[ گفت و گوی کنکوری ] - مطالعه گروهی ارشد مهندسی شیمی 95

saeed05

کاربر بیش فعال
این که بخواهیم همه درس ها رو تابستان بخوانیم از دور خیلی ایده ال و قشنگ بنظر میرسه ولی واقعا میشه اینکار رو کرد؟

حتما ساعت مطالع رو باید بالا برد چون بنظرم با پنج ساعت مطالعه در روز نمیرسیم که تموم کنیم دروس را

بعلاوه برای هر درس یک تایمی برای مرور و تست هم هست که در روز های بعدی که درس خوانده شده باید این تایم بهش اختصاص داده بشه خب این همین تایم باعث میشه باز کلی وقت گرفته شه

بنظرم اگر با این روش پیش بریم در اخر تابستان تمام دروس را نصفه و نیمه خواندیم و یا حتی اگر کامل تمام دروس رو بخوانیم در پاییز متوجه میشیم که هیچی بلد نیستیم چون تایم دوره و تست و خلاصه کردن درس رو بهش اختصاص ندادیم

این هم بگم که من هیچ تجربه ای ندارم در این زمینه ها پس شاید دارم اشتباه میکنم من فقط چند دقیقه این روش رو تصور کردم و حس کردم برای من مناسب نیست

با سلام
در تابستان نیازی به تست زدن نمی باشد.
بله من 6 درس رو تابستون تموم کردم. ( از 14 تیر تا 28 شهریور ) با روزی متوسط 5 تا 6 ساعت.

m@hdi13579

کاربر فعال
با سلام به همه دوستان
من الان ترم آخر هستم
توی تابستون هم باید برم کارآموزی و پروژه هم دارم
خواستم بپرسم اگه از اول شهریور شروع کنم به نظرتون خوبه؟؟
با توجه به اینکه دیگه کلاس ندارم و وقتم هم از اون موقع به بعد آزاده
توی دو درس ترمو و سیالات هم پایم ضعیفه اما بقیه درسا بد نیست
ممنون میشم از دوستان با تجربه اگه راهنمایی کنند

پسر شاه پریان

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام به همه دوستان
من الان ترم آخر هستم
توی تابستون هم باید برم کارآموزی و پروژه هم دارم
خواستم بپرسم اگه از اول شهریور شروع کنم به نظرتون خوبه؟؟
با توجه به اینکه دیگه کلاس ندارم و وقتم هم از اون موقع به بعد آزاده
توی دو درس ترمو و سیالات هم پایم ضعیفه اما بقیه درسا بد نیست
ممنون میشم از دوستان با تجربه اگه راهنمایی کنند

سلام دوست عزیز.

با توجه به اینکه شما کاراموزی و پروژه دارین میتونین از اول شهریور شروع کنید و حتی میتونید با برنامه ریزی صحیح بهتر از دیگران عمل کنید.چون وقت ازادتری دارین از مهر تا زمان کنکور.

بنظرمن کاراموزی و پروژه چیزی نیست که بخواد وقت شما رو بگیره برای خوندن کنکور اونم به میزان حداقل .

کاراموزی تقریبا 20 روز طول میکشه . تو این 20 روز شما میتونید از وقت های ازادتون بیشتر استفاده کنید.
پروژه کارشناسی هم که شما مدام به انجام دادنش نیستین .
پس می تونید از تیرماه هم شروع کنید و درسهایی که از نظر مفهوم مشکل دارین رو تو این بازه زمانی بخونید و از همان اول شهریور که استارت جدی میزنید دیگه مشکلی از بابت یادگیری مفاهیم نخواهیدداشت
از اون موقع کنکوری خوندن خودتون رو اغاز کنید

mahdisarlak

عضو جدید
راست میگن من خودم کاراموزیمو تو تابستون و پروزم تو مهر انجام دادم و مشکلی برام نداشت

فاطمه یاس

عضو جدید
کاربر ممتاز
توجه

توجه

با سلام خدمت مهندسان گرامی و دوستان خوبم و آرزوی موفقیت برای همگی شما :gol:

این تاپیک صرفا برای مطالعه ی گروهی و پرسش و پاسخ های درسی و مشاوره ای عزیزان کنکوری ایجاد شده است.

لطفا به قوانین زیر احترام بگذارید :

1- از توهین به دیگر کاربران محترم و به کاربردن الفاظ نامناسب خودداری فرمایید.
2- اکیدا از تبلیغات مؤسسه یا اشخاص خاص خودداری فرمایید.
3-لطفاً در هنگام جواب دادن به سوالات از به کار گیری الفاظ و جملاتی که باعث دلسردی کاربر سوال کننده شود خودداری فرمایید.

