یک سوال، کلکتور چیست؟

salam_to_all

عضو جدید
سلام
مهندسی شیمی خوندم
چند وقیه با واژه ای غریب دارم کلنجار میرم یه مختصری توضیح میخوام

کلکتور چیست؟
میشه لطفا ساده توضیح بدین

pep

عضو جدید
سلام
در لوله کشی داخل ساختمانها گاهی پیش می آید که چند تا لوله به یک نقطه وارد و یا خارج شوند. مثلا وقتی که می خواهیم از خروجی پمپ چند لوله بگیریم. در این حالت از کلکتور استفاده می کتیم که عبارت است از یک استوانه دو سر بسته که تمام لوله های ورودی و خروجی به آن وصل می شوند

mojsfr1984

عضو جدید
البته این قسمتشو اگه اجازه بدین تصحیح کنم. چون خودم یه مدتی طراح پایپینگ بودم. اما در مورد اینکه همه لاین های ورودی و خروجی به یه کلکتور وصل بشن اینجوری درست نیست. برای لاینهای ورودی یه کلکتور و برای لاینهای خروجی یه کلکتور مجزا در نظر گرفته میشه. در ضمن فقط تو پایپینگ منازل نیستش. تو نیروگاهها، داخل بویلرهای از نوع وال تیوب(واتر وال)، صنایع شیمیایی خلاصه هر جایی که قراره چند تا انشعاب (برنچ) گرفته بشه، از کلکتور که در بعضی موارد هدر (header)هم گفته میشه استفاده می کنن.

marsearth_2025

عضو جدید
سلام
همون حرف های بالا + برای گرفتن اغتشاش توی لوله ها از کلکتور استفاده می شه ، شکلش هم مثل یه لوله قطوره.

ahad-sanobary

عضو جدید
شما بهتره اول زمینه مورد نظر رو مشخص کنید تا جواب مناسب بگیرید
در موتورهای الکتریکی کلکتور در واقع قسمتی از روتوره که جاروبکها روی اون قرار میگیره

سلام
مهندسی شیمی خوندم

کلکتور چیست؟
میشه لطفا ساده توضیح بدین. سلام يك سيستم جمع كننده است كه در خروجي pump ها و ------- نصب ميگردنند تا محلي براي جمع آوري سيال پروسسي باشد
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon6.gif

mahdivenus2000

عضو جدید
یه مثال ساده واسه کلکتور:
چهار راه رو تو خیابونا دیدید که از یه خیابون میایی بعدش این خیابون به 4 طرف میره.
تو قسمت آبرسانی میشه چهار راه ها و سه راهی ها رو نام برد.
تو حرارت مرکزی بعد از دیگ در قسمت رفت و قبل دیگ لوله برگشت قرار داده میشه.
کلکتور یک لوله با قطری محاسبه شده هستش که از دو طرف اون رو جوش میزنند و از قسمت میانی اون یک درچه باز مکنند که یک شاخه لوله بهش جوش میزنند و از قست میانی روبروی شاخه قبلی بنا به نیاز شاخه های دیگری باز میکنند.
یه چیزی ته مایه های شکل زیر که بهم بچسبونی میشه کلکتور

! ! !
____
!

remyz5

عضو جدید
کلکتور یا تونل تاسیسات

کلکتور یا تونل تاسیسات

من فکر کنم تعریفش مشخص باشه ولی در زمینه تاسیسات کلکتور با این املا (Kolektor) در کشور چک به تونل های تاسیسات شهری اطلاق می شود.که در واقع تونلی زیرزمینی برای انتقال تاسیسات شهری از جمله آب و برق و فاضلاب و ... است

mehdi_2800

عضو جدید
سلام بر همه دوستان:gol:
دوست عزيز
چون شما مهندس شيمي هستيد.بايد به بحث شيمي مسئله پرداخت.
كلكتور ماده شيميايي مي باشد كه به آب افزوده ميشود براي اينكه حباب هوا پايدار شود و نتركد.
به طور كلي جهت آبران كردن ذرات از اين ماده شيمياي استفاده مي شود.
كاربرد آن در شناور سازي(فلوتاسيون) مي باشد.
با تشكر

mehdi_2800

عضو جدید
مهندسي

مهندسي

سلام بر همه دوستان
دوست عزيز
چون شما مهندس شيمي هستيد.بايد به بحث شيمياي مسئله پرداخت.

