کی موافقه خدااااااااااااااا عادل هست؟؟؟

فدايي رهبر

عضو جدید
من زیاد موافق نیستم که خدا عادله ، دلیل دارم !

خیلی وقته که یه سوال تو ذهنمه که به عدالت خدا شک میکنم !

سوال من اینه که : چرا قراره یه روزی بخاطر گناه ها ویا خطاهایی که مرتکب شدم مجازات بشم ، درحالیکه خودم نخواستم بیام تو این دنیا ! ! ! خودِ خدا منو به این دنیا آورده .

مثل این میمونه من شمارو به یه مهمونی ببرم ( درصورتیکه خودت راضی به اومدن نیستی ) و حتی برات خط و نشون هم بکشم که اگه خطایی ازت سر بزنه چنین و چنان میکنم ،

آیا این عدالته ؟ ؟ ؟
خدا تو را به دنيا آورد درحاليكه هيچي نبودي وهيچي نداشتي ، هم به توعقل داد وهم به تو اراده .......گفت اين چاه واين راه ، واختيار انتخاب در دست تو است .........
خوب وقتي تو چاه را انتخاب ميكني ، انتخاب غلط تو چه ربطي به خدا دارد

فدايي رهبر

عضو جدید
میدونین چیه من کاری به این حرفا ندارم فقط معتقدم خدا برای هر کس همونقدر وجود داره که اون به خدا اعتقاد داره. خدای بعضیا حتی قادر نیست یه سرما خوردگی رو خوب کنه ولی خدای یکی دیگه غیر ممکنا رو ، ممکن که چه عرض کنم به راحتی آب خوردن حل میکنه.
هر کدوم از ما خداست ولی هنوز به خدا بودنمون نرسیدیم. من وتو وتو و....... باهم این دنیا رو ساختیم.ولی به ترتیب میاییم و میریم. انگار بعد ساختن یه کشتی که برا همهجا نیست تو صف وایسادیم وبه ترتیب میریم تو مبینیم وبعد میایم بیرون.هر کس کشتی رو خراب یا کثیف کرده باشه باید وقتی اومد بیرون خسارتشو بده.

خودپرستي
چند خدايي
يعني شرك وبي خدايي

فدايي رهبر

عضو جدید
چه سوال سختی من میگم آدم وقتی میخواد راجع به خصوصیات کسی نظر بده اول باید خوب بشناستش یعنی شما خدا خوب میشناسید؟
پشه اي داخل يك جنگل بسيار بزرگ ، بر روي يك برگ درخت نشسته است وميخواهد ؛ از كليات وتمامي جنگل سر درآورد ووتمام درختان آن را بشناسد .......زكي ;)

فدايي رهبر

عضو جدید
من موافق نيستم ..ما همه ميترسيم كه مورد خشم خدا واقع بشيم چرا كه ممكنه در مورد خدا دروغ گفته باشيم اما دوستان من اگه غير از اينه به من بگين... ما همه شاهد بي عدالتيهاي زيادي بوديم هر وقت هم به بزرگان دين خودمون(شيعه)اعتراض كرديم جواب شنيديم كه شما نميفهميد اين صلاح و مصلحت خداوند است .. اين چه صلاح و مصلحتيست كه ما تا آخر عمرمان از آن سردر نمياريم..مثلا فلان شخص آدم بديه ،كلاهبرداره ، پدر هزار نفر رو در آورده اونوقت روز به روز اوضاع بهتري بدست مياره به نظر شما حكمت اين چي ميتونه باشه؟؟؟؟؟؟;)
تا مظلوم هست ؛ ظالم نيز هست
چرا عليه بي عدالتي اين نامردان انسان نما قيام نمي كنيد و عليه زورگويان اعتراض نميكنيد

رهایی و هجرت

عضو جدید
پشه اي داخل يك جنگل بسيار بزرگ ، بر روي يك برگ درخت نشسته است وميخواهد ؛ از كليات وتمامي جنگل سر درآورد ووتمام درختان آن را بشناسد .......زكي ;)

ممنونم عزیز.تشکر.
صفحه های قبلی رو خوندین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
:gol::gol::gol:

فدايي رهبر

عضو جدید
جواب تمام این حرف ها این هست که خدایی نیست و یه عمره سرمون کلاه گذاشتند و ازمون سو استفاده کردند.
خوب ماهيت خودت را نشان دادي .........لائيك بي دين .......
به خاطر همين خودت را در پشت سر سبزي پنهان ميكني وعليه اسلام و اين نظام وحكومت اسلامي شعار ميدهي وتوهين ميكني:mad:

فدايي رهبر

عضو جدید
خير وافن عزيز :gol:

البته كه خدا وجود داره و خالق اين جهان بي كرانه . :gol:

منتهي اشكال از اين اديان و مذاهبه كه هزار رقم افسانه و داستان رديف كردند و به پاي خدا نوشتند .
خوب مثال بزن :
كدام دين حاوي افسانه ودروغ وغيره دارد ..........نام ببر ونمونه ذكر كن

waffen

اخراجی موقت
خوب ماهيت خودت را نشان دادي .........لائيك بي دين .......
به خاطر همين خودت را در پشت سر سبزي پنهان ميكني وعليه اسلام و اين نظام وحكومت اسلامي شعار ميدهي وتوهين ميكني:mad:
آره عزیز. من برای این عضو جنبش سبز شدم که این حکومت خوب و درست کار و خدایی شما رو نابود کنم و اسلام رو هم از بین ببرم و همه رو بی دین کنم.
تا حالا در این سایت فعالیت میکردم و هیچ کس به این کارهای من پی نبرده بود ولی تو ای رهبر دوست خفن بازار اومدی اینجا و جلو پلاس مارو به هم زدی. درود بر تو و رهبر ریشوت که در دانایی و عقل همانند ندارید و بس خفن بازار و ضد حال زنید.

در ضمن حالا که همه چیزم لو رفت بزار اینم بگم که دلیل این کارهای من این هست که من از اسرائیل پول گرفتم تا پایه های انقلاب ااااااااااااااااااسلامی رو سست تر از اینی که هست بکنم.

roya.b

عضو جدید
اگه جسارت نشه خدمت 2ستاي گلم. پيشنهاد ميكنم اگه نخوندين حتما كتاب در آغوش نور رو بخونين. هر چي رو كه فكر ميكردين درسته وحف با شماست رو بهم ميريزه.حداقل راجع به من كه اينطوري بوده. يه ديد جديدي به آدم ميده.

roya.b

عضو جدید
خودپرستي
چند خدايي
يعني شرك وبي خدايي

نه عزيز.منظورم اين نبود.شايد من نتونستم خوب بگم.اين احساس خودمه. آواتارم نشون دهنده ي روح منه. كتاب درآغوش نور رو بخونين.بعد خوندنش ديدي پيدا كردم كه خيلي كمكم ميكنه.:gol: راستي ممنون از اظهار نظرت:gol:

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
چطور ربطی به عدالت نداره ؟؟؟؟ این چه عدالتی هست که هر مخلوق خدا نباید دارای امکان زندگی باشه ؟؟؟ آیا این سوال نامفهومه ؟؟؟ میگم اون بچه ای که مادرزادی با سرطان به دنیا میاد و میمیره آیا اون همون میزان شانس زندگی داشته که شما داری ؟؟؟ آیا این عدالت خداست ؟؟؟ چرا باید یک بچه ای در برمه به دنیا بیاد در خانواده ای فقیر و از مشکلات سوئ تغذیه خیلی زود بمیره ؟؟؟ اینها کجاش بی ربط به عدالت خداست ؟؟؟ خیلی هم ربط داره.

در ضمن من نمیدونم من تا حالا کجا گفتم که از همه داناتر هستم. شاید شما خودتون به این نتیجه رسیدید. لطف کنید اون پستی رو که من در اون این حرف رو زدم و گفتم "من از همه داناتر هستم" رو بیارید و من از همه ی بچه ها به شکل رسمی بخاطر این بی شخصیتی و بی ادبی خودم و این خودخواهی و خود بزرگ بینی عزر خواهی خواهم کرد و لینکش رو همین جا میزارم.

منظور مرگ طبیعی نبود. مشخص هست که هر کسی باید روزی بمیره. مسئله اونهایی هستند که برای مثال در بم مردند. در زلزله ی بم. اونهمه زن و کودک . آیا این عدالت خداست ؟؟؟ آیا انسان روی این مسائل تاثیری داره ؟؟؟

خیر انسان کارها رو بدون خواست خودش نمی کنه ولی اگر شما برای یک لقمه نان گرسنه باشید و هیچ راهی برای امرار معاش نباشد آیا مجبور به دزدی نمی شوید ؟؟؟
اگر شما میدونستید که با سرطان به دنیا خواهید آمد و قدرت انتخاب اینکه به دنیا بیاید یا نه رو داشتید آیا انتخاب میکردید که به این جهان بیاید ؟؟ ما بدون اختیار اومدیم و بدون اختیار میریم و برای کارهامون مجازات میشیم. و این به هیچ شکلی عدالت نیست .

بنده اصلا خدا وجود خدا رو قبول ندارم چه برسه که به جهنم اعتقاد داشته باشم و از آتش جهنم بترسم. شما از کجا به این نتیجه رسیدی که من از آتش جهنم وحشت دارم ؟؟؟ لطف کن بگو چون من یادم نمیاد چنین حرفی رو زده باشم. من دارم فلسفه ی خدای ابراهیمی شما رو تحلیل میکنم و مشکلات اون رو میگم. وگرنه من به اینها اصلا کوچکترین اعتقادی ندارم.

وقتی خدا رو قبول نداری نمی تونی در مورد عدالت و عدم عدالت خدا صحبت کنی
اگر با این طرز فکر ادامه بدی نهایتش به جبر می رسی و آخر جبر رو اگر بری جلو به خود کشی و پوچی
این ته این فلسفه است
اما این تعریفی که شما از عدالت داری مشکل داره عزیز
عدالت این نیست که به همه یکسان داده بشه
عدالت اینه که به هر کسی همون قدر که داده شد همون قدر هم خواسته شه
این که من اصرار دارم اول خدا رو برای خودمون ثابت کنیم دلیل اصلیش اینه که با اثبات وجود خدا خیلی چیزها رو می تونیم خیلی راحت ثابت کنیم
فکر کنم جواب شما رو دادم

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام .منظورتون این هست که { هر کی ادعا داره خدا وجود ندااااااااااااااااااره و اون بیاد ادعاش رو ثابت کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟}
راستی قبلی هارو خوندیین؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اره اگر کسی می تونه ثابت کنه که خدا وجود نداره من در بست نوکرشم

فدايي رهبر

عضو جدید
آره عزیز. من برای این عضو جنبش سبز شدم که این حکومت خوب و درست کار و خدایی شما رو نابود کنم و اسلام رو هم از بین ببرم و همه رو بی دین کنم.
تا حالا در این سایت فعالیت میکردم و هیچ کس به این کارهای من پی نبرده بود ولی تو ای رهبر دوست خفن بازار اومدی اینجا و جلو پلاس مارو به هم زدی. درود بر تو و رهبر ریشوت که در دانایی و عقل همانند ندارید و بس خفن بازار و ضد حال زنید.

در ضمن حالا که همه چیزم لو رفت بزار اینم بگم که دلیل این کارهای من این هست که من از اسرائیل پول گرفتم تا پایه های انقلاب ااااااااااااااااااسلامی رو سست تر از اینی که هست بکنم.
سي سال ارباب شماها اين زمزمه شوم را سر ميدهند ولي .........ديدي كه سربازان گمنام ما ريگي كه همپالگي شما است چطور .........:biggrin:
نوبت شماهم مي رسد .........عجله نكن

waffen

اخراجی موقت
وقتی خدا رو قبول نداری نمی تونی در مورد عدالت و عدم عدالت خدا صحبت کنی
اگر با این طرز فکر ادامه بدی نهایتش به جبر می رسی و آخر جبر رو اگر بری جلو به خود کشی و پوچی
این ته این فلسفه است
اما این تعریفی که شما از عدالت داری مشکل داره عزیز
عدالت این نیست که به همه یکسان داده بشه
عدالت اینه که به هر کسی همون قدر که داده شد همون قدر هم خواسته شه
این که من اصرار دارم اول خدا رو برای خودمون ثابت کنیم دلیل اصلیش اینه که با اثبات وجود خدا خیلی چیزها رو می تونیم خیلی راحت ثابت کنیم
فکر کنم جواب شما رو دادم
چرا نمیتونم ؟؟؟ من اعتقاد ندارم ولی چرا نتونم نظر بدم و تحلیل کنم ؟؟؟ من حق دارم در مورد هرچیزی نظر بدم و فکر کنم و هر چیزی رو زیر سوال ببرم اون دین شماست که بهتون اجازه ی این کار رو نمیده.
پس تمام دانشمندانی مثل ریچارد داکینز و استفن هاکینز باید به پوچی برسند و در نهایت هم لابد خودشون رو بکشند دیگه ؟؟؟ عجب ... ولی من الآن مدتهاست به خدا اعتقاد ندارم و نه تنها به پوچی نرسیدم بلکه جهان برام خیلی زیباتر و عقلانی تر شده.

شما اصلا اصل سوال رو جواب ندادید . هیچکس در مورد برابری حرف نزد عزیز این رو جواب بده :
این چه عدالتی هست که هر مخلوق خدا نباید دارای امکان زندگی باشه ؟؟؟ آیا این سوال نامفهومه ؟؟؟ میگم اون بچه ای که مادرزادی با سرطان به دنیا میاد و میمیره آیا اون همون میزان شانس زندگی داشته که شما داری ؟؟؟ آیا این عدالت خداست ؟؟؟ چرا باید یک بچه ای در برمه به دنیا بیاد در خانواده ای فقیر و از مشکلات سوئ تغذیه خیلی زود بمیره ؟؟؟

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
من میگم خدا وجود نداره و دلیلم هم تمام سوالات بی جوابی هست که در مورد خدا و در تمام ادیان وجود داره.
چرا اگر ما نتونیم ثابت کنیم که خدا نیست پس به این نتیجه میگیرم که خدا هست ؟؟؟؟؟؟ نه چنین چیزی نیست. شما باید بیای ثابت کنی که خدا هست و بعد ما میتونیم به بحث ادامه بدیم .

عزیز من دو حالت بیشتر که نداره
یا هست یا نیست
درست؟
با برهان خلف هم بری جلو به این نتیجه می رسی که اگر فرض نبودن خدا نتیجه اش غلط باشه
پس شرط غلط !

roya.b

عضو جدید
چرا گير داديم به خدا.مگه نميگن خودشناسي =خداشناسيه. چرا مثل منصور نميخواييم خودمونو بشناسيم؟

waffen

اخراجی موقت
سي سال ارباب شماها اين زمزمه شوم را سر ميدهند ولي .........ديدي كه سربازان گمنام ما ريگي كه همپالگي شما است چطور .........:biggrin:
نوبت شماهم مي رسد .........عجله نكن
تا فرصتش رو داری خوب بخند چون دیگه عمرتون داره به سر میاد.
خوبه چیزی از تاریخ هم بارت نیست وگرنه ...

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا نمیتونم ؟؟؟ من اعتقاد ندارم ولی چرا نتونم نظر بدم و تحلیل کنم ؟؟؟ من حق دارم در مورد هرچیزی نظر بدم و فکر کنم و هر چیزی رو زیر سوال ببرم اون دین شماست که بهتون اجازه ی این کار رو نمیده.
پس تمام دانشمندانی مثل ریچارد داکینز و استفن هاکینز باید به پوچی برسند و در نهایت هم لابد خودشون رو بکشند دیگه ؟؟؟ عجب ... ولی من الآن مدتهاست به خدا اعتقاد ندارم و نه تنها به پوچی نرسیدم بلکه جهان برام خیلی زیباتر و عقلانی تر شده.

شما اصلا اصل سوال رو جواب ندادید . هیچکس در مورد برابری حرف نزد عزیز این رو جواب بده :

اولا از کجا می دونی که دین من چیه؟
دوما اگه منظورت از دین شما اسلامه!
اسلام میگه هیچ چیز رو بدون دلیل قبول نکن!این ته منطقه
در ضمن من انتهای این راه رو گفتم
خیلی از مسلمنها هم به خدا اعتقاد دارند و هم به معاد و ..
ولی به هیچ درجه ای از معنویت خاص نرسیدند
اما انتهای این میشه کسی مثل پیامبر

waffen

اخراجی موقت
عزیز من دو حالت بیشتر مه نداره
یا هست یا نیست
درست؟
با برهان خلف هم بری جلو به این نتیجه می رسی که اگر فرض نبودن خدا نتیجه اش غلط باشه
پس شرط غلط !
خوب من میگم با توجه به این مسائل جهان خالقی به اون شکلی که شما در دین قبول دارید نداره.
کلا خدا مثل جن و روح و شیطان یک خیال و یک تخیل بی فایده هست.
تموم شد و رفت.

roya.b

عضو جدید
خداي من يه انرژيه. يه انرژي غير قابل وصف. ومن يه اشعه هستم از اين انرزي. وتو يه اشعه يي ديگر. و.....

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب من میگم با توجه به این مسائل جهان خالقی به اون شکلی که شما در دین قبول دارید نداره.
کلا خدا مثل جن و روح و شیطان یک خیال و یک تخیل بی فایده هست.
تموم شد و رفت.

هنوز ثابت نکردی که خدا نیست
من میگم شما واسم توضیح بده که چطور ممکنه این دنیا با این نظم بی مثل
خودش همین طوری بوجود بیاد
اگر قرار بود بیاد یکی دیگه هم باید میومد
لطفا اینو واسم ثابت کن

waffen

اخراجی موقت
هنوز ثابت نکردی که خدا نیست
من میگم شما واسم توضیح بده که چطور ممکنه این دنیا با این نظم بی مثل
خودش همین طوری بوجود بیاد
اگر قرار بود بیاد یکی دیگه هم باید میومد
لطفا اینو واسم ثابت کن

شما برای من ثابت نکردید که خدا هست.
یکی از هزاران تفاوت های من و شما این هست که شما میگید این جهان منظم و عادل هست و من میگم خیلی نامنظم و نا عادلانه هست. به همین راحتی.
و برای اثبات اینکه جهان چطور به وجود اومده ابتدا با تکیه به تئوری بیگ بنگ و بعد تئوری تکامل بشر توضیح میدیم که چطور این جهان به اینجا رسیده.
و من نمیتونم چنین تئوری های بزرگی رو برای شما اینجا توضیح بدم. شما خودت خوب میدونی که چقدر پیچیده هست. باید خودتون تشریف ببرید و بخونید.
میدونم که الآن میگید که خوب منم نمیتونم وجود خدا رو اینجا توضیح بدم و خودت باید بری بخونی.
ولی من رفتم و تا اونجا که میتونستم تحقیق کردم و حالا به این نتیجه رسیدم که خدا نیست.
شما هم اگر منبعی دارید برای اثبات وجود خدا لطفا به من معرفی کنید و من خودم میرم میخونمش.

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما برای من ثابت نکردید که خدا هست.
یکی از هزاران تفاوت های من و شما این هست که شما میگید این جهان منظم و عادل هست و من میگم خیلی نامنظم و نا عادلانه هست. به همین راحتی.
و برای اثبات اینکه جهان چطور به وجود اومده ابتدا با تکیه به تئوری بیگ بنگ و بعد تئوری تکامل بشر توضیح میدیم که چطور این جهان به اینجا رسیده.
و من نمیتونم چنین تئوری های بزرگی رو برای شما اینجا توضیح بدم. شما خودت خوب میدونی که چقدر پیچیده هست. باید خودتون تشریف ببرید و بخونید.
میدونم که الآن میگید که خوب منم نمیتونم وجود خدا رو اینجا توضیح بدم و خودت باید بری بخونی.
ولی من رفتم و تا اونجا که میتونستم تحقیق کردم و حالا به این نتیجه رسیدم که خدا نیست.
شما هم اگر منبعی دارید برای اثبات وجود خدا لطفا به من معرفی کنید و من خودم میرم میخونمش.

خوشم اومد
من نمی گم خدا وجود داره
من کسی هستم که بین بی خدایی و با خدایی موندم
شما اگر تونستی برام ثابت کن که خدا وجود نداره
اما در مورد اینکه شما براحتی می گید جهان بی نظم هست
فقط یک بی نظمی رو برای من بیار!فقط یکی!
اما تا دلت بخواهد واست نظم رو میارم!
از حرکت ستاره ها بگیر با اون مقیاس بزرگ!تا حرکت الکترون ها بدور اتم با اون مقیاس کوچک
این همه فرمول تو این علم های جدید بوجود اومده از کجا در اومدند
همین آقای اینشتن که مطالبشو متذکر میشی
خود ایشون اولا به وجو خدا پی برده بود ثانیا دنیا رو با این فرمول های عجیب و قریبش ترکوند

در ضمن فرمودی بیگ بنگ قبلش چی بود این بیگ بنگ که همین جوری بوجود نیومد که عزیز من
اون ذراتی که باعث شدند بیگ بنگ ایجاد بشه از کجا اومدند
ممنون میشم

waffen

اخراجی موقت
خوشم اومد
من نمی گم خدا وجود داره
من کسی هستم که بین بی خدایی و با خدایی موندم
شما اگر تونستی برام ثابت کن که خدا وجود نداره
اما در مورد اینکه شما براحتی می گید جهان بی نظم هست
فقط یک بی نظمی رو برای من بیار!فقط یکی!
اما تا دلت بخواهد واست نظم رو میارم!
از حرکت ستاره ها بگیر با اون مقیاس بزرگ!تا حرکت الکترون ها بدور اتم با اون مقیاس کوچک
این همه فرمول تو این علم های جدید بوجود اومده از کجا در اومدند
همین آقای اینشتن که مطالبشو متذکر میشی
خود ایشون اولا به وجو خدا پی برده بود ثانیا دنیا رو با این فرمول های عجیب و قریبش ترکوند

در ضمن فرمودی بیگ بنگ قبلش چی بود این بیگ بنگ که همین جوری بوجود نیومد که عزیز من
اون ذراتی که باعث شدند بیگ بنگ ایجاد بشه از کجا اومدند
ممنون میشم

من نمیتونم با استفاده از علم شما رو به بی خدایی مهتقد کنم . این رو همه میدونند که نمیشه با استفاده از علم وجود خدا و عدم وجود خدا رو ثابت کرد. البته هنوز نمیشه. شاید در آینده بشه. فلسفه هم که میگه واقعیت نسبی هست. یعنی هیچ چیزی صد در صد درست نیست. در نتیجه از اون هم نمیشه استفاده کرد و من هر چیزی رو بگم چیزی برای رد اون وجود داره.
در مورد اینکه چرا میگم جهان بی نظم هست چطوره به جهش های ژنتیکی اشاره کنیم ... یا حرکت اتم ها ... یا بی نظمی فوق العاده ای که در فعالیت های اتمی در خورشید وجود داره.
در ضمن شما می فرمایید ستارگان و خورشید و ... همه و همه منظم هستند در صورتی که چنین نیست. صد میلیارد میلیارد میلیارد ستاره (فقط ستاره, من کرات رو حساب نکردم) در جهان ما وجود داره که اینها در مداراتی به شکل اتاقی قرار میگیرند و در صد میلیارد تای اونها ممکنه یکی از اونها دارای محیطی شبیه به زمین باشه. این نظم نیست. فقط یک اتفاق هست. مثل جهش های زنتیکی و مثل حرکت فوتان ها و ... که فقط به شکل اتفاقی درست میشند. تنها دلیلی که شما دارید فکر میکنید که جهان منظم هست اینه که شما اینجا هستید. وجود شما باعث این تفکر شده. تنها همین. اگر امروز یک شهاب سنگ به زمین بخوره و همه چیز رو نابود کنه باز هم میگید که جهان منظم هست ؟؟؟
در هر روز 3500 شهاب سنگ بزرگتر از یک اتوبوس وارد جو زمین میشه و در جو از بین میره. حالا کجای این مسئله منظمه ؟؟؟

رهایی و هجرت

عضو جدید
آری خدااااااااااااااااااااااا اااااااااااا هست

آری خدااااااااااااااااااااااا اااااااااااا هست

سلام دوستان عزیز.هرچند متاسفم واسه .....
اما خوب من به خاطر خدای عزیزم این هارو مینویسم.
بچه ها ببینید در فلسفه دلایل زیادی واسه اثبات همه ی این عالم وجود داره .
و از همه مهمتر واسه اثبات وجود خداوند.
به این دلایل برهان میگویند.
که این برهان در فلسفه تعدادش زیاد هست .که خب کسانی که اهل علم و مطالعه هستن میدونند که نمیشه همش رو الان بگم. چون چند تااااااااااااااا کتاب میشه.

برهان نظم

: برهان امكان
برهان فطرت
: برهان حركت و حدوث
برهان امكان فقري
: برهان معجزه
: برهان تجربه ديني
برهان فطرت

برهان صدیقین با چند تقریری که داره. ....................................................................................

فلسفی گفتن هم واسه همه قابل فهم نیست اما من مطمئنم هر کدام از دوستان گلم که
کمی مطالعه داشته باشن و شروع کنند الفاظ واسشون ملموس میشه. واسه همیین نهایت سعی رو میکنم که ساده بگم ولی خب مجبورم از الفاظ هم استفاده کنم چ.ن علمی است.
اول از همه دوستان خواهش میکنم که بدون اصرار و پافشاری و اجبازی روی اون دیدی که الان دارین این بحث رو بخونیید نیاز فهمیدن و درک عزیزان تامل کردن هست پس تا اخر بخونیید
و خوب تامل کنید و وجدانتون رو قاضی کنید که واقعا دنبال حقیقت باشین .فعلا فقط و فقط به این فکر کنید که میخوایم اثبات کنیم خدااااااااااااااااا هست " کاری به صفات : عدالت و .... } نداشته باشیم.
موجودات اطرافمون
دو حالت ميشود براشون فرض كرد
يا خودشون به وجود امدن.و یا
يكي ديگه بهشون وجود داده.

رهایی و هجرت

عضو جدید
خب حالا ايا فرض اول ميتونه درست باشه؟
مسلما نه.

: چون كسي كه چيزي رو نداره: چطور ميتونه يك دفعه اون رو دارا بشه؟

پس موجودات اطراف

وجودشون از خودشون نيست

حالا میمونه فرض دوم که از دیگری "این وجود" رو داشته باشند.

و اون ديگري هم اگر اين دو فرض در موردش جاري بشه
پس همين مشكل به وجو مياد" دقت کنید عزیزان" "رو همه جمله هاا تامل کنیم.

حتي اگر ما اين سلسه علت رو تا بي نهايت هم بشماريم
به حدي نميرسه كه اونجا متوقف بشه
مگر

با واجب الوجود
يعني موجودي كه وجودش رو از ديگري نگرفته و در وجودش به ديگري محتاج نيست

و اون در وجودش تكيه به موجود ديگر ندارد
هستي مطلق هست
وجودش بي نقص
و بي كاستي است
حالا اول معنای چند تا از کلمات رو میگم عزیزان.
ممكن الوجود :
ممكن
يعني تساوي بين وجود و عدم وجود.
OK?
يعني مثلا انسان نه اقتضاي وجود دارد نه عدم را
و براي
اينكه از اين حالت تساوي خارج بشه
نياز به علت د اره

و اين علت خود نميتونه" ممكن " یعنی نمیشه که ممکن باشه که وجود داره .

چون فاقد شي نميتونه معطي شي باشه.

معنی این جمله رو با یه مثال میگم

رهایی و هجرت

عضو جدید
شما تو جیبت پولی ندارین .خوب.

حالا
يكي از شما پول ميخواد
ميتوني بهش بدي؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یعنی:

كسي كه چيزي رو نداره
نميتونه اون رو به ديگران بده
كه در برهان ما
اون وجود هست
كسي ميتونه
به ديگري وجود بده كه از اين وجود بهره مند باشه

شي اي كه هستي و يا نيستي در ذات او ماخوذ نيست.

نسبت به وجود و عدم يكسان هست.

يعني صرف نظر از عامل خارجي
نه وجود و نه عدم
برايش ضروري نيست

و نميتونه
به يكي از دو طرف متصف بشه
چون در غير اين صورت لازم مياد از اين حالت تساوي خارج بشه
در نتيجه
از حالت تساوي خارج شده و ممكن نخواهد بود.

در حالي كه ممكن هست
و اين تناقض هست
و جمع بين تساوي و عدم تساوي در ذات
و اين جمع نقيضين و محال هست
پس هر ممكن الوجودي براي
موجود شدن يا معدوم شدن
نياز به علتي دارد.

كه ان واجب الوجود هست

بالا