اشکال و سوال از کتاب های تست ارشد

moji5

کاربر فعال كامپيوتر و اينترنت
ممنونم!
first , follow رو خوب بلدم و LL رو هم بلدم ولی LR رو مشکل داشتم چون closure رو مشکل
دارم.نگاه میکنم ببینم فهمیدم چی گفتید اگه مشکل داشتم باز میپرسم.
یعنی تو سوالای کنکور که میگند LL یا LR هست یا نه باید جدول بکشیم.این همه کار؟ من معمولا حل نمیکردم این سوالو.
راه حل تستی داره.
باید کلاس کنکور بری یا از دوستات بپرسی.
فکر کنم وقتی از یه خط گرامر با یه الفبا دوبا داشته باشیم خطا داریم .
دقیقا" نمیدونم.ولی همین چیزاست

.:Shila:.

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها لطفا در مورد سوال زير نظر و جوابتون رو بگين:

عضو جدید
کاربر ممتاز
راه حل من به اين سوال به اينصورت است كه:
حالات زير براي رسيدن به هدف ممكن است:
1-فقط از حركات به سمت بالا و راست استفاده كنيم
2-فقط از حركات به سمت راست و مورب استفاده كنيم
3-از همه حركات به سمت بالا راست و مورب استفاده كنيم
4-از حركات مورب و بالا استفاده كنيم

حالت 4 امكان پذير نيست چون نميتوان با هيچ تركيبي از مورب و بالا به هدف رسيد

حالت 1 را ميتوان با استفاده از فرمولي كه در گسسته خوانده ايم حل كرد:
(m+n)!/m!n!
كه به جواب 56 ميرسيم: 8!/5!3! =56

حالت 2 فقط در صورتي به هدف ميتواند برسد كه تعداد موربها از تعداد رفتن به راست بيشتر باشد و چون حداكثر ميتوان 3 مورب رفت پس با 3مورب و 2 راست ميشود به مقصد رسيد كه تعداد اين حالات نيز 10 حالت است.

حالت 3 را ميتوان با فرمولي كه در هوش مصنوعي استفاده ميكنيم حل كرد
تعداد حالات × تعداد اتاق (خانه)

اتاقهاي ما در اين شكل همان نقطه ها هستند و تعدادشان 8 عدد است بنابراين:

[می دانید كه در مجموعه ها با n عضو (در اینجا حالت یا عمل) ، 2n زیرمجموعه وجود دارد]
8*2^3 = 64

جواب بدست آمده از همه حالات را باهم جمع ميكنيم: 56+10+64=130

البته به احتمال زياد جوابم غلطه
لطفا شما هم نظر خودتون رو بگين

آخرین ویرایش:

عضو جدید
کاربر ممتاز
نوشته شده توسط سعيد در وبلاگ محسن

بالاخره سوال 81 حل شد :

حالت اول : حرکت اوریب نداشته باشیم تعداد این حالات (مشابه روش درس گسسته) 56 تاست.

حالت دوم : فقط 1 حرکت اوریب داشته باشیم : ( هر حرکت اوریب، 1 حرکت راست و یک حرکت بالا کم میکنه) پس میمونه 4 حرکت راست و 2 حرکت بالا و 1 اوریب پس میشه تعداد چینش این 3 عدد کنار هم !2*!4*!1/!(1+4+2) = 105

حالت سوم : فقط 2 حرکت اوریب داشته باشیم : پس میمونه 3 حرکت راست و 1 حرکت بالا و 2 اوریب
پس میشه تعداد چینش این 3 عدد کنار هم !2*!3*!1/!(2+3+1) = 60

حالت چهارم: فقط 3 حرکت اوریب داشته باشیم : پس میمونه 2 حرکت راست و 0 حرکت بالا و 3 اوریب
پس میشه تعداد چینش این 3 عدد کنار هم !3*!2*!0/!(3+2+0) = 10

در آخر هم 56+105+60+10= 231

با تشكر از سعيد:gol::gol::gol::gol:

maktitil

عضو جدید
سلام
الگوریتم فلوید میتونه دارای یالی با وزن منفی باشه؟من 1جا خوندم میتونه و 1جا خوندم نمیتونه.
ممنون میشم اگه جواب بدید.

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
الگوریتم فلوید میتونه دارای یالی با وزن منفی باشه؟من 1جا خوندم میتونه و 1جا خوندم نمیتونه.
ممنون میشم اگه جواب بدید.