كلكتورها مولكول هاي مختلفي هستند كه از نظر ساختاري، غير متقارن مي باشند. اين ملكول ها شامل يك گروه هيدروكربن غير قطبي و يك گروه قطبي مي باشند.

كلكتور ماده شيميايي است كه به آب افزوده ميشود براي اينكه حباب هوا پايدار بوده و نتركد.

به طور كلي جهت آبران كردن ذرات از اين ماده شيمياي استفاده مي شود.
كاربرد آن در شناور سازي(فلوتاسيون) مي باشد.
با تشكر

POW-M

عضو جدید
کلکتور

کلکتور

کلکتور یک یکسو کننده مکانیکی-الکتریکیه که یک نمونه آن در آرمیچر کاربرد داره

مرتضی غفاری

عضو جدید
کلکتور ، جمع کننده لوله های رفت یا لوله های برگشت می باشد . مثلا در موتور خونه ما دو نوع کلکتور داریم:1. کلکتور رفت 2. کلکتور برگشت
قطر کلکتور ها از این فرمول بدست می آید:

[FONT=&quot]d1+d2+d3+…)[/FONT][FONT=&quot])√[/FONT]D=

که d1وd2و... قطرهای لوله های ورودی و خروجی میباشد

inlaid

عضو جدید
وظیفه کلکتور در نیروگاههای خورشیدی

وظیفه کلکتور در نیروگاههای خورشیدی

سلام
مهندسی شیمی خوندم

کلکتور چیست؟
میشه لطفا ساده توضیح بدین

کلکتور هرجا ی وظیفه ای داره
مثلا تو نیروگاههای خورشیدی وظیفه ی کلکتور دریافت و جذب تابش خورشیدی و تبدیل اون به انرژی گرماییه

sajad16

عضو جدید
تشکر از همه ی عزیزان که جواب دادن

یه مثال ساده واسه کلکتور:
چهار راه رو تو خیابونا دیدید که از یه خیابون میایی بعدش این خیابون به 4 طرف میره.
تو قسمت آبرسانی میشه چهار راه ها و سه راهی ها رو نام برد.
تو حرارت مرکزی بعد از دیگ در قسمت رفت و قبل دیگ لوله برگشت قرار داده میشه.
کلکتور یک لوله با قطری محاسبه شده هستش که از دو طرف اون رو جوش میزنند و از قسمت میانی اون یک درچه باز مکنند که یک شاخه لوله بهش جوش میزنند و از قست میانی روبروی شاخه قبلی بنا به نیاز شاخه های دیگری باز میکنند.
یه چیزی ته مایه های شکل زیر که بهم بچسبونی میشه کلکتور

! ! !
____
!

h.poortalari

عضو جدید
کلکتور یک ماده شیمیایی است که در فرایند شناورسازی (فلوتاسیون) استفاده میشود- وظیفه آن شناسایی مواد معدنی است که قرار است از دوغاب جدا شوند. مواد معدنی معلق درون محلول معمولا آب گریزند (یعنی غیرقطبی هستند)- وظیفه کلکتور افزایش خاصیت آب گریزی ذرات معدنی است تا قابلیت جدا شدن آن ها از محلول افزایش یابد- پس از این کار حباب های هوا به محلول اضافه می شوند و این ذرات آب گریز به سطح حباب های هوا چسبیده و به سطح می آیند و به این ترتیب عملیات جداسازی انجام می شود

بالا