◇◆◇ دعاها و ذکار الهی ◇◆◇

Vahidrezaii

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام

در این تاپیک قصد داریم ادعیه و اذکاری که بزرگان اخلاق

و علمای عظام
برای رسیدن به حاجات دنیوب واخروی فرموده اند رو با

ذکر منبع جمع آوری کنیم.

دوستان عزیزی که مطلبی از این عزیزان میدونند با انتشار اون تو این تاپیک به پربار

شدن موضوع کمک شایانی کرده اند.

انشاءالله الرحمن همگی عاقبت به خیر شویم.​

آخرین ویرایش:

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
برای شروع از اسماءالحسنی آغاز میکنیم.

اسماء الحسنی

در كتاب عده الداعى از حضرت رضا عليه السلام و آن بزرگوار از آباء گرام خود نقل فرموده اند: خداوند متعال نود و نه اسم است كه هر كه خدا را به آن اسمها بخواند دعايش مستجاب مى شود و هر كه حفظ نمايد آنها را داخل بهشت مى گردد و در خبر ديگر به اين مضمون از حضرت صادق عليه السلام از جناب رسول خدا صلى الله عليه و آله روايت نموده است و آن اسماء مباركه اين است :

اللَّهُ‏ الْوَاحِدُ الْأَحَدُ الصَّمَدُ الْأَوَّلُ‏ الْآخِرُ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ الْقَدِيرُ

الْقَاهِرُ الْعَلِيُّ الْأَعْلَى الْبَاقِي الْبَدِيعُ الْبَارِئُ الْأَكْرَمُ الظَّاهِرُ

الْبَاطِنُ الْحَيُّ الْحَكِيمُ الْعَلِيمُ الْحَلِيمُ الْحَفِيظُ الْحَقُّ الْحَسِيبُ

الْحَمِيدُ الْحَفِيُّ الرَّبُّ الرَّحْمَنُ الرَّحِيمُ الذَّارِي الرَّازِقُ الرَّقِيبُ

الرَّءُوفُ الرَّائِي‏ السَّلامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَيْمِنُ الْعَزِيزُ الْجَبَّارُ

الْمُتَكَبِّرُ السَّيِّدُ السُّبُّوحُ الشَّهِيدُ الصَّادِقُ الصَّانِعُ الطَّاهِرُ الْعَدْلُ

الْعَفُوُّ الْغَفُورُ الْغَنِيُّ الْغِيَاثُ الْفَاطِرُ الْفَرْدُ الْفَتَّاحُ الْفَالِقُ الْقَدِيمُ

الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ الْقَوِيُّ الْقَرِيبُ الْقَيُّومُ الْقَابِضُ الْبَاسِطُ قَاضِي

الْحَاجَاتِ الْمَجِيدُ الْوَلِيُّ الْمَنَّانُ الْمُحِيطُ الْمُبِينُ الْمُقِيتُ

الْمُصَوِّرُ الْكَرِيمُ الْكَبِيرُ الْكَافِي كَاشِفُ الضُّرِّ الْوَتْرُ النُّورُ

الْوَدُودُ الْوَهَّابُ النَّاصِرُ الْوَاسِعُ الْهَادِي الْوَفِيُّ الْوَكِيلُ الْوَارِثُ

الْبَرُّ الْبَاعِثُ التَّوَّابُ الْجَلِيلُ الْجَوَادُ الْخَبِيرُ الْخَالِقُ خَيْرُ

النَّاصِرِينَ الدَّيَّانُ الشَّكُورُ الْعَظِيمُ اللَّطِيفُ الشَّافِي‏

منبع : عدة الداعی ص 318

آخرین ویرایش:

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
نماز مکروب و غمناک و گرفتار :

دو ركعت نماز بخوان و قرآن را بطرف بالا گير و بگو:

اللَّهُمَّ إِنِّي أَتَوَجَّهُ إِلَيْكَ بِمَا فِيهِ وَ فِيهِ اسْمُكَ الْأَكْبَرُ وَ أَسْمَاؤُكَ

الْحُسْنَى وَ مَا بِهِ تُخَافُ وَ تُرْجَى أَسْأَلُكَ أَنْتُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ

مُحَمَّدٍ وَ تَقْضِيَ حَاجَتِي

ترجمه دعا :خداوندا به تو توجه ميكنم بآنچه در اين قرآن است و در

آن اسم اكبر و اسماء حسناى تو و آنچه وسيله بيمو اميد است در

آن ميباشد، سؤال ميكنم كه بر محمد و آل او درود فرستى و

حاجتم را برآورى و حاجتت را اسم ببر .

