یک سخت از آسانترین قطعه

komaki

عضو جدید
سلام
من یک پروژه ظراحی کردم که باید مدار من در یک محیط پر از گاز Ch4(گاز شهری)فعالیت کند تا اینجا همه چیز درست پیش رفته به جز اینکه باید در مدار از یک آرمیچر هم بهره ببرم الان در صورتی که موتور شروع به فعالیت کند در موتور جرقه هایی در هنگام روشن یا خاموش شدن (به علت خود القایی)طاهر می شود که این باعث منفجر شدن منطقه ی فوق می شود. از جهتی دیگر نمی توان جاهای فضای باز آن را بست چون باعث سوختن سیم پیچ می شود می خواستم بدانم کسی می تواند کمک کند که باید چه جوری می توان موتور را با وسایل با عایق هایی پوشاند که علاوه بر جلوگیری از مخلوط شدن جرقه با گاز محیط جلوگیری کرد و موتور فعالیت عادی خود را طی کند؟

m_kh_m

عضو جدید
سلام
من یک پروژه ظراحی کردم که باید مدار من در یک محیط پر از گاز Ch4(گاز شهری)فعالیت کند تا اینجا همه چیز درست پیش رفته به جز اینکه باید در مدار از یک آرمیچر هم بهره ببرم الان در صورتی که موتور شروع به فعالیت کند در موتور جرقه هایی در هنگام روشن یا خاموش شدن (به علت خود القایی)طاهر می شود که این باعث منفجر شدن منطقه ی فوق می شود. از جهتی دیگر نمی توان جاهای فضای باز آن را بست چون باعث سوختن سیم پیچ می شود می خواستم بدانم کسی می تواند کمک کند که باید چه جوری می توان موتور را با وسایل با عایق هایی پوشاند که علاوه بر جلوگیری از مخلوط شدن جرقه با گاز محیط جلوگیری کرد و موتور فعالیت عادی خود را طی کند؟

ببین اون بخش جاروبک موتور احتمالاً به شکل زیره که جرقّه می زنه :

برای اینکه جلوی جرقّه زدن گرفته بشه باید از آرمیچری استفاده کنی که به جای اینکه آهنربای دایمی ثابت باشه ، بچرخه و سیم پیچ ها ثابت باشن

یه چیزی تو مایه های موتور های AC

البته موتور های AC هم داریم که آهنربای دایمش ثابته ولی سه تا جاروبک داره و با برق سه فاز کار می کنه

بستگی داره تو چه مایه هایی می خوای کار کنی

آرمیچر هایی هم هستن حتماً که به قدر کافی به قول معروف آب بندی شده باشن

اگه تهرانی هستی یا تهرانی یه سر جمهوری بزن هر مدل آرمیچر و موتور که بخوای گیر میاد

البته در کارای حسّاس و گرون من موتور DC بی جاروبک رو پیشنهاد می کنم

همین ;);)

rashidishahram

مشاور صنعت برق
دوست عزیز برای این کار بهتر است که انواع دسته بندی موتورهای ضد انفجار رو بشناسی. بهترین مرجع APIو 60079 IEC هستش یا با سرچ کردن explosion proof یا flame proof می توانی با انواع حفاظتهای در برابر جرقه آشنا شده و بهترین را که مناسب کار توست انتخاب کنی. این واسه شروع فکر کنم برات خوب باشه. http://www.hexagontech.co.uk/hazard_basics.htm