یه سوال قرآنی!

وضعیت
موضوع بسته شده است.

كربلايي حسام

اخراجی موقت
=============================
در خیلی از آیه های قران و حتی بعضی از سوره ها به طور کامل،مخاطب فقط مردان هستند.
در بقیه آیات هم مخاطب جمع هست.
آیا آیه ای وجود داره که مخاطب اون فقط زنها باشن؟!
فقط سوال کردم چون حس کردم قران با توجه به سواد نداشتن زنها نازل شده!!!!

شما که افاضت فرمودید سوره نساء رو مطالعه فرمودیدن؟

فک کنم یا عربی بلد نیستید یا قران نخوندید

mehrshad53

اخراجی موقت

.Soheil

عضو جدید
کاربر ممتاز
در خیلی از آیه های قران و حتی بعضی از سوره ها به طور کامل،مخاطب فقط مردان هستند.
بله در جایی از قران میخوانیم که گفته ای پیامبر به زنها جماعت نسیان بگو که چشمان خودشونو درویش کنند ........زیبایی خودشونو ابزار قرار ندهند ......گریبان خود را لخت نکنندو خیلی مثالای دیگه ......هرکی قران بخونه حتما از این نوع آیات میبینه .......

s.ferdows

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله در جایی از قران میخوانیم که گفته ای پیامبر به زنها جماعت نسیان بگو که چشمان خودشونو درویش کنند ........زیبایی خودشونو ابزار قرار ندهند ......گریبان خود را لخت نکنندو خیلی مثالای دیگه ......هرکی قران بخونه حتما از این نوع آیات میبینه .......
پسر جان در همان سوره که شما با ادبیات خودتون ترجمه اش کردین اول به مردها توصیه می کند که پاکدامنی را پیشه کنند

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
امیدوارم واقعا این تاپیک برای کشف حقیقت زده شده باشه ، یه موردش توی سوره نور آیه

قُل لِّلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا يَصْنَعُونَ ﴿۳۰﴾
به مردان با ايمان بگو ديده فرو نهند و پاكدامنى ورزند كه اين براى آنان پاكيزه‏تر است زيرا خدا به آنچه مى‏كنند آگاه است (۳۰)

وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِينَ غَيْرِ أُوْلِي الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِينَ لَمْ يَظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاء وَلَا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ مَا يُخْفِينَ مِن زِينَتِهِنَّ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِيعًا أَيُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ﴿۳۱﴾

و به زنان با ايمان بگو ديدگان خود را [از هر نامحرمى] فرو بندند و پاكدامنى ورزند و زيورهاى خود را آشكار نگردانند مگر آنچه كه طبعا از آن پيداست و بايد روسرى خود را بر سينه خويش [فرو] اندازند و زيورهايشان را جز براى شوهرانشان يا پدرانشان يا پدران شوهرانشان يا پسرانشان يا پسران شوهرانشان يا برادرانشان يا پسران برادرانشان يا پسران خواهرانشان يا زنان [همكيش] خود يا كنيزانشان يا خدمتكاران مرد كه [از زن] بى‏نيازند يا كودكانى كه بر عورتهاى زنان وقوف حاصل نكرده‏اند آشكار نكنند و پاهاى خود را [به گونه‏اى به زمين] نكوبند تا آنچه از زينتشان نهفته مى‏دارند معلوم گردد اى مؤمنان همگى [از مرد و زن] به درگاه خدا توبه كنيد اميد كه رستگار شويد (۳۱)

اون دو خط آخرم که اضافه بر آیه قبل به خانوما گفته شرمنده همون جوری که آقایون خودشون واقفند زیور و زیبایی ندارن که بپوشنش :D