:warn: تذکر : تمامی پست های ارسالی که حاوی تبلیغات یا بحث های خارج از موضوع تاپیک هستند حذف شد !!‌
در صورت تکرا مجدد و بی توجهی به قوانین وضع شده ، پست مربوطه حذف و با کاربر مربوطه برخورد خواهد شد
در صورت مشاهده هر گونه بی احترامی به كاربران دیگر با كاربر مربوطه برخورد خواهد شد.

مهم : قوانین گفته شده از قوانین باشگاه هستند و برای ایجاد آرامش در تاپیک میباشد.!

پ.ن : از ادامه ی بحث های پیش آمده جدا خودداری فرمایید !

از توجه شما سپاسگزارم .:gol:

پسر شاه پریان

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نمیتونم واقعیت ها رو نگم تا زمانی که بهمون اجازه" ازاد صحبت کردن بدون تنش" رو ندن من از طریق پیام خصوصی به عزیزان کمک می کنم.
چون خود من هم یه روزی مثل همین بچه ها بودم نمیتونم خودم رو جدا کنم .
نمیتونم ببینم یک نفر اینجا بخاطر مساله مالی داره نابود میشه بخاطر یک سری مسائل.

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام بچه ها.

لطفا رعایت کنید. اگر در مورد موسسات مختلف صحبت کنید فقط و فقط تجربه شخصی خودتون رو بگید! اگر موسسه رفتید میتونید ازش تعریف کنید ولی به حرف های بقیه دوستان هم احترام بگذارید.
یادتون باشه هدف همه ما اینجا چیه! اینکه یا کنکور دادیم و میخوایم بقیه اشتباهات ما رو نکن. ویا میخوایم کنکور بدیم و نیاز به راهنمایی بقیه داریم. پس در ارامش کامل سر مسائل مختلف با هم گفتگو کنید و بحث های حاشیه ای رو کنار بذارید.
اگر کسی با لهن بدی جواب شما رو میده لطفا شما دیگه ادامه ندید و پست ایشون رو گزارش بدید.
تا جای ممکن کار مدیریتی اینجا سعی میکنه پست های کاربران رو پاک نکنه و اخطاری نده! چون هرکسی حق گفتن نظر خودش رو داره. ولی اگر توهینی به کسی بشه حتما برخورد میشه!

با تشکر از صبر و شکیبایی شما :gol:
با ارزوی موفقیت برای کنکوری های عزیز.
این پست و پست خانوم فاطمه یاس هم بعد از شکل گیری دوباره روند درست تاپیک حذف میشن.

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
من نمیتونم واقعیت ها رو نگم تا زمانی که بهمون اجازه" ازاد صحبت کردن بدون تنش" رو ندن من از طریق پیام خصوصی به عزیزان کمک می کنم.
سلام دوست عزیزم.
لطفا هرگونه راهنمایی دارید در همین تاپیک کنید تا همه دوستان استفاده کنن. خیلیها هستن که مطالب بچه ها رو میخونن ولی خب نظری نمیدن و فقط استفاده میکن. پس لطفا در همین تاپیک به دور از هر حاشیه ای به فعالیت خوبتون ادامه بدید.

البته این نکته رو هم بگم که اینجا کسی بر کسی برتری نداره و همه ازادن نظراتشون رو بگن.
ولی باز تکرار میکنم. اگر حرف کسی حرف غیر منطقی میزنه و یا توهین میکنه خواهشا جوابش رو ندید! توهین ها رو هم میتونید گزارش بدید تا با کاربر مورد نظر برخورد بشه.

ممنونم :gol:

rotbebartar

عضو جدید
دوست عزیز من
منم فکر می کنم صحبت های دوست خوبم خانم فاطمه یاس و پوریا عزیز درسته واقعا فضای سایت به سمت مطالب خوبی نمیره
من فکر نمی کنم منظور دوستان این باشه که ما نمی توانیم حرفامون رو راحت بزنیم بلکه منطورشون اینه که تجربیاتمون رو با احترام به دیگران منتقل کنیم.
اگه کسی آزمون x رو شرکت کرده و به نظرش خوب بوده میتونه اون رو به همه بچه ها بگه ولی دلیل نداره آزمون های دیگر رو با توهین له کنه تا بگه آزمونی که من رفته بودم خوب بوده . در مورد کلاس و جزوه و کتاب هم همین طور.
واقعا خیلی بحث ها داشت از ادب دور میشد و این اصلا چیز درستی نبود.

