چگونگی شروع کار عملی

paydar2027

عضو جدید
سلام بنده دانشجوی مهندسی برق هستم میخواستم از شما بپرسم ما تاکی باید کار تیوری کنیم و چطور میشه کا ر عملی رو شروع کرد؟ ممنون

alireza_tc_eng

عضو جدید
سلام بنده دانشجوی مهندسی برق هستم میخواستم از شما بپرسم ما تاکی باید کار تیوری کنیم و چطور میشه کا ر عملی رو شروع کرد؟ ممنون
سلام .
ترم چند و چه گرایشی ؟

تا زمانی که خودت وارد کار عملی نشی باید کار تئوری کنید .
کار عملی هم یه یا علی میخواد و یه هدف گذاری .
سری به این تاپیک بزنید بدردتون میخوره !
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/470999-help-me-pleasssssse
راهنمایی خواستید در خدمتتون هستم

paydar2027

عضو جدید
ممنون ترم 5 ام والکترونیک میخواستم هم بتونم ارشد یه دانشگاه خوب دربیام هم کار عملی رو خیلی خوب یاد بگیرم اگه پاسخ بدیدممنون میشم :)

آخرین ویرایش:

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.

شما منتظری یک نفر بیاد دست شما رو بگیره کار عملی باهات تمرین کنه؟
اگر اینطور هست منتظر نباش. همونطور که دوستمون alireza_tc_eng فرمودن باید هدفتو از کار عملی مشخص کنی ، احتمالا از بچه های ریاضی هستی که وارد رشته ی برق -الکترونیک- شدی و تا به حال یک مدار خیلی ساده مثل همین چشمک زن ها نبستی.
اگر اینطوره پس خودت شروع کن.

یک سری کیت های آموزش توی بازار هست ، میدونم سطحش پایینه ولی با همونا شروع به کار کن ، یک سری کتاب هم هست مثل کتابهای محمود بخت آور توش مدار های زیادی رو معرفی کرده و شماتیکشونم گذاشته ، اینارو بگیر و تمرین کن ، ولی اینا هیچکدوم به کارت نمیاد ، فقط اینا به خاطر اینه که نقشه کشی و طراحی یاد بگیری .
برای یک مهندس الکترونیک که میخواد کار آزاد داشته باشه یا هر کار دیگری طراحی دیجیتال جایگاه خیلی مهمی داره ، وقتتو روی دیجیتال بذار.
منظورم به صورت کلی روی Microcontroller و FPGA هست ، تجربه ی عملی که دنبالش میگردی رو توی کمتر از 2-3 ماه بدست میاری. ولی نون و آب نمیشه.
هر طوری شده ک زبان برنامه نویسی یاد بگیر ( نری تحت وب یاد بگیری :) مرتبط با رشتت باشه )

واسه ارشد هم بستگی داره بخوای همین الکترونیک بخونی یا تغییر گرایش بدی.
شما کارشناسی پیوسته ها از این نظر واستون راحت تره چون ریاضی مهندسی و سیگنال که 2 تا از منابع مهم ارشد هست رو بیشتر باهاتون کار میکنند.
واسه قبول شدن ارشد الکترونیک اصلا نگران نباش چون همه ساله (متاسفانه) داره آزمونش راحت تر میشه. الکترونیک هاتو بخون (1.2.3) اگه همونارو یاد بگیری بالای 70% الکترونیک میزنی ، فکر کنم ضریبش 4 هست.

و یک توصیه دیگه که تجربه ی شخصیم هست ، احتمالا شما فکر میکنی ارشد که بگیری واسه جذب شدنت توی بازار کار بهتره؟
شاید به اشتباه جامعه ی ما اینطور باشه ولی این تصور از اساس اشتباه هست ، کار عملی و فنی الکترونیک یا به عبارتی کار مهندسی الکترونیک در مقطع کارشناسی تموم میشه ، کسی که ارشد میگیره هدفش استخدام نیست ، برای تدریس و تحقیقات بیشتر و واسه علاقه اش میره میخونه.
چون میگی کار عملی میخوای یاد بگیری میگم ، اگر هدفت اینه که یک مهندس خوب بشی تا سریع جذب کار ، صنعت یا استخدام بشی ارشد رو بیخیال شو به جاش برو دوره های آموزشی تخصصی رو بگذرون ، مثل اون 2 موردی که گفتم و اینها:
PLC - matlab - C
و...

موفق باشی.:gol:

Yuri Boyka

عضو جدید
دوستانی که مایل اند کار عملی رو شروع کنن توصیه می کنم حتما یه نگاهی به کتاب 'هنر الکترونیک' نوشته 'پاول هوروویتز' و 'وین فیلد هیل' بندازن. کتاب عالی هستش.
Art of Electronic

paydar2027

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون ام چند تا سوال ازتون دارم 1-کدوم میکروکنترلر رو یادبگیرم اول بهتره دوم اینکه چه زبان برنامه نویسی بهتره؟و3 اینکه کتابی که فرمودید رو پیدا نکردم؟

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
میکروکنترلر AVR ساخت Atmel فعلا فراگیر تره و برای آموزش و یادگیری هم بهتره ، برای زبانهای برنامه نویسی که بیشترین کاربرد رو در پروگرام کردن میکرو دارن زبانهای C و Basic هستند.

من پیشنهاد میکنم C رو یاد بگیرید ، معمولا زبانی هست که در درس اصول میکروکامپیوتر باهاش تدریس میشه. و در درس برنامه نویسی کامپیوتر هم زبان C++ تدریس میشه و شباهت زیادی که این دوتا با هم دارن باعث میشه اینو راحت تر یاد بگیرید.
و از خیلی مهندسین و اساتید دیگه هم شنیدم که این زبان کاربردی تره.
بنده هنوز منبع مناسبی برای یادگیری این زبان پیدا نکردم.
اگه بخواهید با این زبان کار کنید باید کامپایلر Codvision رو هم نصب کنید.و برای بیسیک باید Bascom AVR رو نصب کنید.
ولی برای زبان بیسیک منابع خوب زیاد هست مثل کتاب مهندس علی کاهه. PDF اش توی نت پیدا میشه !

بنده خودم به تازگی اقدام به یادگیری این تکنولوژی کردم پس اطلاعات بیشتری ندارم ، مثلا هیچی در مورد میکرو های دیگه نمیدونم.

کتابی که من معرفی کردم توی کتابخونه ها نیست ، دنبال فروشگاه های بگردید که لوازم و قطعات الکترونیکی میفروشند.
در مورد کتابی که آقای رستمی معرفی کردند هم از خودشون سوال کنید.

و به میکرو بسنده نکنید، یادش بگیرید چون تجربه ی خیلی خوبی هست ولی تکنولوژی هر روز داره پیشرفت میکنه ، فکر میکنم در دهه ی آینده FPGA هم فراگیر بشه. اگر اینم یاد بگیرید یک قدم جلوتر هستید.

Yuri Boyka

عضو جدید
میکرو کنترلر ها اساسا در نحوه به کار گیری شون با هم فرقی ندارن برای شروع به کار User Manual میکرو مورد نظر رو دانلود کنید. در این دفترچه چگونگی به کارگیری امکانات میکرو توسط کارخانه سازنده آموزش داده شده.

فکر می کنید پس این کتاب های آموزشی رو از کجا می نویسن؟ علم غیب ندارن که.

mahboob1370

عضو جدید
اینم یه کتاب خوب واسه یادگیری زبان c
تو این سایته دانلودش کن
www.mybook.ir

mahboob1370

عضو جدید
واسه یادگیری متلب هم یه سایت بهت معرفی میکنم که به صورت فیلم با حجم کم اموزش داده
اول برنامه متلب رو نصب کن بعد برو توی سایت
مکتب خونه
فیلمارو دانلود کن
متلب خیلی اسونه

Yuri Boyka

عضو جدید
واسه یادگیری متلب هم یه سایت بهت معرفی میکنم که به صورت فیلم با حجم کم اموزش داده
اول برنامه متلب رو نصب کن بعد برو توی سایت
مکتب خونه
فیلمارو دانلود کن
متلب خیلی اسونه

این سایت محشره. من خیلی از فیلماشو دانلود کردم عالیه!!!
20

mahboob1370

عضو جدید
اره از اینترنت میشه خیلی چیزای مفید رو یاد گرفت
فقط باید یکم وقت گذاشت
همون طور که 2 ساعت رو واسه هر کلاس تو دانشگاه میگذرونیم

بالا