کمک در مورد گرایش های رشته کامپیوتر - کار و دانش

a-class

عضو جدید
سلام

من قصد دارم دیپلم کار و دانش بگیرم و وارد دانشگاه بشم در واقع میخوام تغییر رشته بدم. (دیپلم تجربی دارم)
راستیتش واقعا گیج شدم و از اونجایی که مرجعی درستی برای پاسخگویی نیست خواستم از دوستان و مهندسان اینجا کمک بگیرم که امیدوارم کمکی از دستتون برمیاد دریغ نفرمایید :gol:

میخواستم بدونم گرایشهای رشته کامپیوتر چیه؟ آیا اینهاست؟
1- برنامه نویسی پایگاه داده 2- طراحی صفحات وب 3- تصویرسازی، طراح گرافیک 4- تولید چند رسانه ای

من به یه آموزشگاه خصوصی مراجعه کردم و رشته ای به نام برنامه نویسی معرفی کرده اند - که در لیست بالا نیست! - و گفته اند برای گرفتن دیپلم باید رایانه کار درجه 1 و 2 را بگذرونید.

میخواستم از دوستان بپرسم که آیا با گذراندن رایانه کار درجه 1 و 2 ، به من دیپلم برنامه نویسی می دهند؟ این رشته برنامه نویسی پایگاه داده پس چیه؟

لطفا اگه اطلاعاتی دارید دریغ نفرمایید
ممنون :gol:

HaMiD.TcI

مدیر تالار موبایل متخصص سیستم عامل Apple
مدیر تالار
سلام

من قصد دارم دیپلم کار و دانش بگیرم و وارد دانشگاه بشم در واقع میخوام تغییر رشته بدم. (دیپلم تجربی دارم)
راستیتش واقعا گیج شدم و از اونجایی که مرجعی درستی برای پاسخگویی نیست خواستم از دوستان و مهندسان اینجا کمک بگیرم که امیدوارم کمکی از دستتون برمیاد دریغ نفرمایید :gol:

1- برنامه نویسی پایگاه داده 2- طراحی صفحات وب 3- تصویرسازی، طراح گرافیک 4- تولید چند رسانه ای

من به یه آموزشگاه خصوصی مراجعه کردم و رشته ای به نام برنامه نویسی معرفی کرده اند - که در لیست بالا نیست! - و گفته اند برای گرفتن دیپلم باید رایانه کار درجه 1 و 2 را بگذرونید.

میخواستم از دوستان بپرسم که آیا با گذراندن رایانه کار درجه 1 و 2 ، به من دیپلم برنامه نویسی می دهند؟ این رشته برنامه نویسی پایگاه داده پس چیه؟

با اینکه عنوان تاپیکتون نامربوطه و نباید اینجا زده بشه

ولی در کل رشته های کاردانش آینده ی خوبی برای ادامه تحصیل ندارن چون درسهای خیلی کمی میخونن

ریاضیات ساده و خیلی از دروسی که توی فنی میخونید توی کاردانش نمیخونید.

هدف کاردانش تربیت تکنیسین خوبه ولی هدف فنی حرفه ای تربیت یه متخصص خوب

پس اگه یخواید ادامه تحصیل بدید بهتره که از فنی و حرفه ای اقدام کنید

در صمن الان برای فکر کردن در مورد گرایش خیلی زوده چون حداقل برای تصمیم گیری باید کاردانی نرم افزارو داشته باشید

موفق باشید

bahman.eng

عضو جدید
سلام دوست عزیز
من دیپلمم رو کارودانش گرفتم !
اول راجع به برنامه نویسی بگم که اونو می تونی بیرون کلاس بخونی و یادبگیری!!!!!
بهترین گزینه توی کارودانش "طراحی صفحات وب" هستش که واقعا جالبه و به درد بخوره !
که توی همین رشته رایانه کار 1 و 2 رو هم آموزش میدن !
برنامه نویسی پایگاه داده یا همون Access :
توی این رشته برنامه نویسی در ویژوال رو یادت میدن که با ارتباط دهی به بانک اطلاعاتی Access می تونی برنامه نویسی بکنی !
اگه به کامپیوتر علاقه داری از بین گزینه های بالا بهترین گزینه ها برنامه نویسی پایگاه داده و طراحی صفحات وب که دومی نصبت به اولی بهتره
چون اولی رو هم توی خودش داره !
موفق باشی

HaMiD.TcI

مدیر تالار
سلام دوست عزیز
توی این رشته برنامه نویسی در ویژوال رو یادت میدن که با ارتباط دهی به بانک اطلاعاتی Access می تونی برنامه نویسی بکنی !
اگه به کامپیوتر علاقه داری از بین گزینه های بالا بهترین گزینه ها برنامه نویسی پایگاه داده و طراحی صفحات وب که دومی نصبت به اولی بهتره
موفق باشی
برنامه نویسی رو میخونید که بعد باید 2برابر هزینه تحصیلتون بدید تا توی آموزشگاه ها بهتون یاد بدن

ریاضیشو چی میگین؟ زبان تخصصیشو؟

کاردانش و فنی حرفه ای باید باهم برای آموزشکده امتحان بدن و اینو هم میدونید که کنکور آموزشکده ها مبنای رفرنس های درسیش هنرستان فنی حرفه ایه نه کاردانش!

یعنی درصد قبولیتون در مقابل فنی حرفها ی کمتر از نصفه اونم چون درسای زیادی نمیخونید

به هر حال این مساله کاملا" واضحه که بار علمی هنرستان از کاردانش بسیار بالاتره

اگه هنرستانی ها برای ادامه تحصیل مشکل داشته باشن کاردانشیا مشکلشون چند برابره

ما هم این دوران رو گذروندیم

a-class

عضو جدید
سلام

ممنون از همه دوستانی که راهنمایی کردند :gol:

با اینکه عنوان تاپیکتون نامربوطه و نباید اینجا زده بشه

ولی در کل رشته های کاردانش آینده ی خوبی برای ادامه تحصیل ندارن چون درسهای خیلی کمی میخونن

ریاضیات ساده و خیلی از دروسی که توی فنی میخونید توی کاردانش نمیخونید.

هدف کاردانش تربیت تکنیسین خوبه ولی هدف فنی حرفه ای تربیت یه متخصص خوب

پس اگه یخواید ادامه تحصیل بدید بهتره که از فنی و حرفه ای اقدام کنید

در صمن الان برای فکر کردن در مورد گرایش خیلی زوده چون حداقل برای تصمیم گیری باید کاردانی نرم افزارو داشته باشید

موفق باشید

مگر کار و دانش چه مشکلی داره که در ادامه تحصیل به مشکل بر خواهم خورد؟

سلام دوست عزیز
موفق باشی

من با این چیزها آشنا هستم:
html, css, javascript, php, c plus plus
بنابراین کلیات برنامه نویسی رو بلدم و کلا به برنامه نویسی خیلی علاقه مندم و بنابراین با برنامه نویسی مشکلی ندارم.

من رفتم یه آموزشگاهی توی رشته برنامه نویسی ثبت نام کردم! وقتی بهشون گفتم رشته برنامه نویسی پایگاه داده چیه؟ درباره ش چیزی نمی دونستند!
به نظر شما بهتره توی این رشته بمونم یا جایی رو پیدا کنم که برنامه نویسی پایگاه داده رو مدرکش رو میدن؟

a-class

عضو جدید
برنامه نویسی رو میخونید که بعد باید 2برابر هزینه تحصیلتون بدید تا توی آموزشگاه ها بهتون یاد بدن

کاردانش و فنی حرفه ای باید باهم برای آموزشکده امتحان بدن و اینو هم میدونید که کنکور آموزشکده ها مبنای رفرنس های درسیش هنرستان فنی حرفه ایه نه کاردانش!

یعنی درصد قبولیتون در مقابل فنی حرفها ی کمتر از نصفه اونم چون درسای زیادی نمیخونید

از شما هم ممنونم
فکر نکنم در ادامه تحصیل در کار و دانش به مشکلی بر خورد چرا که دانشگاه آزاد راحت کرده کار رو!
درسهایی که کار و دانشی ها نمیخونند فکر کنم فقط ریاضی و فیزیکه دیگه! اونم مشکلی نیست!

