنیدم اسلام پناه از یه موسسه دیگه هم یه کتاب داده اون چجوریه؟)
4-مدار کاروزرگر , مدار 1 چاپ نهم تابستان 90 و مدار 2 چاپ هشتم تابستان 90 ------- مدار تقوی مال سال 88 و 89 (شنیدم مدار تقوی خیلی تغییر کرده لطفا اونایی که خریدن جدیدش رو بگن که میشه روش به عنوان منبع خوب حساب باز کرد یا هنوز همون کاروزرگر بهتره؟)
5-تجزیه مومن زاده رو داشتم که پارسال این درس رو تا نصف خوندم اما اصلا برام راضی کننده نبود تعریف کتاب تقدسی و کتاب کهن رو شنیدم اما هیچ کدوم رو ندیدیم.اگه امکانش هست اونهایی که هر دوی این کتاب ها رو دیدن بگن کدومش بهتره هم از نظر محتوا هم از نظر ظاهر یعنی اینکه طبقه بندی ها رو درست و بهتر انجام داده باشه و فونتش ریز نباشه و مطالب در هم نباشه و ...)
6-کنترل رضایی بهار 91 و تقوی تابستان 90

یه بار دیگه تاکید میکنم که این پست به عنوان معرفی منابع نیست فقط میخوام اونایی که میدونن من رو در جریان بذارن که کدوم از این کتاب ها قدیمی شده و جدیدش بهتر شده که اونها رو تهیه کنم.ممنون.

amir3620

عضو جدید
من تو تاپیک منابع این پست رو چند وقت پیش گذاشتم اما بازم به خاطر قوانین من دراوردی پاک شد.میگن باید بالای 50 تا پست بذاری تا بتونی اینجا پست بذاری.حالا منی که فقط میام و از نظرات استفاده میکنم و سعی میکنم کمتر نظر بدن حالا با این قانون عجیب چی کار کنم؟ من پارسال میخواستم امتحان بدم اما نشد.کار به امسال کشید.منابع من اینایی هست که میگم من یه سال زود تر منابع رو خریداری کرده بودم یعنی 2 سال قبل برای همین تعدادی از اونها قدیمی شده.حتی مدار 1 تقوی رو سال 88 خریده بودم که فکر کنم دیگه الان هیچ کاربردی نداشته باشه.میخوام بدونم کدوم این منابع رو باید جدیدش رو بخرم.اینم بگم که تصمیمم رو در مورد منابع گرفتم و دیگه نمیخوام از این منبع به اون منبع بپرم اما میدونم که تعدادی از اونها چاپ جدیدشون بهتر و کامل تر شده اگه میشه لطفا راهنماییم کنید که کدوم ها رو باید دوباره خریداری کنم:
1-ریاضی مهندسی مومن زاده راهیان ارشد چاپ دوم مربوط به سال 90 هست.(البته ریاضی مهندسی کریمی رو هم دارم که بعضی جا ها باید ازش کمک گرفت)
2-معادلات محمود کریمی از نصیر مال سال 90
3-الکترونیک اسلام پناه چاپ اول بهار 91 از راهیان ارشد (شنیدم اسلام پناه از یه موسسه دیگه هم یه کتاب داده اون چجوریه؟)
4-مدار کاروزرگر , مدار 1 چاپ نهم تابستان 90 و مدار 2 چاپ هشتم تابستان 90 ------- مدار تقوی مال سال 88 و 89 (شنیدم مدار تقوی خیلی تغییر کرده لطفا اونایی که خریدن جدیدش رو بگن که میشه روش به عنوان منبع خوب حساب باز کرد یا هنوز همون کاروزرگر بهتره؟)
5-تجزیه مومن زاده رو داشتم که پارسال این درس رو تا نصف خوندم اما اصلا برام راضی کننده نبود تعریف کتاب تقدسی و کتاب کهن رو شنیدم اما هیچ کدوم رو ندیدیم.اگه امکانش هست اونهایی که هر دوی این کتاب ها رو دیدن بگن کدومش بهتره هم از نظر محتوا هم از نظر ظاهر یعنی اینکه طبقه بندی ها رو درست و بهتر انجام داده باشه و فونتش ریز نباشه و مطالب در هم نباشه و ...)
6-کنترل رضایی بهار 91 و تقوی تابستان 90

یه بار دیگه تاکید میکنم که این پست به عنوان معرفی منابع نیست فقط میخوام اونایی که میدونن من رو در جریان بذارن که کدوم از این کتاب ها قدیمی شده و جدیدش بهتر شده که اونها رو تهیه کنم.ممنون.

