چرا در ایران، نیت شیطانی اینقدر زود به تجاوز منجر می‌شود؟!

مخی گیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
از دختر دبستانی روستایی فقط کفش‌هایش پیدا شده بود.
چندی بعد جنازه خفه شده او پس از تعرض نیز یافت شد.
متجاوز و قاتل که بود؟ مردی متأهل! او شرح ماجرا را چنین خلاصه کرد:
«دخترک را تنها دیدم، نیتی شیطانی به ذهنم رسید، نیت خود را عملی کردم!»

به گزارش «تابناک»، حجت الاسلام محمد مطهری در یادداشتی (اینجا) به بررسی چرایی شیوع پدیده تجاوز در کشورمان پرداخته
و تلاش کرده با استناد به اعترافات ثبت شده از متجاوزان در پرونده‌شان،
به این پرسش پاسخ دهد که چرا در ایران فاصله پیوند خوردن نیت شیطانی به تجاوز تا این اندازه کوتاه است؟

در این مطلب (به صورت خلاصه) آمده است:

چگونه است که دیدن یک دختربچه هفت ساله با مانتو و مقنعه مدرسه،
آنهم توسط یک فرد متأهل، نیت شیطانی تجاوز را پدید می‌آورد و مهم‌تر اینکه چگونه است
که در ایران این نیت های پلید شیطانی زود به مرحله عمل می‌رسد؟

اگر قرار باشد نیت شیطانی اینقدر سریع ایجاد شده و به مرحله عمل برسد،
در کشورهای غربی که استخر‌ها مختلط، مشروب فروشی‌ها در دسترس،
تابلوهای نیمه عریان در مقابل و فیلم های شهوت انگیز تلویزیون در دید همگان است، باید روزانه دهها هزار نفر مورد تعرض قرار گیرند.

اعتراف سه قسمتی قاتل دخترک روستایی،
بار‌ها و بار‌ها توسط متجاوزان - که اتفاقا اکثر آنان متأهل بوده و یا روابطی از نوع دیگر داشته و هیچ مشکلی برای ارضای جنسی خود ندارند – تکرار می‌شود.

پاسخ عنوان این مقاله که «چرا در ایران نیت شیطانی اینقدر زود به تجاوز منجر می‌شود؟»
در این نکته است که این جمله سه قسمتی (دخترک را تنها دیدم، نیتی شیطانی به ذهنم رسید،
نیت خود را عملی کردم) در حقیقت جمله‌ای چهار قسمتی است: دخترک را تنها دیدم، نیتی شیطانی به ذهنم رسید،
«دیدم انگار در این مملکت کسی به کسی نیست»، نیت خود را عملی کردم!

کشورهای غربی برای کاهش جنایات و تعرض‌ها تلاش فراوانی می‌کنند
تا این جمله مقدر و محذوف در اذهان شکل نگیرد. آنان با در اختیار گرفتن درست قدرت رسانه‌ای،
به هر نافهمی فهمانده‌اند که در این شهر نسبت به جرم های خشن، به ویژه نسبت
به کودکان و دختران حساسیت زیادی وجود دارد و «کسی به کسی هست».
وقتی دختر ده ساله‌ای به نام هولی جونز در کانادا ناپدید شد، دو روز «خبر اول» تمام شبکه‌های مهم خبری این کشور بود.

ما چه می‌کنیم؟ فورا این گونه اخبار را پنهان می‌کنیم تا زمان دستگیری مجرم.
پس از دستگیری مجرمان، اگر بر حسب اتفاق خبرنگاری از مجازات مجرم مطلع شود
در چند سایت این خبر منتشر می‌شود. ‌‌نهایت جدیت ما آن است که در عصر رسانه،
مجرم را معمولا چند سال پس از وقوع حادثه با حضور چند صد نفر اعدام و تصور می‌کنیم همه مجرمان ترسیدند،
در حالی که اکثریت آنان اساسا از آن مطلع نمی‌شوند.