منبع : مکارم الاخلاق ترجمه میرباقری ج 2  ص 137  

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
برای رفع کاهلی در نماز :

کسیکه نعوذ بالله کاهل بر نماز است قبل از خواب دست بر سینه گذاشته آنقدر اسم شریف اَلرَّقیبُ را بگوید تابه خواب رود . با این عمل رغبت او بر عبادت بیشتر خواهد شد .

منبع : جنات الخلود ص 6

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
دعا برای دفع فال بد :

رسول اکرم (ص) فال خوب زدن را دوست می داشت، و فال بد زدن را خوش نداشت و می فرمود: هر کس چیز ناخوشایندی دید که به نظرش بد جلوه می آید این دعا را بخواند.

اللَّهُمَ‏ لَا يُؤْتِي‏ الْخَيْرَ إِلَّا أَنْتَ‏ وَ لَا يَدْفَعُ السَّيِّئَاتِ

إِلَّا أَنْتَ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِك‏

منبع : بحارالانوار ج 93 ص 3

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
افزایش رزق و روزی :

ابـو بـصـيـر گويد: به حضرت صادق (ع ) عرض

كردم : من رسيدن روزيم را كند مى شمارم

(و روزى من بكندی مى رسد و بنظر خودم بيش

از آن هم نخواهد رسيد؟) آنحضرت در خـشـم شـد

و سـپـس بـمـن فـرمـود: بـگـو:

اللَّهُمَّ إِنَّكَ تـَكَفَّلْتَ بِرِزْقِي وَ رِزْقِ كُلِّ دَابَّةٍ يَا خَيْرَ

مَدْعُوٍّ وَ يَا خَيْرَ مَنْ أَعْطَى وَ يَا خَيْرَ مَنْ سُئِلَ وَ يَا

أَفْضَلَ مُرْتَجًى افْعَلْ بِي كَذَا وَ كَذَا

و بجاى كذا و كذا حاجت خود را در مقدار زياد

شدن روزى بگويد

منبع : الوافی ج 9 ص 1608 - مرآة العقول ج 12 ص 385

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
برای رفع هر دردی :

مـفـضـل از امـام صـادق عـليه السلام حديث كند كه فرمود: براى هر

دردى بگو:

بِسْمِ اللَّهِ وَ بـِاللَّهِ كـَمْ مـِنْ نـِعمـَةٍ لِلَّهِ فـِي عـِرْقٍ سَاكِنٍ وَ غَيْرِ سَاكِنٍ

عَلَى عَبْدٍ شَاكِرٍ وَ غَيْرِ شـَاكـِرٍ

و ريـش خود را بدست راست بگير و پس از نماز واجب

سه بار (اين دعا را) بخوان :

اللَّهُمَّ فَرِّجْ عَنِّي كُرْبَتِي وَ عَجِّلْ عَافِيَتِي وَ اكْشِفْ ضُرِّي

و بكوش كه خواندنت با اشك و گريه تواءم باشد

منبع : بحارالانوار ج 92 ص 19

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
معاوية بن عمار (از حضرت صادق (ع ) و احتمالا

از موسى بن جعفر عليه السلام ) حديث كـنـد كـه فـرمـود:

هـر كـه سـه بـار دنـبـال نـمـاز واجـب بـگـويـد:

يـَا مـَنْ يـَفْعَلُ مَا يَشَاءُ وَ لَا يَفْعَلُ مَا يَشَاءُ أَحَدٌ غَيْرُهُ

سپس درخواستى كند باو داده شود هر چه درخواست كرده .

منبع : اصول کافی ج 4 ص 329 روایة 9

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
دعا براي اجابت خواسته‌ها و رسيدن به مقصود :

از ثابت بن دينار( ابوحمزه ثمالي) نقل شده که مي‌گويد:

به حضرت زين العابدين عليه السلام عرض کردم:

دعايي به من بياموز.

