ایا تاسوعا و عاشورا اتفاق افتاده یا ...

rozan

عضو جدید
سلام دوستان
یه سوالی هست که مدتیه ذهنمو مشغول کرده میخوام اینجا مطرح کنم شاید بتونم از شما دوستان مهندس جوابی بگیرم فقط خواهش میکنم تعصبی جواب ندید
سوالم اینه ایا برای این وقایع تاسوعا و عاشورا یا قبل و بعدش اسناد معتبری هست؟چیزی که با ضرس قاطع موجودیت این حوادث رو اعلام کنه؟!

Erris

عضو جدید
به نظر من این حوادث چون اکثریت قریب به مطلق مسلمانان بهش اعتقاد دارند حقیقت داره، اما نه به این معنی که ما الان خودمونو بکشیم که چرا اون اتفاق افتاده بوده....امروزه هم هزار انسان بیگناه در سراسر جهان شهید میشن چرا کسی برای اونا سالها بعد خودشو نمی زنه..من با زدن و اصلن سینه زنی مخالفم.. کار منطقی نیست.....

rozan

عضو جدید
به نظر من این حوادث چون اکثریت قریب به مطلق مسلمانان بهش اعتقاد دارند حقیقت داره، اما نه به این معنی که ما الان خودمونو بکشیم که چرا اون اتفاق افتاده بوده....امروزه هم هزار انسان بیگناه در سراسر جهان شهید میشن چرا کسی برای اونا سالها بعد خودشو نمی زنه..من با زدن و اصلن سینه زنی مخالفم.. کار منطقی نیست.....
اریس جان ممنون از جوابت ولیمردم به خیلی چیزا اعتقاد شدیدی دارن که اصلا وجود خارجی نداره
اینکه اکثر مسلمونها این واقعه رو باور دارن دلیل بر موجودیتش نمیشه از نظر من البته

Erris

عضو جدید
اریس جان ممنون از جوابت ولیمردم به خیلی چیزا اعتقاد شدیدی دارن که اصلا وجود خارجی نداره
اینکه اکثر مسلمونها این واقعه رو باور دارن دلیل بر موجودیتش نمیشه از نظر من البته

ببین Rozan جان یک ضرب المثل هست که میگه....تا نباشد چیزکی مردم نمیگن چیزکا.... و خب این یک واقعیت تاریخیه دیگه...البته اصل شهادت امام حسین ع رو دارم میگم نه روایت های غلطی که بعضن از چگونگی واقعه ی کربلا میشه

rozan

عضو جدید
میدونی اریس عزیزم من دارم دنبال یک سند و مدرک معتبر میگردم اصلا روایتهایی که قرن ها سینه به سینه گشته برام مهم نیست.واقعا معلوم نیست که این اتفاقات وجود داشته یا نه!!!!!!!

Erris

عضو جدید
میدونی اریس عزیزم من دارم دنبال یک سند و مدرک معتبر میگردم اصلا روایتهایی که قرن ها سینه به سینه گشته برام مهم نیست.واقعا معلوم نیست که این اتفاقات وجود داشته یا نه!!!!!!!
با توجه به امکاناتی که در اون زمان ها موجود بوده، موجودیت مدارک کتبی و یا تصویری بعید به نظر میرسه...و در اصل یک جنگ نمی تونه مدرک خیلی آشکاری از خودش به جا بزاره....

takavar84

عضو جدید
منظورت فيلم و عكس ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خوب اين همه مورخان و بزرگان نوشتن چطور براي شما معتبر نيست نميدانم
شايد باسد به قلم هرودوت نوشته مي شد تا باوركني
شما اول با خودت رو راست باش
هيچ وقت با اسلام لج نكن

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
هيچ وقت با اسلام لج نكن
موضع گیری نکن دوست عزیز... آدم می تونه به هر چیزی شک کنه... شک که لج نیست:smile:

rozan

عضو جدید
هيچ وقت با اسلام لج نكن
فیلم و عکس؟؟؟دوست عزیز واقعا فکر میکنید من توقع فیلم و عکس از1400 سال پیش دارم؟؟؟؟؟؟؟؟
در ضمن ادم تا شک نکنه به یقین نمی رسه
موفق باشید

Sarp

مدیر بازنشسته
منظورت اگه از نظر تاریخیه و منابع و مدار مسلمانها رو قبول نداری میتونی به منابع خارجی رجوع کنی
و اگه منظورت دلایل و فلسفه قیام هست که این بحثش جداست

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فیلم و عکس؟؟؟دوست عزیز واقعا فکر میکنید من توقع فیلم و عکس از1400 سال پیش دارم؟؟؟؟؟؟؟؟
در ضمن ادم تا شک نکنه به یقین نمی رسه
موفق باشید
شک خیلی خوبه، ولی به شرطی که توش نمونیم زیاد...

yalda63

عضو جدید
rozan عزیز حق با توئه آدم تا شک نکنه به یقین نمی رسه.
اما دنبال چه جور مدرکی هستی؟
برای اثبات تاریخی که برای ما به جا مونده از اول خلقت بشر فقط چند تا کتاب و حرفهای آدم هایی مونده که اون موقع زندگی کردن. با چه دلیلی می شه اثبات کرد که کوروش وجود داشته؟ آدم خوبی بوده یا بد؟ جرا باور می کنی که مسیح از مریمی متولد شده که باکره بوده؟ اگه این وقایع رو از توی کتابها می شه فهمید. پس قیام امام حسین هم این طوری قابل اثباته. وگرنه که باید به تاریخ 100 سال پیش هم شک کرد چون از اون موقع هم هیچ فیلم یا عکسی در دسترس نیست. تازه این روزها که با پیشرفت علم و تکنولوژی دیگه حتی به صحت عکس و فیلم هم باید شک کرد!!!!!!!!

rozan

عضو جدید
rozan عزیز حق با توئه آدم تا شک نکنه به یقین نمی رسه.
اما دنبال چه جور مدرکی هستی؟
برای اثبات تاریخی که برای ما به جا مونده از اول خلقت بشر فقط چند تا کتاب و حرفهای آدم هایی مونده که اون موقع زندگی کردن. با چه دلیلی می شه اثبات کرد که کوروش وجود داشته؟ آدم خوبی بوده یا بد؟ جرا باور می کنی که مسیح از مریمی متولد شده که باکره بوده؟ اگه این وقایع رو از توی کتابها می شه فهمید. پس قیام امام حسین هم این طوری قابل اثباته. وگرنه که باید به تاریخ 100 سال پیش هم شک کرد چون از اون موقع هم هیچ فیلم یا عکسی در دسترس نیست. تازه این روزها که با پیشرفت علم و تکنولوژی دیگه حتی به صحت عکس و فیلم هم باید شک کرد!!!!!!!!
بله دوست عزیز فرمایشات شما کاملا درسته
من میگم اون زمان که تعداد مسلمونها بسیار بسیار کم بوده و همه زمامداران وقت دشمن خونین اسلام بودن چطور ممکنه که تارخ رو تحریف نکرده باشن و اونو به نفع خودشون بر نگردونده باشن.تقریبا همه چیز بر پایه احتمالاته,اینطور نیست؟
و اینکه الان می بینیم که از واقعه عاشورا که اصل هست فرعیات و شاخه و برگهای زیادی به وجود امده که همون اصل رو هم مخدوش کرده انگار واقعا نمیشه اون اتفاق واقعی رو از بین اینها بیرون کشید.

Sarp

مدیر بازنشسته
به به
تو همون یوزری نیستی که ترکا رو به فحش بسته بودی ؟

NEGARi2

عضو جدید
azizam soale jalebi bood rastesh manam mikham bedoonam in vaghe haminjoori ke alan bayan mishe az zaboone kasayi ke tasobe shadidi roosh daran boode ya toosh tahrife vagheiyat hast chon tooye iran emkane tahlile doroste tarikhiye in masale voojood nadare chon age kasi khalafe ini ke alan ja oftade ba dalilo madrakam bege bayad az joonesh sir shode bashe ama man ravayataye mokhtalefi shenidamo khoondam albate ketabayi ke ghable enghelab movarekha dashtan alan ke....o

آتشگاه

عضو جدید
البته در تاریخ اسلام شک و شبهه خیلی زیاده ولی چون جونم رو دوس دارم نمی گم تا دلتون بسوزه:):cool:
حالا چون خیلی اصرار می کنید می گم :
اصل واقعه ی عاشورا که به کشته شدن امام حسین انجامید دلیلش چی بود؟
چرا رفتن کربلا ؟
البته جواب زیاده ولی کدومش درسته؟
به هر حال یه اتفاقیه که افتاده کاریش هم نمی شه کرد

yalda63

عضو جدید
بله دوست عزیز فرمایشات شما کاملا درسته
من میگم اون زمان که تعداد مسلمونها بسیار بسیار کم بوده و همه زمامداران وقت دشمن خونین اسلام بودن چطور ممکنه که تارخ رو تحریف نکرده باشن و اونو به نفع خودشون بر نگردونده باشن.تقریبا همه چیز بر پایه احتمالاته,اینطور نیست؟
و اینکه الان می بینیم که از واقعه عاشورا که اصل هست فرعیات و شاخه و برگهای زیادی به وجود امده که همون اصل رو هم مخدوش کرده انگار واقعا نمیشه اون اتفاق واقعی رو از بین اینها بیرون کشید.

