چرا بی حجابی رو ربط میدید به بی غیرتی شوهر و برادر ؟؟؟؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

شهریاری 2

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
سلام به همه بچه مثبتای باشگاه:D

راستش همیشه برام سوال بود که وقتی میگن: "اگر فلان خانم ، شوهر با غیرتی داشت، اجازه نمیداد با این پوشش بیاد بیرون" یا "فلانی برادرش بی غیرته که اینطوری میگرده"

چرا بد حجابی خانمه رو ربط میدن به شوهرش؟
خب شوهر مگه چقدر میتونه جلوی خانمشو بگیره؟
فقط میتونه بگه اینطوری نرو بیرون من راضی نیستم. دیگه وقتی خانمه اصرار داره اینطوری بره بیرون، شوهرش میتونه چکار کنه؟!!!!

ممنون میشم این رو برای من روشن کنید.

Lamister-iran

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

راستش همیشه برام سوال بود که وقتی میگن: "اگر فلان خانم ، شوهر با غیرتی داشت، اجازه نمیداد با این پوشش بیاد بیرون" یا "فلانی برادرش بی غیرته که اینطوری میگرده"

فقط میتونه بگه اینطوری نرو بیرون من راضی نیستم. دیگه وقتی خانمه اصرار داره اینطوری بره بیرون، شوهرش میتونه چکار کنه؟!!!!

معمولا کسي که سؤال ميکنه اول نظر خودش رو مطرح ميکنه ، بعد ديدگاه هاي سايرين رو نسبت به جواب خودش و سؤالي که کرده ميپرسه...

بفرماييد...

_________

بي ربط:

دوستاني که سخنراني هاي حسن آقا ميري تو گوشي هاشون هست يه سري به اينجا و اينجا بزنن...

ساناززز

عضو جدید
کاربر ممتاز
معمولا کسي که سؤال ميکنه اول نظر خودش رو مطرح ميکنه ، بعد ديدگاه هاي سايرين رو نسبت به جواب خودش و سؤالي که کرده ميپرسه...

بفرماييد...

_________

بي ربط:

در ضمن دوستاني که سخنراني هاي حسن آقا ميري تو گوشي هاشون هست يه سري به اينجا و اينجا بزنن...

;) منم دوست دارم اول نظره شما رو بدونم بعد

nina_taknam

عضو جدید
خب الان اینطور شده که 70 درصد آقایون کاری به کار خانم ندارن البته درباره پوشش میگما که به اینا میگن روشنفکرای جامعه که از نظر من فکری از خودشون ندارن که بخواد روشن باشه یا خاموش ، 20 درصد دیگه کلا علاقه دارن خانومشون اینطور بگردن که رسما بی غیرتن 10 درصد بقیه ام که با غیرتن و اهمیت میدن که یا هرروز دعوا دارن سر این مساله یاهم آخرش طلاق میگیرن

شهریاری 2

کاربر ممتاز
خب الان اینطور شده که 70 درصد آقایون کاری به کار خانم ندارن البته درباره پوشش میگما که به اینا میگن روشنفکرای جامعه که از نظر من فکری از خودشون ندارن که بخواد روشن باشه یا خاموش ، 20 درصد دیگه کلا علاقه دارن خانومشون اینطور بگردن که رسما بی غیرتن 10 درصد بقیه ام که با غیرتن و اهمیت میدن که یا هرروز دعوا دارن سر این مساله یاهم آخرش طلاق میگیرن

آفرین! دقیقه نظر منم همینه!
خب چرا به اون ده درصد گیر میدن؟
چرا وقتی یه مذهبی رو میبینن که تو خیابون داره با خانمش میره ، و خانمش بد پوشیده، میگن مرده بی غیرته؟

شهریاری 2

کاربر ممتاز
;) منم دوست دارم اول نظره شما رو بدونم بعد

بفرماييد...

_________

بي ربط:

دوستاني که سخنراني هاي حسن آقا ميري تو گوشي هاشون هست يه سري به اينجا و اينجا بزنن...

