کمک

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
:gol::gol: آیا میتوان سرعت موتور کولر رو با PWM میکرو کنترل کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟;)
:gol:

سلام
اگه می خوای کار تحقیقاتی انجام بدی میشه ....
یه تریستور که مدار فرمان تغییر زاویه اتش توسط میکرو ساخته میشه ...
....
ولی اگه می خوای از شر باد زیاد کولر خلاص شی ...که بعیده ....یه دیمر بگیر ...کلکو بکن :biggrin:
ارزوی موفقیت ....;)

ehsanavr2008

عضو جدید
من دارم روی یه پروژه کار میکنم که اکثر کار ها و تنظیمات کولر را به صورت تمام الکترونیکی انجام میده ازجمله:
1-کنترل دور موتور کولر به صورت دیجیتال
2-کنترل دما و رطوبت هوا

3-کنترل شناور
و.................
که همه ی کار ها با یه میکرو انجام میشه
که تنظیمات دما و .... با مادون قرمز انجام میشه ;)

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
خیلی عالیه ....موفق باشی ....
فقط کنترل دما با مادون قرمز با حساسیت چند درجه امکان پذبره ؟؟
به نظر من در اختلاف دمای کم ....مثلا بین 20 درجه تا 22 درجه نمیشه گیرنده ای با این حساسیت تعریف کرد ....(منظور من مادون قرمزه )...ولی شاید با ترموکوپل یا pt100 راحت تر باشه ....
در ثانی ...کولر ابی وابسته به دمای محیطه ....
....
موفق باشی ....;)

ehsanavr2008

عضو جدید
منظور من از کنترل دما با مادون قرمز کنترل با ریموت کنترل مادون قرمزه
بزار برات توضیح بدم :
مدار از سه قسمت تشکیل شده است
قسمت اول کنار کولر نصب میشه و شامل سنسور ها و محافظ پمپ و موتور و کنترلگر اب مخزن و سختی گیر آبه
قسمت دوم که ازطریق spi و تنها یک سیم با اولی ارتباط بر قرار میکنه شامل سگمنت ها وگیرنده ی
مادون قرمز و کنترلگر دما است و از طریق مادون با سومی که فرستنده ی مادون است ارتباط بر قرار میکنه
مدار در کل دارای 3 آیسی است که هرسه ی آنها میکرو هستند

ahmadmn

كاربر فعال مهندسی برق
كنترل دور موتور

كنترل دور موتور

:gol::gol: آیا میتوان سرعت موتور کولر رو با PWM میکرو کنترل کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟;)
:gol:

خير
سرعت موتور كولر و يا موتورهاي القايي را با تغيير ولتاژ نمي توان كنترل كرد. درواقع كاهش ولتاژ گشتاور آنها را كم مي كند و در بارهاي خطي سرعت كم مي شود و ما گمان مي كنيم دور آن كم شد. در اين حالت با تغيير بار، دور نيز تغيير مي كند و پايدار نخواهد بود. البته با اعمال فيدبك دور مي توان تا حدي دور را ثابت نگه داشت كه كار چندان متداولي نيست.
تنها در موتورهاي dc دور و ولتاژ رابطه ي مستقيم دارد و بدون فيدبك هم مي توان دور نسبتا ثابتي داشت.
براي تغيير دور موتور هاي القايي بايد فركانس تغذيه را تغيير دهيد كه كار چندان ساده اي نيست و براي مدل 3 فاز آن دستگاهي به نام اينورتر در بازار موجود است. كم كردن فركانس موتور باعث تلفات بيشتر و گرم شدن موتور مي شود پس در دورهاي پايين بايد فن مناسبي براي آن در نظر بگيريد.
اگر مشكلي داشتيد با من تماس بگيريد.
http://irelec.persianblog.ir

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
خير
سرعت موتور كولر و يا موتورهاي القايي را با تغيير ولتاژ نمي توان كنترل كرد. درواقع كاهش ولتاژ گشتاور آنها را كم مي كند و در بارهاي خطي سرعت كم مي شود و ما گمان مي كنيم دور آن كم شد.

سلام
موافق نیستم ..... پس دیمرهای نصب شده روی کولر ابی دستی چه کاری انجام میدن؟؟

واضحه که با تغییر زاویه اتش ....سطح موثر زیر منحنی سینوسی کاهش پیدا می کنه و باعث کاهش جریان ور نهایت گشتاور میشه ....

ارزوی موفقیت ...;)

ahmadmn

كاربر فعال مهندسی برق
معلومه نخونديد اونچه رو كه بالا نوشتم. اين ديمرها تنها موتور را داغ مي كنند. مثلا اگه شما پنجره هاي خونه رو ببنديد دور كولر تغيير مي كنه. اصلا اگه اصول كار موتور هاي القايي رو مطالعه بفرماييد ملاحظه مي كنيد كه در رابطه آنها دور تابعي از ولتاژ نيست و فقط گشتاور با جريان موتور رابطه دارد. تازه موتورهاي تكفاز با ولتاژ سينوسي درست كار نمي كنند واي به حال وقتي كه ولتاژ برش خورده بهشون بديم. خودتون هم اگه تست كنيد مي بينيد كه خيلي از مواقع حتي موتور راه نمي افته.
http://irelec.persianblog.ir

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
دور تابعي از ولتاژ نيست و فقط گشتاور با جريان موتور رابطه دارد.

معلومه شما پست منو خوب نخوندی ....

من نگفتم دور با ولتاژ ارتباط داره ....عرض کردم با کاهش ولتاژ ...میزان جریان افت پیدا می کنه و با کاهش جریان ....گشتاور ....ok؟

به هر حال درست یا غلط ....سیستم دیمر با تغییر زاویه اتش داره روی کولر های ابی دستی نصب میشه و وارد بازار میشه ...

ahmadmn

كاربر فعال مهندسی برق
پس اگه ممكنه يه مدل خارجي بهم معرفي كن كه ديمر داشته باشه!!!
قرار نيست هرچي توي ايران ساخته مي شه استاندارد باشه. ما كه نمي تونيم فراتر از دانش گام برداريم. همين دانش حاضر رو اگه درست ازش استفاده كنيم هنر كرديم.

safa-eng

عضو جدید
با توجه به همه جوانب ارزانترین روش دیمر و بهترین و گرانترین روش کانورتور فرکانس است. با مدولاسیون پهنای باند تلفات و گرما بسیار بالا میرود.;);)

بالا