[ کارگاه ساختمانی مهندسان عمران] تصویری > پرسش و پاسخ

Sanaty

عضو جدید
سلام رسول جان
ببین مهندس جان چرا شما میگین نمیشه روی دیوار سفالی تیر قرار داد ؟
روی این دیوار مگر نیروی فشاری وارد نمیشه ؟ خب حالا که نیروی ما فشاریست باید بدونین که اگر آجر سفال و آجر فشاری را زیر دستگاه تست فشاری قرار دهیم مقاومت فشاری هر دو تقریبا با هم برابر است و استفاده از آجر سفالی صرفا برای سبک سازی است .
واسه اون قسمتی هم که گفتید تیر با تیر سقف یکی نیست ، باید بگم خب نباشه مشکل چیه ؟ شما این تیر را قرار می دهید برای تحمل صرفا یک بار بسیار کم ( نه خیلی کم ، نسبت به بار ساختمان کمه ) و این تیر فقط نقش انتقال دهنده را دارد که آن قسمت از سقف شکم ندهد .
بازم از راهنمایی شما ممنونم

shahryar14

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام رسول جان
روی این دیوار مگر نیروی فشاری وارد نمیشه ؟ خب حالا که نیروی ما فشاریست باید بدونین که اگر آجر سفال و آجر فشاری را زیر دستگاه تست فشاری قرار دهیم مقاومت فشاری هر دو تقریبا با هم برابر است و استفاده از آجر سفالی صرفا برای سبک سازی است .
واسه اون قسمتی هم که گفتید تیر با تیر سقف یکی نیست ، باید بگم خب نباشه مشکل چیه ؟ شما این تیر را قرار می دهید برای تحمل صرفا یک بار بسیار کم ( نه خیلی کم ، نسبت به بار ساختمان کمه ) و این تیر فقط نقش انتقال دهنده را دارد که آن قسمت از سقف شکم ندهد .

---------------
سلام عرض می کنم خدمت تمام بچه های گروه که پیگیر این بحث هستند و مخصوصا جناب آقای مهندس صنعتی عزیز
آقای مهندس ارادت کامل ما رو پذیرا باشید
واقعیت اینه که همیشه تجربه حرف اول رو تو کارگاه می زنه و هیچ کس هم، هیچ وقت نمی تونه ادعا کنه که تو یه زمینه خاص همه چیز رو کامل می دونه ( مخصوصا خود بنده )
چند تا سوال کوچیک برای بنده پیش اومده:
من سابقه کار توی آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک وزارت راه رو دارم، مدتی که اونجا بودم عمده قسمت کار ما بتن و عملیات خاکی بود، متاسفانه موردی برامون پیش نیومد که بخوایم روی آجر آزمایش مقاومت فشاری انجام بدیم.
اما در کل دید خاصی در مورد مواد و مصالح مختلف دارم. (به عنوان یه آزمایشگر سابق)
سوالم اینه که در مقایسه آجر سفالی و فشاری، با توجه به شکل ظاهری، ماهیت فیزیکی و نحوه تولید و پخت، وزن مخصوص هر کدوم و غیره، یه مقدار یکسان بودن مقاومت فشاری این دو منطقی به نظر نمیاد.
ضمناً این رو هم در نظر بگیرید که نحوه و جهت قرارگیری آجر سفالی در زیر دستگاه پرس می تونه توی نتیجه حاصله تاثیر گذار باشه، که البته در این مورد بار وارده به آجرهای سفالی در جهت ضعیفشون هست.
من گشتم دنبال این مطلبی در مورد میزان مقاومت فشاری این آجرها ولی متاسفانه چیز خاصی پیدا نکردم.
آجر های سفالی تا جایی که بنده اطلاع دارم صرفا خاصیت جدا کنندگی فضا و قدری هم عایق بودن در مقابل حرارت و صوت رو دارند و خوب تا حد زیادی هم نسبت به حجمشون سبک هستند، که اینها مزایایی نیستند که به راحتی بشه ازشون چشم پوشی کرد.
اگر این دو دارای یک توان و کارایی از نظر باربری بودند، با توجه به مزایای ذکر شده حتما و حتما تا الان آجر فشاری از رده خارج و جای خودش رو به آجری سبک، کارا، عایق و . . . مثل آجر سفالی می داد.
با توجه به اینکه امروزه در بحث سبک سازی ساختمانها با مصالح نوین، که شدیدا بحثی داغ و مطرح در عرصه مهندسی ساختمان هستش، هیچ صحبتی در این خصوص مطرح نیست.
از اون گذشته همونطور که همه عزیزان واقف هستند، در ساختمان های با اسکلت بنایی، وظیفه تحمل و انتقال بار سازه به فونداسیون رو عموما دو عنصر بر دوش دارند:
1- پایه ها یا دیوار های باربر آجری ( از نوع آجر فشاری و نه حتی آجرهای مجوف سوراخدار معمولی ) که با عرضی برابر یا بیش از 35 سانتی متر اجرا شده و مورد تائید می باشند.
2- ستون های فلزی و شاهتیر های با مقطع محاسبه شده که برابر با شرایط و ضوابط آئین نامه ای و جوشکاری صحیح به همدیگه متصل شده و در نهایت بخش عمده ای از بار سازه رو به شالوده منتقل می کنند.
از اینها گذشته ( شما مطلبی رو که من درش ایرادات خودم رو مطرح کردم یه نگاهی بهش بندازید )
برابر آئین نامه 2800 طول نشیمنگاه تیر های فرعی روی دیوار باربر، برابر ارتفاع تیر (نمره تیرآهن) یا 20 سانتی متر هست. هر کدوم که بیشتر باشه.
برابر آئین نامه اجرای کلاف قائم و افقی زیر و روی دیوارهای با مصالح بنایی جزو بدیهیات هست.
اگر بنا به گفته دوستان نعل درگاه هم باشه، باید به صورت دوبله اجرا می شد، ترجیحاً قدری پائین تر از تراز زیر سقف، اونم فقط روی بازشو، نه در سرتاسر دیوار. ( پس هدف اجرای نعل درگاه نبوده )
بر چه اساسی تیر های فرعی و تیر روی دیوار رو به صورت لانه زنبوری اجرا کردند؟
برای یه دهنه معمولی ما نیازی به تیر لانه زنبوری نداریم، تیر لانه زنبوری رو مستقیما به صورت تودلی به یه تک تیر لانه زنبوری دیگه وصل کردند، بدون کارگذاری کوچکترین پلیت تقویتی در جان.
قدری مونده به تکیه گاه دهنه مربوطه، برش در جان تیرآهن به حداکثر میل می کنه، در اینجا جان لانه زنبوری باید با پلیت مناسبی تقویت می شد که نشده.
تیر لانه زنبوری روی دیوار هیچ نقطه گیرداری و اتصالی با دیوار زیر خودش نداره، به نظر شما همکاران محترم آیا این تیر تحت اثر بار جانبی ناشی از سقف وادار به دوران حول محور وسط خودش نمی شه؟
کدوم یک از موارد ساخت اصولی، مهندسی و آئین نامه ای در این تصویر رعایت شده؟
یه دیوار ضعیف و کم مقاومت، با عرض 15 یا 20 سانتیمتر، که می خوایم بار یه سقف با طول دهنه زیاد رو بهش وارد بکنیم، نحوه اتصال بین تیرهای اصلی و فرعی افتضاح و صد در صد مردود هستند و . . .
یک کلام ختم کلام، (( بیچاره اون بدبختایی که می خوان برن زیر اون سقف توقف بکنن، زندگی کردنش پیشکش ))
موفق و موید باشید.

آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام رسول جان
سلام مجدد
اين قضيه كه ميگن
تو مو ميبينيو من پيچش مو تو ابرو من اشارتهاي ابرو
اينجا كاربرد داره:D
آقا شهياد يه چيزايي توي عكس ميبينن كه منه دانشجو عمرا ببينم:smile:
اولا تشكر جانانه از دوستان مخصوصا شهياد عزيز و احسان گل
به غير از اين مواردي كه شهياد اشاره كرد فكر ميكنم گيرداري آجرهاي فشاري خيلي بيشتر از
آجر سفالي هست و خيلي قابل اعتماد تر از آجر سفالي هست اونم واسه ديوار باربر
در ضمن من 2تا آجر فشاري با يه لايه نازك ملات سيمان زير جك گذاشتم و عقربه روي 6 تن ايستاد،از دوستان كسي مقاومت فشاري آجر سفاليو نميدونه يا آزمايش نكرده؟؟