نظر من این هست که طرف هرچقدر مذهبی باشه، و به خانمش گیر بده، بازم اگر خانمش یا خواهرش با وضع نامناسبی بره بیرون، نباید به مرد گیر داد و انگ بی غیرتی زد!
شاید دختره مشکل داره!
این نظر منه. فکر میکنید درسته؟

nina_taknam

عضو جدید
چرا وقتی یه مذهبی رو میبینن که تو خیابون داره با خانمش میره ، و خانمش بد پوشیده، میگن مرده بی غیرته؟

خب در نظر اول دید خود شما درباره اش چیه ؟ مردم که از زندگی خصوصی دیگران خبری ندارن از اونجایی هم که ما ایرانیا درباره همه چی ام باید نظر بدیم راه ترین راه اینه که این حرفو بزنیم

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

اونی که مذهبیه و معتقده خانومش باید محجبه باشه ! خیلی بیخود میکنه میره زن بی حجاب میگیره بعد تازه به فکر محجبه کردن و تغییر دادنش میفته :|

اونایی که میگن مذهبییم و موقع انتخاب همسر دست میذارن رو کسایی که از نظر اعتقادی باهاشون هماهنگ نیستن ! یا خالی میبندن و ادا میان ! و یا نمیدونن با خودشون چند چندن !

پ.ن: اینارو قبلا بهتون گفته بودم توی یه تاپیک مشابه :دی

شهریاری 2

کاربر ممتاز
خب در نظر اول دید خود شما درباره اش چیه ؟ مردم که از زندگی خصوصی دیگران خبری ندارن از اونجایی هم که ما ایرانیا درباره همه چی ام باید نظر بدیم راه ترین راه اینه که این حرفو بزنیم

اگه تمام جواب این باشه که پس من جوابم رو گرفتم ولی میخام نظر بقیه رو بدونم.
ممنون از جوابتون.لطف کردین!

شهریاری 2

کاربر ممتاز
اونی که مذهبیه و معتقده خانومش باید محجبه باشه ! خیلی بیخود میکنه میره زن بی حجاب میگیره بعد تازه به فکر محجبه کردن و تغییر دادنش میفته :|

اونایی که میگن مذهبییم و موقع انتخاب همسر دست میذارن رو کسایی که از نظر اعتقادی باهاشون هماهنگ نیستن ! یا خالی میبندن و ادا میان ! و یا نمیدونن با خودشون چند چندن !

پ.ن: اینارو قبلا بهتون گفته بودم توی یه تاپیک مشابه :دی

آخه همه چی که فقط حجاب نیست؟!
شاید خیلی ویژگیهای خوبی داره طرف که این ویژگیش رو پوشش میده.
مگه ندید خیلی از مذهبی ها، از این آدمای فشن، غیر قابل تحمل ترن؟!

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
لَا إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ ۖ قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ ۚ فَمَن يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَيُؤْمِن بِاللَّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَىٰ لَا انفِصَامَ لَهَا ۗ وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ

آیه 256 سوره بقره

کار دین به اجبار نیست، تحقیقا راه هدایت و ضلالت بر همه کس روشن گردیده، پس هر که از راه کفر و سرکشی برگردد و به راه ایمان به خدا گراید بی‌گمان به رشته محکم و استواری چنگ زده که هرگز نخواهد گسست، و خداوند (به هر چه خلق گویند و کنند) شنوا و داناست

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

مثلا چشم و ابروی مکش مرگما ؟ موهای پریشون ؟ هیکل خوب ؟ عشوه و ادا ؟ (ببخشید رک میگما :|)

برادر من ، مگه یه آقا در وهله اول جی از یه خانوم غریبه میبینه که باعث میشه بپسندتش ؟ به جز ریخت و قیافه ؟ بعدشم میشه رفتار که تازه اونم مشخص نیست که بتونه بشناسه ؟:|

اون آقایون مذهبی هم جذب همون ظاهری شدن که میخوان بعد از ازدواج تغییرش بدن ! خودمونو که نمیتونیم گول بزنیم : )

بله خیلی از مذهبی ها هستن که از نظر اخلاقی بدترن ! من منکر این نمیشم ! ولی مردی که حجاب و نحوه پوشش زنش براش مهم باشه اصلا طرف غیر محجبه نمیره ... سعی میکنه بین همون محجبه ها یکی که بهش بیاد رو انتخاب کنه !

این هم بدونین که زن و مرد باید هم کفو باشن ! یعنی مشابه هم باشن در همه چیز ! من جمله اعتقادات !

شهریاری 2

کاربر ممتاز
مثلا چشم و ابروی مکش مرگما ؟ موهای پریشون ؟ هیکل خوب ؟ عشوه و ادا ؟ (ببخشید رک میگما :|)

برادر من ، مگه یه آقا در وهله اول جی از یه خانوم غریبه میبینه که باعث میشه بپسندتش ؟ به جز ریخت و قیافه ؟ بعدشم میشه رفتار که تازه اونم مشخص نیست که بتونه بشناسه ؟:|

اون آقایون مذهبی هم جذب همون ظاهری شدن که میخوان بعد از ازدواج تغییرش بدن ! خودمونو که نمیتونیم گول بزنیم : )

بله خیلی از مذهبی ها هستن که از نظر اخلاقی بدترن ! من منکر این نمیشم ! ولی مردی که حجاب و نحوه پوشش زنش براش مهم باشه اصلا طرف غیر محجبه نمیره ... سعی میکنه بین همون محجبه ها یکی که بهش بیاد رو انتخاب کنه !

این هم بدونین که زن و مرد باید هم کفو باشن ! یعنی مشابه هم باشن در همه چیز ! من جمله اعتقادات !

حرفتون درست!
در مقابل حرف درست فقط باید سکوت کرد....

شهریاری 2

کاربر ممتاز

ولی یه نکته که اینجا دیده نشده:
اومدیمو یه مذهبی از یکی خوشش اومد که حجاب درستی نداره. خب الان که همسرش هست و میخاد تغییرش بده.
وقتی که تغییر نمیکنه ، چرا باید برچسب بی غیرتی زد به این مرد؟

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اومدیمو یه مذهبی از یکی خوشش اومد که حجاب درستی نداره. خب الان که همسرش هست و میخاد تغییرش بده.

باز رفدیم سر خونه اول ؟ :|

من میگم اونی که مذهبی ِ واقعیه ! نمیره غیر مذهبی بگیره ! و اگه اینکارو کنه مشکل داره ! من نمیگم بی غیرته .. من میگم بی اعتقاده :smile:

rahino

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز

سلام به همگی
در آیات قران مرد عهده دار خانه و خانواده هست
تلاش برای حفظ امنیت مالی، جانی و ناموسی همسر و فرزندان نیز وظیفه ی مرد است. خداوند سرپرستی زن را بر عهده ی مرد قرار داده و از او خواسته است تا از او نگهداری کند.
امام علی (ع) در توصیه های خود به امام حسن (ع) درباره ی محافظت از عفت و پاکدامنی زنان می فرماید:
«... واکفف علیهن من ابصارهن بحجابک ایاهن، فان شده الحجاب ابقی علیهن، و لیس خروجهن باشد من ادخالک من لا یوثق به علیهن و ان استطعت ان لایعرفن غیرک فافعل...؛ (1) زنان را در پرده حجاب و عفاف، نگاهشان دار تا نامحرمان را ننگرند؛ زیرا هر چه آنان محجوب تر و پوشیده تر باشند، عفتشان بهتر محفوظ می ماند؛ و این نکته را در نظر داشته باش که بیرون رفتن آنان، فسادش بیش تر از این نیست که تو افرادی را که مورد اطمینان نیستند، به منزل ببری (افرادی را که مورد اطمینان نیستند، به منزل نبر)، و اگر توانستی کاری کنی که جز تو را نشناسند، این کار را بکن».
خانواده و محافظت از آن، در اسلام آن قدر اهمیت دارد که حتی فدا کردن جان در این راه امری ممدوح و پسندیده شمرده شده است.
پیامبر اکرم (ص) فرمود:
« من قتل دون عیاله فهو شهید؛ (2) کسی که در راه دفاع از اهل و عیال خود کشته شود شهید است».
یکی از ویژگی های ناپسندیده و بسیار مهم برای مردان، داشتن غیرت است. غیرت یکی از جلوه های مردی و مردانگی و حسی درونی است که آفریدگار برای نگهبانی از حریم خانواده و پاسداری از نسل، در وجود مرد به ودیعه نهاده است. در حقیقت، این حسّ فطری در نهاد مرد قرار داده شده تا ناموس خود را از دسترس کامجویی دیگران حفظ کند و همسرش را تنها در انحصار خود نگه دارد. در روایات رسیده از معصومین (ع) نیز غیرت ورزی مردان بسیار ستایش شده و نداشتن غیرت، مورد نکوهش فراوانی قرار گرفته است.
پیامبر اکرم (ص) درباره ی غیرت فرموده است:
«ان الغیره من الایمان؛ (3) همانا غیرت از ایمان است».
و باز هم از ایشان نقل شده است:
«ان الجنه لیوجد ریحها من مسیره خمس ماه عام و لایجدها عاق و لادیوث؛ قیل یا رسول الله، و ما الدیوث؟ قال: الذی تزنی امراته وهو یعلم بها؛ (4) بوی بهشت از فاصله ی پانصد سال راه به مشام می رسد، ولی عاق والدین و دیوث آن را استشمام نمی کنند. اصحاب پرسیدند: ای رسول خدا، دیوث به چه کسی می گویند؟ فرمود: مردی که زنش زنا بدهد و او بداند [و عکس العملی نشان ندهد]».
بدین ترتیب، مرد باید همسر خود را در رعایت عفاف و حجاب یاری کند و اگر همسرش در این باره کوتاهی کند او را از این کار باز دارد؛
همچنین از حضور او در مجالس مختلط و اماکن شلوغ که بدن مردها و زن ها با هم تماس دارد، جلوگیری کند.
امام علی (ع) مردم عراق را این چنین نکوهش می کنند:
«یا اهل العراق نبئت ان نسائکم یدافعن الرجال فی الطریق، اما تستحیون ؟!؛ (5) ای مردم عراق، به من خبر رسیده که زنانتان در راه به مردها تنه می زنند؛ آیا حیا نمی کنید ( چرا جلوی زنانتان را نمی گیرید)؟!»
حدیث دیگری از آن حضرت بدین مضمون است:
«اما تستحیون ولا تغارون نسائکم یخرجن الی الاسواق و یزاحمن العلوج؟؛ (6) آیا حیا نمی کنید و نسبت به زنانتان، که به بازارها می روند و با بدن مردان قوی هیکل برخورد می کنند، غیرت نمی ورزید؟!»