قطعا اگر قرار بود غربی‌ها به روش ما عمل کنند، آمار جرم و تعرض و جنایت در غرب چندین
و بلکه ده‌ها برابر رقم فعلی بود. آیا غربی‌ها که روحیه لذت گرایی در میانشان موج می‌زند،
کمبود عقلی دارند که با پخش این گونه اخبار خشونت آمیز، آن هم گاهی در صدر اخبار،
خاطر مردم خود را مکدر و آنان را نگران می‌کنند؟ آیا از کم شعوری آنهاست که برنامه‌های مهم تلویزیونی را قطع کرده و تعقیب و گریز یک مجرم را به طور زنده پخش می‌کنند؟

اتفاقا غربی‌ها در این موارد بسیار عاقلانه عمل می‌کنند، چون می‌دانند مسأله اصلی،
دستگیری مجرم نیست، بلکه فهماندن این امر به مجرمان بعدی است که اینجا شهر است
نه جنگل، و ربودن یک کودک و یا تعرض به او یعنی مواجهه با کل حکومت و مردم.

...
آری، انبار موشک های دوربرد به دشمنان نشان داده می‌شود ـ
و باید نشان داده شود ـ تا در فاصله ده هزار کیلومتری از ما حساب ببرند،
اما آیا کسی نیست که شرورانی را بترساند که به خاطر یک تذکر زبانی از طرف یک جوان مظلوم ناهی از منکر،
از‌‌ همان ابتدا مثل آب خوردن، قمه را بر شاهرگ او فرود می‌آورند؟ آیا ننگ آور نیست که در یک کشور اسلامی طبق آمار اعلام شده
در تلویزیون، تاکنون هشتاد ناهی از منکر به شهادت رسیده و صد‌ها نفر مجروح شده‌اند؟

من نمی‌دانم تعداد «جنگل بانان» در این کشور چند نفر است،
ولی هر چه هست تعداد «جنگل بینان»، یعنی کسانی که جامعه ایران را مثل جنگل تلقی می‌کنند
و از قمه کشی و ربایش و تهدید و تجاوز و جرم های دیگر ابایی ندارند کم شمار نیست. به سبب جمعیت رو به رشد
«جنگل بینان» است که اگر آینه دو خودرو، کمی با شدت به هم برخورد کند، پیاده شدن از خودرو با قمه منظره نادری در تهران نیست.
مردم عادی به کنار، در کدام کشور جهان، شروران در مواجهه با پلیس به جای فرار، مکررا با قمه به مأموران مسلح حمله می‌کنند؟
آیا این پدیده‌ها دلیلی بر گسترش تعداد «جنگل بینان» نیست؟ (جا دارد در اینجا یاد جنگلبانان و محیط بانان
پرشمار با غیرتی که جان خود را در درگیری با اشرار و البته در سکوت خبری از دست دادند گرامی بداریم.)

شایان ذکر است که اصلاح روش خبری کنونی نه به دست صدا وسیماست
و نه قوه قضاییه و نه نیروی انتظامی، زیرا در این صورت، مقامات انتظامی و قضایی و رسانه ملی متهم به سیاه نمایی و بر هم زدن آرامش مردم خواهند شد.
تنها تصمیم گیری در سطح کلان مثل شورای عالی امنیت ملی می‌تواند این روش خانمانسوز را تغییر دهد.

...
در پایان ذکر چند نکته لازم است:

۱. اینکه آمار جنایت و تجاوز در غرب بالا هست یا نیست،
هیچ دخلی به استدلال این مقاله ندارد.
بحث در شیوه مواجهه است. من مانند برخی معتقد نیستم که از غرب فقط باید ایراد گرفت،
بلکه نکات مثبت غربی‌ها را به تعبیر شهید مطهری باید «تحسین» و «تقلید» کرد...

۲. اینکه عوامل دیگری هم در رشد جرم و جنایت در کشور دخیل اند در این نوشتار نفی نشده است.
بحث در اساسی‌ترین نقصی است که در مواجهه با تهدید جان و ناموس و امنیت مردم وجود دارد.

۳. روشن است که مقصود این نیست که همه دستگاه‌ها وظیفه خود را در قبال تهدیدکنندگان امنیت مردم درست انجام داده و می‌دهند
جز رسانه ملی، بلکه مراد آن است که اقدام جدی باید توسط رسانه ملی آغاز شود...

۴. پیشنهاد من هرگز این نیست که به مسائل مهمی مانند سوریه و یمن کمتر پرداخته شود. اهتمام نورزیدن به امور مسلمین، ما را از مسلمان بودن دور می‌کند...

اعضای محترم شورای عالی امنیت ملی!

با تغییر این روش خبری شرورپرور، مردم را کمی نگران کنید، ولی در عوض، جان و ناموسشان را بهتر حفظ کنید
و در کنار ده‌ها و صد‌ها رعبی که در دل دشمنان خارجی نظام ایجاد می‌کنید، گاهی هم اخم خود را علنا متوجه جانیان و مجرمان داخلی کنید.
دانش دینی و عقل ناقص من می‌گوید قبل از آنکه در قیامت از ما بپرسند که با دشمنان خارجی چه کردید،
از ما خواهند پرسید برای حفظ نوامیس مردم و امنیت مردم کوچه و بازار و ناهیان از منکر چه کردید.
اگر یک درصد از تشر‌ها و خط و نشان‌ها برای دشمنان نظام، متوجه دشمنان جان و ناموس و امنیت مردم شود، تحولی در ارتقای امنیت مردم پدید خواهد آمد.

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
مخی گیان ، عالی به چیز جالبی اشاره کردی راست می گی من همین چند وقت پیش داشتم تو ویکیپدیا در مورد قاتل هایی که مقتولشون رو مثله و و تکه تکه میکردن مطلب میخوندم (چقدر زیبا :D )
آقا همشون بلا استثنا در راس اخبار بودن شاید تا چند هفته خبر شماره 1 بودن و اکثر مطالب ویکیپدیا به خبرگذاری های مطرح متصل میشده و ازونا منبع گرفته بود.

واقعا راست میگی اینجا هر و پری ـه، مثلا یه متجاوز میگیرن، بعد میفهمن 86تا تجاوز ثابت شده هم داشته!!!! هنر کردن خب نمیگرفتنش خودش خشک میشد میمرد والا...
یا مثل خفاش شب که به زوووووور تونستن رسانه ایش کنن...

واقعا این متن واقعیته....

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
نویسنده این مقاله فقط حرف نزده بلکه عمل کرده و حداقل یه مقاله اینچنینی داده بیرون. خیلی از مردم در قبال معضلات اجتماعی مختلف فقط ادعا دارن اما لالن. یا اینکه خودشونم همرنگ جماعت درمیارن!.

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
چون ایرانیا شیطون و درس میدن!!!:D
امروز مجبور بودم جایی برم سوار یه ماشینی شدم مرد تقریبن 50 سالش بود من راکت بدمینتون دستم بود.همین که سوار شدم گفت میری مسابقه؟گفتم نه!
گفت کجا میری؟گفتم به تو چه!!خخخخ

من و وسط راه پیاده کرد همه رو پیاده رفتم!!

مرتیکه آشغال!پولم ازم نگرفت!
قیافش شبیه متجاوزا بود!

ولی من از اون متجاوز تر بودم!!!!خخخ

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
چون ایرانیا شیطون و درس میدن!!!:D
امروز مجبور بودم جایی برم سوار یه ماشینی شدم مرد تقریبن 50 سالش بود من راکت بدمینتون دستم بود.همین که سوار شدم گفت میری مسابقه؟گفتم نه!
گفت کجا میری؟گفتم به تو چه!!خخخخ

من و وسط راه پیاده کرد همه رو پیاده رفتم!!

مرتیکه آشغال!پولم ازم نگرفت!
قیافش شبیه متجاوزا بود!

ولی من از اون متجاوز تر بودم!!!!خخخ

:biggrin: کلا بعضیا باید ادب شن. ازاین فضولا زیاد هس. حالا یا میخوان به خیال خودشون مختو بزنن که هر کرایه ای گفتن تو سریع بهشون تحویل بدی یا هر هدف دیگه ای!.

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
:biggrin: کلا بعضیا باید ادب شن. ازاین فضولا زیاد هس. حالا یا میخوان به خیال خودشون مختو بزنن که هر کرایه ای گفتن تو سریع بهشون تحویل بدی یا هر هدف دیگه ای!.

عقده ای تو اون هوای سرد پیادم کرد اندازه فرسخ ها راه رفتم!!!یخ کردم!:cry:
بره مخ هم تیپ خودشو بزنه!والاو!چندش:hate:
اصلن پول نگرفت ازم!
ملت کلن فوضولن!من چندبار سوار شدم هر دفعه هم همشون پرسیدن ازم!اندفعه باید جف پا برم تو صورت راننده تا عبرتی باشه واسه سایرین که تو کار مردم فوضولی نکنن!

واسه همینه که نمیتونم ایران زندگی کنم.من مال اینجا نیستم نمیدونم چطوری اینجام!!!!

oneunited

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقط تو ایران که نیست،این سری آدما روانین،حالا به هر دلیلی دچار عقده هایی هستن و تا به هدفشون نرسن دست بر نمی دارن. مثه قاتلای زنجیره ای یا متجاوزان و..

سخت می شه تو جامعه به کسی اعتماد کرد و آسیب ندید،با اینکه خودم معیار خاصی دارم و به همه ی پوشش ها احترام می ذارم ولی چادر واقعا نقش زیادی در جلوگیری از این اتفاقا داره

واقعا هر چی فکر می کنم نه جایی خوندم و نه دیدم و نه از کسی شنیدم که خانومای محجبه دچار این مشکل شده باشن اگرم باشن خیلی خیلی تعدادشون کمتره!

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقط تو ایران که نیست،این سری آدما روانین،حالا به هر دلیلی دچار عقده هایی هستن و تا به هدفشون نرسن دست بر نمی دارن. مثه قاتلای زنجیره ای یا متجاوزان و..

سخت می شه تو جامعه به کسی اعتماد کرد و آسیب ندید،با اینکه خودم معیار خاصی دارم و به همه ی پوشش ها احترام می ذارم ولی چادر واقعا نقش زیادی در جلوگیری از این اتفاقا داره

واقعا هر چی فکر می کنم نه جایی خوندم و نه دیدم و نه از کسی شنیدم که خانومای محجبه دچار این مشکل شده باشن اگرم باشن خیلی خیلی تعدادشون کمتره!

حرف بی ربط نزنید خاهشن!

oneunited

عضو جدید
کاربر ممتاز
همونجایی که های لایتش کردم!

نظرت محترم،ولی از نظر خودم ربط داشت!

من اصولا علاقه ای ندارم با کسی ه چادری باشه ازدواج کنم ولی تا الان ندیدم مشکلی براشون در این زمینه پیش بیاد،اگه بی ربطه خوب دلیلت چیه؟

Pencil

عضو جدید
کاش بچه های روانشناسی هم بیان اینجا نظر بدن؛ مسلما حرف های اونا شنیدنی تره (تو تخصصشون هست)

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
نظرت محترم،ولی از نظر خودم ربط داشت!

من اصولا علاقه ای ندارم با کسی ه چادری باشه ازدواج کنم ولی تا الان ندیدم مشکلی براشون در این زمینه پیش بیاد،اگه بی ربطه خوب دلیلت چیه؟

خب دلیلت چیه که با چادری ازدواج نمیکنی؟؟
یکی چادرو دوس داره یکی مانتو رو دوس داره یکی اصلن هیچکودومشو دوس نداره( که من جزو دسته سوم هستم).:D
دلیل نمیشه هر چیو که تو ندیدی بقیه هم ندیده باشن!

یکی از بچه ها

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکی چادرو دوس داره یکی مانتو رو دوس داره یکی اصلن هیچکودومشو دوس نداره( که من جزو دسته سوم هستم).:D
متجاوز:surprised:

denis**

عضو جدید
یه جور گفتین چرا ایران؟آدم فکر میکنه ایرانیان پیغمبر زادن انگار
غربیا چشاشون عادت کرده همون طور که ما وقتی یه خانوم چادری رو تو خیابون میبینیم بهش خیره نمیشیم چون چشمون عادت کرده ولی همین خانوم چادری بره یه کشور اروپایی یا آمریکایی مردم براشون عجیبه ،بهش خیره میشن فکر میکنن زیر این همه پوشش چی هست مگه، که خودشو اینجوری می پوشونه.
در ضمن در بیشتر تحقیقاتی که درباره افرادی که تجاوزو صورت دادن به این نتیجه رسیدن که افراد متجاوز اصلا یادشون نمیاد که طرفی رو که بهش تعرض کردن حتی چه لباسی پوشیده بود فقط به کفشاش نگاه کردن که طرف آیا میتونه بدود یا نه؟ و چند دلیل که اصلا به پوششم ربط نداره.

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه جور گفتین چرا ایران؟آدم فکر میکنه ایرانیان پیغمبر زادن انگار
غربیا چشاشون عادت کرده همون طور که ما وقتی یه خانوم چادری رو تو خیابون میبینیم بهش خیره نمیشیم چون چشمون عادت کرده ولی همین خانوم چادری بره یه کشور اروپایی یا آمریکایی مردم براشون عجیبه ،بهش خیره میشن فکر میکنن زیر این همه پوشش چی هست مگه، که خودشو اینجوری می پوشونه.
در ضمن در بیشتر تحقیقاتی که درباره افرادی که تجاوزو صورت دادن به این نتیجه رسیدن که افراد متجاوز اصلا یادشون نمیاد که طرفی رو که بهش تعرض کردن حتی چه لباسی پوشیده بود فقط به کفشاش نگاه کردن که طرف آیا میتونه بدود یا نه؟ و چند دلیل که اصلا به پوششم ربط نداره.

منظورش از گفتن ایران این بوده که چرا تو کشورای دیگه مردمش اینجوری نیستن!
شما رفتی دیدی به چادریا خیره میشن؟؟اونا انقد میفهمن که یارو دینش یه چیز دیگست نه اینکه زیر چادرش چی هست!!!
شما حرفاتون ضد و نقیضه من متوجه نشدم.!!اول میگی خیره میشن بعد میگی به پوشش توجه نمیکنن کفشاش و میبینن!!چند چندی؟؟:surprised:

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
بخاطر اینکه تو جامعه ما اون بچه اگه نمی مرد تا آخر عمر جوری نگاهش می کردن که انگار مجرمه...!! جامعه ای که توحش رو طبیعت مرد می دونه و قربانی شدن رو جرم زن مسلما برخورد مسئولینش هم با چنین قضایایی همینجوریه! من اگه مرد بودم با خوندن این خبرا از خجالت می مردم!!

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
بخاطر اینکه تو جامعه ما اون بچه اگه نمی مرد تا آخر عمر جوری نگاهش می کردن که انگار مجرمه...!! جامعه ای که توحش رو طبیعت مرد می دونه و قربانی شدن رو جرم زن مسلما برخورد مسئولینش هم با چنین قضایایی همینجوریه! من اگه مرد بودم با خوندن این خبرا از خجالت می مردم!!

:surprised:...

oneunited

عضو جدید
کاربر ممتاز

خوب اون که شخصیه،به خودم ربط داره!

خوب تو آدم خاصی هستی لابد،چی بگم.

نه دلیل نمی شه،ولی دلیلیم نمی شه چیزی که نمی پسندیو از بیخ و بن بد و چرت بدونی

secret11

عضو جدید
مردم ازبی عدالتی وبی مسئولیتی این جماعت بظاهرمسئول بیشترین ضربه رامی خورند