چرا استپ قبل از استارت در مدار فرمان قرار می گیرد

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
چون Stop یک کلید نرمالی بسته و Start یک کلید نمرمالی باز هست و برای اینکه بتونیم در شروع کار اول استارت کرده و سپس استاپ کنیم نیاز هست که Stop قبل از STart قرار بگیره، به همین سادگی. ضمناً این 20 مورد ها قضیه اش چیه!؟

m.pouralkhas

عضو جدید
در واقع هیچ تفاوتی نداره . عملکرد یک چیزه اگر در شاخه مناسب قرار بگیره عملکرد یکسانه .
تو مدارات همیشه یک استارت وجود نداره و یا یک استارت فقط یک رله یا کنتاکتور رو تحریک نمیکنه بلکه به چند نقطه یا شاخه جدا جریان عبور میده اما تمام عملکرد با یک استپ از تحریک خارج میشه بنابراین باید توی شاخه اصلی و قبل از استارتها قرار بگیره .این یک قانون در مدار فرمانه که جریان باید تا ورودیه استارت برقرار باشه و اگر استپ کردیم جریان به استارت نرسه حالا اگه استارت قبل از استپ باشه همیشه استارت در ورودی جریان داره و استپ جریان خروجی استارت رو کنترل میکنه و این صحیح نیست چه از نظر نقشه کشی، چه از نظر اجرا و چه از نظر عیب یابی.بازم میگم در شرایطی که یک استپ یک استارت و یک رله داری میشه استپ رو بعد استارت گذاشت البته این حالت نادره و در کل نادرست .
مثلا" میشه سیم نول رو به کلید داد و لامپ رو روشن کرد ، عملکرد یک چیزه اما روش غلط و خطرناکه

apn1388

کاربر بیش فعال
باسلام
اولا" نقشه یک چیز قراردادی است که با استفاده از یکسری علایم قراردادی بری ابزار آلات جهت نمایش یک سیستم استفاده میگردد.
دوم اینکه مطلبی که دوستمانm.pouralkhasفرمودند قرارگیری استاب دراول مدار باعث قطع کل جریان مداراست.
سوم اینکه این اتصال مواقع اضطراری(در تابلو وسایر مواردی که استارت استب روی ان هست مانند کنترل جرثقیل سقفی) باعث قطع برق راحتتر مدار میشود.

mehdi705

عضو جدید
[FONT=&quot]چون باید کلید استپ برق روی بوبین کنتاکتور رو قطع کنه[/FONT]
[FONT=&quot]که از طریق مسیر کلید استارت و کلید موازی استارت یعني نگهدارنده جریان برای بوبین کنتاکتور[/FONT] [FONT=&quot]رفته[/FONT] [FONT=&quot] است.[/FONT]​

apn1388

کاربر بیش فعال
با سلام . اگه بعد از استارت ونگهدارنده باشه قطع نمیکنه؟ :confused:

apn1388

کاربر بیش فعال
در ادامه این که در مدار فرمان ابتدا تجهیزات حفاظتی (فیوز, بیمتال,استپ) قرار میگیرد.

بیتا24

عضو جدید
اسم گذاری وسایل اتوماتیک مدار فرمان مثل کنتاکتور دو روش داره .....یکی سری یا پیوسته
دومی هم ناپیوسته ولی تفاوت شون خیلی نامفهومه ...دوستان باتجربه میشه بگن تفاوت شون چیه ؟ در عمل از کدوم بیشتر استفاده میشه
البته روش اول سری رو میدونم ولی دومی نامفهومه

بیتا24

عضو جدید
دوستانی که نقشه ی مدار فرمان دارن لطفا اپ کنن تو انجمن تا یه سری از مشکلات مون حل بشه..من بشخصه المان ها رو میشناسم ولی نقشه ها رو سر در نمیارم زیاد
و چیزی ک همه ی مهندسا توی سطح مدار فرمان یک و دو میخونن کلا با چیزی ک توی صنعت وجود داره خیلی تفاوت داره

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستانی که نقشه ی مدار فرمان دارن لطفا اپ کنن تو انجمن تا یه سری از مشکلات مون حل بشه..من بشخصه المان ها رو میشناسم ولی نقشه ها رو سر در نمیارم زیاد
و چیزی ک همه ی مهندسا توی سطح مدار فرمان یک و دو میخونن کلا با چیزی ک توی صنعت وجود داره خیلی تفاوت داره

در عمل فرقی نداره، فرق در اینه که مدارهای واقعی پیچیده تر از مدارهای آموزشی هست.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز

تاپیک مدار فرمان
.
مشکل اینه که همه حتی بعضی از اساتید فکر میکنن مدار فرمان فقط مربوط به راه اندازی موتور ها میشه و چپگرد راستگرد و چند سرعته و غیره ...در صورتی که اینطور نیست.
تازه تو کتاب های مدار فرمان نقشه نیمه اتوماتیک کشیده میگن این اتوماتیکه...

razmjoo144

عضو جدید

سلام
اون چیزی که در صنعت استفاده میشه گاها پیچیده تر از اونی هست که آموزش میدن !
یک نمونه از مدار کنترل یه کلید 20 کیلوولت رو براتون آپلود میکنم
البته یه بخشی از مدار هست از 50 صفحه ای که مدار کنترل این کلید هست اتفاقی و شانسی این صفحه رو میزارم تا بخونیدش
مدار مربوطه به قسمت local و remote تعبیه شده بر روی درب تابلو
مشاهده پیوست OUTGOING FINAL Model (1).pdf

یا حق

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
اون چیزی که در صنعت استفاده میشه گاها پیچیده تر از اونی هست که آموزش میدن !
یک نمونه از مدار کنترل یه کلید 20 کیلوولت رو براتون آپلود میکنم
البته یه بخشی از مدار هست از 50 صفحه ای که مدار کنترل این کلید هست اتفاقی و شانسی این صفحه رو میزارم تا بخونیدش
مدار مربوطه به قسمت local و remote تعبیه شده بر روی درب تابلو
مشاهده پیوست 217533

یا حق
مهندس اگر در دسترس بود synch دارای کلید کشویی هم بذار :d ممنون

بیتا24

عضو جدید
لطفا اطلاعاتی هم درمورد جانمایی المان ها در تابلو برق بزارید

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
لطفا اطلاعاتی هم درمورد جانمایی المان ها در تابلو برق بزارید
جا نمایی یک بحث تجربیه.
اما کسی که بخواد شروع کنه به نظر من این روش مناسبه.
هر چند در بیشتر کارخانه ها جا نمایی رو جز وظایف نقشه کش قرار میدن. نه مهندس طراح.یا اجرا کار.
...
کاتالوگ تجهیزات رو تهیه کنید.
در کاتالوگ هر تجهیزی مشخصات فنی و اندازه های ان به طور دقیق ثبت شده
تجهیزات مورد نیاز یک سلول را لیست کنید
و شروع به جا نمایی کنید.
مثلا
کابل از زیر وارد میشه و به ورودی کلید اتصال داده میشه. کلید دارای ابعاد 105 در 95
خروجی کلید به رله ,رله دارای ابعاد 40در 60
یک محفظه کنترلی برای سی تی و پی تی به ابهاد 120 در 100.
حالا این ها رو جمع کنید. و فضا یی هم برای ترمینال با توجه به تعداد. محل نصب داکت و جا برای راحت نصب کردن اضافه کنید.
البته این خیلی خلاصه بود,برای اینکه روال کار دستتون بیاد
.برای بعضی سلول ها کلی خرج میکنند کلی هزینه دستمزد میدن تا بهترین جا نمایی انجام بشه. که حتی چند هفته زمان میبره.
و از روی تجربه تکرار و تمرین و داشتن اطلاعات مورد نیاز انجام میشه

razmjoo144

عضو جدید
مهندس اگر در دسترس بود synch دارای کلید کشویی هم بذار :d ممنون

سلام
لطفا کامل توضیح بدنین.
منظورتون از کلید کشویی چیه ؟ منظورتون کلید هایی هستن که بصورت کشویی وارد کابینه تابلو میشن و خارج میشن ؟
synch من نمی دونم یعنی چی. اگه مخفف نوشتین کامل بنویسین

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
لطفا کامل توضیح بدنین.
منظورتون از کلید کشویی چیه ؟ منظورتون کلید هایی هستن که بصورت کشویی وارد کابینه تابلو میشن و خارج میشن ؟
synch من نمی دونم یعنی چی. اگه مخفف نوشتین کامل بنویسین

فرمان سنکرون کردن با کلید کشویی.
بله درسته.widthrawable
در مدار فرمان سه حالت دارن
برای سیستم 2 از 3 سلکتور قرار میدن
که حالا بعدش سنکرون چک انتخاب کنه.
خودم طراحی کردم . میخواستم نقشه های دیگری ببینم و کمی کارمو بسنجم.

Mani56

عضو جدید
با سلام
به نظر من لزوي نداره که استپ قبل از استارت باشه در هر صورت زماني که کليد NC استاپ رو که در مسير تغذيه بوبين کنتاکتور هست فشار بديم قطع مي شه و مدار رو باز ميکنه
کليد خود نگهدار NO موازي با استارت هم در اين حالت باز شده و مدار ديگر خود به خود بسته نخواهد شد

قدرت power

عضو جدید
در عملکرد کنتاکتور فرقی نداره
ولی معمولا قطع کننده ها و محافظ ها را اول مدار قرار میدن تا پس از قطع مدار ، کلیه تجهیزات پایین دست ، بدون برق بشن.
مثلا اگه اول مدار باشه ، پس از استوپ کردن ف شستی استارت ، نگهدارنده و غیره بدون برق میشن ولی اگه استوپ بعد از استارت باشه ، همیشه برقداره

بالا