یه مشت سوال اکترونیکی! کمکککک

m@ry@71

عضو جدید
سلام.کمک!
1.چرا در بدست آوردن جریان دیود در بایاس معکوس ولتمتر را باید برداشت؟
2.باتوجه به اطلاعات مربوط به دیود سیلیکون چه نتیجه ای میتوان گرفت؟
3.کدام نوع دیود در عمل برای یکسوسازی مناسبتر است؟ چرا؟ ژرمانیوم یا سیلیکون
4.تفاوت نحوه شکست دیود زنر6v2 با دیود زنر 9v3 چیست؟
5.حداکثر ولتاژی که دیود در حالت معکوس (یکسو کننده تمام موج و نیم موج) باید تحمل کند چه اندازه است؟
6.در مدار high-voltage تلویزیون نحوه بدست آوردن ولتاژdc در حدود 15kv را تحقیق کنید ومشخص کنید از چه مکانیزمی برای کاهش v[SUB]r[/SUB] استفاده میشود؟
7.یک نمونه یکسو کننده تمام موج رسم نموده(با2دیود) ومزایا ومعایب آنرا ذکر کنید.
8.در تثبیت کننده ولتاژ بادیود زنر شرط اینکه ولتاژ خروجی رگوله(تثبیت) شده باشد چیست؟

مهران.ن

عضو جدید
سلام.کمک!
1.چرا در بدست آوردن جریان دیود در بایاس معکوس ولتمتر را باید برداشت؟
2.باتوجه به اطلاعات مربوط به دیود سیلیکون چه نتیجه ای میتوان گرفت؟
3.کدام نوع دیود در عمل برای یکسوسازی مناسبتر است؟ چرا؟ ژرمانیوم یا سیلیکون
4.تفاوت نحوه شکست دیود زنر6v2 با دیود زنر 9v3 چیست؟
5.حداکثر ولتاژی که دیود در حالت معکوس (یکسو کننده تمام موج و نیم موج) باید تحمل کند چه اندازه است؟
6.در مدار high-voltage تلویزیون نحوه بدست آوردن ولتاژdc در حدود 15kv را تحقیق کنید ومشخص کنید از چه مکانیزمی برای کاهش v[SUB]r[/SUB] استفاده میشود؟
7.یک نمونه یکسو کننده تمام موج رسم نموده(با2دیود) ومزایا ومعایب آنرا ذکر کنید.
8.در تثبیت کننده ولتاژ بادیود زنر شرط اینکه ولتاژ خروجی رگوله(تثبیت) شده باشد چیست؟
سلام دوست عزیزم.
3-صدد درصد بستگی به کاربرد یکسو ساز داره.مثلا افت و لتاژ سیلکون از ژرمانیوم بیشتره و سیلکون بیشتر تو بازار پیدا می شه تا ژرمانیوم.(اهواز که اینطوریه)
4-تفاوت این دو دیود در فاصله ی نیمه هادی P از N است.هر چی فاصله بیشتر باشه افت ولتاژ هم بیشتر شده در نتیجه ولتاژ شکست هم بیشتر می شه.
5-این رو در دیتا شیت دیود مورد نظر نوشته است.و خانواده ها مختلف با هم از زمین تا آسمان تفاوت دارند..

tina.joon

عضو جدید
سلام منم دو تا سوال دارم خواهش میکنم یکی زود جواب بده واسه فردا میخوام

یکی اینکه چرا در ترانسفورماتور کاهنده سطح مقطع سیم پیچ اولیه نازکتر از سیم پیچ ثانویه هست ؟؟یعنی ممکنه که اصلا این طوری نباشه ؟؟؟ دلیلش؟؟؟
دومی اینکه من یه ترانس سیم پیچی کردم (220 به 15) N1 اش 4260 و N2 اش 290 است سوالم اینه که اگه این تعداد دور ها رو به یک نسبت افزایش بدیم اون موقع ترانس بازم کار میکنه ؟؟دلیلش ؟؟؟
خیلی ممنون

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
[h=2]http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon5.gif یه مشت سوال اکترونیکی! کمکککک[/h]----------------------------------------------------------------------
میگن مشت نشانه خرواره ها ،شروع شد

reza_25821

عضو جدید
7-درکتابا لکترونیک عمومی 1جواب داده شده است
8-برای اینکه خروجی ثابت بماند همیشه باید ورودی مدار از ولتاژشکست دیود زنر بیشتر باشد در غیر اینصورت ولتاژرگوله نیست

مهران.ن

عضو جدید
سلام منم دو تا سوال دارم خواهش میکنم یکی زود جواب بده واسه فردا میخوام

یکی اینکه چرا در ترانسفورماتور کاهنده سطح مقطع سیم پیچ اولیه نازکتر از سیم پیچ ثانویه هست ؟؟یعنی ممکنه که اصلا این طوری نباشه ؟؟؟ دلیلش؟؟؟
دومی اینکه من یه ترانس سیم پیچی کردم (220 به 15) N1 اش 4260 و N2 اش 290 است سوالم اینه که اگه این تعداد دور ها رو به یک نسبت افزایش بدیم اون موقع ترانس بازم کار میکنه ؟؟دلیلش ؟؟؟
خیلی ممنون
دوست عزیزمون در تایپیک سوالات جواب کامل شما رو داد.

1-طبق فرمول W=VI چون در قسمت اولیه ولتاژ بالا است و توان های ثانویه و اولیه تقریبا برابر است پس می شه نتیجه گرفت چون در قسمت اولیه ولتاژ بالا است پس صدد درصد آمپر کمی از سیم پیچ اولیه عبور می کند .نیاز به سیم با قطر بالا نیست.
2-ترانس کار میکنه ولی با اتلاف انرژی بیشتر و خطا بیشتر .
ولی باید در نظر گرفت که نمیشه مثلا چون نسبت ها برابر است پس بگیم میشه با N1 42.6 , N2 2.9 هم همین ترانس رو ساخت چون با توان سیم جور در نمیاد و باید از یک سیم با قطر بسار بالا استفاده کرد .
پس نتیجه می گیریم نسبت نه باید زیاد بالا و نه زیاد کم باشد.
همین طور که دوستمون کامل اشاره کرد.

بالا