.Soheil

عضو جدید
کاربر ممتاز
پسر جان در همان سوره که شما با ادبیات خودتون ترجمه اش کردین اول به مردها توصیه می کند که پاکدامنی را پیشه کنند
عزیز .....اگر لازم بود خودم میگفتم .....تو اون سوره خیلی حرفا زده شده .....میخوای از زکات هم صحبت کنیم؟.....بحثو گسترش نده .....اونجایی که لازم بود گفتم ......تو نمیتونی بگی من قرانو چه جوری تفسیر کنم ....اینه میخوای بخون نمیخوای نخون

s.ferdows

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیز .....اگر لازم بود خودم میگفتم .....تو اون سوره خیلی حرفا زده شده .....میخوای از زکات هم صحبت کنیم؟.....بحثو گسترش نده .....اونجایی که لازم بود گفتم ......تو نمیتونی بگی من قرانو چه جوری تفسیر کنم ....اینه میخوای بخون نمیخوای نخون
من نگفتم تفسیر کردیش گفتم ترجمه کردی با ادبیات خودت

تو چون علم تفسیر نداری حق تفسیر کردن قرآن رو هم نداری

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
قرآن پیرامون خلقت زن و مرد تعبیر«خلقکم من نفس واحده» (نساء4/1) و « واللهجعل لکم من انفسکم ازواجاً» ( نحل 16/72) را به کار می‌برد و یکسانی خلقت زن و مرداندیشه‌ای است که قرآن با صراحت و تأکید « ما خلقکم و لابعثکم الا کنفس واحده» (لقمان / 28) آن را بیان مي‌کند و به طور کلی در مبانی اسلامی زن و مرد از یک جنسوگوهر و از جان یکدیگرند.

قرآن هرگاه از کمالات و ارزشهای والای الهی سخن می‌گوید، مردان و زنان را برابر می‌داند و پاداش اعمال صالح را مطابق عمل می‌سنجد و نه جنس.« انی لا اضیع عمل عامل منکم من ذکر او انثی» (آل‌عمران3/195) و امکان دست یابی به کمال نهایی و فضایل انسانی را برای زن و مرد به یک اندازه ممکن می شمارد. «کسانیکه کار نیکی انجام دهند پاداشی بهتر از آن خواهند داشت؛ و آنان از وحشت آن روز در امانند..» (نمل 27/89) . در بسیاری از آیات خطاب جمع مذکر خطاب عموم است وشامل تمام انسانها می‌شود.

و برتری و امتیاز را در هر کدام از آنها تنها به تقوا معرفی کرده است. قرآن کریم می فرماید «ای مردم ما شما را زن و مرد آفریدیم و شعبه شعبه و قبیله قبیله قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید و گرامی ترین شما بی شک با تقواترین شماست .» (حجرات49/13)

.Soheil

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نگفتم تفسیر کردیش گفتم ترجمه کردی با ادبیات خودت

تو چون علم تفسیر نداری حق تفسیر کردن قرآن رو هم نداری
قران برای من نازل شده عزیز نه برای مفسران ........عقل من اونقدر بوده که نازل شده .....چرا شماها فک میکنید حتما باید واسطه ای باشه .......اسمشو هرچی بذاری بذار ...من به مفسران و این چیزا عقیده ای ندارم ....هیچ کس رو هم نمذارم بین منو خدام قرار بگیره ......

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
کدوم دستوراتش؟
اونی که گفته کفار را بکشید و ناموس و مالشون را بردارید؟
یا اونی گفته زناتون را بزنید؟
کدومشون؟
اصلا اونی که سنی ها میگن یا اونی که شیعیان میگن یا اونی که یهودییا میگن یا.....؟
بنده اگه به خدایی اعتقاد پیدا کنم،اون خدا نمیتونه بعضی از ایات را گفته باشه و اصلا انتظار ندارم که با چنین چیزی بخواد بشر را هدایت کنه!!!!!!
ببین بازم کم اوردیا
تو چه سوالی کردی و دوستان همه جوابتو هم دادن(چرا؟چون تاپیکت تو گفتگوی ازاد نموند که یکه تازی کنی.اینجا بچه حزبل کم نیست)حالا دوستان جواب دادن اما شما بازم داری بحثو گسترش میدی تو چیزای دیگه.سوال خودتو بچسب دوست خوب.فرافکنی خوب نیست.جواب دوستانی مثل متل گیر رو بده.من رو که بی خیال شدی!!!

sun_girl

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوستان جوابای حالبی دادن که با خیلیاشون موافقم، الان مهرشاد جان من از شما یه سؤالی دارم، چرا وقتی همچین آیه ای رو پیدا نکردی، به این نتیجه رسیدی؟ شاید اگه اون چیزی که تو ذهنت هست رو بگی جواب کاملتری برا سؤالت بگیری.

مهرایران

عضو جدید
دوست من کجای قرآن اومده که زنانتان را کتک بزنید؟یا کدام پیامبر همچین حرفی را زده؟وقتی کتاب خدا را نخوندی و ازش علمی نداری چرا باهاش جدل می کنی؟واسه من یه حدیث از منبع معتبر بیار یا یه آیه از قرآن را بیار که در اون نشان از بی حرمتی به زن باشه؟
زمانی که بتونی باور کنی که خدایی هست و کتاب خدا یه معجزه هست اون وقت فرق بین شیعه و سنی و یهودی و... را خودت می تونی بفهمی و انتخاب کنی که از کدوم قشر باشی.از نظر من تمام ادیان محترم هست اما ترجیح می دم کامل ترین دین را انتخاب کنم.هر چند که همه ی ادیان کنونی با آمدن پیامبران مختلف همگی1هدف را دارن و همه ی ادیا1کی هستن و اونم اسلام هست و متاسفانه دیگر ادیان به جز اسلام در طول تاریخ دچار تحریف شدن و اینجاست که آدمی باید با عقل و مطالعه درست را از غلط تشخیص بده.اومدن پیامبران متعدد به خاطر پایین بودن سطح فرهنگ مردم همان زمان ها بوده و هر جامعه در اون زمان شرایط خاص خودش را داشته وگرنه همه ی انبیا 1هدف دارن که هدایت مردم هست.
در باره رازو رمز قرآن گفتین.کتاب قرآن معجزه هست پس اونو سر سری نگاه نکنین خیلی از مباحث اسلام که 1400سال پیش گفته شده تازه در این عصر داره کشف می شه.درباره کشتن کفار هم باید بگم که 1شخص قاتل به نام "x" که جنایات سنگینی مرتکب شده 1بار کشته شدن این شخص می تونه مجازات عادلانه ای باشه؟یا باید جهان دیگری باشه؟ و هیچ جای قرآن گفته نشده که به ناموس مردم تجاوز بشه.

مهرایران

عضو جدید
دوست من کجای قرآن اومده که زنانتان را کتک بزنید؟یا کدام پیامبر همچین حرفی را زده؟وقتی کتاب خدا را نخوندی و ازش علمی نداری چرا باهاش جدل می کنی؟واسه من یه حدیث از منبع معتبر بیار یا یه آیه از قرآن را بیار که در اون نشان از بی حرمتی به زن باشه؟
زمانی که بتونی باور کنی که خدایی هست و کتاب خدا یه معجزه هست اون وقت فرق بین شیعه و سنی و یهودی و... را خودت می تونی بفهمی و انتخاب کنی که از کدوم قشر باشی.از نظر من تمام ادیان محترم هست اما ترجیح می دم کامل ترین دین را انتخاب کنم.هر چند که همه ی ادیان کنونی با آمدن پیامبران مختلف همگی1هدف را دارن و همه ی ادیا1کی هستن و اونم اسلام هست و متاسفانه دیگر ادیان به جز اسلام در طول تاریخ دچار تحریف شدن و اینجاست که آدمی باید با عقل و مطالعه درست را از غلط تشخیص بده.اومدن پیامبران متعدد به خاطر پایین بودن سطح فرهنگ مردم همان زمان ها بوده و هر جامعه در اون زمان شرایط خاص خودش را داشته وگرنه همه ی انبیا 1هدف دارن که هدایت مردم هست.
در باره رازو رمز قرآن گفتین.کتاب قرآن معجزه هست پس اونو سر سری نگاه نکنین خیلی از مباحث اسلام که 1400سال پیش گفته شده تازه در این عصر داره کشف می شه.درباره کشتن کفار هم باید بگم که 1شخص قاتل به نام "x" که جنایات سنگینی مرتکب شده 1بار کشته شدن این شخص می تونه مجازات عادلانه ای باشه؟یا باید جهان دیگری باشه؟ و هیچ جای قرآن گفته نشده که به ناموس مردم تجاوز بشه.

مورگان

اخراجی موقت
جواب اين شبهه بطور كامل :

در قران چندين آيه در باره اقامه نماز را بر مؤمنين واجب كرده است براي مثال :
وَأَقِيمُواْ الصَّلاَةَ وَآتُواْ الزَّكَاةَ
فَأَقِيمُواْ الصَّلاَةَ إِنَّ الصَّلاَةَ كَانَتْ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ كِتَابًا مَّوْقُوتًا
أَقِيمُواْ الصَّلاةَ وَاتَّقُوهُ وَهُوَ الَّذِيَ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ
و.و.و
در اينجا دستور اقامه نماز براي مردان مذكر جمع آمده است وهرگز به صورت مؤنث : ( اقمن الصلاه ) در هيچ جاي قران نيامده است
پس بر اين اساس بايد نماز خواندن فقط براي مردان باشد چون دستوري براي نماز خواندن زن در قران نيامده است .........
توجيه اين امر چيست ؟
چرا فاطمه زهراء نماز مي خواند در حاليكه در قران براي زنان دستور نماز خواندن نيامده است
جواب در ميان عرب ها رسم است وقتي خطاب به جمعي باشد ، بصورت جمع مذكر گفته ميشود
وهمين طور روزه گرفتن - حج رفتن - زكات وخمس دادن و.و.و

در ضمن در قران ايه بسيار طولاني وجود دارد كه به طور مساوي به هردو جنس مرد وزن سخن مخاطب گفته است واصل تساوي زن ومرد در كسب معرفت وتحصيل ايمان وگرفتن پاداش و..وو.و مشاهد ميشود :
إِنَّ الْمُسْلِمِينَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِينَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِينَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِينَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِينَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِينَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِينَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِينَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاكِرِينَ اللَّهَ كَثِيرًا وَالذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِيمًا 35
ترجمه :
مردان و زنان مسلمان و مردان و زنان با ايمان و مردان و زنان عبادت‏پيشه و مردان و زنان راستگو و مردان و زنان شكيبا و مردان و زنان فروتن و مردان و زنان صدقه‏دهنده و مردان و زنان روزه‏دار و مردان و زنان پاكدامن و مردان و زنانى كه خدا را فراوان ياد مى‏كنند خدا براى [همه] آنان آمرزشى و پاداشى بزرگ فراهم ساخته است (۳۵
سورة الأحزاب

mehrshad53

اخراجی موقت
ببین بازم کم اوردیا
تو چه سوالی کردی و دوستان همه جوابتو هم دادن(چرا؟چون تاپیکت تو گفتگوی ازاد نموند که یکه تازی کنی.اینجا بچه حزبل کم نیست)حالا دوستان جواب دادن اما شما بازم داری بحثو گسترش میدی تو چیزای دیگه.سوال خودتو بچسب دوست خوب.فرافکنی خوب نیست.جواب دوستانی مثل متل گیر رو بده.من رو که بی خیال شدی!!!

میبینم که احساس حق آب و گل میکنی اینجا!!!
میدونی شما فرضت براینه که عقایدت اصلا جای شک نداره،خب حق هم داری شاید!!!
ولی طرف صحبت من ادمایی هستند که میتونن یکم شک کنن!

mehrshad53

اخراجی موقت
اینم باحاله بخونین!

هيچ فرد باايمانى مجاز نيست كه مؤمنى را به قتل برساند، مگر اينكه اين كار از روى خطا و اشتباه از او سر زند; (و در عين حال،) كسى كه مؤمنى را از روى خطا به قتل رساند، بايد يك برده مؤمن را آزاد كند و خونبهايى به كسان او بپردازد; مگر اينكه آنها خونبها را ببخشند. و اگر مقتول، از گروهى باشد كه دشمنان شما هستند (و كافرند)، ولى مقتول باايمان بوده، (تنها) بايد يك برده مؤمن را آزاد كند (و پرداختن خونبها لازم نيست). و اگر از جمعيتى باشد كه ميان شما و آنها پيمانى برقرار است، بايد خونبهاى او را به كسان او بپردازد، و يك برده مؤمن (نيز) آزاد كند. و آن كس كه دسترسى (به آزاد كردن برده) ندارد، دو ماه پى در پى روزه مى‏گيرد. اين، (يك نوع تخفيف، و) توبه الهى است. و خداوند، دانا و حكيم است. (نسا92)

mehrshad53

اخراجی موقت
اینم برای تنبیه زنان که فرمودین نیست!
مردان، سرپرست و نگهبان زنانند، بخاطر برتريهايى كه خداوند (از نظر نظام اجتماع) براى بعضى نسبت به بعضى ديگر قرار داده است، و بخاطر انفاقهايى كه از اموالشان (در مورد زنان) مى‏كنند. و زنان صالح، زنانى هستند كه متواضعند، و در غياب (همسر خود،) اسرار و حقوق او را، در مقابل حقوقى كه خدا براى آنان قرار داده، حفظ مى‏كنند. و (اما) آن دسته از زنان را كه از سركشى و مخالفتشان بيم داريد، پند و اندرز دهيد! (و اگر مؤثر واقع نشد،) در بستر از آنها دورى نماييد! و (اگر هيچ راهى جز شدت عمل، براى وادار كردن آنها به انجام وظايفشان نبود،) آنها را تنبيه كنيد! و اگر از شما پيروى كردند، راهى براى تعدى بر آنها نجوييد! (بدانيد) خداوند، بلندمرتبه و بزرگ است. (و قدرت او، بالاترين قدرتهاست.) (نسا34)

NYC

عضو جدید
کاربر ممتاز

به نام خدا

1- آيه 3 سوره نساء : اگر بترسيد كه مبادا دربارهُ يتيمان مراعات عدل و داد نكنيد پس آن كس از زنان را به نكاح خود درآوريد كه شما را نيكو و مناسب با عدالت باشد. دو يا سه يا چهار(نه بیشتر) و اگر بترسيد كه چون زنان متعدد بگيريد راه عدالت را نپيموده با انها ستم كنيد پس تنها يك زن اختيار كنيد و چنانچه كنيزي داريد به آن اكتفا كنيد.

2- در آيه 11 : حكم شما در حق فرزندان شما اين است كه پسران دو برابر دختران ارث برندو...

3- آيه15 :زناني كه عمل ناشايست كنند 4 مسلمان را بر آنها بخواهيد. چنانچه شهادت دادند, در اين صورت آنها را در خانه نگه داريد تا زمان مرگشان فرا رسد. يا خدا براي آنها راهي پديدار گرداند و در آيه بعد گفته شده هر كس از مسلمانان عمل ناشايسته مرتكب شوند چه زن و چه مرد آنها را بيازاريد. چنانچه توبه كردند ديگر متعرض آنها نشويد. كه خدا توبهُ خلق مي پزيرد و نسبت به آنها مهربان است.

4- آيه34 : مردان، سرپرست و نگهبان زنانند، بخاطر برتریهایی که خداوند (از نظر نظام اجتماع) برای بعضی نسبت به بعضی دیگر قرار داده است، و بخاطر انفاقهایی که از اموالشان (در مورد زنان) می‏کنند. و زنان صالح، زنانی هستند که متواضعند، و در غیاب (همسر خود،)اسرار و حقوق او را، در مقابل حقوقی که خدا برای آنان قرار داده، حفظ می‏کنند. و (امّا) آن دسته از زنان را که از سرکشی و مخالفتشان بیم دارید، پند و اندرز دهید! (و اگر مؤثر واقع نشد،) در بستر از آنها دوری نمایید! و (اگر هیچ راهی جز شدت عمل، برای وادار کردن آنها به انجام وظایفشان نبود،) آنها را تنبیه کنید! و اگر از شما پیروی کردند، راهی برای تعدّی بر آنها نجویید! (بدانید) خداوند، بلندمرتبه و بزرگ است. (و قدرت او، بالاترین قدرتهاست.

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز

البته که شما دنبال ادمهایی هستی که شک کنن.توش بحثی نیست!!!
اما این شبهه های شما حداقل برای من سالها قبل که دنبال حقیقت بودم و همه این سوالها رو میکردم برطرف شده و معلومه جای شکی نیست.
اینم باحاله بخونین!

هيچ فرد باايمانى مجاز نيست كه مؤمنى را به قتل برساند، مگر اينكه اين كار از روى خطا و اشتباه از او سر زند; (و در عين حال،) كسى كه مؤمنى را از روى خطا به قتل رساند، بايد يك برده مؤمن را آزاد كند و خونبهايى به كسان او بپردازد; مگر اينكه آنها خونبها را ببخشند. و اگر مقتول، از گروهى باشد كه دشمنان شما هستند (و كافرند)، ولى مقتول باايمان بوده، (تنها) بايد يك برده مؤمن را آزاد كند (و پرداختن خونبها لازم نيست). و اگر از جمعيتى باشد كه ميان شما و آنها پيمانى برقرار است، بايد خونبهاى او را به كسان او بپردازد، و يك برده مؤمن (نيز) آزاد كند. و آن كس كه دسترسى (به آزاد كردن برده) ندارد، دو ماه پى در پى روزه مى‏گيرد. اين، (يك نوع تخفيف، و) توبه الهى است. و خداوند، دانا و حكيم است. (نسا92)

خب اول تاپیکت چی بود الان که یه شبهه دبگه وارد کردی؟؟؟همون اولی رو بچسب و فرافکنی نکن.برا این موارد هم یه تاپیک دیگه بزن دوستان در خدمتن
حتما قراره سر این بحث بشه و همه یادشون بره اول چه شبهه ای وارد کردی!

Metal Guard

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته که شما دنبال ادمهایی هستی که شک کنن.توش بحثی نیست!!!
اما این شبهه های شما حداقل برای من سالها قبل که دنبال حقیقت بودم و همه این سوالها رو میکردم برطرف شده و معلومه جای شکی نیست.

خب اول تاپیکت چی بود الان که یه شبهه دبگه وارد کردی؟؟؟همون اولی رو بچسب و فرافکنی نکن.برا این موارد هم یه تاپیک دیگه بزن دوستان در خدمتن
حتما قراره سر این بحث بشه و همه یادشون بره اول چه شبهه ای وارد کردی!
:gol::gol::gol:

دوستان در راستای تاپیک اگه بحثی دارید بفرمایید و اگر بازم سوال دارید یا در مورد آیه ای بحث دارید تاپیک جدید ایجاد کنید.
در مورد بحث سهیل گرامی و سجاد عزیز هر دو عزیز تا حدودی درست می فرمایند.
قرآن هم احتیاج به تفسیر داره هم نداره!
سهیل گرامی باید توجه بکنن که تفسیر به این معنی نیست که مفهومی از آیه ای ارائه کنند بر خلاف مفهومی که در ذهن خواننده هست.
در تفسیر شان نزول و دسته بندی نکات و بیان تاریخ و حوادث مربوط و .. هست که عده ای وقت گذاشتند و مطالبی مربوط به آیه رو ذکر کردند.
بنابراین اگر علاقه ای داشتید به کسب اطلاعات بیشتر از یک آیه به تفسیر رجوع می کنید.
اما خود قرآن ذکر کرده که این کتاب رو برای پند آسان کرده. یعنی از اون عرب جاهل تا انسان دانشمند همه می تونن راه هدایت و رستگاری رو از قرآن درک کنند.
موفق باشید....

peggijaan

عضو جدید
مردان، سرپرست و نگهبان زنانند، بخاطر برتريهايى كه خداوند (از نظر نظام اجتماع) براى بعضى نسبت به بعضى ديگر قرار داده است، و بخاطر انفاقهايى كه از اموالشان (در مورد زنان) مى‏كنند. و زنان صالح، زنانى هستند كه متواضعند، و در غياب (همسر خود،) اسرار و حقوق او را، در مقابل حقوقى كه خدا براى آنان قرار داده، حفظ مى‏كنند. و (اما) آن دسته از زنان را كه از سركشى و مخالفتشان بيم داريد، پند و اندرز دهيد! (و اگر مؤثر واقع نشد،) در بستر از آنها دورى نماييد! و (اگر هيچ راهى جز شدت عمل، براى وادار كردن آنها به انجام وظايفشان نبود،) آنها را تنبيه كنيد! و اگر از شما پيروى كردند، راهى براى تعدى بر آنها نجوييد! (بدانيد) خداوند، بلندمرتبه و بزرگ است. (و قدرت او، بالاترين قدرتهاست.) (نسا34)

به نام خدا

1- آيه 3 سوره نساء : اگر بترسيد كه مبادا دربارهُ يتيمان مراعات عدل و داد نكنيد پس آن كس از زنان را به نكاح خود درآوريد كه شما را نيكو و مناسب با عدالت باشد. دو يا سه يا چهار(نه بیشتر) و اگر بترسيد كه چون زنان متعدد بگيريد راه عدالت را نپيموده با انها ستم كنيد پس تنها يك زن اختيار كنيد و چنانچه كنيزي داريد به آن اكتفا كنيد.

2- در آيه 11 : حكم شما در حق فرزندان شما اين است كه پسران دو برابر دختران ارث برندو...

3- آيه15 :زناني كه عمل ناشايست كنند 4 مسلمان را بر آنها بخواهيد. چنانچه شهادت دادند, در اين صورت آنها را در خانه نگه داريد تا زمان مرگشان فرا رسد. يا خدا براي آنها راهي پديدار گرداند و در آيه بعد گفته شده هر كس از مسلمانان عمل ناشايسته مرتكب شوند چه زن و چه مرد آنها را بيازاريد. چنانچه توبه كردند ديگر متعرض آنها نشويد. كه خدا توبهُ خلق مي پزيرد و نسبت به آنها مهربان است.

4- آيه34 : مردان، سرپرست و نگهبان زنانند، بخاطر برتریهایی که خداوند (از نظر نظام اجتماع) برای بعضی نسبت به بعضی دیگر قرار داده است، و بخاطر انفاقهایی که از اموالشان (در مورد زنان) می‏کنند. و زنان صالح، زنانی هستند که متواضعند، و در غیاب (همسر خود،)اسرار و حقوق او را، در مقابل حقوقی که خدا برای آنان قرار داده، حفظ می‏کنند. و (امّا) آن دسته از زنان را که از سرکشی و مخالفتشان بیم دارید، پند و اندرز دهید! (و اگر مؤثر واقع نشد،) در بستر از آنها دوری نمایید! و (اگر هیچ راهی جز شدت عمل، برای وادار کردن آنها به انجام وظایفشان نبود،) آنها را تنبیه کنید! و اگر از شما پیروی کردند، راهی برای تعدّی بر آنها نجویید! (بدانید) خداوند، بلندمرتبه و بزرگ است. (و قدرت او، بالاترین قدرتهاست.

اگه متن عربي اين جمله رو ببينيد نوشته "واضربوهن" يعني "(كتك) بزنيد" اما اون مترجم خدانشناس نوشته "تنبيه كنيد"، يعني "آگاه كنيد" پس به اين ترجمه هاي جديد هم نبايد اعتماد كنيد.

peggijaan

عضو جدید

ببين، اگه پيامبر اسلام زن بود، خيلي از اين آيه ها فرق مي كرد. من فكر مي كنم مهمترين دليل بسياري از مسائلي كه مطرح مي شه، مرد بون پيامبره.

david_danger

عضو جدید
خانوم ها بايد به خودشون افتخار كنن

خانوم ها بايد به خودشون افتخار كنن

من گفتم مخاطبش زنان باشن و نه اینکه در مورد زن باشه،خیلی فرق میکنه.
توی سوره نسا گفته زن باید اینکار را بکنه و اونکار و یا با زنان اینکار را بکنید اگ ان کار را کردند ولی ایا جایی گفته که ای زنان شما مثلا فلان حق را دارید یا ای زنان فلان کار را بکنید؟!!!!
سلام به نظر من نبايد بااين ديد به موضوع نگاه كرد كه قران فقط براي مردان است و چون از زنان دراون حرفي به اون صورت نشده( كه بعيد مي دونم )پس احكامش مربوط به زنها نيست و فقط بايد مردان به اون عمل كنند
نه
اينو ميشه اينطوري هم گفت كه مرد هابه نوعي مسول رفتار زنهاهستندواگر خداي نكرده زني پا به بي راهه گذاشت اولين نفري كه مقصره مرده به نوعي قران براي زنها صاحب و ولي گذاشته تا اونا رو از خطرات محفوظ نگه داره (البه خانوم ها هم نبايد كم كاري كنن)چون دوسشون داره واينو ميشه تو نماز خوندن زنها ودخترها ديد خداوند كريم اينقدر دوست داره زود با خانوم هاصحبت كنه كه از 9سالگي اونهارو هم صحبت خودش ميكنه;)

مهرایران

عضو جدید
دوست من مشکل شما اینه که نمی آین دلیل این همه ابهامتون را ریشه یابی کنین.شک و تردید در وجود خدا و عدالت خدا صحیح نیست.شما اول درباره این بحث کنین که آیا خدایی هست؟(که یقین دارم هست و امیدوارم شما هم به یقین برسین که خدایی وجود داره که توانمند و عادل هست).
اگر بتونین به این نتیجه برسین که خدای قدرتمندی وجودد داره خود به خود شک و تردید درشما از بین میره.دوست داشته باشین می تونم همونجور که خودم به این نتیجه رسیدم که خدایی هست همونجور اگر بتونم راهنماییتون کنم تا این ابهامات در شما از بین بره و خدای نکرده با پرسیدن همچین سوالایی در دیگرون ایجاد تردید نکنین.

مهرایران

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

اینم باحاله بخونین!

منظور این آیه کاملا مشخصه و نیاز به توضیح نداره.

مهرایران

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

مردان به خاطر قدرت بدنی و روحیه متفاوتی که نسبت به خانم ها دارن سرپرست و نگهبان زنان به شمار می آیند.
و قرآنبی دلیل نگفته که زنان خود را تنبیه کنید.در زندگی مشترک زن وظایفی داره مرد هم وظایف خودش را داره.بهتره قبلش1کم مطالعه درباره روحیات و وظایف مرد و زن بکنین.و از منابع معتبر چگونگی برخورد با زن در خانواده و اجتماع را از دیدگاه اسلام و معصومین بخونین.:smile:

مورگان

اخراجی موقت
زدن زن در اسلام در حد ناز كردن اوست ؛ يعني چه ؟
اگر مرد زنش را بزند ( البته زن ناشزه ) را بطور يكه كمترين تغيير رنگ ولو جزئي روي بدنش پيداشد ، بايد ديه دهد يا قصاص گردد
زن ناشزه زني كه پرخاشگر ، واهل تمكين نباشد وبس
زدن زن در اسلام توسط مرد حالت نمادين وحالت فگور گرفتن وبس
زن در اسلام ريحانه است ونه قهرمانه است
در اسلام اينقدر مقام زن بالا است كه پيامبر اكرم دست او را مي بوسد

وضعیت
موضوع بسته شده است.