مهرسا جونم توي كتاب CLRS ترجمه جعفرنژاد(جلد دوم) صفحه 180 نوشته كه:
"ممكن است يالهايي با وزن منفي وجود داشته باشند، اما فرض ميكنيم وجود ندارند"

يعني اون كتابهايي كه نوشتن وجود ندارد فرض رو بر نداشتن يال منفي گذاشتن ولي ميتونه يال با وزن منفي وجود داشته باشه

maktitil

عضو جدید
حل سوالات ارشد تسلط و اشکال گیری

حل سوالات ارشد تسلط و اشکال گیری

[FONT=&quot]تسلط 3:[/FONT]​
[FONT=&quot]جوابا اومد و من تصمیم دارم بعضی سوالا واشکالام روبا اجازه مدیر سایت [/FONT][FONT=&quot] اگه [/FONT][FONT=&quot] اشکال نداره اینجا بنویسم،امیدوارم با کمک دوستان بتونیم حلش کنیم.[/FONT]​
[FONT=&quot]اول باتوجه به سوال یکی از دوستان(امیر) جواب سوالای 79-65-55 رو میخواست من 65 – 55 رو درست حل کردم مینویسم:[/FONT]​
[FONT=&quot]55- من این سوال رو باتوجه به شکل یک درخت ( همون درخت هیپ سوال بالا –درخت دودویی) حل کردم با توجه به اون شکل:[/FONT]​
[FONT=&quot]تعداد کل گره ها= 6 تعدادگره برگ = 3 تعداد گره درجه 1=1
[/FONT]
[FONT=&quot] تعداد گره درجه 2=2 انشعاب=5[/FONT]​
[FONT=&quot]گزینه 1) 6=3+1+2[/FONT]​
[FONT=&quot]گزینه 2) 6=5+1[/FONT]​
[FONT=&quot]گزینه 3) 3=2+1[/FONT]​
[FONT=&quot]گزینه 4) 6<>1+2*2[/FONT]​
[FONT=&quot]این سوال رو برای درخت های دودویی دیگه هم انجام بدید همین جواب بدست میاد[/FONT]​
[FONT=&quot]65-خروجی مدار رو میخواد[/FONT]​
[FONT=&quot]باتوجه به شکل 1=[/FONT]f(w,z,y,x)[FONT=&quot] رو میخواد پس اگه مالتی پلکسر سمت راست رو 1 و سمت چپی رو 2 بنامیم.زمانی که [/FONT]z=0 [FONT=&quot]بود مالتی پلکسر 1 وزمانیکه[/FONT] z=1[FONT=&quot] بود مالتی پلکسر دومی وارد مالتی پلکسر پایینی شده.جدول ضمیمه زیر هم برای 2مالتی پلکسر 1و2 بالایی است باتوجه به [/FONT]z[FONT=&quot] آنها را بدست آورده.وگزینه 1 درست میشود.[/FONT]
[FONT=&quot]اما سوال 79-من درست حل نکردم .فعلا هم نگاه نکردم ببینم چرا گزینه درست اینه.[/FONT]​
[FONT=&quot]نظر دوستان راجع به سوالای تسلط 3 وجوابایی که نوشتم چیه؟درسته راه حلم؟خوشحال میشم جواب بدید.[/FONT]​
[FONT=&quot]سوالای بعدی هم تو پست های دیگه جواب یا سوالامو مینویسم.[/FONT]​

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    27.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

maktitil

عضو جدید
سوال 3 فصل 6 ساختمان داده مقسمی:
ماکزیمم تعداد گره ها را در درخت دوتایی با ارتفاع h برابر با: 2به توان h منهای 1 گرفت
اما سوال 18 : 2به توان (h+1) منهای 1 گرفت یعنی در سوال 3 ریشه در ارتفاع 1 و سوال 18 ریشه در ارتفاع 0 قرار دارد.به طور معمول ریشه را در ارتفاع 0 در نظر میگیریم؟

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا اونجايي كه من ميدونم سازمان سنجش توي سوالهاش هميشه ريشه رو در سطح 0 در نظر ميگيره

saeed_j_1365

عضو جدید
جواب هایی که تونستم به تستهای وبلاگ دوستمون محسن بدم... به نظرتون درسته ؟
در مورد سوال 9 کمک میخام !؟!؟!؟
1)1
2)3
3)
4)
5)1
6)1
7)2
8)4
9)نیازمند یاری سبزتان هستیم
10)2
11)4
12)2

saeed_j_1365

عضو جدید
به مهرسا :
برای سوال 79 کافیه ماتریس ماکزیمم را منهای ماتریس نید کنیم تا ماتریس در دسترس بدست بیاد بعد از اون از طریق ماتریس در دسترس و بردار در دسترس کل منابع را بدست بیاریم (از طریق جمع هر ستون با درایه ی متناظر در بردار) بعد حاصل را فقط توی گزینه ی 2 می بینیم