1. نهج البلاغه، نامه ی 31، ص 536.
2. وسائل الشیعه، ج 15، ص 120.
3. همان، ج 20، ص 154.
4. همان.
5. کافی، ج 5، ص 536.
6. همان، ص 237.

MOΣIN

عضو جدید
کاربر ممتاز
گاهی ادما با یه لحظه غفلت مسیر زندگیشون عوض میشه...
اشتباه کرده...باید تاوان اشتباهشو بده:smile:

جاست شادی:-)

اخراجی موقت
کاربر ممتاز

خوب نمیتونه تغییرش بده خودشو تغییر بده ایییش

Lamister-iran

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
نظر من این هست که طرف هرچقدر مذهبی باشه، و به خانمش گیر بده، بازم اگر خانمش یا خواهرش با وضع نامناسبی بره بیرون، نباید به مرد گیر داد و انگ بی غیرتی زد!
شاید دختره مشکل داره!
این نظر منه. فکر میکنید درسته؟

بنظرم بحث با شما سر اين قضيه به نتيجه مثبتي ختم نميشه...(با توجه به پست هاي قبلي تون)

در ثاني شما خواهر و همسر رو با يک ديد نگاه نکنيد...هر کدام از اين افراد در جايگاهي متفاوت نسبت به هم هستند.

اما انگ بي اعتقادي يا حماقت مناسب اين جور افراد هست...

بي ربط:

دوستاني که سخنراني هاي سيد حسن آقا ميري رو گوش ميدن يه سري به اينجا و اينجا بزنن...

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام

جناب شهریاری ،بنظر شما بگیم تقصیر همسایگان محترمه؟:surprised:

معلومه که بی حجابی خانم مستقیما به همسرش برمیگرده

مگه تقید والتزام به قوانین دین دلبخواه هست که هرجا نتونستیم واز عهده ما خارج بود بذاریم کنار؟

اگر فردی مذهبی(به قول شما! )خواهان وصلت با همچین خانمی هست ،تکلیف این موضوع رو باید قبل از ازدواج مشخص کنه
نه اینکه میذاره سر فرصت!

در دین اسلام التزام به حجاب مثل خیلی موارد دیگه جزو موارد بسیار مهم واساسی هست

نیازی نیست آیه وحدیث بذارم خودتون حتما آگاهی کامل دارید

ارسال دوستمون هم کلی از موارد ابهام شما رو پاسخ میده

بنظرتون تعریف کنند خوبه؟
بگن آفرین چقدر روشنفکر و به روز هستند ایشون
به خانمشون آزادی کامل دادند
خودشون هم که کامل دیندارند؟

یک مقدار درمورد معنی لغوی غیرت و همچنین احادیثی که در این رابطه وارد شده مطالعه کنیم تمام سوالات شما پاسخ داده میشه
موفق باشید
:gol:

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
شمااول گفتی همسروخواهر
حالابحثوبکشون طرف خواهرودختریامادرچرااینقدرخودتواذیت میکنی برادرمن؟!
مثلابپرس مادرمقابل خواهریااحیانادخترمون چقدرمسئولیت داریم؟اصلامسئولیت داریم؟

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
مثلامن میخوام ازدواج کنم اگه اعتقادات مذهبی دارم خب نمیرم سراغ دختربی حجاب این مسئله اختیاریه
ولی اگرتوخونه یک خواهرداشته باشم که بی توجهه وموجبات شرم من وخانواده مذهبی منه این دیگه میشه اجبار،بااجبارچه کنم؟
حق دارم محدودش کنم؟حق دارم تنبیهش کنم؟چکارکنم که بهم نگن بی غیرت؟
حالافک کنم بحث قشنگ تربشه

rahino

کاربر ممتاز

هیچ انسانی کامل نیست اما میتونه به سمت کمال بره
یک مردی که حجاب همسرشو میخواد اصلا نیاید یک دختر بیحجاب رو انتخاب کنه مگر اینکه دارای یک سری شرایط باشه 1-آدم فوق العاده صبوری باشه 2-بسیار خوش اخلاق باشه 3- بتونه بنحو احسن حجاب رو تبیین و روشن کنه
4- قبول کنه که شاید نتونه درستش کنه
اما در کل مردان ما اگه نگیم صد در صد اکثرا بی غیرت شدن و به نحوه ی پوشش ناموسشون (مادر و خواهر و دختر و همسر شون )بی اهمییت شدن اونم محض بی دینی خود شون هست
به یکی از خانومای فامیل میگم این آرایش و پوشش شما درست نیست میگه انتخاب همسرمه خودم دوست ندارم اما هر وقت میخوایم از خونه بیایم بیرون بهم میگه چقد شلخته و بیرنگه صورتت خوب این خانوم اولش دوست نداره اما با تقاضا های مکرر همسرش کم کم بیحیا شده و حالا یکه تاز میشه اونوقت کدوم مرد میتونه جلوشو بگیره
یه خاطره (تو مهمونی بودیم خانومه شلوار چسب پا و مانتو تنگ پوشیده و جلوی اقایون موهاشم از جلو ی سرش دیده میشد شوهرش یواشکی بهش گفت :موهات از پشت بیرون اومده تعجب کردم موهای جلو و اندام زنشو که جلوی نامحرم بود ندید فقط موهای پشت سر همسرش براش اهمییت داشت و جالب بود همسرش با ترس گفت من الان بلند شدم و سریع درست کرد و من اینجا با چشم خودم بیغیرتی مرد رو دیدم خانومش زود به حرفش گوش داد و معلوم بود تابع همسرشه اما این آقا بود که مشکل داشت
پدر من هر موقع خانو مای بیحجابو میبینه کلی نفرین میکنه بعد میگه اینا کسی بالا سرشون ندارن

شهریاری 2

کاربر ممتاز
مثلامن میخوام ازدواج کنم اگه اعتقادات مذهبی دارم خب نمیرم سراغ دختربی حجاب این مسئله اختیاریه
ولی اگرتوخونه یک خواهرداشته باشم که بی توجهه وموجبات شرم من وخانواده مذهبی منه این دیگه میشه اجبار،بااجبارچه کنم؟

آره اینا برام خیلی سواله!
ممنون

rahino

کاربر ممتاز

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام علیکم ........تقریبا تمامی نظرات رو خوندم .........برخی نظرات به قدری تند بود و البته تشکرات زیاد داشت که انگار فکر شده بود .......منظور از دختر بدحجاب دختر بدکاره است!.......به نظر بنده این نظر اصلا صحیح نیست

چرا که واضح ترین مسائل در دین اسلام مطرح شده ......آیا اسلام اجازه ازدواج با زن غیر مسلمان را نمی دهد؟.......
بنابراین به خودی خود این توضیحاتی که برخی دوستان دادند دارای سوال است

و البته این رو بگم........همونطور که یک مرد میتونه همسرش رو با حجاب کنه توانایی این رو هم داره که او رو بی حجاب کنه!.........(البته یقینا در قبال کسانی که مذهبی هستند نمیگم .......چون در وهله اول او به مرد مذهبی صرفا پاسخ موافق میده و از قبل تمامی جوانب رو میسنجه......و در ثانی اگر مردی که حالا مذهبی هم نیست قدم پیش بزاره همون اول اتمام حجتشو میکنه و ...چون اعتقاداتش در درجه اول اهمیته.... ).............در قبال کسانیکه شناسنامه ای مسلمان شده اند ........یا صرفا بر اساس عادات خانواده .........

اما اینکه چرا بحث غیرت مرد مطرح میشود ....اول ببینیم تعریف غیرت چیه .......غيرت عبارت است از نفرت طبيعي انسان از مشارکت ديگران در چيزي که محبوب او است......به عبارتی یعنی حساسیت و نگهبانی از محبوب.......طبیعتا زن و مرد در زندگی خود بایسی به صورت متعادل رفتار کنند اگر هر کام ار حال تعادل حساسیتشان خارج شود زندگیشون دچار مشکل میشه ......حال تعادل چیه؟......چیزی که اسلام گفته و دستورات صریحی که داده.....مثل همین بحث غیرت شوهر به همسرش .......و از طرفی زندگی زناشویی نمیتونه زندگی یکطرفه باشه .......زن اگر به مردش واقعا عشق داشته باشه منطبق با خواست او پوشش خواهد داشت ..........پس تا حد بسیاری پوشش زن متاهل به غیرت همسرش وابسته است ........

اما در قبال برادر ......باز هم بنا به نظر اسلام صرفا برادر بزرگتر مسئولیتهایی در این باره دارد ........برادر بزرگتر نقش مشاوره را دارد و مسئول است به خصوص در قبال وضعیت تربیت سایر فرزندان به خصوص خواهرانش که شکاف فرهنگی در بنیان خانواده ایجاد نشود

آخرین ویرایش:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام علیکم ........تقریبا تمامی نظرات رو خوندم .........برخی نظرات به قدری تند بود و البته تشکرات زیاد داشت که انگار فکر شده بود .......منظور از دختر بدحجاب دختر بدکاره است!.......به نظر بنده این نظر اصلا صحیح نیست

چرا که واضح ترین مسائل در دین اسلام مطرح شده ......آیا اسلام اجازه ازدواج با زن غیر مسلمان را نمی دهد؟.......

سلام
وقتتون بخیر

بیشتر توضیح میفرمایید لطفا

ممنونم
:gol:

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: هر مردی که همسرش با آرایش (بدحجاب) از خانه بیرون رود، بی غیرت است؛ و هرکس او را بی غیرت بخواند، گناهی نکرده است!

در سال های اول انقلاب این شعار را روی دیوارهای شهر بسیار میدیدیم که "بی‌حجابی زن از بی‌غیرتی مرد است". با این حال حتی اگر بدحجابی زنان از بی عفتی خود آنان باشد، باز هم این نشان از بی غیرتی مرد هم می باشد زيرا زن جزء، شرف مرد به حساب می آيد.

غيرت در لغت و اصطلاح اخلاقی عبارت است از حالت دگرگوني نفساني يک مرد از اينکه ببيند يا متوجه شود که نواميس خانوادگي او مثل مادر، خواهر، همسر و دختر او يا حتی نوانيس ديگران در معرض بهره وري حرام قرار گيرد.

وقتي از مردي كه همسر بد حجاب دارد پرسيده مي شود كه چرا اين نكته را به همسرش تذكر نمي دهد؟ اعلام مي كند كه اين مساله به خود زن بستگي دارد و نمي توان او را مجبور به اين كار كرد .در نقطه مقابل وقتي از زنان بد حجاب سئوال مي شود كه چرا حجابت را رعايت نمي كني؟ مي گوييد؛ همسرم راضي به این امر است در صورتي كه حجاب جزء واجبات است نه جزء حقوق زن و مرد نسبت به يكديگر كه با رضايت همسر، زن بتواند بد حجاب در محافل عمومي ظاهر شود.

در اسلام غیرت بسیار مورد توجه قرار گرفته است . غیرت مرد هم باید شامل عرض و ناموس باشد و هم مال خود و همچنین موارد دیگر. مسلم است که یکی از مهم ترین موارد اساسی یک مرد، داشتن غیرت نسبت به حفظ حریم خانوادگی و عفت در خانواد ه هاست .

یک مرد باید در مورد رفت و آمدهای نوامیس خود و اهل و عیال خود در جامعه یا استفاده از پوشش نامناسب در جامعه نهایت دقت نظر را به خرج دهد و موارد منافی عفت را از خانواده خود دور کند.

شاید مهمترین مساله ای که امروزه در جامعه ما از بعضی خانواده ها دیده می شود این است که بعضی آقایان با نوامیس شان که ظاهر و پوشش نامناسبی دارند در کوچه و بازار و در مکانهای مختلف از جمله پارکها ، تفریح گاهها و رستورانها و مکانهای متعدد دیگر، آمد و شد دارند ولی نسبت به پوشش و رفتار اهل و عیال و نوامیس خود کاملا بی تفاوت هستند، زيرا نگاههايشان دنبال نواميس مردم است و نگاه هاي مردان ديگر هم به دنبال نواميس آنها. تا به حال يك خانم بد حجاب پيش خودش فكر كرده كه چرا همسرش از بد حجابي او راضي است و چرا دلش نمي خواهد كه زيبايي همسرش فقط براي خودش باشد و او را براي همه مي خواهد؟ طبیعتا انسان همواره چيزهاي ارزشمند و قيمتي را براي خودش مي خواهد و در مقابل چيزهايي كه از نگاه او ارزش ندارند را برای استفاده دیگران به اشتراک می گذارد.

متاسفانه مردان عدم اعتراض نسبت به پوشش وظاهر نواميس خود، آزادي را توجيه بي غيرتي خود مي دانند.

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند:

هر مردی که همسرش با آرایش (بدحجاب) از خانه بیرون رود، بی غیرت است؛ و هرکس او را بی غیرت بخواند، گناهی نکرده است!

و در پايان آن كسي كه نيازش به نگاه است ، فارغ ز حجاب است

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

در مورد انتخاب همسر که حرفتون صحیحه ...

اما در مورد خواهر یا دختر !

یه آدم تا زمانی که بچه اس و تفکراتش شکل نگرفته مثل یک خمیر بازی میمونه که حالت پذیر و قابل شکل دادنه !

اما هر چی سنش بره بالاتر غیر قابل نفوذتر و تغییر ناپذیر میشه !

وظیفه ی پدر یا برادر در وهله اول تربیت دختر خانواده اس (نه فقط در زمینه حجاب ، در هر زمینه ای !) . اگر در تربیت درست ، کاهلی بشه ، بعد از شکلگیری تفکرات اون فرد ، تغییر دادنش خیلی سخته ... خــــــــــیلی !

بچه تا وقتی که سنش کمه باید از مضرات سیگار و قلیون و مواد مخدر و ... براش گفت ! وقتی افتاد توی اون وادی و کار از کار گذشت ! به سختی میشه برش گردوند ! (نمیگم نمیشه ! میگم سخته !)

اگر هم قراره تغییری صورت بگیره ! زبون خوش و دلیل و برهان میتونه چاره ساز بشه نه زور و اجبار ! چون اگر قرار باشه اجباری صورت بگیره ، نتیجه اش میشه همون خانومای چادری که دو تا خیابون اونور تر از خونشون چادرشونو در میارن : )

دقیقا چه کسی اینو گفت ؟

مسلما هیچ کدوم از ما دختری که بدحجاب باشه رو بدکاره نمیدونیم !

ازدواج مرد مسلمان با زن کافر
_به هر صورتی _ حرام است !

ازدواج مرد مسلمان با زن اهل کتاب _از نظر اکثر فقها_ به صورت دائم حرام است ! مگر اینکه زن قبل از ازدواج مسلمان شود !

تنها ازدواجی که ایرادی نداره ، ازدواج مرد با زن اهل کتابی _که به دین اسلام و قوانینش احترام بذاره_
به صورت موقت ، جایز است !

و اما جناب شهریاری ، در قبال همسر !

نظر یکی از علما (که یادم نیس کی بود:|) این بود که نمیشه به همسر حجاب رو اجبار کرد ! اما بیرون رفتن همسر از خانه ، باید با اجازه شوهر باشه ! و مرد باید به همسر بدحجابش اجازه خروج از منزل و ورود به محلی که نامحرم هست رو نده !

و البته این هم ذکر کرده بودن که اگر قبل از ازدواج به این نتیجه رسیدید که نمیتونید خانومتون رو از بیرون رفتن منع کنید و نمیتونید وظیفه شرعیتون رو انجام بدین ، نباید باهاش ازدواج کنید !

آخرین ویرایش:

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
) جوان غیرت مند اجازه نداد ساق پای زنش را مُهر زنند در سال ۱۲۱۰ قمری، حاج جواد صباغ از طرف جعفر قلی خان خویی به تعمیر روضه و حرم حضرت عسگری و سرداب مقدّس مشغول بود. فاضل نراقی می گوید: من در آن سال، به قصد زیارت مکه به سامرا مشرف شدم و حاج جواد این داستان را برایم تعریف کرد که شخصی به نام سیّد علی از جانب وزیر بغداد حاکم سامرا بود. وی از هر زائر ایرانی یک ریال می گرفت و به آنان اجازه ی ورود به حرم را می داد و برای این که کسانی که پول داده اند از دیگران شناخته شوند، بر ساق پای آنان مهر می زد.
روزی سیّد علی بر در صحن مقدس نشسته بود، سه نفر از همراهانش هم ایستاده بودند و چوبی بلند در پیش خود گذاشته بود. در این لحظه قافله ای از ایرانیان وارد شدند. سیّدعلی، بر پای هر کدام مهری می زد و یک ریال می گرفت و اجازه ی ورود می داد. جوانی از بزرگان ایران با زنش آمد و دو ریال داد، سیّدعلی ساق پای او را مهر کرد و گفت: آن زن هم باید بیاید تا ساق پای او را مهر کنم.
جوان گفت: هر دفعه که این زن به حرم می آید، یک ریال را می دهم، دیگر به این کار زشت احتیاجی نیست.
سیّدعلی گفت: ای رافضی بی دین! غیرت و تعصب می ورزی که مبادا ساق پای زنت را ببینم؟ ممکن نیست، تا مهر نکنم اجازه ی ورود نمی دهم.جوان گفت: اگر در میان این همه جمعیت غیرت داشته باشم، کار غلطی نکرده ام و دست زنش را گرفت و گفت: اگر زیارت است، همین قدر کافی است و می خواست برگردد. سیّدعلی از این حرکت سخت عصبانی شد. موقعی که همسر آن جوان می خواست برگردد، چنان با چوب بر شکم او زد که زن بیچاره نقش بر زمین شد، لباسش عقب رفت و بدن او برهنه و نمایان گردید. جوان دست زنش را گرفت و از زمین بلند کرد و سپس رو به ضریح مقدّس کرد و گفت: اگر شما بپسندید، بر من نیز گوارا خواهد بود و به منزلش برگشت.
حاج جواد گفت: من در خانه بودم، بعد از چند ساعت، یک نفر با عجله از طرف مادر سیّدعلی آمد که با تو کار داریم. من فوری به خانه ی سیّدعلی رفتم، دیدم وی مثل مار زخم خورده بر زمین می غلطد. دختران و خواهرانش به پای من افتادند که برو آن جوان ایرانی را راضی کن.
سیّدعلی هم فریاد می کرد و می گفت: خدایا! غلط کردم، بد کردم.
من به سرعت آمدم آن جوان را یافتم و از او خواهش کردم که از سیّدعلی راضی شو و در حقش دعا کن.
جوان گفت: من او را بخشیدم، ولی کو آن دل شکسته ی من؟
من بازگشتم و جریان را گفتم. هنگام مغرب برای نماز به حرم حضرت عسگری آمدم، دیدم مادر و زن و دختران سیدعلی، خود را به ضریح دخیل بسته اند و فریاد سیدعلی از خانه اش به گوش می رسید. من مشغول نماز مغرب شدم، در بین نماز صدای شیون از خانه اش بلند شد، رفتند و دیدند سیدعلی مرده است.(۱۳)

منبع:
خزینه الجواهر، داستان ۳۶، ص ۶۱۳٫

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا