چرا جشن تولد و ازدواجمان یک شب است ولی مراسم مرگمان چند شب؟

yasin_d

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا مطربی (شادکردن مردم) شغل بدی است ولی مداحی (گریاندن مردم) خوب است؟ (می گویید مداح ذکر اهل بیت می گوید، خوب؛ چرا با گریه انداختن؟ ) چرا تاریخ شهادت امام حسین را همه می دانیم ولی روز تولد و ازدواجش را کمتر کسی می داند؟ چرا جشن تولد و ازدواجمان (اگر باشد) یک شب است ولی مراسم سوگواری (نمیشود نباشد) چند شب؟ (مراسم ختم و سوم و هفته و چهلم و اولین سالگرد و دومین سالگرد و … ) چرا کف زدن بد است ولی به سر و صورت زدن خوب است؟ چرا وقتی پدر مادرهایمان زنده هستند مرتب به دیدارشان نمی رویم ولی بعد که فوت کردند مرتب بر سر مزارشان می رویم؟ چرا برای پدر مادر علیلمان پرستار نمی گیریم ولی بعد از فوتشان چندین برابر هزینه سنگ قبر و مراسم های سوگواری می کنیم؟

نظر من اینست که فرهنگ شرقی بیشتر فرهنگ غم و غصه است شاید چون همیشه درگیر غم و غصه بوده است. فیلم های هندی را دیده اید چه سوزناک است؟(منتظر بمانید آخرش رقص و آواز هم دارد ) خود برای خود غم و غصه درست کرده یا دیگران برایش؟ اگر دیگران هم برایش غصه درست کرده اند، خود میتواند از آن رهایی یابد. ولی در حال حاضر در ایران بیشتر فرهنگ مرگ است تا فرهنگ غصه. آیا با یادآوری مرتب مرگ انسانها فرمانبردارتر می شوند؟

نظر شما چیست؟

به نقل از : braintrigger.wordpress.com

Titan

عضو جدید
چون جشن تولد هر سال هست ولی مراسم عزا یه ساله.

بعدش هم شهادت امام حسین یه نماده برای پاس داشت دین و دینداری و شجاعت. برای اینکه یادآوری کنه جامعه فاسد باید اصلاح بشه.... فکر میکنید با جشن تولد میتونه همچین تاثیری داشته باشه؟

pashe_naz2001

عضو جدید
جوون شاد کردن مردم کار پسندیده ای هست و همچنین شاد کردن مردم پاداش الهی هم داره
اصلا کی گفته شاد کردن و شادی کردن بده؟
در ضمن هم تاریخ شهادت و هم تاریخ ولادت امام حسین(ع) رو همه میدونن در ضمن ما
نمی تونیم که معصومین خودمون رو که درود خدا بر آنها باد فراموش کنیم باید به پاس
شجاعتها و شهامتها و ایثار این بزرگان هم برایشان شادی کنیم و هم در سوگشان بگرییم
در ضمن اسلام به سر وصورت زدن را حرام دانسته
و همچنین شادی سالم را مفید و خوب و نیک دانسته
اما اینکه ما شرقیها مرده پرست هستیم رو قبول دارم با بخش دوم حرفات هم موافقم
اما به یاد داشتن شعائر دینی خودمون ودرسوگشان سوگواری کردن و در ولادتشان شادی کردن
مهمه و باید انجام بگیره جوون.

archi_arch

مدیر بازنشسته
چون جشن تولد هر سال هست ولی مراسم عزا یه ساله.

بعدش هم شهادت امام حسین یه نماده برای پاس داشت دین و دینداری و شجاعت. برای اینکه یادآوری کنه جامعه فاسد باید اصلاح بشه.... فکر میکنید با جشن تولد میتونه همچین تاثیری داشته باشه؟

چرا نداشته باشه؟فکر نمیکنی این تاثیری که شما ازش حرف میزنی فقط یه عادت باشه که از بچگی باهامون بوده؟فکر نمیکنی اگه از اول همین پاس داشت رو تو جشن تولداشون برگذار میکردن اونوقت عزاداری اینقدر برات نامانوس و تاثیرش کمتر بود؟

اگه یه کم واقع بینانه تر به قضیه نگاه کنیم میتونیم بهتر نتیجه بگیریم.

Titan

عضو جدید
چرا نداشته باشه؟فکر نمیکنی این تاثیری که شما ازش حرف میزنی فقط یه عادت باشه که از بچگی باهامون بوده؟فکر نمیکنی اگه از اول همین پاس داشت رو تو جشن تولداشون برگذار میکردن اونوقت عزاداری اینقدر برات نامانوس و تاثیرش کمتر بود؟

اگه یه کم واقع بینانه تر به قضیه نگاه کنیم میتونیم بهتر نتیجه بگیریم.

نه خب. اون واقعه مهم کی بوده؟ موقع شهادت یا ولادت؟ اون عبارتها: " الا و ان الدعی و ابن الدعی قد رکز بین اثنتین بین السلة و الذلة و هیهات من الذلة " رو امام کی گفت؟
"اگر دین ندارید لااقل در دنیای خویش آزاده باشید" رو امام وقتی گفت که لحظات آخر عمرش روی زمین افتاده بود....

شاید هم حق با شماست.

archi_arch

مدیر بازنشسته
نه خب. اون واقعه مهم کی بوده؟ موقع شهادت یا ولادت؟ اون عبارتها: " الا و ان الدعی و ابن الدعی قد رکز بین اثنتین بین السلة و الذلة و هیهات من الذلة " رو امام کی گفت؟
"اگر دین ندارید لااقل در دنیای خویش آزاده باشید" رو امام وقتی گفت که لحظات آخر عمرش روی زمین افتاده بود....

شاید هم حق با شماست.

دوست عزیز خوب مسلمآ امام نمیتونسته در بدو تولدش چنین حرفهایی رو بزنه!!!:surprised:و مسلمآ انسان با گذر سنه که تجربه اش زیاد میشه و سخنانش مورد قبولتر...

اگه شما واقعآ با این حرفی که زدین موافق باشین کلآ فلسفه ی تولد و جشن تولد گرفتن رو زیر سوال بردین!!!:w04::redface:

در ضمن اگه بخوایم با این توجیه شما عمل کنیم پس باید هر کدوم از این حرفا رو تو روز خودش یاداوری کنیم و یا به قولی به پاسداشت اون بپردازیم!!!:surprised::redface:

Matrix

عضو جدید
جوون شاد کردن مردم کار پسندیده ای هست و همچنین شاد کردن مردم پاداش الهی هم داره
اصلا کی گفته شاد کردن و شادی کردن بده؟
در ضمن هم تاریخ شهادت و هم تاریخ ولادت امام حسین(ع) رو همه میدونن در ضمن ما
نمی تونیم که معصومین خودمون رو که درود خدا بر آنها باد فراموش کنیم باید به پاس
شجاعتها و شهامتها و ایثار این بزرگان هم برایشان شادی کنیم و هم در سوگشان بگرییم
در ضمن اسلام به سر وصورت زدن را حرام دانسته
و همچنین شادی سالم را مفید و خوب و نیک دانسته
اما اینکه ما شرقیها مرده پرست هستیم رو قبول دارم با بخش دوم حرفات هم موافقم
اما به یاد داشتن شعائر دینی خودمون ودرسوگشان سوگواری کردن و در ولادتشان شادی کردن
مهمه و باید انجام بگیره جوون.

پشه جان اين حرفها چيه برادر من ؟

من اصلا" تو كتم نميره كه ما چرا بايد بايد واسه يك نفر كه هزار سال پيش مرده 10 روز بزنيم به سر و سينه مون !
امام حسين تو كربلا قيام كرد . بزرگ قيامي هم بود ، درست . چرا ما از بي آبرو شدن يزيد و نتايج اين شاد نباشيم ؟ به هر حال اگه امام حسين به شهادت نمي رسيد مطمئنا" اين قيام هم ارزش چنداني نداشت !
حالا ما اومديم بهترين بهانه ي شاد بودن رو انداختيم دور و چسبيدم به دليل شاد بودن كه باعث ناراحتيه ما هم ميشه !
يكي كه ميره 3 و 7 و 40 و سال و .... واسش ميگيرند ! كه چي بشه ؟؟؟
مرد ؟ خدا رحمتش كنه ! اين بازي ها چيه ديگه ؟

شادي واسه انسان هميشه مفيد بوده و ناراحتي و غم مضر !
حالا چرا ما شادي نكنيم و ناراحت باشيم ؟!؟!؟!؟!!!!!

هرجا هم كه جوابي نداريم ميچسبونيمش به ديني كه نداريم !

pashe_naz2001

عضو جدید
ماتریکس جان یعنی ما اصلا در مورد شهادت بزرگانمون سوگواری نکنیم
یا اینکه به سوگواریومن کمی نظم وقانون بدیم و افراط و تفریط نداشته باشیم؟
یا اینکه چون برای 1000 سال پیش هستش فراموششون کنیم و اصلا به فکر سختیهایی که برای حفظ دین و اسلام کشیدن نباشیم؟
در ضمن من میگم هم جشن و هم سوگواری اما به صورت نظم داده شده.

yasin_d

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ممنون از نظراتتون.

من با بعضی از حرفاتون موافقم و با برخی مخالف.

من نگفتم که دیگه برای امام حسین مراسم نگیریم ولی به جون خودم 25 درصد مردم نمی دونند تولد امام حسین کی هست.
من با مراسم امام حسین موافقم ولی نباید شادی کردن رو فراموش کنیم . نباید یادمون بره واسه چی پا به این جهان گذاشتیم

من خودم هر چند هفته می رم سر خاک فامیل هامون شاید برای بعضی هاشون گریه کنم ولی بعضی وقتها هم می خندم به خاطراتی که با اونها داشتم به زندگی شیرین اونها و به مرگ راحت و آروم اونها

چرا نباید به مرگ خندید؟

نمی دونم شاید من اشتباه بگم . شاید تو دنیا این فقط نظر من باشه ولی
اگه 1000 راه و دلیل توی زندگی من برای گریه و غصه باشه ............
1000000 راه و دلیل توی زندگی من برای خنده وشادی هست و به همین علت می خندم.

pashe_naz2001

عضو جدید
ببین جوون حرفت خیلی هم درسته
بازم خوش به حال تو که سر خاک فامیلهات میری من اون کارو هم انجام نمیدم
به نظرم حرفت خیلی منطقیه
اما این مثل معروف هم هست که میگه کسی که گریه میکنه 1000 تا مشکل و کسی که
می خنده 1001 مشکل داره
پس به یه نتیجه خوب رسیدیم
هم شادی و هم سوگواری درست می گم یا نه

yasin_d

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته ولی همیشه تعادل.
نمی دونم تا حال تو مجالس مولودی بودی که یه دفعه کسی که می خونه هوسش می کنه بره کربلا و به جمعیت با حالت گریه می گه می خوام ببرمتون کربلا و جمعیت ساده می زنن زیر گریه و حالا آب بیار حوض پر کن که بابا امروز تولد هست نه عزا
حتی یادم میاد سال پیش رهبر یه پیامی در این خصوص دادن که مداح ها و دیگر ذاکرین حد و حدود خود و شرع وجامعه رو رعایت کنن.

pashe_naz2001

عضو جدید
حالا شاید خیلی ها معنی واقعی روضه رو در معنای مولودی یا سوگواری ندونن
اما روضه به معنی بهشت و جنت است و در روضه برای معصومین و یا اشخاصی که در بین ما نیستند باید به شهامتها شجاعتها رشادتها ایثار گذشت عرفان و بقیه صفتهای مثبت آنان پرداخت
نه فقط به سختیها و رنجهایی که کشیده اند.
پس روضه باید به صفتهای مثبت بپردازه نه فقط به سختیها و رنجها.

Titan

عضو جدید
در حال حاضر متاسفانه روضه ها به جز جنبه هاي احساسي هيچ چيز ديگه اي ندارند و اين نوع عزاداري به نظر من ارزشي نداره.
عزاداريي ارزش داره كه فرد رو تحريك كنه، بهش بفهمونه كه براي چه آرمانهاي بالايي و چه انسانهاي بزرگواري گريه ميكنه.

Titan

عضو جدید
دوست عزیز خوب مسلمآ امام نمیتونسته در بدو تولدش چنین حرفهایی رو بزنه!!!:surprised:و مسلمآ انسان با گذر سنه که تجربه اش زیاد میشه و سخنانش مورد قبولتر...

اگه شما واقعآ با این حرفی که زدین موافق باشین کلآ فلسفه ی تولد و جشن تولد گرفتن رو زیر سوال بردین!!!:w04::redface:

در ضمن اگه بخوایم با این توجیه شما عمل کنیم پس باید هر کدوم از این حرفا رو تو روز خودش یاداوری کنیم و یا به قولی به پاسداشت اون بپردازیم!!!:surprised::redface:

منظورم اينه كه اصل عزاداري به خاطر پاسداشت آرمانهاست نه به خاطر كوچ از زندان دنيا.

همين طور هست كه حدس زديد. روزي كه خدا براي ما انسانها آخرين و بهترين آفريده ش رو فرستاد اون روز مبعثه و ما همون روز رو خيلي بيشتر از روز تولد پيامبر جشن ميگيريم. يا روز عيد غدير كه نعمت خداوند به ما تمام شد يكي از چهار عيد اصلي مسلموناس كه جشن ميگيرن.
ما عيد كم نداريم: عيد فطر، قربان، نيمه شعبان، حتي هر جمعه خودش يه عيده.

ولي همه اينها براي اينه كه ما رو متوجه پيام اون عيد بكنه.

همين طور عزاداري ها، به خصوص عزاداري امام حسين كه براي اينه كه جامعه رو زنده نگه داره. آرمانهامون فراموشمون نشه و شهادت براي اصلاح جامعه اسما" اسلامي و ذاتا كفرآميز برامون ارزش باقي بمونه.

همين!:w01:

Matrix

عضو جدید
منظورم اينه كه اصل عزاداري به خاطر پاسداشت آرمانهاست نه به خاطر كوچ از زندان دنيا.

همين طور هست كه حدس زديد. روزي كه خدا براي ما انسانها آخرين و بهترين آفريده ش رو فرستاد اون روز مبعثه و ما همون روز رو خيلي بيشتر از روز تولد پيامبر جشن ميگيريم. يا روز عيد غدير كه نعمت خداوند به ما تمام شد يكي از چهار عيد اصلي مسلموناس كه جشن ميگيرن.
ما عيد كم نداريم: عيد فطر، قربان، نيمه شعبان، حتي هر جمعه خودش يه عيده.

ولي همه اينها براي اينه كه ما رو متوجه پيام اون عيد بكنه.

همين طور عزاداري ها، به خصوص عزاداري امام حسين كه براي اينه كه جامعه رو زنده نگه داره. آرمانهامون فراموشمون نشه و شهادت براي اصلاح جامعه اسما" اسلامي و ذاتا كفرآميز برامون ارزش باقي بمونه.

همين!:w01:

شما به يه روز تعطيلي با اسم عيد .. ميگي عيد ؟

تو تلويزيون جشن هاي اروپايي ها رو ميبينيم .... :w06:

yasin_d

عضو جدید
کاربر ممتاز
از دست عزیزان چه بگویم، گله ای نـیسـت
گر هم گله ای هست دگر حوصله ای نیست

***این رو با صدای داریوش بخونید.
و به قول آقایون به ایران 1404 فکر کنید.

سال 1404 پایان دوره بیست ساله سند راهبردی است، در آن سال ايران به كشورى توسعه يافته تبديل مى‏شود با جايگاه اول اقتصادى، علمى و فناورى در سطح آسياى جنوب غربى. (به قول دولتمردان)
نمی خواهم این نظریه را اثبات یا رد کنم و درباره آن توضیحی نمی دهم تحلیل این مسئله را به ذهن شما واگذار میکنم، که با این سیاست امروز دنیا و ایران می توانیم به چنین جایگاهی برسیم یا نه.

Matrix

عضو جدید
چندان هم دور از دسترس نيستا !

فكر ميكنم فقط آنگولا و فيجي از ضعيف ترين كشوران كه تو آسياي غربي نيستن !

كشورهاي آسياي جنوب غربي كدومان ؟

100af

مدیر تالار مهندسی صنایع
مدیر تالار
کاربر ممتاز
چرا مطربی (شادکردن مردم) شغل بدی است ولی مداحی (گریاندن مردم) خوب است؟ (می گویید مداح ذکر اهل بیت می گوید، خوب؛ چرا با گریه انداختن؟ ) چرا تاریخ شهادت امام حسین را همه می دانیم ولی روز تولد و ازدواجش را کمتر کسی می داند؟ چرا جشن تولد و ازدواجمان (اگر باشد) یک شب است ولی مراسم سوگواری (نمیشود نباشد) چند شب؟ (مراسم ختم و سوم و هفته و چهلم و اولین سالگرد و دومین سالگرد و … ) چرا کف زدن بد است ولی به سر و صورت زدن خوب است؟ چرا وقتی پدر مادرهایمان زنده هستند مرتب به دیدارشان نمی رویم ولی بعد که فوت کردند مرتب بر سر مزارشان می رویم؟ چرا برای پدر مادر علیلمان پرستار نمی گیریم ولی بعد از فوتشان چندین برابر هزینه سنگ قبر و مراسم های سوگواری می کنیم؟

نظر من اینست که فرهنگ شرقی بیشتر فرهنگ غم و غصه است شاید چون همیشه درگیر غم و غصه بوده است. فیلم های هندی را دیده اید چه سوزناک است؟(منتظر بمانید آخرش رقص و آواز هم دارد ) خود برای خود غم و غصه درست کرده یا دیگران برایش؟ اگر دیگران هم برایش غصه درست کرده اند، خود میتواند از آن رهایی یابد. ولی در حال حاضر در ایران بیشتر فرهنگ مرگ است تا فرهنگ غصه. آیا با یادآوری مرتب مرگ انسانها فرمانبردارتر می شوند؟

نظر شما چیست؟

زیبایی بعضی از لحظات اینه که فقط یکبار اتفاق می افتن و غم بعضی ها اونقدر سنگین که بی انصافیه تب و تابشون را زود کنار گذاشت.

جواب من فقط به عنوان تاپیک بود

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
شايد يك علتش اين باشه كه در مذهب ما براي گريه و زاري كردن براي ائمه اطهار بخصوص براي امام حسين ثواب زيادي قائل شدند و افرادي كه سوگواري مي كنند خيال مي كنند كه دارند بار كار ثوابي انجام ميدند و اون دنيا كلي به پاشون نوشته ميشه

ولي در هيچ روايتي براي خنده و شادي و نشاط فضيلتي تعيين نشده و تازه قدري هم اونو ضد ارزش مي دونند .

ملت ما هم كه عموما تبديل شدند به عزاداران دائمي !!!

كافيه يك ساعت در خيابان به چهره افراد دقت كنيد تا ببينيد اكثرا ناراحت و برزخ و افسرده اند و بطور كلي ملت ما ملت شادي نيست .

رز سیاه

عضو جدید
کاربر ممتاز

نظر شما چیست؟

اولندش مداحی فقط مال گریوندن نیست مولودی هم داریم شادی میکنیم دست میزنم ما همم میخونیم
اتفاقا تاریخ شهادت امام حسین رو کمتر کسی می دونه فقط میدونیم عاشوراست اونم که از تو تلویزیون میفهمیم مثلا فلان روز عاشوراست و دسته و.. هست
تو مرگ چون یه فرد از عزیزش جدا میشه تا 40 روز به یاد اونه و براش گریه میکنه میتونه حتی این کارو نکنه کسی اجبار نکرده این مراسم برای به یاد اوردن و بزرگداشت اون فرده تازه ما سالگرد ازدواج هم داریم که بازم بستگی به خود طرف داره میتونه بگیره یا نه سالروز مرگ و وفات ور هم میتونه بگیره یا نه منتهی چون این یکی چیزیه که به کل فامیل ربط داره طرف واسه آبروش میگیره ولی سالگرد ازدواج فقط به دو تا کبوتر عشق بستگی داره که تو خونه خودشون وواسه همدیگه جشن میگیرن
کف زدن و سوت زدن اصلا بد نیست مگه تو مولودی خونی ها کف و سوت و دست نمی زنیم درضمن پدر و مادرها به پرستار احتیاج ندارن به عشق فرزنداشون و احترام احتیاج دارن اتفاقا اسلام خیلی به شاد کردن دل پدر و مادر سفارش میکنه و میگه به دیدارشون برید و حتی بهشون یه وای اه و ... نگین
نه تو ایران فقط فرهنگ غم و غصه برپا نیست دو سوم تعطیلی های ما به همین ولادتها 22بهمن و کلا روزای شاد مربوط میشه

رز سیاه

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته ولی همیشه تعادل.
نمی دونم تا حال تو مجالس مولودی بودی که یه دفعه کسی که می خونه هوسش می کنه بره کربلا و به جمعیت با حالت گریه می گه می خوام ببرمتون کربلا و جمعیت ساده می زنن زیر گریه و حالا آب بیار حوض پر کن که بابا امروز تولد هست نه عزا
حتی یادم میاد سال پیش رهبر یه پیامی در این خصوص دادن که مداح ها و دیگر ذاکرین حد و حدود خود و شرع وجامعه رو رعایت کنن.

من بشخصه تاحالا ندیدم ولی این مربوط میشه به مداحی که داره مداحی میکنه
یاد کردن از امام حسین و کربلا اصلا بد نیست ولی منم موافق نیستن روز مولودی خونی این کارو کنن با اینکه ذکر نام امام حسین تو هر مجلسی باعث میشه فرشته ها اونجا حضور داشته باشن

رز سیاه

عضو جدید
کاربر ممتاز
پشه جان اين حرفها چيه برادر من ؟

من اصلا" تو كتم نميره كه ما چرا بايد بايد واسه يك نفر كه هزار سال پيش مرده 10 روز بزنيم به سر و سينه مون !
امام حسين تو كربلا قيام كرد . بزرگ قيامي هم بود ، درست . چرا ما از بي آبرو شدن يزيد و نتايج اين شاد نباشيم ؟ به هر حال اگه امام حسين به شهادت نمي رسيد مطمئنا" اين قيام هم ارزش چنداني نداشت !
حالا ما اومديم بهترين بهانه ي شاد بودن رو انداختيم دور و چسبيدم به دليل شاد بودن كه باعث ناراحتيه ما هم ميشه !
يكي كه ميره 3 و 7 و 40 و سال و .... واسش ميگيرند ! كه چي بشه ؟؟؟
مرد ؟ خدا رحمتش كنه ! اين بازي ها چيه ديگه ؟

شادي واسه انسان هميشه مفيد بوده و ناراحتي و غم مضر !
حالا چرا ما شادي نكنيم و ناراحت باشيم ؟!؟!؟!؟!!!!!

هرجا هم كه جوابي نداريم ميچسبونيمش به ديني كه نداريم !
یزید از همون اول هم روسیاه و شکست خورده بوده
ا این وسط واسه از شهادت یه مرد بزرگ عزاداری میکنیم یعنی یزید کیلویی چنده
اگه همین روزهای محرم نباشه تا چندسال دیگه یادمون نمیاد امام حسین امام چندم بوده
یکی که میمیره برای بزرگداشتش و ابراز علاقه به اون فرد برگزار میشه
البته به نظر من بیشتر برای جمع کردن خیرات و صلوات واسه مرده است که اون دنیا به دردش میخوره

آیاتای

عضو جدید
چرا مطربی (شادکردن مردم) شغل بدی است ولی مداحی (گریاندن مردم) خوب است؟ (می گویید مداح ذکر اهل بیت می گوید، خوب؛ چرا با گریه انداختن؟ ) چرا تاریخ شهادت امام حسین را همه می دانیم ولی روز تولد و ازدواجش را کمتر کسی می داند؟

برای اینکه روز تولد فقط یه روز هس و دیگه شام غریبان و شب هفتم و چهلم و غیره نداره و امکان این هس که اندکی به خود بیایم و به اطرافمون نگاهی بندازیم و این یعنی خطر!! پس باید تا میتونیم برای حسن و حسین و رقیه و بچه های مظلوم مسلم گریه و زاری کنیم تا عمرمون به سر برسه!! البته نگران نباشید که عمر تباه شد و ما بی هدف به گور رفتیم ها!! با این گریه و شیونی که در طول عمر صورت گرفته.. کلی صواب جمع کردیم برای شب اول قبر و شب های دیگر..!!

چرا بعد از فوت پدر و مادر برایشان چندین برابر هزینه سنگ قبر و مراسم های سوگواری می کنیم؟
برای اینکه چشم مردم در بیاد!! و مدام تعریف و تمجید کنن که عجب فرزند با غیرتی!! وای بحال کسی که برای پدر و مادرش مراسم نگیره و سنگ قبر گرانقیمت تهیه نکنه! مردم آبرو براش نمیذارن بمونه!! پس بخاطر رهایی از حرف و حدیث مردم فضول، باید قرض و حتی گدایی کرد اما مراسم را بجا اورد!!

نظر شما چیست؟
باید یاد بگیریم که برای خودمون زندگی کنیم و به جای تولد گرفتن به بانو فاطمه و ماتم گرفتن به حسن و زینب به فکر سازندگی و آبادی کشورمون باشیم و عروسکی در دست بازیگران روزگار نباشیم... به اهدافمون فکر کنیم و به اندیشه و شعور خودمون بها بدیم تا دیگران جسارت نداشته باشند عقیدشون رو به ما تحمیل کنن!

لطفی88

عضو جدید
یزید از همون اول هم روسیاه و شکست خورده بوده
ا این وسط واسه از شهادت یه مرد بزرگ عزاداری میکنیم یعنی یزید کیلویی چنده
اگه همین روزهای محرم نباشه تا چندسال دیگه یادمون نمیاد امام حسین امام چندم بوده
یکی که میمیره برای بزرگداشتش و ابراز علاقه به اون فرد برگزار میشه
البته به نظر من بیشتر برای جمع کردن خیرات و صلوات واسه مرده است که اون دنیا به دردش میخوره

خواهشا به مسایل با دید باز نگاه کنید و الکی تعصبی حرف نزیم کی گفته یزید از اولش روسیاه و شکست خورده بود کسی که شکست خورده باشه نمی تونست همه افراد زمان خود رو به اطاعت از خود وادار کند روسیاه هم نبود چون زمامدار دوران خود بود و هر کای می خواست انجام می داد ماها الان که 1400 سال از ان زمان می گذرذ نگاه می کنیم و فکر می کنیم که یزید از بدو وجودش همیجوری لعن و نفرین می شده نه رفقا بلکه بعد از رسوایی و روشن شدن ماجرا بود که اینطوری شد.
در ضمن امام حسین برای شهرت قیام نکرد قیام نکرد تا کسی به سرش بزند گریه کند و ناراحت باشد امام حسین برای اعتلای اسلام قیام کرد برای برپایی دین خدا. ماهم باید راه و روش و منش امام حسین رو ادامه بدیم و بدونیم که برای چه به شهادت رسید تا بتوانیم به دنبال هدف او باشیم.
برای ابراز علاقه نیازی به بزرگداشت بعد از فوت نیست بهترین راه همون زمانی که طرف زنده هست و نفس می کشه باید احترام و بزرگداشت در دوران حیات باشه. نه بعد از مرگش چون بعد از مرگ روح انسان هیچ چیز رو قبول نمی کنه.
جمع کردن خیرات هم که خودش داستانی شده ، اخه مگه تو قران نیست که هر انچه انسان در این دنیا انجام بده در قیامت اجرش را چه نیک و چه بد خواهد دید. پس بی خود است اگر فکر کنیم برای کسی که مرده می توان با صلوات و خیرات امتیاز جمع کرد تا در قیامت به دردش بخوره

الهه بهادری

کاربر بیش فعال
نه اینجوری...
مراسم عزارو کش میدن که تسلی بخش باشه برای بستگان مرده..
اما میشه مراسم عروسی 7 شب و 7 روز کرد واسه عروسی خواهرم7 شب تو خونه ما مهمون داشتیم ..
اما واسه تولد محدودیت روز هست.

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
عروسی یا عزا؟
تولد یا مرگ ؟
شادی یا غم ؟ مساله اینست....

سیّد

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرده پرستانند بروی زمین / پس چرا با مرده نشم همنشین /

SAMIFAR

عضو جدید
در حیرتم از مرام این مردم پست/این طایفه زنده کش مرده پرست
تا هست به ذلت بکشندش به جفا/چون مرد به عزت ببرندش سر دست
این داستان مردم ماست و یا شاید هم شرقی ها!
ولی من هم اسلام رو دین عذاداری یافتم! چون نقش شادی توش خیلی بی رنگه!
یه خانواده مذهبی می شناختم که واسه عروسی پسرشون مداح آورده بودن که ابا صالح ابا صالح می خوند و به نظر من این یه جور توهینه!