گفتمان معماری ...

MEHDI.880

عضو جدید
سلام به همه

به نظر من معماران

چون که معماران هستند که با ندانم کاری و این جور مسایل باعث دخالت پیمانکاران بعضا بی سواد و عوامل شهرداری و ....

در کارهای تخصصی می شوند و اگر محکم از اول کار بایستند این مسایل بوجود نمی یاد

urmo

کاربر فعال
خیلی ها مقصر هستند اولین مقصر شهرداری است که نهادی است که پر هست از آدم های بی سواد و خلافکار و رشوه گیر سد معبر ساختمان که همه رشوه گیر هستن باعث رشد نابه هنجار شهرها شده و در حال نابودی طبیعت است
نفر دوم مقصر مهندسان عمران هستن چرا چون تا چند سال قبل کار طراحی با اونها بود و چند سالی هست که این کار رو دست معمارها دادن یعنی مهندسان عمران برا خودشون مثل یک مافیا بودن
نفر سوم ما خودمون هستیم و میدونیم چرا
نفر چهار نظام مهندسی است که قواعد اصولی برا طراحی نداره مثلا نما های ساختمانی ما هیچ کدوم با محیط هماهنگی نداره

another

عضو جدید
معماری اسلامی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

معماری اسلامی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:surprised:سلام بچه ها...
روزتون بخير... چون اصولا اينجا شب نيست! راستش ميخواستم بدونم اين واحد آشنايي با معماي اسلامي ... چي رو ميگه دقيقا؟
آخرش كه چي؟
راستش يه چيزي توي دلم هست... اينكه مگه ما جزء اولين و بهترين ها توي معماري نبوديم ؟ پس چرا حالا اينطوري ميشه داره؟
بچه ها تو معماري همچين واحدي رو بايد بگذرونن اما اختياريه... نه؟
خب اين چيزايي كه مي خونيم بايد يه تاثيري توي كارمون بذاره... يعني بايد تا حالا ميذاشته نه؟
چرا پس خيلي از معمارها توجهي به مفاهيم معماري اصيل ايراني و اسلامي ندارن؟
مگه چيز بدي بوده؟
چرا اينقدر ساده و در حد نيازهاي روزمره جسمي به خونه هامون مخصوصا نگاه ميكنيم؟!!!
ادم كه فقط جسمشو توي خونه نمياره ... ناسلامتي يه روحي هم داريم ... نه؟!!!
سلام
ما جز بهترین معماری ها بودیم اما الان نیستیم.چرا؟؟چونکه هرکی خواسته اسم دانشجو رو یدک بکشه اومده معماری میخونه بدون علاقه و استعداد.چه انتظاری میشه از اینجور معمارایی داشت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

maryam28

عضو جدید
خیلی ها مقصر هستند اولین مقصر شهرداری است که نهادی است که پر هست از آدم های بی سواد و خلافکار و رشوه گیر سد معبر ساختمان که همه رشوه گیر هستن باعث رشد نابه هنجار شهرها شده و در حال نابودی طبیعت است
نفر دوم مقصر مهندسان عمران هستن چرا چون تا چند سال قبل کار طراحی با اونها بود و چند سالی هست که این کار رو دست معمارها دادن یعنی مهندسان عمران برا خودشون مثل یک مافیا بودن
نفر سوم ما خودمون هستیم و میدونیم چرا
نفر چهار نظام مهندسی است که قواعد اصولی برا طراحی نداره مثلا نما های ساختمانی ما هیچ کدوم با محیط هماهنگی نداره

خلاصه اما کامل
واقعا همینه،یه جورایی میشه گفت همه عناصر دست به دست هم دادن تا معماری رو نابود کنن
ممنون از نظرتون

h@tef

عضو جدید
من همین شغلی که الان دارم رو دوست دارم.
دوست داشتم مدیریت کنم و شرکت خودم رو با ایده های خودم پیش ببرم.
الان هم مدیر داخلی یک شرکتی هستم که اکثر امور دست خودمه و با تمام قدرت برا پیشرفتش تلاش می کنم ولی بازار به قدری افتضاحه که نمی دونم چقدر بتونیم دوام بیاریم.
وقتی مسائل مالی مطرح میشه خیلی از دوست داشتن ها زیر سوال میره.مثلا من از معماری داخلی خوشم نمی یاد نه اینکه دوست ندارم بلکه این چیزهایی که در ایران به عنوان معماری داخلی اجرا میشه رو قبول ندارم.و فکر میکنم با اطلاعات و آگاهی بیشتری باید دست به این کار زد ولی فعلا معماری داخلی تو ایران رو بورسه و درآمد بدی هم نداره.خوب شما باشید یه کار معماری داخلی پیشنهاد بشه رد می کنید؟