در الگوریتم فلوید گراف مورد نظر(جهت دار یا بی جهت) نباید دارای دور یا طوقه ای به طول منفی باشد
زیرا در این صورت برای یافتن کوتاهترین مسیر به سایر نود ها طبق الگوریتم بینهایت بار طوقه ی خود را می پیماید
اما وجود یال منفی مشکلی به وجود نمی آورد یعنی خروجی داریم اما شاید درست نباشه؟!؟!؟!
نکته : وجود دور با وزن منفی را میتوان در گراف با تتای (|V*E|) تشخیص داد به این صورتکه اگر پس اجرای الگوریتم فلوید روی گراف در ماتریس برخورد، منفی بی نهایت حاصل شود آنگاه دور منفی داریم

maktitil

عضو جدید
تسلط 2 و3 (ساختمان داده)

تسلط 2 و3 (ساختمان داده)

سوال 52 و 53 ساختمان داده تسلط 3 رو مشکل دارم میشه کمک کنید حل کنم؟

سوال:
به نظر شما این درسته؟
(!log n) = امگا بزرگ(n^2)
خود پارسه = n log n گرفته و گفته درسته اما به نظر من درست نیست زیرا :
امگا بزرگ(n^2) مخالف n log n
(nlog n = O(n^2​

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    42.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 3.jpg
    3.jpg
    10.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

maktitil

عضو جدید
تسلط 2 و3 (ساختمان داده)

تسلط 2 و3 (ساختمان داده)

سوال 51 تسلط 1 هم نمیتونم حل کنم.لطفا اگه بلد هستید کمک کنید.

پیوست ها

• 2.jpg
    2.jpg
    14.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

maktitil

عضو جدید
جواب هایی که تونستم به تستهای وبلاگ دوستمون محسن بدم... به نظرتون درسته ؟
در مورد سوال 9 کمک میخام !؟!؟!؟
1)1
2)3
3)
4)
5)1
6)1
7)2
8)4
9)نیازمند یاری سبزتان هستیم
10)2
11)4
12)2

حتما به سیستم عامل هم با کمک دوستان جواب میدیم اگه بلد باشیم.
5)2
6)1
7)3
8)4
9)4
10)یادم نمیاد کجا این سوال رو دیدم
11)4
12)2
مطمئن نیستم جوابام درست باشه

سوال 9 رو حل کردم به نظر من فقط باید جای c ، a و فرزند چپش a و فرزند راستش b باشه.چرخش پادساعت گرد.

parvaz_hj

عضو جدید
سیستم عامل سوال 79 تسلط3

سیستم عامل سوال 79 تسلط3

تسلط 2 سنجش:سیستم عامل

در سیستمی اندازه ی هر صفحه برابر با 32 بایت است شما به عنوان بر نامه نویس می خواهید ماتریس 16*16 خانه ای از نوع صحیح 2بایتی را ترانهاده کنید با فرض انکه ماتریس به صورت سطری ذخیره شده باشد واز کد زیر برای ترانهاده نمودن ماتریس استفاده گردد تعداد خطای نقص صفحه را بدست اورید تنها 2قالب صفحه در اختیار دارید که در یکی کد قرار دارد
For i=1 to 16 do
For j=1 to 16 do
Temp=A[j]
A[j]= A[j]
A[j]=temp
1.512
2.496
3.480
4.528
جواب گزینه 3 زده بود یعنی 480

حالا تسلط 3 هم عین همین سوال و فرمول مورد نظر را خواسته بود...

در سیستمی اندازه ی هر صفحه برابر با 32 بایت است شما به عنوان بر نامه نویس می خواهید ماتریس n*n خانه ای از نوع صحیح 2بایتی را ترانهاده کنید با فرض انکه ماتریس به صورت سطری ذخیره شده باشد واز کد زیر برای ترانهاده نمودن ماتریس استفاده گردد تعداد خطای نقص صفحه را بدست اورید تنها 2قالب صفحه در اختیار دارید که در یکی کد قرار دارد
For i=1 to n do
For j=1 to n do
Temp=A[j]
A[j]= A[j]
A[j]=temp
1.2n^2-n
2.2n^2-2n
3. 2n^2
4. 2n^2+2
جواب گزینه 1 زده بود!!!!!!!!!!!!!:confused::confused:

من از بس در قبلی با جواب و مساله کلنجار رفتم جواب و مساله را حفظ بودم جایگذاری کردم دیدم گرینه 2 میشه...یعنی n به توان 2 برسه بعد در 2 ضرب بشه و بعد 2n ازش کم بشه که میشه همون 480.....
اما سنجش زده 1.
بلاخره بچه ها کدوم درسته.....:cry::cry:

maktitil

عضو جدید
به parvaz :
منم این سوال رو بلد نیستم.از دوستای دیگه هرکسی این سوال رو بلده و حل کرده لطفا جواب بده تا ما هم یاد بگیریم.ممنونم
:w10:

baranonline

عضو جدید
تو صفحه 359 كتاب معماري مانو-سپيدنام قسمت ضرب مميز شناور نوشته كه نماي باياس شده صحيح پس از تفريق عدد باياس از مجموع بدست مي‌آيد

كسي ميتونه توضيح بده اين باياس چيه؟ چطوري محاسبه ميشه؟

saeed_j_1365

عضو جدید
تسلط 2 سنجش:سیستم عامل

در سیستمی اندازه ی هر صفحه برابر با 32 بایت است شما به عنوان بر نامه نویس می خواهید ماتریس 16*16 خانه ای از نوع صحیح 2بایتی را ترانهاده کنید با فرض انکه ماتریس به صورت سطری ذخیره شده باشد واز کد زیر برای ترانهاده نمودن ماتریس استفاده گردد تعداد خطای نقص صفحه را بدست اورید تنها 2قالب صفحه در اختیار دارید که در یکی کد قرار دارد
For i=1 to 16 do
For j=1 to 16 do
Temp=A[j]
A[j]= A[j]
A[j]=temp
1.512
2.496
3.480
4.528
جواب گزینه 3 زده بود یعنی 480

حالا تسلط 3 هم عین همین سوال و فرمول مورد نظر را خواسته بود...

در سیستمی اندازه ی هر صفحه برابر با 32 بایت است شما به عنوان بر نامه نویس می خواهید ماتریس n*n خانه ای از نوع صحیح 2بایتی را ترانهاده کنید با فرض انکه ماتریس به صورت سطری ذخیره شده باشد واز کد زیر برای ترانهاده نمودن ماتریس استفاده گردد تعداد خطای نقص صفحه را بدست اورید تنها 2قالب صفحه در اختیار دارید که در یکی کد قرار دارد
For i=1 to n do
For j=1 to n do
Temp=A[j]
A[j]= A[j]
A[j]=temp
1.2n^2-n
2.2n^2-2n
3. 2n^2
4. 2n^2+2
جواب گزینه 1 زده بود!!!!!!!!!!!!!:confused::confused:

من از بس در قبلی با جواب و مساله کلنجار رفتم جواب و مساله را حفظ بودم جایگذاری کردم دیدم گرینه 2 میشه...یعنی n به توان 2 برسه بعد در 2 ضرب بشه و بعد 2n ازش کم بشه که میشه همون 480.....
اما سنجش زده 1.
بلاخره بچه ها کدوم درسته.....:cry::cry:

=======================================

سلام به همه
در مورد سوال 80 تسلط 3 اولا کد گفته شده درست نیست و جواب صحیح رو نمیده
برای ماتریس های مربعی فقط خود ماتریس به خروجی میده اما اگر در خط دوم بنویسیم j:=i اون وقت تازه فقط برای ماتریس های مربعی ترانهاده رو به خروجی میده
اما در این صورت جواب این طور میشه که :
همانطور که میدونید برای کد اصلاح شده تعداد تکرار میشه n(n-1)/2
در هر بار تکرار هم باید 4 بار از آرایه بخونیم و چون فقط 1 قاب داریم پس میشه 4 تا نقص در هر تکرار
پس تا الان شد 4 * n(n-1)/2 یعنی 2n^2 -2n
اما اگه دقت کنید برای قطر اصلی چون i و j برابرند پس فقط 1 بار خوندن از آرایه یا بهتر بگم حافظه نیازه پس باید از حاصل 3*n تا کم کنیم
یعنی : 2n^2 - 2n-3n
خوب الباقی مسیر رو کی ادامه میده ؟

ghanbarian_43

عضو جدید
سلام دوستان . سوال از درس معماری کامپیوتر دارم .کسی هست که بتونه کمک کنه ؟
سوالم از فصل کنترل ریز برنامه ریزی هست .
می خواستم بدونم حافظه بسیار ریز که تو بعضی تست ها میاد چی هست ؟ سایزشو چه جوری بدست میارن؟

maktitil

عضو جدید
سوال:
به نظر شما این درسته؟
(!log n) = امگا بزرگ(n^2)
خود پارسه = n log n گرفته و گفته درسته اما به نظر من درست نیست زیرا :
امگا بزرگ(n^2) مخالف n log n

maktitil

عضو جدید
سلام
2تا سوال از ساختمان داده کتاب مقسمی فصل 8 دارم

سوال 15-چرا گزینه 4 درست نیست؟ اگر از صف با نظم استفاده کنیم باید گزینه 4 درست در بیاد

سوال 43-چرا گزینه 4 درست نیست؟مگه تو پیمایش سطحی و مرتب سازی توپولوژی از صف استفاده نشده؟
ممنون

baranonline

عضو جدید
عدد باياس شده به اين معني هست كه عدد رو با يه عدد ديگه كه معمولا توان دو منهاي يك (مثل 127، 1023 و...) هست جمع مي‌كنيم
تو كتاب معماري مقسمي هم مثل مانو توضيح نداده
اينجا و اينجا ميتونين در موردش بيشتر بدونين

maktitil

عضو جدید
سلام
اینم صورت مسئله 2تا سوال ساختمان داده که گفتم.
ممنون

پیوست ها

• 15.jpg
    15.jpg
    49.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 43.jpg
    43.jpg
    12.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

sahragol

عضو جدید
سلام
اینم صورت مسئله 2تا سوال ساختمان داده که گفتم.
ممنون
عزیزم سوال 15 برای گذاشتن در صف اولویت یا باید از اندیس کوچک استفاده کنیم که در هیچ کدام پاسخ هار رعایت نشده یا باید از قانونی مثل از چپ به راست استفاده کنیم که با این حساب گزینه 2 جواب صحیح است درحالیکه در گزینه 4 در سطح اول از چپ به راست وارد کرده ایم ولی درسطح دوم از راست به چپ وارد شده پس الگو رعایت نشده پس گزینه 2 صحیح است

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
2تا سوال از ساختمان داده کتاب مقسمی فصل 8 دارم

سوال 15-چرا گزینه 4 درست نیست؟ اگر از صف با نظم استفاده کنیم باید گزینه 4 درست در بیاد

سوال 43-چرا گزینه 4 درست نیست؟مگه تو پیمایش سطحی و مرتب سازی توپولوژی از صف استفاده نشده؟
ممنون
سلام به همگی
مهرسا جونم سوال 43 نمیتونه 4 باشه پیمایش سطحی از صف استفاده میکنه نه از صف اولویت
به نظر من که گزینه 2و3 درستن:w20:

آخرین ویرایش:

maktitil

عضو جدید
ممنون از دوستای خوبم.
اما شیلا جان یا من الان یادم نمیاد یا جایی ندیدم.BFS یا BST میشه درخت جستجوی دودویی. بگید BFS اول کدوم کلماته؟bfs همون پیمایش سطحی ، برای همین گفتم شاید اونه

خیلی ممنونم که سوال 15 رو جواب دادید .من اصلا به این نکته توجه نمی کردم.بازم ممنون

چه قدر خوبه اینجا بچه ها به هم کمک میکنند و مشکلات درسیشون رو با هم حل میکنند

جوابای درست برای کسایی که کتاب رو ندارند: 15-گزینه 2 43-گزینه 2

آخرین ویرایش:

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از دوستای خوبم.
اما شیلا جان یا من الان یادم نمیاد یا جایی ندیدم.BFS یا BST میشه درخت جستجوی دودویی. بگید BFS اول کدوم کلماته؟bfs همون پیمایش سطحی ، برای همین گفتم شاید اونه

خیلی ممنونم که سوال 15 رو جواب دادید .من اصلا به این نکته توجه نمی کردم.بازم ممنون

چه قدر خوبه اینجا بچه ها به هم کمک میکنند و مشکلات درسیشون رو با هم حل میکنند

جوابای درست برای کسایی که کتاب رو ندارند: 15-گزینه 2 43-گزینه 2

:w09::w09:
راست میگی یهو منو جو گرفت فکر کردم درخت جستجوی دودوییه:w20:
پست قبلی رو هم ویرایش کردم:w05:

saeed_j_1365

عضو جدید
سلام به همه دوستان
در مورد سوال 15 : با sahragol موافقم و ممنون از پاسخشون
در مورد سوال 43 : دوستان کسی میتونه در مورد صف اولویت توضیحی بده ؟

saeed_j_1365

عضو جدید
سلامی دوباره
تست 13 فصل 5 شبکه پوران :
یک پیغام به دو فریم تقسیم شده و هر فریم به احتمال 60 % بدون خطا دریافت میشود.به طور میانگین تقریبا چندبار باید پیغام فرستاده شود تا بتوان کل پیغام را دریافت کرد؟
2 5 4 7

بالا