کلاس کنکور ← بیوتکنولوژی

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
خانم معلم: دردونه ای زود پاشه بیاد پای تخته به این سوالا جواب بده!!!

A: در سیکل اوره سترولین و اسید آسپارتیک با هم ترکیب و ماده زیر بیوسنتز میشود:

1- آرژنین
2- اورنتین
3- اسید آرژنوسوکسیناک
4- فومارت

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

B: بیوسنتز سرتونین از کدام اسید آمینه امکان پذیر است؟

1-آرژنین
2-تریپتوفان
3-تیروزین
4-فنیل آلانین

C: اسید آمبنه ............... دارای 4 ایزومر نوری است.

1- اسید گلوتامیک
2- تریونین
3- لیزین
4-اسید آسپارتیک

D: آمینو اسید های ............ و ............. دارای عامل الکلی هستند.

1- ایزولوسین - متیونین
2-والین- لوسین
3-سرین -ترئونین
4- تریپتوفان - آسپارژین

E: گروه ایمینی (NH -) در کدام اسید آمینه دیده می شود؟

1- آسپارتیک
2- پرولین
3-لیزین
4- متیونین

F: در 6= PH کدام یک از اسید های آمینه زیر در میدان الکتروفورزی به طرف قطب منفی حرکت می کند؟

1- سرین
2-آرژنین
3- والین
4-لوسین

دردونه حالا میتونی بری سر جات بشینی!!

انشاءالله هفته بعد که فصل فتوسنتزو کامل خوندیم سوال های فیزیولوژی رو میزارم...

چکیده پاسالار خیلی ناقصه نه شکل هارو کامل داره نه اینکه راجع به ایزومر نوری و phو قطب ها نوشته..دوستان یه جزوه خوبو کامل کی داره؟

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیالی ژنتیکو الان جواب ندیا...قراره جوابارو از چهارشنبه بزاریم پس بزار من در طول هفته بخونم..

دلدونه ای کجایی آجی این فصل مارکها و مهندسی ژن واسه هفته قبل بودش!! من سوالا رو چون آجی مهدیا سرش شلوغ بود آخر هفته گذاشتم.... گلکم اگه میتونه تا 2شنبه جوابشو بده...

راستی موافقی که ژنتیک و بیو شیمی رو مرور کنمیم طبق برنامه قبلیمون؟ یه چیز دیگه هم هست سرفصل ویتامینه ها هم تو بیوشیمی میاد که تو برنامه نداریم اونو هم اضافه کنیم..

یه چیزی ببین دردون ای یه با فکر کنم گفتی بیو تست نداری... این خیلی به خوندت صدمه میزنه!!! آجی منبع منم که کتاب بیوشیمی کشاورزی دکتر صفریه خیلی کامل نیست. مثلا بحثی از ایزومر نوری نداره.... اینا رو میتونی با تست زدنم یاد بگیری ... چون تو جوابیه مباد توضیح میده برات

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
دلدونه ای کجایی آجی این فصل مارکها و مهندسی ژن واسه هفته قبل بودش!! من سوالا رو چون آجی مهدیا سرش شلوغ بود آخر هفته گذاشتم.... گلکم اگه میتونه تا 2شنبه جوابشو بده...

راستی موافقی که ژنتیک و بیو شیمی رو مرور کنمیم طبق برنامه قبلیمون؟ یه چیز دیگه هم هست سرفصل ویتامینه ها هم تو بیوشیمی میاد که تو برنامه نداریم اونو هم اضافه کنیم..

یه چیزی ببین دردون ای یه با فکر کنم گفتی بیو تست نداری... این خیلی به خوندت صدمه میزنه!!! آجی منبع منم که کتاب بیوشیمی کشاورزی دکتر صفریه خیلی کامل نیست. مثلا بحثی از ایزومر نوری نداره.... اینا رو میتونی با تست زدنم یاد بگیری ... چون تو جوابیه مباد توضیح میده برات

دختر گلم به شدت پایه مرورم چون من بیو و ژنتیکو کمل نخوندم بعشضی از فصل هارو باهاتون خوندم پس برگردیم از اول تا منم نقصامو جبران کنم بعدشم ما ژنتیک مولکولی خوندیم؟؟؟؟؟؟کی؟
اون سه تا فصل ژنتیک موکولیو نخوندیما؟من تو صفحه مهدیا نوشتمشون برو بفین..
اره بیو تست که ندارم هیج کتابمم ناقصه..یکی از دوستام که داره اصفهان ارشد میخونه قول داده یه جزوه کامل واسم گیر بیاره..اخه این همه نقص؟؟؟؟؟؟
پس بزا رمن این هفته دارم مهندسی ژنتیک میخونم جواب ندید بزارید همون آخ رهفته..لوفن...

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
دختر گلم به شدت پایه مرورم چون من بیو و ژنتیکو کمل نخوندم بعشضی از فصل هارو باهاتون خوندم پس برگردیم از اول تا منم نقصامو جبران کنم بعدشم ما ژنتیک مولکولی خوندیم؟؟؟؟؟؟کی؟
اون سه تا فصل ژنتیک موکولیو نخوندیما؟من تو صفحه مهدیا نوشتمشون برو بفین..
اره بیو تست که ندارم هیج کتابمم ناقصه..یکی از دوستام که داره اصفهان ارشد میخونه قول داده یه جزوه کامل واسم گیر بیاره..اخه این همه نقص؟؟؟؟؟؟
پس بزا رمن این هفته دارم مهندسی ژنتیک میخونم جواب ندید بزارید همون آخ رهفته..لوفن...

سلام دتری ژنتیک مولکولی رو هم طبق برنامه باید میخوندیمااا

1-ژنتیک سلولی 2-ژنتیک مندلی و اثرات متقابل آنها 3-پیوستگی ژنی و ترسیم نقشه ژنی 4-ژنتیک جنسیت 5-ژنتیک کمی 6-ژنتیک جمعیت 7 -جهش،موتاسیون و پلی پلوئیدی 8-ژنتیک مولکولی 9-ژنتیک میکرو ارگانیسمها و سیتو پلاسمی 10-مهندسی ژنتیک

البته سوالای تستشو نزاشتیم...:w12:

یه کار دیگه مثل قبل برنامه ژنتیکو بیو رو طبق برنامه با هم شروع کنیم. شما این هفته ویتامین های بیوشیمی رو فعلا با همون منبع ناقصت بخون... منم باید نت برداری کنم از این فصل... ژنتیکم تاهر جایی میتونی خودتو برسونو آخر هفته سعی کن تا 5 شنبه جوابارو بزاری ولی از هفته بعد مرور بیوشیمی و ژنتیک رو به امید خدا باهم از سر می گیرم...

پس بهتره از این به بعد یکی مسئول شه برنامه هر هفته رو اول هفته اعلام کنه چون بعضی وقتا خوددم نیدونم باید چکتار کنم

برنامه این هفته:
اصلاح :مبدا و تکامل و فرسایش
فیزیولوژی: قسمت دوم فصل فتوسنتز
ژنتیک: مارکرها و مهندسی ژنتیک هرجایی که عقب موندیم ... تا هفته بعد انشاءالله مرورو شروع کنیم
بیوشیمی: ویتامین ها

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز

1-ژنتیک سلولی 2-ژنتیک مندلی و اثرات متقابل آنها 3-پیوستگی ژنی و ترسیم نقشه ژنی 4-ژنتیک جنسیت 5-ژنتیک کمی 6-ژنتیک جمعیت 7 -جهش،موتاسیون و پلی پلوئیدی 8-ژنتیک مولکولی 9-ژنتیک میکرو ارگانیسمها و سیتو پلاسمی 10-مهندسی ژنتیک

یه کار دیگه مثل قبل برنامه ژنتیکو بیو رو طبق برنامه با هم شروع کنیم. شما این هفته ویتامین های بیوشیمی رو فعلا با همون منبع ناقصت بخون... منم باید نت برداری کنم از این فصل... ژنتیکم تاهر جایی میتونی خودتو برسونو آخر هفته سعی کن تا 5 شنبه جوابارو بزاری ولی از هفته بعد مرور بیوشیمی و ژنتیک رو به امید خدا باهم از سر می گیرم...

پس بهتره از این به بعد یکی مسئول شه برنامه هر هفته رو اول هفته اعلام کنه چون بعضی وقتا خوددم نیدونم باید چکتار کنم

برنامه این هفته:
ژنتیک: مارکرها و مهندسی ژنتیک هرجایی که عقب موندیم ... تا هفته بعد انشاءالله مرورو شروع کنیم

در کنار این برنامه تاریخ هم میزنیم....تو آرشیومون داشته باشیم الان این هفاه 1-7 مهره...دودوسه؟ بسم الله..
از هفته بعد برمیگردیم از اول تست های بیشتری هم میزاریم...

mahdya

عضو جدید

برنامه این هفته:

مرسی یاس جونم.دستت ندرده.آره عالیه.
فقط فکر کنم چون بیوشیمیو ژنتیک مروره، 2 فصل 2فصل بذاریم که مرور زودتر تموم شه که بازم بخونید
منم هر هفته انشاالله موضوعاتو میذارم

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقط فکر کنم چون بیوشیمیو ژنتیک مروره، 2 فصل 2فصل بذاریم که مرور زودتر تموم شه که بازم بخونید

خواهش می کنم آجی مهدیا

وای آجی من نمیرسم هفته ای 2 سرفصل برا هر درس:cry: درس دانشگاهمم هست همه روزم مثل تابستون که خونه نیستم. چی کار کنم؟؟!؟

حداقلش یه کاری کنیم مثلا این هفته بیوشیمی 2تا سرفصل و یه سرفصل ژنتیک و هفته بعد 2سرفصل ژنتیک و یه بیو.... بازم برام سخته ولی بهتر از اولیست...