به نظر تو تاریخی که الان از امام حسین باقی مونده به نفع کدوم گروهه؟ یزیدیان یا حسینیان؟
اگه به نفع حسینیانه که هست، پس زمامداران با همه قدرتشون نتونستن اونو تغییر بدن.
می تونی بگی منظورت از حواشی و شاخ و برگ ها چیه؟ به نظر تو اصل واقعه عاشورا چیه که فکر می کنی تخریب شده؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یه سوالی هست که مدتیه ذهنمو مشغول کرده میخوام اینجا مطرح کنم شاید بتونم از شما دوستان مهندس جوابی بگیرم فقط خواهش میکنم تعصبی جواب ندید
سوالم اینه ایا برای این وقایع تاسوعا و عاشورا یا قبل و بعدش اسناد معتبری هست؟چیزی که با ضرس قاطع موجودیت این حوادث رو اعلام کنه؟!
بی تعصب بهت میگم بری دکتر مغز و اعصاب یا روانکاوی چیزی . ببینی اصلا ذهنی هم برات کار گذاشته شده یا نه. با این ذهنیت من به نداشتن ذهنت بیشتر معتقد شدم تا داشتنش.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نکنه میخوای سندشو گرو بذاری برا وام ؟

MehrAn.ButterFly

عضو جدید
سلام rozan عزیز
این سوال قطعا باید تو ذهن هر انسان عاقل و بالغی که فکر داره باید باشه
ما اگر ادم باشیم هر چیزیو بدون فکر قبول نمیکنیم که اخرش بشه دینمون که همگی فقط اسمشو یدک میکشیم
من کاری ندارم که امام حسین 1400 سال پیش به چه دلیلی برای چه هدفی کشته شده اصلا آیا با شهید شدنش
کمکی به اسلام کرد که با بودنش نمیتونست بکنه ایا خود امام حسین از این مظلوم نمایی که برای ایشون میشه
راضی هست یا نه . فقط یه چیزیو خوب میدونم که اسلام دین مرده پرستی نیست.

garshasbi-m

عضو جدید
بادرود
در مورد سنديت اين واقعه كتابهاي تاريخي وجود داره شما توي كتابهاي تاريخ طبري ، تاريخ مسعودي و كتابهاي معتبر ديگه تاريخي كه بگرديد در مورد اين اتفاق نوشته شده ولي اگر دنبال اين هستيد كه حق با كي بوده و كدوم جناح برحق بودن نميشه فقط با استناد به كتاب اثباتش كرد ولي براي من هم شبهه زياد هست
به عنوان مثال عرض ميكنم چند روز پيش يه فايل به دستم رسيد كه مسير حركت حسين بن علي (ع) رو منزل به منزل شرح داده بود ، در منزل صفاح نوشته بود كه امام با ولايتي كه داشت دستور داد كاروان پارچه هاي يماني كه از بيت المال تهيه شده بود و براي يزيد فرستاد ميشد ضبط كنن ، خب اين براي من يه معني ديگه هم داشت و اونم اينكه اين گروه كاروان مالياتي رو كه براي خليفه فرستاده شده رو غارت كردن ، به اين قضيه ميشه به هر دو صورت نگاه كرد ، از طرف ديگه وقتي كارواني ميدونه كه قرار هست در كربلا كشته بشند دليلي نداره دست به غارت اون كاروان بزنن و خودشون رو بدنام كنن و بهونه به دست دشمنان بدن
كلا قضيه براي بنده هم مبهمه
:gol::gol::gol:

rozan

عضو جدید
از تمام دوستانی که با صبر و متانت جواب بنده رو دادن کمال تشکر رو دارم.
بعضی از دوستان کتابهای تاریخیه معتبری رو نام بردن که خوب در این باره صحبتهایی شده ولی من میگم همون کتابها هم به احتمال زیاد تحریف شدن .
چیزی که ما از واقعه کربلا میبینیم شهادت به شدت مظلومانه امام حسین و بستگانشون هست ,خوب از کجا معلومه که امام حسین اینطوری شهید شدن ؟این دیالوگهایی که الان از زبون هر مداحی به روایتی میشنویم از کجا اومده؟
ایا عزاداری هایی که چندصد سال پیش انجام میشده با گفتن همچین روایاتی رفته رفته موجب تحریف نشده؟

na3rmech83

عضو جدید
azizam soale jalebi bood rastesh manam mikham bedoonam in vaghe haminjoori ke alan bayan mishe az zaboone kasayi ke tasobe shadidi roosh daran boode ya toosh tahrife vagheiyat hast chon tooye iran emkane tahlile doroste tarikhiye in masale voojood nadare chon age kasi khalafe ini ke alan ja oftade ba dalilo madrakam bege bayad az joonesh sir shode bashe ama man ravayataye mokhtalefi shenidamo khoondam albate ketabayi ke ghable enghelab movarekha dashtan alan ke....o

