یه سوال به ظاهر ساده

ensan1

عضو جدید
اگه در دست شما مثلا یک گردو باشه ،تمام مردم دنیا جمع بشن بگن تو دست شما مرواریده شما شک میکنید که تو دستتون گردو هست؟(خوب روش فکر کنید لطفا)

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه خب من میدونم گردوهه خب!!!
اینم از اون سوالا بودا!!!
نه کاربر گرامی

اتفاقا یه سوالی هست که کاملا فلسفی و مفصل هست و میشه روش ساعتها بحث کرد.البته نه ادمهای عادی بلکه متفکرین و صاحبنظران اهل فن.

mina jigili

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه در دست شما مثلا یک گردو باشه ،تمام مردم دنیا جمع بشن بگن تو دست شما مرواریده شما شک میکنید که تو دستتون گردو هست؟(خوب روش فکر کنید لطفا)

چون تمام مردم دنیا میگن بله شک میکنم .

ha_23

عضو جدید
درسته میگیم مروارید
این یه مبحث علمی ما تو روانشناسی اجتماعی داریم تحت عنوان همرنگی یا فشار اجتماعی
واقعا قبول میکنی که مرواریده.با ازمایشم ثابت شده

ghxzy

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
حضرت علي (ع) به فرزندشون امام حسن فرمودن:
اگر در دست تو يك سنگ گرانبها بود و همه دنيا جمع شدند و به تو گفتند كه اين سنگي بي ارزش است قبول نكن.وهمچنين اگر در دست تو سنگ بي ارزشي بود و همه دنيا بگويند كه سنگي گرانبهاست و تو ميداني كه اينطور نيست باز هم باور نكن

Atefeh86

عضو جدید
خوب الان من می گم نه حرف اونارو باور نمی کنم، چون با چشم خودم دیدم که گردو هست، ولی مهم اینه که اگه توو این شرایط قرار بگیرم همین کارو می کنم یا نه.....!

pahlevoon 70

عضو جدید
معلومه بچه زرنگی هستی سوالت قشنگه نه ادم باس اینجا با اعتماد بنفس جلو همه واسه بگه ننننننننننننننننههههههههههه گررررررررررررررررررددووووووووووووووووو

roya.b

عضو جدید
میخواستم بگم شک نمیکنم ..........ولی یه چیزی به ذهنم رسید

واقعیت همه چیز اونی نیس که ما میبینیم...
پس یه کاری میشه کرد.........
من میشکنمش ... تا به باور برسم

چون وقتی یه صدفی رو نشونت بدن ....تو ذهنت اون 50 -50 میبینی ...شاید توش مروارید باشه شایدم نباشه ......

حالا گردو هم همینطور ......... با اینکه مطمئنم ولی اگه 1%هم شک کنم میشکنمش تا به ماهیت اصلیش برسم وبه خودم وهمه ثابت کنم اینی که دست منه واقعا چیه!!!!

آخرین ویرایش:

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
بستگی به ادمش داره
یکی حرف مردم روش اثر میذاره و کلا حالی به حالی میشه،یکی هم نه حرف بقیه تاثیر نداره رو تصمیم و حرفش.
من به شخصه اگه همه بگن مرواریده و تا یه ماه هم حرفشون رو تکرار کنن ،میگم گردو تو دستمه

legend.68

اخراجی موقت
هم گردو هم مروارید هرکدومش شکل و قیافه ی خاص خودشو داره
اگه گردو رو بشناسم نه شک نمیکنم

ensan1

عضو جدید
هم گردو هم مروارید هرکدومش شکل و قیافه ی خاص خودشو داره
اگه گردو رو بشناسم نه شک نمیکنم

نه دیگه شما مطمئن هستید گردویه،خودتون برداشتید....اما بحث این نیست اصلا بحث شک کردنه که آیا شک میکنه یا نه؟

ensan1

عضو جدید
دستمو باز میکنم ببینم شاید مروارید باشه!!

نگاه کنید موضوع دقیقا همین امضای شماست..."اندیشیدن یعنی اینکه گاهی با شجاعت بگویید نه....."

وقتیکه مطمئن هستی داخل دستت گردویه اگه هزار نفر هم بیان بگن مرواریده نباید قبول کنی

اگه مطمئن هستی که کارت درسته اما برخلاف سطح تفکر برخی افراد هست نباید جا زد....

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
نگاه کنید موضوع دقیقا همین امضای شماست..."اندیشیدن یعنی اینکه گاهی با شجاعت بگویید نه....."

وقتیکه مطمئن هستی داخل دستت گردویه اگه هزار نفر هم بیان بگن مرواریده نباید قبول کنی

اگه مطمئن هستی که کارت درسته اما برخلاف سطح تفکر برخی افراد هست نباید جا زد....

حرفتون درسته و یکی دیگر از دوستان هم حدیثی از امام علی (ع)اورد که نتیجه رو کامل کرد.

ensan1

عضو جدید
البته یه نکته ای هم که خیلی مهمه برای کسانی که دارای این روحیه زیبا هستند اینه که باید بسیار منعطف باشند و حرف و نظر همه رو گوش کنند اما خودشون تصمیم بگیرند و انتخاب کنند و فکر کنند اگر اینطور نباشه تبدیل میشیم به یک فرد خودخواه که فقط نظر خودشو قبول داره....یعنی کلا تسلیم حرف حق باشه

این شرط لازم و ضروری این روحیه هست .

خردبین

عضو جدید
کاربر ممتاز

من ابتدا از او می خواهم تعریف خود را از مروارید و گردو بگوید اگر تعریف یکسانی از مروارید و گردو داشتیم و او کماکان بر مروارید بودن گردو تاکید داشت آنگاه سخنش را نمی پذیرم و تردید نمی کنم. اما اگر او چیزی که صفات یک گردو را دارد مروارید می نامد من با او اختلاف نظری ندارم و سخنش را می پذیرم چرا که در حقیقت ما فقط بر سر نامش با یکدیگر اختلاف نظر داریم.

صبا68

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظورت از این سوال چیه
میخای وجود چیزی رو نفی کنی؟
خوب شاید اون یه نفر اشتباه کنه شایدم همه دنیا در اشتباه باشن
تا منظورشما چی باشه این مثال میخای با چی مقایسه کنی؟

parna wanna u

عضو جدید
اگه خودم برش داشته باشم و بهم بگن مرواریده:یا دارن شوخی میکنن یا دیوانن یا.....خب بگن من که درهرصورت میشکونمش اخرش میفهمیم.بگن مرواریده تا نشکوندمش و مرواریدو با چشم خودم نبینمو نبرم پیش کارشناس که تایید کنه مرواریده و واس احتیاط پیش یه کارشششششششناس و جواهر فروش دیگه هم نبرمش باور نمیکنم.
خب میشکونمش دیگه چون میخوام بخورمش اگه مروارید بود خب چه بهتر اگرم گردو بود بازم هیچ مشکلی نیست هردو خاصیت دارن یکی سلامتی یکی هم پوللللل.

East Power

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا بر فرض یکی توی گردو رو خالی کرده باشه توش مروارید گذاشته باشه اونوقت تکلیف چیه؟اینقدم نباید تعصب داشت دیگه...میزنی گردو رو میشکنی تا معلوم شه..........

اگه سوالت برعکس بود اصلا شک نمیکردم...

ensan1

عضو جدید
منظورم از این سوال اینه که گاهی اوقات در زندگی،ما به تفکر و آگاهی به حقیقت یک چیز میرسیم (که بیشتر در حوزه ی بینش و نوع نگاه) رخ میده و بر صحت مطلب اطمینان کامل داریم اما دیگران یا حتی نزدیکترین افراد ما را از رفتن به چنین راهی نهی میکنند یا سرزنش میکنند و با دلایلی که ما بر نا حق بودن و کامل و جامع نبودن آنها مطمئن هستیم ما را سرزنش میکنند و اینقدر گاهی اوقات سرزنش میکنند که ما از راه خود باز میگردیم

شاید این جمله استیو جابز هم روشن کننده ی بیشتر موضوع باشه

"یادتان باشد که زمان شما محدود است، پس زمانتان را با زندگی کردن تو زندگی بقیه هدر ندهید. هیچ وقت توی دام غم و غصه نیافتید وهیچ وقت نگذارید که هیاهوی بقیه صدای درونی شما را خاموش کند و از همه مهمتر این که شجاعت این را داشته باشید که از احساس قلبی تان و ایمانتان پیروی کنید."

ensan1

عضو جدید
من ابتدا از او می خواهم تعریف خود را از مروارید و گردو بگوید اگر تعریف یکسانی از مروارید و گردو داشتیم و او کماکان بر مروارید بودن گردو تاکید داشت آنگاه سخنش را نمی پذیرم و تردید نمی کنم. اما اگر او چیزی که صفات یک گردو را دارد مروارید می نامد من با او اختلاف نظری ندارم و سخنش را می پذیرم چرا که در حقیقت ما فقط بر سر نامش با یکدیگر اختلاف نظر داریم.

بله کاملا درسته به نظرم میشه گفت تعریفی درست برای حق پذیر بودن....

ensan1

عضو جدید
کثرت افراد موجود در یک مسیر دلیلی بر درست بودن مسیر نیست...

صبا68

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظورم از این سوال اینه که گاهی اوقات در زندگی،ما به تفکر و آگاهی به حقیقت یک چیز میرسیم (که بیشتر در حوزه ی بینش و نوع نگاه) رخ میده و بر صحت مطلب اطمینان کامل داریم اما دیگران یا حتی نزدیکترین افراد ما را از رفتن به چنین راهی نهی میکنند یا سرزنش میکنند و با دلایلی که ما بر نا حق بودن و کامل و جامع نبودن آنها مطمئن هستیم ما را سرزنش میکنند و اینقدر گاهی اوقات سرزنش میکنند که ما از راه خود باز میگردیم

شاید این جمله استیو جابز هم روشن کننده ی بیشتر موضوع باشه

"یادتان باشد که زمان شما محدود است، پس زمانتان را با زندگی کردن تو زندگی بقیه هدر ندهید. هیچ وقت توی دام غم و غصه نیافتید وهیچ وقت نگذارید که هیاهوی بقیه صدای درونی شما را خاموش کند و از همه مهمتر این که شجاعت این را داشته باشید که از احساس قلبی تان و ایمانتان پیروی کنید."
انتظارداشتم همینو بگی

بالا