گفتمان در مورد بازار کار رشته ی برق - الکترونیک

sweetheart

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان رشته ی برق
می خوام تو این قسمت نظراتتونو راجع به بازار کار رشته ی برق بدونم///
می خوام بدونم در رشته یی مثل برق الکترونیک چقدر خود دانشگا ها می تونند کمک بکنند به ما واسه ی رفتن به مراکز دولتی و کارخانجات برای کار و کسب درآمد
آیا فقط اینکه تو دانشگاه درست نمری تاپ باشه ملاکی هست که بعد از فارغ التحصیلی .....بشه جای خوبی رفت...
می خوام بدونم چطور میشه بهتر جذب شد تو موسسات و کارخانجات
دلم می خواد خوب رو ای موضوع مهم ..بازار کار..بحث بشه
البته اگه براتون جالب باشه !!!

neda.j

عضو جدید
می خوام بدونم در رشته یی مثل برق الکترونیک چقدر خود دانشگا ها می تونند کمک بکنند به ما واسه ی رفتن به مراکز دولتی و کارخانجات برای کار و کسب درآمد

اینو میدونم که دانشگاه ازاد در این زمینه هیچ کمکی از دستش برنمیاد
با چندرغاز ÷ولی که میگیره این همه توقع رو نمیتونه براورده کنه که!!!:D

esfandyar_alex

عضو جدید
بازار کار

بازار کار

سلام
دوست من دانشگاه هیچ کمکی نمی کنه.
اگه دانشجوی خوبی باشی در دوران تحصیلت و با استادی یه جورایی مچ بشی می تونی در کنارش استفاده کنی.
معمولا اساتید مشغول در صنعت از دانشجویان مستعد استفاده می کنند.
حالا چه خودشون چه معرفی کردنشون

sweetheart

عضو جدید
ممنون از بابت جواب تاپیک

ممنون از بابت جواب تاپیک

بابت کامنتا ممنونم دوستای عزیزم
البته خود منم پی به این موضوع برده بودم که دانشگاه کمکی نمی کنه...
اما خوب تکلیف چیه؟
به نظر شما سازمان های فنی حرفه ای برای تکمیل مدرک لیسانس دانشگاه مناسب هستش...منظورم اینه که از اون جایی که دولت هم از موسسسات فنی حرفه ای حمایت می کنه آیا با کار کردن تو این موسسسات و همچنین با مدرک لیسانس یا فوق لیسانس به طوری که همدیگر رو تکمیل کنند میشه جذب شد تو کارخانجات یا موسسات ...یا این که موسسات فنی حرفه ای هم کاری نمی تونن بکنن؟؟

farshad87

عضو جدید
ممنونم بابت ایجاد این تایپک ............ من تازه الکترونیک قبول شدم و میخوام بدونم که وضعیت بازار کار این رشته چطوریه؟؟؟؟

ahmadmn

كاربر فعال مهندسی برق
دوستان خوب من
متاسفانه علاوه بر مشكل دانشگاه ها كه آدم نره توش بهتره، مشكل ديگه اي هم وجود داره.
شما هر كالاي مهندسي يا غير اونو كه بررسي كنيد مي بينيد كه به مرور قيمتش بالا رفته اما يه نگاه به بازار الكترونيك بندازيد. تقريبا همه چي هر روز ارزونتر ميشه. اگه مي خواهيد اقتصادي نگاه كنيد اين رشته يه نوع خودكشي اقتصاديه و رقابت در اون حرف اول رو مي زنه. وشما بهتر مي دونيد كه ما حتي توي فرش كه حرف اول رو مي زديم از رقيبا شكست خورديم.
اما اگه مي خواهيد عاشقانه نگاه كنيد من از 8 سالگي عاشق الكترونيك شدم و هنوز در عشقم خيانت نكردم.:biggrin: فقط با الكترونيك ميشه عشق بازي كرد.
http://irelec.persianblog.ir

kamchali

عضو جدید
دانشجو بایددر کنار تاپ بودنش یه هدف مشخصی را دنبال کند یا راه اساتید را ادامه دهد یا واقعا مهندس برق شود که تو هوا بزننشو ببرنش وگرنه معلق باشی کلات پس معرکه است

