کنکور كارداني ، كارشناسي، ارشد و دكترا ساخت و تولید

ehsangodazandeh

عضو جدید
اقا یه اطلاعاتی از منابع ساختت میدی؟ از چه منابعی خوندی؟؟؟

سیاوش جان من کتاب ارشد سپاهان دکتر رازفر - کتاب راهیان ارشد و کتاب پارسه را خوندم البته چندتا درس را مثل توانایی - تولید مخصوص - عملیات حرارتی را هم از کتابهای مرجع خوندم
ولی پیشنهاد می کنم از ریاضی غافل نشید

ehsangodazandeh

عضو جدید
دوستان کسی از رتبه قبولی مهندسی جوش دانشگاه امیر کبیر خبر داره؟
من رتبه ام 197 شده میخواستم ببینم شبانه مهندسی جوش دانشگاه امیر کبیر قبول میشم؟

mari.m

عضو جدید
سلام
رتبه 3
ساخت 61
ریاضی 50
جامدات 30
زبان 25
با تلرانس 0.5درصد
دانشگاه تهران رو انتخاب کردم
سلام
من خیلی شایقم که ادامه تحصیل بدم. اما سر کار میرم. شما همراه کار کردن درس خوندی یا فقط درس میخوندی؟ کلاس یا کنکور آزمایشی شرکت کردید؟
در صورت امکان معدلتونو هم بگید.
در ضمن اگه امکان داره که از شما راهنمایی بگیرم،لطفا به آدرس زیر یه ایمیل بدین.
maryam_mardani7@yahoo.com
با تشکر

آخرین ویرایش:

jabr

عضو جدید
salam

salam

دوستان کسی از رتبه قبولی مهندسی جوش دانشگاه امیر کبیر خبر داره؟
من رتبه ام 197 شده میخواستم ببینم شبانه مهندسی جوش دانشگاه امیر کبیر قبول میشم؟
من 1 رتبه تو پارسه دیدم که با رتبه پایین تر(بدتر) از تو اورده بود.ایشالا میاری;)

jabr

عضو جدید
سلام.جزواتي كه من خوندمو ساختو 47% زدم بدين صورت:انيورسال(دانشگاه تبريز:م.شبگرد).توانايي(كتاب رازفر).متالورژي(كتاب تويسركاني).اصول(گلعزار).سيس� �م(كتاب حرير پوش).توليد مخصوص( جزوه دانشگاه تبريز:دكتر امير عبدا...و كتاب م.فرزاد بيغال:نشر طراح).هيدروليك(كتاب انتشارات امير كبير:دكتر رضايي).جوشكاري(جزوه دكتر ستاري فر:امير كبير).قالب(جزوزه اميركبير:ملايي).مديريتم نخوندم:d.اگر سوالي بود در خدمتم:gol:

jabr

عضو جدید
این اطلاعات مربوط به مهندس فرید از دانشگاه علم و صنعت
دروس زبان انگلیسی :
مواد امتحانی : زبان عمومی و زبان تخصصی.
ترکیب سوالها نصف نصف هست. یعنی 15 تا عمومی و 15 تا تخصصی.
توضیح اینکه زبان عمومی اسمش زبان عمومی هست وگرنه سطح پیشرفته ای دارد و معمولا کسانی میتوانند درست بزنند که در حد تافل با زبان آشنا هستند. توصیه میکنم اگر زبانتان خوب و زیر آن هست , سراغ زبان عمومی نروید و فقط در صورتی که زبانتان عالی هست , تستهای عمومی را بزنید.
ولی تستهای تخصصی راحت هستند.
برای زبان اختصاصی آشنایی کافی به زبان در حد همین دروس خودمون اکتفا میکنه. منابع خاصی وجود ندارد. اصطلاحات رشته مکانیک را بلد باشید که خیلی بدرد میخورد.
بنده کتاب خاصی را توصیه نمیکنم ولی منابع زیر وجود دارند :
کتاب زبان عمومی و کتاب زبان تخصصی از سری کتابهای پارسه (جزوه های پارسه)
انتشارات راهیان ارشد هم یک کتاب به تستهای زبان اختصاص داده که کتاب پنجم سری کتابهای مکانیکش هست.
بنده هیچ کدام از موارد بالا را مطالعه نکردم.(چندان هم توصیه نمیکنم)

دروس ریاضی :

شامل ریاضی 1 و2 . معادلات دیفرانسیل و ریاضیات مهندسی.
کتابها و تالیفات بسیاری وجود دارند مانند خود کتابها (جزوه های) پارسه , کتابهای نیکوکار و ....
اما به نظر من بهترینها جزوات پارسه و کتابهای نیکوکار هست.
جزوه های پارسه به صورت درس و نکته همراه با مثالهای حل شده میباشد که تستهای کنکور را ندارد.
کتابهای ریاضی نیکوکار هم به صورت درس , نکات , مثالهای حل شده (خود تست) است و در انتهای کتاب همه تستها را آورده و طبقه بندی نرده. یعنی مثلا 7 فصل اول درس و بقیه فصلها تست همه رشته ها به صورت سال به سال و کامل.
تجربه خودم : به بنده گفتند که نیکوکار کارش خوبه من هم تهیه کردم و شروع کردم به خواندن .وسطهای درس که رسیدم یکی از دوستانم به جمع ما اضافه شد و گفت پارسه بهتره . من اول باور نمیکردم و همینطور نیکوکار را ادامه میدادم . یکی دیگر از دوستانم که نیکوکار میخواند ,پارسه را که خواند تغییر رویه داد و شروع کرد به خواندن پارسه و به من هم گفت که اگر من هم تغییر بدم و پارسه بخونم بهتره ولی من همچنان نیکوکار میخوندم. فکر میکردم که یک کتاب را که شروع کردم تا آخر باید خواند و پرش نکنم !
به بحث لاپلاس تو معادلات که رسیدم دیدم نمیفهمم رفتم پارسه را باز کردم و این قسمت را خواندم . انصافا خیلی زیبا توضیح داده بود. شروع کردم به خواندن معادلات از پارسه (از نو شروع کردم) و بقیه همچنان از نیکوکار.تو ریاضی 1 به سری که رسیدم باز هم نمیفهمیدم. رفتم پارسه را خواندم خیلی قشنگ و ساده گفته بود.وقتی این وضعیت پیش آمد نیکوکار را ول کردم و از نو از پارسه شروع کردم . تمام ریاضی ها را . خیلی خوب توضیح داده . مخصوصا مثالهایش.
من ذاتا از ریاضی متنفرم ولی به خاطر ریاضی های پارسه بسیار به آن علاقه مند شدم.فقط یک عیب داره و اون اینه که تست نداره !
تو مقدمه جزوه هایش یک سری کتاب از مولف ریاضیهای پارسه اسم برده که فکر کنم منابع قوی باشند.
در نهایت نظر بنده را بخواهید درس و مثالهای پارسه و تستهای نیکوکار . نیکوکار خوبیش اینه که همه چیز و قضیه و ... را اورده که یه کم زیادی هست.تو درس به پای پارسه نمیرسه!
کتابهای ریاضی پارسه :
ریاضی 1 یک جلد تقریبا 120 صفحه.
ریاضی 2 یک جلد حدودا 80 صفحه .
معادلات حدود 90 صفحه.
ریاضی مهندسی حدود 80 صفحه.
ریاضی 2 و ریاضی مهندسی سختترین هستند.
باز هم تاکید میکنم . جزوه های ریاضی پارسه را بخوانید ( حداقل 2 بار) بعد برید تستهای نیکوکار را بزنید.

دروس سیالات :
شامل : ترمو 1 و 2 سیالات 1 و 2 و انتقال حرارت.
منابع متعدد هست . مانند جزوه های پارسه , کتابهای راهیان ارشد و کتابهای پوران پژوهش.
(توضیح اینکه بنده جامداتی هستم و تاکید خاصی روی این دروس نداشتم.)
در درس ترمو دینامیک جزوه های پارسه تقریبا کامل بودند. به صورت درس و تست بود(بدون مثال) . ادعا میکند که همه تستها را آورده و ظاهرا هم اینطور هست.190 صفحه داشت.
کتاب راهیان ارشد هم کتاب خوبی میباشد. بنده آنرا مطالعه نکردم ولی از پارسه عالیتر بود.حجمش هم زیاد هست.
کتاب پوران پژوهش را ندیدم.
اگر مایل به سرمایه گذاری روی این درس هستید حتما ترمو دینامیک راهیان ارشد را بگیرید . مخصوصا برای تبدیل انرژی ها.
ولی اگر حد وسط را میخواهید , اعتراف میکنم کتاب پارسه کتاب خوبی بود و قابل اعتماد.اضافه کنم که این کتاب از لحاظ علمی و مطلب کامل و مناسب میباشد ولی از لحاظ دیاگرام و شکل چندان تعریف ندارد!
ضمنا برای کنکور ترمو 1 از ترمو 2 مهمتر و فصل مربوط به آنتروپی مهمترین فصل کل ترمو در کنکور هست !!!

در مورد سیالات1و2 کتابهای راهیان ارشد و پوران پژوهش و پارسه را دیدم.
پارسه دردرس سیالات ضعیف ظاهر شده!
کتاب راهیان ارشد که در 2 جلد هست بسیار عالی هست.
کتاب پوران پژوهش هم کتاب مناسبی داره که یه نگاه انداختم و کتاب خوبی بود .
از بنده اگر بپرسید میگم برای درس سیالات فقط راهیان ارشد.
کتاب تالیف یک دانشجو دکتری امیر کبیر هست. مهندس خداکرمی .
شیوه نگارشش عالی هست.البته مطالبش بسیار زیاد هست ولی برای دور اول زمانبر هست. بعضی جاهاش به درد مکانیکیها نمیخورد مخصوصا قسمتهای مربوط به مهندسی شیمی. خودتون متوجه میشید کدوم فصل را نباید بخونید.
در مورد انتقال حرارت هم راهیان ارشد , پارسه , پوران و ...
که پارسه کتاب کاملی و خلاصه ای عرضه کرده .و راهیان ارشد هم کتاب عالی در این درس منتشر کرده.
بستگی به خودتون داره . پارسه خوب و در حد 190 صفحه و انتقال حرارت راهیان عالی ولی پر حجم.
پوران را بنده ندیدم.

دروس جامدات :
شامل استاتیک , مقاومت مصالح 1و2 و طراحی اجزا 1و2.

درس استاتیک :
پارسه و راهیان و پوران و ...
پارسه کارش خوب نیست.
پوران پژوهش را ندیدم ولی تعریفش را شنیدم.
راهیان ارشد :
توضیح اینکه راهیان ارشد همه درسهای جامدات را یعنی استاتیک و مقاومت و طراحی را در یک کتاب به نام کتاب جامدات (کتاب اول) جمع کرده که به صورت درس و مثالهای خیلی کم و همه تستهای سراسری و سالهای آخر آزاد آورده.
برای استاتیک من این کتاب را مطالعه کردم و راضی هستم. ولی فکر میکنم پوران پژوهش بهتر باشه که من آنرا ندیدم.