sambastian

عضو جدید
برای اینکه فضا عوض شه

سوالی که ذهن منو درگیر کرده چند وقته نحوه مرور و دوره کردن و خلاصه برداری هست

1. بعضی ها میگن دو روز بعد خوندن دوره کنید و بعضی میگن شب همان روز

کدومش درسته بنظرتون ؟

2. بعد در مورد خلاصه برداری هم باید بعد خواندن باشه یا روز بعد؟ باید از کتاب نگاه کنیم یا از ذهن خودمون خلاصه ها رو بنویسیم

3. برای مرور باید کتاب رو بخونم یا خلاصه ها رو؟

من فکر کنم سوال خیلی ها باشه من تا حدی به جوابشون رسیدم ولی بیان این موارد در اینجا خالی از لطف نیست .

فاطمه یاس

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای اینکه فضا عوض شه

کدومش درسته بنظرتون ؟

2. بعد در مورد خلاصه برداری هم باید بعد خواندن باشه یا روز بعد؟ باید از کتاب نگاه کنیم یا از ذهن خودمون خلاصه ها رو بنویسیم

من فکر کنم سوال خیلی ها باشه من تا حدی به جوابشون رسیدم ولی بیان این موارد در اینجا خالی از لطف نیست .

1- دوره کردن انواع مختلفی داره که بسته به شرایط فرد و مفهومی یا حفظی یودن درس تغییر میکنه !
فرمول ها یا مثلا لغات زبان ( در صورت خواندن زبان ) میشه جی برگ نویسی کرد و خیلی خوبه که هرشب نیم ساعت قبل خواب مرور بشه
یه روش دیگه ی مرور هم هست که خیلی بیشتر تایید میشه به روش جعبه لایتنر هست :
به این صورت که بر فرض شما یه جدول برنامه نویسی دارید که در اون شنبه راکتور میخونید . هر تعداد صفحه ای رو که خوندید،24 ساعت بعد مرور میکنید(مرور اول)، 3 روز بعد از مرور اول دوباره مرور میکنید( مرور دوم). ا هفته بعد از مرور دوم مجدد مرور ( مرور سوم). 3 هفته بعد از مرور سوم... و 1 ماه بعد ...
اجرای این برنامه کمی وقت گیره ولی به مرور زمان متوجه میشید که هربار که میخواید مرور کنید درس ها یادتون هست و وقتی که د رهر مرور صرف میشه نصف زمان مرور قبلی خواهد بود و مطمئن هستید که اطلاعات وارد حافظه بلندمدت شده اند
توضیح مرور به روش جعبه لایتنر رو خیلی کلی در اینجا قرار دادم البته دوباره متذکر میشم که خودتون میتونید تغییراتی در اون بدید مثلا شاید با توجه به توانایی هاتون تمایل داشته باشید که هر شب فرمول ها رو مرور کنید . پیشنهاد میکنم پست های بعدی رو هم ببینید .

2-خلاصه نویسی بهتر است به این شکل باشه : شما هر درسی رو که میخواید شروع به خوندن بکنید حتما قبلش تعیین رمان تعیین کنید . مثلا : من در 1 ساعت باید 6 صفحه راکتور رو بخونم .. در این زمان شما زیر نکاتی که به نظتون مهم میاد رو خط میکشید یا مثلا در حاشیه جزوه ممکنه خودتون هم یه نکته ی خاص اضافه کنید .. بعد میتونید به سراغ تست ها برید و تعدادی رو نگاه کنید این طوری متوجه میشید که کدوم مباحث مهم تر هستن و احتیاج به تمرکز بیشتری دارن پس در نتیجه خیلی بهتر میتونید خلاصه خودتون رو تهیه کنید ...
خلاصه نویسی حتما باید در همون روز انجام بشه .
بهترین روش هم اینه که شما تا حد امکان خلاصه ها رو به زبون خودتون بنویسید یعنی بعد خوندن یه پاراگراف عیناً اون رو وارد خلاصه ها نکنید بلکه سعی کنید هرچی برداشت میکنید رو به زبون خیلی ساده یادداشت کنید .

3- برای مرور خلاصه ها رو میخونید و جایی که فکر میکنید اون مطلب رو فراموش کردید و از خوندن خلاصه ها خوب متوجه اون موضوع نمیشید میتونید دوباره به کتاب یا جزوه مراجعه کنید .

