گفتمان معماری ...

reza2011

عضو جدید
سلام دوست گرامی

فکر نکنم اصلا چنین بحثی که ما مهندسیم و شما نیستید ما خوبیم شما بدید:smile: باشه...بلکه موضوع سرگردانی دانشجویان معماری در دانش گاه های!!این مرز پر گهرست ،که به دنبال ذره بینی میگرده تا بتونه این اطلاعات و حوزه هایی که شاید به ظاهر هیچ ربطی به هم ندارن رو متمرکز کنه و بتونه از اونها استفاده کنه ...همون طور که فرمودید هر چیزی باید سر جای خودش قرار داشته باشه و هر سمتی دارای اهمیت خودش است با این نظرتون کاملا موافقم و همانطور که فرمودید هیچ وقت نمیشه بخش اجرایی و سازه ای رو از معماری جدا کرد جدا کردن این دو اصلا امکان پذیر نیست اما نکته ای که در ارتباط با مسئولیت گفتید درسته ولی ناقصه ...حفظ جسم انسان جزء بدیهی کار معمارهاست اما معماری از این حفظ کردن فراتر میره و با روح انسان و زیبایی شناسی هنر کار میکنه و همه چیز رو با این ذره بین متمرکز میکنه و همه کارها در این راستا قرار میگیره... از بحث مربوط به علوم انسانی و ارتباطش با معماری صرف نظر میکنم که خودش احتیاج به یه تاپیک جدا داره ( برای کسب اطلاعات بیشتر به 2 کتاب معماری و راز جاودانگی ...الگوهای استاندارد در معماری )از این دیدگاه معماری در پیشبرد فرهنگی و تعالی جامعه انسانی پر مسئولیت ترین رشته هاست

در درس تمرین های معماری که شاید نیاز به بحث اجرایی فعلا نباشه استاد از ما نحوه اجرای کار رو میپرسید پس فکر نکنم در بخش اجرایی مسئول تنها یک نفر باشه !
این بدیهی که طرحی که معمار پیشنهاد میده باید اجرایی باشه یا مهندس سازه بتونه با خلاقیت خودش اون طرح رو اجرایی کنه...مثل اجرای رستوران برج العرب دبی....
(معمار+ مهندس=ساختار) از آقای گلابچی فکر کنم بهترین کتاب در این زمینه باشه...،

اما متاسفانه شیوه غلط آموزش معماری در دانش کده ها!!!! باعث به وجود آمدن این مشکلات شده است....

دوست عزيزم كليت حرف من و شما يكيه ... من اين بحث رو از اول خوندم و يكي يكي پست ها رو نگاه كردم . صحبت سر اين بود كه واژه مهندس زيبنده رشته معماري هست ... و من گفتم كه با اين حرف و اين چنين بحث هايي كاملا مخالفم زيرا مسما هر كس به نفع رشته خودش راي ميده ولي توجه داشته باش دوست گلم به هر روي اهميت كارها داراي درجه بندي هست ... در جريان خلق يك پروژه بر فرض يك برج 13 طبقه رو مثال بزنيم اگر زمان كل طرح نقشه هاي معماري فرضا 2 ماه باشه 10 الي 15 برابر اين زمان به اجراي نقشه اختصاص خواهد داشت ... نميشه اين واقعيت رو انكار كرد كه سخت ترين بخش هر پروژه بخش اجرايي ان هست هم به سبب مسئوليت سنگين و هم خطرات پيش رو در اجراي يك پروژه ...
در اكثريت جميع كارهاي اجرايي هر زمان كه نقص يا مشكلي ديده بشه انگشت اتهام در اولين گام به سمت عوامل اجرايي نشانه خواهد رفت .

من معتقدم ما بايستي به واقيعت رشته هايي كه در اون تحصيل كرديم اذعان داشته باشيم . من خودم رشته عمران خوندم ولي هميشه معترفم رشته ها ي برق و مكانيك از نظر فهم و آموزش بسيار مشكل هستند ... اگر گفته ميشه رشته معماري رشته ساده تري در مقايسه با رشته هاي فني هست معنيش اين نيست كه اون دوست عزيزم بهش برخورد كه پس ما فقط نقاشي ميكشيم .. نه هرگز من چنين مقصودي رو نداشتم . يك مغز متفكر مثل ديويد فيشر هم رشته شما دوستان معماري هست . من معتقدم هر كس نبايد به اين چيزها اهميت قائل شد كه فلان رشته سبك يا فلان رشته سنگين يا فلان رشته داراي كلاس بالاتر هست . مسلما در جامعه هم نياز به مهندس هست هم نياز به نانوا هم نياز به رفتگر . كليه مشاغل داراي ارزش و احترام هستند . اونچه كه مهمه اينه كه در كاري كه در اون تخصص داريم بهترين باشيم . و متاسفانه باز هم ميگم كه روحيه اتحاد در بين ما مهندسين بسيار ضعيف هست . در بيشتر پروژه ها يكي از مشكلات بزرگ كه در نقشه ها ديده ميشود چيست ؟ عدم هماهنگي بين آرشيتكت و مهندس عمران و مهندس تاسيسات و ...

