گفتمان معماری ...

203_fariba

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اوني كه شما ميكيد و ميشه از جند جنبه بررسي كرد
يكيش ميتونه بودجه اختصاص داده شده به طرح باشه
يكي ديكش ميتونه خود معمار باشه ,معمار بيجاره ام با توجه به بودجه وتواناي دسترسي به مصالح و تكنولوزي.... طراحي ميكنه

omran1

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ولی به نظر من ما از نظر مصالح کم نداریم الان بتن سبک و مقاوم می سازیم و از نظر تکنولوژی هم کم از کشور های دیگه نداریم
یک سوال چرا ما تا حالا نتونستیم میزبان جام جهانی (فوتبال )شیم مگه ما از افریقا کم داریم از اون ها که بالاتریم
;)

203_fariba

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ولی به نظر من ما از نظر مصالح کم نداریم الان بتن سبک و مقاوم می سازیم و از نظر تکنولوژی هم کم از کشور های دیگه نداریم
یک سوال چرا ما تا حالا نتونستیم میزبان جام جهانی (فوتبال )شیم مگه ما از افریقا کم داریم از اون ها که بالاتریم
;)

اينكه خيلي واضح علاوه بر مسائل و مشكلات معماري و شهرسازي كه داريم
ازادي نداريم!!!!!!!!!

omran1

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
پس می تونیم نتیجه بگیریم نه مشکل مالی و نه مشکل تکنولوژی بلکه کسی رو نداریم که برای اینها ارزش قائل بشن :cry:

r.asadi79

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس می تونیم نتیجه بگیریم نه مشکل مالی و نه مشکل تکنولوژی بلکه کسی رو نداریم که برای اینها ارزش قائل بشن :cry:

به نظر من ما تو ایران کارفرمایی نداریم که ارزش اینجور کار هارو بفهمه و بخواد چنین طرح پیچیده ای رو سفارش بده... تمام کارفرماهایی که تو ایران هستند فقط تو فکر جیبشون هستن، و برای هنر و از این جور حرفا هیچ ارزشی قائل نیستن. در غیر این صورت ما تو ایران نه مشکل مالی و اقتصادی داریم نه مشکل تکنولوژِی و دسترسی به مصالح... مشکل ما فقط ضعف فرهنگی یا درک نکردن هنره... :razz:

r.asadi79

عضو جدید
کاربر ممتاز
;)

:surprised:
ما از آفریقای جنوبی بالاتریم :eek:
:w15: دیگه چی؟؟؟؟؟
برو یکم سرچ کن ببین آفریقای جنوبی چه خبره... البته تو این کشور هم مثل بقیه جاهای قاره آفریقا مناطق محروم داره... ولی خُب دیگه... ;) بیخود نبود که اونجا جام جهانی برگزار شد؛ حتما امکاناتش هم داشتن.

maryam28

عضو جدید
دوستان عزیز راجع به بنا نظر بدین
چرا همیشه خودمونو دست کم میگیریم؟؟؟؟؟؟؟
ایران رو ماییم که میسازیم نه کسای دیگه
اگه فقط یه کم تنبلی رو بذاریم کنار بهتر از ایناشم میسازیم
کوتاهی از خود ماست
حالا بگید چه جوری میتونیم همچین بناهایی تو ایران داشته باشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟
معمارا و عمرانیای عزیز نظراتتونو بگید

تقصیر اینو اونم نندازید ما خودمون مقصرای اصلی هستیم
دوستای گلم همیشه بهترین بودین
اینجا هم بهترین نظر ها رو بدید

Dota_Eng

کاربر فعال
دوستان عزیز راجع به بنا نظر بدین
چرا همیشه خودمونو دست کم میگیریم؟؟؟؟؟؟؟
ایران رو ماییم که میسازیم نه کسای دیگه
اگه فقط یه کم تنبلی رو بذاریم کنار بهتر از ایناشم میسازیم
کوتاهی از خود ماست
حالا بگید چه جوری میتونیم همچین بناهایی تو ایران داشته باشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟
معمارا و عمرانیای عزیز نظراتتونو بگید

