کسی میتونه بگه، چرا نماز رو نمیشه به فارسی خوند؟

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
من میخوام نمازم رو فارسی بخونم، الان این سوال رو تو اینترنت جست و جو کردم و تنها جوابی که از همه به نظر شاید کمی بهتر میرسید، این بود که لغاتی که در نماز بکار رفته به درستی در فارسی معنی نشده و برای بعضی کلمات معنی واحدی وجود نداره
مگه غیر اینه که میگن هرجور میخوای با خدا حرف بزن، پس چرا نمیشه؟؟؟
من میخوام فارسی بخونم ولی این سوال رو مطرح کردم تا بدونم چرا نمیشه همه فارسی بخونن چرا به ما گفتن باید عربی خوند
ممنون:gol:

دالان بهشت

عضو جدید
کاربر ممتاز
من میخوام نمازم رو فارسی بخونم، الان این سوال رو تو اینترنت جست و جو کردم و تنها جوابی که از همه به نظر شاید کمی بهتر میرسید، این بود که لغاتی که در نماز بکار رفته به درستی در فارسی معنی نشده و برای بعضی کلمات معنی واحدی وجود نداره
من میخوام فارسی بخونم ولی این سوال رو مطرح کردم تا بدونم چرا نمیشه همه فارسی بخونن چرا به ما گفتن باید عربی خوند

چون کاملترین و شیواترین زبان عربی هس و هرکس دوس داره که با بهترین لغات و عبارات با معشوقش حرف بزنه...................

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
چون کاملترین و شیواترین زبان عربی هس و هرکس دوس داره که با بهترین لغات و عبارات با معشوقش حرف بزنه...................

مثله این می مونه که من فارسی حرف بزنم و از زبان عرب چیزی ندونم و معشوقه من عربی باشه و فارسی ندونه و مدام بهش بگم عاشقتم و دوست دارم، خدا همه چی رو میدونه اما ایا من زبان عربی رو میفهمم، وقتی حرف میزنم میدونم چی دارم میگم، من نمیدونم اما وقتی نماز عربی تموم میشه و با خدا به فارسی حرف میزنم بیشتر به دل میشینه
کل کیف نماز عربی به اینه که میشه اخرش وقتی به فارسی با خدا حرف میزنی بفهمی چی میگی، فقط آخرش قشنگه

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار
چیزی که میدونم رو میگم :

اول باید بدونیم هر چیزی آدابی دارد
نماز هم یه آدابی دارد که باید رعایت بشه
درسته هر جور بخواهید میتونید با خدا حرف بزنید ولی بنظرتون بهتر نیست جوری نماز رو بخونیم که بهترین شیوه ممکن باشه ؟!!
این آدابی و شیوه ایی که الان هست رو خود خدا گفته .. گفته دوست دارم بندم با این جملات و آداب پیش من نماز بخونه ..

بعد یاد بگیریم هر چیزی رو برای دل خودمون نخوایم
مثلا شما مهمونی میرید و دوست دارید غذا رو با دست بوخورید ولی به احترام صاحب خونه سعی میکنید غذا رو با قاشق و چنگال بوخورید .. اینکه با قاشق غذا میخورید شاید براتون یکم سخت باشه ولی به احترام صاحب خونه اون آداب رو حفظ میکنید و خارج اون وقت میتونید هر جور غذا رو بوخورید

شما هم این آداب نماز که بهترین هست رو رعایت کنید و دقت کنید به واژه هایی که میگید هر کدوم در هر شرایط میتونه درمان دردتون باشه :smile:

در مورد عربی خوندن هم یه داستانی رو بگم
دقیق یادم نیست مرجع تقلیدی اینو گفته بود یا خیر در هر حال یه روز چند نفری پیش بزرگی میرن و میگن ما میخوایم نماز رو فارسی بخونیم
اون بزرگ گفت هیچ مشکلی نیست و از فردا فارسی بخونید ولی فقط یک چیز رو رعایت کنید
اونها پرسیدن چی؟
اون فرد بزرگ گفت دقیقا معانی رو برگردونید .. مثلا الله که میگید اسم هزارتا از اسمای خدا هست پس بجای الله اون هزارتا رو نام ببرید .. یا رحمان میگید یا رحیم میگید باید فرقشون هم توی فارسی بگید
اون چند نفر دیدند اینطوری هر نماز ساعتها طول میشکه

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
چیزی که میدونم رو میگم :

اول باید بدونیم هر چیزی آدابی دارد
نماز هم یه آدابی دارد که باید رعایت بشه
درسته هر جور بخواهید میتونید با خدا حرف بزنید ولی بنظرتون بهتر نیست جوری نماز رو بخونیم که بهترین شیوه ممکن باشه ؟!!
این آدابی و شیوه ایی که الان هست رو خود خدا گفته .. گفته دوست دارم بندم با این جملات و آداب پیش من نماز بخونه ..

بعد یاد بگیریم هر چیزی رو برای دل خودمون نخوایم
مثلا شما مهمونی میرید و دوست دارید غذا رو با دست بوخورید ولی به احترام صاحب خونه سعی میکنید غذا رو با قاشق و چنگال بوخورید .. اینکه با قاشق غذا میخورید شاید براتون یکم سخت باشه ولی به احترام صاحب خونه اون آداب رو حفظ میکنید و خارج اون وقت میتونید هر جور غذا رو بوخورید

شما هم این آداب نماز که بهترین هست رو رعایت کنید و دقت کنید به واژه هایی که میگید هر کدوم در هر شرایط میتونه درمان دردتون باشه :smile:

در مورد عربی خوندن هم یه داستانی رو بگم
دقیق یادم نیست مرجع تقلیدی اینو گفته بود یا خیر در هر حال یه روز چند نفری پیش بزرگی میرن و میگن ما میخوایم نماز رو فارسی بخونیم
اون بزرگ گفت هیچ مشکلی نیست و از فردا فارسی بخونید ولی فقط یک چیز رو رعایت کنید
اونها پرسیدن چی؟
اون فرد بزرگ گفت دقیقا معانی رو برگردونید .. مثلا الله که میگید اسم هزارتا از اسمای خدا هست پس بجای الله اون هزارتا رو نام ببرید .. یا رحمان میگید یا رحیم میگید باید فرقشون هم توی فارسی بگید
اون چند نفر دیدند اینطوری هر نماز ساعتها طول میشکه

بند اول حرفها رو درمورد صاحبخونه قبول دارم، اما اون زمان اسلام در بین اعراب ظاهر میشه برای هدایت اونها، برای همین نماز عربی شده اما جایی استناد هست که باید نماز رو عربی خوند؟
قرآن رو هم دلیلی نداره عربی بخونیم وقتی نمیفهمی چه فایده ای داره، چی میشه واقعاً! نمیفهمم!!!!!!!!!!!:(
اما در مورد بند دوم میشه هرجا اسم الله استفاده میشه بجای خدا توی فارسی الله رو بکار برد

Tybe Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
dzzv_13 زیبا و کامل جواب دادن، فقط اینو اضافه کنم که ما موظفیم واجبات و ارکان نماز رو عربی بگیم و مستحباتشو مثل قنوت میتونیم به هر زبونی میخوایم بخونیم
یعنی شما توی قنوت نمازت میتونی هر دعایی به هر زبونی که دوست داشتی بگی :gol:

دالان بهشت

عضو جدید
کاربر ممتاز
بند اول حرفها رو درمورد صاحبخونه قبول دارم، اما اون زمان اسلام در بین اعراب ظاهر میشه برای هدایت اونها، برای همین نماز عربی شده اما جایی استناد هست که باید نماز رو عربی خوند؟
قرآن رو هم دلیلی نداره عربی بخونیم وقتی نمیفهمی چه فایده ای داره، چی میشه واقعاً! نمیفهمم!!!!!!!!!!!:(
اما در مورد بند دوم میشه هرجا اسم الله استفاده میشه بجای خدا توی فارسی الله رو بکار برد
اون موقع که باز میشه دل بخواهی تازه میکسم میکنی؟:D

Tybe Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

یکی از کامل ترین و غنی ترین زبان ها، زبان عربیه و از وسیع ترین زبان ها در لغت و اصطلاح .
مثلا "سبحان" رو در نظر بگیر... اگه بخوای معنی دقیقشو به فارسی یا انگلیسی بگی یه خط باید بنویسی!!!
یا مثلا واژه "صمد"
زبان قرآن زبانیه که در عین اختصار جامع و کامله و با یه واژه میشه معنی رو کامل رسوند...
البته اینم هست که خدا نمازی رو قبول میکنه که بفهمی چی داری میگی! یعنی اگه فقط طوطی وار چندتا جمله عربی بگی و بری که فایده ای نداره... باید هم زمان به مفهومشم توجه داشته باشی...

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار

سلام

باتشکر از شما بخاطر طرح سوال و قدردانی از دوستانی که پاسخ گذاشتند ،چهت اطلاع شما عرض کنم این بحث قبلا در تالار انجام شده
لطفا سری به این تاپیکها بزنید ونظرات ارسال شده رو مطالعه کنید

یک سوال ساده؟؟؟؟ خواهشا جواب منو بدید

نماز خواندن به زبان عربی

موفق باشید .
:gol:

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب ما همیشه میتونیم با خدا حرف بزنیم به زبون خودمون.....فقط همین نماز شکل اصیلش که از ما خواسته شده به این شکله...
من نماز رو همین طوری اصیل دوست دارم بخونم....ولی تو قنوتش فارسی حرف میزنم و چندتا دعای عربی....ولی توی طول روز به زبون خودم با خداجونم حرف میزنم....

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار

اسلام دین آخر هست پس نگید فقط برای اون زمان و فقط برای عربها بوده .. اگر اینطور باشه که کلا ناقص هست اسلام
بله هستش .. من حضور ذهن ندارم و ان شاالله یکی از دوستان بیاد و با سند و مدرک جواب این سوالتون رو بده

وقتی بچه بودید چه اصراری بود حرف زدن آدم بزرگها رو یاد بگیرید ؟؟ دو الی سه سال بخودتون زحمت دادید که زبان این آدمها رو یاد بگیرید!!
حالا نماز کلا نصف صفحه بیشتر نمیشه و میتونید خوب یاد بگیرید
در مورد قرآن هم همینطور .. کتاب تفسیر داریم و اکثر قرآن ها هم زیرنوشته فارسی دارند
من هم بعضا قرآن میخونم واژه ها رو نمیفهمم ولی وقتی میفهمم این همون واژه (دقیقا همون واژه) ایی هست که خدا با ما حرف زده نمیتونم ازش راحت رد بشم ..
بماند که حالا دیدن واژه های قرآن خودش اجری دارد
در کل شما هر وقت قرآن خواستید بخونید چندآیه بخونید و فارسیش هم نگاه کنید

نه دیگه باید همشو فارسی بگید :)
الان میگید الله .. بعد چند واژه های دیگه هم همینطور هست اونوقت یکی یکی میگد عربی بگیم آخرش همون میشه که الان عربی هست :)

راستی ازتون تشکر کنم برای تاپیک خوبتون ..توی قرآن داریم که "ما قرآن رو عربی نازل کردیم آیا نمی اندیشید "

البته اینم هست که خدا نمازی رو قبول میکنه که بفهمی چی داری میگی! یعنی اگه فقط طوطی وار چندتا جمله عربی بگی و بری که فایده ای نداره... باید هم زمان به مفهومشم توجه داشته باشی...

نمازی قبوله که تاثیرش رو توی کارهای روزمره ببینی
اگر هم خواستی ببینی چقدر هم کارهای روزمره ات درست هست ببین نمازت رو چقدر خالص میخونی

alias67

عضو جدید
من فکر میکنم مشکل از اینجاست که شما کلمات قرآن رو درست متوجه نمیشین.
پیشنهاد میکنم قرآن رو با تفسیر و ترجمه های معتبر بخونین(البته نه سر نماز)، اونوقت دیگه سر نماز کلمات قرآن قابل فهم و درک هستن.
ضمن اینکه یکی از دوستان گفته بود من دعای قنوت رو به فارسی میخونم !! این راهکار برای ایشون هم کاربرد داره