به هر شكل باز هم اين نكته رو خدمت شما عزيز متذكر ميشم كه در مورد بحث مسئوليت ها كه بحث شد بايد بگم كه مهندسين عمران چه در بخش محاسبه و چه در بخش اجرا مسئوليت حفظ جان كليه ساكنين داخل ساختمان رو چه در حين بهره برداري از ساختمان و چه در حين اعمال بار زلزله بر سازه بر دوش دارند . و همچنين تامين آرامش و راحتي و تامين زيبايي كه طبق گفته شما در مسائل روحي ساكنين تاثير گذار هست بر عهده آرشيتكت هاي محترم هست . البته طرح مهندسين معمار در حفظ جان ساكنين در حين اعمال بار زلزله تاثير گذار است . امروزه مشخص شده است كه بخشي از تلفات حين زلزله بر اثر سقوط اشيا و لوازم چون كمد و لوستر و آيينه تلويزيون و ... بر روي ساكنين نيز ايجاد ميشود . در كشور ژاپن به اين موضوع بسيار توجه شده و كليه لوازم داخل خانه به طريق قابل اطميناني مهار و از حركت آنان جلوگيري ميشود . دقيق نميدونم كه اين موضوع جزو مسئوليت هاي مهندسين معمار هست يا خير .

به هر شكل بايد از بچه هاي معماري تشكر كنم چون در طي اين بحث از ابتدا تا الان شاهد كوچكترين توهيني به ساير رشته ها نبوديم . اين شخصيت بالاي شما عزيزان رو ميرسونه و من به شخصه از فعاليت در تالار معماري بسيار خرسندم .

ensan1

عضو جدید
و متاسفانه باز هم ميگم كه روحيه اتحاد در بين ما مهندسين بسيار ضعيف هست . در بيشتر پروژه ها يكي از مشكلات بزرگ كه در نقشه ها ديده ميشود چيست ؟ عدم هماهنگي بين آرشيتكت و مهندس عمران و مهندس تاسيسات و ...

به هر شكل باز هم اين نكته رو خدمت شما عزيز متذكر ميشم كه در مورد بحث مسئوليت ها كه بحث شد بايد بگم كه مهندسين عمران چه در بخش محاسبه و چه در بخش اجرا مسئوليت حفظ جان كليه ساكنين داخل ساختمان رو چه در حين بهره برداري از ساختمان و چه در حين اعمال بار زلزله بر سازه بر دوش دارند . و همچنين تامين آرامش و راحتي و تامين زيبايي كه طبق گفته شما در مسائل روحي ساكنين تاثير گذار هست بر عهده آرشيتكت هاي محترم هست . البته طرح مهندسين معمار در حفظ جان ساكنين در حين اعمال بار زلزله تاثير گذار است . امروزه مشخص شده است كه بخشي از تلفات حين زلزله بر اثر سقوط اشيا و لوازم چون كمد و لوستر و آيينه تلويزيون و ... بر روي ساكنين نيز ايجاد ميشود . در كشور ژاپن به اين موضوع بسيار توجه شده و كليه لوازم داخل خانه به طريق قابل اطميناني مهار و از حركت آنان جلوگيري ميشود . دقيق نميدونم كه اين موضوع جزو مسئوليت هاي مهندسين معمار هست يا خير .

به هر شكل بايد از بچه هاي معماري تشكر كنم چون در طي اين بحث از ابتدا تا الان شاهد كوچكترين توهيني به ساير رشته ها نبوديم . اين شخصيت بالاي شما عزيزان رو ميرسونه و من به شخصه از فعاليت در تالار معماري بسيار خرسندم
.

ممنون از نظراتتون

روحیه اتحاد به این علت ضعیفه که مثلا خود من نمیدونم چرا باید در تنظیم شرایط محیطی 2 به اندازه یک مهندس مکانیک بدانم ..اصلا چرا ما باید قطر لوله را حساب کنیم؟ مگه اینها جزء وظایف تخصصی یک مهندس تاسیسات نیست
یک معمار چه چیزی باید از تاسیسات بداند..چگونه در این زمینه فکر کند؟ خیلی ممنون میشم از دوستان اگه پاسخ بدن؟ و من رو روشن کنن...