milad.jalalvand

عضو جدید
پاسخ در چند جمله

پاسخ در چند جمله

ما هیچوقت معماری نداشتیم معماری ما همیشه تقلید بوده البته یه تقلید درست چون یه تقلید درست بهتر ازیه کار بده.حالام مدعی معماری جدید هستیم شاید اگه در گذشته زندگی می کردیم با منطقتر بودیم می رفتیم بازم مثل گذشته تقلید می کردیم از اونایی که از ما بهترن.تمام معمارای بزرگ دنیا از روز اول سبک نداشان یاد گرفتن تقلید درستو حسابی کنن.
ایرانیا تنبلن این بحثام هیچوقت به حایی نمی رسه.

mehrdadmi2004s

عضو جدید
معماری اسلامی، در واقع فهم فرم و عملکرد و معانی ساختمانهایی است که در یک دوره از زمان یعنی (قرون اول تا 14) هجری قمری به عبارتی از قرن 7 تا 20 میلادی در سرزمینهایی با حکومت اسلامی شکل گرفته اند . شناخت آن معماری و مشخصات مربوطه برای معماران مسلمان الزامی است ولی بهتر است که همه معماران با کلیه روشها و سبک های معماری آشنا باشند.
همانطور که یک آشپز نمی تواند بگوید من روشهای طبخ را بلد نیستم یک معمار هم نمی تواند بگوید من روشهای معماری را بلد نیستم.برای مطالعه بیشتر رجوع نمایید به کتابهای مختلف در زمینه مورد نظر

msp_777

عضو جدید
دوستان داستان این نیست
من تمام حرفاتونو خوندم همشو
این منفی نگری به موضوع معماری یه جور خودزنیه
ما هر جا کم میاریم زمینو به آسمون می دوزیم و کلی نق می زنیم
من می خواستم تاپیکی بزارم با عنوان دلایل عقب ماندگی معماری ایران معاصر اما به دلیل تشابه با این تاپیک نمی شه که باشه.
من دارم روی این موضوع مقاله می دم.
لطفا اگه میشه یکمی موضوع عوض کنیم.
این شاید جواب بده و نتیجه اما گفتن صرف مشکلات دردیرو دوا نمی کنه.
ممون از دوستان.

maryam28

عضو جدید
سلام
ما جز بهترین معماری ها بودیم اما الان نیستیم.چرا؟؟چونکه هرکی خواسته اسم دانشجو رو یدک بکشه اومده معماری میخونه بدون علاقه و استعداد.چه انتظاری میشه از اینجور معمارایی داشت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دقیقاااااااااااااا همینه
معمارای فعلی فقط اسمشون معماره
اسم معماری رو دارن
اما از معماری چیزی نمیدونن;)

asma.ap

عضو جدید
:smile:بجه ها كسي راجع به برنامه ريزي شهري و ايندش اطلاعات خوبي داره؟؟؟؟اخه ترم 9 ام و مردد واسه انتخاب ارشدم.طراحي هم زياد دوست ندارم شايد استعدادشو ندارم:smile:
سلام به معماران عزیز:
یکی از مشکلاتی که بعضیا دارن اینه که هنوز نمیدونن تو معماری که وسعتش خیلی زیاده میخوان چه شغلی داشته باشن و یا تو کدوم شاخه ادامه تحصیل بدن....
از شما دوستان عزیز میخوام که بگین چه شاخه ای از معماری رو میخواین ادامه بدین و هدف اصلیتون چیه؟یعنی دقیقا چه کاره میشین...تو اون شغل چه کارایی انجام میدین؟؟و باید تو چه چیزایی
قوی باشیم که اون شغلو انتخاب کنیم و موفق باشیم!!!و از همه مهمتر اینکه علاقتون به چه درسی بیشتره که این شغلو انتخاب کردین.....
خب من فکر میکنم اگه این بحثو اینجا ادامه بدیم با خیلی از رشته ها و شغل ها آشنا میشیم و هدفمون مشخص تر میشه و میفهمیم اگه تو چه درسایی قوی هستیم یا علاقه داریم تو چه شغلی موفق میشیم....
از پیشکسوتان هم ممنون میشم اینجا بحث کنن بالاخره کلی اطلاعات دارن و به هدف نزدیکترن
....;)

[/QUOTE]