فرمود: اي ثابت! بگو:

اَللّهُمَّ اِنّي اَسْألُکَ بِاَنَّ لَکَ الْحَمْدَ لا اِلهَ اِلّا اَنْتَ

الْمَنّانُ بَدِيعُ السَّماواتِ وَ الاَرْضِ ذُوالْجَلالِ وَ الاِکْرامِ اَنَّ تَفْعَلَ

بِي کَذا وَ کَذا (به جای کذا و کذا حاجت خود را بخواه.)

سپس فرمود: رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمودند:

اين دعايي است که هر کس خدا را با آن بخواند

اجابت شود و چون با آن از خدا مسئلت نمايد به او عطا خواهد شد

منبع : بحارالانوار ج 92 ص 163

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
دعای حضرت ابوذر که در آسمان ها معروف است :
حـضـرت صـادق (ع ) فـرمـود: (زمـانـى ) ابـوذر خـدمـت رسـول خـدا (ص ) آمـد و جـبرئيل بصورت دحيه كلبى

در خدمتش بود و با آنحضرت خلوت كـرده بـود، چـون ابـوذر آنـدو را ديـد بـازگـشـت و سـخـن آنـهـا را نـبـريـد،

پـس جبرئيل گفت : اى محمد اين ابوذر بود كه بر ما گذشت و بما سلام نكرد و اگر بما سلام كـرده بـود

پـاسـخ او را مـى داديـم ، اى مـحـمـد ايـن اباذر دعائى دارد كه مى خواند، و نزد اهـل آسـمـان مـعروف است ،

پس آنگاه كه من بآسمان رفتم تو آندعا را از او بپرس ، همينكه جـبـرئيـل بـالا رفـت اءبـوذر خـدمـت پـيـغـمـبـر

(ص ) شـرفـيـاب شـد، رسـول خـدا (ص ) بـاو فـرمـود: اى اءبـاذر چـه تو را بازداشت از اينكه بر ما سلام كنى

آنـگـاه كـه بـر ما گذشتى ، عرضكرد: گمان كردم كه آنكس كه با شما بود دحيه كلبى اسـت و بـراى پـاره اى

كـارهـاى شـخـصـى بـاو خـلوت كـرده اى ، فـرمـود: اى اءبـاذر او جـبـرئيـل بـود و گـفـت : اگـر اءباذر بما سلام

كرده بود جوابش را مى داديم ، پس همينكه اباذر دانست كه او جبرئيل بوده ، خدا مى داند كه چه اندازه

پشيمان شد (و افسوس ‍ خورد) كـه چـرا بـر او سـلام نـكـرده ، پس رسول خدا (ص ) فرمود: آن دعائى كه

تو مى خوانى چـيست ؟ زيرا جبرئيل بمن خبر داد كه تو دعائى دارى كه آنرا مى خوانى و در آسمان (پيش

اهـل آن ) معروف است ؟ عرضكرد: آرى اى رسول خدا (ص ) مى گويم :

اللَّهـُمَّ إِنِّي أَسـْأَلُكَ الْأَمـْنَ وَ الْإِيـمـَانَ بـِكَ وَ التَّصْدِيقَ بِنَبِيِّكَ وَ الْعَافِيَةَ مِنْ جَمِيعِ الْبَلَاءِ وَ الشُّكْرَ عَلَى الْعَافِيَةِ

وَ الْغِنَى عَنْ شِرَارِ النَّاسِ

منبع : اصول کافی ج 4 ص 381 روایة 25

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
دعای امام هادی علیه السلام برای رفع حاجت :
مرحوم شیخ طوسى و برخى دیگر از بزرگان آورده اند که شخصى به نام ابوالحسن، محمّد بن احمد به نقل از

عمویش حكایت نماید:

روزى از روزها به قصد دیدار و ملاقات حضرت ابوالحسن، امام هادى علیه السلام حركت كردم و چون بر آن

حضرت وارد شدم عرضه داشتم: «خلیفه ، سهمیّه و جیره مرا به اتّهام این كه از اطرافیان و دوستان شما

مى باشنم، قطع كرده اند. پس چنانچه ممكن باشد، از او بخواهید كه سهمیّه مرا برگرداند، قبول مى كند و

همانند گذشته كمك هاى خود را نسبت به من پرداخت مى نماید. حضرت در جواب فرمود: انشاءاللّه درست

خواهد شد. پس به منزل خود بازگشتم و چون شب فرا رسید، شخصى درب منزل آمد و دقّ الباب كرد،

وقتى درب منزل را گشودم، دیدم كه فتح بن خاقان مأمور متوكّل ایستاده است، هنگامى كه چشمش به

من افتاد، گفت: «در منزل خود چه مى كنى ؟ زود باش، كه خلیفه تو را احضار كرده است» پس به همراه

او راهى دربار متوكّل شدیم و چون بر او وارد شدیم دیدم نشسته است و منتظر من مى باشد.

