آزمون نظام مهندسی برق

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Masoud_IEC

عضو جدید
روشنایی فنی رو تا صفحه 50 خوندم سردرد گرفتم
به نظرم باید فقط جاهاییش رو که بدرد ازمون میخوره رو طبق ازمون های گذشته مطالعه کرد

nafise05

عضو جدید
یه سوالی، بیشترین جریان اتصال کوتاه کی رخ میده؟
اینطور که من میدونم در حالت اتصال کوتاه سه فاز و در زمانی که موج جریان بیشترین جابجایی رو داره، یعنی مولفه جریان مستقیم حداکثره، با توجه به این نظرشما در مورد پارگراف 3 صفحه 366 راهنمای 13 چیه که گفته شده " برای بدست آوردن حداکثر جریان اتصال کوتاه به حالت اتصالی بین سه فاز بسنده می کنند که این برای بعضی موارد کافی نخواهد بود"

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز
من یه کتابی خریدم که مشابه همونه، اسمش تشریح کامل آزمون های نظام مهندسی تاسیسات برقی، آزمون ها رو با جواب تشریحی داره، بد نیست فقط بعضی سوالا رو اشتباه حل کرده! ( یه تعداد کمی رو)
چون اين گفته در سوال 34، cu با علامت اختصاري n،
xlpe با علامت اختصاري 2x
pvc با علامت اختصاري y
swa با r نمايش داده ميشه پس گزينه 4 صحيحه.
در سوال 28 هم گفته با توجه به يادآوري3 آيين نامه پ-1-4-8 در صورت وصل بدنه دستگاه به الكترود مستقل بايستي مقاومت آن در رابطه زير صدق نمايد:
RL كوچكتر مساوي 50 در نتيجه R كوچكتر مساوي 50 تقسيم بر I
يعني 50تقسيم بر 25 مساوي 0.5 گزينه 1

nafise05

عضو جدید
به نظرم باید فقط جاهاییش رو که بدرد ازمون میخوره رو طبق ازمون های گذشته مطالعه کرد

برای منم خیلی نامانوس بود، مخصوصا تعاریفش، اما فک کنم دو سه روز که از مطالعه اش بگذره مفهوم تر بشه، چون اوایل که همین مبحث 13 رو هم می خوندم خیلی عجیب بود اما الان تقریبا برام جا افتاده که چه خبره

Masoud_IEC

عضو جدید
اینطور که من میدونم در حالت اتصال کوتاه سه فاز و در زمانی که موج جریان بیشترین جابجایی رو داره، یعنی مولفه جریان مستقیم حداکثره، با توجه به این نظرشما در مورد پارگراف 3 صفحه 366 راهنمای 13 چیه که گفته شده " برای بدست آوردن حداکثر جریان اتصال کوتاه به حالت اتصالی بین سه فاز بسنده می کنند که این برای بعضی موارد کافی نخواهد بود"

من هنو به اینجا نرسیدم
شما خوب سرعتی داری !
کلا موقعی که امپدانس مسیر حداقل باشه مثل اتصالی نزدیک منبع جریان Isc ماگزیمم هست

nafise05

عضو جدید
من از صفحات 374 و 376 هم سوال دارم، صفحه 374 در مورد فیوز پشتیبان کلید مینیاتوری اصلا سردر نمیارم که مثلا 1.5 کیلوآمپر کلید کجا، 63 آمپر فیوز پیشتیبان کجا؟ اصلا منطقشو نمی فهمم، اگه متوجه شدید به منم کمک کنید شاید فهمیدم:surprised:
البته توی کتاب تاسیسات دکتر سیف در مورد فیوزهای HRC توضیح داده که باید دوباره مطالعه اش کنم شاید یه فرجی شد!
صفحه 376 هم پاراگراف آخرش عجیبه

nafise05

عضو جدید

پیوست ها

• tech_info20.jpg
    tech_info20.jpg
    17.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

Masoud_IEC

عضو جدید
من از صفحات 374 و 376 هم سوال دارم، صفحه 374 در مورد فیوز پشتیبان کلید مینیاتوری اصلا سردر نمیارم که مثلا 1.5 کیلوآمپر کلید کجا، 63 آمپر فیوز پیشتیبان کجا؟ اصلا منطقشو نمی فهمم، اگه متوجه شدید به منم کمک کنید شاید فهمیدم:surprised:
البته توی کتاب تاسیسات دکتر سیف در مورد فیوزهای HRC توضیح داده که باید دوباره مطالعه اش کنم شاید یه فرجی شد!

منظور از 1.5 کیلو امپر قدرت قطع کلید هست
یعنی تحمل فیوز مینیاتور قطع حد اکثر این مقدار (اتصال کوتاه) هست

Masoud_IEC

عضو جدید
مشکلم اینه که چرا فیوز پشتیبانش باید حداکثر 63 آمپری باشه

اگه بالاتر باشه، احتمال نابودی فیوز مینیاتوری (25 امپر) قبل از قطع توسط فیوز بالا دست بیشتره
ولی با انتخاب 63 امپری سریعا مدار قطع میشه

sanijoon

کاربر ممتاز
سلام
براي روشنايي كتاب كلهر خوبه؟
براي تاسيسات چه كتابي خوبه؟ كتاب دكتر سيف چه جوريه و آيا تو بازار پيدا ميشه؟

nafise05

عضو جدید
اگه بالاتر باشه، احتمال نابودی فیوز مینیاتوری (25 امپر) قبل از قطع توسط فیوز بالا دست بیشتره
ولی با انتخاب 63 امپری سریعا مدار قطع میشه

فیوز مینیاتوری؟ 25 آمپر؟ اینا یعنی چی؟؟
تا حدودی متوجه شدم، ممنون، ولی این 25 آمپر نفهمیدم از کجا اومد

nafise05

عضو جدید
سلام
براي روشنايي كتاب كلهر خوبه؟
براي تاسيسات چه كتابي خوبه؟ كتاب دكتر سيف چه جوريه و آيا تو بازار پيدا ميشه؟

به نظر من کتاب روشنایی مهندسی کلهر خوبه ، به غیر از قسمت تعریفاش که قاطی کرده همه رو با هم، کتاب دکتر سیف تعاریفش بهتر بود، کتاب دکتر سیف تخصصی تر گفته، اما من به شخصه بعضی جاهاشو نمی فهمم، کتابش تو بازار هست، من خودم چن سال پیش از انتشاراتش تو انقلاب خریدم، تاسیسات الکتریکی در توزیع انرژی، کانون نشر علوم

nafise05

عضو جدید
سلام خدمت همه
من امروز و دیروز نشد خوب بخونم، ولی خب راهنمای مبحث 13 تموم شد و خوشحالم، روشنایی تقریبا 60 درصدشو خوندم اما سخت پیش می رم، الان فقط مبحث 3 و 2 مونده تا همه کتابهای مباحث رو یه دور خونده باشم
شما چطور پیش میرین؟ در حال حاضر چی مطالعه می کنید؟
اصلا فک نمی کردم مبحث 3 انقد عجیب باشه، نظر دوستان در مورد مبحث 3 چیه؟

sanijoon

کاربر ممتاز
سلام خدمت همه
من امروز و دیروز نشد خوب بخونم، ولی خب راهنمای مبحث 13 تموم شد و خوشحالم، روشنایی تقریبا 60 درصدشو خوندم اما سخت پیش می رم، الان فقط مبحث 3 و 2 مونده تا همه کتابهای مباحث رو یه دور خونده باشم
شما چطور پیش میرین؟ در حال حاضر چی مطالعه می کنید؟
اصلا فک نمی کردم مبحث 3 انقد عجیب باشه، نظر دوستان در مورد مبحث 3 چیه؟
سلام
من هنوز شروع نکردم چون توی این چند روز باید پایان نامم رو یه سرو سامونی بهش بدم.
به محض اینکه شروع کنم میام و تنهاتون نمیذارم.:victory:

nafise05

عضو جدید
تو کتاب اشاره به امپر مینیاتور نشده
من حدس زدم 25 باشه شاید هم 35 باشه

سلام
من هنوز شروع نکردم چون توی این چند روز باید پایان نامم رو یه سرو سامونی بهش بدم.
به محض اینکه شروع کنم میام و تنهاتون نمیذارم.:victory:

انشالا، من که استقبال می کنم، موفق باشید

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز

در همون حالت سه فاز . یعنی سه فاز با هم برخورد داشته باشند و اتصال کوتاه بشن . در این صورت موتور به ژنراتور تبدیل میشه و جریانی معادل جریان رتور قفل شده ی خودش رو به نقطه ی اتصال میریزه . ترانس هم همینطور . و البته خود ژنراتور اگر مستقیما با باس مورد نظر در ارتباط باشه . برای طراحی سیستم قدرت باید حتما جریان اتصال کوتاه سیستم رو حساب کنید تا بتونید تجهیزات رو انتخاب کنید و رله ها رو تنظیم کنید . جریان اتصال کوتاه سه فاز رو حساب میکنند و به ان بسنده میکنند چون از حالت تک فاز با زمین و دو فاز و غیره بیشتره .
پس مطمئن تره
نکنه میخوای همه رو بخونی ؟! خب بخون خوبه . ولی به نظرم از روش نقطه به نقطه سوال نمیاد.
فیوز مینیاتوری:
شما باید اول طرز کار این فیوز رو بدونی
این فیوز دو حفاظت داره یکی اضافه جریان یکی اتصال کوتاه . اضافه جریان همون جریانی هست که روی خود فیوز هست مثلا فیوز 10 امپر به محض اینکه 11 امپر ازش جریان عبور کنه حالا بسته به کرو انتخابی عمل میکنه و مدارو قطع میکنه.
اما اتصال کوتاه برای ایجاد اتصال کوتاه محافظت میکنه و برای نمونه بالا فقط 1.5 کیلو امپر رو تحمل میکنه. شما باید ابتدا جریان اتصال کوتاه سیستمو حساب کنید و هر مقداری بود مقدار فیوز انتخابی شما باید بیشتر باشه که از بین نره در زمان اتصال کوتاه.
سلام
اتفاقا منم داشتم امروز این پیوست از راهنمای 13 رو میخوندم واسم سوال بود
درصورتی میتوان مستقیم به الکترود مستقل استفاده کرد که از RCD استفاده کنیم توی جواب هم از فرمول مربوط به RCD استفاده شده ولی توی سوال گفته وسیله حفاظتی فیوز هست !
بیشتر مطالعه میکنم ببینم چجوریه
rcd یک نوع فیوزه دیگه

nafise05

عضو جدید
در همون حالت سه فاز . یعنی سه فاز با هم برخورد داشته باشند و اتصال کوتاه بشن . در این صورت موتور به ژنراتور تبدیل میشه و جریانی معادل جریان رتور قفل شده ی خودش رو به نقطه ی اتصال میریزه . ترانس هم همینطور . و البته خود ژنراتور اگر مستقیما با باس مورد نظر در ارتباط باشه . برای طراحی سیستم قدرت باید حتما جریان اتصال کوتاه سیستم رو حساب کنید تا بتونید تجهیزات رو انتخاب کنید و رله ها رو تنظیم کنید . جریان اتصال کوتاه سه فاز رو حساب میکنند و به ان بسنده میکنند چون از حالت تک فاز با زمین و دو فاز و غیره بیشتره .
پس مطمئن تره

خیلی ممنون از توضیحاتتون، این نکته که موتور در حالت اتصال کوتاه به صورت ژنراتور عمل می کنه رو نمی دونستم، توی کتاب دیده بودم که حالت اتصال کوتاه شدن موتور رو توضیح داده بود اما برام مبهم بود که چطور این اتفاق می افته، جدا از این مساله پس برای حداکثر جریان اتصال کوتاه باید اتصال کوتاه سه فاز رو در نظر بگیریم، اما سوالی که برام پیش اومده اینه که توی راهنمای مبحث 13 گفته شده " برای بدست آوردن حداکثر جریان اتصال کوتاه به حالت اتصالی بین سه فاز بسنده می کنند که این برای بعضی موارد کافی نخواهد بود" حالا این بعضی موارد کی هستن که جریان اتصال کوتاه سه فاز هم براشون کافی نیست؟ یعنی پیش میاد که جریان در حالت هایی از اتصال کوتاه سه فاز هم بیشتره؟ (به غیر از جزییات موضوع: این که جابجایی موج جریان و مولفه مستقیم حداکثر باشه، ولتاژ ورودی در حداکثر باشه، امپدانس و دما حداقل ممکن باشه و کلا همه مواردی که می تونن جریان اتصال کوتاه به طور کل بالا ببرن)

آخرین ویرایش:

nafise05

عضو جدید
نکنه میخوای همه رو بخونی ؟! خب بخون خوبه . ولی به نظرم از روش نقطه به نقطه سوال نمیاد.

نه همه رو نمی خونم، منم فکر نمی کنم از روش نقطه به نقطه سوال بیاد، فصل 2 و یه جاهایی از فصل 3 و فصل 5 رو می خونم، روشنایی معابر هم باید ببینم خوبه یا نه

nafise05

عضو جدید
یه سوالی در مورد چیدمان چراغ ها دارم، توی کتاب مهندسی روشنایی کلهر اومده طول و عرض رو بر یه مجهول تقسیم کرده و بعد از ضربشون برابر تعداد چراغ های لازم گذاشته، من هم به نظرم روش خوبیه اما توی سوالات خرداد 89 ، سوال 40 با این روش جواب درست در نمیاد و گزینه دیگه ای درسته. سوال تامین روشنایی یه سالن 15 در 20، که تعداد چراغ ها از سوال قبل 94 تا در میاد، برای چیدمان من با این فرمول 11 در 9 بدست میارم، اما جواب درست رو 8 در 12 نوشته، درسته که 99 یه مقدار بزرگه اما خب از فرمول توزیع یکنواخت اینطور بدست اومده و 8 در 12 اونطور یکنواخت نیست، به نظر شما این 8 در 12 چطور بدست اومده؟ فرمول دیگه ای داره؟

پیوست ها

• 01.JPG
    01.JPG
    8.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

nafise05

عضو جدید
در مورد سوال 60 خرداد 89 هم سوال دارم
سوال گفته کدامیک از جریان های اتصال کوتاه در یک سیستم توزیع در محاسبات سطح مقطع کابل ها موثر است؟
الف) اتصال کوتاه تکفاز بین هادی فاز و هادی حفاظتی یا هادی مشترک حفاظتی/خنثی
ب) اتصال کوتاه سه فاز
ج) اتصال کوتاه دو فاز
د) محاسبات سطح مقطع کابل ها ارتباطی با محاسبات اتصال کوتاه ندارد.

جواب درست الف گفته شده، من متوجه نمی شم چرا، به نظر من اتصال کوتاه سه فاز نقش بیشتری در تعیین سطح مقطع داره

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
در مورد سوال 60 خرداد 89 هم سوال دارم
سوال گفته کدامیک از جریان های اتصال کوتاه در یک سیستم توزیع در محاسبات سطح مقطع کابل ها موثر است؟
الف) اتصال کوتاه تکفاز بین هادی فاز و هادی حفاظتی یا هادی مشترک حفاظتی/خنثی
ب) اتصال کوتاه سه فاز
ج) اتصال کوتاه دو فاز
د) محاسبات سطح مقطع کابل ها ارتباطی با محاسبات اتصال کوتاه ندارد.

جواب درست الف گفته شده، من متوجه نمی شم چرا، به نظر من اتصال کوتاه سه فاز نقش بیشتری در تعیین سطح مقطع داره
جریان اتصال کوتاه سه فاز در انتخاب کابل موثره
به این صورت که جریان اتصال کوتاه یاقابلیت تحمل کابل بیشتر از جریان اتصال کوتاه سیستم باشه
اما در انتخاب سطح مقطع یه فرمول داره که الان یادم نیست اما باید جریان اتصال کوتاه یک فاز رو مد نظر قرار داد.

یه سوالی در مورد چیدمان چراغ ها دارم، توی کتاب مهندسی روشنایی کلهر اومده طول و عرض رو بر یه مجهول تقسیم کرده و بعد از ضربشون برابر تعداد چراغ های لازم گذاشته، من هم به نظرم روش خوبیه اما توی سوالات خرداد 89 ، سوال 40 با این روش جواب درست در نمیاد و گزینه دیگه ای درسته. سوال تامین روشنایی یه سالن 15 در 20، که تعداد چراغ ها از سوال قبل 94 تا در میاد، برای چیدمان من با این فرمول 11 در 9 بدست میارم، اما جواب درست رو 8 در 12 نوشته، درسته که 99 یه مقدار بزرگه اما خب از فرمول توزیع یکنواخت اینطور بدست اومده و 8 در 12 اونطور یکنواخت نیست، به نظر شما این 8 در 12 چطور بدست اومده؟ فرمول دیگه ای داره؟
صورت سوال رو متوجه نشدم . خود صورت سوال چی هست که این گزینه ها رو داده.؟

