پستهای قدیمی , تکراری ((در دست بررسی و احیا))

پستهای قدیمی , تکراری ((در دست بررسی و احیا))

• در مورد معماري باشد

رای: 0 0.0%
  • در حد امكان در مورد كارهاي اجرايي باشد

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    0
وضعیت
موضوع بسته شده است.

سـعید

مدیر بازنشسته
دومان جان من یک پیشنهاد برای تالار دارم...
به عنوان مدیر این تالار از ادمین درخواست کن که یک زیر تالار با عنوان کنکور معماری به این تالار اضافه کنه تا تمامی مسائل مربوط به کنکور های کاردانی , کارشناسی و کارشناسی ارشد معماری رو که بخش زیادی از سوالات و مشکلات بچه ها رو هم در بر میگیره در اون قسمت جمع آوری کنیم تا هم یک جمع بندی داشته باشیم و هم تالار کمی منظم تر بشه و هم دسترسی بچه ها به این منابع راحت تر بشه...
تو زیر تالار جدید میتونیم مباحثی از قبیل منابع , نمونه سوالات, کلاس های آموزشی , معرفی اساتید و دانشگاه ها و .... رو بررسی کنیم...
البته این پیشنهاد منه و هر جور که مدیر عزیز صلاح بدونن ما هم دربست در خدمتیم......

موفق باشی...

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
احسان جان فکر ميکني اگه اين استاده که اين ترم 4 واحد باهاش دارم اين عکسو ببينه با من چيکار ميکنه؟؟؟؟:D
چه اشکالی داره؟ تازه قبلا دیده دیگه.نسخه ی اصلیش رو ابراهیمیان برد بهش نشون داد به اسم پیمان فلاح.

تبسم

عضو جدید
عضوهای سازه ای متمایل به ناپایداری آنهایی هستند که نیروهای فشاری در انها عمل میکنند یعنی چی؟
ببخشید من نفهمیدم منظور چه عضوهایی هست مثلا ستونها؟بد نیروهای فشاری در آنها عمل میکنند یعنی چی مگه تو بقیه چه جوریه؟

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مهر آذین جان . از تذکرت ممنونم.

1- هاشور ها همیشه باید مرتب و کاملا موازی باشه .
2- به هیچ عنوان از هاشور توری مرغی استفاده نکنید .
3- تراکم هاشور و فاصله ها و حتی کمی مورب ترشدن هاشور های عمودی در زیبایی کار تاثیر زیادی دارن
4- هاشور های متداخل باید در دوجهت زده بشن .
5- قوانین ترسیم هاشور مابین دو خط دقیقا شبیه تمرینی بود که ارتفاع 5 سانتی متر داشت و می بایست خوط رو مابین اونها ، موازی و بدون خطا ترسیم می کردید.
6- سرعت و دقت و ظرافت کار و تجربه ای که در اثر تمرین به دست می آرید ، به شکل محسوسی در زیبا تر شدن و پخته تر شدن کار شما تاثیر خواهد داشت .

در ضمن یادتون باشه اصول مهمه ، سعی کنید قواعد اصلی رو یاد بگیرید و بکار ببرید. این مواردی که در اینجا فرا می گیرید صرفا برای زیبایی کار و تا حدی نشون دادن وضعیت یک جسمه . مشکل اساسی معماری ما در مواردی که خیلی با اهمیت تر از نوع زدنه هاشوره . برای اون دسته از عزیزانی که استاد درس معماری هستند امیدوارم و آرزو می کنم که با دقت در اصول و آموزش اصول معماری ، سعی کنن مسائل کوچکی مثل نحوه زدن هاشور رو به دست فراموشی بسپارن .
موفق باشید.
سلام
نمیشه سایه و روشن رو صد و صفر کنیم؟؟؟؟
یعنی قسمت سایه کاملا سیاه و قسمت روشن هم کامل روشن باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
احیاناً گوش شیطون کر نیاز داشتید مثالی با محاسبات هم بزنم بگید . ولی اینطور که معلومه دوستان با این تاپیک خیلی راحت نبودند ، شاید دوستان از نوع توضیح و مطالب من راضی نیستند ، ولی صداشون در نمیاد ، به هر حال یادمه هرجا که صحبتی از توضیح میشد دوستان نسبت به توضیح دیگران علاقه بیشتری نشون میدادند و تعریف و تمجید و استقبال بود :)

سـعید

مدیر بازنشسته
پیشنهاد مسابقه طراحی معماری

پیشنهاد مسابقه طراحی معماری

سلام به همه دوستان عزیز و گلم...

از این که همتون روفعال میبینم خیلی خوشحالم...
در ابتدا باید به خاطر همکاری خوب و مستمرتون در بالا بردن سطح کیفی و کمی مسابقه معماری از همتون تشکر کنم و این تاپیک بهترین تاپیکی بود که من در سراسر این باشگاه زدم...

ولی امشب :
با یک پیشنهاد جدید که قبلی چند دوست خوبمون فیاز هم این پیشنهاد رو داده بود ولی به دلیل بعضی مشکلات و خام بودن موضوع به نتیجه نرسید پس من با فکری باز تر و کامل تر و تغییراتی کلی این مسابقه رو برای شما دوستان عزیز تشریح میکنم و نظر های شما دوستان رو هم در این زمینه میشنویم تا در کل به یک نتیجه کلی دست پیدا کنیم...

از اسم تاپیک مشخص که موضوع تاپیک یک مسابقه ست که باید دوستان عزیز معماری رو از نزدیک حس کنند یعنی اینکه دست به قلم برده و طرحی رو خلق کنند ولی چگونه ؟

طرح های پیشنهادی در این تاپیک برای شروع از زمین های کوچک و کاربری مسکونی به صورت ویلایی و آپارتمانی آغاز می شود که ظرف مدت 1 هفته از شروع مسابقه و تعیین کردن سایت مورد نظر برای طراحی کار خود رو شروع میکند...
شما دوستان در این مدت طرح های خودتون رو که باید در قالب یک فایل اتوکد باشه رو اینجا قرار میدین تا در انتهای زمان مشخص شده تک تک طرح های ارسالی از طرف شما مورد بررسی هیئت داوری قرار میگیره و بهترین طرح انتخاب و به همه معرفی میشه ..
طرح انتخابی در معرض نمایش قرار میگیره و توسط همه دوستان نقاط ضعف و قوت طرح رو بیان میکنن تا هم ایرادات و مزایای طرح مشخص بشه و هم در این بین نکات جدیدی رو از طریقه طراحی بدست بیارین..

این مسابقه با کارگاه اسکیس متفاوته و هر یک مسیر جدا و مشخصی رو طی میکنه پس این 2 را یکی ندونید..

در ضمن در یک تاپیک جدا هم کلیه فایل های ارسالی به همراه طرح برنده (که شاخص هم میشه) به صورت یک آرشیو برای استفاده همه ایجاد میشه..

*** این تاپیک فقط برای نظرخواهی و پیشنهادات شما دوستان عزیز باز شده و در صورت نتیجه گرفتن تاپیک اصلی مسابقه رو ایجاد میکنم...

منتظر پیشنهادات خوبتون هستم...

موفق باشید...

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به همه عزیزانم . با عرض پوزش از تمامی دوستان زیزم به دلیل غیبت دو روزه ، از روز شنبه در خدمت همه دوستان خواهم بود . از بابت غیبت بی خبر بسیار متاسفم امیدوارم بتونم به سرعت این غیبت رو جبران کنم .

sheinis

عضو جدید
سلام .تبسم عزیزم گفت که تاپیک خوبیه بیام یاد بگیرم...........:smile:
واقعا عالی توضیح میدین ممنونم.:gol::gol:..........فقط میشه یکم ارومتر پیش برین تا کسایی که عینه من تازه میان هول هولکی نخونن و عینه دانشگاه الکی پاس نکنن ..............من خودم به شخصه استاتیکو با نمره خوب پاس کردم ولی خیلی چیزا رو حفظ کردمو اصلا نفهمیدم چی به چیه...........;)

elnazzzzz

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان عزیز و گلم...

طرح های ارسالی از طرف شما مورد بررسی هیئت داوری قرار میگیره و بهترین طرح انتخاب و به همه معرفی میشه ..

در ضمن در یک تاپیک جدا هم کلیه فایل های ارسالی به همراه طرح برنده (که شاخص هم میشه) به صورت یک آرشیو برای استفاده همه ایجاد میشه..
...
سلام به به خیلی خوبه من که موافقم
از نظر آرشیو در خدمتیم :D:gol:
موفق باشی

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
تقريبا...اما من سعي كردم يه كم توناليته ايجاد كنم...:)فكر كنم اسپري شفاف تر از رنگ روغن باشه...راستي ديوار رنگ بود؟؟

بله دیوار رنگ بود (کرمی)
همین طوره اسپري شفاف تر از رنگ روغنه اگه میت.نی شمام عکساتو بزلر منم ببینم:w21::w21::w21::w21::w21:

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه مدت جو منو گرفته بود آرم منچستر یونایتدو اینجوری رو دیوار بکشم ولی ترس از عواقبش نذاشت:w45:
:w15::w15:

سلام من معماری نمیخونم ولی فکر میکنم رشته ی خوبی باشه میخواستم بدونم چقدر از رشتتون راضی هستید ؟ با اون چیزهایی که فکر میکردید یکی بود یا خیلی تفاوت داشت؟

معماری تنها یک رشته نیست، بلکه آموزش بهتر زیستن است و همین کافیست برای زیباییش:)

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
به نام یگانه معمار هستی
درود و دو صد بدرود ...

گاهگاهی غمنامه کوتاه در کنار و گوشه های عمر کوتاهمان به گوش می رسد که لحظات زیبای با هم بودنمان را به خاطرات بدل می کند و لحظات شیرین با هم بودن به آرزو مبدل می شو ند . گلایه ای نیست ... رسم روزگار سخت گیر و بی رحم روزگار آمدن و رفتن است . گاهی خوش و گاهی ناخوش ...
لذت با هم بودن چنان طعم شیرینی بر زبانهامان گذاشت که گویی تا صدها سال قصد جدایی از یکدیگر را نداریم . انگار برای همیشه ماندنی هستیم و به طریقی می آساییم که گویی قرنها زنده ایم و از بودن کنار هم در دنیایی که هیچ یک حتی گوشه چشمی از دیگری نمی بینیم هزاران خاطره تلخ و شیرین به یادگار خواهیم داشت ...
گذشته از بار مسئولیت سنگین خدمتگزاری به دوستان عزیز و بزرگوارم در تالار متخصصان معماری ، از غیبت مدیران محترم تالار متاثرم و امید و آرزوی بازگشت هر چه سریعتر ایشان را دارم . ضمن اینکه از خداوند منان برای ایشان و همه دوستان عزیز و با محبتی که با پیامهای خود بنده را مورد لطف و عنایت خویش قرار دادند صمیمانه سپاسگزارم و با عنایت به اینکه بودن ما درگرو حضور سبز شما ست ، با تمام تلاش و توان در نگهداری این امانت که به ودیعه به دست من سپرده شده ، اهتمام خواهم ورزید و پیشاپیش از محبت و امتنان و لطف تمامی عزیزانی که در هر چه پر بار تر ساختن این تالار قدمی برمی دارند نهایت قدردانی و تشکر را دارم و برای همه شما آرزوی موفقیت ، سر بلندی ، پیروزی و بهروزی دارم ...
زنده باشید و انسان
دومان

سـعید

مدیر بازنشسته
دوستان عزیز لطفا نظرات و پیشنهادات خودتون رو اینجا بنویسید تا هر چه سریع تر تاپیک اصلی این مسابقه رو با بهترین امکان ایجاد کنم...

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
چه ناز نوشتی دومان جان.
امیدوارم همه بتونیم به هم کمک کنیم ...
راستی من بهت گفتما. من تا زور بالا سرم نباشه کاری نمیتونم بکنما... یادت باشه باید با چماغ بالا سرم باشی. اگه باشی قول میدم که همیشه باشم.
شوخی کردم. سعی میکنم فعالتر باشم.:gol::book:

hamid_h

عضو جدید
;)سلام ...

نوشین جان من هم مثل بقیه بچه ها از رفتنت متاثرم و همچنین خوشحال از اینکه ادم شایسته ای مثل dooman جایگزین شما شدن خوشحالم............

امیدوارم هر دو تون موفق باشین

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
خیلی عجیبه
من چند روز پیش چند تا کار گذاشتم اینجا که مربوط به نقاشی دیوار بود
حالا هر چی میگردم نیست:w21::w21::w21:

mehraz-archi

عضو جدید
اگر بخوام فاصله اکس هام 10 متر باشه از چه سیستمی میتونم استفاده کنم که جوابگو باشه ؟ سه طبقه هم باشه ؟

sheinis

عضو جدید
خمیری شدن یعنی از حالت برگشت پذیری در اومدن :( همون پلاستیک شدن ، بابا بخدا من همینارو گفتم توی اون قسمت قبلی که نقطه ها رو توضیح دادم :( داری نا امیدم میکنی ، یه نفر اینجا بخونه اونم تویی ، تو هم اصلاً نمیخونی ؟ پس ننویسم دیگه :) تلاش هم توی اولین مطالبم گفتم همون تنش هستش ! اصلاً نمیخونی :( کامل نا امید شدم ، مکانیسم میشود یعنی از ایستایی در میاد و دیگه سر پاش بند نمیشه ، واقعاً که نا امیدم کردی :((
نهههههههههههههههههههههههههههههه..............بنویسیاااااااااااااااااااااااااااااا................
منم دارم می خونم فقط هم دیر رسیدم هم خیلی پرتم به خاطر اینه که سوال ندارم .................
تبسم به این فعالی تشویقش کن;)............. انرژیه خوندنو ازش گرفتی :D...........

ask q

عضو جدید
عنوان: لباس نامناسب کار

شکل بالا یک کارگر در حال برش حرارتی را نشان میدهد.
مطابق بند 12-4-4 مبحث دوازدهم به هنگام جوشکاری، برشکاری، آهنگری، ماسه پاشی (سندبلاست) ، بتن پاشی (شاتکریت) و نظایر آن که نوع کار باعث ایجاد خطرهایی برای صورت و چشم کارگران میشود، باید عینک و نقاب حفاظتی استاندارد در اختیار کارگران قرار داده شود
همانطور که در شکل مشخص است کارگر بدون عینک و نقاب مشغول برشکاری است
مطابق بند 12-4-9-1 مبحث دوازدهم استفاده از لباس کار مناسب هم اجباری است. مطابق بند 12-4-9-3 این لباس برای جوشکاری و مشاغل مشابه باید آن که کارگر در معرض پرتاب جرقه و سوختگی قرار دارد لباس کار باید در برابر این مساله مقاوم باشد. در مورد برشکاری هم این مساله صدق میکند. همانطور که دیده میشود در مورد لباس کارگر دیده شده در عکس هیچیک از این نکات رعایت نشده است.

عنوان: عدم استفاده از کمربند ایمنی برای

این عکس از یک کارگر جوشکار که در ارتفاع مشغول به کار است گرفته شده است.
این کارگر از کمر بند ایمنی و طناب مهار استفاده نکرده است.
مطابق بند 12-4-3-1 مبحث دوازدهم باید برای کارهایی از قبیل جوشکاری و سیمکشی و هر کار دیگر در ارتفاع و به طور کلی هر جا که امکان تعبیه سازه حفاظتی برای جلوگیری از سقوط کارگران وجود ندارد باید کمربند ایمنی و طناب مهار در اختیار کارگر قرار داده شود
عنوان: اتصال نامناسب در مورد تیر گیردار​

عکس فوق یک اتصال گیردار تیر به ستون را نشان میدهد. تیر نشانداده شده مایل است. برای آنکه اتصال به خوبی انجام شود و طول جوش کافی برای اتصال بالهای تیر به ورقهای پایین و بالا تامین گردد لازم است که ورقهای پایین و بالا اتصال بالهای تیر هم به صورت ذوزنقه ای به گونه ای برش داده شوند که زاویه ورق پس از جوش به ستون با زاویه تیر مایل یکسان شود. در اینجا همانطور که میبینید این طول جوش تامنی نگردیده است و عملآ این اتصال توانایی انتقال نیروها را ندارد​
عنوان: اتصال بد ورق بادبندی

اینهم یک نمونه دیگر از اتصالات بد ورقهای بادبندی. همانطور که میبینید ورق با زاویه بادبند متناسب نیست. همانطور که در پستهای قبلی هم نوشتم برای تامین طول جوش کافی افقی و عمودی لازم است به طور تقریبی قطر ورق با خود بادبند تقریبآ موازی باشند. احتمالآ به اشتباه ورق نود درجه چرخانده شده و طول عمودی آن به اشتباه به صورت افقی قرار داده شده است
با سلام خدمت همه عزيزان​

1 . در مورد عكس اول بايد عرض كنم كه نكته اي كه خيلي زياد مشاهده مي شه در مورد جوش نبشي نشيمنه . نحوه اجرا : جوش بايستي از گوشه هاي پايين شروع شده و پس از جوش دادن قسمت عمودي به ميزان 2D تا 4D روي قسمت بالايي به سمت داخل جوش شود و از جوش ضلع بالايي پاييني پرهيز شود .​

2 . در مورد مصرف آهنهاي دست دوم من هم موردي در آيين نامه ها نديدم كه مصرف اون رو ممنوع كرده باشد و اگه خورگي اون به حدي نباشد كه مقاطع اون ضعيف شده باشه با اجراي عمليات زنگ زدايي ، ضد زنگ و رنگ آميزي مطابق آيين نامه مي تونيم از اون استفاده كنيم .چ​

3 . در مورد شكل مربوط به قيچي هم بايد بگم كه اولا ( به نظرم ميرسه ) اره برقي مربوط به كارهاي چوبيه و دستگاهي كه جوشكار در حال كار كردن با اونه فرز (سنگ جت) گفته مي شه قيچي وسيله ديگه ايه كه همورنطور كه خودتون هم اشاره كردين آيين نامه تا بريدن ورقهاي به ضخامت 1 سانتو با قيچي مجاز مي دونه .​

4 . در مورد عكسي هم كه گفته شد انتهاي مهار نشدش رعايت نشده بايد عرض كنم كه آيين نامه انتهاي مهار نشده تيغه رو تا يه مقداري مجاز مي دونه كه متاسفانه الان مقدار اون رو ياد ندارم .​
نقل قول:

در مورد عكسي هم كه گفته شد انتهاي مهار نشدش رعايت نشده بايد عرض كنم كه آيين نامه انتهاي مهار نشده تيغه رو تا يه مقداري مجاز مي دونه كه متاسفانه الان مقدار اون رو ياد ندارم .
مطابق ضوابط فصل سوم آیین نامه 2800 تا 1.5 متر طول لازم نیست انتها مهار شده باشد.

با سلام خدمت همه عزيزان​

3 . در مورد شكل مربوط به قيچي هم بايد بگم كه اولا ( به نظرم ميرسه ) اره برقي مربوط به كارهاي چوبيه و دستگاهي كه جوشكار در حال كار كردن با اونه فرز (سنگ جت) گفته مي شه قيچي وسيله ديگه ايه كه همورنطور كه خودتون هم اشاره كردين آيين نامه تا بريدن ورقهاي به ضخامت 1 سانتو با قيچي مجاز مي دونه .​

ضمن تشکر از شما بابت مشارکت در این تاپیک و اشاره به نکات فوق .​

در مورد آهن دست دوم روی حرف خودم پافشاری میکنم . بعد از چند سال کار اجرایی مختلف و در گیریهای مستقیم و کاملا فنی و تخصصی با دستگاه نظارت دولتی استفاده از آهن دست دوم را ممنوع میدونم . و در پستهای قبلی هم اشاره کردم که همین مسئله را با دستگاه نظارت یکی از ارگانهای دولتی داشتیم . و در نهایت نشد که از آهن دست دوم استفاده کنیم . یک تست کاملا ابتدایی از صحت این مطلب را انجام دادیم . همون پالت از آهن دست اول و همون پالت از آهن دست دوم را در کارگاه داشتیم . به یک شماره و یک طول . آهن دست دوم را زنگ زدایی کردیم . و یک آهن به اصطلاح نو و خوب و مطلوب را در آوردیم . با کولیس ضخامت را در آوردیم که فرق داشت . ممان اینرسی و مدول مقطع را هم با ابعاد جدید بدست آوردیم که بازهم فرق داشت . حتی بار وانت کردیم و بردیم روی باسکول دقیق که بازم وزنش کمنتر بود . چون نوی اونو هم بردیم رو باسکول و وزن کردیم . اونهم توی مقیاس 2 تن که خطای تجمعیش نشان بده . و در نهایت به خصوصیات یک شماره کمتر رسیدیم . به مشاور و محاسب هم اعلام کردیم و نتایج را دادیم که بررسی شد و در نهایت اعلام کردند در 90 درصد مقاطعی که قراربود استفاده بشند جواب نمیده . ما هم کلی ضرر پس دادن آهن و تست و زنگ زدایی دادیم . تازه مثلا از آشنا گرفته بودیم ! با چندتا از دوستان باسابقه تر هم مشورت کردیم که چندنفرشون این مشکلو داشتند و نتونسته بودند که تاییدیه اجرا آهن دست دوم را بگیرند . حالا اگر در منازل مسکونی قابل اجراء هست جای خود دارد .
ولی برای کارهای دولتی به دوستان خودم خرید دست دوم را توصیه نمی کنم .در ضمن تفکر مهندسی از آیین نامه باید جلوتر باشه . چون در مواردی که آیین نامه سکوت کرده و یا اشاره ای نداشته تصمیم با علم مهندسی هست و بس . و همانطور که قبلا توضیح داده بودم تقلیل ضخامت و پدیده خستگی و خیز بلندمدت در اثر بارگذاری مداوم را نمیشه از نظر دور کرد . و همانطور که مهندس جعفری هم اشاره داشتند محافظه کارانهتر است که از آهن دست دوم استفاده نشه . و چون خودم ارتباط مستقیم با این مسئله دارم نظرم اینه که وقتی نمیشه استفاده کرد مثل اینه که ممنوع باشه . حالا چه توی آیین نامه باشه و یا نباشه . دوستان خوبم هم حتما صفحات 107 تا 110 مبحث 10 را بخوانند . شرایط ذکر شده در 90 درصد موارد فقط روی آهن نو جواب میده . تازه باید اشاره کنم که خود آهن نو و دست اول هم دارای تنشهای پسماند در اثر سرد نشدن همزمان نیمه پایین و بالا پروفیل هست . و این در حالی هست که جداول اشتال براساس خصوصیات اسمی مقاطع تنظیم شده است . و شاید بر اساس واقعیت کامل نباشد . فکر کنم که نرم افزار های مهندسی و آیین نامه ها نقش کمک به مهندس را ایفا می کنند ولی جای مهندس و علم مهندسی را که نمی گیرند .
مثلا پستهایی که ظوابط ایمنی در کارگاه رعایت نشده ( عینک نزدنند - حفاظ نیست و ... ) شاید به چشم نیایند و از طرف پیمانکاران دست دوم بیهوده و دست و پاگیر عنوان بشند . در حالی که همین موارد بیهوده در موقع خودش بسیار با اهمیت هستند . عقل هم حکم می کنه که دفع خطر احتمال واجبه . و اینطور نیست که نظارت و دوره تضمین مختص فقط یک سال باشه و بس. نمونه اون حوادث ساختمانی اخیر مثل سعادت آباد که مانند یک زخم قدیمی سرباز کرده میمونه و ناظرش بعد از چندسال باید جواب پس بده . و چون این تاپیک مشمول اشکالات اجرایی و راه حل هست بهتره که نظرات با عمل انطباق بیشتری داشته باشه . که فکر کنم همینطور هم هست .​

منظور از قیچی همان گیوتینه که تا 1 سانتیمتر در آیین نامه مجازه ( ص 114 - مبحث 10 ) و بیشتر از اون نیاز به هوا برش داره که برای افزایش کیفیت بهتر حتما شاسی کشی بشه و بعد عملیات برش انجام بشه .​

اما در مورد دستگاه فرز هم یقینا مهندس جعفری تفاوت بین فرز و اره را میدونند و احتمالا اشکال تایپی بوده . ممنون از مشارکت شما در این تاپیک
2 . در مورد مصرف آهنهاي دست دوم من هم موردي در آيين نامه ها نديدم كه مصرف اون رو ممنوع كرده باشد و اگه خورگي اون به حدي نباشد كه مقاطع اون ضعيف شده باشه با اجراي عمليات زنگ زدايي ، ضد زنگ و رنگ آميزي مطابق آيين نامه مي تونيم از اون استفاده كنيم .چ​

عنوان: اشکال در بادبند برون محور​

شکل فوق از یک بادبند برون محور گرفته شده است.
درباره بادبندهای برون محور حتمآ باید به نکات زیر توجه کنیم:
1- اگر در یک دهانه از این بادبند استفاده میکنیم در بقیه قابهای موازی این دهانه و بقیه طبقات نیز تنها همین نوع بادبند را مجاز به استفاده هستیم و در یک جهت در پلان و ارتفاع نمیتوان از دو نوع سیستم استفاده کرد. طبقه بام یا خرپشته و طبقه اول ساختمانهای 5 طبقه و بالاتر از این مساله مستثنی هستند.
2- تیری که بادبند به آن متصل میشود در ناحیه قطعه رابط باید شرایط اعضای فشرده را دارا باشد. همچنین تیر باید دارای فقط یک جان و بدون سوراخ باشد. به این ترتیب استفاده از تیرهای دوبل، زنبوری، تیرورق بدون اتصال جان و بال با جوش پیوسته در اینجا ممنوع است
3- در محل اتصال بادبند به تیر باید حداقل یک جفت سخت کننده در داخل جان تیر اجرا گردد. در قطعه رابط نیز در صورت نیاز با توجه به ضوابط مبحث دهم باید این سخت کننده ها هم اجرا شود.
4- با توجه به اینکه ممکن است در تیرها نیروی قایم رو به بالا هم در اثر زلزله ایجاد گردد لازم است حتمآ اتصال تیر به ستون توانایی تحمل این نیروهای رو به بالا را هم داشته باشد. به این ترتیب استفاده از تنها یک نشیمن در زیر همانند تیرهای عادی قابل قبول نیست

با توجه به موارد بالا دیده میشود که دو خطا حداقل در اینجا رخ داده است:
اول اینکه از تیر دوبل استفاده شده است.
دوم اینکه سخت کننده استفاده نشده است
البته غیر از آن اتصال بادبند به ورق نیز به جای آنکه به وسط ورق که مرکز ثقل جوش است متصل شود تقریبآ تمایل به گوشه ورق دارد.
یک نمونه از این عکسها هم در زیر قابل مشاهده است:

عنوان: استفاده از تیرآهن کهنه​

اینهم یک نمونه دیگر از استفاده از تیرآهن کهنه بدون زنگزدایی

در اینجا محل استفاده از تیرآهن کهنه هم به نظر حساس میباشد. چون دهانه بادبندی است و تیرآهن کم و بیش در انتقال نیروی زلزله هم به صورت بار محوری مشارکت دارد.

غیر از آن دیوار مجاور با بادبند هم اتصال چندان مناسبی با پروفیل فولادی بادبند ندارد. در اینگونه موارد بهتر است با استفاده از شاخک دیوار به بادبندها و یا ستونها متصل شوند

بلکه مشکل اینست که آیین نامه ها با وجود برخی اشکالات آنها اکثرآ نایده گرفته میشوند و متاسفانه خود قانونگذاران و متولیان اجرای قانون هم حساسیت چندانی نسبت به نوشته ها و قوانین خود ندارند و به بهانه های مختلف سعی میکنند که بر روی نادیده گرفته شدن آیین نامه های دست نوشته خود چشم بپوشند​

به نکته خوبی اشاره کردید . این مورد را نمیشه نادیده گرفت .

وضوح عکس بالا را هم کمی بیشتر کردم تا اشکال نمایان تر بشه . البته شاید بعض از دوستان به باقیمانده بتن ریزی و قالب کناره اعتقاد داشته باشند . اگر نظری هست عنوان کنید .​

همانطور که ملاحظه میشود در ستون نشانداده شده در شکل به علت گرمای زیاد جوشکاری که احتمالآ ناشی از آمپر بالای دستگاه بوده است در نزدیکی قسمتهای جوش شده ستون دچار گداختگی گردیده است

عکس بالا یک کارگر با سن پایین (زیر 15 سال) را نشان میدهد.
مطابق قانون کار به کارگیری افراد زیر 15 سال به طور کلی در کارگاهها (ساختمان و غیرساختمانی) ممنوع است. به کارگیری کارگر بین سنین 15 تا 18 سال هم تنها با مجور اداره کار و به طور خاص امکانپذیر است.
عنوان: اشکال در اتصال تیرهای فرعی به تیر

در شکل بالا اتصال تیرهای فرعی در سقف کامپوزیت به تیر اصلی لانه زنبوری نمایش داده شده است.
با توجه به فاصله بین سوراخهای زنبوری عملآ تنظیم تیرهای فرعی به گونه ای که هیچگونه تداخلی با سوراخها نداشته باشند امکانپذیر نیست و به همین جهت چاره ای جز پوشاندن یکی از سوراخها در محل اتصال تیر فرعی به پل زنبوری وجود ندارد. عدم پوشش سوراخها باعث عدم تامین طول جوش مناسب و ایجاد اتصالی ضعیف میگردد.
در شکل زیر هم چند نمونه از تیرها از نمایی نزدیکتر نمایش داده شده است:

به نوع آوری در اتصالات زیر توجه نمایید: (یک ورق به کنار نبشی جوش شده است تا جوش به جان پل امکانپذیر شود!!)

عنوان: استفاده از نشیمن و ورق اتصال جان �

دو عکس فوق از یک اتصال مفصلی پل به ستون از دو زاویه متفاوت میباشد. همانطور که میبینید علاوه بر ورق نشمین و سخت کننده از دو ورق در داخل جان نیز استفاده شده است. اولین اشکال اینست که اساسآ استفاده از ورق در داخل جان در اتصال مفصلی به جای نبشی جان جای سوال دارد و هر چند به طور مشخص رد نشده است ولی در جایی هم من ندیده ام که به عنوان اتصالی استاندارد تایید شود. دوم اینکه استفاده همزمان از نشمین و ورق جان اتصال را از سمت مفصلی بودن به سمت نیمه گیردار بودن سوق میدهد. سومین اشکالی هم که دیده میشود کیفیت جوش بسیار پایین اتصال است که به طور مشخصی لوچه در جوش دیده میشود

ببخشید تو صفحه ی من همه ی عکسا باز نمیشن،هرچی refresh میکنم نمیشه،چرااا؟؟؟؟

setayesh_s

عضو جدید
کاربر ممتاز
وايييييييي عاليه
اميدوارم مثل تايپيك مسابقه معماري فعال و مفيد باشه
موفق باشين

memare aftab

عضو جدید
دوست عزيز هر کسی يه سری علايق داره...شايد از نظر شما این رشته خوب نباشه و با روحيات شما سازگار نباشه.ولی این مسئله دليل قانع کننده ای نيست که بخواين این رشته رو آشغال يا مسخره بدونين و اعلام کنيد...چون توهين به دوستانی است که با علاقه وارد این رشته شدن.مسلما سلايق متفاوته و هر کسی يه چيزی رو ميپسنده...از نظر من به عنوان کسی که با علاقه این رشته رو انتخاب کردم زيباتر از معماری چيزه ديگه ای وجود نداره.ولی از نظر شما اینجور نيست.اميدوارم متوجه منظورم شده باشين و بدونين که توهين کردن به این رشته(که من اونو مقدس ميدونم) يا هر رشته ديگه ای کار درستی نيست...

من با نظر ت موافقم.معماري مقدسه چرا كه تا عاشقش نباشي نمي توني دركش كني چون زبان معماري زبان خاكه زبانه طبيعته.همين شب زنده دارياش مثل شب زنده داري عاشقا براي معشوقه.وقتي چيزي را ميسازي اون وقت تو خالق ميشي و اين موهبت بزرگيه.من كه خيلي دوسش دارم.

sara_architect

عضو جدید
سلام
به نظر من معماری رشته ی بسیار متنوع و جالبیه
اگه از رشته ی ریاضی به این رشته برین.خیلی شوکه می شین.واستون متفاوته.همه چیز از اون حساب دودوتا چهارتا در میاد و گاهی نیاز می شه که بگی دودوتا میشه 3+1!!!!!
منم ترم 2 واسه تحویل پروژه ها 5 ساعت در کل هفته خوابیدم اما ترم 3 تصمیم گرفتم که از خوابم نزنم.و تونستم این کارو بکنم.اتفاقا معدلم هم بهتر از ترم پیش شد!من واقعا به تاثیر خواب مناسب و به موقع معتقدم...
معماریم خیلی خوبه.کمی پر هزینه است.
اگه فعال باشی بیشتر حال می کنی.چون باید بری همه جا رو از نزدیک ببینی.
امیدوارم همه موفق باشن......

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا