کارشناس رسمی دادگستری یا کارشناس رسمی نظام مهندسی در امور کشاورزی

eng-rafiei

عضو جدید
یکی از دلایلی که من زیاد تو این تالار پست نمیدم به خاطر اینه که دوست ندارم عین مطالب موجود رو اینجا کپی کنم ، دوست دارم یه موضوعی مطرح بشه و هر کی بسته به اطلاعاتش در موردش صحبت کنه

1-کارشناس رسمی دادگستری ، 2-کارشناس رسمی قوه قضاییه و3- کارشناس رسمی نظام مهندسی در امور کشاورزی به اون دسته از افرادی میگن که پس از دادن آزمون های خاص هر کدام از سه مرجع خودش و با داشتن یه شرایط خاصی میتونن این پروانه رو بدست بیارن ... که معتبر ترینش کارشناس رسمی دادگستری

شاید بگید خب به چه درد میخوره ، یکی از منبع های درآمد برای الان و دوران بازنشستگی همین پروانه هست ولی خوب یه مشکل واسه اکثر بچه های اینجا هست که سابقه کاری مرتبط جزو اصلی ترین شرایطش ...

فکر کنم واسه شروع کافی باشه ... مطلب زیاد در این مورد اگه دوست داشتین باز هم ادامه میدیم به کمک هم

یه سری از شرایط آزمون کارشناس رسمی نظام مهندسی کشاورزی رو هم براتون میزارم

قابل توجه اعضاي متقاضي دريافت پروانه كارشناس رسمي سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي

ثبت‌نام سومين آزمون كارشناسان رسمي سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي در سه ماهه چهارم سالجاري آغاز گرديد. اعضاي محترم سازمان كه داراي شرايط ذيل باشند مي توانند براي ثبت نام به معاونت آموزشي، فني و پژوهشي سازمان مراجعه نمايند .
شرايط شركت در آزمون:
۱- داشتن تابعيت ايران
۲- نداشتن پيشينه كيفري مؤثرونداشتن محكوميت انتظامي
۳- عدم اعتيادبه موادمخدر
۴- عدم محكوميت به انفصال ابدازخدمات دولتي
۵- متدين به دين اسلام ويايكي ازاقليتهاي ديني رسمي كشور
۶- داشتن معافيت ياكارت پايان خدمت وظيفه عمومي
۷- عضويت درسازمان استان
۸- داشتن پروانه اشتغال به كار مهندسي
۹- داشتن حداقل ۷ سال تجربه پس ازاخذمدرك كارشناسي
۱۰- داشتن حداقل ۵ سال تجربه پس ازاخذمدرك كارشناسي ارشد
۱۱- داشتن حداقل ۳ سال تجربه پس ازاخذمدرك دكتري
۱۲- داشتن اطلاعات تخصصي وعمومي درگرايشي كه داوطلب كارشناسي درآن است
۱۳- موفقيت درآزمون علمي - تخصصي ومصاحبه
۱۴- گذراندن دوره كارآموزي وآموزشي توجيهي
۱۵- برخورداري ازسلامتي
تبصره۱: دارندگان مدرك دكتري با داشتن حداقل ۱۰ سال سابقه عضويت هيأت علمي دانشگاهها و مؤسسات تحقيقاتي دستگاههاي اجرائي واعضاء سازمان بارتبه خبره وممتازرتبه بندي خدمات مشاوره از شركت درآزمون تخصصي معاف مي باشند. اين اعضا بايد براي ثبت‌نام و تكميل مدارك حضوراً به معاونت آموزشي، فني و پژوهشي سازمان مراجعه نمايند.
-مدارك مورد نياز به ضميمه فرم
۱- تصوير مدرك تحصيلي
۲- تصوير شناسنامه
۳- سه قطعه عكس ۴*۳ جديد
۴- اصل رسيد پرداخت هزينه آزمون به مبلغ ۰۰۰/۱۵۰ ريال به حساب جاري شماره ۰۱۰۰۷۳۳۲۹۲۰۰۵ سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي كشور نزد بانك كشاورزي شعبه بلوار كشاورزي كد مهر ۱۱۱۷
۵- اصل گواهي عدم سوء پيشينه
۶- اصل گواهي عدم اعتياد به مواد مخدر
۷- تصوير كارت عضويت
۸- تصويركارت پايان خدمت يا معافيت
۹- تصوير پروانه اشتغال
۱۰- اصل تاييد پرداخت حقوق متعلقه به سازمان
۱۱- تكميل فرم درخواست دريافت پروانه كارشناس‌رسمي و تحويل آن به معاونت آموزشي، فني و پژوهشي حداكثر تا تاريخ ۲۸/۱۲/۱۳۸۶

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی از این اطلاعاتی که واسمون ارایه دادی .

