◄[ پرسش پاسخ در مورد سازه هاي فولادي ]►

mojtaba808

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان

بنظر شما بند 9-20-3-1-2-1 که میزان حداقل آرماتورهای طولی را 1.4/fy بیان نموده و مقایسه آن با بند 9-20-3-1-2-3 که میزان آرماتورهای حداقل طولی یک پنجم آرماتور موجود در بالا و پایین در مقاطع تکیه گاه های(هر انتها که بیشترین آرماتور را دارد)مقطع ذکر شده من هردو این بند های مبحث 9 مقررات ملی ساختمان را در پروژه هایی که انجام دادم چک میکنم ولی اکثرا حالت اول حکم فرماست چراکه یک پنجم حداکثر آرماتورها در هر کدام از مقاطع تکیه گاه ها(هرکدام که بیشتر است)معمولا عددی کمتر از Asmin=1.4*b*d/fy) بدست میاید. که به ناچار برای رعایت میزان حداقلی الزامی در بند اول باید Asmin=1.4*b*d/fy را رعایت کنیم .این موضوع وقتی شدت میابد که از تیر های با مقاطع عرض و ارتفاع بزرگ در سازه استفاده شود که میزان آرماتورهای حداقل را به همان میزان افزایش خواهد داد که چه بسا در بساری از حالت مقاطع تیر ها واقعا غیر اقتصادی طرح خواهد شد.
در ضمن Asmin=1.4*b*d/fy درسته یا Asmin=14*b*d/fy؟!
شما آیا هر دو این بند ها را با هم کنترل میکنید و کدام حالت برای شما بیشتر تعییین کننده بوده؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

darknightshinobi

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان

بنظر شما بند 9-20-3-1-2-1 که میزان حداقل آرماتورهای طولی را 1.4/fy بیان نموده و مقایسه آن با بند 9-20-3-1-2-3 که میزان آرماتورهای حداقل طولی یک پنجم آرماتور موجود در بالا و پایین در مقاطع تکیه گاه های(هر انتها که بیشترین آرماتور را دارد)مقطع ذکر شده من هردو این بند های مبحث 9 مقررات ملی ساختمان را در پروژه هایی که انجام دادم چک میکنم ولی اکثرا حالت اول حکم فرماست چراکه یک پنجم حداکثر آرماتورها در هر کدام از مقاطع تکیه گاه ها(هرکدام که بیشتر است)معمولا عددی کمتر از Asmin=1.4*b*d/fy) بدست میاید. که به ناچار برای رعایت میزان حداقلی الزامی در بند اول باید Asmin=1.4*b*d/fy را رعایت کنیم .این موضوع وقتی شدت میابد که از تیر های با مقاطع عرض و ارتفاع بزرگ در سازه استفاده شود که میزان آرماتورهای حداقل را به همان میزان افزایش خواهد داد که چه بسا در بساری از حالت مقاطع تیر ها واقعا غیر اقتصادی طرح خواهد شد.
در ضمن Asmin=1.4*b*d/fy درسته یا Asmin=14*b*d/fy؟!
شما آیا هر دو این بند ها را با هم کنترل میکنید و کدام حالت برای شما بیشتر تعییین کننده بوده؟

سلام دوست عزیز
این مطلب که کدوم بند آیین نامه رو در نظر بگیریم کاملا روشن !!!
اصولا شما نباید هیچ یک از بند های آیین نامه رو نادیده بگیرید ، پس حداقل آرماتور طوری باید انتخاب شود که هر 2 بند را تامین کند یعنی از بین مقادیر بدست آمده بیشترین را به عنوان حداقل در نظر بگیرید !:)
البته همونطور که میدونید این فصل از آیین نامه مربوط به شرایط ویژه کنترل تغیر شکلها هست و اگر می خواید تغیر شکلها در حد کم باشد نازی به رعایت این فصل نیست! ;)

موفق باشید:gol:

mojtaba808

عضو جدید
توضیح بیشتر

توضیح بیشتر

سلام دوست عزیز
این مطلب که کدوم بند آیین نامه رو در نظر بگیریم کاملا روشن !!!
اصولا شما نباید هیچ یک از بند های آیین نامه رو نادیده بگیرید ، پس حداقل آرماتور طوری باید انتخاب شود که هر 2 بند را تامین کند یعنی از بین مقادیر بدست آمده بیشترین را به عنوان حداقل در نظر بگیرید !http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/smile.gif
البته همونطور که میدونید این فصل از آیین نامه مربوط به شرایط ویژه کنترل تغیر شکلها هست و اگر می خواید تغیر شکلها در حد کم باشد نازی به رعایت این فصل نیست! http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/wink.gif

موفق باشیدhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_gol.gif

با سلام مجدد

سوال من این بود که شما این دو بند آینن نامه را که قطعا در پروژه هاتون لحاظ میکنید برای شما کدام حالت معمولا تعیین کننده بوده است؟
این گفته شما کاملا صحیح و منطقیست که میبایست هردو بند آیین نامه کنتل شود و طبیعتا بیشترین ایندو حداقل تعیین کننده خواهد بود اما بده عرض کردم در پروژه های اینجانبی هموره بند اول تعیین کننده بوده و از اینکه آیین نامه مورد یک پنجم را الزامی دانسته بنده لزومی برای عنوان این مطلب ندیدم که در این باره نظر شما را خواستم جویا بشم
هردو بند مربوط به فصل 20 مبحث ملی مقررات ملی میباشد که در ارتباط با کنترل ها و طرح لرزه ای برای انواع ساختمان های با شکل پذیری متوسط و ویژه میباشد که این دو بند مربوط به طراحی سازه های با شکل پذیری متوسط میباشد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام مجدد

سوال من این بود که شما این دو بند آینن نامه را که قطعا در پروژه هاتون لحاظ میکنید برای شما کدام حالت معمولا تعیین کننده بوده است؟
این گفته شما کاملا صحیح و منطقیست که میبایست هردو بند آیین نامه کنتل شود و طبیعتا بیشترین ایندو حداقل تعیین کننده خواهد بود اما بده عرض کردم در پروژه های اینجانبی هموره بند اول تعیین کننده بوده و از اینکه آیین نامه مورد یک پنجم را الزامی دانسته بنده لزومی برای عنوان این مطلب ندیدم که در این باره نظر شما را خواستم جویا بشم
هردو بند مربوط به فصل 20 مبحث ملی مقررات ملی میباشد که در ارتباط با کنترل ها و طرح لرزه ای برای انواع ساختمان های با شکل پذیری متوسط و ویژه میباشد که این دو بند مربوط به طراحی سازه های با شکل پذیری متوسط میباشد.

سلام ، نمیدونم درست متوجه شدم یا نه ، ولی در مورد عدد 1.4 برای واحد نیوتون میلیمتر تنظیم شده ، برای سانتیمتر کیلو عدد 14 میشه فکر کنم .
در مورد اونی که مربوط به شرایط 5/1 حداقل آرماتور بالا و پایین ، مال زمانی نیست که شما حداقل دارید ، مال زمانیه که آرماتور طولی خیلی زیادی دارید .. البته شرایط کم پیش میاد ولی خوب ، کار نشد نداره ... شاید یه وقتی باشه که مثلاً آرماتور فوقانی 8 تا مییلگرد 20 بشه و تحتانی 6 تا میلگرد 16 ، اون موقع مجموع ....

sma519

عضو جدید
ضرب دو عدد دو رقمی به روش ذهنی

ضرب دو عدد دو رقمی به روش ذهنی

سلام دوستان عزیز .:)
من این مطلب رو قبلا" در تالار گفتگوی آزاد در یکی از پستهای مربوط به تاپیکه عجیب ترین عدد دنیا هم نوشته بودم که چون کلا" طرفدار خوبی داره ، خواستم اینجا هم بنویسم تا دوستان عمرانی هم استفاده کنن .
البته شاید از نظر مدیر محترم کمی بی ربط به عمران باشه ، ولی خداییش بی ربطه ؟؟؟
ضمنا" اینم بگم که متاسفانه فقط اعداد دو رقمی 11 تا 19 با این روش قابل محاسبه هستند .

شروع کار :

اول عدد بزرگتر رو با یکان عدد کوچکتر جمع زده ، جلوش یه صفر اضافه میکنیم . ( یعنی در 10 ضرب میکنیم .
بعد یکان هر دو رو در هم ضرب کرده و با حاصل قبلی جمع میزنیم .
به همین راحتی تموم شد .:)

مثال:
ضرب 16 با 19

19 + 6 = 25
یه صفر جلوش = 250
9 * 6 = 54
54 + 250 = 304

امیدوارم به دردتون بخوره .;)

بارون

کاربر فعال
سلام.من یه روش دیگه دارم که بابام بهم یاد داد با این که تا پنجم ابتدایی بیشتر نخونده بود او تو نجاری کار میکنه (فقط برای اعداد 11 تا 19)
مثلا:13*17
10*10=100
3*10=30
7*10=70
7*3=21
و در آخر همه ی اینارو جمع میکنیم:100+30+70+21=221
شاید برای اولین بار بگین:ما چطوری این همه رو تو ذهنمون حساب کنیم اما اگه یه کمی تمرین کنید حتما براتون راحت میشه.من تو سوم دبیرستان بودم که بابام بهم یاد داد(یادمه سر این با بچه ها شرط بندی میکردم)
مثال بعدی:19*17
10*10=100
9*10=90
7*10=70
9*7=63
100+90+70+63=323
:gol:

بارون

کاربر فعال
سلام به همه ی دوستان می خوام فرمولمو بهبود ببخشم همین امروز به فکرم رسید.
شاید خطا داشته باشه از شما میخوام اگر جایی خطا داد بهم بگین.
اول ضرب دو عدد در شرایط خاص را بررسی کردم(بین 11 تا 19)
حال میخوام آن را به 11 تا 99 بهبود ببخشم :
مثلا:12*27=؟
ابتدا رقم یکان هر دو را صفر قرار داده و در هم ضرب میکنیم
بعد رقم یکان هر یک را در عدد دیگری ضرب میکنیم البته با صفر قراردادن رقم یکان آنها
سپس رقم یکان هر دو عدد را در هم ضرب میکنیم
ودر آخر همه را با هم جمع می کنیم به همین راحتی.
شرح ریاضی:
20*10=200
7*10=70
2*20=40
2*7=14
200+70+40+14=324

مثال بعدی:49*73=؟
70*40=2800
3*40=120
9*70=630
9*3=27
2800+120+630+27=3577
اگه این روشو هم بهبود ببخشیم حتی میتونیم ضرب اعداد خیلی بزرگتر را توسعه بدیم.:gol:

Reza sorento

عضو جدید
قانون دیگری از ضرب ذهنی
11*11=121
111*111=12321
1111*1111=1234321
11111*11111=123454321
.
.
.
111111111*111111111=12345678987654321
توضیح:ابتدا باید چند رقمی بودن را در نظر می گیریم و سپس از 1 تا آن صعود وسپس نزول به سمت یک
مثال:111111*111111: 6رقمی است پس میشود 12345654321

هومن آرین

عضو جدید
:)راستش یه راه خوبم واسه ضرب اعدادی که یکانشون 5 هست وجود داره اونم اینکه کافیه اعداد قبل از یکانو در هم ضرب کنید و جلوی عدد بدست اومده 25 بذارینمثل
25*35=625 (3*2=6) یا 75*85=5625(8*7=56)

هومن آرین

عضو جدید
:)راستش یه راه خوبم واسه بتوان رسوندن اعدادی که یکانشون 5 هست وجود داره اونم اینکه کافیه اعداد قبل از یکانو در یک عدد بزرگتر از خودشون ضرب کنید و جلوی عدد بدست اومده 25 بذارین مثل

35*35=1225(3*4=12)یا85*85=7225(9*8=72)شرمنده راه قبلی اشتباه داره:redface:ولی این یکی 100%تضمین شدست قول میدم

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
ضرب یک عدد دو رقمی در عدد 11

ضرب یک عدد دو رقمی در عدد 11

یه چیزی هم من بگم البته واسه هر عددی جواب نمیده از همین الان بگم :smile:

ضرب یک عدد دو رقمی در عدد 11 :

مثلاً 275= 25*11
میپرسید چی شد ها !!!! :eek:

مجموع اون رقم هایی که در عدد دو رقمی ای که میخواد در 11 ضرب شه رو بین اون دو عدد میذاریم

تو مثال بالا عدد 25 هست که میخواد در 11 ضرب شه
پس 7= 5+2 حالا 7 رو وسط 25 میذاریم میشه 275 :)

جسارتاً تشکرررررررررر یادتون نره ها چون اگه...... میخوام بگم چطوری میشه ذهنی sin و Cos یک زاویه رو حدسی بدست آورد ؟؟ که تو کنکور چیییییییی ...!!!!!:gol:

T.Allahyar

عضو جدید
زحمت کشیدید!!!!!!!!!!!

:biggrin:این همون قانون کلی ضرب بود!!!!!!!!!!!!A+B)(C+D)=AC+AD+BC+BD )

فقط روش نفر اول جالب بود،ممنون

fateme_en

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسپیسر و انواع آن

اسپیسر و انواع آن

[FONT=&quot]spacer از space[/FONT][FONT=&quot]واژه [/FONT][FONT=&quot] به معنی فضا ،فضا دادن و فاصله گذاشتن مشتق شده است ودر ترجمه
فارسی به صورت فضا ساز یا فاصله گذار ترجمه شده است. در تعریف استاندارد هرقطعه ای که برای ایجاد و حفظ فاصله الزامی میان قالب و میلگرد در حین عملیات بتن ریزی استفاده شود ،اسپیسرنامیده می شود .اسپیسرها مهمترین ابزار برای رسیدن به پوشش بتنی الزامی ،هستند .
[/FONT][FONT=&quot]
از مهمترین ضعف های سازه های بتنی مسلح ، تاثیرپذیری از عوامل محیطی است . اکسیژن و رطوبت محیط می تواند با نفوذ درون بتن ، باعث تسریع در خوردگی میلگرد شود و از عمر مفید سازه به شدت بکاهد وپوشش بتنی روی میلگرد ، مهمترین عامل جلوگیری از نفوذ عوامل خوردگی محسوب می شود.
بر اساس مطالعات رسمی ، هر 2 میلیمتر کاهش در پوشش بتنی الزامی ، 10سال عمرمفید سازه را کاهش می دهد.
[/FONT]

fateme_en

عضو جدید
کاربر ممتاز
ویلبار
[FONT=&quot]Wheelbar پرمصرف ترین و عمومی ترین فاصله نگهدار چرخی است . این فاصله نگهدار در بتن های پیش ساخته ودر جا استفاده می شود.[/FONT]

[FONT=&quot]* دارای قدرت تحمل بار مناسب [/FONT]
[FONT=&quot]* ساختار و طراحی مناسب که در مقابل بتن سیال مانع ایجاد نمی کند[/FONT]
[FONT=&quot]* ایجاد حداقل سطح تماس با قالب که در بتن های Expose مهم است [/FONT]
[FONT=&quot]* برای ایجاد پوشش بتن 100-15 میلیمتر [/FONT]
[FONT=&quot]* برای میلگرد با قطر 32-4 میلیمتر[/FONT]
[FONT=&quot]مطابق با استاندارد BSI 7973 wheelbar داری دهانه گیره مانند است که کمک می کند تا این فاصله نگهدار همراه میلگردهایی با سایزهای متفاوت بکار رود. [/FONT]

[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]ویلبار[/FONT]

آخرین ویرایش توسط مدیر:

fateme_en

عضو جدید
کاربر ممتاز
کیجبار
Cagebar برای ایجاد فاصله مناسب در شمع بندیهای ستونی یا شبکه ای بکار می رود . در پایه پلها، سازه های دریایی و تمام شمع بندیهای قفسه ای قابل استفاده است .
Cagebar در دو نوع Vو O عرضه می شود . نوع O در خاموتها بسته می شود دارای قطرثابت است نوع V دارای قطر متغیر است و در تمام نقاط شمع قابل نصب است .​
به طور قطع هر شمع بندی و ساخت و نصب شبکه های آرماتور با کیجبارها راحت تر و دقیقتر خواهد بود.
* قابل استفاده در شمع بندی و قالبهای لغزنده
* قابل استفاده در پایه پلها
* ایجاد 75 میلیمتر پوشش بتن

کیجبار

آخرین ویرایش:

fateme_en

عضو جدید
کاربر ممتاز
پلیتبار

[FONT=&quot]پلیبار یک فاصله نگهدار با کف پهن است که برای استفاده در سطوح نرم ، دیوارهای عایق و یا قالبهای یونولیتی بسیار مناسب است.پلیتبار دارای دو کاور متفاوت است که درتقاطع میلگردها استفاده از آن را بسیار راحت می کند.[/FONT][FONT=&quot]

* دارای سطح مقطع زیاد
* مناسب برای سطوح فرو رونده و نرم
* مناسب برای قالبهای پلی یورتان

پلیتبار
[/FONT]

آخرین ویرایش:

fateme_en

عضو جدید
کاربر ممتاز
فیکسچیر
قابل استفاده برای کارهای سبک و سریع از فیکسچیرهای کپکو میتوان استفاده کرد . قیمت بسیار مناسب ، استحکام کافی و اندازه های متنوع از مزایای فیکسچیر محسوب می شود.
* مناسب برای سازه های سبک
* قابل استفاده در سقفهای کامپوزیتی و پانلها
* قادر به تحمل 25 کیلو گرم بار نقطه ای
* ایجاد پوشش بتنی 15 تا 100 میلی متر

فیکسچیر

fateme_en

عضو جدید
کاربر ممتاز
ماکسیچیر
[FONT=&quot]برای کارهای متوسط و سنگین ماکسیچیر بهترین انتخاب است . نصب راحت ، قیمت مناسب و تحمل بار عالی از مزایای منحصر به فرد این اسپیسرهاست.[/FONT]

[FONT=&quot]* مناسب برای سازه های متوسط و سنگین [/FONT]
[FONT=&quot]* قادر به تحمل 50 کیلوگرم بار نقطه ای [/FONT]
[FONT=&quot]* قادر به ایجاد پوشش بتنی 15 تا 100 میلیمتر[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]
ماکسیچیر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

fateme_en

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=&quot]هارد چیر[/FONT][FONT=&quot]
برای فونداسیونهای سنگین و آرماتوربندیهای حجیم ، هارد چیر مناسب است. طراحی منحصر به فرد با مقاومت عالی هر گونه نیاز مهندسان و طراحان گرامی را در کارهای پیچیده وسنگین بر آورده می کند .

* مناسب برای فونداسیونهای سنگین
* قادر به تحمل بار نقطه ای تا 300 کیلوگرم
* برای پوشش بتنی 40، 50 و 75 میلیمتر
[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]هارد چیر[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]

[/FONT]

bmd

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بله دستتون واقعا درد نكنه .من نوعي از اينها روديده بودم ولي به اسم, هيچكدوم رو نميشناختم. كار قشنگي بود خسته نباشيد. :w27:

fateme_en

عضو جدید
کاربر ممتاز
سایدچیر
برای کارهای متوسط و سنگین کاربرد داردنصب راحت ، قیمت مناسب و تحمل بار عالی از مزایای منحصر به فرد این اسپیسرهاست

سایدچیر

fateme_en

عضو جدید
کاربر ممتاز
کیپچیر
کیپچیر یک اسپیسر گیره دار است که انتخاب مناسبی برای کارهای سبک و نیمه سبک است .کیپچیر را می توان برای بتن ریزی های درجا و پیش ساخته استفاده نمود.
* محکم و پایدار است.
* استفاده از آن بسیار راحت و آسان است.

کیپچیر

fari_civil

عضو جدید
[FONT=&quot]spacer از space[/FONT][FONT=&quot]واژه [/FONT][FONT=&quot] به معنی فضا ،فضا دادن و فاصله گذاشتن مشتق شده است ودر ترجمه
فارسی به صورت فضا ساز یا فاصله گذار ترجمه شده است. در تعریف استاندارد هرقطعه ای که برای ایجاد و حفظ فاصله الزامی میان قالب و میلگرد در حین عملیات بتن ریزی استفاده شود ،اسپیسرنامیده می شود .اسپیسرها مهمترین ابزار برای رسیدن به پوشش بتنی الزامی ،هستند .
[/FONT][FONT=&quot]
از مهمترین ضعف های سازه های بتنی مسلح ، تاثیرپذیری از عوامل محیطی است . اکسیژن و رطوبت محیط می تواند با نفوذ درون بتن ، باعث تسریع در خوردگی میلگرد شود و از عمر مفید سازه به شدت بکاهد وپوشش بتنی روی میلگرد ، مهمترین عامل جلوگیری از نفوذ عوامل خوردگی محسوب می شود.
بر اساس مطالعات رسمی ، هر 2 میلیمتر کاهش در پوشش بتنی الزامی ، 10سال عمرمفید سازه را کاهش می دهد.
[/FONT]

دستت درد نکنه عزیزم
اینم یه عکس اسپیسر تو کار که خودمگرفتم:)

پیوست ها

• 29032008(027).jpg
    29032008(027).jpg
    34.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

fateme_en

عضو جدید
کاربر ممتاز
والفیکس

والفیکس یک فاصله نگهدار محکم و پایدار است که کمک می کند.فاصله دومیلگرد از هم و از قالب رعایت شود.والفیکسها بیشتر در دیوارها و برای تنظیم فاصله میان بلتهای عمودی توصیه می شوند.

* فاصله نگهدار میان دو میلگرد موازی
* ایجاد فاصله میان میلگردهای موازی و قالب
* مناسب برای استفاده در دیوارهای برشی

fateme_en

عضو جدید
کاربر ممتاز
لانگچیر
لانگچیر یک انتخاب مناسب برای سقفها و سطوح وسیع است .بسیار راحت زیر شبکه میلگرد قرار می گیرد و هر قطعه را می توان به قطعه بعدی متصل نمود تا به طول دلخواه برسد . بتن ریزی سقفهای کامپوزیت با لانگچیرتجربه ای دلپذیر خواهد بود.

* برای مشها وسطوح وسیع به راحتی قابل استفاده است.
* کمترین سطح تماس را با قالب دارد.
* تحمل بار آن بسیار مناسب است.

fateme_en

عضو جدید
کاربر ممتاز
متالچیر

فضاسازی فلزی است که به طور گسترده در سازه های سنگین مورد استفاده قرار می گیرند پایه های پلاستیک این نوع فاصله نگهدارها مانع ازتماس با محیط و انتقال عوامل خورنده به شبکه میلگردها می گردد .

fateme_en

عضو جدید
کاربر ممتاز
پلیچیر
یک فاصله نگهدار ویژه برای ایجاد پوشش بتنی در ارتفاع 25 و 30 میلیمتر مش های تحتانی و نگهداری مش های فوقانی در ارتفاع 90 و 100 میلیمتر میباشد.

بالا