پس همین كه چشمش به من افتاد، اظهار داشت : «اى ابوموسى ! ما همیشه به یاد تو هستیم؛ لیكن

تو ما را فراموش كرده اى، اكنون بگو كه از ما چه طلب دارى ؟»

گفتم :«كمك هاى گوناگونى كه تاكنون بر من مى شده است، آن ها را قطع نموده اند» پس دستور داد كه

كمك ها و سهمیّه من همانند سابق و بلكه چند برابر افزایش و پرداخت شود.

سپس از نزد خلیفه خداحافظى كرده و بیرون آمدیم و به فتح بن خاقان گفتم : «آیا علىّ بن محمّد هادى

علیه السلام امروز اینجا آمده است؟»

اظهار داشت : خیر.

گفتم : «آیا نامه اى براى خلیفه نوشته است»؟

پس جواب داد: خیر.

بعد از آن، راهى منزل خویش گشتم و فتح بن خاقان نیز به دنبال من آمد و گفت : «شكّى ندارم كه تو از

حضرت ابوالحسن، امام هادى علیه السلام تقاضا كرده اى كه برایت دعا نماید و دعاى آن حضرت مستجاب

شده است، پس خواهش مى كنم كه از او تقاضا كنى تا براى من نیز دعا نماید.» هنگامى كه به محضر

مبارك امام هادى علیه السلام وارد شدم و سلام كردم، فرمود: «اى ابوموسى ! آیا مشكلت برطرف شد و

خوشحال گردیدى ؟

عرضه داشتم : «بلى ، یاابن رسول اللّه ! اى سرورم ! به بركت دعاى شما راضى و قانع شدم»

سپس حضرت نیز مرا مخاطب قرار داد و فرمود:

«خداوند متعال نسبت به ما اهل بیت - عصمت و طهارت - آگاه است كه ما در مشكلات به غیر از او رجوع

نمى كنیم ، همچنین در ناملایمات و گرفتارى ها فقط به او توكّل و تكیه مى نماییم ، بنابر این هرگاه تقاضا و

خواسته اى داشته باشیم خداوند متعال از روى لطف و تفضّل مستجاب مى نماید.»

بعد از آن، به حضرت عرضه داشتم : «فتح بن خاقان به من التماس دعا گفت ، كه از شما تقاضا كنم تا

برایش دعا نمائى »

امام علیه السلام فرمود: «فتح در ظاهر با ما دوستى مى نماید ولى در واقع از ما بیگانه است ، ما براى

كسى دعا مى كنیم كه خالص ، تحت فرمان خداوند سبحان باشد و اِقرار و اعتقاد به نبوّت حضرت محمّد

مصطفى صلى الله علیه و آله داشته و نیز اعتراف به حقوق ما اهل بیت رسالت داشته باشد.»

سپس حضرت افزود: «من براى تو دعا كردم و خداوند متعال آن را مستجاب گرداند.»

در پایان از آن حضرت ، تقاضا كردم و عرضه داشتم :

یاابن رسول اللّه ! چنانچه ممكن باشد، دعائى را به من تعلیم نما كه هرگاه بخوانم ، دعایم مستجاب شود؟

پس حضرت فرمود: «این دعائى را كه به تو تعلیم مى دهم، من خود زیاد مى خوانم و از خداوند متعال خواسته

ام ، كه هر كس آن را بخواند ناامید نگردد:

«یـا عـُدَّتـى عِنْدَ الْعُدَدِ وَ یا رَجائى وَ الْمُعْتَمَدُ وَ یا كَهْفى وَ السَّنَدُ وَ یا واحِدُ یا اَحَدُ یاقُل هُوَ اللّهُ اَحَدٌ اَسْئَلُكَ

بِحَقِّ مَنْ خَلَقْتَهُ مِنْ خَلْقِكَ وَ لَمْ تَجْعَلْ فِى خَلْقِكَ مِثْلَهُمْ اَحَدَا اَنْ تُصَلِّىِ عَلَیْهِمْ وَ تَفْعَلَ بى كَیْتَ وَ كَیْتَ».