خیلی ممنون از توضیحاتتون، این نکته که موتور در حالت اتصال کوتاه به صورت ژنراتور عمل می کنه رو نمی دونستم، توی کتاب دیده بودم که حالت اتصال کوتاه شدن موتور رو توضیح داده بود اما برام مبهم بود که چطور این اتفاق می افته، جدا از این مساله پس برای حداکثر جریان اتصال کوتاه باید اتصال کوتاه سه فاز رو در نظر بگیریم، اما سوالی که برام پیش اومده اینه که توی راهنمای مبحث 13 گفته شده " برای بدست آوردن حداکثر جریان اتصال کوتاه به حالت اتصالی بین سه فاز بسنده می کنند که این برای بعضی موارد کافی نخواهد بود" حالا این بعضی موارد کی هستن که جریان اتصال کوتاه سه فاز هم براشون کافی نیست؟ یعنی پیش میاد که جریان در حالت هایی از اتصال کوتاه سه فاز هم بیشتره؟ (به غیر از جزییات موضوع: این که جابجایی موج جریان و مولفه مستقیم حداکثر باشه، ولتاژ ورودی در حداکثر باشه، امپدانس و دما حداقل ممکن باشه و کلا همه مواردی که می تونن جریان اتصال کوتاه به طور کل بالا ببرن)
دوست داشتین اینجا رو مطالعه کنید.
مثل حالت سه فاز با زمین
و حالت های دیگه . فکر کنم بسته به بار مصرف تک فاز و البته مصرف کننده مستقیم یا ترانس های ایزوله هم ربط داشته باشه . که دقیق اطلاع ندارم.

setare7031

عضو جدید
سلام به همه مهندسان پرتلاش

سلام به همه مهندسان پرتلاش

من امروز حدودای 3 ساعت خوندم .
نفیسه جون هنوز به سوالات نرسیدم که جواب بدم.
من فرصت نمیکنم در مورد روشنایی کتاب دیگه ای بخونم. چه کنم؟
سوال 30 آزمون شهریور 91 منظور هادی خنثی توزیع شده یا نشده چیه؟

nafise05

عضو جدید
من امروز حدودای 3 ساعت خوندم .
نفیسه جون هنوز به سوالات نرسیدم که جواب بدم.
من فرصت نمیکنم در مورد روشنایی کتاب دیگه ای بخونم. چه کنم؟
سوال 30 آزمون شهریور 91 منظور هادی خنثی توزیع شده یا نشده چیه؟

خیلی خوبه، رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود
اشکال نداره عزیزم، برای روشنایی دارم یه کتاب هنرستانو می گیرم اگه خوب و مختصر بود می گم اونو بخونی
در مورد سوال 30، بخش 1-719 و 2-719 رو نگاه بنداز، صفحه 376 و 377 راهنمای 13، در مورد سیستم TN اگه هادی خنثی (همون N ) توزیع نشه فاجعه ست و احتمال خرابی دستگاه ها وبرقگرفتگی خیلی زیاده، پس توی می شه گفت سیستم TN با هادی خنثی توزیع نشده نداریم، در مورد سیستم IT به طور کل توصیه می شه هادی خنثی توزیع نشه، علتش هم توی صفحه 250 توضیح داده، ولی خب اگه توی سیستم IT هادی خنثی توزیع شد باید برای آن وسیله کشف اضافه جریان پیش بینی بشه که سبب قطع هادی های فاز و خنثی بشه، امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم، اگه نه بهم بگو، قربونت

nafise05

عضو جدید
صورت سوال رو متوجه نشدم . خود صورت سوال چی هست که این گزینه ها رو داده.؟

از توضیحاتتون و لینک خیلی ممنونم
سوال گفته بهترین آرایش برای نصب چراغ ها چیه، گزینه ها: الف) 7 ردیف 9 چراغی ب) 8 ردیف 12 چراغی ج) 9 ردیف 11 چراغی د) 9 ردیف 12 چراغی
تعداد چراغ ها توی سوال قبل 94 تا حساب شده، محیط هم 20 در 15،
سوالم اینه که چرا گفته ب درسته، من از فرمول a/x*b/x=n استفاده کردم و اعداد نزدیک به گزینه ج شد، a ,b طول و عرض محیط، n تعداد چراغها، x فاصله ی بین چراغ ها

nafise05

عضو جدید
جریان اتصال کوتاه سه فاز در انتخاب کابل موثره
به این صورت که جریان اتصال کوتاه یاقابلیت تحمل کابل بیشتر از جریان اتصال کوتاه سیستم باشه
اما در انتخاب سطح مقطع یه فرمول داره که الان یادم نیست اما باید جریان اتصال کوتاه یک فاز رو مد نظر قرار داد.

اگه فرمول رو یادتون اومد ممنون میشم بهم بگید، تشکر

وضعیت
موضوع بسته شده است.