فقط نگرانی من در مورد گرایشهای کار و دانشه که دقیقا نمی دونم چه رشته هایی هستند ؟

Sarp

مدیر بازنشسته
اولا فکر کنم پایگاه داده آفیس اکسس رو درس بدن
چون پائینتر از سطح دانشگاه فکر نکنم با sql server یا my sql کار کنن (نه که تو دانشگاهها کار میکنن اینا رو)
دوما من رابطه طراحی وب با پایگاه داده رو متوجه نشدم هنوز !!!!!

a-class

عضو جدید
راستی یه سوال دیگه

برای شرکت در دانشگاه آزاد مثل رشته های نظری باید دفترچه بگیریم دیگه درسته؟ برای کار و دانشی ها دفتر چه ش فرق میکنه؟

HaMiD.TcI

مدیر تالار
شما یه سوالی پرسیدی ماهم جواب دادیم
موقع کنکور که با فنی حرفه ای ها سر جلسه نشستید معلوم میشه

این مشکلو خیلیا داشتن و فکر میکردن به آسونی حل میشه ولی نشد

موفق باشید

a-class

عضو جدید
شما یه سوالی پرسیدی ماهم جواب دادیم
موقع کنکور که با فنی حرفه ای ها سر جلسه نشستید معلوم میشه

این مشکلو خیلیا داشتن و فکر میکردن به آسونی حل میشه ولی نشد

موفق باشید

دوست عزیز
منظورتون موقع کنکور کاردانی به کارشناسی است ؟

bahman.eng

عضو جدید

مرسی دوست عزیز که راهنمایی کردید
قابل ذکر هستش که بگم به نظر من کسایی که میان رشته کامپیوتر (چه فنی و چه کارودانش) مطمئنا علاقه دارن ! (آخه اکثر اونایی که تجربی می خونن بخاطر سطح بالایی که نسبت به بقیه دارن انتخابش می کنن)....بگذریم
اگه کسی بخواد به دانشگاه خوبی بره فرقی نداره فنی بخونه یا کارودانش چون خودش می تونه بهتر از بقیه واسه کنکور بخونه !
درسته که توی کارودانش چندتا درس که توی کنکور میان وجود نداره ولی کارهای عملی که داره نسبت به فنی بهتره !
اینم بدونید بد نیست که من کارودانش خوندم و بدون اینکه حتی یه سال پشت کنکور بمونم کاردانی قبول شدم و بعد از اونم بازم بدون پشت کنکوری شدن کارشناسی قبول شدم (اینو گفتم که بدونید کارودانش رشته ضعیفی نیست و مونده به خود طرف که چطوری بخونه)
بازم ممنون

bahman.eng

عضو جدید
اولا فکر کنم پایگاه داده آفیس اکسس رو درس بدن
چون پائینتر از سطح دانشگاه فکر نکنم با sql server یا my sql کار کنن (نه که تو دانشگاهها کار میکنن اینا رو)
دوما من رابطه طراحی وب با پایگاه داده رو متوجه نشدم هنوز !!!!!
سلام مهندس جان
این دوتا با هم رابطه ای ندارن
توی رشته طراحی صفحات وب کتاب های طراحی سایت رو آموزش میدن ولی به اضافه اونا یه درسی به نام پایگاه داده هستش که بانک اطلاعاتی رو تدریس می کنن که واسه همون با برنامه نویسی توی ویژوال هم کار می کنن !

Miss Nini

عضو جدید
سلام منم دیپلمم کارودانش و الان دانشجو هستم شما که دیپلمه تجربی هستی نباید از طریق اموزشگاه اقدام کنی
چون اونا در حدی یاد می دن که بتونی پاس کنی درسا رو یکی از دوستایه من که الان دانشجو هستش از رشته تجربی اومده ولی با خیلی از چیزها آشنا نیست
چون تو اون موسسه چیزهای جزئی رو یاد دادند
درباره فنی حرفه ایی و کاردانش همه بستگی به معلمت داره اما اگه از فنی و حرفه ایی اقدام کنی به نفعت هست
کامپیوتر گرایش خاصی نداره از هر گرایش رو به شما کمی یاد می دند بقیه رو خودت باید پیگیر بشی و دنبال کنی اینم بدون یه برنامه نویس وقتی کارش مورد قبوله که یک گرافیک عالی کارش داشته باشه پس برنامه نویسی که گروهه با داشتن تمام گرایش ها