mojtaba.pm

عضو جدید
ایول خوشم اومد جالب اینجاس من رشتم معماریه ولی عاشق کار اجرائیم

ASDNA

عضو جدید
دوست عزيزم كليت حرف من و شما يكيه ... من اين بحث رو از اول خوندم و يكي يكي پست ها رو نگاه كردم . صحبت سر اين بود كه واژه مهندس زيبنده رشته معماري هست ... و من گفتم كه با اين حرف و اين چنين بحث هايي كاملا مخالفم زيرا مسما هر كس به نفع رشته خودش راي ميده ولي توجه داشته باش دوست گلم به هر روي اهميت كارها داراي درجه بندي هست ... در جريان خلق يك پروژه بر فرض يك برج 13 طبقه رو مثال بزنيم اگر زمان كل طرح نقشه هاي معماري فرضا 2 ماه باشه 10 الي 15 برابر اين زمان به اجراي نقشه اختصاص خواهد داشت ... نميشه اين واقعيت رو انكار كرد كه سخت ترين بخش هر پروژه بخش اجرايي ان هست هم به سبب مسئوليت سنگين و هم خطرات پيش رو در اجراي يك پروژه ...
در اكثريت جميع كارهاي اجرايي هر زمان كه نقص يا مشكلي ديده بشه انگشت اتهام در اولين گام به سمت عوامل اجرايي نشانه خواهد رفت .

... . و متاسفانه باز هم ميگم كه روحيه اتحاد در بين ما مهندسين بسيار ضعيف هست . در بيشتر پروژه ها يكي از مشكلات بزرگ كه در نقشه ها ديده ميشود چيست ؟ عدم هماهنگي بين آرشيتكت و مهندس عمران و مهندس تاسيسات و ...

...
به هر شكل بايد از بچه هاي معماري تشكر كنم چون در طي اين بحث از ابتدا تا الان شاهد كوچكترين توهيني به ساير رشته ها نبوديم . اين شخصيت بالاي شما عزيزان رو ميرسونه و من به شخصه از فعاليت در تالار معماري بسيار خرسندم .

ممنون از نظراتتون

روحیه اتحاد به این علت ضعیفه که مثلا خود من نمیدونم چرا باید در تنظیم شرایط محیطی 2 به اندازه یک مهندس مکانیک بدانم ..اصلا چرا ما باید قطر لوله را حساب کنیم؟ مگه اینها جزء وظایف تخصصی یک مهندس تاسیسات نیست
یک معمار چه چیزی باید از تاسیسات بداند..چگونه در این زمینه فکر کند؟ خیلی ممنون میشم از دوستان اگه پاسخ بدن؟ و من رو روشن کنن...

درود بر شما ؛

یکی از پر اهمیت ترین جایگاه هایی که یک معمار می تواند داشته باشد این است که علاده بر مسئولیت طراحی یک پروژه ، مدیر یک پروژه شود و یا در مرتبه ای پایین تر Co Ordinator یک پروژه شود. و مدیر پروژه باید یک احاطه کافی ( و نه احاطه کلی و حدودی ) به تمامی رشته های مربوط به امر ساختمان داشته باشد تا بتواند در موارد مختلف ، مهندسین رشته های دیگر را نقد کند ، به چالش بکشد و در نهایت بهترین تصمیم را برای پروژه بگیرد. و با وجود همین دروسی که ارائه می شوند در خوشبینانه ترین حالت تنها 10 درصد معمار ها به این احاطه در رشته های مکمل ساختمان می رسند.

شاید با کمی احتیاط بتوان گفت ، مهندس معماری که نتواند نقشه های سازه ، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی ، سیویل و . . . را بخواند و در نقشه های معماری از اطلاعات آنها استفاده کند ، اساسا مهندس نیست. با احترامی که برای همه مهندسین رشته های دیگر قائلم ، باید بگویم یکی از عواملی که یک مهندس حرفه ای معمار را فراتر از رشته های دیگر مهندسی می نماید همین احاطه معمار به علوم مهندسی مرتبط با ساختمان است . و از آنجایی که تعداد چنین معمارانی بسیار کم است ، در اغلب موارد ، دوستان مهندس عمران به بهترین نحو این خلا را پر کرده اند که البته این اتفاق یک چالش هم به بار می آورد . اینکه مهندس عمران با سواد بالای سازه ای دست به اجرای جزئیات گاه ساده و گاه پیچیده معماری می زند که نتیجه این امر لزوما همیشه مطلوب نیست.

البته در خصوص پروژه های خاص مثل سد ها ، نیروگاه ها ، جاده ها و . . . که بُعد سازه ای یا تاسیساتی یا سیویل آن بر بعد معماری برتری دارد ، فرایند مدیریت پروژه و هماهنگی ، متفاوت است و در اغلب موارد می بایست تحت نظر دوستان مهندس سازه و یا مکانیک یا برق و در مواردی سیویل باشد.

آخرین ویرایش:

alipiroozz

عضو جدید
ایول خوشم اومد جالب اینجاس من رشتم معماریه ولی عاشق کار اجرائیم

لنگه ي خودمي .;)چه اشكال داره اين دو تا رو در كنار هم بزاريم و جلو بريم ؟

الان ما استاد داريم عمرانيه عاشق كار اجرايي ولي طراحي هم ميكنه در حد تيم ملي .