كتاب تقديسي كتابيه كه از اثبات فرمولها چشم پوشي كرده كه كمتر در كنكور ديده مي شود ودرس نامه بسيار مناسبي دارد من كه ازش راضيم البته هنوز تمومش نكردم ولي به نظرم چون هم درس نامه هم تستهاي مناسبي داره كتاب خوبيه وحجمش از كتاب مومن زاده كمتره وسعي شده درچيدمان ان نظم خاصي رعايت شود ولي به نظرمن ضعف ان كمبود تست مي باشد كه ان هم در سايتش قرار داده شده وكتاب كهن تا جايي شنيدم از سطح بالاتري داره ومثل تقديسي از صفر تا صد مفاهيم رو توضيح نداده .

juvefans

کاربر ممتاز
juvefansممنون ازینکه تجربت رو اختیار بقیه گذاشتی.
با کلاس شیرین آبادی موافقم دوستمم رفته بود خیلی راضی بود ولی اینا نسبیه نمیشه به همه نسبت بدیم مثلآ من خودمم پارسه آزمون دادم ولی اصلآ راضی نبودم نه جامعه آماریش خوب بود و نه سوالاش استاندارد بود بیشتر بعد هر آزمون ناامید میشدم . در کل من از کتاباش و آزموناش اصلا راضی نبودم فقط پولمو دور ریختم :(
البته بازم میگم اینا همش نسبیه و من به نظرت کاملا احترام میزارم ممکنه یه نفر دیگه خیلی هم راضی باشه .
بازم ممنونم ازت :gol:

آزمون : مطالبی که نوشتم از این جهت هست که من آزمون پارسه شرکت کردم ولی تمامی آزمونهای 93 و 92 سنجش و بینش رو پرینت گرفتم و از بینشون خیلی حل کردم .

در مورد آزمون عده ای فکر میکنند آزمون باید مشابه سوالهای کنکورهای اخیر باشه . عده ای دنبال سوالهای استاندارد هستند و ...
از نظر من آزمون ساده هیچ نکته آموزشی مفیدی را به شما منتقل نمیکنه و فقط آزمون ساده یک دلگرمی برای کسانی هست که کمتر درسخوانده اند .

آزمون پارسه : از نظر جامع آماری که بالاترین هست . سوالات مفهومی و سخت . گاهی نیمی از دروس سخت هستند گاهی همه دروس که این موجب میشود که سر جلسه کنکور با دیدن یک درس سخت روحیه خود را از دست ندهید . سوالات درس سیستم قدرت این آزمون بسیار مناسب کنکور هست .پاسخنامه کاملا تشریحی ارائه کارنامه در همان شب آزمون و دقیق . به نظر من بهترین انتخاب هست .

آزمون بینش : فقط درس کنترل این موسسه مناسب هست . سایر دروس نکته برجسته ای ندارند. سوالات مغناطیس خیلی سختتر از کنکور هست . جامع آماری پایین . پاسخنامه اصلا تشریحی نیست و فقط یک کلید تقریبا دریافت خواهید کرد . شکلهای سوالات همه با دست ترسیم شده که اصلا جالب نیست . درس ماشین و بررسی قدرت بینش هم مشابه کنکور های گذشته هست .

آزمون سنجش : تمام دروس مشابه کنکورهای گذشته هست (سوالات سوخته که دیگه شاید شبیه اون نیاد ) و تقریبا چیز جدیدی نخواهید آموخت . حتی حساسیتی برای یادگرفتن نکات جدید در شما ایجاد نمیکند . پاسخنامه مناسب ولی کارنامه تاخیر زیادی دارد . در سوالات غلطهای بیشماری مشاهده میشود . این تاخیر در دادن کارنامه باعث میشه فیدبک درستی از نحوه مطالعه در زمان مناسب نگیرید و برنامه ریزی برای دوهفته آینده رو به درستی انجام ندید .

آزمون مدرسان : ظاهرا 3500 نفر جامع آماری دارد ؟!! خیلی از سوالات آن از کتابهای خود این موسسه می آید ! ( نظری نمیدهم ) سوالات رو ندیدم و سال گذشته با اینکه موجود بود علاقه ای به دانلود نداشتم .