آبجی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

سلام دوست گرامی
اول از همه یه معذرت خواهی کنم چون فقط پست اول رو خوندم و مابقی پست ها رو نخوندم :redface:
خب اگه میخوای کلا رشته ات تو دانشگاه کامپیوتر باشه که اصلا نیازی نیست به فکرتغییر رشته باشی با همون دیپلم تجربی هم میشه وارد دانشگاه شد
شما فقط لازم هست بری دفترچه دانشگاه پیام نور رو بگیری و یکی از رشته های کامپیوتر رو انتخاب کنی چون اینجوری تا کارشناسی میخونی ونیاز نیست که دوباره کنکور کاردانی به کارشناسی رو بدید

اما اگه قصدتون کلا تغییر رشته هست که میرید یه اموزشگاه ثبت نام میکنید بعد اموزشگاه معرفی میکنه شما رو فنی حرفه ای که برید امتحان بدید چون اگه به عنوان دانشجوی ازاد برید ساعت براتون نمیزنند و تو دیپلم هم مدت اموزش مهم هست بهد رایانه کار درجه دو و راینه کار درجه یک و همین طور برنامه سازی (نویسی ) پیشرفته رو که گذروندید میرید یه مدرسه برای تطبیق که حدود شش واحد تطبیقی دارید که درسهای ایمنی و بهداشت و همین طور قانون کار و ریاضی دو رو باید دوباره بگذرونید بعد به شما دیپلم فنی حرفه ای تعلق میگیره

در اخر هم بگم که اگه قصدت ادامه تحصیل تو دانشگاه هست پیام نور کوتاه ترین راه هست که وقتت رو کمتر هدر میده و دردسر هم نداره

از دوستان دیگه هم معذرت میخوام که پست هاشون رو نخوندم :redface:

موفق باشید :gol:

a-class

عضو جدید
@bahman.eng
ممنون از اطلاعاتی که دادید :gol:

@باران..
من آشنایی خوبی با برنامه نویسی دارم و کتابهای این رشته را هم که تا الان دیدم به نظرم بسیار ساده ست و مشکلی ندارم.
به این دلیل نمیخوام از پیش دانشگاهی اقدام کنم که دیگه حوصله درسهای پیش دانشگاهی رو ندارم! الان 10 واحد از درسهای پیش دانشگاهیم مونده که حوصله خوندنشو ندارم!
ممنون از راهنمایی تون :gol:

@آبجی
اگه کار و دانش هم بخوام مدرک بگیرم باید دوباره درسهایی مثل قانون کار و بهداشت و ریاضی 2 رو دوباره بگذرونم؟ :(

کسی به این سوال من جواب نداد:
برای شرکت در دانشگاه آزاد باید مثل رشته های نظری، دفترچه دانشگاه آزاد را گرفت و از طریق سایت ثبت نام کرد درسته؟ مراحلش دقیقا مثل رشته های نظریه دیگه؟

ilmaz22_bu

عضو جدید
ببین عزیزم تو فعلا" برو دیپلمت رو از کارو دانش بگیر ،فرقی نمی کنه برنامه نویسی یا طراحی صفحات وب ویا ... بالاخره موقع اومدن دفترچه کاردانی پیوسته شما باید گرایش نرم افزار و یا سخت افزار رو انتخاب کنین بعدش هم کارو دانش واسه خودش دانشگاه نداره این کنکور هم مال فنی وحرفه ایه حالا لطف کردن کارودانشو هم قاطیش کردن .
همچین گرایشایی اصلا" نداریم گرایشها هم تو مقاطع مختلف اموزش عالی متغییر می شه
مثلا" تو کاردانی نرم افزار ، سخت افزار دو تاگرایشه تو دانشگاه دولتی و ازاد ولی دانشگاه های زپرتی مثل علمی کاربردی و فراگیر و ... میان یه سری رشته های عجیب غریب اضافه میکنن البته تودانشگاه خودشون.تو کارشناسی گرایشهایی مثل باز سخت افزار ونرم افزار که دو گرایش اصلی هستن که ای تی -علوم کامپیوتر ورباتیک و... هم اضافه میشه یعنی هر چی به مقطع بالاتر بری رشته کامپیوتر خردتر میشه .پس تو هم باید تو دانشگاه یا نرم افزار بخونی یا سخت افزار. وقتی که دفترچه کاردانی پیوسته اومد همون نرم افزار کامپیوتر رو بزن ok

bahman.eng

عضو جدید
@bahman.eng
ممنون از اطلاعاتی که دادید :gol:

@باران..
من آشنایی خوبی با برنامه نویسی دارم و کتابهای این رشته را هم که تا الان دیدم به نظرم بسیار ساده ست و مشکلی ندارم.
به این دلیل نمیخوام از پیش دانشگاهی اقدام کنم که دیگه حوصله درسهای پیش دانشگاهی رو ندارم! الان 10 واحد از درسهای پیش دانشگاهیم مونده که حوصله خوندنشو ندارم!

@آبجی
اگه کار و دانش هم بخوام مدرک بگیرم باید دوباره درسهایی مثل قانون کار و بهداشت و ریاضی 2 رو دوباره بگذرونم؟ :(

کسی به این سوال من جواب نداد:
برای شرکت در دانشگاه آزاد باید مثل رشته های نظری، دفترچه دانشگاه آزاد را گرفت و از طریق سایت ثبت نام کرد درسته؟ مراحلش دقیقا مثل رشته های نظریه دیگه؟
درسته دوست عزیز
ثبت نام کنکور فنی باید دفترچه رو بگیری و از طریق سایت سنجش ثبت نام کنی . . .
موفق باشی

a-class

عضو جدید
ببین عزیزم تو فعلا" برو دیپلمت رو از کارو دانش بگیر ،فرقی نمی کنه برنامه نویسی یا طراحی صفحات وب ویا ... بالاخره موقع اومدن دفترچه کاردانی پیوسته شما باید گرایش نرم افزار و یا سخت افزار رو انتخاب کنین بعدش هم کارو دانش واسه خودش دانشگاه نداره این کنکور هم مال فنی وحرفه ایه حالا لطف کردن کارودانشو هم قاطیش کردن .
همچین گرایشایی اصلا" نداریم گرایشها هم تو مقاطع مختلف اموزش عالی متغییر می شه
مثلا" تو کاردانی نرم افزار ، سخت افزار دو تاگرایشه تو دانشگاه دولتی و ازاد ولی دانشگاه های زپرتی مثل علمی کاربردی و فراگیر و ... میان یه سری رشته های عجیب غریب اضافه میکنن البته تودانشگاه خودشون.تو کارشناسی گرایشهایی مثل باز سخت افزار ونرم افزار که دو گرایش اصلی هستن که ای تی -علوم کامپیوتر ورباتیک و... هم اضافه میشه یعنی هر چی به مقطع بالاتر بری رشته کامپیوتر خردتر میشه .پس تو هم باید تو دانشگاه یا نرم افزار بخونی یا سخت افزار. وقتی که دفترچه کاردانی پیوسته اومد همون نرم افزار کامپیوتر رو بزن ok

درسته دوست عزیز
ثبت نام کنکور فنی باید دفترچه رو بگیری و از طریق سایت سنجش ثبت نام کنی . . .
موفق باشی

سلام

واقعا خوشحالم که بلاخره دوستانی رو پیدا کردم که من رو راهنمایی کنند ;)
واقعا ممنونم از راهنمایی و اطلاعاتی که گذاشتید :gol:

فقط یه سوال دیگه :redface:
شما اطلاع دارید این دفترچه های کاردانی پیوسته برای دانشگاه آزاد و سراسری کی میاد؟ :confused:

HaMiD.TcI

مدیر تالار
دوست عزیز
منظورتون موقع کنکور کاردانی به کارشناسی است ؟
ببینید دوست من

وقتی شما یه دیپلم کاردانش دارید باید با دیپلمه های فنی و حرفه ای بشینید سوالای کنکور رو پاسخ بدید

کنکور فنی و حرفه ای هم همونطور که از اسمش معلومه رفرنس ها و منابعش بر اساس دروس فنی و حرفه ای هست.همونطور که گفتم هدف کاردانش تربیت تکنیسین مجربه,ولی فنی حرفه ای تربیت متخصص مجرب هست

دروس کار دانش تمرکزش بیشتر روی کارهای عملی هست ولی فنی و حرفه ای هم دروس عملی مثل برنامه نویسی و شبکه داره و هم تئوری مثل ریاضی 2 و ریاضی 3