:gol:

یه نکته ی دیگه ای هم اضافه کنم : شما 1 هفته رو آزمایشی با روش های مرور مختلف درس بخوندید تا بهتر بتونید برنامه ریزی کنید ! کاری که خیلی از دوستان انجام میدن .

rotbebartar

عضو جدید
برای اینکه فضا عوض شه

کدومش درسته بنظرتون ؟

1- من فکر می کنم چند روزی باید از خوندن بگذره بعد دوره کنیم و اگه دیدیم خیلی چیزها یادمون رفته نشون میده درست نخوندیم و باید دوباره درس رو بخونیم
2- به نظرم خلاصه برداری رو روز دوره انجام بدیم بهتره
3- برای اولین دوره خوندن کتاب بهتره ولی بعدا اگه خلاصه ها رو بخونیم بهتره روزهای آخر هم که فقط خلاصه میخونیم
البته این ها نظر منه یعنی من پارسال اینجوری خوندم حالا دوستان دیگر هم نظر بدن

فاطمه یاس

عضو جدید
کاربر ممتاز
1- من فکر می کنم چند روزی باید از خوندن بگذره بعد دوره کنیم و اگه دیدیم خیلی چیزها یادمون رفته نشون میده درست نخوندیم و باید دوباره درس رو بخونیم
2- به نظرم خلاصه برداری رو روز دوره انجام بدیم بهتره
3- برای اولین دوره خوندن کتاب بهتره ولی بعدا اگه خلاصه ها رو بخونیم بهتره روزهای آخر هم که فقط خلاصه میخونیم
البته این ها نظر منه یعنی من پارسال اینجوری خوندم حالا دوستان دیگر هم نظر بدن

معمولا میگن اولین دوره بعد از 24 ساعت باشه چون طبق منحنی فراموشی ، درصد بیشتری از مطالب در این بازه زمانی از بین میرن چونکه در حافظه کوتاه مدت قرار دارن ولی بعد دوره به مرور زمان وارد حافظه بلند مدت میشن.
خلاصه برداری رو اگه روز دوره انجام بدیم ، دوره ها از چه منبعی خونده میشه ؟ یعنی منظورتون اینه که روز دوره خلاصه قبلی خونده میشه و بعد خلاصه ی درس جدید رو انجام میدیم ؟
اینکه میگن همون روز خلاصه رو انجام بدید فکر میکنم به این خاطر هست که ذهن آمادگیه بیشتری رو داره .

کتاب رو که همون موقع میخونیم و اگه نکته ی خاصی داره خلاصه میکینم ! موقع مرور اگه نکته هایی که خوب یاد نگرفتیم رو از کتاب بخونیم بهتر نیست! در واقع خیلی ها این رو گفتن که مراجه به کتاب در صورت فراموشی باشه..

این صجبت ها نقض صحبت های شما نبود ! فقط بر حسب تجربه گفته شد و اینکه سوالاتی پرسیدم تا شما بیشتر توضیح بدید تا مسئله برای دوستان بهتر جا بیفته :gol:

rotbebartar

عضو جدید
معمولا میگن اولین دوره بعد از 24 ساعت باشه چون طبق منحنی فراموشی ، درصد بیشتری از مطالب در این بازه زمانی از بین میرن چونکه در حافظه کوتاه مدت قرار دارن ولی بعد دوره به مرور زمان وارد حافظه بلند مدت میشن.
خلاصه برداری رو اگه روز دوره انجام بدیم ، دوره ها از چه منبعی خونده میشه ؟ یعنی منظورتون اینه که روز دوره خلاصه قبلی خونده میشه و بعد خلاصه ی درس جدید رو انجام میدیم ؟
اینکه میگن همون روز خلاصه رو انجام بدید فکر میکنم به این خاطر هست که ذهن آمادگیه بیشتری رو داره .

کتاب رو که همون موقع میخونیم و اگه نکته ی خاصی داره خلاصه میکینم ! موقع مرور اگه نکته هایی که خوب یاد نگرفتیم رو از کتاب بخونیم بهتر نیست! در واقع خیلی ها این رو گفتن که مراجه به کتاب در صورت فراموشی باشه..

این صجبت ها نقض صحبت های شما نبود ! فقط بر حسب تجربه گفته شد و اینکه سوالاتی پرسیدم تا شما بیشتر توضیح بدید تا مسئله برای دوستان بهتر جا بیفته :gol:
به نظرم دوره اولیه از روی کتابی که خوندیم باشه و خلاصه برداری هم از روی همون منبعی که خوندیم انجام بشه ولی روزی که داریم دوره می کنیم خلاصه برداری کنیم یعنی مثلا یک یا دو روز بعد خوندن درس

پسر شاه پریان

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای اینکه فضا عوض شه

کدومش درسته بنظرتون ؟

سال پیش یکی از دوستام بدون اینکه خلاصه نویسی کنه تونست رتبه 6 کسب کنه.وقتی ازش پرسیدم گفت فقط میدونستم کجاهای کتابم مهمه اونج رو میخوندم یعنی خلاصه نویسی روی برگه نداشت.
خلاصه نویسی از دید من چند نمونه هست.یه خلاصه نویسی حین خوندن جامع کنکور .یه خلاصه نویسی موقع جمع بندی کنکور.
خلاصه نویسی اول بهتره بعد از دوره اول باشه (منظورم از دوره اول مرور های تیکه تیکه هست نه مرور کل کتاب )بعد که کتاب به طور کامل تمام شد من توصیه نمیکنم که روی خلاصه هاتون بخونین حتی الامکان باز هم کل مطالب رو بخونین و برای مرور های تیکه تیکه از خلاصه های قبلی استفاده کنید تو این مراحل شما ممکنه جلوه های تازه تری از درس رو فرا بگیرید و میتونید به خلاصه اولیه اضافه کنید حتی ممکنه متوجه بشید مطالبی رو حذف کنین.

خلاصه ها بهتر هست مطالبی باشه که از تراوش ذهن شما ناشی میشه اینطوری شما بهتر میتونید یاد بگیرید.
برای مرور همونطور که قبلا گفتم بهتره از روی کتاب باشه . چون شما برای دور دوم هم مجبورید که مرور کنید

m@hdi13579

کاربر فعال
سلام دوست عزیز.

با توجه به اینکه شما کاراموزی و پروژه دارین میتونین از اول شهریور شروع کنید و حتی میتونید با برنامه ریزی صحیح بهتر از دیگران عمل کنید.چون وقت ازادتری دارین از مهر تا زمان کنکور.

بنظرمن کاراموزی و پروژه چیزی نیست که بخواد وقت شما رو بگیره برای خوندن کنکور اونم به میزان حداقل .

کاراموزی تقریبا 20 روز طول میکشه . تو این 20 روز شما میتونید از وقت های ازادتون بیشتر استفاده کنید.
پروژه کارشناسی هم که شما مدام به انجام دادنش نیستین .
پس می تونید از تیرماه هم شروع کنید و درسهایی که از نظر مفهوم مشکل دارین رو تو این بازه زمانی بخونید و از همان اول شهریور که استارت جدی میزنید دیگه مشکلی از بابت یادگیری مفاهیم نخواهیدداشت
از اون موقع کنکوری خوندن خودتون رو اغاز کنید
راست میگن من خودم کاراموزیمو تو تابستون و پروزم تو مهر انجام دادم و مشکلی برام نداشت

ممنونم دوستان:gol::gol::gol:

sambastian

عضو جدید
فقط 10% تخفیف داره که با تخفیفش شده 40500 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پیش فروش اگه بود باید تخفیفش بیشتر باشه که نییییییست
اره اینم حرفیه
کسی از دوستان موفق به خرید شده؟

• Like
واکنش ها: bb70

bb70

عضو جدید
اصلا میشه خرید؟؟یعنی کتاب آماده است؟؟ پس چرا بعضی ها میگن هنوز نیومده

861087518

عضو جدید
اصلا میشه خرید؟؟یعنی کتاب آماده است؟؟ پس چرا بعضی ها میگن هنوز نیومده

بله میشه خرید- آماده شده چون تازه اومده بیرون ممکنه دیگران هنوز متوجه نشدن ولی الان دیگه میشه تهیش کرد

• Like
واکنش ها: bb70

moein749

عضو جدید
سلام به همه دوستان
من ایشالا از فردا صبح میخوام کم کم شروع کنم
تابستون از با جزوه های پارسه جرم و عملیات - کاربرد - راکتور - حرارت شروع میکنم. بعد که یه چیزایی اومد دستم شاید رفرنس جرم و حرارت هم خوندم.
این برنامه رو از توصیه های دکتر سمیعی گهر کپی کردم. بشه که ایشالا قبول شیم!!!

SHM.IT

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان
تابستون از با جزوه های پارسه جرم و عملیات - کاربرد - راکتور - حرارت شروع میکنم. بعد که یه چیزایی اومد دستم شاید رفرنس جرم و حرارت هم خوندم.

ایشالا موفق باشید
تا اخر همینجور باانرژی جلو برین قبولین!
از من بشما نصیحت منابعتون رو خوب انتخاب کنین!!اگ منابع خوب باشن با تلاش قطعا رتبه دلخواهو میگیرین!
:D

sambastian

عضو جدید
سلام به همه دوستان

به امید خدا همه مون موفق میشیم
=======

بچه ها زمان ارشد مشخص شد اخر؟
اردیبهشت هست یا بهمن؟

بالا