Sanaty

عضو جدید
سلام بر دوستان خوب و فعال و عزیز
اول جا داره از دوستان خودم شهریار و رسول تشکر و قدر دانی کنم
مطالبی که نوشته بودید بسیار جالب و آموزنده بود ولی یک نکته که باز هم اجرای صحیح این سازه رو از نظر من تایید میکنه اینه که شما یکبار دیگه عکس رو نگاه کنین و ببینید آجر سفالی استفاده شده چه بعدی داره ؟ و اینکه نهایت وزنی که قرار است به این آجرها وارد شود چقدر خواهد بود ؟ دلیل اینکه چرا از لانه زنبوری برای این کار استفاده شده است رو نمی دونم ولی احتمال می دم برای اجرای صحیح تر اتصال به تیرهای سقف باشه . برای آجر سفال هم من مجددا آجر سفال رو زیر دستگاه قرار می دم و میزان دقیق مقاومت اونو ب اطلاع همه دوستانم می رسونم .
در نهایت به نظر من جدال من و رسول گل و شهریار عزیز صرفا به دلیل کمبود اطلاعاتی است که ما نسبت به این سازه داریم یعنی ما مورد مصرف این سازه و چگونگی سقف و ... از این ساختمان نمی دونیم . اون دوست عزیزی هم که این تاپیک رو قرار دادن هم که اطلاعاتشون رو کامل نکردن .
در پایان هم از اطلاعاتی که دوستان عزیز علی الخصوص شهریار و رسول کمال تشکر و قدر دانی را دارم .

shahryar14

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان خوب و فعال و عزیز
اول جا داره از دوستان خودم شهریار و رسول تشکر و قدر دانی کنم
مطالبی که نوشته بودید بسیار جالب و آموزنده بود ولی یک نکته که باز هم اجرای صحیح این سازه رو از نظر من تایید میکنه اینه که شما یکبار دیگه عکس رو نگاه کنین و ببینید آجر سفالی استفاده شده چه بعدی داره ؟ و اینکه نهایت وزنی که قرار است به این آجرها وارد شود چقدر خواهد بود ؟ دلیل اینکه چرا از لانه زنبوری برای این کار استفاده شده است رو نمی دونم ولی احتمال می دم برای اجرای صحیح تر اتصال به تیرهای سقف باشه . برای آجر سفال هم من مجددا آجر سفال رو زیر دستگاه قرار می دم و میزان دقیق مقاومت اونو ب اطلاع همه دوستانم می رسونم .
در نهایت به نظر من جدال من و رسول گل و شهریار عزیز صرفا به دلیل کمبود اطلاعاتی است که ما نسبت به این سازه داریم یعنی ما مورد مصرف این سازه و چگونگی سقف و ... از این ساختمان نمی دونیم . اون دوست عزیزی هم که این تاپیک رو قرار دادن هم که اطلاعاتشون رو کامل نکردن .
در پایان هم از اطلاعاتی که دوستان عزیز علی الخصوص شهریار و رسول کمال تشکر و قدر دانی را دارم .
سلام عزیزان
نکته اول اینکه از نظر اصول مهندسی ما حق نداریم حتی روی دیوار 22 سانتی کار شده با آجر فشاری هم بار وارد کنیم.( دیوار های 22 سانتی جزو پارتیشن ها محسوب می شن)
از اون گذشته بنده دلایلم رو کاملا دقیق و شفاف بیان کردم و گفتم که چرا این ساختمان مورد تائید نیست.
اگه تو یکی از ساختمان هایی که نظارتشون رو عهده دار هستم یا قراره بشم چنین موردی ببینم بدون کوچکترین شک و تردید دستور توقف کار و تخریب رو می دم.

shahryar14

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا جایی که من یادم میاد اینجا یه زمانی شلوغ و پر هیجان بود
همه رفتن نشستن خونه هاشون درم محکم از پشت بستن، بابا یه تکونی بخورین
کارگاه ساختمونی که راکد باشه . . .
دیگه بقیه شو خودتون حدث بزنین

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا جایی که من یادم میاد اینجا یه زمانی شلوغ و پر هیجان بود
همه رفتن نشستن خونه هاشون درم محکم از پشت بستن، بابا یه تکونی بخورین
کارگاه ساختمونی که راکد باشه . . .
دیگه بقیه شو خودتون حدث بزنین
:lol:

خب به قول جناب مهندس اینجا خیلی راکد شده!!!