در رشته کاردانش شما برنامه نویسی کمتر از فنی ها میخونید(که یکی از اساس های کامپیوتره) همچنین 1 ریاضی بیشتر نمیخونید و دروس تئوریتون هم خیلی کمتر از رشته ی فنی حرفه ای هست

طبیعیه که وقتی حجم درستون اینقد پایین بیاد توی کنکور خیلی خیلی باید تلاش بکنید تا بتونید رتبه بیارید و قبول بشید,اینم توجه داشته باشید که منظور من آموزشکده های فنی هست نه دانشگاه ازاد یا غلمی کاربردی

من قصد توهین ندارم ولی همه خوب میدونن که با افزایش ظرفیت دانشگاه آزاد که چیزی حدود 100 نفره حدود 95% افراد در مقطع کاردانی بدون شک قبولن

HaMiD.TcI

مدیر تالار
سلام

واقعا خوشحالم که بلاخره دوستانی رو پیدا کردم که من رو راهنمایی کنند ;)
واقعا ممنونم از راهنمایی و اطلاعاتی که گذاشتید :gol:

فقط یه سوال دیگه :redface:
شما اطلاع دارید این دفترچه های کاردانی پیوسته برای دانشگاه آزاد و سراسری کی میاد؟ :confused:
برای دانشگاه سراسری؟؟؟؟ مگه شما با دیپلم کاردانش میتونی سراسری امتحان بدی؟؟ با ریاضیا؟؟ بدون پیش دانشگاهی؟؟

a-class

عضو جدید
ببینید دوست من

وقتی شما یه دیپلم کاردانش دارید باید با دیپلمه های فنی و حرفه ای بشینید سوالای کنکور رو پاسخ بدید

کنکور فنی و حرفه ای هم همونطور که از اسمش معلومه رفرنس ها و منابعش بر اساس دروس فنی و حرفه ای هست.همونطور که گفتم هدف کاردانش تربیت تکنیسین مجربه,ولی فنی حرفه ای تربیت متخصص مجرب هست

دروس کار دانش تمرکزش بیشتر روی کارهای عملی هست ولی فنی و حرفه ای هم دروس عملی مثل برنامه نویسی و شبکه داره و هم تئوری مثل ریاضی 2 و ریاضی 3

در رشته کاردانش شما برنامه نویسی کمتر از فنی ها میخونید(که یکی از اساس های کامپیوتره) همچنین 1 ریاضی بیشتر نمیخونید و دروس تئوریتون هم خیلی کمتر از رشته ی فنی حرفه ای هست

طبیعیه که وقتی حجم درستون اینقد پایین بیاد توی کنکور خیلی خیلی باید تلاش بکنید تا بتونید رتبه بیارید و قبول بشید,اینم توجه داشته باشید که منظور من آموزشکده های فنی هست نه دانشگاه ازاد یا غلمی کاربردی

من قصد توهین ندارم ولی همه خوب میدونن که با افزایش ظرفیت دانشگاه آزاد که چیزی حدود 100 نفره حدود 95% افراد در مقطع کاردانی بدون شک قبولن

مشکل اینجاست که من دیگه با توجه به سنم نمیتونم دیپلم فنی بگیرم و فقط میتونم دیپلم کار و دانش بگیرم. و از اونجایی که دانشگاه آزاد هست پس خیالم از بابت قبولی راحته!

برای دانشگاه سراسری؟؟؟؟ مگه شما با دیپلم کاردانش میتونی سراسری امتحان بدی؟؟ با ریاضیا؟؟ بدون پیش دانشگاهی؟؟
نمیشه؟ من فکر کردم میشه!
البته اگه میشد هم برام مهم نبود ;)

Pelak

عضو جدید

برو بچ باید بگم این دوست عزیزمون کاملا درست میگه
من دیپلم برنامه نویسی کامپیوتر رو از کاردانش گرفتم و باید بگم برای کنکور با مشکل جدی مواجه شدم
توی کاردانش کلی از درس های تخصصی که توی کنکور میاد حذف میشه و خیلی هاشون هم کتاباش فرق داره
در کل باید بگم کسی که میخواد ادامه تحصیل بده کاردانش نره بهتره

بالا