چه اشكال داره ؟

اصلا تو اين زمينه هم نه .تو زمينه هاي ديگه هم آدم بايد همينطوري باشه .دكتر حسابي رياضي . نجوم . فيزيك . هزار تا زبان و ... بلد بود .از ارزشش كم شد ؟ولي تو كار خودش فيزيك بهترين شد .
ما كه نميتونيم حسابي بشيم ولي چه اشكال داره سعيمونو بكنيم ؟(البته كسي بخواد ميتونه بشه)

PADIDE 89

عضو جدید
اي دوست عزيز كه اين تاپيك رو زدي اينو بدون كه تا وقتي از اين بحثا دست بر نداريم و ندونيم عمران بدون معماري يعني كشك ، نتيجه اين مي شه كه تو مملكت به جاي مهندسين عمله هاي افغاني كار مي كنند .:surprised:

maryam28

عضو جدید
خدایان دروید همراهت .... آفرین مرهبا... هم تایپیک عالی هم توجه بسیار دقیقت ... ممنونم

با معماری شوخی نداریما:biggrin:
خواهش میکنم،
این تاپیک همه معمارها و همه افرادیه که آینده براشون مهمه
امیدوارم یه تغییری حداقل توی خودم به وجود بیاره:confused:

منتظر شنیدن نظرات دوستان هستم:gol::gol:

andisheh.ahoura

عضو جدید
دنبال پرتقال فروش نگرد عدم مدیریت نامناسب در نظام باعث گردیده که بزرگترین خلل و چالشها هم در معماری کشور و هم درنظام سازندگی کشور بوجود بیاد نمیشه کسی رو مقصر گرفت متاسفانه بیسوادی مسولین و عدم برنامه ریزی مناسب باعث میشه >>>>>

Seti.Star

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا...دنبال پرتقال فروش نگردین...اصلا همه در این امر دخالت دارن.....وقتی کسی به بناهای باارزش و تمدن این مملکت توجه نکنه...دیگه چی آخه:cry:

EA.Designer

عضو جدید
واقعا...دنبال پرتقال فروش نگردین...اصلا همه در این امر دخالت دارن.....وقتی کسی به بناهای باارزش و تمدن این مملکت توجه نکنه...دیگه چی آخه:cry:

بدو بیا پرتقال دارم خفن... حراجش کردم آتیش زدم به مالم....:w06:

عصر، عصر تمدن هاست، عصر علم و فن آوریه، عصر تکنولوژیه امـــــــــا معماری تو ایران برگشته به عصر غار نشین ها...!!!:wallbash:
معماری تو ایران واقعا بی سواد مونده، از مسئولین مربوطه تا کارفرما...!!!:w19:
حالا طفلکی معمار بیاد یه ایده، یه طرح اجرائیه عالی بده اما چه فایده کمتر کسی پیدا میشه بها بده..!!!:w45:

partala

عضو جدید
تلفیق معماری سنتی با معماری مدرن

تلفیق معماری سنتی با معماری مدرن

سلام دوستان عزیز معمار:w17:
هدف من از ارسال این تاپیک اینه که نظرات شما رو راجع به تلفیق معماری سنتی با مدرن بدونم و با اطلاعاتی که در اختیار همدیگه می ذاریم بتونیم معلومات خودمونو بیشتر کنیم.
لطفاَ نظراتتونو بگید.اگه سوالی دارید مطرح کنید و اگه اطلاعات یا عکس هم دارید، بگذارید.:w27:
متشکرم.:w40:

Seti.Star

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز معمار:w17:
هدف من از ارسال این تاپیک اینه که نظرات شما رو راجع به تلفیق معماری سنتی با مدرن بدونم و با اطلاعاتی که در اختیار همدیگه می ذاریم بتونیم معلومات خودمونو بیشتر کنیم.
لطفاَ نظراتتونو بگید.اگه سوالی دارید مطرح کنید و اگه اطلاعات یا عکس هم دارید، بگذارید.:w27:
متشکرم.:w40:

سلام..دوست عزیز..ممنون از مطرح کردن این بحث ...فکر کنم..یه جا دیگه ام تو تالار راجع به این موضوع صحبت شده باشه..
خوب از دوران پایان روزگار قاجار و همراه شدن با شیوه معماری اروپایی...خیلی از تغییرات تو معماری اصیل و سنتی ایران به وجود آوردن..که نظیرش..ایونهای جلو زده در طبقه دوم و رو به خیابون..که این اصلا تو معماری سنتی ایرانی درست نبوده و اصل درونگرایی رو برهم زده...یا خیلی لز لین قبیل مسائل که بعدها هم تو دوره پهلوی اول و دوم خودشو نشون داده

اگه هم بخوایم راجع به معمارای که شروع کردن این موضوع رو و تحت تاثیر معماری اروپایی بودن ..وارتان هاوانسیان یکی از اون معمار هاست و البته معمارای خارجی هم بودن مثل آنده گدار که کارای شایسته ای از خودشون جا گذاشتن.
تو پهلوی اول هم دیده میشه که معماری پارسی رو (شیوه بناهای هخامنشی)از سبک اونها استفاده شده (مثل بانک ملی فردوسی...)و نمونه های دیگه..