mashhad_boy65

عضو جدید
توی رشته برق دوره کارآموزی و پروژه از مهمترین بخشهاست که توی کاریابی می تونه در آینده به دانشجو کنه منکر تاثیر معدل نمی شه شد ولی اگه معدل الف یا حتی عالی نباشی و معدلت فقط در حد مطلوب باشه ولی از لحاظ عملی واقعا کار کرده باشی می تونی براحتی جذب بازار کار بشی. یادگیری نرم افزارها و تکنولوژی های جدید و کاربردی برق که در سرفصل دروس نبوده اند کمک زیادی به جذب سریع فارغ التحصیل در بازار کار دارن.:cool:

اگه معدلت عالی باشه ولی از لحاظ عملی صفر باشی یا خیلی ضعیف یا باید منتظر آزمون استخدامی یک شرکت دولتی باشی ( مثل شرکت نفت ، صنایع دفاع ، شرکت برق ) یا ادامه تحصیل و استاد دانشگاه شدن:redface:

• Like
واکنش ها: EDA

kosar.bagheri

عضو جدید
به نظر منم یک مهندس برق در حال حاضر !!! بیشتر باید رو توانایی های عملی اش کار کنه تا علمی اش چون فارغ التخصیل خوبشم تا رزومه ی در خور توجهی نداشته باشه , شرایط کاری مناسبی پیدا نمی کنه. آشنایی با نرم افزار های جدید و خوبی- مثل Altium Designerو یا ISE و... - و مشخص کردن یک هدف خاص برای ادامه راه خیلی موثره!!! تنوع مسائل مختلف برای کار کردن و وقت گذاشتن, به این امر دامن میزنه و نیز پیدا کردن کسی (مثل یک استاد خوب یا ...) که به آدم کمک کنه خیلی سخته ولی با همه سختی هاش ( برای اهلش !!:) )رشته خیلی خوبیه.

esfandyar_alex

عضو جدید
بابت کامنتا ممنونم دوستای عزیزم
البته خود منم پی به این موضوع برده بودم که دانشگاه کمکی نمی کنه...
اما خوب تکلیف چیه؟
به نظر شما سازمان های فنی حرفه ای برای تکمیل مدرک لیسانس دانشگاه مناسب هستش...منظورم اینه که از اون جایی که دولت هم از موسسسات فنی حرفه ای حمایت می کنه آیا با کار کردن تو این موسسسات و همچنین با مدرک لیسانس یا فوق لیسانس به طوری که همدیگر رو تکمیل کنند میشه جذب شد تو کارخانجات یا موسسات ...یا این که موسسات فنی حرفه ای هم کاری نمی تونن بکنن؟؟

با سلام
دوست عزیز یکی از بهترین کارها هنگام تحصیل فراگیری تجربه در رشته خودتون هست.اگه جایی باشه برای یادگیری و کسب تجربه ولو به صورت رایگان ارزش داره.
موسسات فنی و حرفه ای در کسب شغل تاثیر زیادی داره چون تو مملکتی هستیم که مدارک اول دیده میشوند.موسسه فنی هم یعنی کسی که حداقل یه پله از هم دوره ای های خودش جلوتر هستش.

sweetheart

عضو جدید
بازار کار

بازار کار

سلام به همه ی مهندسین
در مورد مراکز فنی حرفه ای بگم که رشته های خوبی واسه تکمیل مدرک لیسانس هست
همون طور که می دونید الان همه به سابقه ی کار واسه گزینش نگاه می کنن...
چیزی که واسم جالب بود این بود اکثر کسانی که در بیشتر مراکز مشغول به کار هستند داری مدارک فنی حرفه ای در کنار مدرک لیسانسشون هستن...

jupiter_a

عضو جدید
بازار کار برق هرمی شکل هست در ابتدای کار تعداد زیاد هست اما بعضی به فرض کار با یک نرم افزار رو بلد هستن که بقیه نیستن یا در یک زمینه مهارت دارند و به واسطه ی این یک پله بالاتر قرار میگیرند و از تعداد کاسته میشه به همین ترتیب تا آخر...
نتیجه این که باید کار عملی بلد بود و خلاقیت داشت.