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
به نظر من آزمون مهم هست ولی نه اونقد که بخوای رو نتیجش حساب خاصی باز کنی!!! فقط وسیله ای هست برای چند ساعت نشستن و تو جو کنکور قرار گرفتن!!! کم پیش میاد ادم با برنامشم هماهنگ باشه!!! یکی از ضربه هایی هم که ازمون به من وارد کرد نتایجی بود که میگرفتم اوایل چون هماهنگ نبودم نتیجه هم برام مهم نبود اما اشتباه بزرگم شرکت تو آزمونای جمع بندی بود که ضربه ی بزرگی به روحیه ام وارد کرد. و اصلا رفتار منطقی نکردم مقابل رتبه هام. و جالب اینجاست که حتی نمیدونستم تا بعد کنکور که رتبه هام اصلا بد هم نبوده!!! در کل به نظرم این کل کل کردن ها روی آزمون ها خیلی جالب نیست!!! من اگ امسال بخام بدم دوباره سنجش میدم چون پاسخنامه هاش خوب بود نتایجم شنبه رو سایت بود و این خیلی خوب بود. هزینشم زیاد نبود. اما انصافا پارسه خیلی به نسبت گرون بود!!! به نظرم آزمون ها باید صرف شبیه سازی فضای آزمون باشه و تمرین تکنیک های مدیریت جلسه از هر لحاظ. بین موسسات مختلف اصلا درست حسابی روی استاندارد سازیش کار نمیکنن پس همه سر ته ی کرباسنو بحث کردنم خیلی نتیجه ی خاصی نداره. چون بین دوستام و فامیل بالاخره از هر موسسه یکی رو دیدم و همه از ی لحاظ ناراضی بودند اما خوب من نسبتا از سنجش راضی بودم و مشکلی باهاش نداشتم.

juvefans

کاربر ممتاز
به نظر من آزمون مهم هست ولی نه اونقد که بخوای رو نتیجش حساب خاصی باز کنی!!! فقط وسیله ای هست برای چند ساعت نشستن و تو جو کنکور قرار گرفتن!!! کم پیش میاد ادم با برنامشم هماهنگ باشه!!! یکی از ضربه هایی هم که ازمون به من وارد کرد نتایجی بود که میگرفتم اوایل چون هماهنگ نبودم نتیجه هم برام مهم نبود اما اشتباه بزرگم شرکت تو آزمونای جمع بندی بود که ضربه ی بزرگی به روحیه ام وارد کرد. و اصلا رفتار منطقی نکردم مقابل رتبه هام. و جالب اینجاست که حتی نمیدونستم تا بعد کنکور که رتبه هام اصلا بد هم نبوده!!! در کل به نظرم این کل کل کردن ها روی آزمون ها خیلی جالب نیست!!! من اگ امسال بخام بدم دوباره سنجش میدم چون پاسخنامه هاش خوب بود نتایجم شنبه رو سایت بود و این خیلی خوب بود. هزینشم زیاد نبود. اما انصافا پارسه خیلی به نسبت گرون بود!!! به نظرم آزمون ها باید صرف شبیه سازی فضای آزمون باشه و تمرین تکنیک های مدیریت جلسه از هر لحاظ. بین موسسات مختلف اصلا درست حسابی روی استاندارد سازیش کار نمیکنن پس همه سر ته ی کرباسنو بحث کردنم خیلی نتیجه ی خاصی نداره. چون بین دوستام و فامیل بالاخره از هر موسسه یکی رو دیدم و همه از ی لحاظ ناراضی بودند اما خوب من نسبتا از سنجش راضی بودم و مشکلی باهاش نداشتم.

اتفاقا به نظر من باید با برنامه آزمون هماهنگ باشیم . چون روی اون برنامه فکر شده و عده خیلی زیادی با همون برنامه جلو میرن . با گرفتن کارنامه آزمون از اون مبحث مورد سوال میتونیم فیدبک بگیریم که آیا درست مطالعه داشتیم یا خیر .
اگر با برنامه خودساخته جلو بریم و نتیجه مطالعه خودمون رو مورد ارزیابی قرار ندیم ( تبدیل آزمون فقط به صندلی 4 ساعته ! ) دیگه نمیشه تشخیص داد که آیا در مسیر درستی جلو میریم یا غلط .