اما تو دوره نزدیکتر به ما هم آقای هوشنگ سیحون که من کاراشو دوس دارم!تو این تلفیق سنتی و مدرن کارای خوبی از خودشون یادگار گذاشتن..

کلا اگه بشه که با شناخت درست اصول معماری قدیم معماری جدیدی ساخت خیلی عالیه نه اینکه بناهایی که میسازند و الان فقط به دید بنا بودنشون احداث کنن..تو گذشته اصل به پابرجایی و ماندگاری بود الان چی......

partala

عضو جدید
عزیزم ممنون از اطلاعات و نظرت............:w27:
راستش من تلفیق این دو معماری رو خیلی دوست دارم.نمی دونستم جای دیگه ای هم در موردش بحث شده.
با نظرت موافقم.ساختمونهایی که الان ساخته می شه نه تنها از اصل پابرجایی و ماندگاری پیروی نمی کنن،حتی هیچ آرامش و آسایش خیالی در اونها احساس نمی شه.و ساخت بناهای امروزی صرفاَ به این دلیله که فقط ساخته شده باشن و نه به این دلیل که مکانی برای زندگی و آسایش افراد باشن.
در قدیم پایه ریزی هر بنا هدف مشخصی رو به همراه داشت و در اونها احساس آرامش زیادی وجود داشت.و در کنار اون از مقاومت و پایداری زیادی بهره مند بود.
به همین دلیل احساس می کنم اگه معماری سنتی رو وارد طرحهامون کنیم(هم در نما و هم معماری داخلی) می تونیم تا حدودی اون معماری اصیل ایرانی رو زنده کنیم.

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
منم برنامه نویسی میکنم پس بیام رشته شما رو ببرم زیر سوال؟؟؟؟ از برق هم سر درمیارم. پس مهندس it هستم؟؟؟ خیلی از مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری رو هم پیش مهندس کامپیوتر هم می رم حل نمی شه آخرش خودم حل میکنم . پس مهندس کامپیوتر هم هستم؟؟؟ با مجموع این حرفها پس می شم مهندس it.
یکم بیشتر مطالعه کن من بعد شروع کن اظهار نطر دوست گرامی. سیلابس درسهای معماری برای خودش تعریف داره چه ربطی داره به اینکه شما چی می خونید ما چی می خونیم؟؟؟؟
واقعا حرفهات خنده دار بود یه بار دیگه خودت بخون:biggrin:

یاد بگیریم که هر رشته جدا است و مقایسه اش از اصل نادرسته. اونم با این منطق که نقشه خونه ما رو بابام کشیده.!!!!

سعید 12

کاربر فعال
...... حرف منطقی بزن ....

...... حرف منطقی بزن ....

گر زحال دل خبر داری بگو ..... ور نشانی مختصر داری بگو !!!

1.اول بشناس جای خود را بعد بگذار پای خود را

2.دوم..حرفی بزن كه چاقت كند، نه كه زاغت كند

3.به زبان معماری ..... آب ندیدن، موزه کشیدن خطاست.

4. زیاد بودن این افراد به این خاطره که ....

به هنر کوشند زانکه در عالم ....... قیمت آنراست کو هنر دارد ....
نه آنکه .... دارد

گر هنرمند ز اوباش جفائي بيند ................. تا دل خويش نيازارد و درهم نشود....!!! وگرنه ...

سنگ بد گوهر اگر کاسه زرين بشکست .............. قيمت سنگ نيفزايد و زر کم نشود

:w18:

آخرین ویرایش:

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
گر زحال دل خبر داری بگو ..... ور نشانی مختصر داری بگو !!! 1.اول بشناس جای خود را بعد بگذار پای خود را 2.دوم..حرفی بزن كه چاقت كند، نه كه زاغت كند 3.به زبان معماری ..... آب ندیدن، موزه کشیدن خطاست. 4. زیاد بودن این افراد به این خاطره که .... به هنر کوشند زانکه در عالم ....... قیمت آنراست کو هنر دارد .... نه آنکه .... دارد گر هنرمند ز اوباش جفائي بيند ................. تا دل خويش نيازارد و درهم نشود....!!! وگرنه ... سنگ بد گوهر اگر کاسه زرين بشکست .............. قيمت سنگ نيفزايد و زر کم نشود :w18:
کاملا درست است

akbar_es

عضو جدید
منم با نظر شمت موافقم من معماری سنتی رو دوست دارم چون معماری سنتی اهدافی رو که مدنظر داره خیلی فراترهستش
معماری سنتی به روح انسان فکر میکنه
به انسان آرامش میده

سعید 12

کاربر فعال
بچه های رشته معماری ...