آخرین ویرایش:

محمد0191

عضو جدید
اين رشته رشته اي است كه در ايران و در جاهاي ديگر دنيا نيز به آن نياز دارند مخصوصا در كشورهاي صنعتي

behnam_elec

کاربر بیش فعال
آیا فقط اینکه تو دانشگاه درست نمری تاپ باشه ملاکی هست که بعد از فارغ التحصیلی .....بشه جای خوبی رفت...

با سلام دوست عزیزم
ببین الان دیگه خصوصی سازی شده و خیلی به ندرت مراکز دولتی جذب نیرو میکنند
در این دوره دیگه مهم نیست که بچه کی هستی از کجا میای معدلت چنده کجا درس خوندی و.....
الان میای یه بیل میارن جلو 7 8 نفرم میان صاحب کار براش مهم نیست که شما دکترا داری یا مهندسی یا سیکل داری
اون فقط میخواد شما یه ادم کار بلد باشی و کمترین حقوق رو بگیری و بیشترین صرف رو برای خودش داشته باشی
الان که تو دانشکاهی باید بشینی هدفت رو از الان معین کنی
اگه میخوای وارد بازار کار یشی باید بری چپند تا نرم افزار تاپ یاد بگیرس وارد ساختو ساز ربات بشی مخصوصا تا برای خودت سابقه درست کنی چون خیلی به این موضوع اهمیت میدن اینا تجربه خودم هستن
باید زرنگ باشیو تمام کارای عملی رو خودت تو دانشگاه انجام بدی
و همیشه خودتو به روز نگه داری از هر چیز تو الکترونیک و سایر رششته های مرتبط با برق یکم بلد باش
و اگه میخوای تا دکترا بخونی و استاد دانشگاه بشی باید از الان بشینی مقاله بدی مقالات خوب و با کیفیت به ازای هر مقاله بهت 75صدم میدن بهت
بد از اتمام تحصیل نگاه به تسلط به مطالب میکنن و معدلو سوابق تحصیلی ت که اونم دردسرهای خودشو داره
مدرک مهم نیست فقط کار بلد باش رو هوا میبرنت اما اگر نه فوق هم که باشی نگاتم نمیکنن
بخدا تو خود خدای اگر اندکی به خود ایی;)

hengameh555

عضو جدید
چه خوب در مورد بازار كار رشته الكترونيك بحث شد، من نميدونم حالا كه از دانشگاه دولتي فارغ التحصيل شدم اصلا كجا بايد دنبال كار بگردم ؟تو روزنامه ها كه كمتر الكترونيك ميخوان اگر هم بخوان يا سابقه كاري ميخوان كه من ندارم يا تو شهر خودمون نيست يا.....................نميدونم اگه سالها طول بكشه ميتونم كاري داشته باشم يا نه:(اين همه زحمت بكشي وبعد.........................:cry:

M.SOLIMANI

عضو جدید
MAN LISANCE ELECTRONIKCAM VA HAMZAMAN DAR CHAND KARKHANE MOSHAVERAM
FELAN BEHTARIN RESHTE BARAYE KAR BARQ AST BE SHARTI KE BA ALAQE VA POSHTKAR NOKATE AMALI VA TEORI RA YAD GEREFTE BASHID BA KAMI TALASH KAR PEIDA MIKONI
DAR SORATI KE RAHNAMAEI BISHTARI MIKHAHID BA (MS_810 @YAHOO.COM)TAMAS BEGIRID

sam parande

عضو جدید
سلام به نظر من چون توي جذب شدن واسه بازار كار فقط معدل شرط نيست و كار عملي هم همونقدر سهم داره.
كار عملي تو دوران دانشجويي خيلي ميتونه تو كسب تجربه مهم باشه. برنامه نويسي و آشنايي با نرم افزارهاي شبيه سازي براي ما كه الكترونيك هستيم مهم هست. به قول اون دوستمون مچ شدن با استاد خصوصا از ترم 3باعث ميشه كه هم پروژه هاي بهتري رو به ما واگذار كنن و هم در آينده شايد بتونن واسمون كاري كنن.شركت توي اردوها و بازديدهاي علمي كه بعضي دانشگاهها(البته به خاطر مسائل امنيتي واسه ما كه نميزارن!!!)ميزارن و اسه كسب تجربه و روحيه ميتونه مناسب باشه.