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
با سلام به دوستان عزیز و تشکر از دوست خوبم جهت این پرسیدن این سوال خوب:
مدتها پیش جایی این متن رو خوندم و در کل به دلم نشست و دوست داشتم در اینجا اون رو بیان کنم :

کجای قرآن گفته است نماز را باید عربی خواند؟
به هیچ وجه به دنبال آن نباشیم که همه چیز را آن طور که ما می‌خواهیم در قرآن کریم قید شده باشد چرا که اولاً وحی کلام خداوند است و نه کلام ما، و ما نمی‌توانیم به خداوند دیکته کنیم که چه بگوید و چگونه نگوید بلکه آن خالق حکیم که هادی مخلوقات است، خود احسن الکلام را برای هدایت به کار می‌برد.

imamin

عضو

سلام
به نظرم به خاطر
مسئله وحدت مسلمانان + کمال و بهترین بودن زبان عربی است.

نزول قرآن چرا فارسی نبود یا چرا عبری نشد چرا پیغمبر عرب بود و چرا و چرا....
خداوند متعال چون کمال مطلقه و خوبیه مطلق و کاراش از روی حکمته پس و قتی آخرین پیغمبر و بهترینشو عرب، ودر بلاد عرب خلق میکنه
و قرآن که معجزه رسول اکرمه(ع) رو به زبان عربی به قلب پیغمبر نازل میکنه بدون که بهترین رو برای بنده هاش خواسته
کا اینکه قبل از این می خواست و بعد از این هم می خواهد.

پیروز باشید. دعام کنید

omid20110

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام به همگی.
خوشحالم از اینکه هنوز افرادی هستن که با تفقه و آگاهی میخوان جلو برن و این شیوه بهترین روش برای فهم دین هستش،البته عقل ما محدوده ای دارد و نباید فکر کنیم که با تکیه بر عقل میتونیم به همه جوابهامون برسیم اونوقت عقیده ای سکولاریستی و لیبرالیستی پیدا میکنیم!!!
و همین طور این خوبه که کسانی هم هستن که با بی توجهی از کنار سوالات مطرح شده پیرامون دین نمیگذرن و در صدد جواب دادن به اون سوال هستن.
من اینجا جواب شما رو مینویسم و فکر کنم کاملترین جوابه، اما بازم اگه سوالی براتون باقی موند خوشحال میشم بتونم کمکتون کنم.