بچه های رشته معماری ...

هنوز خيلي مونده معماري رو با اين دوتا رشته مقايسه كني نقاش يه همون ماكت ساز
هه هه خندمان گرفت . بهت پبشنهاد ميكنم يه سري به معرفي رشته ها بزن.رشته ي it رشته هست كه خيلي گستردگي داره و خيلي از درساي مهندسي برق و صنايع رو هم توي خودش ميگنجونه و يه يه رشته ي ميان رشته اي هست يعني ما داريم تو اين رشته نياز هاي مهندسين ديگه رو برطرف ميكنيم(يكي از كاراش) عزيز دلم دو دو تا چهارتا كه مال شماست و خيلي راحته رشته ي برق و مكانيك و it سه رشته ي سخت اول هستند توي دنيا.بشمار.
در واقع اين رشته يعني it صنعتيه كه دنيا بدون اون مثل دوران بوووووووووووووق عقب افتاده ميمونه. تازشم مثلا همين اتوكد شما كار كيه كار مهندسين محترم برنامه نويس و نرم افزار ماها هستش.صرف دوتا نقاشي كه نميشه گفت مهندسي. والله باباي من رشتش اقتصاده ولي نقشه ي خونمو رو اون طراحي كرده بايد ديد خيلي از نقشه هاي خيلي از مهندسين گرامي سر تر هست.بيشتر نميگم چون همه ميدونن
راستي شماها فك كنم رياضات مهندسي هم نداريد آره.همين دو دوتيي كه ميگيد.كه بچه ها از اول ابتدايي ازش ميترسن خوب بالاخره رياضي هست ديگه ابهت خودشو داره آره جونم آره

دوستان منو ببخشید .که جوابشو میدم .... شاعر میگه .... چو دشنام دهی سخن نیک نشنوی .

مهندس محترم برنامه نویس .... متاسفم براتون .... کاش به جای اینکه یادتون بدن دو دوتا میشه چهارتا یادتون میدادن

سختی کاری ملاک بر برتری نیست ..... یه حیوانی که بار سنگینی رو میبره کار سختی انجام میده .... ولی نمیشه گفت برتر از کاری که تو انجام میدی .....

حیوانات اصولا بار میبرن .... ولی انسانها از اون بار استفاده میکنن .... قرار نیست ما بار ببریم ....

کاری که بچه های معماری انجام میدن هیچ نرم افزاری نمیتونه انجام بده .... شما اگه واقعا میتونستید یه نرم افزار اختراع میکردید که یه زمین بهش

بدی .... یه ساختمون . توش طراحی کنه ..... شما اگه کامپیوترو از تون بگیرن دیگه حرفی واسه گفتن ندارید ....

ولی تو تمام ابزار معماری از خط کش گرفته تا کامپیوتر از ما بگیر ... ما با انگشت خودمون روی خاک برات طرح میزنیم .... هنر اونه که از هیچی چیزی به

وجود بیاری .... مثل خلق دنیا و انسان توست خدا ..... به همین خاطر شاعر با تعجب میگه ..... اين عجب کين رنگ از بي رنگ خاست

چرا بچه های معماری ریاضی زیاد ندارن ؟ جواب .... چون ما بیشتر از این ریاضی احتیاج نداریم .... بهتر بگم ریاضی در جواب دادن به معماری عاجزه ....

فراموش نکن هیچوقت یه کار هنری با محاسبه بدست نمیاد ..... کاری که یه نرم افزار ساده بتونه انجام بده نشون دهنده اینه که اون کار یه مسیر

مشخصیو طی میکنه و به جواب میرسید .... ولی معماری مسیر مشخصی نداره که به نرم افزار بدی بعد انجامش بده .... پس معمار کاری رو میکنه که

فقط از دست معمار بر میاد نه نرم افزار

اول برو تفاوت نقاشی و طراحی رو بفهم ..... بعد حرف بزن

آیا نقاشی کار ساده ایست ؟ گر تو بهتر میزنی بستان بزن این عکسو واسم بکش ... این تابلو قیمت نداره چی رو میرسونه ؟ اینو میرسونه که کار هر بز نیست خرمن کوفتن .....

kmlzguf5ls0xm7xi0p.jpg
فراموش نکن اول نیاز بشر بعد از خوردن سرپناهه نه نرم افزار .... اتفاقا تمام مشکلاتی که دنیای امروزی داره به خاطر این نرم افزاراست .....

تمام زیباییه یه کار هنری به خطاهاییه که تون اون دیده میشه ..... امروزه دستگاها و نرم افزارای موسیقی زیادن ... بدون اینکه نوازنده ای وجود داشته

باشه آهنگ میسازن یه شبه ..... ولی این آهنگارو یه هنرمند گوش نمیده .... چرا ؟ چون خطا نداره .... حس نداره ... مصنوعیه .... تا زشت نباشه

زیبا بی معنیه .... ایندوتا رو که یه نواز نده کنار هم میزاره اونوقته که به شنیدن اون افتخار میکنه ..... و دیگران لذت می برن .

آخرین ویرایش:

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
جالب قضیه اینکه امثال این دوست گرامی هم خودشون واقعیت رو می دونن اما باز دوست دارن نظر بدن. جالب اینجاست که من هیچ وقت ندیدم اول بچه های معمار ادعا داشته باشند. همیشه اول امثال این دوست مون رسیده نرسیده تا یه معمار می بینن می گن :" فکر کردید خیلی مهم اید؟ ما مهم تریم"!!!!:biggrin: آخه یکی نیست بگه ما که ادعایی نداریم!!!!! بزارید ادعا کنیم بعد شروع کنید:biggrin: نمی دونم امثال ایشون از معمارا لج شون میگیره؟؟!!!:eek:

s.samaneh

عضو جدید
من هنوز درسم تموم نشده ولی در حال حاضر کارم طراحی و اجرای دکوراسیون داخلیه و این کارو دوست دارم.;)

s.samaneh

عضو جدید
من توی کار از پرسش نامه استفاده میکنم تا بتونم از نظر و خواسته های کارفرما مطلع شم این کار خیلی بهم در طراحی کمک میکنه.

aminvood1

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نظرم اينه که کارفرما ميتونه اثرگذار باشه،خيلي خيلي زياد!
اما چون خودم تا به حال تجربه کار رسمي با کارفرما رو نداشتم(ترم 5 هستم) ميخوام صحبت هاي سام.اف ميلر در کتاب روند طراحي رو به عنوان بخشي از پاسخ اين سوال براتون بذارم
شکي نيست که نوشته هاي اين معمار و نويسنده ي خوب براي همه مون مفيده،مخصوصا نمودار هاي گرافيکي جالبش...

1.jpg2.jpg

aminvood1

عضو جدید
کاربر ممتاز
اين هم دو تا نمودار ديگه اس در اين رابطه از همون کتاب
3.jpg4.jpg

aminvood1

عضو جدید
کاربر ممتاز
من طراحي رو دوست دارم،اما از جزييات ساختمان سازي و... چندان خوشم نمياد! ترجيح ميدم بيشتر در زمينه هاي نظري معماري فعاليت کنم،پژوهش،مقاله نويسي،نظريه پردازي،نقد معماري و...و در راستاي نظريه ها و پژوهش هام طرح هايي رو اجرا کنم
اعتقاد من اينه که بايد مباني نظري ما،فهم ما،قوه تحليل و بررسي ما خيلي بالا باشه که بخوايم طراحي کنيم،و طرحمون رو اجرا کنيم،حتما چنين عبارتي رو شنيدين که معماري مثل نقاشي نيست!مثل مجسمه سازي نيست! اگر از نقاشي خوشت نيومد تابلو رو بر مي گردوني،اگر مجسمه خوب نبود روش پارچه مي کشي، اما معماري چيزيه که واسش هزينه ي زيادي ميشه و اگر مناسب نباشه هر روز هزاران نفر که باهاش برخورد مي کنن آسيب ميبينن! از اين رو فکر مي کنم بايد به حد خيلي بالايي از اطلاعات رسيد و بعد طراحي کرد و طرحي رو اجرايي کرد
در اين بين چارلز جنکز و رم کولهاس رو ميتونم نمونه هاي مناسبي از اين نوع معمار ها ذکر کنم

منتوما

عضو جدید
سلام به دوستان هنرمند معمارم
دوستان اگر به پست شروع کننده تاپیک نگاه کنید هدف دادن اطلاعات و مشاوره هست , به منظور تبادل اطلاعات برای شناختن شاخه هایی مختلف شغلی و نه صرفا پرسیدن علائق شخصی
لطفا دوستان اگر در مورد علائقشون صحبت میفرمائید توضیحاتی هم طبق همین روند پست استارتر ضمیمه پست بفرمائید تا دیگر دوستان هم از صحبت هاتون استفاده کنند
سپاسگزارم

پ.ن: پست هایی که این شرایط رو ندارند غیرتخصصی و خارج از موضوع تاپیک تلقی میگردند
ممنون از تذکرتون.دوستان ما اگه بهشون توهین نشه اینجا رو با فیس بوک و... اشتباه گرفتن.من به عنوان طالب اطلات بیشتر بهد این همه تایپک چیزی دستگیرم نشد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

منتوما

عضو جدید
سلام یه همه عزیزانم خصوصا mm-enginer عزیز ( که هنوز اسمشو نمی دونم !!)

بحث بسیار خوب و عالی ای رو آغاز کردید . یکی از سوالهای اساسی برای اکثر آدمهایی که در حال حاضر دارن بدون هدفی که بشناسنش دارن فعالیت می کنن و بعد از خلاصی از دوره ایی که توش بودن تازه به این فکر می افتن که چکار باید بکنن .
سوالی که تعیین کننده تمام سرنوشت آدم هست و آینده انسان بستگی به اون داره. اگر بالاتر رو نگاه کنیم تمام زندگی آدم از این سوال اثیر می گیره ... چکار می خواهیم بکنیم ...
معماری ، دنیای بی حدو اتهایی داره که برای هنرمندانش راههای زیادی برای لذت از هنر و در کنار اون منفعت مادی داره . به همین لحاظ ، تخصص در رشته های مختلفش می تونه برای هر هنرمندی درآمدزا باشه . کسی که وارد رشته معماری شده و در اون تحصیل کرده نا خود آگاه از مسائلی در اجتماع رنج می کشه . ناخودآگاه مواردی رو می بینه که شاید عوام نبینن. مثل یک پزشک که در بطن جامعه مشکلاتی رو میشناسه که شاید هیچکدوم از ما حتی نتونیم اونها رو فرض کنیم .
برای همین یک معمار می تونه در رشته های تخصصی خاصی دست به نو آوری و خلاقیت بزنه. همون چیزی که رمز اول موفقیت هر معماره . ایده خوب ، بزرگترین رمز پیروزی در هر زمینه ای هست و نیازمند تفکر بسیار زیادیه.
معمولا اکثر آدمها 90 درصد کار می کنن و شاید 10 درصد فکر کنن. در حالی که این اعداد باید برعکس باشه . تا بتونه مفید فایده باشه .
معماری زمینه های تخصصی خاصی داره مثل : دکوراسیون داخلی ، طراحی و پلانینگ ، دکوراسیون نمایشگاهی ، طراحی فضای سبز و اند اسکیپ ، تا حدودی طراحی صنعتی در حد مبلمان و وسایل مورد نیاز دکوراسیون ، این رشته هایی پول ساز معماری هست که با توجه به موارد مختلفی که هر معمار می تونه به اونها دسترسی داشته باشه ، موفقیتش تضمین شده تر هست .
مثلا چنانچه در زمینه دکوراسیون داخل فعالیت می کنید باید از تمام متریالهای موجود بازار ، نحوه اجرا ، هزینه های اجرایی ، زمان اجرا ، محدودیتهای اجرا و گزینه های تخصصی در بعد فنی و اجرایی اون شناخت کافی داشته باشید تا برای طراحی در هر زمان بدون اتلاف هیچ وقتی قدرت محاسبه زمان و هزینه طراحی و اجرایی رو به طور کامل داشته باشید ...

( نکاتی هست که خوبه عنوان بشه برای همه دوستان ... بعد از مرخصی به تفصیل به این موضوع خواهم پرداخت ...)
ادامه دارد ...
ممنون از شما دوست عزیز

ایلناز71

عضو جدید
من عاشقه معماری اسلامی و بناهی تاریخی هستم.
دوس دارم برم مرمت آثار تاریخی. البته رشته های مرتبط با این علاقمو دقیقآ نمیشناسم. اگه کمکم کنید ممنون میشم.
ولی طراحی پلان رو هم خیلی دوس دارم. و به این عقیده دارم تا نقشه خونه خوب نباشه اون دیزاینره بد بخت هم گاهی نمیتونه بکنه. واسه همین نقشه کشیو ترجیح میدم.
اگه میشه گرایش های معماریو معرفی کنید. من واقعأ خبر ندارم ازش زیاد.
مرسی

s.samaneh

عضو جدید
من معماری داخلی رو گذروندم ،البته کلاسای ازاد.تو این رشته بازسازی ودکوراسیون داخلی ساختمان هدف اصلی بشمار میاد.البته تا حدودی باسازه هم اشنا شدیم.درسایی که گذروندم البته مهماش از نظر من:رنگ شناسی،نقشه کشی ،اتوکد،3dmax،مواد مصالح،طراحی فضای سبز،طراحی اداری، طراحی مسکونی،چیدمان و از همه مهمتر اسکیس بود البته بعد توی دانشکده وسیعتر اموزش دیدم ولی برای طراح داخلی شدن همون کلاسای ازادم جواب داد.

alipiroozz

عضو جدید
اقا كار فقط مترور .:D خيلي حال ميده يه شغل باحال و پول ساز و خيلي خطرناك !

طراحي هم خوبه .البته طراحي پروژه هاي بزرگ !

كار بايد حرفهاي باشه كارفرما بيوفته دنبالت نه تو بيوفتي دنبال اون .نه ؟!