محمد پروانه

عضو جدید
با سلام خدمت تمام دوستان باید گفت در دانشگاه از استادان فراتر از چیزی که درس میدند باید خواست چون در حد پاس کردن هیچ فایده ای ندارد
درس هایی مثل میکرو رو باید از استاد بخواهید که بیشتر کمکتان کند بیش از حد تدریس کلاس:gol:

zesht

عضو جدید
برق صنعتي درجه 2

برق صنعتي درجه 2

من دانش آموز سال سوم رشته برق صنعتي هستم لطفا آينده كاري اين رشته رابراي من روشن كنيد.

mahanhid

عضو جدید
جواب بازار کار

جواب بازار کار

سلام به همه دوستان عزیز من فکر میکنم تو این رشته اگه آدم بتونه واسه خودش کار کنه بهتر از کار توی کارخانجات و موسسات باشه اینطور جاها پیشرفت تعطیله. مثلا تو یه کارخونه هر چقدر هم بزرگ باشه 2تا3 سال طول میکشه تا یه مهندس الکترونیک کارو دست بگیره بقیه اش عمر تلف کردنه ولی اگه کاری باشه که ب کارخونه ها در ارتباط باشی هم درامد خوبی داری هم پیشرفتت بیشتره :eek:

HOSCO

عضو جدید
به نظر من قید الکترونیک رو بزن!!!!!!!!
بچسب به ابزاردقیق و اتوماسیون. نون تو اینه :cool:

ehsanstr

عضو جدید
سلام با آرزوی سالی خوش

شما فعلا درست رو بخون بعدش خدا کریمه

chalakhasankhali

عضو جدید
اطلاعات در زمينه كار مهندسين برق

اطلاعات در زمينه كار مهندسين برق

با سلام خدمت همه دوستان مهندسي برق
ممنون ميشم اگه دوستان با سابقه كار در زمينه برق كمك كنن.
مي خواستم بدونم يك فارغ التحصيل جديد در رشته مهندسي برق براي حظور در بازار كار چه تخصص هاي داشته باشه يا چه دوره هايي رو گذرونده باشه براش خوبه و امتياز+ حساب ميشه
(ترجيحا" مخابرات)... با تشكر از حسن نيت شما عزيزان
:gol:
chalak.hasankhali@yahoo.com

mojtaba_robo

عضو جدید
سلام
باید بگم اگر به امید این بخوای باشی که بعد از گرفتن مدرک بخوایی بری تو کار دولتی و مورد علاقت ناراحت نشو اما باید بگم باید فراموش کنی. اولا در حالت عادی کار دولتی نی دوما بایید بگم پارتی خیلی خیلی معتبر میخواد سوما کارایی رو بایید بلد باشی که مربوط به دانشگاه و دوران تحصیل نباشه مثلا شخصی باشی که اتوماسیون کار صنعتی با 5 سال سابقه کار . 4 ) اینکه شما از سن 17 سالگی حد اقل عضو بسیج و فعالین هیات امنای مسجد و محل باشی چون تحقیقات جدی میکنند. آخرشم باید صبر و حوصله داشته باشی چون تا تایید شی ممکن 2 سال علاف شی. کاخانجاتم که بدتر به اندازه دکتر باید بدونی به اندازه دیپلم پول بگیری 300 تومان میدن.:cool:

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت همه دوستان مهندسي برق
ممنون ميشم اگه دوستان با سابقه كار در زمينه برق كمك كنن.
مي خواستم بدونم يك فارغ التحصيل جديد در رشته مهندسي برق براي حظور در بازار كار چه تخصص هاي داشته باشه يا چه دوره هايي رو گذرونده باشه براش خوبه و امتياز+ حساب ميشه
(ترجيحا" مخابرات)... با تشكر از حسن نيت شما عزيزان
:gol:
chalak.hasankhali@yahoo.com

دوست عزیز اگه بخواهین تو رشته مخابرات فعال باشین باید دوره های مربوط به این رشته رو گذرانده باشین.

می تونید تو انجمن های برق و الکترونیک عضو بشین و دور ه های مرتبط را بگذرانید مثلاً دوره GSM

البته الان کسایی که سمت مخابرات نوری می روند اوئضاعشون خوبه چون جای کار داره.

ضمناً شما باید سعی کنید به سمت نرم افزار های مخابراتی هم بروید مثلاً نرم افزارهای ADS - HFSS - ANsoft Designer و ....

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
باید بگم اگر به امید این بخوای باشی که بعد از گرفتن مدرک بخوایی بری تو کار دولتی و مورد علاقت ناراحت نشو اما باید بگم باید فراموش کنی. اولا در حالت عادی کار دولتی نی دوما بایید بگم پارتی خیلی خیلی معتبر میخواد سوما کارایی رو بایید بلد باشی که مربوط به دانشگاه و دوران تحصیل نباشه مثلا شخصی باشی که اتوماسیون کار صنعتی با 5 سال سابقه کار . 4 ) اینکه شما از سن 17 سالگی حد اقل عضو بسیج و فعالین هیات امنای مسجد و محل باشی چون تحقیقات جدی میکنند. آخرشم باید صبر و حوصله داشته باشی چون تا تایید شی ممکن 2 سال علاف شی. کاخانجاتم که بدتر به اندازه دکتر باید بدونی به اندازه دیپلم پول بگیری 300 تومان میدن.:cool:

دوست عزیز با تلاش و پشتکار هر کاری امکان پذیر هست، سعی کنید دیگران را تشویق کنی تا مایوس کنی، همه از اوضاع کار خبر دارند ولی افراد با پشتکار صد در صد موفق می شوند. کسانی که پشتکار ندارند نکات منفی رو نگاه می کنند در صورتی که نکات مثبت فراوانی هم وجود داره.

behnam_elec

کاربر بیش فعال
سلام دوستان عزیز
من قبلا هم حرفامو گفتم اما قبلا تو شرکت گاز نبودم
الان تو شرکت گاز ایرانم ترم 6 هستم
کار رفتن و پیدا کردن همش با خودته
به خدا من با استکان شستن شروع کردم
تو اینجا هم که اومدم بد از مصاحبه و اموزش و امتحان عملی و تشریحی 2 شدمو الانم سر کارم باور کنیید تمتمه تهرانو باید بگردم از شهریار کرج تهران پارس شهر ری لویزان
تمام هیترها یاستان رو باید تا اول پاییز اماده و وارد شبکه کرده باشم
بد از اون میرم تو استن بای
ببینید دوستان کار کردن یا نکردن داشتن یا نداشتن همه بسته به خودتون داره
کاره الکترونیک پره و زیاد اما باید ببینی چی بلدی چیکار میخوای بکنی هدفت از کار چیه صرفا پوله یا علاقه هم هست
من خودم فقط دنباله رزومه ساختن برا خودم هستمو بس در کناره اینا کار یاد میگیرم به دانشگاهمم میرسم
بد از درسام یه رزومه خوبو کامل خواهم داشت بد راحت میرم یه جا استخدام مسشم اما سر هر کارس هم نمیرم
اول بشینید ببینید میخوایید چیکار کنید بد سراغش برید اینطوری راحت ترید بد سعی بر ارتقا خودتون چه نظری چه عملی داشته باشید
من الان اصلا از سوادم استفاده نمیکنم
تجربه کار گازی رو هم نداشتم اما دارم انجام میدم اصلا دنباله کار صرفا الکترونیکی نباشید
من فردا دارم میرم کرج و شهریار برا تعمیر یو پی اس و هیتر ها اولین بارمم هست برا یو پس اس میرم بخدا اما ترسی ندارم تنها هم هستم اما اول و اخر باید یاد بگیرم چون دارن ماهی 800تومن میدن ازم انتظار دارن