HAZOP) hazard and operability study)

ahmad4u

عضو جدید
[FONT=&quot]HAZOP[/FONT][FONT=&quot] ([/FONT][FONT=&quot]hazard and operability study[/FONT][FONT=&quot][/FONT])
[FONT=&quot]مخاطره خاصيت شيميايي يا فيزيكي يك ماده است كه پتانسيل ضربه زدن به افراد ، محيط زيست و سرمايه سازمان را دارد. خطر يا بطور ذاتي در ماده وجود دارد يا به شرايط استفاده از آن بستگي دارد.[/FONT]
[FONT=&quot]براي حفظ ايمني ابتدا بايد مخاطرات را شناسايي كرد و سپس راهي براي مقابله با آنها پيدا كرد. جهت شناسايي مخاطرات در يك واحد صنعتي روش هاي مختلفي وجود دارند. يكي از اين روش ها ، روش مطالعه مخاطره و قابلیت عملکرد سیستم است. مطالعه مخاطره و قابلیت عملکرد سیستم يك تلاش سازمان يافته براي شناختن و تحليل كردن وضعيت هاي پرخطر وابسته به فرآيند است.[/FONT]​
[FONT=&quot]اين مطالعات براي شناسايي نقص ها در طراحي و عمليات است كه مي توانند منجر به آزاد شدن مواد شيميايي ، آتش سوزي و انفجار شوند. در اين روش تمام حالات ممكن عملكرد نادرست يا غير معمول واحد عملياتي در نظر گرفته مي شود و ضمن بررسي عواقب اين نوع عملكردها ، نقاط ضعف ايمني فرآيند شناسايي خواهد شد.[/FONT]​
[FONT=&quot]آنچه باعث بروز مخاطرات در فرآيندها مي شود عملكرد نادرست دستگاه ها و تأثير متقابل آنها بر يكديگر است. ممكن است مخاطره در اثر طراحي اوليه نادرست باشد يا اين كه دستگاه ها بعد از نصب و راه اندازي خارج از محدوده پيش بيني شده در طراحي عمل كنند.[/FONT]​
[FONT=&quot]اگرچه مطالعه مخاطره و قابلیت عملکرد سیستم روش هاي كيفي براي تحليل پتانسيل خراب شده تجهيزات و خطاهاي انساني است كه مي توانند منجر به حادثه شوند ، اين مطالعه همچنين مي تواند اشكال در برنامه مديريت تغيير يا نقص در شيوه هاي نگهداري را معلوم كند.[/FONT]​
[FONT=&quot]در مطالعه مخاطره و قابلیت عملکرد سیستم ابتدا بايد مخاطرات شناسايي شوند. مخاطراتي كه شناسايي نشوند قابل مطالعه نيستند. بعد از شناسايي مخاطرات بايد علت و پيامد آنها را مشخص نمود و سپس براي جلوگيري از وقوع آن ها و يا كاهش اثر آن ها پيشنهادات و اقدامات اصلاحي را ارائه كرد. اين روش شناسايي مخاطرات يك روش سيستماتيكي است و در هر مرحله از عمر كارخانه قابل انجام[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]است. دراجراي مطالعه مخاطره و قابلیت عملکرد سیستم اولين مرحله تقسيم نمودن نقشه هايID &P به منطقه هاي مشخص (گره) است. هر دستگاه به همراه ابزار دقيق و تجهيزات اطراف آن حداقل يك گره است. براي هر گره انحراف از تمايل طراحي ، علت اين انحراف ، پيامد آن و تمهیدات حفاظتي براي جلوگيري يا كاهش ريسك حادثه مشخص مي شود. در صورت كافي نبودن تمهيدات حفاظتي شركت سازنده ، بايد پيشنهاداتي جهت جلوگيري يا كاهش ريسك حادثه در نظر گرفته شود. [/FONT]​
[FONT=&quot]پس از آنكه كليه مخاطرات آشكار و پنهان شناسايي گرديد ارزش ريسك هر كدام تعيين مي شود. ريسك تابعي از احتمال و شدت حادثه ناخوشايند است. در بررسي كيفي ريسك براي هر مخاطره مشخص ، ميزان احتمال و شدت حادثه تخمين زده خواهد شد. [/FONT]​
[FONT=&quot]جهت كاهش ريسك بايد ميزان احتمال يا شدت حادثه را كاهش داد. براي كاهش ريسك و دستيابي به سطوح خوب ايمن در كارخانه به سرمایه گذاري نياز است. اين سرمايه گذاري بر روي مخاطراتي كه از ميزان ريسك بالايي برخوردارند انجام مي شود.[/FONT]
[FONT=&quot]....................[/FONT]
[FONT=&quot]دریافت پاورپونت درباره hazop
[/FONT]​

simin_saghar

عضو جدید
سلام
دوست عزیز
با عرض پوزش چرا در عنوان ها مرتبط و حتی سرچ گوگل این تاپیک با عنوان دانلود کتاب ذکر شده ولی خبری از کتاب نیست لطفا کمک کنید من نیاز دارم در باره hazop , hazid بیشتر بدونم و ممنون می شم کتاب برای دانلود و آموزش این مطالب ارائه بدید

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام
دوست عزیز
با عرض پوزش چرا در عنوان ها مرتبط و حتی سرچ گوگل این تاپیک با عنوان دانلود کتاب ذکر شده ولی خبری از کتاب نیست لطفا کمک کنید من نیاز دارم در باره hazop , hazid بیشتر بدونم و ممنون می شم کتاب برای دانلود و آموزش این مطالب ارائه بدید
سلام
من این فایل رو دارم که براتون قرار میدم.
بررسی روش هاي ارزیابی پتانسیل خطر در واحد هاي تولید کننده نفت و گاز ( HAZOP STUDY )

پیوست ها

• (HAZOP STUDY)بررسی روش هاي ارزیابی پتانسیل خطر در واحد هاي .pdf
    524.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
بالا