محسن ک

عضو جدید
درود دوستان
باید واقع بین بود
هر سه مورد باسه رسیدن به یه کاره خوب لازماً
بعضی از کارفرماها هم نظرات خوبی دارن

m-matilda

عضو جدید
سلام دوست عزیز. من که عاشق مرمت هستم. فوقم امتحان دادم. من توی این رشته میخام ادامه تحصیل بدم به دلایلی که دارم

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام خدمت همه دوستاي گل معمار
گفتم اين تاپیك رو داشته باشيم تا طبق روال هر سال بهانه اي باشه براي تبريك گفتن به هم
اميدوارم موفق باشين:gol::gol::gol::gol::gol:

تبريك ميگم اين روز رو بهتون(بهمون:D)

lemol

عضو جدید
معمار همان است که از عشق بنا ساخت

سوم اردیبهشت سالروز تولد معمار نابغه، شیخ بهایی و روز معمار بر همه ی معماران اصیل این سرزمین مبارک باد.

اندیشه ات برای آفریدن توانا باد

الهه بهادری

کاربر بیش فعال
روز سوم اردیبهشت روز معمار بر همه معماران مبارکباد
...سوم ارديبهشت مصادف با سالروز تولد شيخ بهايي هست
روز معمار. سوم اردیبهشت روز "ملی معمار" مبارک باد..

cincinnati121

عضو جدید
درود بر تمانی دوستان
1- بنده خودم بیش از 10 ساله که جزو انبوه سازان هستم و کارفرما
2-مهندس مکانیک و در حال حاظر دانشوی معماری
3-گزینه ی 2 را انتخاب میکنم و تا کنون به اون عمل کرده ام در حالی بوده است که هر دو مورد 1 و 3 تامین و مورد پسند قرار گرفته است

saman021

عضو جدید
سلام دوستان نگران نباشيد به نظر من هرچي بيشتر بشه به نفع ما هستش چون هيچکدومشون چيزي بلد نيستن و فقط ادعا مي کنند براي اين تعريف که بهتر متوجه بشيد به معماري کشور يه نگاهي بندازيد ببينيد چه خبره
در ضمن بين چيزهاي بد هرچيزي بهتر و کامل تر باشه معلوم ميشه حالا بزار بشه ده ميليون نفر مهم نيستش به هيچ عنوان به فکر ايده باشيد طرح بزنيد کار بزرگ انجام بديد موفق و سربلند باشيد

hamidfar

عضو جدید
تا جایی که من می دونم مساله این قدر ها هم حاد نیست شما نگاه کنید رشته هایی مثل حسابداری و نرم افزار و مدیریت رو و حتی عمران اون وقت متوجه می شید این اتفاق فقط برای معماری نیفتاده طبق اماری که من دارم شاید خیلی درست نباشه پیام نور در 96 مرکز مهندسی کامپیوتر می گیره اما معماری فقط هشتگرد و پرند و تهران و یزد و بندر عباس هست فکر کنم و باز جای شکر داره تازه پذیرش کامپیوتر 50 نفره اما معماری 20 نفر

hamidfar

عضو جدید
سلام دوستان نگران نباشيد به نظر من هرچي بيشتر بشه به نفع ما هستش چون هيچکدومشون چيزي بلد نيستن و فقط ادعا مي کنند براي اين تعريف که بهتر متوجه بشيد به معماري کشور يه نگاهي بندازيد ببينيد چه خبره
در ضمن بين چيزهاي بد هرچيزي بهتر و کامل تر باشه معلوم ميشه حالا بزار بشه ده ميليون نفر مهم نيستش به هيچ عنوان به فکر ايده باشيد طرح بزنيد کار بزرگ انجام بديد موفق و سربلند باشيد
شما از کجا می دونی خودت چیزی بلدی شاید خودت هم ... البته ببخشید خواستم بگم ادم این طوری نظر نمی ده این قدر مغرور یعنی همه کسانی که تازه معماری می خونند چیزی بلد نیستند وضع و حال خراب معماری کشور ما دلیل دیگه داره ربطی به این چیز ها نداره

آخرین ویرایش:

hadi_khodadad

عضو جدید
گزینه 3 به نظر من گزینه مناسبیه و معماری باید به گونه ای باشه که هر د طرف یعنی معمار ومردم ازش لذت ببرن و در این بین حتی مردم سهم بیشتریم دارن چون یک معمار موقعی معمار خوبی طلقی میشه که بتونه نظر مردم رو به سمت خودش بیاره

saadat gh

عضو جدید
من از همه دوستان عزیز خواهش میکنم بیاییم اینقدر معماری امروزمون نکوبیم.به نظر من در کنار بی سامانی هایی که در مناظر شهریمان میبینیم کارهای بسیار خوب و حرفه ای هم تو ایران انجام میشه که شما بهتر از من میدونید.من بهتر میدونم که خود ماها با مطالعه و کار بیشتر نقص های موجود را رفع کنیم.