تقصیر اینو اونم نندازید ما خودمون مقصرای اصلی هستیم
دوستای گلم همیشه بهترین بودین
اینجا هم بهترین نظر ها رو بدید
به نظر من اول پست که مطلبی درباره ی این بنای تاریخی ایتالیا گفتین کاملا موضوع رو اشتباه گرفتین
اون بنا نسبت به قدمت و به این سبک ساخته شده شهرت داره
مثلا اون فانوسی که جزو عجایب هقت گانه هست اصلا الان کسی ببینش هیچ اهمیتی نمی ده بهش
اما ساخت چنین بنایی در اون زمان کار خیلی شگفت انگیزی بوده
و راجب اینکه چرا در این کشور های عربی چنین ساختمان هایی ساخته میشه
دلیلش سرمایه گذاری نیست
این ها بهانه برای غارت منابع و اموال اون کشورهان
به قول این دوستمان هنوز روستاهایی هستن که اب کشی و ... لازم دارن
و دلیل این که کار های معماری ایران انقدر دارای عیب و ایراد هست ؟! به نظر من چون دولت میاد کارها رو دست یک پیمانکار میده اونم به فکر جیبشه نه چیزه دیگه و نه نظارتی و...
همین دانشگاهای ازاد ایران سر تا پا مشکل داره فقط پول دانشجو ها رو میدن دست یک عده برای پایمال کردن
به خدا در حدی مشکل در ساخت و سازها هست که حتی در کلاس های دانشگاه رو به داخل کلاس باز میشه که خلاف قوانین معماری در یک ساختمان عمومی هست
ادم به سواد این افراد شک میکنه اصلا چه کسی این دانشگاه رو طراحی کرده سوادش چقدر رو چه حسابی به این فرد این کار رو سپردن و... ؟!
تو خبر ها خوندم که می گفت چند میلیارد تومان از پول دولت رو شورای شهر ابادان اختلاس کردن
عیب از من و شما نیست عیب از سیستم نظارت هست
شاید ندیدن شاید میبینن و چیزی نمی گن

r.asadi79

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من اول پست که مطلبی درباره ی این بنای تاریخی ایتالیا گفتین کاملا موضوع رو اشتباه گرفتین
اون بنا نسبت به قدمت و به این سبک ساخته شده شهرت داره
مثلا اون.......

دوست عزیز صحبت های شما درسته، ولی در حال حاضر ما میخوایم دولت رو ندید بگیریم و بدونیم که چرا سرمایه دارهای ما علاقه ای به ساختن چنین بناهایی ندارن؟؟؟... چرا فقط تو فکر ساختن (به قول دوستان) قوطی کبریت هستن....

Dota_Eng

کاربر فعال
دوست عزیز صحبت های شما درسته، ولی در حال حاضر ما میخوایم دولت رو ندید بگیریم و بدونیم که چرا سرمایه دارهای ما علاقه ای به ساختن چنین بناهایی ندارن؟؟؟... چرا فقط تو فکر ساختن (به قول دوستان) قوطی کبریت هستن....
مهندس با استعداد و خلاق میخواد
یعنی مهندس نه بگم هنرمند بهتره
که فکر جیب نباشن و فخر فروشی نکنن
مهندس کسی که همه چیز رو در طراحی در نظر بگیره البته سرمایهگذار رو باید در نظر داشت

الان اگه اطلاع داشته باشین یک مجنمع تجاری که بیش از 2500 تا مغازه توش هست و یک هتل 5 ستاره که کاملا بتنی و یک مکان تفریحی و جالب اینه که مترو هم از کنارش میگزره در شیراز ما بین شیراز و شهرک صدرا در حال ساخته که تا سال 1390 نکمیل میشود
به این میگن یک ساختمان با طراحی خوب و سرمایگزاری بزرگ
میشه حدث زد اما دقیق نمیشه گفت چرا این مشکل هست ؟ ولی این رو می دونم مشکل از امکانات و یا این که خلاق نیستن مهندس های کشور ما نیست !
اگه اطلاع داشته باشین بیش از 40% دانشمندان و مسولین هوافضای امریکا ایرانی هستن همین نشون میده خلاقیت ما ایرانی ها در کشور های دیگه استفاده میشه

سعید55

عضو جدید
سلام

سلام

من فکر میکنم دیگ این مساله مدرک گرایی با این پذیرش از بین میره

esmikhani.m

عضو جدید
يه سوال....شما از يك مفهوم اوليه به يك ايده ميرسيد يا از يك ايده به يك مفهوم اوليه...تعريه كانسپت در ديكشنري علوم و هنر كمبريج 2009....كانسپت بستر اوليه يه ايده هنري...توضيحات خيلي زياد و وسي بود كه مفيد ترين توضيح بود انشا ا... اگر وقت بشه ميگردم عين جمله رو براتون از كتاب ميگذارم....دقيقا به كلمه هاي idea&concept دقت كنيد كه در كجاي جمله قرار داره...براي مثال در كتاب راهنما اين كتاب انتشار همان سال مثال كلمه پرواز رو گذاشته...شما از كلمه پرواز(كانسپت)به ايده مثال حركت پروانه ميرسيد....به هر حال بهترين نظر و تعريف براي اين 2 جمله نظر شماست...البته ضعف كمبود كلمات جايگزين هم در انتقال از زبان انگليسي به فارسي بدون تاثير نيست

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کانسپ چیزی که وجود خارجی نداره ولی ایده وجود داره مثلا کانسپت پرواز کردن ایده = یک نوع پرنده ( مثلا قو )

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من تو این دوره زمونه هرکس کار بلد باشه میره سر کار پس همگی سعی بکنیم از یک دیگه جلو بزنیم نه اینکه نا امید بشیم

حق با شماست...
اما فکر نمی کنید هزینه برای کاری که نیازی به انجامش نیست اتلاف سرمایه ی کشور و مردم هست؟؟؟

ارشیتکت86

عضو جدید
خوب میدونید به گفته 2تا از اساتید ما که مدیر گروهن میگن فقط هزینه2تا دانشجوی آزاد رو به اساتید میدید بقیه اش درآمده!!!!!!!!!!!!ودانشگاه آزاد م که امتحان نداره بزنی قبولی اینه که مثلا یه دانشگاه تو 1ورودی100تا دانشجو داره میگی نه برو ببین!!!
اما پیام نور پیام نور اول هل شد که ای بابا ماچرا این درآمد رو از دست بدیم وطی یه دستور همایونی رشته معماری البته باپذیرش 40 نفر در سال گرفتن که با انصرافی و...هر ورودی35تا20 نفر متغییر گرفت چون دید نمیشه اینا هر روز میان دانشگاه مثل بقیه دانشجویان پیام نور آروم نمیآن برن سر وصدا دارن کارگاه دارن آتلیه و....واز امسال که متاسفانه منبع مشخص کرد تا دانشجوی معماری رو مثل فیزیک بار بیاره.....واما خداییش تو این دولت حسابی پیام نور متحول شد بوجه در حد سراسری استاد و...(فقط برای ...ولش کن)
همه موقع انتخاب رشته گول کلاس شاسی دست گرفتن واینکه من ارشیتکتم و...میخورن واین میشه که همه عاشق معمارین وبا هر رتبه ای از تک رقمی تا 50000میتونه آزاد یا پیام نور واندکی در سراسری معمار ی بخونن بدون محدودیت تا فعلا سر کیسه بشن بعد 4سالم یه عده....دیگه حالا نصیحت مگه فایده داره بگو معماری دیگه بسه اما....

a_r_m_a_n

عضو
خوداییش حالا ما هرچی بشینیم درباره این موضوع حرف بزنیم فایده ای نداره
البته فقط رشته ما نیست خیلی رشته های دیگر همین طوره بیش از نیاز بازار و جامعه و صنعت

ما باید چیکار کنیم ؟
سختی ها را تحمل کنیم تا خودمونو بکشیم بالا چه پول دار باشیم یا نباشم

اما یه دوستی گفته بود هر کی کار بلد باشه میره سر کار
درسته میره سر کار چه جورم
همین که بالا گفتم تا سرت کلا نره /سختی نکشی این نا ملایمات و تحمل کنیم نمی شه که نمی شه
این موضوع مال زمان حال نیست مال همیه دورانهاست

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها حداقل تو جمعی که همه رشته ها هستن انقدر تحقیر نکنید معمارو معماریو

کسی جرات داره معماریو تحقیر کنه...!
نه خوب این داره سر اکثر رشته ها میاد... مثل پزشکی...
اما یه جورایی تو معماری بیشتر به چشم میاد... چون اصولا معماری بیشتر تو چشم هست... همه ی دانشگاها پذیرش ادبیات، تربیت بدنی، و.... هم دارن اما تو از کجا می دونی تو دانشگاهتون کی چی می خونه تا اونو نشناسی.... اما کافیه یه لوله پوستی دست تو باشه تا همه بفهمن معماری می خونی :)
و بحث درآمدزایی این رشته برای دانشگاهها هم که اصلا قابل تکذیب نیست... بجز معدودی دانشگاهها (که اونها هم با پذیرش زیاد دانشجوی شبانه کم کم دارن خودشونو نشون می دن) همه جا به معماری فقط به خاطر شهریه ش علاقه مندن...
بحثی هم که در مورد آزاد گفتن بچه ها، تا حدودی درسته... من دانشجوی آزادم... اونجا هرکی می خواد چیزی ییاد بگیره خودش می ره دنبالش.. بعضی هااام می گن ما یه مدرک می خوایم فقط

ارشیتکت86

عضو جدید
بچه ها حداقل تو جمعی که همه رشته ها هستن انقدر تحقیر نکنید معمارو معماریو

نه به خدا تحقیر نیست دارم میگم اینقدر نگین کلاس داره وبه عشق شاسی ولوله پوستی دست گرفتن برید معماری آخه این منطقیه؟یارو ارشد برق!!!!!!!!!!!!!داره داره معماری آزاد میخونه خوب چرا واقعا ولی چیزی که عیان است ومسلم ومشخص اینه که همه نمیتونن معمار بشن همه نمیتونند قلم دست بگیرند از هیچ یه بنا خلق کنند و....این تنها نکته مثبت کاره

Dota_Eng

کاربر فعال
کاش یک گزینه دیگه هم وارد میکردی :)
مهندسین عمران
همیشه دوا ها بین معمار ها و عمرانی ها بوده
و اصل این موضوع به این دو گروه بر می گرده :)

omran1

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
من طراحی رو دوست دارم
و نظارت هم بد نیست

maryam28

عضو جدید
کاش یک گزینه دیگه هم وارد میکردی :)
مهندسین عمران
همیشه دوا ها بین معمار ها و عمرانی ها بوده
و اصل این موضوع به این دو گروه بر می گرده :)

این ما معمارهاییم که با طرح های غیر اجراییمون معماریو عقب انداختیم
نه عمرانی ها
اگه ما طرح های خوبی بدیم موقع اجرا به مشکل نمیخوریم