چه حسی بهتون دست میده؟غرور...یا ...تاسف

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز
تصاویر: اشیای ایرانی در موزه لوور فرانسه

منبع: دیپلماسی ایرانی

سپیـده

عضو جدید
کاربر ممتاز
احساس غرور به خاطر چنین تمدن با ارزشی

و احساس شدید تاسف به خاطر این که سران مملکت خودم لیاقت و عرضه نگه داشتن ارزش های کشورم رو نداشتن

به کوروش چه خواهیم گفت اگر سر برآرد زخاک ؟
اگر باز پرسد زما چه شد دین زرتشت پاک ؟
چه شد ملک ایران زمین ؟
کجایند مردان این سرزمین ؟
چرا حال ایران زمین ناخوش است ؟
چرا دشمنش این چنین سرکش است ؟
چرا ملک تاراج می شود ؟
جوانمرد محتاج می شود ؟
بگو کیست این ناپاک مرد که بر تخت من این چنین تکیه کرد ؟

forough gh

عضو جدید
hamon ja behtare vaghti tarikhesho az ketaba hazf kardan 1 mosh sang monde bedune hich residegi age moze takhte jamshido bebini ghosat migire
tanha mozei ke ax gereftan azade fek kon!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

shahin.20

عضو جدید
تاسف برای اینکه از اون عظمت جز 4تا سنگ و کاغذ پاره و غرور چیزی نمونده....
تاسف برای اینکه لیاقت نگه داشتنشون و نداشتیم...
تاسف برای اینکه اگه نگهشون داشته بودیم هم ...(راجب این اصلا نمیخوام فکر کنم...)

masoumeh_f

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکی از اساتید ما رفته بود دیده بود. وقت حرف زدن نمیتونست خودشو کنترل کنه که چقدر ذوق کرده بود که یک طبقه کامل از موزه مال تاریخ ایرانه و عکس العمل کسایی که میدیدن رو میگفت و اینکه تنها باری که تونسته بود به ایرانی بودنش افتخار کنه اونجا و کنار این اشیا بوده . به قول خودش کلی به دوستای خارجیش پز داده .
یه نکته جالبی که میگفت اینه تو موزه پر اشیا کوچیکه و به قول ایشون هر ایرانی داشته میرفته بیرون یه چیزی گذاشته تو جیبش رفته و نتیجه گرفت ماها خیلی دست کجیم . :whistle:

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آثار ما رو دزدیدن دارن باهاش پز میدن:d

احساس تاسف از به تاراج بردن میراث فرهنگی کشور...

آخرین ویرایش:

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
من مال اون زمان نبودم که احساس غرور کنم یا تاسف
الان دارم زندگی میکنم.
آیا تنها استثنای بنا شدن کاخهای عظیم بدون بهره کشی در دنیا از قدیم تا امروز مربوط به هخامنشیانه؟!!! که بخوام احساس غرور کنم.
پس ترجیح میدادم مصری باشم و به اهرام احساس غرور کنم که عظیم تر و مهندسی سازترند.

احساس توهم و سردرگمی بهم دست میده

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز
QUOTE=saeed_pacino;2422422]وقتی اونا بهتر ازش نگهداری میکنن،بزار پیش اونا باشه.بهتر از اینه که تو ایران دزدیده بشه:D:D:D[/QUOTE]
:(...واقعیت تلخیه ولی متاسفانه وجود داره!!!

احساس غرور به خاطر چنین تمدن با ارزشی

و احساس شدید تاسف به خاطر این که سران مملکت خودم لیاقت و عرضه نگه داشتن ارزش های کشورم رو نداشتن

به کوروش چه خواهیم گفت اگر سر برآرد زخاک ؟
اگر باز پرسد زما چه شد دین زرتشت پاک ؟
چه شد ملک ایران زمین ؟
کجایند مردان این سرزمین ؟
چرا حال ایران زمین ناخوش است ؟
چرا دشمنش این چنین سرکش است ؟
چرا ملک تاراج می شود ؟
جوانمرد محتاج می شود ؟

بگو کیست این ناپاک مرد که بر تخت من این چنین تکیه کرد ؟

;)
علاوه بر سران مملکت فک کنم واسه خود مردممون هم باید تاسف بخوریم!چون بخش زیادی از این آثار توسط مردم عادی دزدیده و به خارجیها فروخته میشه البته نقش سران هم در عدم داشتن کنترل و حساسیت واقعا تاسف برانگیزه(در همه دوران کشور)
ضمن اینکه ماها عادات کردیم وقتی یه چیزی رو از دست میدیم براش تاسف بخوریم!واقعا واسه میراث و بناهای تاریخی موجود در داخل کشورمون چه حساسیتی به خرج میدیم؟
آثار ما رو دزدیدن دارن باهاش پز میدن:d

احساس تاسف از به تاراج بردن میراث فرهنگی کشور...
بسیار بعیدمیدونم خودشون مستقیا دزدیده باشن ...متاسفانه این خود ما هستیم که میراث فرهنگیمون رو به خاطر منافع شخصیمون غارت میکنیم!

الان دارم زندگی میکنم.
آیا تنها استثنای بنا شدن کاخهای عظیم بدون بهره کشی در دنیا از قدیم تا امروز مربوط به هخامنشیانه؟!!! که بخوام احساس غرور کنم.
پس ترجیح میدادم مصری باشم و به اهرام احساس غرور کنم که عظیم تر و مهندسی سازترند.

:eek::eek::eek::eek:

rezvane

عضو جدید
الان دارم زندگی میکنم.

:w17::w17::w17::w17::w17::w17::w17::w17::w17::w17::w30:

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
QUOTE=saeed_pacino;2422422]

بسیار بعیدمیدونم خودشون مستقیا دزدیده باشن ...متاسفانه این خود ما هستیم که میراث فرهنگیمون رو به خاطر منافع شخصیمون غارت میکنیم!

:eek::eek::eek::eek:
چرا بیشتر این غارتها و انتقال اشیای تاریخی، مثل همون شیر دو سر و اون کتیبه های سنگی به اون عظمت رو مگه میشه بدون دخالت خود دستگاه های حکومتی زمان شاهان گذشته و دستگاه های حکومتی انگلستان منتقل کرد؟
به عنوان نمونه زماني كه نقش محوري و كليدي پهلوي ها را در غارت دفينه‌هاي تاريخي و آثار باستاني كشور به تصوير مي‌كشد، هر چند تلاش دارد تا فرح ديبا را مخالف تاراج اين ثروت ملي معرفي كند، اما به دليل وجود برخي تعارضات و با توجه به قرائن ديگري كه دلالت بر امري متفاوت دارد، خواننده نمي‌تواند چنين ادعايي را به سهولت بپذيرد: «فرح خيلي تلاش كرد محمدرضا را راضي كند تا اين نفايس تاريخي به موزه ايران باستان سپرده شوند، اما محمدرضا گفت: موزه ايران باستان آنقدر از اين خرت و پرت‌ها پر شده كه ديگر جا براي اشياي جديد ندارد. پس از كشف آثار تاريخي كه در چالوس به دست آمد احمدرضا، محمدرضا و اشرف هم به تپه‌هاي چالوس علاقه مند شدند. كاشف به عمل آمد كه شهر باستاني چالوس در ارتفاع قرار داشته… (ص277)از جمله فرازهاي اين كتاب كه در تعارض با اين ادعاست و نشان از آن دارد كه اگر خانم فرح ديبا خود را با پهلوي ها همگون نساخته بود، دستكم با آنان مخالفتي نيز نداشته، اين روايت است: «ولي وقتي به سفر پاريس رفتم و موزه «لوور» را ديدم متوجه شدم انگليسي‌ها در اين غارت آثار فرهنگي ايران تنها نبوده‌اند. همچنين در موزه «آرميتاژ» در سن پترزبوگ كوهي از اشياي عتيقه ايراني وجود دارد. در بازگشت به ايران اين مطلب را به فرح گفتم. فرح گفت: وجود اين اشياي ايراني در خارج از كشور از يك نظر به نفع ايران است: زيرا در ايران مردم علاقه‌اي به بازديد از موزه‌ها ندارند، اما در لندن هر سال ميليونها انگليسي و توريستهاي خارجي از بريتيش ميوزيم بازديد مي‌كنند و ضمن مشاهده آثار ايراني با فرهنگ و تمدن غني گذشته ايران آشنا مي‌شوند، و اين براي تبلبغ ايران خوب است!»(ص186)بنابراين از نگاه تيزبين خوانندگان و محققان تاريخ، دارنده چنين ديدگاهي در مورد سرقت دفينه‌هاي تاريخي ايران نمي‌توانسته در آن زمان مخالفتي با افرادي چون اشرف داشته باشد؛ زيرا حاصل تجارت پر سود باندهاي دربار در نهايت سر از موزه‌هاي اروپايي و آمريكايي درمي‌آورد و اين دقيقاً چيزي است كه خانم فرح ديبا در مقام دفاع از آن بر آمده است
http://www.irhistory.com/index.php?action=show_news&news_id=55
در دوران مظفرالدین شاه بدون درک اهمیت میراث منحصر به فرد نهفته در خاک این مرزو بوم، امتیاز انحصاری کاوشهای باستانی به فرانسویان سپرده شد و در دوران سلطنت رضا شاه با وجود اینکه قانون حفظ آثار ملی برای حفظ مواریث فرهنگی به تصویب رسید اما دلالی و خیانت برخی ایرانیان سرشناس و نفوذ آمریکاییان باعث به تاراج رفتن قسمت عظیمی از آثار باستانی شد که مهمترین آن، انتقال کمتر از چهل هزار لوح مربوط به دوران داریوش است. در حفاریهای باستان شناسی سالهای 1933 و 1934 به سرپرستی «ارنست هرتزفلد» باستان شناس بزرگ دانشگاه شیکاگو در باروی تخت جمشید هزاران لوح گلی کشف شد. این لوح ها که به دوران داریوش اول تعلق دارد، پس از کشف از سوی کارشناسان مرکز شرق شناسی دانشگاه شیکاگو برای تحقیقات بیشتر از ایران به امانت گرفته شد. روی این لوح های گلی که قدمتی 2500 ساله دارند، علاوه بر متون، آثار مهرهای هخامنشی با نقوش سلطنتی ، صحنه شکار حیوانات و اسطوره ها نیز وجود دارد.
http://iscanews.ir/fa/PrintableNewsItem.aspx?NewsItemID=71805

شکايت ديويد استراچمن، وکيل اسرائيلي‌ها، عليه موزه‌هاي ايالات متحده آمريکا براي مصادره گنجينه‌هاي تخت‌جمشيد جالب و افشاگرانه شده است. پاي پروفسور هرتسفلد، باستان شناس و ايران‌شناس نامدار يهودي، نيز به ميان آمده است.
در سال 1925/ 1304 سلطنت پهلوي در ايران رسماً تأسيس شد. تا اين زمان، طبق قرارداد 11 اوت 1900 ميان دولت‌هاي ايران و فرانسه، که در سفر مظفرالدين‌شاه به پاريس منعقد شده بود، اکتشافات باستان‌شناسي ايران در انحصار فرانسوي‌ها قرار داشت. برخي مقامات ايراني، به‌ويژه محمدعلي فروغي (ذکاءالملک)، که دلالي موزه‌هاي آمريکايي و قاچاقچيان يهودي آثار باستاني را به دست داشتند (فروغي يهودي‌تبار بود)، براي لغو قرارداد فوق «کلاه شرعي» موجهي ابداع کردند. آن‌ها در 12 آبان 1309/ نوامبر 1930 قانون «حفظ آثار ملّي» را در مجلس هفتم تصويب کردند و آرتور پوپ آمريکايي (1881-1969) و ارنست هرتسفلد آلماني (1879-194 و رابينوي فرانسوي به تشويق موزه‌هاي آمريکايي براي اکتشاف در ايران پرداختند. (هرتسفلد از سال 1305 عضو «انجمن آثار ملّي» بود.) [1] به اين ترتيب، فعاليت گروهي از سارقين آثار باستاني در ايران آغاز شد که تا پايان سلطنت رضا شاه دوام آورد. چارلز هارت، وزير مختار آمريکا، در گزارش‌هاي خود به واشنگتن از پوپ و دستيارانش با عنوان «باند تبهکار پوپ- رابينو» (Pope- Rabeno gang) ياد کرده است. (رابينو دلال پروفسور پوپ بود.)
http://www.daneshju.ir/forum/f402/t55242.html

البته منکر کم کاری مسولین فرهنگی خودمون برای بازگرداندن این آثار تاریخی نمی شم، در همه دولتها کم کاری شده...

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا بیشتر این غارتها و انتقال اشیای تاریخی، مثل همون شیر دو سر و اون کتیبه های سنگی به اون عظمت رو مگه میشه بدون دخالت خود دستگاه های حکومتی زمان شاهان گذشته و دستگاه های حکومتی انگلستان منتقل کرد؟

http://www.irhistory.com/index.php?action=show_news&news_id=55

http://iscanews.ir/fa/PrintableNewsItem.aspx?NewsItemID=71805

http://www.daneshju.ir/forum/f402/t55242.html

البته منکر کم کاری مسولین فرهنگی خودمون برای بازگرداندن این آثار تاریخی نمی شم، در همه دولتها کم کاری شده...
اگر پست قبلی منو بخونین میبینید که گفتم خودمون میراث فرهنگیمونو غارت کردیم ...مقصود از خودمون همه ایرانیها بود به هر حال شما هم قبول دارین که تمامی حکومتهای قبلی هم ایرانی بودن و هموطن ما بودن حتی اگر وطن فروش و...باشن هم به هر حال ایرانی بودنشونو نمیتونیم انکار کنیم!مسلمه که خارجیها به خاطر منافع خودشون دست به هرکاری میزنن این ما هستیم که باید درست رفتار کنیم!در همین دوره هم اشیا زیادی از کشور ما خارج شده متاسفانه.........
مرسی از مطالبی که گذاشتین!:gol:
فقط در مورد آخرین مطلب باید بگم جناب پرفسور پوپ یه ایرانشناس واقعیه ایشون کسی هستن اولین و مفصل ترین گزارش آثار هنری ایران رو به غرب معرفی کرد!آرامگاهشون هم همین پل خواجو خودمونه...ملاحظه کردین ؟........به نظرم به یه همچین کسی نباید صفت تبهکار رو داد..فک کنم بی انصافیه!
به نظرم مسئولین فعلی جلوی قاچاق بقیه آثار رو بگیرن و در جهت حفظ ابنیه باقی مونده تلاش کنن کافیه...بازگردوندن پیش کش ...چون ظاهرا جاشون خوبه!

Next

عضو جدید
دو دستی همین وضعیت رو بچسبید و دیگه به فکر انقلاب کردن نباشید . مخصوصا شما دانشجو ها

بالا