پیشنهاد ایجاد تاپیک کنکور دکترا به صورت مجزا

SMAW

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان
امیدوارم نتایج ارشد دل همتون خوشحال کرده باشه. کسایی که امسال قبول میشن امیدوارم ارشد بهشون خوش بگذره و کسایی هم که بنا به هر دلیلی موفق نشدن سال بعد رتبه بهتری بیارن.
غرض از ایجاد این تاپیک پیشنهاد ایجاد تاپیک کنکور دکترا به صورت مجزا بود. دوستان گلم که مایل به ایجاد چنین تاپیک مجزا و تخصصی برای کنکور دکترا هستند (چه ارشد و چه کارشناسی) خواهش میکنم بیان و اینجا نظراتشون رو بیان کنن تا بتونیم نظر مدیر های تالار رو برای ایجاد این تاپیک جلب کنیم.
با تشکر از همه دوستان

Z.M.S

عضو جدید
خيلي كار خوبيه.:smile:مثلا من ميخوام امسال كنكور دكترا شركت كنم ولي اصلا نمي دونم چه كتابا و چه منابعي خوبه!!:confused:
اگه همچين تاپيكي راه بيفته خيلي خوبه واقعا جاش تو تالار كمه.;)

• Like
واکنش ها: SMAW

SMAW

عضو جدید
خيلي كار خوبيه.:smile:مثلا من ميخوام امسال كنكور دكترا شركت كنم ولي اصلا نمي دونم چه كتابا و چه منابعي خوبه!!:confused:
اگه همچين تاپيكي راه بيفته خيلي خوبه واقعا جاش تو تالار كمه.;)
به نظر من هم ایجاد تاپیک های جداگانه واسه ارشد و دکترا میتونه تالار رو با نظم بیشتری جلوه بده. اگه تاپیک دکترا ایجاد بشه میتونیم توش تبادل نظر بکنیم و منابع رو شیر کنیم. جزوات، کتاب ها و حتی سوالاتی که تو هر دانشگاهی توسط اساتید برای مصاحبه بیان میشه رو میتونیم تو این تاپیک بگنجونیم.
از بقیه دوستان علاقه مند هم دعوت میکنم بیان و نظراتشون رو اعلام کنن
با تشکر

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
با سلام خدمت همه دوستان
امیدوارم نتایج ارشد دل همتون خوشحال کرده باشه. کسایی که امسال قبول میشن امیدوارم ارشد بهشون خوش بگذره و کسایی هم که بنا به هر دلیلی موفق نشدن سال بعد رتبه بهتری بیارن.
غرض از ایجاد این تاپیک پیشنهاد ایجاد تاپیک کنکور دکترا به صورت مجزا بود. دوستان گلم که مایل به ایجاد چنین تاپیک مجزا و تخصصی برای کنکور دکترا هستند (چه ارشد و چه کارشناسی) خواهش میکنم بیان و اینجا نظراتشون رو بیان کنن تا بتونیم نظر مدیر های تالار رو برای ایجاد این تاپیک جلب کنیم.
با تشکر از همه دوستان

سلام دوست عزيز
اميدوارم همگي خوب و خوش باشيد
ممنونم از شما دوست عزيز و به خاطر پيشنهادتون
ولي خب ايجاد تاپيك كه كاري نداره،‌شما همين الان همين تاپيك رو احداث كنيد و دوستان هم استقبال خواهند كرد،‌ميشه در همون تالار كنكوريها انجام داد يا اينكه قرار بود تالاري جداگانه با عنوان اموزش زده بشه، اگه اون زده بشه كه ديگه ميشه همونجا ادامه داد
البته يه نكته خيلي به نظر بنده مهمه،‌اونم اينه كه دكترا قضيه اش با بقيه مقاطع خيلي فرق داره، كسي كه ميخواد براي دكترا بخونه، يعني فكر و ايده مستقلي داره و ميخواد پژوهشي وراي ارشد انجام بده و اگه واقعا كسي ميخواد فقط صرف اينكه مقاطع بالاتر بره، دكترا بخونه ، به نظرم نيازي به اينهمه دنگ و فنگ نداره! بذاريد يه جمع بندي كنم، رقابت براي زدن تست بيشتر و ايجاد كنكورهاي آزمايشي و كتب كنكوري براي دكتري يه خيانت به سطح و تعريف دكتراست!!!به نظرم بهتره، تاپيكهايي در جهت افزايش دانشمون از علم مواد زده بشه تا اينكه براي تنها خود كنكور تاپيك زده بشه! پيشنهاد بنده اينه كه تالاري جداگانه با عنوان همون "آموزش " كه قرار بود زده بشه، ايجاد بشه و مطالب و قضايا و موضوعات مرتبط با مهندسي مواد زده بشه و به نوعي با علم روز دنيا هم به روز باشيم و در كنارش هم براي كنكور دكترا هم بخونيم
بازم ممنون بابت پيشنهادتون
اميدوارم بتونيم دانش آموختگان موثر و مفيدي باشيم
ياحق

• Like

SMAW

عضو جدید
سلام دوست عزيز
اميدوارم همگي خوب و خوش باشيد
ممنونم از شما دوست عزيز و به خاطر پيشنهادتون
ولي خب ايجاد تاپيك كه كاري نداره،‌شما همين الان همين تاپيك رو احداث كنيد و دوستان هم استقبال خواهند كرد،‌ميشه در همون تالار كنكوريها انجام داد يا اينكه قرار بود تالاري جداگانه با عنوان اموزش زده بشه، اگه اون زده بشه كه ديگه ميشه همونجا ادامه داد
البته يه نكته خيلي به نظر بنده مهمه،‌اونم اينه كه دكترا قضيه اش با بقيه مقاطع خيلي فرق داره، كسي كه ميخواد براي دكترا بخونه، يعني فكر و ايده مستقلي داره و ميخواد پژوهشي وراي ارشد انجام بده و اگه واقعا كسي ميخواد فقط صرف اينكه مقاطع بالاتر بره، دكترا بخونه ، به نظرم نيازي به اينهمه دنگ و فنگ نداره! بذاريد يه جمع بندي كنم، رقابت براي زدن تست بيشتر و ايجاد كنكورهاي آزمايشي و كتب كنكوري براي دكتري يه خيانت به سطح و تعريف دكتراست!!!به نظرم بهتره، تاپيكهايي در جهت افزايش دانشمون از علم مواد زده بشه تا اينكه براي تنها خود كنكور تاپيك زده بشه! پيشنهاد بنده اينه كه تالاري جداگانه با عنوان همون "آموزش " كه قرار بود زده بشه، ايجاد بشه و مطالب و قضايا و موضوعات مرتبط با مهندسي مواد زده بشه و به نوعي با علم روز دنيا هم به روز باشيم و در كنارش هم براي كنكور دكترا هم بخونيم
بازم ممنون بابت پيشنهادتون
اميدوارم بتونيم دانش آموختگان موثر و مفيدي باشيم
ياحق
مهندس ممنون از نظرات ارزندتون. ولی به نظرم تمام مطالبی که تو تالار مهندسی مواد بیان میشه همان مطالب علمی و بعضا روز دنیاست. یه پیشنهاد برای همه دوستان. میدونید فرق کشور ما با کشور های پیشرفته از یه لحاظ چیه؟تو اون کشور ها علم برای صنعته چه ارشد چه دکترا. اما تو ایران و کشور های جهان سوم فقط ISI و حرکت توی مرز های دانش مهمه. کاری هم نداریم که این پروژه ارشد یا دکترای ما به درد صنعت ایران و حتی دنیا میخوره یا نه و فقط دنبال به اصطلاح کلاس کاری بالا و رتبه اول مقالات ISI در منطقه هستیم!!!
یه بار یه استادی از ما پرسید که فرض کنید سال 1397. الان کجای دنیایید؟؟؟ یکی براش نوشته بود: "من چون عاشق تحقیق و پژوهشم دوس دارم دکترا رو ادامه بدم و فقط تحقیق کنم" تمام اون روز رو فقط میگفت آخه کی عاشق پژوهش میتونه باشه که شما دومیش باشید. پژوهشی که هیچ نتیجه صنعتی نداشته باشه به چه دردی میخوره؟
من هم یه همچین عقایدی دارم و از دوستان میخوام که بیشتر راجع به علم اقتصادی فکر کنن تا علم مقاله ای و مرز دانشی. 
به نظر من هم کسی که تو امتحان تستی موفق میشه حتی اگه سواد بالایی نداشته باشه قطعا هوش بالایی داره و ما در مقاطع دکترا به افراد باهوش بیشتر نیاز داریم تا با سواد و در این هیچ خیانتی تو حق دکترا نمیبینم. چون هوش هیچ جایگزینی نداره ولی سواد همون کتاب و مقاله و چیزهایی که دیگران تجربه کردن و ما تو ذهن خودمون جمعش کردیم.
اینها نظرات من بود.اگر مخالف نظر بقیه دوستان گفتم ازشون معذرت میخوام
باعث خوشحالیه که دوستان بیان و نظراتشون بگن
با تشکر از شما

آخرین ویرایش:

amirali_r

کاربر فعال
منم موافقم!

من امسال آزمون دادم دو هفته بیشتر نخونده بودم!!!

کاملا مزخرف بود!
به نظرم توهینی به مقطع دکترا بود!!!

چون بیش از حد آسون بود، حتی از ازمون ارشد هم سطحش پایین تر بود!!!

خوب من رتبم 300 شد، چون دیدم آزمون آسونه اصلا فکر نمیکردم بتونم رتبه بیارم اونایی که شک داشتم رو شانسی زدم و اونجایی که خوش شانسم همه اونا غلط از آب در اومد!!!

مجاز انتخاب رشته شدم، ولی من میخام واسه دانشگاههای تهران بخونم واسه همین سال بعد امتحان میدم!!!!
هستم باهاتون!!!

• Like

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
مهندس ممنون از نظرات ارزندتون. ولی به نظرم تمام مطالبی که تو تالار مهندسی مواد بیان میشه همان مطالب علمی و بعضا روز دنیاست. یه پیشنهاد برای همه دوستان. میدونید فرق کشور ما با کشور های پیشرفته از یه لحاظ چیه؟تو اون کشور ها علم برای صنعته چه ارشد چه دکترا. اما تو ایران و کشور های جهان سوم فقط ISI و حرکت توی مرز های دانش مهمه. کاری هم نداریم که این پروژه ارشد یا دکترای ما به درد صنعت ایران و حتی دنیا میخوره یا نه و فقط دنبال به اصطلاح کلاس کاری بالا و رتبه اول مقالات ISI در منطقه هستیم!!!
یه بار یه استادی از ما پرسید که فرض کنید سال 1397. الان کجای دنیایید؟؟؟ یکی براش نوشته بود: "من چون عاشق تحقیق و پژوهشم دوس دارم دکترا رو ادامه بدم و فقط تحقیق کنم" تمام اون روز رو فقط میگفت آخه کی عاشق پژوهش میتونه باشه که شما دومیش باشید. پژوهشی که هیچ نتیجه صنعتی نداشته باشه به چه دردی میخوره؟
من هم یه همچین عقایدی دارم و از دوستان میخوام که بیشتر راجع به علم اقتصادی فکر کنن تا علم مقاله ای و مرز دانشی.
به نظر من هم کسی که تو امتحان تستی موفق میشه حتی اگه سواد بالایی نداشته باشه قطعا هوش بالایی داره و ما در مقاطع دکترا به افراد باهوش بیشتر نیاز داریم تا با سواد و در این هیچ خیانتی تو حق دکترا نمیبینم. چون هوش هیچ جایگزینی نداره ولی سواد همون کتاب و مقاله و چیزهایی که دیگران تجربه کردن و ما تو ذهن خودمون جمعش کردیم.
اینها نظرات من بود.اگر مخالف نظر بقیه دوستان گفتم ازشون معذرت میخوام
باعث خوشحالیه که دوستان بیان و نظراتشون بگن
با تشکر از شما

ممنونم از وقتي كه ميذاريد و پيشنهاداتون
با اكثر حرفهاتون موافقم و بايد بالاخره قبول كنيم كه همواره به قول شما داريم در مرز دانش حركت ميكنيم، ولي دوست عزيز، آيا همه جا اينجوريه؟
حداقل من جاهايي رو ميشناسم مانند پژوهشگاه مواد و انرژي يا خود مالك اشتر يا اصلا همون دانشگاه علم و صنعت كه دارن پروژه هاي صنعتي انجام ميدن و اصلا بعضي از دانشجوهاي دكتري و ارشد از همين راه پول در ميارن،‌ولي شكي در اين نيست كه همين مقدار هم خيلــــــــــي كمه و تا مورد ايده آل خيلي فاصله داريم!!بله، درسته كه همين ISI زدن يه جور پرستيژ شده و براي كلاسش دارن خيلي ها اينكارو انجام ميدن، ولي بهتره يه ذره ريشه يابي كنيم.
اول از همه بايد بدونيم تعريف از دكتري چيه؟اينو هم ميشه از الگوي ايراني و اسلامي بررسي كرد و هم از الگوي فرنگي! تا اونجايي كه عقل اين حقير ياري ميكنه، زماني يه عالم در جهان دانش ايران شناخته ميشد كه رساله اي از خودش منتشر ميكرد، يعني حرفي براي خودش داشت و به نوعي دانشي اضافه ميكرد(همون دانشي كه بعضا الان به هرم دانش معروف شده)اين رساله ميشد حرف اون عالم و دانشمند، اين در همه اعصار در ايران مرسوم بوده، نمونه خارجيش هم اينگونه است كه وقتي شخصي در جهتي يا مسيري از علمي كه داره فراميگيره، به مرحله اي رسيده كه ميتونه در پژوهشي ، دانش بشري رو ارتقا بده ،‌حالا ميخواد صنعتي باشه يا نباشه، مثلا در علم گياه شناسي يا جانورشناسي كه ديگه كمتر به بحث صنعتي بهش نگاه ميشه، ولي همون شخص به اين نقطه رسيده كه در زمينه اي كار كنه كه يقين داشته باشه بتونه فعاليتي وراي آنچه آموخته ارائه كنه! حالا ميرسيم به نمونه كنوني خودمون: ما مطمئنا بين گذشته خودمون و نمونه خارجي گير افتاديم، نه اينيم نه اون!!!
اين كه شما ميفرماييد كنكور به هوش بستگي داره، مگه ما در دكترا به هوش كار داريم؟به موثر بودن براي جامعه و دانش بومي و بشري و صنعتمون احتياج داريم. در دور بودن علم و صنعت كنوني خودمون حرفي ندارم، شكي نيست كه صنعت ما اگه در راستاي علم ما باشه خيلي ميتونه محشر باشه، ولي خودمون چي؟آيا خودمون هم بايد خودمونو گول بزنيم؟آيا به كنكور بيشتر نبايد به اين ديد نگاه كرد كه بدليل افزايش داوطلب بايد يه سدي گذاشته بشه تا از سيل دانشجو جلوگيري كرد،(البته بررسي سياست كنكور و كارآمد بودن يا نبودنش كلي ميشه حرف زد كه فعلا از اون صرفنظر ميكنم) وگرنه دليلي نميشه كه كنكور غربال كننده آدمهاي بااستعداد از بي استعداد باشه و كما اينكه در نمونه هاي فرنگي هم كنكور نيست، يا حداقل من اينقدر اطلاعات دارم و در ايران خودمون هم بدون مصاحبه نهايي هم نميشه قبول شد! باز هم عرض ميكنم، ادامه روند تست زني براي قبولي در دكترا فاجعه است، در دكتري كسي به تست احتياج نداره كه!
باتشكر از شما دوست عزيز
موفق و سلامت باشيد

بالا