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز

اووووووووم نه من نمیتونم من خیلی سرم شلوغه..

خواهش می کنم آجی مهدیا

وای آجی من نمیرسم هفته ای 2 سرفصل برا هر درس:cry: درس دانشگاهمم هست همه روزم مثل تابستون که خونه نیستم. چی کار کنم؟؟!؟

حداقلش یه کاری کنیم مثلا این هفته بیوشیمی 2تا سرفصل و یه سرفصل ژنتیک و هفته بعد 2سرفصل ژنتیک و یه بیو.... بازم برام سخته ولی بهتر از اولیست...
آره آره منم که به ظاهر دانشگاه ندارم نمیرسم..

ممنونم عزیزم ، حق با شماست... بازم ببینیم دردونه ای چی میگه؟

نه عسیسم..من نمیتونم واقعا نمیرسم...انقد گرفتارم که حد نداره..همون هفته ای یه فصلم به زور میخونم

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوالات فیزیولیوژی :فصل فتوسنتز

1- کمپلکس فتوسیستم II از کدام یک از ترکیبات زیر تشکیل شده است؟

1- پروتئین - سیتوکروم
2- پروتئین رنگدانه
3- کلروفیل -کاروتن
4- کلروفیل a,b

2- در بافت های فتوسنتز کننده (برگ) گیاهان C[SUB]4[/SUB] در مقایسه با گیاهان C[SUB]3[/SUB]:

1- مقدار نیتروژن به ازای واحد سطح برگ بیشتر است.
2-مقدار نیتروژن معمولا چندان متفاوت نیست.
3-مقدار نیتروژن به ازای واحد سطح برگ کمتر است.
4- مقدار انزیم رابیسکو به ازای واحد سطح برگ بیشتر است.

3- کدام یک از گزینه های زیر صحیح است؟

1- گیاهان C[SUB]3[/SUB] در دمای پاییین نسبت به گیاهان C[SUB]4[/SUB] دارای عملکرد کوانتومی کمتری است.
2- گیاهان C[SUB]4[/SUB] تحت هر شرایطی دارای عملکرد کوانتومی بیشتری نسبت به گیاهان C[SUB]3[/SUB] هستند.
3-گیاهان C[SUB]4[/SUB] تحت هر شرایطی دارای عملکرد کوانتومی کمتری نسبت به گیاهان C[SUB]3[/SUB] هستند.
4- گیاهان C[SUB]3[/SUB] در دمای پاییین تر نسبت به گیاهان C[SUB]4[/SUB] دارای عملکرد کوانتومی بیشتری می باشند.

4- در فرآیند تنفس نوری منشاء کربن آزاد شده آمینواسید ............ در اندامک ............. می باشد.

1- سرین - پراکسی زوم
2- سرین - میتوکندری
3- گلایسین- پراکسی زوم
4- گلایسین - میتوکندری

5- دلیل مقاومت گیاه ذرت به علفکش تریازین چیست؟

1- تجزیه و غیر سمی شدن علفکش در ریشه
2- عدم جذب علفکش توسط ریشه گیاه ذرت
3- عدم اتصال این علفکش به فتوسیستم I در ذرت
4- عدم اتصال این علفکش به پروتئین D[SUB]1[/SUB] در فتوسیستم II در ذرت

انشاءالله سعی میکنم جوابای بیوشیمی رو زودتر بذارم....

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوالات فیزیولیوژی :فصل فتوسنتز

1- پروتئین - سیتوکروم
2- پروتئین رنگدانه
3- کلروفیل -کاروتن
4- کلروفیل a,b
دقیقا تعریفشه
2- در بافت های فتوسنتز کننده (برگ) گیاهان C[SUB]4[/SUB] در مقایسه با گیاهان C[SUB]3[/SUB]:

1- گیاهان C[SUB]3[/SUB] در دمای پاییین نسبت به گیاهان C[SUB]4[/SUB] دارای عملکرد کوانتومی کمتری است.
2- گیاهان C[SUB]4[/SUB] تحت هر شرایطی دارای عملکرد کوانتومی بیشتری نسبت به گیاهان C[SUB]3[/SUB] هستند.
3-گیاهان C[SUB]4[/SUB] تحت هر شرایطی دارای عملکرد کوانتومی کمتری نسبت به گیاهان C[SUB]3[/SUB] هستند.
4- گیاهان C[SUB]3[/SUB] در دمای پاییین تر نسبت به گیاهان C[SUB]4[/SUB] دارای عملکرد کوانتومی بیشتری می باشند.
اینم داشتیم که تغییرات دما سبب کاهش تغییرات کوانتومی c3میشه

4- در فرآیند تنفس نوری منشاء کربن آزاد شده آمینواسید ............ در اندامک ............. می باشد.

1- سرین - پراکسی زوم
2- سرین - میتوکندری
3- گلایسین- پراکسی زوم
4- گلایسین - میتوکندری
اینو نمیدونم مبهمه سوال.منشا co2گلیسینه..ربطشو نمیدونم..اگه تشریحی بود و مصحح دلشوز 0.25 بهم میدادا

من ذرتشو نمیدونم ولی دقیقا اینم داشتیم که تریازین توسط ریشه جذب به برگ منتقل شده و باعث میشه اتصال PSI و PSII متوقف بشه

انشاءالله سعی میکنم جوابای بیوشیمی رو زودتر بذارم....
با تشکرات فراوانات....ولی بیشتر از چرخه ها بزاریم..میگیم بهتر نیست هفته بعد هم فتوسنتزو بخونیم تا ریزتر یاد بگیریم..هنوز من نکات ریزشو یادم نیس

آخرین ویرایش:

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
من متوجه تقسیم بندی فصول اصلاح نشدم...طبقه بندی پوران پژوهش اینه:
1.تعریف و کلیات به نژآدی..2.راهکارهای زادآوری(خودناسازگاری،نر عقیمی،آپومیکسی) 3.کشت بافت و سلول گیاهی 4.ذخایر توارثی و تکامل،جهش، پلی پلوئیدی، نگهداری ژرم پلاسم، مراکز بین المللی منابع ژنتیکی 5.کاربرد ژنتیک کمی،اثرات ژن ها، ارزش و میانگین ها، وراثت پذیری 6.روش های اصلاح همون گزینشها و روش های اصلاح بین جمعیت ها و اصلاح با تکثیر غیر جنسی.(که این فصلشم باید تقسیم بشه) 7.اصلاح نباتات زراعی که خیلی بدم میاد ازش 8.اصلاح نباتات مولکولی و مهندسی ژنتیک...

فرسایش اصن چیه؟؟؟؟؟؟؟؟چه ربطی تو اصلاح داره؟؟

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب برنامه هفته بعد:8تا 14 مهر:
اصلاح: اینجارو یاسی خودت طبق برنامه من پر کن
بیوشیمی: اینم یاسی از اول پر کنمن میخوام بیو هم پوران پژوهش بخرم اما دیروز سه جا رفتم نداشت
ژنتیک برمیگردیم فصل اول:تقسیم سلولی
فیزیولوژی : اگه موافقی دوباره فتوشنتزو کامل بخونیم.اگه توپ یاد گرفتی بریم تنفس سلولی.پیام منو بگیر دوباره با نقل قول عوض کن جلوی هر کدوم فقط فصلو بنویس..
مرسی
راستی زبان تخصصی پورانم دیروز خریدم

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوالات ژنتیک: مهندسی ژنتیک و نشانگر های مولکولی

1- در شکل زیر که نشاندهنده تنوع حاصل از RFLP یک DNA locus است وضعیت ژنوتیپی فرد شماره 2 چیست؟

1- همی زیگوت و تلاقی حاصل دو ژنوتیپ 4*1 است.
2- هتروزیگوت و تلاقی حاصل دو ژنوتیپ 3*1 است.
3-هموزیگوت غالب و تلاقی حاصل دو ژنوتیپ 4*3 است.
4-هموزیگوت مغلوب و تلاقی حاصل خودگشنی ژنوتیپ 3 است.
فقط میدونم RFLP امکان شناسایی هتروزیگوت هارو میده

من چمیدونم آخه....اینارو از کجا میاری؟تو بهمن یزدی صمدی هیشی ننوشته این مدلی

2-اساس ایجاد تکنولوژی DNA نوترگیب چیست؟

1- PCR
2- کشت بافت
3- آنزیم های برش انحصاری(محدود)
4- لکه گذاری ساترن
3 نمیشه؟

3- کلون کردن یعنی:

1- جداسازی ژن
2- تکثیر ژن
3- وارد کردن قطعه ای از DNA یه ژن به صورت پایدار در پلاسمید
4- معین کردن ترتیب نوکلئوتید های قطعه ای از DNA

4- ساده ترین و اقتصادی ترین روش انتقال ژن به گیاهان دولپه ای چیست؟

1- اگروباکتریوم
2- ریز تزریقی
3- تفنگ ژنی
4- الکتروپورشن

5- آنزیم برشی که با شناسایی 4 نوکلئوتید مشخص می تواند DNA را برش دهد ( با فرض یکنواخت بودن نسبت نوکلئوتیدها) یک قطعه به طول متوسط pb 2560 به چند قطعه کوچکتر تقسیم میشود؟

1- 5
2- 10
3- 11
4- 22

احتمال وجود یک توالی شناسایی:1 بر روی 4 به توان n که n تعداد جفت نوکلئوتید هاست اینحا میشه 1 تقسیم بر 4 به توان 4..میشه1/256
خب حالا تعداد نقاط برش میشه bpمسئله که یاسی pbنوشته تقسیم بر عددی که بدست اوردیم...

یعنی 2560 که مسئله داده تقسیم بر 256 که بدست آوردیم میشه 10 گزینه2

من بلد نیستم چرا؟؟؟؟؟؟؟؟اینارو از کجا گرفتی؟

آخرین ویرایش:

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
من متوجه تقسیم بندی فصول اصلاح نشدم...طبقه بندی پوران پژوهش اینه:
1.تعریف و کلیات به نژآدی..2.راهکارهای زادآوری(خودناسازگاری،نر عقیمی،آپومیکسی) 3.کشت بافت و سلول گیاهی 4.ذخایر توارثی و تکامل،جهش، پلی پلوئیدی، نگهداری ژرم پلاسم، مراکز بین المللی منابع ژنتیکی 5.کاربرد ژنتیک کمی،اثرات ژن ها، ارزش و میانگین ها، وراثت پذیری 6.روش های اصلاح همون گزینشها و روش های اصلاح بین جمعیت ها و اصلاح با تکثیر غیر جنسی.(که این فصلشم باید تقسیم بشه) 7.اصلاح نباتات زراعی که خیلی بدم میاد ازش 8.اصلاح نباتات مولکولی و مهندسی ژنتیک...

سلام دردونه ای از فصل 4 بذار تستارو مباحثی که خوندیم همینا بود کنارشم یه مبحث در مورد فرساش!

mahdya

عضو جدید

گلم این سوالو جدی پرسیدی؟
اگه جدی که جواب میدم
اینجا منظورش فرسایش ژنیه
یعنی یه سری ژنا از خزانه ژنی حذف میشن.و ربطش به اصلاح اینه که با روشایی این ژنا رو نگه داری میکنیم.که بعدا ازشو استفاده کنیم

mahdya

عضو جدید
بیوشیمی
کدامیک از قندهای زیر احیا کننده است:
تره هالوز
سلولز
ساکارز
سلوبیوز

سوربیتول از احیای کدام قند تشکیل میشود؟
فروکتوز
زایلوز
آرابینوز
گالاکتوز

یک ستوپنتوز چند ایزومر فضایی دارد؟
2
4
8
16

mahdya

عضو جدید
سوال ژنتیک

کدام یک از موارد زیر از خصوصیات پروفاز میوز1 نیست؟
تشکیل کیاسما
تشکیل سیناپس
کراسینگ آور کروماتیدهای غیر خواهری
همانند سازی کروموزوم

به یک کروموزوم با دو بازوی همانند از لحاظ محتوای ژنی چه میگویند؟
اکرو سانتریک
ایزو کروموزوم
تلو سانتریک
متا سانتریک

کروموزوم ها تا چه مرحله از میوز در حالت کروماتیدی هستند:
آنافاز 2
پروفاز2
آنافاز 1
تلوفاز 2

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به مهندسان امروز و فردا

همگی خدا قوت:D

الان من سوال ژنتیک و جواب بدم یا نه؟؟:surprised:

راستی جواب سوالای بیوشیمی رو که جواب دادم نفهمیدم کدومشو درست گفتم یا نه رنگش مشخص نبود ممنون از همه عزیزان:cry:

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به مهندسان امروز و فردا

همگی خدا قوت:D

الان من سوال ژنتیک و جواب بدم یا نه؟؟:surprised:

راستی جواب سوالای بیوشیمی رو که جواب دادم نفهمیدم کدومشو درست گفتم یا نه رنگش مشخص نبود ممنون از همه عزیزان:cry:

‌سلام آجی خوش اومدی
آره آره حتمات جواب بده امشب میخوام جوابارو بذارم انشاءالله بیوشیمی رو هم هنوز جواباشو نذاشتم ... امشب با هم میذارم

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
اصلاح: * کشت بافت
بیوشیمی: کربوهدرات ها
ژنتیک برمیگردیم فصل اول: تقسیم سلولی یا همون ژنتیک سلولی
فیزیولوژی : ** تنفس سلولی + مرور فتوسنتز

* اینجا برای منم سواله طبق اون چیزی که تو سرفصل پورانه جهشو فرسایش تو یه فصله و ما خوندیمش با هم ولی تو برنامه رویزی اصلاحی که مهدیاجونم گذاشت جداست!!! یعنی دوتا برنامه رو تو یه هفته خوندیم... حالا کشت بافت رو بخونیم فعلا

** آجی اینجوری سرعتمون خیلی کند میشه چون فصل های دیگه ای هم هست و . فصل تنفس پورانو دیدم زیاد نیست اگه قبول داری مرور فتوسنتز رو کنار خوندن تنفس سلولی داشته باشیم... سوالاشم میزاریم از نوع چرخه ای!!!

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
A: در سیکل اوره سترولین و اسید آسپارتیک با هم ترکیب و ماده زیر بیوسنتز میشود:

1- آرژنین
2- اورنتین
3- اسید آرژنوسوکسیناک
4- فومارت

در این واکنش سیکل اوره ،سیترولین و اسید آسپارتیک تحت عمل آنزیم آرژنوسوکسنات سنتتاز و با مصرف یک ATP تبدیل به اسید آرژنو سوکسینات میشوند.

B: بیوسنتز سرتونین از کدام اسید آمینه امکان پذیر است؟

1-آرژنین
2-تریپتوفان
3-تیروزین
4-فنیل آلانین

C: اسید آمبنه ............... دارای 4 ایزومر نوری است.

1- اسید گلوتامیک
2- تریونین
3- لیزین
4-اسید آسپارتیک

ایزومر نوری زمانی به وجود میاد که کربن نامتقارن ( کربنی که از 4 ظرفیت اون بمتفاوت باشه) توی ساختمان ترکیب وجود داشته باشه. بنابراین چون گلایسین کربن متقارن نداره( کربن اون از دو طرف به H متصله) پس ایزومر نوری نداره.
ازولوسین و ترئونین 4 ایزومر نوریو مابقی اسد های آمینه 2 ایزومر نوری دارند.

D: آمینو اسید های ............ و ............. دارای عامل الکلی هستند.

1- ایزولوسین - متیونین
2-والین- لوسین
3-سرین -ترئونین
4- تریپتوفان - آسپارژین

E: گروه ایمینی (NH -) در کدام اسید آمینه دیده می شود؟

1- آسپارتیک
2- پرولین
3-لیزین
4- متیونین

به طور کلی اسید های آمینه دارای گروه آمینی اند NH2 -
ولی در ساختمان پرولین و همچنین هیدروکسی پرولین این عامل اومده تو ساختار حلقوی شرکت کرده و به جای عامل آمینی دارای ایمین(NH- ) می باشد. به طور کلی به اینا ایمونو اسید هم میگن.

F: در 6= PH کدام یک از اسید های آمینه زیر در میدان الکتروفورزی به طرف قطب منفی حرکت می کند؟

1- سرین
2-آرژنین
3- والین
4-لوسین

این نکته رو داشته باشد و حفظ کنید.
اسید های آمینه

غیرقطبی یا آبگریز: آلانین،لوسین،ایزولوسین،والین،پرولین،فنیل آلانین، تریپتوفان و متیونین
قطبی خنثی(بدون بار الگتریکی): سرین،ترئونین،تیروزین،گلوتامین،آسپارژین،سیستئین و گلایسین
دارای بار مثبت(خاصیت بازی): لیزین، آرژنین و هیستیدین
داری بار منفی (اسیدی): اسید آسپارتیک و اسید گلوتامیک

پس چون آرژنین بار مثبت داره به سمت قطب مخالفش حرکت می کنه.

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
پاسخ به سوالات ژنتیک: مهندسی ژنتیک و نشانگر های مولکولی

1- در شکل زیر که نشاندهنده تنوع حاصل از RFLP یک DNA locus است وضعیت ژنوتیپی فرد شماره 2 چیست؟

توارث این نشانگر هم بارز بوده پس باید گزینه هارو فقط با تصویر مقایسه کنیی...
فرد گزینه دوم هتروزیگوتی است که باند های مربوط به هر دو والدش رو یعنی 1 و 3 رو نشون میده... یعنی هم صفت فرد 1 رو داره و هم 3 .

وا دردونه ای اینا رو از کتاب تست میگیرم دیگه . الان همین سوال واسه بیوتکنولوژی 88 می باشد.

1- PCR
2- کشت بافت
4- لکه گذاری ساترن

با استفاده از همین آنزیم هاست که میتونیم ژنوم ناقل رو از قسمت خاصی برش بزنیم و .DNA مورد نظر رو به اون وارد کنیم.

3- کلون کردن یعنی:

1- جداسازی ژن
2- تکثیر ژن

1- اگروباکتریوم
2- ریز تزریقی
3- تفنگ ژنی
4- الکتروپورشن

نکته: معمولا رایج ترین روش انتقال ژن به دولپه ای ها ،آگروباکتریوم و تک لپه ای ها تفنگ ژنی است.

5- آنزیم برشی که با شناسایی 4 نوکلئوتید مشخص می تواند DNA را برش دهد ( با فرض یکنواخت بودن نسبت نوکلئوتیدها) یک قطعه به طول متوسط pb 2560 به چند قطعه کوچکتر تقسیم میشود؟

1- 5
2- 10
3- 11
4- 22

دردونه ای روشت درسته و فقط یه اشکال کوچولو هست. اینکه این فرمول تعداد برش ها رو نشون میده. باید عدد به دست اومده رو به علاوه 1 کنیم تا تعداد قطعات به دست بیاد. پس میشه1+ 10=11 (مثلا اگه شما یک سیب رو یه برش بزنی دوتا قطعه داری )

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
پاسخ به سوالات فیزیولیوژی :فصل فتوسنتز

1- پروتئین - سیتوکروم
2- پروتئین رنگدانه
3- کلروفیل -کاروتن
4- کلروفیل a,b

این فتو سیستم یک کمپلکس پروتئینی هست که مولکولهای رنگدانه (بیشتر کلرفیل و کاروتنوئید) روی آن جای می گیرد.

گیاهان C3 کارایی نیتروژن پایین تری نسبت به C4 دارند مقدار زیادی از نیتروژن رو صرف ساختن انزیم روبیسکو میکنند(برای راندمان پایین ناشی از تنفس نوری رو جبران کنند).پس مصرف نیتروژنشون بالاتره و در سطح برگشون مقدار نیتروژن بیشتری وجود داره.

به طور کلی و در دمای معمولی و پایین گیاهان C4 به دلیل یه چرخه اضافه تر (اسمیلاسیون کربن) نیاز به ATP بیشتری دارند بنابر این نیاز کوانتومی اونها بیشتر است.پس عملکرد کوانتومی (مقدار کوانتوم مورد نظر برای احیای یک مولکول Co2) بالاتری دارند. ولی با افزایش دما شرایط برای گیاهان C4 مناسب تر میشه و بر فعالیت اکسیژنازی رابیسکو افزوده و میزان فتوسنتز کاهش مییابد. و نیاز بیشتری به کوانتوم دارند برای احیای یک مولکول Co2 و در نتیجه در دمای بالا از عملکرد کوانتومی ‌ کاسته میشه و لی برای C4 ثابت می ماند.

1- سرین - پراکسی زوم
2- سرین - میتوکندری
3- گلایسین- پراکسی زوم
4- گلایسین - میتوکندری

طی فرایند تنفس نوری دو مولکول گلایسن در میتوکندری با هم ادغام شده و یک مولکول سرین و یک مولCo2 تولید می کند.علاوه بر این یک NH3 نیز آزاد می کند.

کلا یکی از مکانیسم هایی که گیاهان رو نسبت به علفکش ها مقاوم میکنه اینکه سرعت تجزیه علفکش در اونها بالاست . و قبل اینکه به قسمتی که باید عمل کنه برسه تجزیه و خنثی میشه. برای ذرت دلیل مقاومت به تریازین همین عامله.

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
پاسخ به سوالات فیزیولیوژی :فصل فتوسنتز

1- پروتئین - سیتوکروم
2- پروتئین رنگدانه
3- کلروفیل -کاروتن
4- کلروفیل a,b

این فتو سیستم یک کمپلکس پروتئینی هست که مولکولهای رنگدانه (بیشتر کلرفیل و کاروتنوئید) روی آن جای می گیرد.

گیاهان C3 کارایی نیتروژن پایین تری نسبت به C4 دارند مقدار زیادی از نیتروژن رو صرف ساختن انزیم روبیسکو میکنند(برای راندمان پایین ناشی از تنفس نوری رو جبران کنند).پس مصرف نیتروژنشون بالاتره و در سطح برگشون مقدار نیتروژن بیشتری وجود داره.

به طور کلی و در دمای معمولی و پایین گیاهان C4 به دلیل یه چرخه اضافه تر (اسمیلاسیون کربن) نیاز به ATP بیشتری دارند بنابر این نیاز کوانتومی اونها بیشتر است.پس عملکرد کوانتومی (مقدار کوانتوم مورد نظر برای احیای یک مولکول Co2) بالاتری دارند. ولی با افزایش دما شرایط برای گیاهان C4 مناسب تر میشه و بر فعالیت اکسیژنازی رابیسکو افزوده و میزان فتوسنتز کاهش مییابد. و نیاز بیشتری به کوانتوم دارند برای احیای یک مولکول Co2 و در نتیجه در دمای بالا از عملکرد کوانتومی ‌ کاسته میشه و لی برای C4 ثابت می ماند.
یعنی بی دقتیو داری خودم نوشتم با افزایش دما کم میشه ها...اون دمای پایینو من دمای بالا دیدم...

1- سرین - پراکسی زوم
2- سرین - میتوکندری
3- گلایسین- پراکسی زوم
4- گلایسین - میتوکندری

طی فرایند تنفس نوری دو مولکول گلایسن در میتوکندری با هم ادغام شده و یک مولکول سرین و یک مولCo2 تولید می کند.علاوه بر این یک NH3 نیز آزاد می کند.

کلا یکی از مکانیسم هایی که گیاهان رو نسبت به علفکش ها مقاوم میکنه اینکه سرعت تجزیه علفکش در اونها بالاست . و قبل اینکه به قسمتی که باید عمل کنه برسه تجزیه و خنثی میشه. برای ذرت دلیل مقاومت به تریازین همین عامله
یه سوالی گزینه چهار چیش غلطه..من توتوضیحم نوشتم توسط ریشه جذب میشه اما با توجه به تعریف بگید گزینه چهر به خاز ذرتش غلطه؟ یا متنش...من چیزی نمیبینم.

ب
ا تشکر یاسی عزیزم...خدا خیرت بده

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
پاسخ به سوالات ژنتیک: مهندسی ژنتیک و نشانگر های مولکولی

توارث این نشانگر هم بارز بوده پس باید گزینه هارو فقط با تصویر مقایسه کنیی...
فرد گزینه دوم هتروزیگوتی است که باند های مربوط به هر دو والدش رو یعنی 1 و 3 رو نشون میده... یعنی هم صفت فرد 1 رو داره و هم 3 .

وا دردونه ای اینا رو از کتاب تست میگیرم دیگه . الان همین سوال واسه بیوتکنولوژی 88 می باشد.
خب عزیز جون من قبل اینکه تست های پورانو بزنم تست های اینجارو ج میدما..تا تقلب نکنم..بعدشم...بازم تو پوران من این سواله نیس فک کنم تا87و دارم...

1- PCR
2- کشت بافت
4- لکه گذاری ساترن

با استفاده از همین آنزیم هاست که میتونیم ژنوم ناقل رو از قسمت خاصی برش بزنیم و .DNA مورد نظر رو به اون وارد کنیم.
خب اینم دودوس حدس زدم

3- کلون کردن یعنی:

1- جداسازی ژن
2- تکثیر ژن

به به..

1- اگروباکتریوم
2- ریز تزریقی
3- تفنگ ژنی
4- الکتروپورشن

نکته: معمولا رایج ترین روش انتقال ژن به دولپه ای ها ،آگروباکتریوم و تک لپه ای ها تفنگ ژنی است.
از پارسال یادم بودا.اما بین یک و دو شک داشتم...اگه اول پورانو میزدم..دی

1- 5
2- 10
3- 11
4- 22

دردونه ای روشت درسته و فقط یه اشکال کوچولو هست. اینکه این فرمول تعداد برش ها رو نشون میده. باید عدد به دست اومده رو به علاوه 1 کنیم تا تعداد قطعات به دست بیاد. پس میشه1+ 10=11 (مثلا اگه شما یک سیب رو یه برش بزنی دوتا قطعه داری )

اوووووووو باز نکته داشت که من بی دقتی کردما..دیدی..

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
اصلاح:ذخایر توارثی و تکامل،جهش، پلی پلوئیدی، نگهداری ژرم پلاسم، مراکز بین المللی منابع ژنتیکی،فرسایش ژنی
1. پلی مورفیسم مشاهده شده در بین ارقام نخود فرنگی در آزمایشات مندل ناشی از کدام است؟
1) جهش 2)آلوپلوئیدی 3)اینتروگرسیون 4)رانده شدگی ژنتیکی

2.اینتروگرسیون به کدام فرایند نزدیک تر است؟
1)دورگ گیری(Interspecific)
2)دو رگ گیری (Intraspecific)
3)دو رگ گیری (Intervarietal)
4)اتو تتراپلوئیدی

3.کدام گزینه در خصوص نقش پلی پلوئیدی در تکام گیاهان زراعی صحیح تر است؟
1)اتو پلوئیدی نقش بیشتری در تکامل گیاهان زراعی داشته است..
2)یوپلوئیدی نقش بیشتری در تکامل گیاهان زراعی داشته است..
3)آلوپلوئیدی نقش بیشتری در تکامل گیاهان زراعی داشته است..
4) انیو پلوئیدی نقش بیشتری در تکامل گیاهان زراعی داشته است..

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
اصلاح: * کشت بافت
بیوشیمی: کربوهدرات ها
ژنتیک برمیگردیم فصل اول: تقسیم سلولی یا همون ژنتیک سلولی
فیزیولوژی : ** تنفس سلولی + مرور فتوسنتز

* اینجا برای منم سواله طبق اون چیزی که تو سرفصل پورانه جهشو فرسایش تو یه فصله و ما خوندیمش با هم ولی تو برنامه رویزی اصلاحی که مهدیاجونم گذاشت جداست!!! یعنی دوتا برنامه رو تو یه هفته خوندیم... حالا کشت بافت رو بخونیم فعلا

** آجی اینجوری سرعتمون خیلی کند میشه چون فصل های دیگه ای هم هست و . فصل تنفس پورانو دیدم زیاد نیست اگه قبول داری مرور فتوسنتز رو کنار خوندن تنفس سلولی داشته باشیم... سوالاشم میزاریم از نوع چرخه ای!!!
چشم قربان هر چی یاسیمون بگه...

بالا