مثل اینکه 7 سال زود واسه من گفتیش!:cry:

eng-rafiei

عضو جدید
مرسی از این اطلاعاتی که واسمون ارایه دادی .

مثل اینکه 7 سال زود واسه من گفتیش!:cry:
البته گلی جان همیشه 7 سال هم نیاز نیست ، واسه کارشناسای قوه قضاییه 3 سال سابقه کار میخواد ... اگه جایی مشغول به کار باشی و 3 سال از فارغ تحصیلیت گذشته باشه ، محل کارت نامه ای که میده میتونه برات بزنه 3 سال سابقه کار و همه این کار رو میکنن ...

اینجا ایران است ، پشت درهای بسته گیر نکنید ... اگه از در راهتون ندادن از پنجره برین اینو از من یادگاری داشته باشید :gol: چون اگه اینجوری بخوایم زندگی کنیم همیشه پشت در موندیم ...

ولی من مدیر کل هایی رو میشناسم با اون رده شغلی و مزایا و حقوق بازهم پروانه کارشناس رسمی شون رو گرفتن و کارشناسی میکنن ...

یه سفر میری صد هزار تا یه میلیون تومن میگیری ...

eng-rafiei

عضو جدید
دوستان عزیز تعرفه محاسبه دستمزد کارشناسی کارشناسان رسمی دادگستری تو رشته کشاورزی رو براتون میذارم ، اگه سوالی داشتین خوشحال میشم کمک کنم

قسمت دوازدهم تعرفه دستمزد كارشناسان رسمي
گروه 9 كشاورزي شامل رشته هاي : ( كشاورزي ومنابع طبيعي ، دامپروري ودامپزشكي ومحصولات دامي وآبزيان وشيلات ، سم وسم شناسي)
ماده 62- دستمزد ارزيابي املاك مزروعي، باغ ها، جنگل ها، مراتع و اراضي جنگلي، اراضي باير، ساختمانهاي روستائي به شرح زير است:
1)تا مبلغ بيست ميليون ريال ، مقطوعا 000/200 ريال.
2)از مبلغ بيست ميليون ريال تا پانصد ميليون ريال ، نسبت به مازاد ، 5/1 در هزار.
3)از پانصد ميليون ريال تا يك ميليارد ريال ، نسبت به مازاد ، يك در هزار .
4)از يك ميليارد ريال به بال ، نسبت به مازاد ، نيم در هزار و حداکثر تا مبلغ 000/000/5 ریال.
ماده 63- دستمزد ارزيابي محصولات وفرآورده هاي كشاورزي وجنگلي ومراتع و دامي وشيلات بر مبناي ارقام بالا به اضافه 20% مي باشد.
تبصره 1- دام ، شامل اغنام واحشام و چهارپايان ، طيور ، زنبور عسل و كرم ابريشم مي باشد.
تبصره 2- دستمزد كارشناسي و ارزيابي و تعيين مال الاجاره و اجرت المثل ماشين آلات و تجهيزات وتأسيسات كشاورزي دامپروري ودامپزشكي- دام ، آبزيان وشيلات بشرح مواد 56 و 57 حسب مورد مي باشد.
ماده 64- دستمزد تعيين اجاره بهاي سالانه املاك مزروعي ، باغها ، مراتع وجنگلها ، به شرح زير است:
1)تا مبلغ ده ميليون ريال 000/200 ريال.
2)از مبلغ ده ميليون ريال تا پنجاه ميليون ريال ، نسبت به مازاد ، 15 در هزار.
3)از مبلغ پنجاه ميليون ريال به بالا ، نسبت به مازاد ، 5 در هزار . و حداکثر تا مبلغ 000/000/3 ریال.
ماده 65- دستمزد تعيين حق آباداني وحق ريشه وزراعت و نسق زارعانه و تعيين هزينه احياء و اصلاح و تسطيح زمينهاي كشاورزي و باغات و حق غارسي به شرح زير مي باشد.
1)تا مبلغ 5 ميليون ريال 000/200 ريال.
2)از پنج ميليون ريال تا ده ميليون ريال نسبت به مازاد ، 15 در هزار.
3)از ده ميليون ريال به بالا نسبت به مازاد ، 5 در هزار و حداکثر تا مبلغ 000/000/1 ریال.
ماده 66- دستمزد نمونه برداري به منظور تعيين كيفيت و طبقه بندي محصولات زراعي ، باغي ، دامي ، آبزيان، خوراك دام ، مكمل و داروهاي مصرفي دامي با توافق قاضي يا متقاضي با كارشناس و حداكثر يك ميليون ريال.
ماده 67- دستمزد تشخيص اراضي (داير وباير وموات) تا مساحت 1000 مترمربع 000/200 ريال وبراي هر يكهزار مترمربع اضافه بيست درصد به دستمزد فوق اضافه مي شود.
ماده 68- دستمزد تشخيص علت وبرآورد خسارت ناشي از زيانهاي وارده به مزارع وباغها ، جنگلها و مراتع ، شيلات ، شبكه هاي آبياري و زهكشي وآبياري تحت فشار ، دام ومحصولات وفرآورده هاي كشاورزي ودامي وتأسيسات كشاورزي ودامپروري و شيلات و تجهيزات كشاورزي و خسارات ناشي از آفات نباتي وحيواني ، مصرف مواد شيميائي و داروئي نامناسب ، آلودگي آب وخاك و مواد غذائي بشرح زير است:
الف- تشخيص علت خسارت 000/200 ريال.
ب- برآورد خسارت تا ده ميليون ريال 000/200 ريال.
7)پ از ده ميليون ريال به بالا نسبت به مازاد، 2 در هزار و حداکثر تا مبلغ 000/500/1 ریال.
ماده 69- دستمزد افراز املاك كشاورزي براساس تعرفه ارزيابي موضوع ماده (62) به اضافه پنجاه درصد خواهد بود.در مواردي كه موضوع افراز املاك كشاورزي تقسيم تركه باشد ، چهل درصد به دستمزد ارزيابي مربوطه افزوده مي گردد.
ماده 70- در صورتيكه انجام امر كارشناسي مستلزم تهيه نقشه باشد ، دستمزد نقشه برداري بر طبق تعرفه مربوطه محاسبه خواهد شد.
ماده 71- دستمزد ارزيابي تجهيزات و مواد اوليه و محصولات وفرآورده هاي كشاورزي و دامي و جنگلي وشيلات و غيره موجود در انبارها براساس تعرفه ماده 12 محاسبه خواهد شد.
ماده 72- دستمزد كارشناسي در امور مهندسين مشاور و پيمانكاران در اين گروه كارشناسان براساس تعرفه رسيدگي به موارد اختلاف بين كارفرمايان و پيمانكاران مهندسين مشاور تعيين مي شود.
ماده 73- دستمزد تشخيص حدود ثبتي و رسيدگي به اختلافات آن املاك خارج از محدوده شهرها:
-دستمزد مطالعه پرونده ثبتي و پياده نمودن پلاك مورد نظر و تشخيص حدود آن در املاك مزروعي حداقل پانصد هزار ريال .
-در مواردي كه مساحت ملك بيش از يك هكتار باشد به ازاء هر هكتار مازاد ، 000/100 ريال و حداکثر تا مبلغ 000/000/3 ریال.
ماده 74- دستمزد آزمايشات مربوطه به خاك شناسي و تهيه نمونه هاي مورد لزوم بر مبناي تعرفه مؤسسه تحقيقات خاك و آب ( خاك شناسي و حاصلخيزي خاك) و ضوابط مربوطه از طرف متقاضي پرداخت مي شود.

sheida244

عضو جدید
ممنون.
شما آزمون قوه قضائيه رو شركت كرديد!؟
به نظرتون سئوال‌ها واسه‌ي رشته‌ي آبياري امسال استاندارد بود!؟
سئوالهاي تخصصي رو نمي‌گم مشترك‌ها منظورم هست.
آخه كدوم دانشجوي آبياري هست كه اطلاعات زراعت و باغباني و گياهپزشكيش خوب باشه!؟

eng-rafiei

عضو جدید
ممنون.
شما آزمون قوه قضائيه رو شركت كرديد!؟
به نظرتون سئوال‌ها واسه‌ي رشته‌ي آبياري امسال استاندارد بود!؟
سئوالهاي تخصصي رو نمي‌گم مشترك‌ها منظورم هست.
آخه كدوم دانشجوي آبياري هست كه اطلاعات زراعت و باغباني و گياهپزشكيش خوب باشه!؟
امسال شرکت نکردم ولی نمونه سوالاتش رو دست یکی از همکارام دیدم

اگه شرکت کنم با اینکه رشتم آبیاری ولی به خاطر شغلم تو رشته کشاورزی آزمون میدم

آره قبول دارم اگه تخصصی آبیاری باشه بنظرم بهتره ولی من سوال گیاهپزشکی ندیدم !!!!

شما امسال آزمون دادین ؟ ( آزمون بهمن 86 بود ؟)

sheida244

عضو جدید
بله من شركت كردم ولي خوب چون اصلاً نمي‌دونستم سوالها چطوره اصلاً اطلاعات مشترك رو بلد نبودم و از طرفي توي موارد امتحاني ذكر كرده بودن كه درباره‌ي قوانين و مقررات هم مي‌ياد ولي اصلاً يك دونه سوال هم در اين مورد نبود و جز 10 تا سوال اختصاصي ابياري بقيه همه توي زمينه‌هاي ديگه كه گفتم بود

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
بچه ها در مورد سازمان نظام مهندسی به من یک کم توضیح میدین ؟ من چطوری می تونم برم عضو بشم. کی بلد هست کمی به من اطلاعات بده. ممنونتون می شم اگه جواب بدید.

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
بچه ها در مورد سازمان نظام مهندسی به من یک کم توضیح میدین ؟ من چطوری می تونم برم عضو بشم. کی بلد هست کمی به من اطلاعات بده. ممنونتون می شم اگه جواب بدید.
پژمان جان باید ببینی که سازمان نظام مهندسی محل سکونتتون کجاست.اونجا باید بری و درخواست بدی.یعنی ثبت نام کنی.بعد از چند ماه کارت عضویتت میاد.
زودتر ثبت نام کن چون تو این سازمان به جز کارای علمی یه سری تسهیلاتی هم برای اعضا در نظر میگیره.
مثلا نزدیک یه سال هست که طرح مسکن برای اعضا ایجاد شده بگذریم که هنوز خبری نشده.
ولی در کل عضو بشی خیلی بهتره.
این هم سایتش هست.
http://www.agri-eng.com/fa/

"Pejman"

پژمان جان باید ببینی که سازمان نظام مهندسی محل سکونتتون کجاست.اونجا باید بری و درخواست بدی.یعنی ثبت نام کنی.بعد از چند ماه کارت عضویتت میاد.
زودتر ثبت نام کن چون تو این سازمان به جز کارای علمی یه سری تسهیلاتی هم برای اعضا در نظر میگیره.
مثلا نزدیک یه سال هست که طرح مسکن برای اعضا ایجاد شده بگذریم که هنوز خبری نشده.
ولی در کل عضو بشی خیلی بهتره.
این هم سایتش هست.
http://www.agri-eng.com/fa/

مرسی افسون جان. ببین برای من که رشته ام گیاهان دارویی هست چی ؟ مگه این رشته هم هست توی نظام مهندسی ؟ آخه من الان رفتم توی سایتش . ندیدم جایی اسم رشته ها رو زده باشن. خیلی خیلی لطف کردید جواب دادین. برام همیشه سوال پیش میاد. افسون جان من هنوز محل سکونتم معلوم نشده !! دانشگاه هم اونسر ایرانه خونه خودمون هم اون سر ایران هست ! محل تولدم هم تهران ! الان من کجایی شدم ؟ !! خوب چیکار کنم از این خانه به دوش ها هم بدتر شدم

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
مرسی افسون جان. ببین برای من که رشته ام گیاهان دارویی هست چی ؟ مگه این رشته هم هست توی نظام مهندسی ؟ آخه من الان رفتم توی سایتش . ندیدم جایی اسم رشته ها رو زده باشن. خیلی خیلی لطف کردید جواب دادین. برام همیشه سوال پیش میاد. افسون جان من هنوز محل سکونتم معلوم نشده !! دانشگاه هم اونسر ایرانه خونه خودمون هم اون سر ایران هست ! محل تولدم هم تهران ! الان من کجایی شدم ؟ !! خوب چیکار کنم از این خانه به دوش ها هم بدتر شدم
خواهش میشه کاری نکردم
راستش اگه رشته تحصیلیت زیر شاخه مهندسی کشاورزی باشه می تونی عضو سازمان بشی.
از رشته های دیگه عضو نمی گیرن.
ولی باز هم بپرس شاید چون ربط به کشاورزی داره بشه عضو بشی.
برای عضویت هم جایی که ساکن هستی.یعنی باید تهران عضو بشی.اونجا برو بپرس بهت میگن چه کار باید انجام بدی.

eng-rafiei

عضو جدید
شنیدم که امسال آزمون کارشناسان رسمی قوه قضاییه ( ماده 187) برگزار نمیشه :wallbash:

مثل اینکه تعداد کارشناسای جذب شده تو این چند سال تو رشته کشاورزی خیلی زیاد بوده ...

"Pejman"

شنیدم که امسال آزمون کارشناسان رسمی قوه قضاییه ( ماده 187) برگزار نمیشه :wallbash:

مثل اینکه تعداد کارشناسای جذب شده تو این چند سال تو رشته کشاورزی خیلی زیاد بوده ...

مهندس جان رشته گیاهان دارویی هم تحت پوشش این نظام مهندسی هست ؟

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
کارشناس رسمی دادگستر کشاورزی

کارشناس رسمی دادگستر کشاورزی

کارشناس رسمی دادگستری که براي تعيين ميزان خسارت به محصولات کشاورزي ( باغ يا زراعت ) تعيين مي شود بايد اطلاعات ذيل را در خصوص محصول خسارت ديده و مزرعه يا باغ مورد نظر داشته باشد و يا حسب مورد از محل ملک یا از سایر منابع ، اطلاعات مورد نياز را کسب نمايد و در برآورد خسارت از این اطلاعات استفاده نماید :
1 - شناخت کلي فيزيولوژي و مورفولوژي گياه
2 - شيوه کاشت و داشت و برداشت محصول مورد نظر
3 - شيوه انبارداري و نگهداري محصول مورد نظر
4 - وضعيت اقليمي و آب و هوائي منطقه و کسب آمار هواشناسي
5 - نوع منبع آب و ميزان و کيفيت آب و بررسي در تناسب آب با محصول کاشته شده
6 - کيفيت خاک و مواد غذائي آن و تناسب آن با محصول خسارت ديده
7 - استعداد ملک براي توليد و بررسی در عملکردهاي حداکثر و ميانگين محصول در منطقه
8 - زمان دقيق و روش کشت
9 - زمان دقيق و روش انجام هر يک از عمليات زراعي در دوران داشت شامل آبياري ، خاک دادن ، سمپاشي ، کود دادن ، وجين ، و .....
10 - نوع و ميزان بذر و سم و کود هاي مصرفي و محل تهيه آن
11 - نمونه برداري های لازم از گياه و کود و بذر و سم مصرفی و... حسب نياز
12 - بررسي ماشين آلات بکارگيري شده در عمليات هاي فوق و حسب مورد بازديد آنها
13 - زمان دقيق و نحوه برداشت محصول
14 - کيفيت حمل و نقل از مزرعه به انبار
15 - کيفيت انبار و روش انبارداري و کيفيت محل نگهداري محصول
16 - نحوه انبارداري در مواردي که خسارت به محصول در انبار اتفاق افتاده باشد
17 - اطلاع از قيمت روز محصول بر مبناي عمده فروشي بازار يا قيمت روز خريد محصول توسط کارخانجات تبديلي و يا قيمت روز محصول در سر زمين حسب مورد
18 - تعيين زمان دقيق بروز خسارت ( در خصوص حوادث طبيعي قهري )
19 - کسب اطلاعات لازم از هواشناسي در مورد حوادث قهري طبيعي مثل سيل يا تگرگ يا يخبندان يا تفت باد و.......
20 - کسب اطلاعات لازم در مورد زمان و نحوه خسارت به محصول در مواردي که خسارت در اثر عوامل مديريتي يا بر اثر مصرف نهاده هاي نامناسب مثل بذر و کود و سم و ..... به مرور زمان اتفاق افتاده و منجر به خسارت شده است .
21 - تعيين محدوده مکاني و مساحي محل خسارت اعم از اينکه خسارت در کل مزرعه باشد يا در بخشي از مزرعه اتفاق افتاده باشد ، در هر صورت نياز به مساحي در هر دو مورد وجود دارد .
22 - معاينه کامل و پيمايش دقيق درکل سطح خسارت ديده و مشاهده و بررسي يکنواختي يا غير يکنواختي و چگونگی توزیع خسارت در باغ یا مزرعه خسارت دیده
23 - معاينه اجزاي گياه خسارت ديده و بررسي نحوه خسارت بر اندام گياهي محصول زراعی یا درخت
24 - بررسي در مورد تعميم خسارت به کل و يا بخشي از مزرعه و باغ يا تعيين درصد خسارت به محصول
25 - بررسي در مورد چگونگي بروز خسارت از اين نظر که آيا کل محصول از بين رفته يا بخشي از محصول ويا اينکه محصول خسارت ديده قابل ترميم و رشد مجدد هست يا نه
26 - دريافت نمونه بسته بندي هاي کود و سم و بذر مصرفي و فاکتورهاي خريد آنها حسب مورد
27 - سوال کردن از جزء جزء نحوه خسارت و سوابق موضوع از شخص خسارت ديده و يا طرف مقابل وي و شنيدن دقيق و ثبت اظهارات آنان
28 - سنجش نسبي صداقت گفتار اشخاص در مورد اطلاعاتي که به کارشناس ارائه ميدهند .
29 - کسب اطلاعاتي در مورد عرف محل و شيوه هائي که معمولا عموم کشاورزان در خصوص روشهاي زراعي و باغي محصول خسارت ديده به کار ميگيرند و مقايسه با نحوه عملياتي که در مزرعه يا باغ خسارت ديده به کار رفته است .
30 - کسب اطلاعاتي در مورد سوابق تجربي و سنجش اطلاعات فني و مهارت شخص خسارت ديده
31- در صورت لزوم کسب اطلاعات و آمار مورد نياز از مراکز خدمات کشاورزي منطقه و مشورت با کارشناسان جهادکشاورزي در خصوص خسارت مورد نظر و اينکه آيا خسارت مذکور در سطح منطقه عموميت داشته و يا منحصر به مزرعه مورد اختلاف بوده است .
32 - در صورتي که تخمين خسارت به صورت چشمي و مشاهده اي انجام مي شود اين تخمين بايد بر اساس پيمايش و مشاهده کل سطوح خسارت ديده باشد .
33 - در صورتي که تخمين خسارت بر اساس نمونه گيري تصادفي از مزرعه انجام شود تعداد نمونه ها و مکانهائي که از آنها نمونه گيري مي شود بايد نمايانگر وضعيت ميانگين خسارت در کل مزرعه باشد
34 - روش نمونه گيري و نتايج نمونه ها در گزارش درج گردد .
35 - اگر خسارت در مراحل اوليه رشد محصول و يا بعد از بذرکاري اتفاق افتاده باشد و کشاورز فرصت آماده سازي مجدد زمين براي کشت محصول يا محصول ديگري در همان زمين را داشته باشد ، در اينصورت هزينه عمليات و نيروي انساني که تا همان زمان ( روز وقوع خسارت ) انجام داده به عنوان مبلغ خسارت وارده تعيين ميگردد .
36 - اگر خسارت در حين دوران داشت محصول باشد و در زماني اتفاق افتاده باشد که زمان مفيد براي کشت مجدد در منطقه سپري شده است ، در اينصورت بايد با معاينه مزرعه برآوردي از عملکرد مورد انتظار در آن مزرعه به دست آید و نيز قيمت روز محصول در عمده فروشي بازار را به دست آورده و با ضرب آنها در يکديگر خسارت ناخالص تعيين گردد . برای تعیین خسارت خالص پس از کسر هزينه هاي آن دسته از عملياتي که بايد تا پايان انجام ميشد ولي به علت وقوع خسارت ناچارا انجام نشده ، ميزان خسارت خالص به دست مي آيد .
37 - در محل مزرعه ميزان ريالي خسارت را به کسي اعلام نکنيد چون ممکن است در بررسي هاي بعدي به اطلاعاتي دست پيدا کنيد که در کم و زياد شدن ميزان خسارت تاثير گذار باشند .
38 - مشخص شود که مزرعه مورد اختلاف تحت پوشش بيمه محصولات از طريق بانک کشاورزي هست يا نه ، در صورت تحت پوشش بودن موضوع در نظر گرفته شود .
39 - در بررسي خسارت حسب مورد بايد به عواملي مثل پستي و بلندي زمين مزرعه ، ميزان مواد آلي و شوري يا قليائي بودن خاک و آب و عناصر موجود در خاک و نيازهاي گياه توجه نمود و در صورت لزوم آزمايش خاک و آب انجام شود .
40 - در مورد محصولات چندساله مثل يونجه و زعفران تعداد سالهاي مفيد باقيمانده از عمر مزرعه ملاک محاسبه خسارت است .

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
طبق بخشنامه های صادره از کانون کارشناسان رسمی ، سربرگ های کارشناسان رسمی دادگستری که نظرات کارشناسی خود را در آن درج می نمایند باید دارای ویژگی های زیر باشد :

۱ – مواردی که ” لازم است” در سربرگ گزارش کارشناسی آورده شود (اجباری):

۱ – ۱ – آرم کانون
۱ – ۲ – نام و نام خانوادگی کارشناس
۱ – ۳ – ذکر “کارشناس رسمی دادگستری” به فارسی
۱ – ۴ – رشته کارشناسی
۱ – ۵ – کانون کارشناسان رسمی دادگستری و شماره عضویت
۱ – ۶ – شماره گزارش
۱ – ۷ – تاریخ شمسی
۱ – ۸ – حدا اقل یک شماره تلفن برای تماس
۱ – ۹ – شماره صفحات

۲ – مواردیکه “میتواند ” در سربرگ کارشناسی آورده شود(اختیاری):

۲ – ۱ – شماره تلفن همراه ، فکس و ایمیل
۲ – ۲ – آدرس قانونی با کد پستی یا صندوق پستی
۲ – ۳ – ذکر بالاترین سطح تحصیلی نظیر لیسانس، فوق لیسانس، و دکتری با ذکر رشته
۲ – ۴ – پیوست

۳ – مواریکه ” ممنوع است ” در سربرگ کارشناسی آورده شود:

۳ – ۱ – صلاحیتهای کارشناسی
۳ – ۲ – عکس کارشناس
۳ – ۳ – آرم بجز آرم کانون
۳ – ۴ – عضویت در ارکان کانون و عضویت در سایر سازمانها، انجمنها و دانشگاهها
۳ – ۵ – ذکر پروژه هائیکه درآن فعالیت دارند شامل تدریس در دانشگاه
۳ – ۶ – ذکر دانشگاه اخذ مدرک تحصیلی
۳ – ۷ – هرمطلبی که جنبه تبلیغ شخصی داشته باشد

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
نظامنامه کارآموزی کارشناسان رسمی دادگستری
ماده 1- متقاضیان کارشناسی رسمی دادگستری پس از طی مراحل پذیرش ( آزمون کتبی و شفاهی تایید صلاحیت های اخلاقی ) و اعلام نتیجه قطعی از سوی شورایعالی موظف به طی دوره کارآموزی میباشند.
ماده 2- متقاضیان پذیرفته شده در آزمون بشرح فوق دوره کارآموزی خود را همراه کارشناس راهنما حداقل ده سال کار در رشته مورد پذیرش کارشناس داشته و دارای پروانه معتبر کارشناسی است و توسط هیئت مدیره کانون مربوطه تعیین میشود طی خواهند نمود.
ماده 3- دوره کارآموزی پذیرفته شدگان در کلیه رشته ها مدت رشته ها مدت یک سال شمسی میباشد و از تاریخ اعلام پذیرش کتبی کارشناس راهنما آغاز و ملاک پایان زمان کارآموزی گزارش نهایی کارشناس موصوف است.
* تبصره : چنانچه کارآموز در مدت یک سال نتواند موفقیت لازم را کسب نماید همچنین در صورتیکه به علت وجود عذر موجهی نتواند دوره کارآموزی خود را به اتمام رساند هیئت مدیره کانون با بررسی های لازم تصمیم مقتضی اتخاذ مینماید.
ماده4- کارآموزان موظف به اجرای برنامه آموزشی و کارآموزی ابلاغی توسط کانونهای مربوطه و کارشناس راهنما میباشند.
ماده 5- کارشناسی راهنما موظف است هر سه ماه یکبار وضعیت کارآموز تحت راهنمائی خود را طبق دستورالعملی که توسط شوایعالی به تصویب رسیده و توسط کانونها در اختیار کارشناس راهنما قرار میگیرد گزارش نماید و در پایان دوره کارآموزی گزارش نهائی خود را حاوی اظهارنظر در خصوص نحوه کارآموزی و تایید و یا عدم تایید مراتب به کانون مربوطه تسلیم نماید.
ماده 6- گزارش نهائی کارشناس راهنما حداکثر ظرف مدت یکماه در هیئت مدیره کانون مربوطه مطرح و در صورت تایید ضمن درج در صورتجلسه هیئت مدیره به کمیسیون مشورتی تعیین صلاحیت های علمی و فنی رشته مربوطه و در صورت عدم تشکیل کمیسیون در کانون ذیربط برای طرح در کمیسیونهای مشورتی صلاحیت های علمی و فنی شورایعالی به دبیرخانه شورایعالی ارسال میگردد.
ماده 7- دبیرخانه شورایعالی پرونده های دریافتی از کانونها را به کمیسیونهای مربوطه ارجاع و کمیسیونها موظف به تعیین صلاحیت های کارشناس معرفی شده در چارچوب نظامنامه مصوب شورایعالی نسبت به اعطا صلاحیت اقدام و مراتب پس از تایید نماینده شورایعالی در هر گروه کارشناسی برای اقدامات بعدی از طریق دبیرخانه شورایعالی به کانون مربوطه ارسال میگردد .
ماده 8- در صورت موفقیت کارآموز و پایان دوره کارآموزی و اعلام نتیجه توسط کارشناس راهنما و طی مراحل بعدی هیئت مدیره کانونها مراسم اتیان سوگند را با حضور ریاست دادگستری استان و یا نماینده قانونی وی وفق مفاد ماده 17 قانون برگزار می نمایند.
ماده 9- در رشته هائی که کانونها فاقد کارشناس با سابقه ده سال باشند رعایت شرط ده سال برای کارشناس راهنما الزامی نبوده و کارشناس راهنما از بین رشته های مرتبط به تشخیص هیئت مدیره کانونها انتخاب میشوند.
ماده 10- در رشته های جدید که برای اولین بار کارشناس پذیرفته شده ، پذیرفته شدگان دوره کارآموزی خود را بمدت 3 ماه و طبق برنامه ای که کانونهای مربوطه تنظیم مینمایند از کارشناسان رشته های مرتبط تحت نظر کانون استان طی خواهند نمود .
ماده 11- هر نفر کارشناس راهنما همزمان میتواند تا چهار نفر کارآموز داشته باشد و در صورت وجود شرایط خاص با تصویب هیئت مدیره کانون مربوطه میتواند این تعداد افزایش یابد.
ماده 12- به منظور انجام کارآموزی و آموزشهای لازم کانونها می توانند متناسب با خدماتی که ارائه میشود با رعایت بند "ج" ماده 30 قانون کانون مبالغی پس از تصویب مجمع عمومی از کارآموزان کارشناسی دریافت نمایند.
ماده 13- کارشناس راهنما ضمن آشنا کردن کارآموزان به قوانین و آئین نامه ها و ارکان و ضوابط و مقررات کارشناسی و همکاری در انجام کارشناسی های ارجاعی از مراجع قضائی و متفرقه به کارشناس تکلیف نماید در پایان دوره یکساله کارآموزی گزارش مبسوطی ( بصورت تز ) از آموخته های خود را در کتابچه ای تهیه و به کارشناس راهنما ارائه نماید که در صورت پذیرش آن از آموخته های خود را در کتابچه ای تهیه و به کارشناس راهنما ارائه نماید که در صورت پذیرش آن همراه فرم تکمیل شده و گواهی پایان کارآموزی به هیئت مدیره تسلیم گردد.
ماده14- کارشناس راهنما با احساس مسئولیت مطالب مورد نیاز منجمله اصول کارشناسی ، چگونگی حضور در مراجع قضایی ، نحوه مطالعه پرونده ، انواع قرار و موارد رد کارشناسی را به کارآموز عملاً بیاموزد.
ماده 15- کارشناس راهنما در هر ماه در دو مورد موجبات شرکت کارآموز را در عرصه دعوی فراهم نماید در صورت عدم ارجاع کارشناسی به این تعداد کارشناس راهنما میتواند از همکاری کارشناسان دیگر استفاده نماید .
ماده 16- کانونها میبایست کلاسهای آموزشی مرتبط با امر کارشناسی را تشکیل تا کارآموزان در جریان مطالب مورد نظر قرار گیرند حداقل دروسی که باید ارائه شود به شرح زیراست :
16-1- آئین نگارش و ادبیات حقوقی و فنی تخصصی رشته مربوط
16-2- کلیات حقوقی مرتبط با کار کارشناسی و آشنائی با مراجع قضائی و شبه قضائی و صلاحیتهای آنها
16-3- تکالیف و مسئولیتهای کارشناسی ( انتظامی – کیفری – مدنی )
16-4- مواد قانونی مرتبط با امور کارشناسی در قانون مدنی ، قانون آئین دادرسی مدنی و کیفری تدریس شود .
16-5- به لحاظ اهمیت اخلاق حرفه ای تدریس آن در کلاسهای متشکله بمیزان ساعات مورد نیاز مورد توجه مورد توجه قرار گیرد .
16-6- کارشناس راهنما ضرورتاً کارآموز را با چگونگی حضور در مراجع قضائی و شبه قضائی آشنا سازد و در بازدید محل موضوع کارشناسی شرکت دهد تا نسبت به نحوه بازدید میدانی وقوف لازم داشته باشد.
16-7- به منظور حصول اطمینان کارشناس راهنما نسبت میزان یادگیری کارآموز از مطالبی که در دوره کارآموزی آموخته قبل از صدور گواهی نهایی بنحو مقتضی کارشناس راهنما سئوالاتی از کارآموز بعمل آورد .
16-8- بمنظور وحدت رویه در کارآموزی ، هیئت مدیره هر کانون جلسات همفکری از کارشناسان راهنما تشکیل خواهد داد.
این نظامنامه در 16 بند و دو تبصره در جلسه شورایعالی به تصویب رسید.

khaNuMi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام از این پست شما خیلی خوشم اومد واقعا واسه کار آزاد خیلی خوبه درآمدشم خوبه

به عنوان کار ازاد نیس دادگستریها آزمون برگزار میکنن مثلا سه سال پیش در ازمون دادگستری کارشناس کشاورزی هم برمیداشتن که از گروههای زراعت و اقتصاد کشاورزی بود و فقط مرد برمیداشتن که باتوجه به تحقیقات حاصله تو این کار دست زیاد و هرکسی قبول نمیشه

"Pejman"

سلام خوبین بچه ها سلامتین؟ میشه یکی لطف کنه اطلاعات بیشتری در این مورد بهم بده؟

بالا