چرا تلویزیون از مردم پیامک طلب می‌کند؟؟؟

mehdisepehri

عضو جدید
آقایون و خانوم ها لطفا بحثی نکنید که تاپیک حذف بشه..
ممنون!

امسال اولین نوروزی است که رسانه ملی با همتی مضاعف در شبکه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی از مخاطبان دیداری و شنیداری خود پیامک طلب می‌کند و به شدت هم بر این موضوع اصرار دارد و دائم آن را تبلیغ می‌کند، علت چیست؟

مدیران و برنامه‌ریزان رسانه ملی به خوبی دریافته‌اند که با ریزش شدید مخاطب بومی روبرو شده‌اند و مردم دیگر نه تنها در پایتخت که در دورافتاده‌ترین نقاط کشور هم با هزینه‌ای اندک، به خیل مخاطبان شبکه‌های فارسی‌زبان و البته انگلیسی‌زبان مورد علاقه خود پیوسته‌اند.

اتفاقی که در سال 88 با «فارسی‌وان» آغاز شد و این‌روزها و شب‌ها به «من و تو» رسیده است؛ فارغ از آسیب‌شناسی این کوچ رسانه‌ای که دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد و مدیران ارشد رسانه ملی این دلایل را، از هر کسی بهتر می‌دانند و در مقابل، یا در جهت جذب مخاطب ناتوان‌اند و یا بیشتر از این نباید از آنها انتظار داشت ـ هیچوقت نمی‌توان با اسب از قطار سریع‌السیر پیش افتاد! ـ ماجرای سرمایه‌گذاری عجیب و غریب رسانه ملی برای دریافت پیامک از مخاطبان خود، حرف دیگری است.

به زعم نگارنده، رسانه ملی با قرار دادن مسابقات پیامکی و یا درخواست ارسال پیامک از مردم در خصوص میزان رضایت از برنامه‌های نوروزی، بیش و پیش از هر هدفی، در صدد است تا میزان مخاطبان خود را رصد کند، به صورتی که مشخص شود، چه تعداد از مردم، مخاطب برنامه‌های نوروزی رسانه ملی که به نوعی گلچینی از بهترین برنامه‌ها در بهترین ایام سال است، بوده‌اند و این شاید بهترین نظرسنجی میدانی و البته مبتنی بر واقعیت جامعه در خصوص میزان مخاطبان رادیو و تلویزیون در حال حاضر باشد.

بر این اساس است که میزان پیامک‌های رسیده به یک شبکه و یا یک برنامه، معیاری کلی از یک جمعیت مخاطب به دست مدیران خواهد داد، اگرچه در این بین، قرار دادن جوایزی همچون ربع سکه بهار آزادی برای برندگان به قید قرعه اینگونه نظرخواهی، خود به خود، نوعی تقلب و یا کمک به بالابردن آمار است، اما شاید ـ تاکید می‌کنم شاید ـ مدیران و برنامه‌ریزان شبکه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی با این اقدام از خواب زمستانی بیدار شوند و به واقع و بدور از جنجال‌های تبلیغاتی، فکری برای ریزش مخاطبان داخلی بکنند.

در آماری که اخیرا یکی از مدیران شبکه پایتخت اعلام کرده، برای یک سریال نوروزی در شب هشتم پخش، حدود یک میلیون پیامک ارسال شده است؛ در حالی که بالغ بر 15 میلیون نفر مخاطب شبکه پایتخت در تهران و شهرهای اطراف هستند، به عبارتی مخاطبان یکی از بهترین باکس‌های شبکه پایتخت چیزی حدود یک پانزدهم مخاطب بالقوه است آن هم با وعده ربع سکه بهار آزادی که می‌تواند بدون تماشای مجموعه هم به سوال مورد نظر شبکه پایتخت از طریق پرسش از کسانی که مجموعه را دیده‌اند، باشد...حالا شما حساب کنید که مخاطب سایر برنامه‌های این شبکه در سایر ایام سال چقدر است؟

شیوه تبلیغ برخی مجریان رسانه ملی برای شرکت در این مسابقه نیز جالب توجه است: «عدد 41 یعنی رضایت کم، عدد 42 رضایت متوسط و عدد 43 یعنی رضایت بالا از برنامه‌های شبکه ما... خدا نکنه یه وقت عدد 41 رو برامون ارسال کنین...به هر حال عدد مورد نظر رو که امیدوارم 43 باشه به این شماره ارسال کنین...»

و این یعنی نهایت انتخابات آزاد در رسانه ملی!

در این میان خالی از لطف نیست که به این نکته نیز اشاره کنم؛ رسانه ملی با این مسابقه ضمن اینکه از استفاده روزافزون خود از سیستم پیام کوتاه در برنامه‌های زنده و تولیدی‌، سبقت گرفت و رکورد تازه‌ای خلق کرد(!)، به خوبی توانست «مخابرات» را برنده بلامنازع جهاد اقتصادی ابتدای سال کند و این نهاد پول‌ساز دولتی را با استفاده از جیب ملت، پولدار‌تر کند. اینکه در پشت پرده چه قراردادهایی وجود دارد تا رادیو و تلویزیون به شکلی شبانه‌روزی برای مخابرات سودآوری کنند، نکته‌ای است که هنوز اطلاعاتی از آن در دسترس نیست!

منبع:
http://www.khabaronline.ir/news-140092.aspx

Sarp

مدیر بازنشسته
اینکه در پشت پرده چه قراردادهایی وجود دارد تا رادیو و تلویزیون به شکلی شبانه‌روزی برای مخابرات سودآوری کنند، نکته‌ای است که هنوز اطلاعاتی از آن در دسترس نیست!
در برنامهیی مثل 90 یا امثالهم عامل برنامه با مخابرات قرار داد میبنده

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب دو جور میشه به این قضیه نگاه کرد...... چرخش مالی که بدون تردید یه رابطه دو جانبه بین صداوسیما و مخابراته و برای هر دو منفعت داره.........یکی دیگه هم مزایای ارسال پیامک برای مخاطبانه...مثل راحتی و در دسترس همه بودن و ارزان بودن و.....

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حالا به نظر شما بخوان مسابقه برگزار کنن چیکار باید بکنن؟ با کبوتر نامه رسون جواب مسابقه رو بدهند؟

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آدرس بده طرف رو با پست بفرست درب منزلتون
نه دیگه نشد، الآن هرکس دیگه بود منبع معتبر میخواستید، شما هم در برابر قانون مساوی هستید و حرف بدون منبع معتبر نباید بزنید.
من هم برای خیلی حرفام باید آدرس بدی تا طرفو با پست بفرستم درب منزلتون ولی اگر بگم شما پاکش میکنید چون بی منبعه.

پس لطفا...

mehdisepehri

عضو جدید
حالا به نظر شما بخوان مسابقه برگزار کنن چیکار باید بکنن؟ با کبوتر نامه رسون جواب مسابقه رو بدهند؟

میخوان نظر سنجی کنن؟
خب نمیتونن خطوطی بزارن که اس ام اس بهش رایگان باشه؟
مثل شماره اس ام اس 110 که رایگانه!
یا 113 که تماس باهاش رایگانه!
اگه بخوان میتونن ، اما موضوع اینه که نمیخوان!!!!!!
ثانیا خداوکیلی مصطفی چه قدر سریال های امسال رو دیدی و به نظرت قشنگ اومد؟؟؟
به نظر من فقط کلاه قرمزی خوب بووود!!!!

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
میخوان نظر سنجی کنن؟
خب نمیتونن خطوطی بزارن که اس ام اس بهش رایگان باشه؟
مثل شماره اس ام اس 110 که رایگانه!
یا 113 که تماس باهاش رایگانه!
اگه بخوان میتونن ، اما موضوع اینه که نمیخوان!!!!!!
ثانیا خداوکیلی مصطفی چه قدر سریال های امسال رو دیدی و به نظرت قشنگ اومد؟؟؟
به نظر من فقط کلاه قرمزی خوب بووود!!!!
شما میدونید جاهای دیگه دنیا چطوریه؟ مثلا مسابقاتی این شکلی با پیامک هست یا نه؟

من هیچ مدومش رو پیگیری مرتب نکردم، از هر کدوم یه گاز زدم، نسبت به پارسال بهتر بود ولی چندان چیز خاصی نبود، عادی بود سریالاشون...
کلاه قرمزی رو که کلاً ندیدم!

mehdisepehri

عضو جدید
شما میدونید جاهای دیگه دنیا چطوریه؟ مثلا مسابقاتی این شکلی با پیامک هست یا نه؟

من هیچ مدومش رو پیگیری مرتب نکردم، از هر کدوم یه گاز زدم، نسبت به پارسال بهتر بود ولی چندان چیز خاصی نبود، عادی بود سریالاشون...
کلاه قرمزی رو که کلاً ندیدم!

بازم این سیستم که بقیه حاها فلانه و ...
به ما چه!
اصلا بقیه جاها هر کاری میخوان بکنن بکنن!
چرا به اسم نظر سنجی باید از ملت پول بگیرن در حالی که می تونن نگیرن؟؟؟

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بازم این سیستم که بقیه حاها فلانه و ...
به ما چه!
اصلا بقیه جاها هر کاری میخوان بکنن بکنن!
چرا به اسم نظر سنجی باید از ملت پول بگیرن در حالی که می تونن نگیرن؟؟؟
دارم ازتون سوال میکنم، من نتیجه گیری ای کردم؟ شما میتونستید پاسخ بدید ،نه نیست! یا رایگانه!

میخوام ببینم این روش پول گرفتن از مردم (!) همه جای دنیا هست یا نه....

مردم میتونن شرکت نکنن، کسی کسی رو مجبور نکرده، مثل من که اگه مثلا تلویزیون تا حالا 100 تا مسابقه اسمسی ترتیب داده باشه من حداکثر توی 10 تاش شرکت کردم!

دقیقا مثل تبلیغاته، یه کی یه جنسو تبلیغ میکنه اقا اینو بخرید، صبح تا شبم تو تلویزیون و رادیو میگن اینو بخرید، ولی کسی رو مجبور به خرید چیزی نمی کنن!
شما اسمشو میذارید به اسم نظر سنجی از ملت پول میگرن، در حالی که این یک چرخه اقتصادیه، همه جا میتونه وجود داشته باشه و به هر شکل دیگه ای...

چون میره تو جیب دولت و با دولت هم مشکل دارن یه عده، باید ایراد گرفته بشه ازش؟
در حالی که یک چرخه اقتصادی معمولیه...

Sarp

مدیر بازنشسته
نه دیگه نشد، الآن هرکس دیگه بود منبع معتبر میخواستید، شما هم در برابر قانون مساوی هستید و حرف بدون منبع معتبر نباید بزنید.
من هم برای خیلی حرفام باید آدرس بدی تا طرفو با پست بفرستم درب منزلتون ولی اگر بگم شما پاکش میکنید چون بی منبعه.

پس لطفا...
اختیار داری که باور نکنی
وگرنه من استارتر تایپیک نیستم که از بی منبعی و قانون میترسونی :surprised:

منبع من هم زمانی نمیدونم چکاره صدا و سیمای یکی از کلان استانها (این عبارت رو خودم الان کشف کردم :biggrin:) بود و الان عضو شورای عالی امنیت ملیه !
دارم ازتون سوال میکنم، من نتیجه گیری ای کردم؟ شما میتونستید پاسخ بدید ،نه نیست! یا رایگانه!

میخوام ببینم این روش پول گرفتن از مردم (!) همه جای دنیا هست یا نه....

مردم میتونن شرکت نکنن، کسی کسی رو مجبور نکرده، مثل من که اگه مثلا تلویزیون تا حالا 100 تا مسابقه اسمسی ترتیب داده باشه من حداکثر توی 10 تاش شرکت کردم!

دقیقا مثل تبلیغاته، یه کی یه جنسو تبلیغ میکنه اقا اینو بخرید، صبح تا شبم تو تلویزیون و رادیو میگن اینو بخرید، ولی کسی رو مجبور به خرید چیزی نمی کنن!
شما اسمشو میذارید به اسم نظر سنجی از ملت پول میگرن، در حالی که این یک چرخه اقتصادیه، همه جا میتونه وجود داشته باشه و به هر شکل دیگه ای...

چون میره تو جیب دولت و با دولت هم مشکل دارن یه عده، باید ایراد گرفته بشه ازش؟
در حالی که یک چرخه اقتصادی معمولیه...
بله همه جا اینطوریه
البته همه جای همه جا هم نه
بعضی کانالهای با پشتوانه مالی قوی (شخصی) اس ام اسشون رایگان ارسال میشه

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اختیار داری که باور نکنی
وگرنه من استارتر تایپیک نیستم که از بی منبعی و قانون میترسونی :surprised:

منبع من هم زمانی نمیدونم چکاره صدا و سیمای یکی از کلان استانها (این عبارت رو خودم الان کشف کردم :biggrin:) بود و الان عضو شورای عالی امنیت ملیه !

بله همه جا اینطوریه
البته همه جای همه جا هم نه
بعضی کانالهای با پشتوانه مالی قوی (شخصی) اس ام اسشون رایگان ارسال میشه
ممنون ، پس اکثر جاها همین طوره...

بحث من باور کردن خودم نبود. منبع صحبت های شما بود.
عرض کردم خدمتت، الآن من خیلی حرفها از امثال اون فردی که مثال زدید دارم راجب خیلی از افراد و خیلی از جریانات، که اگر بزنم اینجا از طرف شما بهم گفته میشه منبع لطفا، ولی پای خودتون که میرسه...

شما با استارتر فرقی نمی کنید در این زمینه، اگر استارتر حرف بدون منبع بزنه شما ازش میخواید، شما هم اگر حرف بدون منبع بزنید ما ازتون منبع میخوایم.
میتونید بگید زور دارم هرکار بخوام میتونم بکنم و میتونم قوانین خودمو باشگاهو زیر پا بزارم و شما هم کاری نمی تونید بکنید که اونوقت قضیش فرق میکنه...

zhilamo

عضو جدید
مصطفی جان بس بابا محکومی چه بخوای چه نخوای ...
چهره خودت رو بد نکن...

خوب معلوم هستش که قضیه چیه دیگه....
تازه منبع نمی خواد ، عیان هستش فقط اونهایی نمی دونن که نمی خوان بدونن.

در جواب امضاء : در هیاهوی پول گاز ، فشار اقتصادی و نماز ، زندانیان در بندمان را فراموش نکنیم

امیر علی. ع

عضو جدید
آقا مصطفی اینقدر سنگ بعضی ها را به سینه نزن.اینا بطور مسرانه برای این smsها تبلیغ و تشویق میکنند.تبلیغ و تشویق هم مساویه با بهره برداری.چرا به جای این مسابقه و نظر سنجی های بی محتوا فکر برنامه های بهتر و مردم پسندتری نیستند؟چرا یک شبکه ماهواره ای فسقلی که توسط هفت هشت ده نفر درست میشه موفق تر از اینها عمل میکنه؟

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
جالبه که اینقدر از مردم گدایی sms می کنند. ولی بعضی روزها لنگر کشتی می خوره به کابل و sms هایی که فرستاده میشه نمی رسه.

software_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقایون و خانوم ها لطفا بحثی نکنید که تاپیک حذف بشه..
ممنون!

امسال اولین نوروزی است که رسانه ملی با همتی مضاعف در شبکه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی از مخاطبان دیداری و شنیداری خود پیامک طلب می‌کند و به شدت هم بر این موضوع اصرار دارد و دائم آن را تبلیغ می‌کند، علت چیست؟

مدیران و برنامه‌ریزان رسانه ملی به خوبی دریافته‌اند که با ریزش شدید مخاطب بومی روبرو شده‌اند و مردم دیگر نه تنها در پایتخت که در دورافتاده‌ترین نقاط کشور هم با هزینه‌ای اندک، به خیل مخاطبان شبکه‌های فارسی‌زبان و البته انگلیسی‌زبان مورد علاقه خود پیوسته‌اند.

اتفاقی که در سال 88 با «فارسی‌وان» آغاز شد و این‌روزها و شب‌ها به «من و تو» رسیده است؛ فارغ از آسیب‌شناسی این کوچ رسانه‌ای که دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد و مدیران ارشد رسانه ملی این دلایل را، از هر کسی بهتر می‌دانند و در مقابل، یا در جهت جذب مخاطب ناتوان‌اند و یا بیشتر از این نباید از آنها انتظار داشت ـ هیچوقت نمی‌توان با اسب از قطار سریع‌السیر پیش افتاد! ـ ماجرای سرمایه‌گذاری عجیب و غریب رسانه ملی برای دریافت پیامک از مخاطبان خود، حرف دیگری است.

به زعم نگارنده، رسانه ملی با قرار دادن مسابقات پیامکی و یا درخواست ارسال پیامک از مردم در خصوص میزان رضایت از برنامه‌های نوروزی، بیش و پیش از هر هدفی، در صدد است تا میزان مخاطبان خود را رصد کند، به صورتی که مشخص شود، چه تعداد از مردم، مخاطب برنامه‌های نوروزی رسانه ملی که به نوعی گلچینی از بهترین برنامه‌ها در بهترین ایام سال است، بوده‌اند و این شاید بهترین نظرسنجی میدانی و البته مبتنی بر واقعیت جامعه در خصوص میزان مخاطبان رادیو و تلویزیون در حال حاضر باشد.

بر این اساس است که میزان پیامک‌های رسیده به یک شبکه و یا یک برنامه، معیاری کلی از یک جمعیت مخاطب به دست مدیران خواهد داد، اگرچه در این بین، قرار دادن جوایزی همچون ربع سکه بهار آزادی برای برندگان به قید قرعه اینگونه نظرخواهی، خود به خود، نوعی تقلب و یا کمک به بالابردن آمار است، اما شاید ـ تاکید می‌کنم شاید ـ مدیران و برنامه‌ریزان شبکه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی با این اقدام از خواب زمستانی بیدار شوند و به واقع و بدور از جنجال‌های تبلیغاتی، فکری برای ریزش مخاطبان داخلی بکنند.

در آماری که اخیرا یکی از مدیران شبکه پایتخت اعلام کرده، برای یک سریال نوروزی در شب هشتم پخش، حدود یک میلیون پیامک ارسال شده است؛ در حالی که بالغ بر 15 میلیون نفر مخاطب شبکه پایتخت در تهران و شهرهای اطراف هستند، به عبارتی مخاطبان یکی از بهترین باکس‌های شبکه پایتخت چیزی حدود یک پانزدهم مخاطب بالقوه است آن هم با وعده ربع سکه بهار آزادی که می‌تواند بدون تماشای مجموعه هم به سوال مورد نظر شبکه پایتخت از طریق پرسش از کسانی که مجموعه را دیده‌اند، باشد...حالا شما حساب کنید که مخاطب سایر برنامه‌های این شبکه در سایر ایام سال چقدر است؟

شیوه تبلیغ برخی مجریان رسانه ملی برای شرکت در این مسابقه نیز جالب توجه است: «عدد 41 یعنی رضایت کم، عدد 42 رضایت متوسط و عدد 43 یعنی رضایت بالا از برنامه‌های شبکه ما... خدا نکنه یه وقت عدد 41 رو برامون ارسال کنین...به هر حال عدد مورد نظر رو که امیدوارم 43 باشه به این شماره ارسال کنین...»

و این یعنی نهایت انتخابات آزاد در رسانه ملی!

در این میان خالی از لطف نیست که به این نکته نیز اشاره کنم؛ رسانه ملی با این مسابقه ضمن اینکه از استفاده روزافزون خود از سیستم پیام کوتاه در برنامه‌های زنده و تولیدی‌، سبقت گرفت و رکورد تازه‌ای خلق کرد(!)، به خوبی توانست «مخابرات» را برنده بلامنازع جهاد اقتصادی ابتدای سال کند و این نهاد پول‌ساز دولتی را با استفاده از جیب ملت، پولدار‌تر کند. اینکه در پشت پرده چه قراردادهایی وجود دارد تا رادیو و تلویزیون به شکلی شبانه‌روزی برای مخابرات سودآوری کنند، نکته‌ای است که هنوز اطلاعاتی از آن در دسترس نیست!

منبع:
http://www.khabaronline.ir/news-140092.aspx

آخه یه تاپیکی راه میندازی که اگه آدم بخواد جواب بده همش سیاسیه بد میگی کاری نکنید که تاپیک حذف بشه!
خب معلومه که کسی شبکه های داخلی رو نگاه نمیکنه چون صدا و سیما رسانه ایه برای توصیف و دفاع صرف از یک جناح فکری و سیاسی خاص و به بقیه اجازه اظهار نظر نمیده.

kian ahmadi

عضو جدید
به نظرم به جز چند فيلم سينمايي محدود ساير برنامه هاي صدا و سيما خيلي ضعيف بود.نمي دونم چرا سعي در بهبود كيفيت برنامه ها نميشه.من خودم اگر صدا و سيما برنامه هاي قشنگ من و تو2 را داشت پاي تي وي ايران مي نشستم ولي متاسفانه كاري در بهبود برنامه ها نميشه.و فقط به فكر پيامك رضايت هستند

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مصطفی جان بس بابا محکومی چه بخوای چه نخوای ...
چهره خودت رو بد نکن...

خوب معلوم هستش که قضیه چیه دیگه....
تازه منبع نمی خواد ، عیان هستش فقط اونهایی نمی دونن که نمی خوان بدونن.

در جواب امضاء : در هیاهوی پول گاز ، فشار اقتصادی و نماز ، زندانیان در بندمان را فراموش نکنیم
محکومم چه بخوام چه نخوام؟
شما اینجا رو فکر کنم با یه جای دیگه اشتباه گرفتید!!!

برای کسانی منبع نمی خواد که دوست دارن یه سری چیزها رو باور کنند! همیشه همین طور بوده، هرکس هر چیزی رو دوست داشته باشه باور کنه یه آدم بی سوادم بش بگه باور میکنه!

ممنون که راجب امضام نظر دادید. ولی نمیدونم چرا دوست دارید همه چیزو قاطی همدیگه کنید!
واقعا واستون قابل درک نیست تفاوت سیاست داخلی و خارجی؟

آقا مصطفی اینقدر سنگ بعضی ها را به سینه نزن.اینا بطور مسرانه برای این smsها تبلیغ و تشویق میکنند.تبلیغ و تشویق هم مساویه با بهره برداری.چرا به جای این مسابقه و نظر سنجی های بی محتوا فکر برنامه های بهتر و مردم پسندتری نیستند؟چرا یک شبکه ماهواره ای فسقلی که توسط هفت هشت ده نفر درست میشه موفق تر از اینها عمل میکنه؟
سنگ کیو من الآن به سینه زدم؟
صدا و سیما و مخابراتو؟

آقا جان اسمس نده، مجبوری؟ من نمیدم خودم، چطور بشه هر 6 ماه یه بار به یکی از این نظر سنجی ها و مسابقات اسمس بدم! در حالی که مصرف اسمسم فوق العاده بالاست...

قبلا هم در تاپیک دیگری گفتم، برنامه هاشون امسال در کل نسبت به پارسال بهتر و متنوع تر بود ولی به جز یکی دو مورد چندان چیز دندون گیری نبود...

اون شبکه ماهواره ای مد نظرتونو بفرمایید تا بفهمیم چی نشون میده که بهتر از صدا و سیماست...