omid20110

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
خواندن نماز به صورت عربي و با همان الفاظ و کلماتي که پيامبر و ديگر مسلمانان صدر اسلام ميخواندند، دلائل مختلفي دارد که به برخي از آنها اشاره ميکنيم.
اول: تعبدي و توقيفي بودن خواندن نماز به لفظ عربي، به اين معنا که شريعت اسلام دستور به عربي خواندن نماز داده است.
با توجه به اين که روح عبادت بر تسليم و تعبد است ، انساني که ميخواهد عبادت خدا کند، کاري را انجام ميدهد که خداوند خواسته است. طبق آيات و روايات و سيره پيامبر اين واجب و تکليف ديني به اين شکل واجب شده است، اگر چه انسان ميتواند در غير نماز با هر زباني با خداوند سخن گويد.
دوم: جهت ايجاد زباني مشترک ميان همه پيروان اسلام و در واقع فراهم سازي وحدت و پيوند بين المللي ديني .
سوم: قرائت و اذکاري که در نماز است ، به صورت دقيق در هيچ زباني ترجمه ندارد. يعني نميتوان همان مفاهيمي که در اذکار نماز است ، به صورت دقيق ترجمه کرد و آن را بيان نمود. چه بسا برخي از کلمات يا جملات معاني بسياري در خود جاي داده که با يک يا چند جمله نتوان همه آنها را بيان نمود.(1)
به عنوان مثال از سوره حمد نام مي‏بريم که هيچ ترجمه‏اي که بتواند تمام مفاهيم آن را به زبان ديگر بيان کند، نيست. حتي تنها کلمه الله، هيچ معادلي در زبان ديگر ندارد. (اگر چه در قالب جمله اي بتوان ترجمه کرد). کلمه خدا در زبان فارسي نيز معادل معناي الله نيست.
در ضمن تجربه زندگي انسانها نشان داده آن جا که دستها ي انساني در کارهاي مختلف دخالت کرده است، آن را به صورتهاي مختلف در آورده که گاهي با اصل و حقيقت خود فاصله بسيار دارد. در مورد احکام و تکاليف ديني نيز ما اين مسئله را در اديان ديگر مشاهده ميکنيم که دست بردن انسانها در احکام و دستورهاي ديني آن ها را به چه وضعي در آورده و گاهي آن را به صورت کلي پاک کرده و از بين برده است.
در مورد نماز و عبادت نيز امروزه در اديان ديگر چيزي نميبينيم که خواسته الهي باشد تا پيروان آن اديان خود را موظف به انجام آن بدانند . به همين خاطر آن ارتباط دائمي و هميشگي که مسلمانان با خدا دارند، در اديان ديگر مشاهده نميکنيم.
اگر چه با توجه به اسبابي که ذکر کرديم. نماز بايد به زبان عربي خوانده شود، اما اين بدان معني نيست که انسان نتواند به هيچ زبان ديگري با خداوند سخن بگويد.
انسان ميتواند با هر زباني که خواست ، در غير نماز با خدا سخن گفته و با او راز و نياز کند . دردها و نيازهاي خود را با او در ميان گذارد و دعا بخواند. حتي در قنوت نماز که قسمت خواستن حاجتها است، به فتواي اکثر مراجع انسان ميتواند به فارسي يا هر زبان ديگر با او سخن گويد.
شايد يکي از رموز خواندن نماز به زبان عربي و با ديگر شرايط و آداب ، حفظ نماز بعد از قرنها است ، در حالي که در اديان ديگر ما اثري از آن نميبينيم . چه بسا اگر به همان صورت که پيامبران گفته بودند، عمل ميکردند و به خواست خود با آن برخورد نميکردند، آنها نيز نيايشي به عنوان نماز ميداشتند.
هشام بن حکم از امام صادق(ع) پرسيد: چرا نماز واجب شد، در حالي که هم وقت ميگيرد و هم انسان را به زحمت مياندازد؟ امام فرمود:
«پيامبراني آمدند و مردم را به آيين خود دعوت نمودند. عده اي هم دين آنان را پذيرفتند، امّا با مرگ آن پيامبران، نام و دين و ياد آنها از ميان رفت. خداوند اراده فرمود که اسلام و نام پيامبر (ص) زنده بماند و اين از طريق نماز امکان پذير است»؛(2) يعني علاوه بر آن که نماز عبادت پروردگار است، موجب طراوت مکتب و احياي دين هم هست.
در مسائل عبادي بايد به اين نکته توجه داشته باشيم که خواست و اراده ما در آن نقشي ندارد، بلکه بايد آن‏ها را طبق دستور شرع انجام دهيم تا مقصود و هدف و مصالحي که شارع (خداوند) در نظر دارد و ما از آن بي خبريم، حاصل گردد. همان گونه که در اصل نماز تعبّد و تسليم وجود دارد، در اجزا و شرايط مختلف و از جمله عربي خواندن، اين نکته مهم نهفته است.
اميرمومنان (ع) در روايتي پس از بيان اينکه معناي اسلام، تسليم شدن در مقابل پروردگار است که نشان تسليم در عمل آشکار ميشود، ميفرمايد: مومن، بناي دين خود را بر اساس رأي و نظر شخصي نميگذارد، بلکه بر آنچه از پروردگارش رسيده بنيان مينهد.(3)
نماز رابطه بنده با خدا و اظهار عبوديت و شکرگذاري در مقابل نعمتهاي او است . طبيعي است که بنده آن را به جا ميآورد که خواسته خداوند و معبود اوست . اصولا هدف اصلي از خلقت انسان بندگي است. نماز بهترين شيوه اظهار بندگي است .اگر قرار باشد که هر انساني طبق خواسته خود عمل نمايد، نه آن چيزي که خداوند از او خواسته، اين ديگر بندگي خداوند نميشود، بلکه بندگي خود و عمل طبق خواسته خود است.
اما فلسفه عربي بودن قرآن:
نزول قرآن به زبان عربي با توجه به مخاطبان نخستين و پيامبر (که عرب زبانند) طبيعي است. زيرا هر سخنور و دانشمندي مطالب خويش را با زبان مخاطبان خود بيان مي‏کند يا مي‏نويسد، مگر آن که پيمودن چنين مسيري طبيعي به دلايلي، غير ممکن باشد يا در پيش گرفتن رويه‏اي ديگر ضروري به نظر برسد.
خداوند در ارسال پيامبران و ابلاغ پيام‏هاي خويش همين رويه را تأييد کرده و به کار گرفته است:
«و ما أرسلنا مِن رسول إلاّ بلسان قومه ليبين لهم فيضلّ اللَّه مَن يشاء و يهدي مَن يشاء و هو العزيز الحکيم؛
ما هر فرستاده‏اي را با زبان مردمش فرستاديم تا بتواند حقايق را براي آنان به روشني بيان کند. پس خداوند هر کس را بخواهد، گمراه و هر کس را بخواهد، هدايت مي‏کند و او شکست‏ناپذير و فرزانه است».(4)
رسولان الهي هم پيام را با زبان قوم و مخاطبان خويش مي‏آورند و هم معارف را متناسب با سطح فرهنگي و علمي آنان بيان مي‏کنند. بنابراين اگر قرآن به زباني غير از زبان عربي بود، جاي آن داشت که از حکمت نزول قرآن به آن زبان سؤال شود که چرا با اين که مخاطبان عرب بودند ، قرآن به زبان ديگري که مردم آن زمان نمي‏فهميدند نازل شد. پس نزول قرآن به زبان عربي در درجه اوّل امري طبيعي است. دوم: قرآن که به زبان عربي نازل شد، جلوي بهانه‏گيري‏هاي اعراب آن زمان را گرفت، چون اگر قرآن به زبان غير عربي بر آنان نازل مي‏شد، بهانه آن ها اين بود که اين کتاب براي ما قابل فهم نيست. در سوره فصلت مي‏فرمايد: « اگر آن کتاب را به زبان عجمي قرار مي‏داديم مي‏گفتند. چرا آياتش براي ما قابل فهم نيست».(5)
سوم: ملت اعراب دست کم اعراب معاصر زمان پيامبر با توجه به تعصبات قومي، نزول قرآن را از سوي فردي غير عرب نمي‏پذيرفتند . اگر پيامبر ايراني بود و قرآن او به زبان فارسي بود، اعراب زير پذيرش آن نمي‏رفتند.
در سوره شعرا فرموده است: «و لو نزلنا علي بعض الاعجمين فقرأه عليهم ما کانوا به مؤمنين؛
اگر قرآن را بر شخصي غير عرب نازل مي‏کرديم. اعراب آن را نمي‏پذيرفتند».(6)
چهارم: زبان عربي، زباني است كه توان تحمل بار معاني قرآن را دارد.(7) مي توان گفت مهم ترين دليل و اصلي ترين دليل اين دليل چهارم است. به اعتراف زبان شناسان زبان عربي غني ترين زباني است كه مي تواند معاني گوناگون و عميق را در عبارات رسا و شيوا تحمل كند. نزول قرآن به اين زبان باعث جاودانگي اين زبان شد . جاودانگي زبان عربي در خدمت جاودانگي الفاظ و معاني بلند قرآن كريم گشت.
دلايل ديگري نيز در تفاسير ذکر شده است که جهت اطلاع بيش تر ميتوانيد مراجعه فرماييد به :
الف- ترجمه الميزان، ج11، ص 102 و ج 17، ص 545.
ب- تفسير نمونه، ج9، ص300 و ج 21، ص8 .
اما اينکه قرآن را فقط بايد به زبان عربي بخوانيم ، چنين دستوري وارد نشده است ، اگر چه بر خواندن آيات قرآن به زبان وحي در روايات به دلايل خاصي مانند محفوظ ماندن کلمات وحي ، انس مردم با زبان قرآن و داشتن وحدت زبان و...سفارش شده است.
خواندن قرآن به زبان فارسي به اين معنا كه انسان ترجمه آن را بخواند ، نه تنها اشكال ندارد. بلكه چه بسا در موادي ترجيح دارد. اينكه انسان معناي آيات قرآن را به خوبي درك كند تا بتواند هر چه بهتر و بيش تر از آن براي بهتر زيستن بهره گيرد ،بسيار شايسته و ارزشمند است.
اصولاً هدف اساسي نزول آيات براي همين است . اگر به قرائت قرآن نيز تاكيد شده ، براي رسيدن به فهم آيات قرآن و به كار گيري آن در زندگي است.
پي‏نوشت‏ها:
1. استاد محمدتقي مصباح يزدي، قرآن‏شناسي، ص 102 - 92، با اقتباس و تلخيص، چاپ مؤسسه آموزش و پژوهشي امام خميني، 1380 هـ. ش.
2. غلامعلي نعيم آبادي، نماز زيباترين الگوي پرستش، ص 35، به نقل از علل الشرايع، ج 2، ص 10.
3. سفينه البحار، ج4، ص233، ماده سلم.
4. ابراهيم (14) آيه 4.
5. فصلت (41) آيه44
6. شعراء (26) آيه 198و199.
7. قرآن‏شناسي، ص 102 - 92.

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
ممنون از پاسخ های دوستان و معذرت میخوام که بدون جست و جو تاپیک رو زدم
تو اینترنت قبلش جست و جو کردم و چون قانع نشدم یاد باشگاه افتادم برا همین بدون جست و جو تاپیک زدم، شرمنده
با توجه به پاسخها فقط قانع شدم که باید نماز رو به عربی خوند چون خواست خدا این هستش، هرچند به فارسی خوندنش لذتش خیلی بیشتر بود، بنظرم قشنگ تر بود ولی گویا باید از دستش بدم
خوبه که میشه قرآن رو به فارسی خوند
سپاسگذارمicon_gol.gif

mzibast

عضو جدید

خوب شما دقت کنید در آیات قرآن گفته شده که ما قرآن را به زبان عربی نازل کرده ایم
از طرفی هم نماز با زبان عربی به پیامبران و امامان آموزش داده شد نه زبان دیگری
حرف شما هم کاملاً درست است تنها به این دلیل نمی توان نماز را به فارسی خواند چون در ترجمه مفهوم تردید ایجاد می شود. به عنوان مثال یک کلمه انگلیسی ممکن است در زبان فارسی چندین مفهوم را داشته باشد و جای گذاری آن کمی مشکل می گردد زبان عربی هم اینگونه می باشد

nassim_ams

عضو جدید
تو اینترنت قبلش جست و جو کردم و چون قانع نشدم یاد باشگاه افتادم برا همین بدون جست و جو تاپیک زدم، شرمنده
با توجه به پاسخها فقط قانع شدم که باید نماز رو به عربی خوند چون خواست خدا این هستش، هرچند به فارسی خوندنش لذتش خیلی بیشتر بود، بنظرم قشنگ تر بود ولی گویا باید از دستش بدم
سپاسگذارممشاهده پیوست 212904

من که هیچکدوم از این حرفارو قبول از نظر من کلا جنسه زبونه خدا با ادمیزاد فرق داره....

مثلا اگه فرض کنیم زبان خدا فرضا با فرمته آسمونیه و زبان انسان فرمتش زمینیه
اینکه آدم به فارسی حرف بزنه یا هر زبانه دیگه ای اصلا مهم نیست...
چیزی که مهمه اون تبدله فرمته هست
که هیچ جوری اتفاق نمیوفته مگر با انتقاله حسه مخلوق به خالقش....
یعتی اینکه تک تک کلماتی که میگیمو با تمومه وجود حس کنیمو موقعه گفتنش لحظه به لحظه تصورش کنیم...
اون وقته که اگه به هر زبانی بگیم....یا اگه حتی به زبون نیاریمو فقط حسش کنیم اون حسه منتقل میشه....
این همون چیزیه که بهش میگن عرفان!
و عبادت چیزی جز این نیست!!!!!!!!
حالا کسی هست به من بگه وقتی کلمه ای رو حتی معنیشو نمیدونیم چجوری میتونیم درکش کنیم!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
.
.
.
ضمنه اینکه تشکر میکنم اگه به من بگین عربی اگه بهترینو کاملترین زبونه دنیاست
پس چطور بقیه قوائدشو نگارش تصحیح کردن...
مگه خودشون نمیتونستن!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جواب کلی به استارتر عزیز
شما هر وقت دوس داشته باشی در طول روز میتونی با هر زبونی که دوس داری با خدا حرف بزنی ولی هر پدیده قانونمندی یه سری اصول داره (مثل قوانین مدنی . اجتماعی . راهنمایی و رانندگی و ......)و شما برای عضویت یا بهره مندی ازون باید تابع قوانین اون پدیده باشید. خدا اصلا نیازی به اینکه ما نماز بخونبم یا اینکه حتما عربی بخونیم نداره ولی میگه برای اینکه من بدونم شما به اصول من پایبندی باید این شرایط رو قبول کنین
حالا اینم جزو همون شرایطه واسه اینکه همه با هم یه جور باشن و کسی فرقی با بقیه نداشته باشه
مسلمون اگه تسلیم خداس و پدیرفته که خدا براش بهتر از خودش میتونه تصمیم بگیره باید پایبند به این تسلیم بودن باشه
یه مثال ساده: کارای خدا به همین سادگیه بین درست و غلط به اندازه یه تار مو فاصلست بین حلال و حرام. مثلا گفتن یه جمله در زمان عقد مگه اسمون رو به زمین میاره که دوتا نامحرم رو به هم محرم میکنه؟؟؟؟نه ولی خدا میخاد فرق باشه بین حلال و حرام
میخاد فرق باشه بین کسی که خود رایه و بدون خاندن عقد ارتباط داره و کسی که با گفتن یه جمله خودش رو تسلیم میدونه .خدا اول اول موقع عضویت یه سری قوانین رو مطرح کرده و ازت پرسیده شرایط رو قبول میکنی شما هم روش کلیک کردی و شدی مسلمون.
حالا هم باید پایبند به قوانین باشی.
موفق و شاد و پیروز باشید

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سپاسگذارممشاهده پیوست 212904
ببخشید اینو میگما ولی حرفتون جالبه ها
یه مثال ساده : پدر یکی از دوستا بیماری قند داره و روزه نباید بگیره ولی میگیره.جالب بود برام چون هیچ رقمه حاضر نبود حرف گوش کنه.یاد اون ایه افتادم که خدا میگه ازین به بعد به جای قبله قبلی رو به قبله جدید نماز بخونید عده ای پذیرفتن چون خدا ازشون خاسته عده ای نپزیفتن چون اصلا کاری به خدا نداشتن و فکر میکردن عقل کلن اینقئر عقل کلن که از خدا هم جلو ترن.حالا چرا خدا اینکارو کرد؟اصلا واسه خدا فرق میکرد قبله کدوم وریه؟نه.میخاست تسلیم ها رو از تسلیم نماها جدا کنه.این پدر دوستمون روزه میگیره؟ایا واسه خدا میگیره(این جمله سنگینیه ها ولی وقتی حرف خود خدا رو هم قبول نداره پس واسه خدا نمیگیره) بعضیامون ناخاسته با خدا مخالفت میکنیم ولی هواسمون نیست.
حالا شما اصرار داره نماز فارسی بخونی.نماز واسه چیه ؟چرا میخونیم؟جواب سطحیش اینه که خئا خاسته باید بخونیم.حالا جالبه که خدا ازمون خاسته عربی بخونیم ولی ما فکر میکنیم از خدا بیشتر میفهمیم و با اکراه قبول میکنیم که باید عربی بخونیم.خوب عزیز دلم چه اصراریه شما نماز بخونی؟اگر نماز واسه خداس که خدا عربی خاسته اگه میخای با اکراه بپزیری ودلت تو نماز فارسی گیر کرده اصلا نخون عزیزم.چون خدا همچین چیزیو نخاسته (همون قضیه اصرار بر روزه و اصرار بر قبله قدیمیسا)