منبع: أمالى شیخ طوسى ، ج 1، ص 291؛ مدینة المعاجز، ج 7، ص 436، ح 2437؛

بحارالا نوار، ج 50، ص 127، ح 5

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
فضیلت بسم الله

روزي عبدالله‌بن يحيى بر اميرالمؤمنين (علیه السلام) وارد شد، صندلى (كرسى) در برابر آن حضرت بود، حضرت امر فرمود كه بر آن كرسى بنشيند. عبدالله نشست، لحظه‌اي نگذشت كه چيزى بر سرش افتاد و سرش ‍ شكست و خون جارى گشت.

حضرت امر فرمودند آب آوردند و خون سر او را شست‌وشو دادند و فرمودند: نزديك شو به من؛ آن‌گاه دست بر شكاف سرش گذاردند، در حالى‌كه عبدالله سخت بى‌تابى مى‌كرد، جراحت سر را به هم آوردند و بهبود يافت، گويا شكستگى وجود نداشت؛ پس از آن فرمودند: «اى عبدالله! سپاس ‍ خدايى را كه قرار داد گرفتاري‌ها را كفاره گناهان پيروان ما در دنيا، تا در فرمان‌بردن حق، سالم بمانند و سزاوار مزد و اجر شوند». عبدالله عرض ‍ كرد: يا اميرالمؤمنين! مجازات گناهان ما فقط در دنياست؟ حضرت فرمودند: «آرى؛ مگر نشنيده‌اى گفته پيامبر (صل الله علیه و آله) را كه فرمودند: الدنيا سجن المؤمن و جنة‌الكافر؛ دنيا زندان مؤمن و بهشت كافر است.»

خداوند پيروان ما را در دنيا از گناهانشان پاكيزه گرداند به‌وسيله مصائب و ناراحتي‌ها و به عفو خود، چنان‌كه مى‌فرمايد: «ما اصابكم من مصيبة فبما كسبت ايديكم و يعفوا عن كثير»؛ آن‌چه مصيبت مى‌بينيد از كردار خود شماست، و بسيارى از آن بخشش مى‌كند. شورى/30»

آن‌گاه پيروان ما به قيامت وارد شوند و طاعت‌هاى آنان را زياد كند و لكن دشمنان ما را خداوند در دنيا جزاء دهد به طاعاتشان گرچه وزنى ندارد، زيرا طاعتشان اخلاص ندارد و چون وارد قيامت شوند، سنگينى گناهان و كينه‌هايشان به محمد و آل محمد و ياران واقعى آنان، بر شانه آن‌هاست و در آتش فرو روند.

عبدالله عرض كرد: يا اميرالمؤمنين! استفاده كردم و به من آموختى؛ اگر به من مى‌فرموديد كه چه گناهى سبب محنت مجلس شد، بسيار نيكو بود كه ديگر مرتكب نشوم؟

حضرت فرمودند: «هنگام نشستن، بسم‌الله نگفتى، اين مصيبت كفاره گناهت گشت؛ مگر نمى‌دانى كه پيامبر از جانب خداوند مرا حديث كرد كه خداوند فرمايد: هر كارى كه در آن بسم‌الله گفته نشود، آن‌كار ناتمام خواهد ماند.»

عبدالله عرض كرد: پدر و مادرم فداى شما! ديگر بسم‌الله را ترك نمى‌كنم.

حضرت فرمودند: پس تو سعادتمند خواهى گشت! عبدالله عرض كرد: تفسير بسم‌الله چيست؟ حضرت فرمودند: «بنده چون بخواهد شروع در كارى كند، مى‌گويد: بسم‌الله، يعنى من به نام اين اسم، اين كار را انجام دهم، پس در هر كارى كه به بسم‌الله ابتداء كند، آن عمل مبارك خواهد بود.»

منبع : تفسيرالبرهان