آخه چه کنم که من ترم پایینی هستم ولی ...:d
من پیشنهاد میدم که راجب جزئیات ساختمون بحث کنیم مثلا یکی زحمت بکشه لوله کشی رو کامل بحث کنه و یکی بیاد جزئیات کاشی کاری رو بحث کنه!!! و... و... و ...
راجب هر کدوم که بگین من بحث میکنم!!
به هر حال بهتره که حتی به صورت تئوری راجب مسائلی که تو کتابا نمی خونیم اینجا بحث کنیم!!!!!!!!!!!!!!!!!
قبلا تو یه ساختمون فرضی راجب لوله کشی بحث کردیم ولی خب ...

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو این پست میخوام راجب کاشی کاری صحبت کنم!!!

از کاشی کاری دیوار ها شروع میکنم!!!
(بهتره یاداور بشم که اصولا اول کاشیای دیوارا رو میچینن بعد کف !!!)
خب اول میایم یه کم گل رس درست میکنیم!! گل رس واسه اینه که قبل اینکه ملات پشت کاشی ها بریزیم اونارو سر جاش ثابت نگه داره!!
خب حالا میریم سراغ تراز کاری!!
همون طور که میدونید واسه شروع چیدمان باید یه پایه داشته باشیم این پایه رو با ماسه درست میکنن !!!
کنار دیوار به عرض حدودا 15 -10 سانتی متر با ماسه یه سطح کاملا صاف و بدون شیبی درست میکنند باید تو این کار و نحوه تراز کردن خیلی دقت داشت چون اگه حتی کمی ترازش دقیق نباشه مشکلات زیادی ایجاد میکنه!!!
شروع میکنیم به چیدن کاشی ها:
دور تا دور دیوارایی که قصد داریم کاشی کاری کنیم باید همزمان بچینیم و بالا ببریم اگه این کار و نکنیم ممکنه که کاشی های هم ردیف در یه سطح نباشن!!!
اول یه ذره از گل رس رو به دو گوشه کاشی میزنیم (کاش عکسشو داشتم!!):w19:

--- ----------- --- این خط رو اگه ته کاشی در نظر بگیریم اون قسمت ایی که فاصله انداختم گل میمالیم!!!

این کار واسه اینه که فاصله بین کاشی ها حفظ بشه و یه حالت انعطاف پذیری داشته باشه که به راحتی بتونیم کاشی رو سر جاش تنظیم کنیم!!!
بعد یه مشت از گل رس بر میداریم و به شکل یه لوله ی به قطر 3 سانت و طول حدود 10 سانتی در میاریم!!! البته طولش بستگی به فاصله ای داره که کاشی از دیوار داره!!!
این گل واسه اینه که کاشی رو روی پایه به صورت عمودی نگه داریم!!! یعنی این گل رو یه سرشو به وسط قسمت بالای کاشی و یه سرشم به دیوار وصل میکنیم!!!!
باید مرتبا عمودی بودن کاشی و همچنین موازی بودنش رو با دیوار کنترل کنیم!!!
به همین ترتیب بقیه کاشی ها رو هم نصب میکنیم!!وقتی حدودا یه 5-6 تا کاشی نصب کردیم(حدودا 1.5متر ) شروع میکنیم به ریختن ملات پشت کاشی ها!!
این مرحله هم خیلی حساسه!!
باید دقت کنیم که ملات سیمان نباید زیاد سفت باشه!!
یعنی یه حالت دوغابی داشته باشه!( نسبت مواد رو دقیق نمی دونم از دوستان میخوام کمک کنن)
حدود کاشی رو پر میکنیم و این کار رو با چیدن بقیه کاشی ها ادامه میدیم!!!
باید جوری تنظیم کنیم که وقتی یه ردیف تموم شد ملات ریزی ما هم تا سر کاشی ها تموم شده باشه!!!
دقت کنیم که اگه زیاد و با فشار ملات بریزیم کاشی ها از جاشون در میرن!!! به همین ترتیب ردیف های بعدی رو هم میچینیم!!!:)
لازمه که بگم میتونیم واسه حفظ فاصله کاشی ها و تنظیم دقیقشون از اسپیسر که دوستمون فاطمه خانم توضیحش رو داده بودن! استفاده کنیم که اکثرا به جای این کار از چوب کبریت استفاده میکنن!!! :d:d

