ارتداد در اسلام

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
نه اونایی که مخالفند اگر میدونستند که نظر امامان اینه که اصلا مخالفت نمیکردند.
اونا به یک سری روایات دیگه استناد میکنند.

نمیشه نظر گروهی از علما را نظر ائمه دانست.
اکثریت بودنشان هم دلیل بر حق بودنشان نیست

شما که کاربر فعال تالار اسلام و قرآنی جواب این ادعاها و اثباتهای آقای فاضل رو بده لطفا". تقلب هم مجازه. از هرکی دوس داری کمک بگیر

JavadMessi

مدیر بازنشسته
شما فک میکنی دروغ بده چون اسلام گفته بده؟!! فک میکنی بقیه دنیا دروغ رو بد نمیدونن؟ از یه طرف میگید فطرت و....
پس برمیگرده به خودش و مختاره که دروغ بگه یا نه
وهابی که شیعه بشه چی؟ کشتن اون که مشکل نداره؟
سعی کنید در مثال مناقشه نشه
وهابیت هیچ جایی بین مسلمونها نداره ثانیا مثالتون اصلا غلط بود!!
شک نکن در این. حتی شک نکن.
خوبه چون معمولا چنین منطقی رو فقط در بین متعصبین میشه دید!!
بله. کسی که به یه آگاهی میرسه نه تنها اخلاقا موظفه که در برابر پرسش های بیشمار جامعه حقیقت رو فاش کنه. انسانا وظیفه داره ، نسبت به جامعه اش حساس باشه و سعی کنه اون هارو هدایت کنه.

پس اگه کسی به این رسید اسلام غلطه، وظیفه داره دیگران رو ارشاد کنه. بقیه عقل و اختیار دارن. اگه دلایلش درست نبود که هیچ!

اگه اسلام ضربه میخوره، خب بخوره.

جوابی که به "علامه" دادم رو مطالعه کنید لطفا"
خیلی خوشحال میشم که این آگاهی رو شما برای ما توضیح بدی چون احتمالا افسانه که نیست!!
اینکه کسی بگه اسلام غلطه یعنی مطلق گرایی پس باید دین الهی جایگزین اون رو هم داشته باشه در حالی که خودتون هم میدونید نداره
بر فرض محال چنین دینی رو ساخت این وظیفه از سوی چه کسی بهش محول شده؟؟
بر فرض وظیفه رو هم خودش ساخت احتمالا عقل سلیمی داشته که با اون اسلامو کنار گذاشته پس چطور اون عقل سلیم بهش نمیگه که با علنی کردن اون جونت به خطر میفته؟
قطعا نمیتونه همه مرتدهارو بکشه اما تا بتونه دریغ نمیکنه.
نظر شخصی شماست ولی قبلا گفته شد کسی که علنی نکنه هیچ کس کاریش نداره!!
کاش بدون پیشداوری با این موضوع برخورد کنی عزیزدلم. موفق باشی همیشه
بدون پیشداوری؟؟
منظورتون همون شک نکردنه دیگه؟!!!

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
پس برمیگرده به خودش و مختاره که دروغ بگه یا نه

سعی کنید در مثال مناقشه نشه
اولا وهابیت هیچ جایی بین مسلمونها نداره ثانیا مثالتون اصلا غلط بود!!

در مثل مناقشه نشه؟؟

من مثال زدم شما مناقشه کردی ! مثال رو اصلاح کردم و شد او چیزی که باید میشد.

اتفاقا وهابی ها هم همین نظر رو راجع به شما دارن.

خوبه چون معمولا چنین منطقی رو فقط در بین متعصبین میشه دید!!

این که گفتم شک نکن من فکر میکنم با این مثال اسلام زیر سوال میده یعنی من متعصبم؟

تهمت میزنی مومن؟ بعد اون" خوبه" دیگه چی بود. از دیدن یه انسانی که مثلا در آتش تعصبه خوشحال میشی؟ میگی خوبه؟؟ بر عکس من. الان تو غصه ام!!

خیلی خوشحال میشم که این آگاهی رو شما برای ما توضیح بدی چون احتمالا افسانه که نیست!!

یکی از همین آگاهی ها تاپیکیه که داری میخونی. کافیه بدون تعصب بهش فکر کنی

اینکه کسی بگه اسلام غلطه یعنی مطلق گرایی پس باید دین الهی جایگزین اون رو هم داشته باشه در حالی که خودتون هم میدونید نداره
بر فرض محال چنین دینی رو ساخت این وظیفه از سوی چه کسی بهش محول شده؟؟

دین الهی؟؟ جایگزین. چرا دین؟

بر فرض وظیفه رو هم خودش ساخت احتمالا عقل سلیمی داشته که با اون اسلامو کنار گذاشته پس چطور اون عقل سلیم بهش نمیگه که با علنی کردن اون جونت به خطر میفته؟

وجدانش ازش میخاد بقیه رو ارشاد کنه پس به عقلش به ترسش میگه درسته خطرناکه اما بذار پست بعدی رو هم بزنم.

نظر شخصی شماست ولی قبلا گفته شد کسی که علنی نکنه هیچ کس کاریش نداره!!

تورو خدا بیا کسی که علنی نکرده رو مجازات کن. راستی اگه نگه چطور میفهمی تو مغزش چی میگذره؟

منظورتون همون شک نکردنه دیگه؟!!!​

کاش میتونستید شک کنید . کاش

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جالب جمع بستین!

از کجای بحثا به این رسیدید؟

اینکه اسلام واقعی اجرا نمیشه من شک ندارم. این چیزی که هست ورژن ملایم شده اسلامه تازه!!

قانون بر حق!! چه حقی؟ توضیح بده ببینم. این همون جایی که دوست دارم راجع بهش بشنوم. کدوم حق!!

حدیث آوردم از پیامبر و اماما. این همه تو لینک با آیه قرآن و اینها ثابت کرده . موضوع عقل فقیه نیست. نص صریحه، متن روشن و واضح

قربانت سلامت باشی...
از همون لینکی که خوندم و هیچ آیه ای از قران نبود که درباره ی حکم ارتداد صریحا دستوری داده باشه اگه فکر میکنی آیه ای از قرآن هست بهم بگو لطفا و مد نظر داشته باش که خود آیه مهمه نه تفسیرش
شما از کجا به این نتیجه رسیدی که اسلام واقعی این رو میگه؟ اسلام واقعی چی هست اصلا؟ اسلام یک دین منعطف بر طبق نیاز زمانه و جامعه است...خود امام علی(ع) فرمودند : فرزندان خود را برای زمان خود تربیت کنید.
مگه میشه با اسلام 1400 سال پیش مطابق زمان روز فرزند تربیت کرد؟ اسلام قابلیت به روز بودن رو داره پس نگو اسلام درست اون بود یا اینه...
قانون بر حق قانونیه که به صلاح ماست و میبینیم که هست حالا بعضی جاهاش رو دوست نداریم چون مارو محدود میکنه دیگه به خودمون مربوطه...
احادیث نقل شده از پیامبران و امامان هم برای زمان خودشون بوده دوست گرامی...
بر اساس نیاز و صلاح جامعه ی اون روز... البته اگه صحیح باشن که دیگه این به عهده ی دوستان حدیث شناسه و در تخصص من نیست...

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
[/SIZE]
قربانت سلامت باشی...
از همون لینکی که خوندم و هیچ آیه ای از قران نبود که درباره ی حکم ارتداد صریحا دستوری داده باشه اگه فکر میکنی آیه ای از قرآن هست بهم بگو لطفا و مد نظر داشته باش که خود آیه مهمه نه تفسیرش
[/SIZE]

چگونگی نماز و روزه شما و هزار تا چیز دیگه توی قرآن نیست. شما که چند دور از من بیشتذپر قرآنو خوندی.

اتفاقا توی لینک اشون به این اشکال هم جواب داده.

......................................

دوست ندارم بدعت ایجاد بشه!

شمارو نمیدونم. اما بعضی ها که امیدوارم شما جزشون نباشین، وقتی دلیلی بر رد چیزی میاری سعی میکنن اون رو عوض کنن تا اشکال بر طرف بشه! این اشکال نداره اما چیز جدید همون قبلی نیست. بدعته

JavadMessi

مدیر بازنشسته

در مثل مناقشه نشه؟؟

من مثال زدم شما مناقشه کردی ! مثال رو اصلاح کردم و شد او چیزی که باید میشد.

اتفاقا وهابی ها هم همین نظر رو راجع به شما دارن.
بذارین مثالو باز کنم که دیگه به اون نپردازید
اولا بحث ما ارتداده یعنی کسی که از اسلام خارج میشه ولی شیعه مسلمانه
دوما ارتداد یعنی اون فرد مسلمان بوده باشه و بعد خارج شده باشه اما کدامیک از شیعیان وهابی بوده اند
سوما منابع ما سنته اما وهابیت شکم!!
این مثال سطحی رو بس کنید چون شاخ برگ دادن الکیست!
این که گفتم شک نکن من فکر میکنم با این مثال اسلام زیر سوال میده یعنی من متعصبم؟

تهمت میزنی مومن؟ بعد اون" خوبه" دیگه چی بود. از دیدن یه انسانی که مثلا در آتش تعصبه خوشحال میشی؟ میگی خوبه؟؟ بر عکس من. الان تو غصه ام!!
وقتی شما با حکمی که اونهم درواقع در مورد غیرمسلمون هستش چنین برداشتی میکنی که باهاش میشه کل دین و خدا رو منکر شد به نظرت چیه؟؟
اگه واقعا منظورتون این نبود من معذرت میخوام
یکی از همین آگاهی ها تاپیکیه که داری میخونی. کافیه بدون تعصب بهش فکر کنی
مومن این چه آگاهی هستش؟؟
طرف مرتد شده که به این آگاهی برسه!!
دین الهی؟؟ جایگزین. چرا دین؟
پس طبق معمول پوچی؟؟؟
خب اینجاست که اشباه بودن برداشتتون مشخص میشه چون اول به خدا ایمان میارند و پیامبرانش بعد دین رو انتخاب میکنند نه اینکه یک حکم رو بگیرند و بگند این دین خدایی نیست و اصلا خدا وجود نداره!!
چنین استنتاجی در هیچ منطقی جا نداره!!
وجدانش ازش میخاد بقیه رو ارشاد کنه پس به عقلش به ترسش میگه درسته خطرناکه اما بذار پست بعدی رو هم بزنم.
این مورد فعلا توهمه مگر اینکه این ارشاد رو بشکافید که چگونه است و چی میخواد بگه؟؟؟
تورو خدا بیا کسی که علنی نکرده رو مجازات کن. راستی اگه نگه چطور میفهمی تو مغزش چی میگذره؟
احتیاج به خواهش شما نیست هدف از این حکم این نبوده!!
اینکه تا نگه نمیفهمی تو مغزش چی میگذره جواب خود شماست به نظرم!!
کاش میتونستید شک کنید . کاش
به چی شک کنم؟
به درستی حکم؟
به درستی دین؟
به وجود خدا؟
والا من دینمو اینطوری انتخاب نکردم.اول خدایی برام اثبات شده که کامل و مطلقه از هر جهت.بعد ضرورت معاد بعد در همین راستا ضرورت پیامبر بعد حق بودن اسلام
حالا به نظرتون با شک کردن در حکمی تمام اون اعتقادات عقلی رو کنار بذارم؟؟
خب چی جاش بذارم نه واقعا؟
شک میکنم ولی به برداشت خودم چون میدونم برداشت من ناقصه و بنا به احساسات ولی عقیده ای که بهش رسیدم بسیار محکم!!
فکر کنم جوابتون داده شد اما اگه میگید که اسلام از مواجه شدن با تفکرات دیگه میترسه نخیر چون اگه اینطور بود حکم در مورد تمام غیر مسلمانان بود گذشته از اون سراسر دین ما انسان به تعقل دعوت شده و مسلما دینی که حق نباشه چنین خواسته ای هم نمیکنه که مهر باطل بر خودش بزنه!!

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چگونگی نماز و روزه شما و هزار تا چیز دیگه توی قرآن نیست. شما که چند دور از من بیشتذپر قرآنو خوندی.

اتفاقا توی لینک اشون به این اشکال هم جواب داده.

......................................

دوست ندارم بدعت ایجاد بشه!

شمارو نمیدونم. اما بعضی ها که امیدوارم شما جزشون نباشین، وقتی دلیلی بر رد چیزی میاری سعی میکنن اون رو عوض کنن تا اشکال بر طرف بشه! این اشکال نداره اما چیز جدید همون قبلی نیست. بدعته

من تو لینک تنها تفسیر خوندم که حکم ارتداد تنها در مواقع خاص صلاجیت اجرا رو داره...
دوست عزیز من ادعایی ندارم قرآنم هنوز یه دور تموم نکردم
از بحث کردن با شما هم هیچ وقت نخواستم قانعت کنم چون زمان خود پیامبرشم خیلیلا قانع نشدن ما که دیگه عددی نیستیم...
چگونگی روزه تو قرآن هست فقط مبطلاتش میمونه که 80% با عقل من سازگارن و اونهایی رو که به نظرم سخت گیریه بی موره قبول ندارم مثل رفتن مثلا عطر تند به بینی!!!!
شما مشکلت کلا این چیزا نیست... مشکل شما انکاره... همین... خدا هم بیاد واستون توضیح بده گوش نمیدین و فقط ایراد و ایراد...
اینی هم که من نماز صبح چند رکعت میخونم سنت پیامبرمه که بی هیچ اختلافی به من رسیده یعنی کسی نیست که بگه نه پیامبر تعداد رکعتاش فرق داشته و اونی هم که برادرای سنی به اون شکل میخونن بر طبق نظر خلیفشون و ما هم بر طبق نظر امام اولمون میخونیم که بین تمام شیعیان واحده...
اما حکم ارتداد یک حکم اجتماعیه که ربط به جامعه داره...مثل حکم سنگسار که در قرآنمون نیست... اما بر طبق یه قوانین سفت و سختی هست... به نظرت اونم نباید باشه؟؟؟؟

آخرین ویرایش:

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
من تو لینک تنها تفسیر خوندم که حکم ارتداد تنها در مواقع خاص صلاجیت اجرا رو داره...
دوست عزیز من ادعایی ندارم قرآنم هنوز یه دور تموم نکردم
از بحث کردن با شما هم هیچ وقت نخواستم قانعت کنم چون زمان خود پیامبرشم خیلیلا قانع نشدن ما که دیگه عددی نیستیم...
چگونگی روزه تو قرآن هست فقط مبطلاتش میمونه که 80% با عقل من سازگارن و اونهایی رو که به نظرم سخت گیریه بی موره قبول ندارم مثل رفتن مثلا عطر تند به بینی!!!
شما مشکلت کلا این چیزا نیست... مشکل شما انکاره... همین... خدا هم بیاد واستون توضیح بده گوش نمیدین و فقط ایراد و ایراد...
اینی هم که من نماز صبح چند رکعت میخونم سنت پیامبرمه که بی هیچ اختلافی به من رسیده یعنی کسی نیست که بگه نه پیامبر تعداد رکعتاش فرق داشته و اونی هم که برادرای سنی به اون شکل میخونن بر طبق نظر خلیفشون و ما هم بر طبق نظر امام اولمون میخونیم که بین تمام شیعیان واحده...
اما حکم ارتداد یک حکم اجتماعیه که ربط به جامعه داره...مثل حکم سنگسار که در قرآنمون نیست... اما بر طبق یه قوانین سفت و سختی هست... به نظرت اونم نباید باشه؟؟؟؟
1ـ برخي گمان كرده‌اند كه حكم قتل مرتد فاقد هر گونه مستند قرآني است و بالاتر تصريح نموده‌اند كه اين حكم با روح قرآن سازگاري ندارد!! در اين رابطه كه به نظر مي‌رسد شروع اين پندار از ميان برخي از اهل‌سنت بوده است، به عنوان مقدمه بايد بيان كنيم كه صحيح است در قرآن كريم آيه‌اي به صورت صريح دلالت بر وجوب قتل مرتد ندارد و اگر ما فقط بخواهيم به اين كتاب الهي بر وجوب قتل مرتد استدلال كنيم و روايات و اجماع و بلكه ضرورت را كنار بگذاريم مشكل است اما بايد چند مطلب مورد توجه قرار گيرد:
مطلب اول: آيا در طول تاريخ هيچ فقيه يا مفسّري به قرآن كريم جهت اين حكم استدلال ننموده است؟ عبارات منكرين حكم ارتداد گوياي اين مطلب است كه اساساً هيچ صاحب نظري در طول تاريخ به قرآن كريم براي وجوب قتل مرتد استدلال ننموده است. اين ذهنيّت ناشي از عدم دقت كامل در آيات قرآن توسط برخي از اين مخالفين و يا كم اطلاعي برخي و ضعف علمي گروه ديگر از اينان است. براي روشن شدن مطلب بايد گفت:
الف: از آيه شريفه 54 سوره مباركه بقره مي‌توان استفاده نمود كه مرتد مستحق قتل است؛ «وَإِذْ قَالَ مُوسَى لِقَوْمِهِ يَا قَوْمِ إِنَّكُمْ ظَلَمْتُمْ أَنفُسَكُمْ بِاتِّخَاذِكُمْ الْعِجْلَ فَتُوبُوا إِلَى بَارِئِكُمْ فَاقْتُلُوا أَنفُسَكُمْ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ عِنْدَ بَارِئِكُم» كثيري از بني اسرائيل بعد از نجات از فرعونيان و غلبه بر آنان و رفتن حضرت موسي به كوه طور براي گرفتن الواح، به پرستش گوساله سامري روي آوردند و از توحيد خارج شدند و بعد از اينكه حضرت موسي به آنان فرمود شما به سبب اين انحراف به خود ظلم كرديد و بايد توبه كنيد و خودتان را به قتل برسانيد. و مقصود از اين «قتل» كشتن نفس و مبارزه با نفس و هواهاي شهواني نيست بلكه مقصود همان قتل حقيقي يعني ازهاق روح است. روشن است كه مسئله قتل از طرف خداوند تبارك و تعالي مطرح شده است و علت آن ارتداد بني اسرائيل آن هم بعد از ملاحظه آن همه معجزات و آيات الهي بود.

=======================

من مشکل انکار ندارم. شما وقتی اگه جوابی داری بفرما. اگر نه به من برچسب نزن.

اگه زیاد ایراد میگیرم چون زیاد ایراد داره.
===========================

حکم اجتماعی.
جهاد هم حکم اجتماعیه. امر به معروف و.... . منظورت چیه ؟

حکم سنگسار که در قرآنمون نیست... اما بر طبق یه قوانین سفت و سختی هست... به نظرت اونم نباید باشه؟؟؟؟

من هم نه تنها نمیخام شمارو قانع کنم، علاقه خاصی هم ندارم که شما تغییر عقیده بدین.

حرفهای من برای کسایی که میخان حرفهای موافقین و مخالفین یه موضوع رو بشنون تا در نهایت تصمصم خوبی بگیرن

capslock

عضو جدید
دورو برمون روزی شاید چنتا لامذهب ببینیم ولی اصلا قابل تشخیص نیست هر چند کسایی که مذهب دروستو حسابی هم ندارم جزوشون نیستن

alipiroozz

عضو جدید
همیشه به ما میگن دین به روزه .

یه چند تا دلیل بیرید ببینیم واسه چی به روزه ؟

بالاخره 1400 سال زمان کمی نیست !!!!

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
بذارین مثالو باز کنم که دیگه به اون نپردازید
اولا بحث ما ارتداده یعنی کسی که از اسلام خارج میشه ولی شیعه مسلمانه
دوما ارتداد یعنی اون فرد مسلمان بوده باشه و بعد خارج شده باشه اما کدامیک از شیعیان وهابی بوده اند
سوما منابع ما سنته اما وهابیت شکم!!
این مثال سطحی رو بس کنید چون شاخ برگ دادن الکیست!

وقتی شما با حکمی که اونهم درواقع در مورد غیرمسلمون هستش چنین برداشتی میکنی که باهاش میشه کل دین و خدا رو منکر شد به نظرت چیه؟؟
اگه واقعا منظورتون این نبود من معذرت میخوام

مومن این چه آگاهی هستش؟؟
طرف مرتد شده که به این آگاهی برسه!!

پس طبق معمول پوچی؟؟؟
خب اینجاست که اشباه بودن برداشتتون مشخص میشه چون اول به خدا ایمان میارند و پیامبرانش بعد دین رو انتخاب میکنند نه اینکه یک حکم رو بگیرند و بگند این دین خدایی نیست و اصلا خدا وجود نداره!!
چنین استنتاجی در هیچ منطقی جا نداره!!

این مورد فعلا توهمه مگر اینکه این ارشاد رو بشکافید که چگونه است و چی میخواد بگه؟؟؟

احتیاج به خواهش شما نیست هدف از این حکم این نبوده!!
اینکه تا نگه نمیفهمی تو مغزش چی میگذره جواب خود شماست به نظرم!!

به چی شک کنم؟
به درستی حکم؟
به درستی دین؟
به وجود خدا؟
والا من دینمو اینطوری انتخاب نکردم.اول خدایی برام اثبات شده که کامل و مطلقه از هر جهت.بعد ضرورت معاد بعد در همین راستا ضرورت پیامبر بعد حق بودن اسلام
حالا به نظرتون با شک کردن در حکمی تمام اون اعتقادات عقلی رو کنار بذارم؟؟
خب چی جاش بذارم نه واقعا؟
شک میکنم ولی به برداشت خودم چون میدونم برداشت من ناقصه و بنا به احساسات ولی عقیده ای که بهش رسیدم بسیار محکم!!
فکر کنم جوابتون داده شد اما اگه میگید که اسلام از مواجه شدن با تفکرات دیگه میترسه نخیر چون اگه اینطور بود حکم در مورد تمام غیر مسلمانان بود گذشته از اون سراسر دین ما انسان به تعقل دعوت شده و مسلما دینی که حق نباشه چنین خواسته ای هم نمیکنه که مهر باطل بر خودش بزنه!!

واسه اینکه خیلی طولانی نشه و از طرفی چون خیلی مرتبط هم نیست فقط به طور موردی صحبت کنم. مثلا راجع به مثال اگه بخام توضیح بدم باید 1 پست گنده بزنم.

====================

آگاهی اون اینه که میگه اگه اسلام از طرف خدا بوده نباید اینجور حکمی داشته باشه. پس نیست. همین. به وجود خدا و ... کاری نداره اینجا .

توهم چرا آخه عزیز؟ متاسفانه من ارتباط خیلی از حرفهای شما رو با مبحث درک نمیکنم!!.

=======

راستی قرار شد که بعد امتحانها بیاید و همگی چگونگی مسلمون شدن رو از پایه . از وجود خدا و .... اثبات کنید . تا اون موقع خدافظ

JavadMessi

مدیر بازنشسته
واسه اینکه خیلی طولانی نشه و از طرفی چون خیلی مرتبط هم نیست فقط به طور موردی صحبت کنم. مثلا راجع به مثال اگه بخام توضیح بدم باید 1 پست گنده بزنم.

====================

آگاهی اون اینه که میگه اگه اسلام از طرف خدا بوده نباید اینجور حکمی داشته باشه. پس نیست. همین. به وجود خدا و ... کاری نداره اینجا .

توهم چرا آخه عزیز؟ متاسفانه من ارتباط خیلی از حرفهای شما رو با مبحث درک نمیکنم!!.

=======

راستی قرار شد که بعد امتحانها بیاید و همگی چگونگی مسلمون شدن رو از پایه . از وجود خدا و .... اثبات کنید . تا اون موقع خدافظ
خب خوبه که به بحث بر گشتین!
جالبه چون این حکم در اسلام هست پس از طرف خدا نیست!!!!
شبیه بهانه های قوم بنی اسرائله
برادر من این همه دلایل میگند این دین آخرین دین ابراهیمه و از طرف خداست اونوقت شما با یک حکم پی بردی که از طرف خدا نیست؟!!
اونم با معیار قرار دادن عقل خودتون؟؟
واقعا استدلال شگرفیه!!
ان شاءالله بحث خواهیم کرد ولی بحثی که برای رسیدن به حقیقت باشه نه اشکال تراشی صرف!!
موفق باشید

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
.
من مشکل انکار ندارم. شما وقتی اگه جوابی داری بفرما. اگر نه به من برچسب نزن.

اگه زیاد ایراد میگیرم چون زیاد ایراد داره.

:surprised: من بازم هر چی فکر میکنم دلیله مخالف بودنتو متوجه نمیشم...واستا اون برچسبم بکنم...!!!!!!!!!
من مثل همیشه نظراتم رو گفتم که اصلا تعصبی ندارم که درستن 100%...
حتما اشکالی هم دارن... این تنها نظر من راجب ارتداد بود...
در ضمن پاسخ اون آیه رو هم یه جای دیگه بهت میگم چون من یه سری تفاسیر رو کلا قبول ندارم که اینجا جاش نیست...

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
1- حکم ارتداد غیر انسانی است.

2- خدا حکم غیر انسانی نمیدهد.

3- خدا حکم به ارتداد نمیدهد.

4- اسلام حکم به ارتداد داده است.

نتیجه: اسلام از طرف خدا نیست.

شما خود تشخیص دادید که این حکم غیر انسانیست!!!؟؟؟

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
عجب ! جالب شد!
چند پرسش از محضر شما جهت شناخت ایدئولوژیتان!
1- انسان چیست؟ انسان و احکام انسانی از منظر شما چگونه است؟
2- دین از نگاه شما چه صورت است؟

(احتمالا)انسان موجودی است دوپا که از فرگشت میمون حاصل شده!!

منظورم از حکم انسانی، یعنی حکم اخلاقی. غیر انسانی اینجا یعنی غیر اخلاقی.

نگاه من به دین صورت خوشی نداره

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
(احتمالا)انسان موجودی است دوپا که از فرگشت میمون حاصل شده!!

منظورم از حکم انسانی، یعنی حکم اخلاقی. غیر انسانی اینجا یعنی غیر اخلاقی.

نگاه من به دین صورت خوشی نداره

خب !حال که اینگونه است اخلاق را شرح دهید!!(البته از جانب داشته هایتان و افکارتان)

JavadMessi

مدیر بازنشسته
1- حکم ارتداد غیر انسانی است.

2- خدا حکم غیر انسانی نمیدهد.

3- خدا حکم به ارتداد نمیدهد.

4- اسلام حکم به ارتداد داده است.

نتیجه: اسلام از طرف خدا نیست.

مثل اینکه کتاب مغالطات رو مطالعه داشتین:دی
حکم یکتون کاملا نظر شخصیه چون با این فرضتون هر قتلی غیر انسانیست!!
دقیقا واکنش به عمل فرد مرتد هست در واقع بهتره بگین بی عقلی مرتد یا ستیزه جویی او اگر غیر اینه بفرمایید؟
البته انسانیت بیشتر به این حکم میکنه که طرف کفر خودش رو علنی نکنه و باعث گمراهی سست ایمانان نشه مگر اینکه استدلال محکم عقلی داشته باشه که خوشحال میشیم این استدلال رو بشکافید البته اگه وجود داره!!!
ضمنا دوست من اگر شما هدفتون جواب بود و پیش فرض ذهنی نداشتین نتیجه میتونستید اینطور بنویسید که حکم ارتداد از طرف خدا نیست چون بسیار عقلانیتر است تا این نتیجه ای که شما گرفتین و کلی رو زیر سوال بردین اونهم بدون جایگیزین که در اینصورت تو خدایی که شما هم قبول داری باید شک کرد چون دینی ارائه نداده!!

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
خواننده های محترم.

مشخص که مورد اول نظر شخص منه. اما چون شخصیه پس اشتباست؟

نه.

اما اینکه بخام اخلاق رو تعریف کنم و بعد دوباره سوال پشت سوال و ... نه.

به نظرم این حکم غیر اخلاقیه چون آزادی بیان رو به عنوان یه اصل انسانی پذیرفتم! اگه کسی این اصل رو قبول نداره اشکالی نداره.

اما اصل آزادی بیان از نظر من: هرکسی میتونه بدون توهین و تحقیر بقیه نظرش رو در باره یه موضوع بگه.

========

در مورد گمراهی باید بگم این نظر شماست و از طرفی خیلی ها مسلمین رو گمراه میدونن. اینکه شما فک میکنید کسی که از اسلام خارج شده گمراه شده پس بهش آسیب زده شده درست نیست چون خودش معتقده تازه هدایت شده.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
خب همین دو مورد که مربوط به بحثه رو جواب میدم

اما اصل آزادی بیان از نظر من: هرکسی میتونه بدون توهین و تحقیر بقیه
نظرش رو در باره یه موضوع بگه.
========
خب خودتون میگید نظر!!
چه اشکالی داره نظرش رو در یه مورد بگه اما ارتدادش رو اعلام نکنه؟؟
در مورد گمراهی باید بگم این نظر شماست و از طرفی خیلی ها مسلمین رو گمراه میدونن. اینکه شما فک میکنید کسی که از اسلام خارج شده گمراه شده پس بهش آسیب زده شده درست نیست چون خودش معتقده تازه هدایت شده.
اینکه کسی کلا از دین برگرده به این بهانه که هدایت شده و اسلام گمراهیه خودتون هم میدونید توهمه چون هنوز نگفتید که این هدایت شدن چه معنی میده!!
اصلا کسی که کلا از اسلام برگرده یه طورایی از انسانیت هم برگشته!!چرا؟؟
چون اسلام فقط ارتداد و سنگسار نیست و بسیاری از اخلاقیات هم تو اون جا داره پس برگشتن کلی از اسلام یعنی قبول نداشتن کل اون که این کاملا غیر عقلیه و اینو طرف هم خوب میدونه پس اینکه کسی کلا از اسلام برمیگرده به دو دلیل بیشتر نیست
1-دین جدیدی پیدا کرده
2-با کلیت اسلام مشکل پیدا کرده و میخواد بی دین باشه که هم غیر عقلیه و هم نمیتونه دیگه ادعا کنه هدایت شدم چون هدفی که بهش هدایت شده وجود نداره و هدفش فقط دشمنی با اسلامه!!
اگر میگفتید از یه حکم خاص برگشته بسیار قابل قبولتره تا اینکه بگین کلا از اسلام برگشته!!

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

اما اصل آزادی بیان از نظر من: هرکسی میتونه بدون توهین و تحقیر بقیه نظرش رو در باره یه موضوع بگه.

یکی ازحقوق انسان، حق آزادی است؛ هر انسانی حق دارد همان گونه که تکویناً اراده و قدرت انتخاب دارد، تشریعاً نیز حق انتخاب داشته باشد و مانعی بر سر راه اراده او ایجاد نشود. (تا اینجای بحث که اختلاف عقیده ایی نیست! هست؟؟؟)
آزادی ابعاد گوناگونی دارد؛ یکی از ابعاد آن آزادی فکر است؛ یعنی اینکه هر انسانی حق دارد نسبت به هر چیز بیندیشد و تحقیق کند.
بُعد دیگر آزادی عقیده است، بدین معنی که انسان در گزینش یک دین و عقیده مختار است، نه مجبور.
بعد سوم آزادی بیان و اظهار دیدگاه ها و ایده ها می باشد.
و سرانجام بُعد چهارم آزادی در عمل و رفتار است؛ یعنی هر انسانی حق دارد آن گونه که می خواهد عمل کند.

تا به اینجا فکر کنیم تناقض عقیده ای نباشد.
اگر هست بیان کنید و اگر نیست ادامه دهم!

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
دوستان پستهای قبلم رو بخونن بعد اگه مبهم بود بپرسید.

چون اسلام فقط ارتداد و سنگسار نیست و بسیاری از اخلاقیات هم تو اون جا داره پس برگشتن کلی از اسلام یعنی قبول نداشتن کل اون که این کاملا غیر عقلیه

نه.
شما میتونی بگی اسلام از طرف خدا نیست اما اخلاقی زندگی کنی. و بالعکس. رد اسلام رد اخلاقیات نیست. چون دو مقوله جدا هستن. مثلادر یهودیت داریم مورد 6 از ده فرمان:
قتل نکن و به مردم ظلم نکن. کودکان را نکشید. شما یهودیت رو رد میکنی اما به این فرامین عمل میکنی.

ظلم بد نیست چون ده فرمان گفته. بده چون غیر اخلاقیه.

اسلامی که درش این حکم ها نباشن اسلام نیست:

شیر بی دم یال اشکم که دید

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
بفرمایید استفاده میکنیم آقا سعید

البته رو مورد 4 میشه بحث کرد اما حالا شما بقیه اش رو بفرما

JavadMessi

مدیر بازنشسته
دوستان پستهای قبلم رو بخونن بعد اگه مبهم بود بپرسید.

نه.
شما میتونی بگی اسلام از طرف خدا نیست اما اخلاقی زندگی کنی. و بالعکس. رد اسلام رد اخلاقیات نیست. چون دو مقوله جدا هستن. مثلادر یهودیت داریم مورد 6 از ده فرمان:
قتل نکن و به مردم ظلم نکن. کودکان را نکشید. شما یهودیت رو رد میکنی اما به این فرامین عمل میکنی.

ظلم بد نیست چون ده فرمان گفته. بده چون غیر اخلاقیه.

اسلامی که درش این حکم ها نباشن اسلام نیست:

شیر بی دم یال اشکم که دید

پست بنده رو کامل بخونید خواهشا
ما یهودیت رو رد میکنیم ولی به جاش دینی معرفی میکنیم که بسیاری از اون اخلاقیاتو داره این از این
حالا شما یا مرتد اسلامو رد میکنی اما چی جاش ارائه میدی؟
میبینی دوست عزیز در صورتی که جایگزینی نداشته باشی یعنی به کل اونو رد کردی البته من در احکام و فروعاتش میگم وگرنه در اصولش که هیچ بنی بشری نمیتونه ادعا کنه من حقیقت را غیر از این یافتم!!
پس کسی که اسلامو رد میکنه یا ادیان قبلی رو قبول کرده که میشه تو بحث کاملا مشخص کرد که دقیقا به چه علت
با اینکه فقط عناد داره چون کلیتی رو رد کرده و جایگزینی جاش نداره که اصول انسانی هم تو اون بوده پس این کاملا تناقضه در رفتار و فکره!!
واقعا بحث جالبی شد چون تا به حال خودم اینطوری در موردش فکر نکرده بودم:دی

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
پست بنده رو کامل بخونید خواهشا
ما یهودیت رو رد میکنیم ولی به جاش دینی معرفی میکنیم که بسیاری از اون اخلاقیاتو داره این از این
حالا شما یا مرتد اسلامو رد میکنی اما چی جاش ارائه میدی؟
میبینی دوست عزیز در صورتی که جایگزینی نداشته باشی یعنی به کل اونو رد کردی البته من در احکام و فروعاتش میگم وگرنه در اصولش که هیچ بنی بشری نمیتونه ادعا کنه من حقیقت را غیر از این یافتم!!
پس کسی که اسلامو رد میکنه یا ادیان قبلی رو قبول کرده که میشه تو بحث کاملا مشخص کرد که دقیقا به چه علت
با اینکه فقط عناد داره چون کلیتی رو رد کرده و جایگزینی جاش نداره که اصول انسانی هم تو اون بوده پس این کاملا تناقضه در رفتار و فکره!!
واقعا بحث جالبی شد چون تا به حال خودم اینطوری در موردش فکر نکرده بودم:دی

به نظر شما آیا محاله یه نفر بیاد بگه من دینی ندارم. ولی اخلاقیات رو رعایت میکنم؟ چه مشکلی پیش میاد؟

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
کاملا ممکنه قربون شکلت برم
ولی علت اعلانش چیه؟؟؟
گرچه روی همون هم میشه بحث کرد

سلامت باشی.

چند تا دلیل میشه گفت:

ازش میپرسن دینت چیه؟

یا میخاد راجع به خودش اطلاعات بده به بقیه.

یا فکر میکنه دین داشتن خوب نیست. میخاد به بقیه کمک کنه

و دلیلهای این شکلی

بالا