آیا شما حاضرید کتاب خود را جا بگذارید؟؟!!

*Essi*

اخراجی موقت
جا گذاشتن کتاب در مکان‌های عمومی رفتاری است که اکنون در ایتالیا و فرانسه هم رو به فزونی گذاشته.

کسی که کتابش را در مکانی عمومی رها می‌کند، هویت خود را آشکار نمی‌کند و ادعایی هم بابت قیمت کتاب ندارد، اما یک درخواست از خواننده یا خوانندگان احتمالی بعدی دارد:

"شما نیز بعد از خواندن کتاب، آن را در محلی مشابه قرار دهید تا دیگران هم بتوانند از این اثر استفاده کنند."

حالا رفتار مذکور به قدری در غرب رواج یافته که کم‌کم از ترکیه نیز سر درآورده است.

برای این سنت جدید کتابخوانی سایت اینترنتی‌ راه‌اندازی شده تا علاقمندان بتوانند با عضویت در آن به رهگیری کتاب‌هایی که رها کرده‌اند، بپردازند. توصیه می‌کنم سری به سایت bookcrossing.com بزنید.

طبق اطلاعات موجود در حال حاضر بیش از 2 میلیون و 500 هزار جلد کتاب که اطلاعات‌شان در این سایت ثبت شده در حال گردش هستند. هدف گردانندگان سایت یاد شده، تبدیل کردن دنیا به یک کتابخانه‌ی بزرگ است.

Sarp

مدیر بازنشسته
در ایران نمیشه . یکی میاد جمع میکنه و بعد میفروشه به دستفروشا. این کار فرهنگ خودشو میخواد که شاید ما ها هم بعد 200 سال کم کم یاد بگیریم.

• Like
واکنش ها: ayja

rm_arch

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ت ت ت :gol::gol:

خودم چن روز پیش این تاپیکو گذاشتم اسی جون:w27:

#parisa#

عضو جدید
کاربر ممتاز
در ایران نمیشه . یکی میاد جمع میکنه و بعد میفروشه به دستفروشا. این کار فرهنگ خودشو میخواد که شاید ما ها هم بعد 200 سال کم کم یاد بگیریم.

باز بفروشه به دست فروشا خوبه میتو نی امیدوار باشی گیر 4 تا کتابخون میفته.شانس بیاری باهاش سبزی نپیچه!!

panjere

عضو جدید
کاربر ممتاز
الان مثلا فرهنگ سازی کردی.
هنوز دبستان نرفته.میگی بپر تو دانشگاه.
باید از یه سطح پایین تر شروع میکردی.

البته میدونم دانشجوهای ما که عاشق مطالعه هستند.نه کشیدن قلیون و...
در کل ممنون.

archi_arch

مدیر بازنشسته
البته این کتابها label داره و همین تا حدی از این کار جلوگیری میکنه. یعنی اگه همه با این کار اشنا بشن و بدونن کتابی رو با این label خریداری نمیکنن و دست فروشی هم پیدا نمیشه که کتابی که فروش نداره جمع کنه.
ولی خب پاره شدن برگه ها و احتمالا پوشوندن لیبل و ... هست که تو ایران نمیشه کاریش کرد ..
ولی فکر کنم اگه لیبل به صورت مهر هم تو صفحات کتاب زده بشه کمک کننده باشه.

ولی در کل خیلی کار قشنگیه امیدوارم روزی تو کشور و دست مردم خودمون هم ببینیم.

*Essi*

اخراجی موقت
الان مثلا فرهنگ سازی کردی.
هنوز دبستان نرفته.میگی بپر تو دانشگاه.
باید از یه سطح پایین تر شروع میکردی..

دیگه سطح پایین تر از تشویق به مطالعه کتاب چیه؟؟؟
بگم بیایید گل بازی کنیم تا استعدادمان شکوفا بشه؟
یا مداد شمعی و آبرنگ و خمیر بازی بدهم دستشان؟؟

اگه من منظورتان را بد متوجه شدم معذرت میخواهم،شما یک آغاز از سطحی پایین تر را به من معرفی فرمایید. :gol:

البته میدونم دانشجوهای ما که عاشق مطالعه هستند.نه کشیدن قلیون و...
در کل ممنون.

علت قلیان کشیدن دانشجویان و کارهای خلاف هم کاملا مشخصه:

عدم آینده روشن پس از تحصیل که سبب بی انگیزگی در مطالعه میشود.
عدم وجود امکانات کافی ورزشی و هزینه گران.

استخر کاملا معمولی در تهران حداقل ساعتی 10000 تومان است،کسیکه پدرش ماهی 500000 تومان حقوق میگیره، چه طور میتواند در این مملکت تفریح کند؟

ooraman

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه نمیذارم...این کار به درد همون اروپا میخوره که مردمش کتاب میخونن...تو ایران با میانگین (اگه اشتباه نکنم)یک دقیقه در هفته مسلما تنها کاری که با کتابه نمیکنن خوندنشه....منم به جای اینکه بذارم با کاغذای کتابه موشک درس کنن یا بذارن زیرشون بشینن حداقل نگهش میدارم میدم به چهار نفرکه اهل خوندنشن...واسه فرهنگ سازی اومدن تو اتوبوسا کتاب گذاشتن برو ببین چه به روزه کتابا اومده...تازه یه عده ام ورداشتن بردن خونه هاشون حالا طرف اصلا اهل کتاب خوندن نیستا فقط چون مفته قلقلکش میگیره نبره:razz:

hamidreza.m

عضو جدید
از اونجایی که مطمئن نیستم به دست خواننده دیگه ای برسه،نه.
به جاش معمولا کتابهایی رو که میدونم دیگه قرار نیست بهشون رجوع کنم رو میدم کتابخونه

mehdix622

عضو جدید
کاربر ممتاز
استادي داشتيم در زمان دانشجويي ميگفت
ديدم در جلوي مغازه كتاب در اروپا(كشورش رو من يادم نمياد)جمعيتي چادر زدند و در پارك جمع شدند پرسيدم چرا و دليل اين كار جواب دادند::
صف كشيده اند براي خريد كتاب هري پاتر

من با شنيدن اين خاره ياد 2 مزلب افتادم
صف هاي طولاني ما براي كوپن و نان
جاهاي كه در اوتبوس ها خالي مانده اند از براي كتاب هاي اتوبوس

Sarp

مدیر بازنشسته
البته این کتابها label داره و همین تا حدی از این کار جلوگیری میکنه. یعنی اگه همه با این کار اشنا بشن و بدونن کتابی رو با این label خریداری نمیکنن و دست فروشی هم پیدا نمیشه که کتابی که فروش نداره جمع کنه.
ولی خب پاره شدن برگه ها و احتمالا پوشوندن لیبل و ... هست که تو ایران نمیشه کاریش کرد ..
ولی فکر کنم اگه لیبل به صورت مهر هم تو صفحات کتاب زده بشه کمک کننده باشه.

ولی در کل خیلی کار قشنگیه امیدوارم روزی تو کشور و دست مردم خودمون هم ببینیم.
این کار باعث ایجاد مشاغلی هم میشه
مثلا مالخر اسه کتابهای لیبل دار
شغلی واسه از بین بردن این مهرها
.
.
.
.
کلا ایده حالبیه :w12:
علت قلیان کشیدن دانشجویان و کارهای خلاف هم کاملا مشخصه:

عدم آینده روشن پس از تحصیل که سبب بی انگیزگی در مطالعه میشود.
عدم وجود امکانات کافی ورزشی و هزینه گران.

استخر کاملا معمولی در تهران حداقل ساعتی 10000 تومان است،کسیکه پدرش ماهی 500000 تومان حقوق میگیره، چه طور میتواند در این مملکت تفریح کند؟
:eek::eek::eek::gol:
نه نمیذارم...این کار به درد همون اروپا میخوره که مردمش کتاب میخونن...تو ایران با میانگین (اگه اشتباه نکنم)یک دقیقه در هفته مسلما تنها کاری که با کتابه نمیکنن خوندنشه....منم به جای اینکه بذارم با کاغذای کتابه موشک درس کنن یا بذارن زیرشون بشینن حداقل نگهش میدارم میدم به چهار نفرکه اهل خوندنشن...واسه فرهنگ سازی اومدن تو اتوبوسا کتاب گذاشتن برو ببین چه به روزه کتابا اومده...تازه یه عده ام ورداشتن بردن خونه هاشون حالا طرف اصلا اهل کتاب خوندن نیستا فقط چون مفته قلقلکش میگیره نبره:razz:
:w15:
دقیقا

samira_3001

عضو جدید
کاربر ممتاز
برادر اینجا ایرانه!
فکر کن!!!!!!!!!!!!! یکی یک کتاب ببینه برش میداره میبره خونه حتی اگر 10 تا از اون رو تو خونه داشته باشه یا اصلا حتی قصده خوندنش رو نداشته باشه!
فرهنگه خیلی چیزها و روابطه جزئی و اجتماعی ساده و معمولی توی ایران غلطه و یا وجود نداره و یا پایینه! حالا کتاب گذاری و برداری که جای خود داره.............

اونا فرهنگش رو دارن............. میدونن احترام یعنی چی میدونن ارزش یعنی چی میدونن کتاب حرمت داره! توی ایران حتی ادما حرمته همه رو ندارن بیان برای کتاب ارزش بزارن؟! شوخی میکنی!

m@hn@z.d

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینجا همچین برنامه ای نیست. ولی جایی که من درس می خونم دو تا کار می کنن دانشجوها.
1) آخر ترم کتاباشونو به کتاب فروشی دانشگاه می فروشن با قیمت نصف و بعد اون کتاب می شه used. دانشجوی بعدی همون کتاب رو باز با قیمت پایین تر میاد می خره. تقریبا 3/1 براش در میاد اون کتاب. البته این رو هم فراموش نکنیم که قیمت کتاب خیلی بالاست. کتاب ریاضی این ترمم 300 دلار بود!:surprised::eek::surprised:

2) کتابایی رو که ویرایشش قدیمی شده رو می ندازن تو یه جعبه ای توی دانشگاه( راستش یادم نمی یاد رو جعبه هه چی نوشته بود) بعد دانشجو های دیگه می تونن بیان اونو بردارن و استفاده کنن... در اصل مجانی می شه براشون.

بعد همین دیگه :D

*Essi*

اخراجی موقت
اینجا همچین برنامه ای نیست. ولی جایی که من درس می خونم دو تا کار می کنن دانشجوها.
1) آخر ترم کتاباشونو به کتاب فروشی دانشگاه می فروشن با قیمت نصف و بعد اون کتاب می شه used. دانشجوی بعدی همون کتاب رو باز با قیمت پایین تر میاد می خره. تقریبا 3/1 براش در میاد اون کتاب. البته این رو هم فراموش نکنیم که قیمت کتاب خیلی بالاست. کتاب ریاضی این ترمم 300 دلار بود!:surprised::eek::surprised:

2) کتابایی رو که ویرایشش قدیمی شده رو می ندازن تو یه جعبه ای توی دانشگاه( راستش یادم نمی یاد رو جعبه هه چی نوشته بود) بعد دانشجو های دیگه می تونن بیان اونو بردارن و استفاده کنن... در اصل مجانی می شه براشون.

بعد همین دیگه :D

مگه شما کجا درس میخوانید؟

راستش تو دانشگاه ما هم اکثر بچه ها ، کتابهای غیرتخصصی را که واسه ارشد بدردشان نمیخورد مثل ریاضی لیتهولد، توماس و...... را در نمایشگاه دست دوم میگذاشتند.

اگر کتاب نو 8000 تومان بود، با 5000 تومان آنرا میخریدیم.

اما وضعیت قرض دادن کتاب متاسفانه تو دانشگاه های ایران خیلی خرابه،یعنی با هزارتا خواهش و التماس باید کتاب خودت را پس بگیری !!!!!!!

بالا