همین سال گذشته در تاپیک "گفتگوی مرتبط با دروس برق،برنامه ریزی تحصیلی و کنکور کارشناسی ارشد 93 " من اسم نمیبرم اما خودتون نگاه کنید کسایی که همین فکرها رو داشتند بعد از کنکور به مراتب نسبت به بقیه به شدت ناراضی تر از نتیجه حدودی ( درصدها با کلید اولیه ) بودند .

کسایی که میگفتند" این سوالها ( هر موسسه ای ) استاندارد نیست و من خودم میدونم چیا مهمه چی باید خوند " همین ها بودند که کم کم به سمتی رفتند که همه افسرده شده بودند و به جای پزیرش اشتباهات فقط سیستم کنکور و سوالهای غیر استاندارد موسسه و کنکور رو عامل نتیجه نگرفتن میدونستند .

به نظرم برای موفقیت در کنکور باید به یک آزمون به شدت هماهنگ باشیم . به همراه اون مطالب رو بخونیم و دوره کنیم . بدون اینکه بخواهیم ازش جلو بزنیم یا عقب بمونیم .

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اتفاقا به نظر من باید با برنامه آزمون هماهنگ باشیم . چون روی اون برنامه فکر شده و عده خیلی زیادی با همون برنامه جلو میرن . با گرفتن کارنامه آزمون از اون مبحث مورد سوال میتونیم فیدبک بگیریم که آیا درست مطالعه داشتیم یا خیر .
اگر با برنامه خودساخته جلو بریم و نتیجه مطالعه خودمون رو مورد ارزیابی قرار ندیم ( تبدیل آزمون فقط به صندلی 4 ساعته ! ) دیگه نمیشه تشخیص داد که آیا در مسیر درستی جلو میریم یا غلط .

همین سال گذشته در تاپیک "گفتگوی مرتبط با دروس برق،برنامه ریزی تحصیلی و کنکور کارشناسی ارشد 93 " من اسم نمیبرم اما خودتون نگاه کنید کسایی که همین فکرها رو داشتند بعد از کنکور به مراتب نسبت به بقیه به شدت ناراضی تر از نتیجه حدودی ( درصدها با کلید اولیه ) بودند .

کسایی که میگفتند" این سوالها ( هر موسسه ای ) استاندارد نیست و من خودم میدونم چیا مهمه چی باید خوند " همین ها بودند که کم کم به سمتی رفتند که همه افسرده شده بودند و به جای پزیرش اشتباهات فقط سیستم کنکور و سوالهای غیر استاندارد موسسه و کنکور رو عامل نتیجه نگرفتن میدونستند .

به نظرم برای موفقیت در کنکور باید به یک آزمون به شدت هماهنگ باشیم . به همراه اون مطالب رو بخونیم و دوره کنیم . بدون اینکه بخواهیم ازش جلو بزنیم یا عقب بمونیم .
من ی جورایی اشتباه کردم نظر دادم. چون اصلا خودمو کنکوری نمیدونستم با اون وضع درس خوندنم!!! حرفاتون درسته ولی برای کنکور ارشد با توجه به حجم مطالب و شرایطی که نمیشه مقایسش کرد با کنکور کارشناسی نمیشه انقد رویایی فک کرد. مگه اینکه هنوزم همون شرایط ایده ال رو از نظر ذهنی و روحیه داشته باشی. آخه من انقد بد شنیده بودم در مورد نوع سوالات و غیر استاندارد بودنش که دیگه اصلا بی ارزش شده بود برام آزمونا و حس میکردم که نباید رو نتیجش حساب باز کنم... و خیلی مطمئن نبودم که سوالات استاندارد باشه و البته دقیقا طبق گفته ی شما اگ عکسش فک میکردم ی جورایی همین آزمونا میشد انگیزه و موتور حرکت که نشد. در هر صورت در نهایت فهمیدم که آزمونا اونقدم که من فک میکردم بد نبوده و میشد ازش خیلی بهتر بهره برداری کرد.

ashkan 56789

اخراجی موقت
چگونه برای آزمون کارشناسی ارشد برنامه ریزی و مطالعه کنیم ؟
این سوالی است که معمولا دانشجویان ترم ۵ به بعد مکررا می پرسند،با برنامه ریزیهای بلند مدت حداقل ۶ ماه تا یکسال میتوان، برنامه ای طراحی کرد که احتمال قبول شدن در کنکور با رتبه خوب بسیار بالا برود.
مطالعه دروس برای آمادگی آزمون کنکور، فنی است که هرکس در موردش نظری و شیوه ای دارد..
، خیلی از افراد بر شیوه هایی یادگیری شخصی خود تاکید دارند،در اینجا به مهمترین نکاتی که اصولا در تمامی روشهای موفق مشترکند ، می پردازیم:

- جمع آوری منابع مفید و مختصر

پیش از شروع پروسه مطالعه، منابع کافی رو با جستجو و پرس و جو به دست بیارید. تجربه نشان داده است که اضافه کردن منبع در اواخر و یا حتی در اواسط کار، می تواند مضر باشد و باعث بهم ریختگی ذهنی شما گردد.منابع و کتاب‌ها را بطور مرتب و طبقه بندی شده در محلی قرار بدید و بطور تناوبی شروع به مطالعه کنید.

- یادگیری مفاهیم
شما در مواجهه با کنکور کارشناسی ارشد با حجم انبوهی از اطلاعات و مباحث و داده‌ها روبرو هستید. بدیهی است سپردن این حجم از اطلاعات به حافظه نیازمند منطق یکنواخت و منظمی هست که اگر در آن مسیر، گام برندارید ، قطعا نمی توانید از تمامی پتانسیل های خود استفاده کنید. به خاطر سپردن روابط و نماها و توان‌ها و فرمول‌ها و حالت های خاص حل ساله در شروع کار‌، در حالتی که تا آزمون بیش از چندین ماه فرصت دارید، گزینه خوبی به نظر نمی رسد. در شروع کار،تمام فرصت خود را برای یادگیری عمیق مفاهیم، صرف کنید.

- تکرار و تکرار
شاید تنها راهی که می تواند کمک کند داده‌ها را از حافظه کوتاه مدت خود به حافظه بلند مدت منتقل کنید، تکرار است. تکرار در روزهای اول‌، کمک بزرگی به شما برای داشتن زمان در روزهای فشرده پایانی و نزدیک به آزمون است. تکرار سبب می شود که شما در روزهای پایانی، وقت بسیار کمتری را برای یادآوری مفاهیم پایه، صرف کنید. فراموش نکنید که هر نکته ای را هر اندازه هم، تکرار کرده باشید در روزهای پایانی نیاز به مرورش دارید.
مغز شما در بازه کوتاهی (حدود چند ماه) با انبوهی از داده‌ها سرو کار دارد و شما نباید انتظار داشته باشید، مفهومی را که امروز به خوبی متوجه می شوید، بدون مرور تا روز کنکور می توانید در ذهنت خود باقی نگهدارید.پس باید با تکرار عمر ماندگاری مطالب رو در زهن افزایش بدید.

- حل مساله
تا زمانی که به مطالب مسلط نشده ید، سراغ حل مسائل نرید. وقتی به مطلبی تسلط ندارید و مساله یا تستی را مرور می کنیداگر شما دانش و توان کافی برای حل آن مساله نداشته باشید. یا موفق با حل آن نمی شوید و یا پاسخ اشتباه به دست می آورید؛پس از آن به قسمت حل تشریحی مراجعه می کنید و با خوندن راه حل و تایید صحت آن، سراغ مساله بعدی می رید.در این حالت شما سه چیز رو از دست می دهید:
اول - یک تست خام رو که می توانست ملاکی برای سنجش توان شما باشد.دوم – مدت زمان صرف شده برای یک تست هرچند ممکن است کم باشد، اما در پایان، میزان زیادی خواهد بود.
سوم - یک فرصت مفید را برای به چالش کشیدن مفید مغز خود از دست داده اید. فراموش نکنید که تست زنی ورزش مغز یک فرد کنکوری است و وقتی شما، راه حل رو مرور می کنید، مغز شما به نوعی، تن پروری می کند؛ پس تا مدت معقولی، تست زنی را به تعویق بندازید و برای شروع عجله نکنید.

- نگاهی به آزمون های گذشته

شما درحال آماده شدن برای یک آزمون هستید. پس بهتر است که اول ماهیت این آزمون را بشناسید. فراموش نکنید که این آزمون متاسفانه یا خوشبختانه، ملاک دقیقی از سطح معلومات افراد ارائه نمی دهد، پس تصور نکنید که اگر بهتر مطالب رو فهمیده باشید نتیجه بهتری هم خواهید گرفت. شما باید در چارچوب کنکور حرکت کنید و نه در چارچوب مفاهیم.

-تعادل رو حفظ کنید

آهنگ و نواخت حرکت یکی از مهمترین پارامترهاست که اغلب نادیده گرفته می شود. شروعبیش از حد پر انرژی،احتمال یاس در مراحل بعدی را به دنبال دارد؛در نظر بگیرید که مدت چهار الی شش ماه از زندگی شما دچار تحولی دردناک خواهد شد و چنانچه شما مصمم به قبولی و کسب جایگاهی شایان باشید، نیاز هست که برای مدت زیادی تفریحات سالم و ناسالم!!! خود را کنار بذارید. پس باید روحیه و توان کافی برای کل مسیر داشته باشید. شروع مصمم و خیلی جدی، می تونه در ادامه باعث کندی و ناامیدی شود؛ پس بهتر است، شروعی ملایم داشته باشید؛ درست مثل یک مسابقه دو میدانی.

- کتاب کنکور یا کتاب مرجع؟
این یکی از سوالاتی استکه خیلی‌ها ممکن است از خود یا از دیگران بپرسند.
فراموش نکنید که هرگاه شما به مباحث و سوالات و مطالب یک کتاب مسلط بشید، ناخودآگاه این شبهه بری شما بوجود می آید که به آن درس مسلط هستید. حجم و تعداد دروس به اندازه ای است که انسان ناخواسته با مرور و تسلط به یک کتاب کنکوری ممکن است، خود را گول بزدند یا وانمود کند که یکی از درس‌ها کم شده است!
در این راستا توصیه می شود مطالعه را محدود به یک کتاب خاص نکنید و یا در انتخاب کتاب دقت زیادی به خرج دهید، چون بسیاری از کتب کنکور، از لحاظ پوشش دامنه مطالب ناقص هستند.

- تناوب سوئیچ بین دروس
با چه تناوب زمانی بین دروس مختلف، سوئیچ کنیم؟ آیا باید یک درس رو کامل بخوانید و بعد سراغ درس بعدی بریوید؟ یا برعکس از هر درس مقداری مطالعه کنیم و بلافاصله سراغ درس بعدی بریم؟
در این زمینه دو نکته هست که شایان ذکر است:
اول - اگر مطلبی رو کامل متوجه نشده باشید، مثل این است که اصلا آن را نخوانده اید، پس مدت کافی رو صرف یادگیری مبحث‌ها کنید. تا یک مبحث از یک درس تموم نشده است، سراغ درس بعدی نروید.
دوم - سرعت بالای سوئیچ بین دروس کمک می کنه هم در روزهای آخر با سرعت زیاد سوئیچ ،خو گرفته باشید و هم سر جلسه مغز شما آمادگی دارد بین مباحثی که ربط منطقی کمرنگی دارند بسرعت سوئیچ کند.

- تست های کنکور سال های پیش

برخی از افراد، تست های کنکور سال های پیشین رو تا روزهای آخر دست نخورده می گذارند تا زمان نزدیک به آزمون خود را بسنجند. من ابدا این رو پیشنهاد نمی کنم به دو دلیل:

اول -
فایده ای که می تواند از مرور این تست‌ها نصیب شما گردد، به مراتب بیشتر از فایده شبیه سازی یک آزمون کنکور است.. پس بهتر است، بارها مرور شود و نقاط قوت و ضعف خود را در زمینه مباحث مطرح شده در این تست‌ها بسنجید و با اونها مثل یک سری سوال و نه یک تست زمان دار برخورد کنید.

دوم - شما در کتب کنکور و گاهی در متن آنها بارها این تست‌ها رو خواهید دید، پس هیچگاه پس از خوندن یک کتاب کنکوری، آن تست، یک تست خام محسوب نمی شود و شما نمی تونید به کمک آن یک آزمون را به طور کاملا صحیح، شبیه سازی کنید.

amir3620

عضو جدید
به نظر من تستهاي ارشد بايد پس از جمع بندي به صورت هفتگي در 2ماه اخر مرور بشه.

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا