چرا بايد در ورزشگاه يادگار امام(ره) تبریز آتاتورك تشويق شود؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

آتشگاه

عضو جدید
یه سوال میشه در این مورد که گفتی توضیح بدی چرا از کلمه ی آذری بدتون میاد؟:gol:

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینجوری گفتم اینا بفهمن منم میدونم آزری افسانست همه تورکیم ولی اینجوری مینویسم سریع سیاسیش میکنن
من هم تورکم
سیاسی میخوان بکنن اقتصادی میخوان بکنن نظامی میخوان بکنن فرهنگی میخوان بکنن ورزشی میخوان بکنن هر چی میخوان بکنن اذری اصلا وجود خارجی نداشته و ندارد ما ترکیم وسلام

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما بدمون نمیاد ولی وقتی نیستیم نمیخواهیم به زور به ریش قبامون بچسبونن اگه به فارس بگن عرب یا افریقایی یا چینی یا هندی بشکن میزنه و میرقصه؟؟؟ خب ما ترکیم ترک ترک ترک
اذری هم نبودیم و نیستیم و نخواهیم بود بحث ترک و اذری رو هم این حکومت راه انداخته تا هویت ترکها رو نابود کنه

آتشگاه

عضو جدید
آها یعنی شما خودتون رو از نظر نزادی ترک و از نظر استانی آذربایجانی می دونید درسته ؟
اگه درست نیست توضیح بدین تا بدونم البته اگه مایلین مرسی;)

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
اذربایجان یا اتروپاتکان اسمی است از زمان زرتشتی بودن ملت ایران و مخصوصا این منطقه و وجه تسمیه ای غیر نژادی دارد و هیچ ربطی به اذری بودن یا نبودن مردم ندارد و نژاد مردم این منطقه ترک است

computer-engi

عضو جدید
اذربایجان یا اتروپاتکان اسمی است از زمان زرتشتی بودن ملت ایران و مخصوصا این منطقه و وجه تسمیه ای غیر نژادی دارد و هیچ ربطی به اذری بودن یا نبودن مردم ندارد و نژاد مردم این منطقه ترک است
;)
We are Turkic people.
http://en.wikipedia.org/wiki/Turkic_peoples
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Map-TurkicLanguages.png

• Like
واکنش ها: Sarp

M Sina Asadi

عضو جدید
با اجازه منم میخوام یه چند کلمه یاد بگیرم !

آذری رو برای اولین بار ، کسروی نامرد زمان پهلوی سر زبان ها انداخت . ( قابل توجه اون عزیزی که میگفت آذری رو این حکومت انداخته سر زبون ها ! )

کسروی یه متفکر بود ( به خیال خودش ) که تو مراسمش کتاب های سعدی و حافظ رو با گیره ( چون نجسه ! ) برمیداشت مینداخت تو اتیش . یه شووینیست بود ..

با عرض معذرت ، ایشون وقتی با ترک زبان ها درمی افتادن ، بهشون ترک خر می گفتن ، ولی وقتی میخواستن از یه ترک زبان ( به خاطر حفظ منافع خودشون ) دفاع کنن ، آذری میگفتن .

اینارم بخونید فکر کنم حللللللله .

[FONT=&quot]1-[/FONT][FONT=&quot]تركهاي ايران و واژه ترك در اسناد و كتيبه هاي تاريخي : قديمي ترين آثار و كتيبه هايي كه در آن از اقوام ترك پيرامون درياچه اورميه نام برده شده كتيبه هاي آشوري و سپس اورارتويي است بنا به نوشته « يامپولسكي » در كتيبه هاي آشوري سده چهارده قبل از ميلاد (3500 سال پيش )از تركها با نام « توروك» ياد شده و موطن اصلي آنان مناطق پيرامون درياچه اورميه ذكر شده است (3). البته اين اسناد نتيجه كاوشهاي باستاني تا چند سال اخير بوده و يافته هاي باستان شناسي در آينده و قرائت حدود 10000 لو حه ايلامي و سومري كه در دانشگاه[/FONT][FONT=&quot] « [/FONT][FONT=&quot]شيكاگو» انبار شده (4)پرده از تاريخ بر خواهد داشت .قرابت و هم ريشه بودن زبان تركها و سو مري ها اين احتمال را به يقين مبدل مي سازد كلمه ترك در منابع تاريخي به اشكال مختلف آمده از جمله در آثار«هرودوت»، « تارگيتا » در منابع علمي « تورخا » و منابع چيني «توكوئه» و «توركيش»(5) و در تورات از [/FONT][FONT=&quot]«[/FONT][FONT=&quot]يافث بن نوح» به عنوان پدر اتراك نام برده شده است نيز در منابع يوناني از قبايل تورك زبان سابيرها .كنگرلو ها ،هونها ،سكا هاو… به عنوان ساكنان غربي درياچه خزر نام برده شده است[/FONT][FONT=&quot] .[/FONT][FONT=&quot]
2-[/FONT]
[FONT=&quot]كلمه »آذري»: از ابداعات كسروي مي باشد كه فقط جهت تحريف تاريخ و تامين منافع حاكميت وقت بوده است و اين كلمه از سوي شوونيستها به عنوان حربه اي براي انكار تاريخ تركها در آذربايجان بكار رفته است . شايد جالب باشد كه هم زمان» استا لين[/FONT][FONT=&quot] » [/FONT][FONT=&quot]نيز از اين ابداع كسروي كمال استفاده را برده است و با تغيير كلمه »ترك[/FONT][FONT=&quot] » [/FONT][FONT=&quot]از عنوان مليت به »آذري » در گذر نامه هاي آذربايجانيهاي شوروي سابق ،سعي درانكار يكي بودن آنان با همسا يه هاي ترك براي حفظ حاكميت استبدادي خود و جلو گيري از بروز هر گونه اتحاد يا ارتباط فرهنگي داشته باشد[/FONT][FONT=&quot] .[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]تا به حال در هيچ كتيبه يا سند تاريخي به كلمه آذري آنهم به عنوان تبار و زبان يك ملت برخورد نشده و هيچ كدام از مدافعان نظريه كسروي در اين خصوص هيچ مدرك تاريخي ارائه نداده اند[/FONT][FONT=&quot] . [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]البته شايد استناد كسروي در انتخاب اين كلمه (بنا به گفته حسينقلي كاتبي ) برخي منابع عربي بوده است ولي چنانكه خود پيروان كسروي مانند كاتبي هم معترفند لفظ « آذري[/FONT][FONT=&quot] » [/FONT][FONT=&quot]فقط از سده هاي سوم تا ششم هجري در منا بع عربي ذكر شده است پس قبل از آن تاريخ صحبتي از آذري به عنوان تبار و زبان قوم نبوده و در منا بع عربي هم اين كلمه نه به مفهوم تبار و زبان يك قوم بلكه به عنوان كوتاه شده كلمه [/FONT][FONT=&quot]»[/FONT][FONT=&quot]آذربايجان » مورد استفاده قرار گرفته است . عدم وجود اسناد تاريخي باعث توهم كسروي و پيروانش شده و گاه شلم شوربايي ساخته اند كه خود نيز در كار خويش مانده اند . اينان گاه سلجو قيان ،گاه غزنويان و مغولها و گاه صفويان را موجب ترك شدن تركهاي آذربايجاني مي دانند! اما هر كس كمترين اطلاعي از تاريخ داشته باشد به خوبي مي داند كه مغولها از چين تا غرب افريقا و از سيبر ي تا اقيانوس هند را تصرف كرده بودند و تمام و آسياي ميانه و ايران تحت سلطه خانهاي مغول بود(6) پس چرا مردم اين مناطق را نتوانسته اند ترك كنند ؟!! طبق آخرين آمارها در حال حاضر 270 ميليون نفر ترك زبان در وسعتي حدود20 ميليون كيلو متر مربع از جنوب سيبري و قلب بالكان تا شمال افغانستان و ايران و اناتولي زندگي مي كنند و زبان تركي از لحاظ تعداد و جمعيت پنجمين زبان دنيا و زبان اول جهان اسلام مي باشد. در پايان اميدوارم دوستان عزيز براي حمل كلمه روشنكر متحمل حداقل زحمت شده و با آگاهي و مطالعه مختصر در هر زمينه اي كه به خود حق اظهار نظر مي دهند ، چه سياسي و فرهنگي و چه ديني و اجتماعي نا خواسته پيرو مكتب افردي چون كسروي نش[/FONT][FONT=&quot]یم . [/FONT]

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نگفتم این حکومت ایجادش کرد و قبل اون کلمه ای به نام اذری نبود این حکومت بیشتر ترویجش داد تا ترک و ترک بودن رو سرکوب کنه و به جاش اذری رو بذاره

M Sina Asadi

عضو جدید
البته شما نگفتین ایجاد کرده ، گفتین راه انداخته ، راه انداختنش با کسروی بود . ترویجش با اینا ....

بگذریم ... .

البته شهروز جان حق با شماست ، اگه به حرفا و در و دلامون گوش کنن ، به 30 میلیوون ترک زبان ایرانی بیشتر اهمیت بدن ، ما هم نمیگیم آذربایجان بیر السون ... مرکزی .... .

Sarp

مدیر بازنشسته
این درسته که خیلی ها برای فوتبال نمیان چون که راهی برای اعتراض نمونده من هم زیاد از واژه ترک خوشم نمیاد اینها ا آذری هستند و در بسیاری از مقاطع حساس تاریخی مردان بزرگی از این خطه برخاستند و اوجش هم تو انقلاب مشروطیت بود . مطالبات تو هیچ جای ایران داده نمیشه دیگه اونجا که جای خودش
خوشت نمیاد نمک بزن بخور که مزش خوشایند باشه :smile:
اگه مسئله ی تراکتور 100% مسئله ی قومی بود می بایست شهرداری هم هوارداری تراکتور رو می داشت.
اما تراکتور با سابقه ترین و پرافتخارترین تیم آذربایجانه.
آذربایجان هم همیشه هوادار ورزش زیاد داشته.
از والیبال و بسکتبال و کشتی بگیر تا فوتبال .
تو سایر شهرها هم اکثرا" تورک ها میان ورزشگاه.
همین قم 90% تماشاگرای صبا تورک ها هستند .
لو رفتی که
قمی هستی
:surprised:
در مورد اینکه در تبریز قرار است خیابانی به نام کریم باقری نام بگیرد تصمیم مسئولان استان است نه مردم
کریم افتخار آذربایجان . .. ..

موندم که بگم بود یا هست :razz:
از آذری به این دلیل خوشش نمیاد که ساعتی پیش تو نود هی داد میزد "آذری زبان" !
تا حالا هم از زمان حزب پان ایرانیست نژادپرست تا به امروز کسی مدرکی از این زبان افسانه ای ارائه نداده !! :surprised:

آذربایجان اسم این سرزمینه !
حالا اینجا چه متعلق به امریکا باشه و چه ایران و چه ترکیه و . . . .!

دوستان ، آذری نمیگن چون صلاح ما در اینه
صلاح هم اینه که زبان ما ترکیه نه آذری !!

کاپلو

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوشت نمیاد نمک بزن بخور که مزش خوشایند باشه :smile:

لو رفتی که
قمی هستی
:surprised:

کریم افتخار آذربایجان . .. ..

موندم که بگم بود یا هست :razz:

از آذری به این دلیل خوشش نمیاد که ساعتی پیش تو نود هی داد میزد "آذری زبان" !
تا حالا هم از زمان حزب پان ایرانیست نژادپرست تا به امروز کسی مدرکی از این زبان افسانه ای ارائه نداده !! :surprised:

دوستان ، آذری نمیگن چون صلاح ما در اینه
صلاح هم اینه که زبان ما ترکیه نه آذری !!
اینکه میگند اذری زبان چیزی هست که تو زبون میاد
مثلا نشنیدی یارو بگه ایرانی زبان؟؟؟؟
درستش فارسی هست.

zalzalak_amir

عضو جدید

والا جواب قانع کننده ی این کلمه ی تازه تاسیس آذری در فرهنگستان بی ادب و بی هنراون زمون ایران گره در توهین جناب رضا شاه فکر کنم به ترک ها شروع شد که بعد ها برای ماست مالی کردن افاضات جناب شاه از این واژه سعی کردن استفاده کنن البته آن زمان ها مردم ایران هم از به تمسخر گرفتن ترک ها احساس نارضایتی نشان ندادند و سال های سال ما سرکوب رو متحمل شدیم تا الان که متاسفانه بیشتر ترکها ترمز بریدن و از ایرانی نامیدن خود احساس نارضایتی میکنند...
بعضی وقت ها وقتی کلمه ی فرهنگ و ادب و هنر ایرانی را میشنوم خندم میگیرد.
من خودم موافق جدایی طلب بازی با شرایط موجود نیستم.
:w07:
امیدوارم افاضات را درست نوشته باشم... هرچه باشد زبان مادریم ترکی هست...

:twisted:

Metal Guard

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا جواب قانع کننده ی این کلمه ی تازه تاسیس آذری در فرهنگستان بی ادب و بی هنراون زمون ایران گره در توهین جناب رضا شاه فکر کنم به ترک ها شروع شد که بعد ها برای ماست مالی کردن افاضات جناب شاه از این واژه سعی کردن استفاده کنن البته آن زمان ها مردم ایران هم از به تمسخر گرفتن ترک ها احساس نارضایتی نشان ندادند و سال های سال ما سرکوب رو متحمل شدیم تا الان که متاسفانه بیشتر ترکها ترمز بریدن و از ایرانی نامیدن خود احساس نارضایتی میکنند...
بعضی وقت ها وقتی کلمه ی فرهنگ و ادب و هنر ایرانی را میشنوم خندم میگیرد.
من خودم موافق جدایی طلب بازی با شرایط موجود نیستم.
:w07:
امیدوارم افاضات را درست نوشته باشم... هرچه باشد زبان مادریم ترکی هست...

:twisted:

علی دایی که یکی از سمبل های آذربایجانه رو میز می کوبید و می گفت ما ایرونی هستیم.
خواهشا" نظرتون رو به دیگران تعمیم نده.
همون آذربایجان و باکو هم برای ایرانه . اتفاقا" تورکهای آذربایجان عاشق ایران و ایرانی هستند ....بگذریم....

در مورد آتا تورک هم بعضی ها با دفاع از این خون آشام وجه ی تورک ها رو خراب می کنند.
این چه تورک دوستی هست که دستش به خون صدها هزار تورک آلودست؟!

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
به جای چرت گفتن برو مدرک جدایی طلبیمو بیار
مدرک:
نوشته اصلي بوسيله reza4321 http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost.gif
تو خیلی جاها نشون دادی که اصلا اعتقادی به ایران نداری و حتی تا پای تجزیه و .. هم تو اعتقاداتت پیش رفتی
جواب شما:
حالا کجاشو دیدی

قسمتیش رو هم جدا کردم و تو ندیدی

بگذریم که تو بحث تراختور و تاپیکش کلی اینطور ها حرف زدی.

حالا به نظر فحشی که دادی به خودت بر نمیگرده؟؟؟؟

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز

!!
همین حرفت هم کاملا بوی استقلال طلبی میده.
مارو ساده گیر اوردی؟؟؟

حالا باز فحش بده به دروغگو.
باشه؟؟؟

me-myself

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی که به خانوادش ، هویتش ، به فرهنگش و. . . . توهین بشه و ساکت نشینه هیچ (نخواستیم حالا جواب بده) بلن شه از توهینها و توهین کننده ها دفاع هم بکنه ، لیاقتش همون . . . .

الله اکبر !

کریم 10 سال بود برابر تراختور قرار نگرفته بود !

این دائی . . . . .پا کریم رو هم کشید وسط که تنها نباشه !:mad:

چه ایرادی داره کریم در مقابل تراختور قرار بگیره؟؟؟
چون تبریزیه حق نداره در مقابل یه تیم تبریزی قرار بگیره؟

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد اینکه در تبریز قرار است خیابانی به نام کریم باقری نام بگیرد تصمیم مسئولان استان است نه مردم
من به شخص با تمامی این نوع نگاه های بد بینانه به کریم باقری مخالفم
و کریم باقری رو به عنوان بهترین بازیکن فوتبال قبول دارم
اگر من به کریم و علی احترام نگدارم بقیه اصلا بهش احترام نمیگذارن
اگر من به همشهریم احترام نگذارم چجوری منتظر باشم غریبه به من احترام بگذاره

لطفا با دید بازتری به به قضیه نگاه کنین

آخرین ویرایش:

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
نوچ
وقتی داشتن تو تهران میگفتن ترکی خر حتی یه بار هم از طرفدارای پرسپولیس نخواست به این شعار خاتمه بدن
وقتی فهش ناموسی میدادن تورک بودنشو زیر پاش گذاشت و به اونها پاسخی نداد حتی ازشون انتقاد هم نکرد
ما از اینکه همشهریهامون نه کلا آزری ها موفق بشن خوشحال میشیم

میخواستی بره چی کار کنه؟؟
فحش بده؟
دعوا کنه؟
در جواب بگه فارس س*؟؟

مگه قراره در جواب هر نفهمی تو هم نفهم باشی؟؟

مگه قراره من یا تو یا کریم ملتی رو اصلاح کنیم؟؟

دیدتونو عوض کنین

mjvm

کاربر فعال گروه کیفیت مهندسی صنایع
به نام خدای دوست داشتنی
سلام
بچه ها خواهش می کنم درباره شروع نکنید بحث پوسیده ی قبل رو.
من دیشب 90 رو دیدم کارشون درست نبوده بدون هیچ توجیهی .
اما این هیچی از ارزش های تبریزی های دوست داشتنی کم نمی کنه:gol:
همه جا این اتفاقات می افته !
باید دوش به دوش هم پیش بریم به سوی سازندگی
بیخیال این بحث ها
امروز فقط اتحاد نگذارید از تفرقه سو استقاده کنند;)

در پناه خدای دوست داشتنی:gol:

M Sina Asadi

عضو جدید
میخواستی بره چی کار کنه؟؟
فحش بده؟
دعوا کنه؟
در جواب بگه فارس س*؟؟

مگه قراره در جواب هر نفهمی تو هم نفهم باشی؟؟

مگه قراره من یا تو یا کریم ملتی رو اصلاح کنیم؟؟

دیدتونو عوض کنین

نه دوست عزیز ، میتونست یه کار ساده انجام بده !

بره سمت تماشاگرا ، به عنوان کاپیتان تیمی مثل پرسپولیس ، از تماشاگرا بخواد که به ترک ها فحش ندن ! آرام کردن ملت که راحته ! قرار نیست که همه اصلاح شن ! شدنی نیست !

جدا نمیتونست ؟؟ :razz:

M Sina Asadi

عضو جدید
البته این دلیل نمیشه ما هم کاری رو کنیم که اونا کرد . اقدام تلافی جویانه خوب نیست ...

بی احترامی به دایی و کریم رو قبول ندارم ... . کار زشتیه . کلا به هر کی ... . فرهنگ تبریزیا بالاست ( البته تبریزیای واقعی ) . 6500 سال قدمت شهر تبریزه .

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام
اون اتفاقاتی که در میدان آزادی افتاد , فراموشمان نخواهد شد. این معدود جماعت فارس مخصوصآ اون عده که به ترکها بد و بیرا میگن باید بدونند که جزای این بی فرهنگی شونو خواهند دید.
ملت تورک دارای حافظه بسیار قوی است و اونجور اتفاقات رو فراموش نمیکنه. حالا این بار تو تبریز علی دایی و کریم باقری بهانه ای شد برای تذکر ملت تورک به اونایی که سعی میکنند بی تفاوت باشند.
اما اصل موضوع اینه که : کسانی که به ملت تورک توهین کنند ادب خواهند شد. شکل و نوع این تادیب را خود ترکها تعیین میکنند. در مورد مسائلی هم که به تورکها ربط داره خود تورکها تصمیم میگیرند.
این ملت برای تعیین روش زندگی خودش فقط از خودش مایه میذاره . پس بقیه ملیت ها سعی نکنند خودشونو وارد این معرکه بکنند. کسی از اونا نظر نمیخواد.اونا بهتره سعی کنند مودب باشند.
اگر ما در طول تاریخ به سایر ملیت ها و قومیت ها اجازه میدادیم که در مورد ما تصمیم بگیرند الان وجود خارجی نداشتیم. پس هر کسی جای خودش باشه بهتره.
دیروز کسروی و حالا هم علی و کریم؟ نخیر , ما این اجازه رو به هیچکس نخواهیم داد. هر چند که این دو عزیز تا بحال خطایی عظیم نکرده اند.
در هر حال این موضوعات خانوادگی است و در داخل خانواده حل و فصل میشه. بقیه ملیت ها بروند جلو درب منزل خودشون بازی کنند. این محل خصوصی است. :gol:

• Like
واکنش ها: Sarp

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه دوست عزیز ، میتونست یه کار ساده انجام بده !

بره سمت تماشاگرا ، به عنوان کاپیتان تیمی مثل پرسپولیس ، از تماشاگرا بخواد که به ترک ها فحش ندن ! آرام کردن ملت که راحته ! قرار نیست که همه اصلاح شن ! شدنی نیست !

جدا نمیتونست ؟؟ :razz:
وقتی کسی اینقدر خودشو به نفهمی زده که به اصالت کاپیتان تیم خودش توهین کنه کریم این وسط چی کار کنه؟؟

فکر میکنی شدنیه؟؟

باور کنین اگر من 1% فکر میکردم شدنیه با کریم مخالفت میکردم

میدونین همون کریم یا علی چه خدماتی برای همشهری های خودشون کردن؟

بی انصاف نباشیم

این فقط فوتباله جنگ نیست اما ما داریم به جنگ میکشیمش

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته این دلیل نمیشه ما هم کاری رو کنیم که اونا کرد . اقدام تلافی جویانه خوب نیست ...

بی احترامی به دایی و کریم رو قبول ندارم ... . کار زشتیه . کلا به هر کی ... . فرهنگ تبریزیا بالاست ( البته تبریزیای واقعی ) . 6500 سال قدمت شهر تبریزه .
من خودم بچه تبریزم و همشهری های خودمو خوب میشناسم

اگر واقع به علی دایی یا کریم باقری توهین کردن اشتباه کردن

قرار نیست بخاطرندانم کاری بعضی ها من و امثال من زیر سوال بریم

از همین الان شروع کردند که بیا اینم از همشهری هاتون

وقتی همشهری با همشهری خوب نباشه دیگه چه انتظاری دارین از غریبه؟؟

اقا اگه بخاطر این که دیگه تو تبریز بازی نمیکنه یا تو تیم مخالف داره بازی میکنه ناراحتی بدون که ادم خودخواهی هستی و این هیچ ربطی به اصالت اونها و این که همشهری ماست نداره

من هر دو شونو دوست دارم درسته علی دایی خیلی وقت ها جو گیر میشه و چشماشو میبنده و دهنشو باز میکنه حرف میزنه اما اگر من قرار باشه بخاطر خودخواهی خودم بهش بدو بیرا بگم سخت در اشتباهم

کاپلو

عضو جدید
کاربر ممتاز
داشتم یک نگاه میکردم به پست ها دیدم که چه قدر خنده دار هست.
ما داریم از دایی و باقری دفاع میکنم در مقابل اذری ها.
چه خوب دارند ما را بازی میدهند

وضعیت
موضوع بسته شده است.