nastaran-20

عضو جدید
کاربر ممتاز
ب نظر من تركيب شيوه تخصص كرا و مردم كرا شيوه ايده آل تري در مياد جون نميشه تنها ايده مردم يا ايده بخصصي مطرح باشه و تركيبشون بهتره
بابت تايب شرمنده جون با كوشي كانكت شدم

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
باید موارد زیادی رو رعایت کنن یعنی معمار از تخصصش هم در جهت تامین خواسته ها ومنافع مردم استفاده بکنه هم در جهت شیک(عالی)در اومدن اون بناها از نظر معماری و شهرسازیو ... یعنی سه و دو بایسری مسایل دیگه .

SAMIFAR

عضو جدید
به نظر من اولین و مهمترین دلیل اینه که ما زیر ساخت های شهری درستی نداریم!
هیچ چیزی رو اصول پیش نرفته و به طبع اون هرج و مرجی پیش اومده که رشد تصاعدی داشته که این به دلیل عدم رسیدگی دولت و شهرداریه!
بعد اون معمارای ما نقش خیلی مهمی در تخریب فرهنگ و معماری ما داشتن که اثر معمارانه یا به عبارتی بنای فاخر و یادمانی طراحی نکردن! بیشتر 1 سقف ساختن که حالا کاربری های متفاوتی می تونه داشته باشه!مثل خانه، کتابخانه، موزه، اداره...
عامل بعدی !!!!!!! خوب ما اینجا سودا گر زیاد داریم! کسایی که براشون مهم نیست کاری که می کنن چه تاثیری تو محیط اطراف یا زندگی اطرافیان داره!این ها فقط فکر سود جویی بودن که خوب سودشونم بردن!!!!! البته دستشون درد نکنه،به نوعی اشتغال زایی هم کردن!خوب ساختمانی که بعد از 6 ماه نشست می کنه قطعا تعمیر لازم داره!
خود ما هم که کم بی تقصیر نیستیم!!!!! توقعمون در حد شان خودمون نیست!!!!
ما با این پیشینه و مفاخری که داریم چرا به این وضع تن در دادیم؟؟؟؟
...
...
وای من اگه بخوام همینطوری ادامه بدم هم مخم می ترکه هم فکر کنم 3 شبانه روز باید بنویسم!!!!!!!!!
ولی بیاین ما متفاوت عمل کنیم!
ما شروع به ساختن و تعمیر کنیم! اما این بار اصولی!!!

maryam28

عضو جدید
به نظر من اولین و مهمترین دلیل اینه که ما زیر ساخت های شهری درستی نداریم!
هیچ چیزی رو اصول پیش نرفته و به طبع اون هرج و مرجی پیش اومده که رشد تصاعدی داشته که این به دلیل عدم رسیدگی دولت و شهرداریه!
بعد اون معمارای ما نقش خیلی مهمی در تخریب فرهنگ و معماری ما داشتن که اثر معمارانه یا به عبارتی بنای فاخر و یادمانی طراحی نکردن! بیشتر 1 سقف ساختن که حالا کاربری های متفاوتی می تونه داشته باشه!مثل خانه، کتابخانه، موزه، اداره...
عامل بعدی !!!!!!! خوب ما اینجا سودا گر زیاد داریم! کسایی که براشون مهم نیست کاری که می کنن چه تاثیری تو محیط اطراف یا زندگی اطرافیان داره!این ها فقط فکر سود جویی بودن که خوب سودشونم بردن!!!!! البته دستشون درد نکنه،به نوعی اشتغال زایی هم کردن!خوب ساختمانی که بعد از 6 ماه نشست می کنه قطعا تعمیر لازم داره!
خود ما هم که کم بی تقصیر نیستیم!!!!! توقعمون در حد شان خودمون نیست!!!!
ما با این پیشینه و مفاخری که داریم چرا به این وضع تن در دادیم؟؟؟؟
...
...
وای من اگه بخوام همینطوری ادامه بدم هم مخم می ترکه هم فکر کنم 3 شبانه روز باید بنویسم!!!!!!!!!
ولی بیاین ما متفاوت عمل کنیم!
ما شروع به ساختن و تعمیر کنیم! اما این بار اصولی!!!

ما کجا بودیم
و به کجا رسیدیم
شهر های ناهمگون
شکل نازیبای شهر،نماهای متفاوت و آشفته
همه اینا دست به دست هم دادن تا معماری و شهرسازی ما به نا کجا برسه
نمونش همین تهران