شما از عکستون مشخصه که چه طرز فکری دارید ......

oiler

عضو جدید
سلام دوستان
سلام... چی بگم والا....... به نظر من شک به شرطی خوبه که هر چی سریعتر آدم دنبال جوابش بره تا این شک به چیزای دیگه تبدیل نشه و پلهای قبلیو خراب نکنه......
شما یه طور دیگه به مساله نگاه کنید.... اصلا بدون ذهنیت روش فکر کنید..... فکر کنید الان نظام ایران، جمهوری اسلامی نیست، اون موقع به نظرم راحت تر با مساله عاشورا کنار میاید و یه خورده باورش براتون راحت تر میشه... چون من خیلیارو دیدم همه چیزو باهم قاطی می کنن و به هم ربط میدن...
اگه واقعا واقعا یه مساله برا آدم باشه، مطمئنا اینقدر دنبالش میره ( شبانه روز) که به جواب برسه...
میشه بپرسم شما طبق چه سندی می فرمایید که اینا حقیقت نداره؟ بالاخره حرف همین طور که نمیشه... یه سند و موجودیتی می خواد دیگه...
ممنون:smile:

garshasbi-m

عضو جدید
از تمام دوستانی که با صبر و متانت جواب بنده رو دادن کمال تشکر رو دارم.
بعضی از دوستان کتابهای تاریخیه معتبری رو نام بردن که خوب در این باره صحبتهایی شده ولی من میگم همون کتابها هم به احتمال زیاد تحریف شدن .
چیزی که ما از واقعه کربلا میبینیم شهادت به شدت مظلومانه امام حسین و بستگانشون هست ,خوب از کجا معلومه که امام حسین اینطوری شهید شدن ؟این دیالوگهایی که الان از زبون هر مداحی به روایتی میشنویم از کجا اومده؟
ایا عزاداری هایی که چندصد سال پیش انجام میشده با گفتن همچین روایاتی رفته رفته موجب تحریف نشده؟

بادرود
در مورد تحريف كه هميشه وجود داره ، همين الان كلي حديث داريم كه خود علما ميگن اين احاديث جعلي هست خب با اين وضعيت معلومه كه در مورد عاشورا هم جعليات زياد هست ، مداحان هم كه هرچي دلشون بخواد ميگن و خيلي هاشون فقط به فكر درآوردن اشك مردم هستن تا بيان واقعيت و البته خيلي چيزها رو هم در تاريخ مخفي نگه ميدارن ، به عنوان مثال عرض ميكنم آيا شما ميدونستيد كه ام كلثوم دختر علي بن ابي طالب زن خليفه دوم بوده؟ متاسفانه سانسور و تحريف وجود داره ولي اگه خيلي به اين موضوع علاقه مند باشيد ميشه با نگاه به كتابهاي تاريخي و مقايسه اونا و البته تجزيه تحليل با فكر خودتون به نتيجه بهتري برسيد ، از همه دوستان عذرخواهي ميكنم قصد توهين ندارم ولي خود بنده فكر ميكنم واقعه عاشورا بيشتر يه كودتاي ناموفق بوده و خيلي با اون چيزي كه ميگن متفاوت هست
:gol::gol::gol:

hamid221

عضو جدید
کاربر ممتاز
همه میگن شک خوبه....
بله خوبه
من که دلم سند ومدرکه. چیزایی رو دیدم که ایمان اوردم مثلا:
اینایی رو که میگم با چشم خودم دیدم یه شب که شب تولد حضرت اباالفضل بود داخل حسینیه بودیم مسجد در حال تعمیر بود.حاجاقا داشت بین دو نماز صحبت میکرد که یوهو صدای داد اومد و تغی صدا اومد....یا ابالفضل
حالا جریان چی بودهیه بچه شیش ساله که بعضی موقعها هم تکبیر میگفت شیطونی کرده بودو رفته بود بالای پشته بوم از بالای گنبدک مسجد افتاد روی چوبها و... شاید باورتون نشه یه فاصله 8یا9متری رو پرواز کرده زنده موندنش که هیچ هیچ جای بدنش نشکسته بوده من خودم سقوطهای متفاوتی دیدم سر کار کارگر بیچاره از دو طبقه افتاد خوردوخاکشیر شده بود جل الخالق