چرا دکمه آقایان سمت راست و خانم ها چپ است؟

Nilpar

عضو جدید
کاربر ممتاز

چون بیشتر مردم با دست راست کار می کنند به همین سبب دکمه های لباس را سمت راست میدوزند تا افرادی که به اصطلاح راست دست هستند به آسانی بتوانند دکمه های لباس خود را باز کرده یا ببندند. البته این موضوع در مورد لباس های مردانه کاملا صادق است اما بانوان چطور؟

چرا با آنکه بیشتر خانم ها مانند آقایان راست دست هستند دکمه لباسشون سمت چپ دوخته شده است؟
برای پاسخ به این پرسش باید عقربه های زمان را به عقب بچرخانیم و به گذشته های دور برویم. یعنی زمانیکه نخستین بار دکمه لباس ساخته شد و این دکمه کالایی لوکس و گرانبها به شمار می رفت و تنها مردمان طبقه مرفه اجتماع استطاعت خرید آنرا داشتند. این در حالی بود که زنان اشرافی در آن زمان هیچگاه لباس خود را شخصا به تن نمی کردند بلکه خدمتکاری داشتند که این کار را برایشان انجام می داد.

چون خدمتکار برای بستن یا گشودن دکمه لباس بانوی خود می بایستی مقابل او قرار می گرفت دوزندگان لباس زنانه معمولا دکمه لباس را در سمتی قرار می دادند که خدمتکار بتواند به راحتی با دست راست خود آنها را باز کرده یا ببندد! از این رو دکمه لباس زنان را سمت چپ می دوختند.

هر چند امروزه استفاده از دکمه عمومیت یافته و دیگر از آن خدمتکاران کمر باریک خبری نیست با این حال هنوز هم این اصل به قوت خود باقی مانده و دکمه های لباس های زنانه سمت چپ دوخته می شود.

mona-70

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فوق العاده بود.بهش فکر کرده بودم ولی جوابشو پیدا نمیکردم.ممنون

Engineer Sahar

عضو جدید
جالب بود
ولی من امتحان کردم دکمه ای که سمت چپ دوخته شده رو راحت تر از دکمه ای که سمت راست دوخته شده باز و بسته می کنم با اینکه راست دستم
فکر کنم عادت کردیم دیگه :D

shabnam...

عضو جدید
کاربر ممتاز
ای بابا این سوالو من همین چن روز پیش از بابام میپرسیدم 2 ساعتم داشتیم باهم بحث میکردیم
تازه یه چیزه جالبتر اینکه دخترا نمیتونن کبریتو از پایین به بالا روشن کنن در صورتی که پسرا کبریتو فقط اینجوری روشن میکنن!!!!!!!!!!!!!!!!

Nilpar

عضو جدید
کاربر ممتاز
ای بابا این سوالو من همین چن روز پیش از بابام میپرسیدم 2 ساعتم داشتیم باهم بحث میکردیم
تازه یه چیزه جالبتر اینکه دخترا نمیتونن کبریتو از پایین به بالا روشن کنن در صورتی که پسرا کبریتو فقط اینجوری روشن میکنن!!!!!!!!!!!!!!!!

هی وای من :دی

b65241

کاربر بیش فعال
:eek: کی گفته؟؟

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تاپیک مورد داره
نویسنده به کمر باریک دختران خدمتکار چیکار داره.
کسی شماره زنشو داره بهم بده یه زنگ می خوام بهش بزنم

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز

خودت نمیتونی , چرا به همه تعمیم میدی؟