دروس مقاومت :
پارسه , راهیان , پوران پژوهش.
پارسه کارش ضعیف بود.
راهیان متوسط ولی پوران پژوهش یه چیز دیگه هست !!!!!
انتشارات پوران یک کتاب برای مقاومت منتشر کرده که تالیف دکتر حسن نائی(استاد دانشگاه تهران) هست که بسیار بسیار عالی است !!!!!!! هر چی بگم کم گفتم .
http://www.www.www.iran-eng.ir/انجمنهاي تخصصي مهندسي مکانيک • 4مشاهده مبحث - كنكور ارشد مكانيك_files/icon_exclaim.gif
به توصیه چندین تن از دوستان این کتاب را تهیه کردم . اولش پارسه را خوندم.تعصب خاصی داشتم که اول پارسه را بخوانم . فکر میکردم اینطور بهتره !!
حین خوندن پارسه یکی از دوستام که اون هم از پارسه شروع کرده بود و بعد پوران را خواند به من گفت بیا و پوران را بخوان .اما این کار را نکردم .عادت داشتم که یک چیزی را شروع کردم تا آخر برم برای همین وقتی مقاومت پارسه را تمام کردم رفتم سراغ پوران. کتاب بسیار عالی بود. حتما این یک قلم را تهیه کنید. تا کنکور 3 دور این کتاب را خوندم. و اصلا ازش سیر نشدم. ترکیب خارق العاده ای از کتابهای ریفرنس و کتابهای تستی است.خلاصه کتاب بی نظیری است.
با این کتاب اگر همه تستهای کنکور را نزنید به خودتون شک کنید. ضمنا بدونید که مقاومت بین جامدات سختترین هست.

طراحی اجزا
پارسه قابل اعتماد نیست و ناقص گفته.
راهیان خوب هست و من راضی بودم.
پوران را بچه ها زیاد تعریف کردند.

دروس دینامیک:

دینامیک :
پارسه ضعیف گفته . موقع مطالعه سردرگم میشدم.
کتاب راهیان هم خوب هست.
کتاب پوران پژوهش هم کارش خیلی خوب بود .
اضافه کنم که انتشارات پوران یک کتاب منتشر کرده که شامل دینامیک و ارتعاشات با هم هست. تالیف یکی از اساتید دانشگاه آزاد تهران.
فکر کنم بهترین کتاب تو این زمینه باشه. تفاوت را وقتی میبینید که بقیه کتابها را مطالعه کنید. خوب درس داده.ارتعاشاتش هم خوب بود.

دینامیک ماشین :
کتاب پارسه چندان تعریفی نداره .
راهیان را نخوندم .
کتاب سبز را مطالعه کردم که بعدا در موردش توضیح میدهم.
کتابهای دیگری هم هستند که بعضی از دوستان آنرا مطالعه میکردند . نمیدونم مولف آنها کیست. ولی در این مورد منابع بهتری هست که بنده اطلاع ندارم.

ارتعاشات :
همان کتاب پوران پژوهش مناسب هست .
پارسه چندان تعریفی ندارد.
راهیان هم ظاهرا مناسب هست.

کنترل:
پارسه تو این درس جزوه خوبی داده بیرون .
ولی بهترین منبع برای این درس یک کتاب هست که تالیف مهندس برادرانی هست . فکر کنم همان انتشارات آزاده یا راهیان ارشد باشه .
ضمنا راهیان ارشد , مجموعه درسهای دینامیک و ارتعاشات و دینامیک ماشین را در کتاب دوم آن جمع کرده.

برای درسهای ساخت و تولید تا آنجا که اطلاع دارم بهترین منبع کتاب نشر ارکان هست .
ضمنا راهیان یک کتاب برای ساخت و تولید داده بیرون که شامل خلاصه درس و تستهای این گرایش هست.
برای مهندسی پزشکی هیچ اطلاعی ندارم .

در نهایت یک سری کتابها هم هستند که طبقه بندی شده و موضوعی نیستند و ابتدا کل یک درس را مثلا در 30 صفحه خلاصه کرده بعد تمام تستها را سال به سال آورده.
معروفترینشون یک کتاب سبز رنگ هست مربوط به نشر کتاب دانشگاهی . معروف به کتاب مکانیک سبز. همه درسهای اختصاصی مکانیک در آن هست(به جز ریاضی و زبان)
کتاب دیگر, کتاب نشر ارکان هست که خلاصه اکثر درسهای مکانیک را آورده (حتی ساخت و تولید) سپس تستهای مکانیک را کامل آورده از سال 74 تا آخر و همه درسها را حتی زبان و ریاضی را آورده با پاسخ تشریحی. ضمنا زیر نظر اساتید صنعتی اصفهان تالیف شده.

ضمنا این را بگم که بعضی از کتابها که همه تستها را آورده ممکن است تعدادی از تستها را جا انداخته باشد. البته این کار عمدی هم اتفاق میافتد چرا که این جور تستها غیر قابل حل هستند !!
نکته دیگر اینکه بسیار اتفاق میافتد که منبعی یک تست را حل کند و به یک جواب برسد و یک گزینه را درست بزند و منبع دیگر هم آنرا حل کند و یک جواب دیگر بدست آورد و گزینه دیگری را جواب اعلام کند. خودتان بعدا متوجه میشوید.

jabr

عضو جدید
http://www.mechanicalonline.com/forum/viewtopic.php?f=36&t=1742&st=0&sk=t&sd=a&sid=aeaee8e09eb4514e75a1f20f7113ec9e&start=15#p7802

http://www.www.www.iran-eng.ir/انجمنهاي تخصصي مهندسي مکانيک • 4مشاهده مبحث - كنكور ارشد مكانيك_files/icon_post_target.gifنويسنده: fareed در يکشنبه Apr 06, 2008 9:56 pm
علاوه بر موارد فوق ترجیحا یک کتاب جامع مثل کتاب مکانیک (سبز) یا کتاب مکانیک انتشارات ارکان داشته باشید. بعضی جاها گره ها را باز میکنند.
بعضی انتشارات مثل مدرسان شریف وقلم چی و .... هم هستند که بنده اطلاعی از کارشان ندارم.
توصیه میکنم که کتاب سیالات راهیان ارشد (2جلد آبی) و کتاب مقاومت مصالح پوران را حتما تهیه کنید.
تمامی منابع فوق را بنده مطالعه کردم که اکثرا توصیه شده دوستان بودند. به نظرم بهترینهای موجود هم هستند.
قبلا هم گفتم , الان هم میگم یک منبع خوب را بگیرید و آنرا چندین بار مطالعه کنید.تاثیر بیشتری دارد تا اینکه چند منبع را یک بار مطالعه کنید. این توصیه یکی از دوستانم بود که سال قبل رتبه اش شد 15 .
مطلب دیگر اینکه تا آنجا که میتوانید سعی کنید به صورت دسته جمعی و گروهی درس بخونید. مشروط بر اینکه بینتون رقابت سالم ایجاد بشه و باعث حسود بازی و ... نشه !!
چندتا فایده داره که تجربه خودم را در این مورد میگم:
(البته من خوابگاهی هستم و شاید این فرصت برای کسانی که دانشگاهشون تو شهرشون هست دشوارتر باشه.)
من به همراه دو تن از دوستام شروع کردم به خواندن.(میلاد و مرتضی)
اینطوری خرید کتابها و منابع تقسیم شد.
یکی جزوه های پارسه را گزاشت وسط. یکی کتابهای نیکوکار را تهیه کرد و یکی کتاب سبز و یک کتاب مکانیک ارکان هم تهیه کرد.دیگری کتاب سیالات راهیان را گرفت , یکی کتاب جامدات راهیان و ...
هر سه نفرمون جزوه پارسه را داشتیم. (دو نفرمون کپی کردند چون آمار استفادمون بالا بود)
هر کس به تنهایی کتاب مقاومت پوران را نیز تهیه کرد.
خلاصه منظور اینه که هزینه خرید کتب پایین میاد. البته اونهایی که استفاده زیاد داشتند دو نسخه و اونی که همه میخوندند به تعداد افراد (مثل جزوات پارسه و مقاومت پوران)
پس اولین مزیت اینکه میتونید منابع را شراکتی بخونید.
دومین مزیت که خیلی مهم هست افزایش انگیزه و روحیه هست.هر وقت یکیمون خسته میشد و یا درس نمیخوند دیگران بهش تذکر میدادند یا دوستانه متقاعدش میکردند که کارهای متفرقه را بگذارد کنار .
ضمن اینکه برای رفع اشکال سوالات پیش آمده و کمک کردن به هم جو بسیار خوبی ایجاد میشه.
اگر هم جو رقابت سالمی ایجاد بشه میتونید ارزیابی از رقیبهای کنکور داشته باشید و حرصتون در بیاد و بیشتر بخونید !!
و خیلی فواید دیگه ...!
مطلب دیگر هنگام تست زدن علاوه بر تست های سراسری وقتی که تمام تستهای مکانیک را زدید میتوانید تستهای رشته های زیر را هم بزنید :
زبان فقط مکانیک
ریاضی علاوه بر مکانیک میتوانید رشته های عمران را هم بزنید.
معادلات و ریاضی مهندسی علاوه بر مکانیک تستهای هوافضا

سیالات : تستهای هوافضا بسیار شبیه مکانیک هست .همچنین تستهای رشته عمران.
مقاومت مصالح علاوه بر تستهای مکانیک تستهای عمران را بزنید. مقاومت عمران سخت تر هست .
دینامیک : علاوه بر مکانیک هوافضا نزدیک تر هست (هوافضا
راحتتر)
کنترل :علاوه بر مکانیک تستهای هوافضا و مهندسی هسته ای هم مناسب هست.
موارد بالا را در صورتی که تستهای مکانیک را زدید تموم شد و تستهای جدید خواستید بزنید.

جزوه های پارسه :

آن چیزی که به عنوان جزوه های پارسه بین دانشجوها مطرح هست در واقع کتابهایی است که مدرسان پارسه در تهران تالیف کردند که هنگام ثبت نام برای آزمون آزمایشی به متقاضیان به عنوان منابع کنکور داده میشود.
همینطور هم که دیدید (به نظر من) به جز چندتاشون بقیه ارزش وقت گذاشتن را ندارند.
شاید دلیل اینکه بعضی هاشون ضعیف هست اینه که داوطلب بخونه و ببینه کم هست و بیاد سر کلاس پارسه هم اسم بنویسه ؟!
خود جزوه هایی که سر کلاس گفته میشه بسیار کامل و خوب هستند که معمولا گیر نمیاد . مگر اینکه رفیق داشته باشید که ...!
توصیه بنده اینه که یک دور همه را بخونید (با اینکه بعضیهاشون خوب نبودند) و بزارین کنار و فقط مواردی که اشاره کردم مناسب هستند را به عنوان منبع مناسب مطالعه کنید و دوره کنید که شامل :
جزوه های ریاضی هر 4 تا
ترمو و انتقال و کنترل
بقیه را بزارید کنار و برید سراغ منابع مناسبتری که در بالا اشاره کردم.
در مورد جزوه ها هم میتونید اصلشو که کتاب هست بگیرین و هم کپی هاش که خیلی رایج هست.(اگر کپی ریاضی ها و ترمو و انتقال و کنترلش گیرتون اومد بگیرید).
ترجیحا هم برای کنکور پارسال (86-87) و سال قبلش (85-86) قدیمیتر نباشه.

jabr

عضو جدید
http://www.www.www.iran-eng.ir/انجمنهاي تخصصي مهندسي مکانيک • 4مشاهده مبحث - كنكور ارشد مكانيك_files/icon_post_target.gifنويسنده: fareed در شنبه Oct 04, 2008 3:44 pm
مجددا سلام

بعد از فرصتي که پيش آمد، قسمت شد بيام تا مقداري ديگر از نکات ارشد مکانیک را براتون بگم. نکاتي مربوط به قبولي ارشد و رتبه ها !

پارسال خيلي وسواس داشتم که به هر کي که ميرسيدم که ارشد بود ، بپرسم که با چه رتبه و چه درصدي اينجا يا آنجا قبول شده. خودم که اومدم بالا ديگه خسته شدم و حال پرسيدن را ندارم. چيزايي که از دور و اطراف را ميبينم براتون ميزارم که موقع انتخاب رشته بدونيد دنيا دست کيه (انشاء الله بعد از اينکه کنکور را قبول شديد و مجاز به انتخاب رشته شديد.)

ابتدا رتبه بندي دانشگاهها را ميگم (آنچه که شنيده و ديده شده)
1- شريف
2- پلي تکنيک (امير کبير)
3- تهران و علم و صنعت
5- صنعتي اصفهان و تربيت مدرس
6- خواجه نصیر
7- شیراز و تبریز
و ....
اوضاع امسال یه کم ریخت به هم . با اعمال این قوانین بومی سازی که گریبان گیر ارشدی ها هم شد (ولی شلوغ نکردند و کسی هم صداش در نیومد که دیگران بفهمند شاید از فهم بالا بود یا شاید هم خسته شدن وهیجان ها بعد از 4 سال افول کرده!) به هر حال رتبه ها برای قبولی تغییر عجیبی کرد.

من ساخت و تولید را میگم که میدونم و دوستام هستند.

سال 86 (پارسال) روزانه :

امیر کبیر قبولی تا حداکثر 15 یا 20
تهران حداکثر تا 45
علم و صنعت تا 120
تربیت مدرس تا حداکثر 150
صنعتی اصفهان تا 140 ماکزیمم 180
خواجه نصیر تا 200
تبریز، مشهد،بابل و ...
مثلا با 270 بابل روزانه آمار دارم.

شبانه:
امیر کبیر تا 240
تهران تا 270
علم و صنعت تا 290
صنعتی اصفهان تا 270
تربیت مدرس و خواجه تا 350
بقیه الی آخر

ولی بعد از این سیاست تبعیض آمیز جدیدی که سازمان سنجش زحمت کشید به کار گرفت، قبولی ها جوری بود که دانشجویان اکثرا توشهرهای خودشان راحتتر قبول شدند. یه بدی این کار این بود که دانشجویان شهرستانی که مایل بودند در دانشگاههای برتر (به اصطلاح برتر) مانند شریف و امیرکبیر و ... ادامه تحصیل بدهند دچار مشکل شدند چرا که این دانشگاهها بیشتر سهم دانشجویان تهرانی شد تا شهرستانی.
من نمیدونم چرا سازمان سنجش با انجام این کار که اکثرا به کام تهرانی ها ختم شد، شهرستانی ها با مشکلات بیشتری مواجه شدند و اوضاع بغرنجتر شد !!!! چرا که امسال شریف خوابگاه کم آورد و حتی به همه دوره های روزانه نرسید . علم و صنعت هم که کار به اعتراض دانشجوها کشید. به تعداد زیادی از دخترها خوابگاه نرسید و خیلی ها را انداختند بیرون !!! امیر کبیر و ... را خبر ندارم.
بگذریم وارد مباحث حاشیه ای نشیم.

امسال یکم اوضاع خوب نبود و بر طبق پیش بینی ها نبود.

مثلا یکی از دوستان که رتبه 30 ساخت و تولید آورده بود در کمال تعجب همه، نه امیر کبیر آورده بود وحتی دانشگاه تهران هم قبول نشده بود!! و علم و صنعت قبول شده بود.در حالی که پارسال دانشگاه تهران تا 44 قبولی داشت.(شاید چون شهرستانی بود)
یکی از دوستانم با رتبه ساخت180 امیرکبیر شبانه را نتونست بیاره، در حالی که معمولا تا 230 و 240 میتوان شبانه اش را قبول شد اون هم امسال که مقداری ظرفیت ها بیشتر شده بود!!!(شاید چون شهرستانی بود)

بگذریم. اگر وضع این طور بمونه یک مقدار اوضاع سخت میشه و شهرستانی ها باید بیشتر تلاش کنند.

با تمام این احوال شایع شده که سال 87 قرار هست 30% پذیرش دانشگاهها بیشتر بشه. تازه شاید اینطوری بشه به آمار قبلی یعنی برای سالهای 86 رسید، یا اینکه این قانون من در آوردی سازمان سنجش حذف بشه و داوطلبان ارشد در شرایط مساوی وارد دانشگاهها بشوند.

ضمنا توزیع دفترچه ثبت نام حول و حوش 10 تا 20 آبان خواهد بود و زمان کنکور حدود نیمه دوم بهمن(معمولا مکانیک صبح روز 4شنبه و اولین روز آزمون برگزار میشود)

صحبت خاصی ندارم.
آرزوی قبولی برای همه دوستان دارم
http://www.www.www.iran-eng.ir/انجمنهاي تخصصي مهندسي مکانيک • 4مشاهده مبحث - كنكور ارشد مكانيك_files/1490.jpg
fareed مديران اجرايي پست ها : 544 تاريخ عضويت: شنبه Feb 17, 2007 2:20 pm محل سکونت: قم نام و نام خانوادگي: محمد حسینی فرید جنسيت: مذکر تاريخ تولد: 08 Dec 1985 تحصيلات: فوق ليسانس رشته تحصيلي: مهندسي مکانيک ساخت و توليد نام دانشگاه یا آموزشکده: علم و صنعت شهر محل اقامت کنوني: تهران

jabr

عضو جدید
http://www.mec.ir/viewtopic.php?f=36&t=1742#p7729

توسط fareed » جمعه مارس 28, 2008 8:17 am
كنكور آزموني هست كه دوپينگ كردن در آن مجاز هست !
منظورم اينه كه هر كسي ميتونه با هر روشي كه براش ميسر هست تلاش كنه. يكي ميره سر كلاسهاي كنكور ، يكي آزمونهاي آزمايشي شركت ميكنه ، يكي جزوه ها و خلاصه نويسي هاي يكي از دوستاش را ميگيرد ، يكي يك كتاب توپ داره كه در دسترس همه نيست و ....
شما هر طور كه ميتونيد خودتون را آماده ميكنيد. فقط مهم اينه كه روشي كه ميريد درست بايد درست باشه و براي شخص شما جواب بدهد.
بگذريم.
داوطلبان دو دسته هستند ، شايد چهار دسته !
دسته اول كساني هستند كه هشت ترمه تموم ميكنن . و كنكور را در ترم هفتم تجربه ميكنند. يعني ترم هفتمشان تا آنجايي كه ميتوانند واحد كم بر ميدارند و تمام واحدهاي مانده را در ترم آخرشان اخذ مينمايند. اين داوطلبان حداقل ميتوانند 12 واحد در اين ترم اخذ كنند.(البته شبانه حداقل 10 واحد). لذا تا حدودي وقت ميارند و در كنار درسهاي اندك ترم جاريشان براي كنكور هم ميخونند.
دسته دوم كساني هستند كه 9 ترمه (يا بالاتر ) تمام ميكنند.اين دوستان همه واحدهايشان را ميگزرانند ولي يك واحد يا بيشتر مثلا يك واحد آزمايشگاه را ميزارند براي ترم نهم و در اين ترم كنكورشان را ميدهند.
دسته سوم كساني هستند كه سال پاييني هستند و فقط براي تجربه اوليه شركت ميكنند .
دسته چهارم هم كه فارغالتحصيلاني هستند كه پس از چند سال اشتغال تصميم ميگيرند كه برگردند و ادامه تحصيل بدهند .
اكثر داوطلبان جدي هم همان گروه اول و دوم هستند.
اينكه هر كس كي شروع كند به خواندن بستگي دارد به همان شخص. يكي ميخواهد رتبه بيشتر از دو رقمي نياورد خوب اين شخص حداقل بايد از تابستان شروع كند كه يك فرصت شش ماهه هم داشته باشد. باز هم ميگم كه اين بستگي به خواسته اشخاص و قابليتهايشان دارد. بعضي ها شايد در يك فرصت مطالعه دو ماهه بتوانند نتيجه بسيار خوبي بگيرند ، چرا كه شخص با استعدادي هست و در طول تحصيل مطالب را فهميده و با تست زدن مشكلي ندارد. به قول خودمون تست زدن تو خونشه !
اما بعضي ها عليرغم مطالعه بسيارشان ، تو كنكور كم ميارند و به حقشون نميرسند .

fareed مديران اجرايي پست ها : 604 تاريخ عضويت: شنبه فبريه 17, 2007 10:50 am محل سکونت: قم نام و نام خانوادگي: محمد حسینی فرید جنسيت: مذکر تاريخ تولد: 08 دسامبر 1985 تحصيلات: فوق ليسانس رشته تحصيلي: مهندسي مکانيک ساخت و توليد نام دانشگاه یا آموزشکده: ....... شهر محل اقامت کنوني: .......

jabr

عضو جدید
مهمترين تمرين براي كنكور ، زدن تست هست.
در هر صورتي كه ميتونيد بايد تست بزنيد. و تا آنجايي كه ميتوانيد تست بزنيد. اين بزرگترين توصيه من به شماست.
ابتدا درس را خوب بخوانيد ولي نه از روي كتابهاي درسي معمولي. بلكه كتابي كه مطالبش بر اساس كنكور تاليف شده باشه . سپس چندتا مثال توب در مورد اون مطلب حل كنيد و بعد بريد سراغ خود تستها كه فقط تستهاي سالهاي گذشته را بزنيد كافي هست.
در آينده كتابهاي مناسب را برايتان ليست ميكنم.
بعضي از دوستان اعتقاد دارند كه بايد براي كنكور كتابهاي ريفرنس را مطالعه كرد يعني همان كتابهايي كه در حين تحصيل منبع اصليمون بودند . ولي من با اين پيشنهاد مخالف هستم . دلايل خودم را هم دارم.
دليل اصلي اين دوستان اين هست كه كنكور داره ميره به سمت مفهومي شدن و بايد براي اين كه خوب تستها را بزنيم متن درسها را خوب خونده باشيم و فهميده باشيم و ...
ولي من در پاسخ ميگم كه اين كه كنكور داره ميره به سمت مفهومي شدن يك شعار هست . يك شعاري كه سازمان سنجش شايع كرده تا از زير بار انتقادهاي مربوط به اينكه كنكور روش مناسب سنجش معلومات نيست ، شونه خالي كنه !!!
در واقع نظر بنده را اگر بخواهيد من ميگم كنكور داره ميره به سمت حفظي شدن !
شما يك كتاب منبع را بگيريد و يك كتاب مخصوص كنكور و ببينيد آيا به حرف من ميرسيد يا نه ؟؟
اصلا مطالبش تفاوت زيادي با آنچه كه خوانديم داره .
اگر بخواهيد سر كنكور با هما اصول و معلومات دوره تحصيل بريد سر جلسه تا شب هم نميتوانيد همه سوالها را حل كنيد . طراحان سوال كه خدا خيرشون بده اصلا هم ملاحظه ما را نميكنند . كساني كه كتابها را زير و رو كرده باشند و به همه چيز مسلط باشند يهو ميبينند كه يك سوال از مقاومت مصالح 3 جلو چشماشون هست كه تو هيچ منبعي نخوندن !
بگذريم
پيشنهاد ميكنم براي كنكور سراغ منابع خوب بريد و تا آنجا كه ميتونيد آنها را مطالعه بكنيد . اونها را بخوريد.

بیگلی

عضو جدید
سلام
من تقریبا فقط کتاب ساخت پارسه و راهیان ارشد و تمام تست های سال های گذشته رو خونده بودم
واقعا سوالا نا آشنا بود

انتشارات دانشگاهمون امسال یک سری جزوه کنکوری(خیلی زیاد بود) آورده،چند تاشو دیدم برای امیر کبیر و تبریز بودن

اگر بخوام بخونم از اونا استفاده می کنم
فعلا که دو روزه مشغول کار شدم،ساعت کارم هم زیاده 8 تا 19
سخته درس خوندن

لطفا می شه بگی انتشارات کدوم دانشگاه؟

mari.m

عضو جدید
مدرسان شریف

مدرسان شریف

چرا کسی درباره مدرسان شریف نظری نمیده؟:huh:
کسی تجربه ای داره؟:w20:

mashti

عضو جدید
امیدوارم دوستان راضی بوده باشن:gol:
به نظر شما ما که می خوایم کنکورساخت رو بزنیم لازمه سیالاتو دینامیک ارتعاشات بزنیم
در مورد دکتر نایی باهات کاملا موافقم بنظرت ریاضی و معادلات اقاسی چطوره کتاباش خیلی کامل و طبقه بندی شده است تستها رو تو دو سطح سخت و اسون جدا کرده و شیوه تدریسش هم عالیه
بنظرت ریاضی پارسه یا همون کتابای معتقدی از کتابای اقاسی سره؟

jabr

عضو جدید
به نظر شما ما که می خوایم کنکورساخت رو بزنیم لازمه سیالاتو دینامیک ارتعاشات بزنیم
در مورد دکتر نایی باهات کاملا موافقم بنظرت ریاضی و معادلات اقاسی چطوره کتاباش خیلی کامل و طبقه بندی شده است تستها رو تو دو سطح سخت و اسون جدا کرده و شیوه تدریسش هم عالیه
بنظرت ریاضی پارسه یا همون کتابای معتقدی از کتابای اقاسی سره؟
اگر برای رتبه زیر 10 می خواین بخونید.سیالاتو دینامیک ارتعاشات بزنید.ولی اگر زیز 100 میخواید ریاضیات و جامدات و ساخت کافیه.من کتابای آقاسی رو ندیدم.ولی تعریفشو شنیدم.بسته به سلیقتون هر کدوم انتخاب کنید خوبه:gol:

Hossein_b5717

عضو جدید
چرا کسی درباره مدرسان شریف نظری نمیده؟:huh:
کسی تجربه ای داره؟:w20:

سلام.ریاضی1و2 عالیه.طراحی اجزاشم قویه.مقاومت و معادلاتش ضعیفه:)

من طراحی اجزاشو دارم
به نظرم اصلا قوی نیست ولی بدک هم نیست
خوب خلاصه نکرده،چند تا از تستای کنکور رو با نکته ها و فرمول هایی حل کرده که تو درسش نیاورده
فکر می کنم برای کسی که طراحی اجزا رو بلد باشه،براش مناسبه که برای آمادگی برای کنکور این کتابو بخونه
ولی کسی که تو طراحی اجزا ضعیفه بهتره از این کتاب شرع نکنه

Hossein_b5717

عضو جدید
بعضی از دوستان میگن جزوه شریعت پناهی برای طراحی اجزا خوبه
کسی می دونه برای کدوم دانشگاه هست؟

Hossein_b5717

عضو جدید
برای ما که می خوایم ساخت شرکت کنیم دروس ساخت خیلی حیاتیه ولی مثل دروس دیگه منبع مشخصی نداره و بی حساب کتابه
مثلا مثل ریاضی مشخص نیست که 5 تا سوال از هر کتاب(ریاضی 1،ریاضی 2،معادلات و مهندسی) میاد و مباحث تقریبا مشخص و قابل پیش بینیه
به نظر من کسایی که فقط با زدن دروس ساخت قبول میشن خیلی شایسته نیستن
البته نمیخوان توهین کنم،یکی از دوستای خودم امسال با درصد های زیر،رتبش حدود 100 شد(که من خوشحال شدم و بهش تبریک میگم) ولی به نظرم این ارزشیابی خیلی عادلانه نیست
درصدای دوستم(حدودیه با تلرانس2 درصد)
زبان 20
ریاضی 20
جامدات 5
ساخت 68!!:confused::biggrin:

مثلا اگر ساخت ضریب 3 داشت،یا تعداد سوالاش بیشتر بود و مشخص می کردن که از هر درس چند تا سوال میاد بهتر نبود؟
نظر شما چیه؟

jabr

عضو جدید
من طراحی اجزاشو دارم
به نظرم اصلا قوی نیست ولی بدک هم نیست
خوب خلاصه نکرده،چند تا از تستای کنکور رو با نکته ها و فرمول هایی حل کرده که تو درسش نیاورده
فکر می کنم برای کسی که طراحی اجزا رو بلد باشه،براش مناسبه که برای آمادگی برای کنکور این کتابو بخونه
ولی کسی که تو طراحی اجزا ضعیفه بهتره از این کتاب شرع نکنه
سلام.توصیه می کنم چند فصل مشخص از طراحی رو بخونید.من اینها رو خوندم.معیارهای شکست ترد و نرم در بار گذاری استاتیکی و دینامیکی-پیچ-فنر-زیاد ایده آل گرا نباشید;)

Hossein_b5717

عضو جدید
با توجه به شرایط دروس ساخت و نحوه سوالاش تو کنکور من از خیلی ها شنیدم که میگفتن ساخت رو بزار 2 ماه آخر بخون و از این حرف ها،که به نظرم خیلی درست نیست

فرض کنیم زبان و دروس سیالات و دینامیک رو نمیخوایم بخونیم
دروس ریاضی وجامدات رو می زاریم گروه یک
دروس ساخت هم گروه دو

به نظرتون چند درصد از زمان مطالعه رو برای گروه یک بزاریم و چقدر برای گروه دو؟
آیا هر دو گروه رو با هم شروع به خوندن کنیم؟

jabr

عضو جدید
با توجه به شرایط دروس ساخت و نحوه سوالاش تو کنکور من از خیلی ها شنیدم که میگفتن ساخت رو بزار 2 ماه آخر بخون و از این حرف ها،که به نظرم خیلی درست نیست

فرض کنیم زبان و دروس سیالات و دینامیک رو نمیخوایم بخونیم
دروس ریاضی وجامدات رو می زاریم گروه یک
دروس ساخت هم گروه دو

به نظرتون چند درصد از زمان مطالعه رو برای گروه یک بزاریم و چقدر برای گروه دو؟
آیا هر دو گروه رو با هم شروع به خوندن کنیم؟
in harfet k sakht ro bezar 2mahe akhar kheyli khatarnakee:eek:.aslan inkaro nakon..sakht ro be movazate jamedat va riazi bekhun.bar khalafe tasavoret sakht kheyli porkartar az jamedat va riazie va hadeaghal 4 5 saat dar ruz rush vaght bayad bezari,chon baraye zadane 1 teste bishtar tu sakht momokene 200 safe ketabo bekhunio moror koni.baraye hamin tu rotbehaye khub 5% sakht kheyli rotbaro mikeshe bala.in shansi nis k taraf 1test bishtar zade ,bandekhoda koli motaleee karde va :gol:tuneste azuna tu konkur estefade konee

Hossein_b5717

عضو جدید
in harfet k sakht ro bezar 2mahe akhar kheyli khatarnakee:eek:.aslan inkaro nakon..sakht ro be movazate jamedat va riazi bekhun.bar khalafe tasavoret sakht kheyli porkartar az jamedat va riazie va hadeaghal 4 5 saat dar ruz rush vaght bayad bezari,chon baraye zadane 1 teste bishtar tu sakht momokene 200 safe ketabo bekhunio moror koni.baraye hamin tu rotbehaye khub 5% sakht kheyli rotbaro mikeshe bala.in shansi nis k taraf 1test bishtar zade ,bandekhoda koli motaleee karde va :gol:tuneste azuna tu konkur estefade konee

شانس میتونه دخیل باشه
مثلا سوال از اون مبحث و منبعی که خوندی بیاد
این چند سال مدیریت هر سال 2-3 تا سوال می اومد،ولی امسال نیومد

jabr

عضو جدید
شانس میتونه دخیل باشه
مثلا سوال از اون مبحث و منبعی که خوندی بیاد
این چند سال مدیریت هر سال 2-3 تا سوال می اومد،ولی امسال نیومد
ghabule k shans dar tozie soal mitune ta hadi dakhil bashe vali average sakht bachehaye teh 50% hast na inke hamasho bezanan pas un 3ta teste modiriat dar ghabulie fardi k khunde tasiri nadare.tosie mikonam modiriatam bezar kenar to 10ta teste sakhte doros mikhay na 20 ta:biggrin:.modiriat gostardast.KHEYYYLI.pas alaki vaght nazar.man ta jayie k midunam bachehaye TEH ham modiriat nemikhunanan.tazeshunam ine k foghesh 3ta testo az dast midim.vali ru 17ta sarmaye gozari kardiim.10ta azunaram bezanim rotbamun zire 100e.to konkur keyfiate khundan moheme na kamiat.ta hala kasiam k khundee bashe ba keyfiate bala bekhatere tozie soala va bad shansi nashode k ghabul nashe.pas in afkare eshtebah va tazif konandato az khodet duur kon;)