تا یادم نرفته بگم که تو مرحله اول باید دقت کنیم که ارتفاع پایه ی ماسه ای نباید خیلی زیاد باشه و در حدی باشه که میخوایم کفو تراز کنیم!! وگرنه کاشی های دیوار بالاتر از سرامیک های کف می ایسته و این زشت دیده میشه!!!:victory:
از دوستان میخوام که گفته های منو کامل کنن چون چیزایی بود که دیدم!!!!!:w16::w16::w27:

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان!!
بابا شدید کار خوابیده این پستو زدم تاپیک بیاد صفحه اول!!!
نظری پیستی چیزی!!!!!!!!!!!!!!!منتظریم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

fari_civil

عضو جدید
[FONT=&quot]سلام:)
[/FONT]
ارازل برين خونه هاتون:whistle:

[FONT=&quot]بچه ها كسي ميدونه اگه بتن فنداسيون جواب نداد چي كار ميكنن البته قبل از تقويت؟:w01:[/FONT]
[FONT=&quot]گود!! ميان كر برداري ميكنن فكنم همه ميدونن كر برداري چيه ديگه آره؟:w20:[/FONT]
[FONT=&quot]حالا اگه سقف جواب نداد چي كار ميكنن؟ اينو نميدونستم تازه ديدم!!:redface: ميان بارگذاري ميكنن[/FONT]

[FONT=&quot]مثلا سقف زيرزمين جواب نداده ميان تو سه قسمت اون آكس كه نجوابيده گيج ميذارن البته پايه اي كه وسطه از سه تا گيج تشكيل شده. گيجارو ميخونن بعد تو سه نوبت رو اون سقف بار ميذارن مثلا گچ ( اول بار مرده اي كه برا ساختمون در نظر گرفتن دو مرحله بعدي بار زندس اينجا يه 8 تن بعد دو تا 11 تن گذاشتن)[/FONT]any way
[FONT=&quot]بعد از چن روز ميان گيجا رو قرائت !!!!! ميكننو خيز بوجود اومده رو با خيز مجاز مقايسه ميكنن و ميگن سقف بايد تخريب بشه يا نه اوكيه!!!!! :)[/FONT]
Eeeeemmm
بچه ها يه تست هوش!!!! اگه گفتين تو عكس آخر يونوليته سقف كوچولو كوچولو كنده شده اگه گفتين چرا؟؟؟
راستي اين عكسه رو كه ضميمه كردم هر كاري كردم آپلود نشد برا همين ضميمه كردم ساري!!!

و اينم عكس آخر!!

پیوست ها

• 17042008(004).jpg
    17042008(004).jpg
    62.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

fari_civil

عضو جدید
بازم سلام:d
بكس گل گرام يادتونه گفتم اگه ساختمون كنسول داشته باشه بايد يه سري پليت موقع بتن ريزي جاسازي كنن تا سنگ نما اسكوپ شده رو به اون پليتا بجوشن؟ يعني اين طوري يه جورايي سنگ نما رو به ديوار ميجسبونن. سنگ نما ديواراي معموليم كه هيچي ديگه وزنشونو زمين تحمل ميكنه.
اينم عسكش:d

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
[FONT=&quot]گود!! ميان كر برداري ميكنن فكنم همه ميدونن كر برداري چيه ديگه آره؟:w20:[/FONT]
[FONT=&quot]حالا اگه سقف جواب نداد چي كار ميكنن؟ اينو نميدونستم تازه ديدم!!:redface: ميان بارگذاري ميكنن[/FONT]
اين كر برداري يعني چي؟!
و اينكه اين سيستم چي بود؟!
ميشه جامع تر توضيح بدي؟!

rasool.civil

مدیر بازنشسته
اين كر برداري يعني چي؟!
و اينكه اين سيستم چي بود؟!
ميشه جامع تر توضيح بدي؟!
سلام
كر برداري يه دستگاه داره ،دستگاه كر گيري
كه واسه نمونه گيري از بتن پي استفاده ميشه
حالا كي استفاده ميشه؟؟؟
وقتي كه مثلا نمونه برداري نشده باشه موقع بتن ريزي
يا اينكه شك كنن كه اين بتن جواب بده
ميان يه دستگاه كه ميذارنش روي پي(چند تا جاي مختلف) بعد پايه هاشو محكم ميكنن كه تكون نخوره و روشنش ميكنن تا يه ميله استوانه با سرعت ميچرخه و فرو ميره داخل بتن سفت شده و يه تيكه برش ميزنه و ميكشه بيرون
بعد ميتونن روي اون آزمايش كنن;)

rasool.civil

مدیر بازنشسته
حالا يه سوال
بگيد از ستوني كه بتنش سفت شده چه طوري نمونه برداري ميكنن يا بهتر بگم چه طوري ميفهمن به مقاومت موردنظر رسيده؟؟؟؟;)
زود جواب بديد اگه نگفتيد خودم ميگما:D

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
سلام
حالا كي استفاده ميشه؟؟؟
ميان يه دستگاه كه ميذارنش روي پي(چند تا جاي مختلف) بعد پايه هاشو محكم ميكنن كه تكون نخوره و روشنش ميكنن تا يه ميله استوانه با سرعت ميچرخه و فرو ميره داخل بتن سفت شده و يه تيكه برش ميزنه و ميكشه بيرون
و اما تلفظ صحيحش. :sweatdrop:

paramount

عضو جدید
حالا يه سوال
بگيد از ستوني كه بتنش سفت شده چه طوري نمونه برداري ميكنن يا بهتر بگم چه طوري ميفهمن به مقاومت موردنظر رسيده؟؟؟؟;)
سلام به همه.
اگه اشتباه نکنم برای ستون از ازمایش اولتراسونیک (فرا صوتی) استفاده میشه.که مبنای این ازمایش سرعت عبور صوت از مواد با تخلخل معین است.
درسته؟

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا يه سوال

تا اونجایی که منن ترم اول تو کارگاه بتن دانشگاه یاد گرفتم
یه چکشی بود به اسم...... اسمش چی بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:w10:
خلاصه یه چکش مخصوصی بود که با اون این آزمایشو انجام میدادن!!!!!!!!!:)
البته همونجا متذکر شدن که ما تا آخر عمر این وسیله رو نخواهیم دید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:d:d

البته روشی که دوستمون توضیح دادن معقول تره!!!!!!!!!

rasool.civil

مدیر بازنشسته
و اما تلفظ صحيحش. :sweatdrop:
kor giri يا مغزه گيري هم ميگن;)
سلام به همه.
اگه اشتباه نکنم برای ستون از ازمایش اولتراسونیک (فرا صوتی) استفاده میشه.که مبنای این ازمایش سرعت عبور صوت از مواد با تخلخل معین است.
درسته؟

البته اين آزمايشو بيشتر واسه شناسايي درز وترك در بتن اونهم پروژه هاي بزرگ استفاده ميكنن مثل سدها;)
تا اونجایی که منن ترم اول تو کارگاه بتن دانشگاه یاد گرفتم
یه چکشی بود به اسم...... اسمش چی بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:w10:
خلاصه یه چکش مخصوصی بود که با اون این آزمایشو انجام میدادن!!!!!!!!!:)
البته همونجا متذکر شدن که ما تا آخر عمر این وسیله رو نخواهیم دید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:d:d

البته روشی که دوستمون توضیح دادن معقول تره!!!!!!!!!
درسته چكش اشميت اينم فينگيليشش eshmit
;)من ديدم ازشم استفاده كردم يعني يه ضربه به يه ديوار زدم ولي خوندنشو بلد نيستم
آخه يه سري اعداد و نمودار روش هست يادمون ندادن:D

fari_civil

عضو جدید
سلااااااااااااااااااااااااااااااام
ايني كه ميگم ديگه فكنم فوقوالعادهپيش پا افتادس ولي خوب بهتر از هيچيه!!!:redface:
بازم بادتونه گفته بودم برا زيرزمين ميگن ديوار 35 سانتي ولي 35 سانتيش كلي نيس .
اول يه 22 با اجر فشاري كار ميكنن بعد روش سيمانكاري ميكنن بعد عايق بعد يه ديوار 10 سانتي كه ميشه 35 سانت!!(10+22=35!!!!:biggrin:)
اينم عسكش!
(چرا عسكاي من آپلود نميشه؟؟!!!آيا؟؟!! فهدغحهزشئ ديگه جوابم كرده:(:(:()

پیوست ها

• 29042008(001).jpg
    29042008(001).jpg
    62.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

fari_civil

عضو جدید
يه عسك ميذلرم به قران مجيدينا نامردين اگه پوزخند بزنين بگين طرف آب روغن قاطي كرده!!:Dخيلي عمله بناييه ولي از ابتكار بنا خيلي خوشمان آمد:D
شمشه بنا كوتا اومده بود بعد طرف برا چف كردن شمشه اينكارو كرد!!!

aryaei

عضو جدید
با سلام به همه بچه ها
خوشحالم که رای اولین بار توی سایت ها یه بدعت جدیدی در زمینه اجرا توی این قمت مشاهده کردم البته بالاترین مزیت اون دونستن مطالبی که تا قبل از اون یه تصویر غلطی توی ذهن ما بوده از بانی این کار تقدیر میکنم و اما.......

aryaei

عضو جدید
اما در زمینه صفحه ای که انتهای کنسول در سازه ای بتنی قرار میدن بعد از اون دلیلی که دوست عزیز ما گفت یک علن مهم تری داره که برای شاغول کردن کلیه دیوار چینی های نمای جلوی ساختمان که سرتا سر عمودی در یک باد باشند چون در غیر این صورت در مرحله سنگ کاری مشکلات عدیده ای بر خواهیم خوردواگر اجرا نشود بعد از بعد فنی ازبعد اقتصادی اولا هزینه دستمزد سنگ کار حداقل تا بیست درصدافزایش می یابد ودر ثانی دوغاب بیشتری باید پشت سنگ ریخته شود که از لحاظ اقتصادی حایز اهمیت است;)

fari_civil

عضو جدید
بچه ها تو اين پرو‍ه هه كه بودم ديواراي پيرامونيش ليكا بود خووووب
منتها اكثرا پيرامونيو بلوك سفالي كا ميكنن. دقيقا نميدونم ولي مثل اينكه اگه با سفال كار شه بايد ديوار 2 لايه باشه بينشم عايقو از اينجور حرفا دقيقا نميدونم چه خبره :redface:كسي عكس يا اطلاعات كاملي داره؟؟:)

rasool.civil

مدیر بازنشسته
يه عسك ميذلرم به قران مجيدينا نامردين اگه پوزخند بزنين بگين طرف آب روغن قاطي كرده!!:Dخيلي عمله بناييه ولي از ابتكار بنا خيلي خوشمان آمد:D
شمشه بنا كوتا اومده بود بعد طرف برا چف كردن شمشه اينكارو كرد!!!

اين شمشه واسه كجاست؟؟عجب مخ ايراني چه كارايي ميكنه
اين كه كجه:D
بچه ها تو اين پرو‍ه هه كه بودم ديواراي پيرامونيش ليكا بود خووووب
منتها اكثرا پيرامونيو بلوك سفالي كا ميكنن. دقيقا نميدونم ولي مثل اينكه اگه با سفال كار شه بايد ديوار 2 لايه باشه بينشم عايقو از اينجور حرفا دقيقا نميدونم چه خبره :redface:كسي عكس يا اطلاعات كاملي داره؟؟:)

بلوك سفالي واسه ديوار؟؟؟ آجر سفاليه ها
من تا حالا نديدم 2 لايه كار كنن،آجر سفالي خودش عايقه آخه

aryaei

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

البته سوالت مبهمه اگر بر فرض مثال توی طبقه زیر زمین باشه ردیف اول دیوار چینی میشه بعد ایزوگام انجام میدن بعد مجدد یک ردیف دیگه چیده و معمولا دیوار زیر زمین برای تحمل فشار خاک 35 سانتی لحاظ میشه;)

shahryar14

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
حالا كي استفاده ميشه؟؟؟

رسول جان با اجازت من یکم جملات شما رو کامل می کنم
در سازه های کوچیک یا شخصی معمولا این اتفاق (کرگیری) نمی افته
معمولا در پروژه های بزرگ که به صورت سیستم کارفرما، نظارت و پیمانکاری اداره و اجرا می شن این اتفاق اونم تحت شرایط خاصی می افته.
در تمام قسمت های سازه هم قابل استفاده هستش.
قضیه از این قراره که بعد از نمونه گیری از بتن و گذشت مدت زمان مورد نیاز (معمولا 28 یا 42 روز) و انجام آزمایش مقاومت فشاری، چنانچه بتن جوابگوی مقاومت مورد نیاز نباشه، بسته به درصد مقاومت حاصله نسبت به وقاومت مورد نیاز براش جریمه در نظر گرفته می شه و اگر این مقاومت از 90 یا 95 درصد، کمتر باشه (بسته به مورد) دستور تخریب می خوره
در اینجا پیمانکار درخواست شکست نمونه شاهد - آخرین نمونه از بتن موجود در آزمایشگاه که به همین منظور نگهداری می شه - رو می ده که چنانچه کارفرما موافقت بکنه باید تا سن 90 روزگی بتن صبر بکنن و بعد آزمایش مقاومت فشاری رو انجام بدن، معمولا بین فاصله 42 روز تا 90 روزگی چیزی بین 5 تا 10 درصد مقاومت بتن افزایش پیدا می کنه – که این خودش کلی میتونه به نفع پیمانکار باشه تا از تخریب بتن فرار کنه -.

اما مساله اینجاست که بتنی که توی آزمایشگاه عمل آوری می شه و مقاومت کسب می کنه توی شرایط کاملا ایده آلی قرار داره، اما نمونه موجود در محل کارگاه از این شرایط برخوردار نیست، قرار گرفتن در مجاورت خاک و باد و نور خورشید و . . . ، همه و همه می تونن در کاهش مقاومت نهایی بتن تاثیر گذار باشند.
به همین دلیل در مواردی دستگاه نظارت به جهت اطمینان از مقاومت حاصله دستور نمونه برداری از محل و یا کرگیری رو می ده.
برعکسشم هست، ممکنه پیمانکار ادعا کنه که اون تراکی که ازش نمونه برداری شده شانسی مقاومتش اینطوری در اومده، بنا به دلایلی که نباید اونها رو به مشاور گفت: مثلا آبش زیاد شده، ارزش ماسه ایش کم بوده و . . .، در این حالت پیمانکار هم می تونه در خواست کرگیری کنه که چنانچه از طرف نظارت و کارفرما موافقت بشه این عمل صورت خواهد گرفت.

این در مورد بتن بود اما در موارد دیگه ای نظیر آسفالت هم عمل کرگیری انجام می شه، خودتون بهتر می دونید که در مورد آسفالت قضیه کلا با بتن فرق می کنه، پارامتر های تاثیر گذار بر مقاومت بتن با آسفالت متفاوت هستند، ما نمی تونیم حین ریختن و پخش آسفالت مثل بتن ازش نمونه برداری کرده و با کوبش و کمپکت، مقاومت آسفالت رو بدست بیاریم. لذا باید آسفالت پخش بشه، صاف بشه، غلطک بخوره و یکی دو روز بعد با دستگاه کر گیری اقدام به نمونه برداری می کنن، تا هم عمق آسفالت پخش شده بدست بیاد – تا معلوم بشه که پیمانکار از کار کم نذاشته – و هم آزمایش مقاومت فشاری انجام بشه.
موفق باشید، در پناه حق:gol:

آخرین ویرایش: