پرسش و پاسخ... درخواست... مشاوره... (بیوتکنولوژی کشاورزی)

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
با سلام خدمت دوستان عزیز و بازدیدکنندگان گرامی ...
این تاپیک جاییست برای طرح سوال، درخواست، مشاوره و راهنمایی در ارتباط با مسائل مختلف بیوتکنولوژی کشاورزی. هر سوال یا درخواستی دارید همینجا مطرح کنید تا هر کدام از دوستان که تونست پاسخ بده. بنابراین انتظار داریم که از درج تاپیک مجزا برای هر سوال یا درخواست خودداری کنید تا هم مطالب انسجام و نظم بهتری داشته باشه و هم اینکه دوستانی که در این تاپیک اشتراک دارن در اسرع وقت سوال یا درخواست شما رو ببینن و پاسخگو باشن...

صمیمانه تشکر میکنم و حضور همه عزیزان و دلبندانم را ارج مینهم :)

E.arash``

عضو جدید
سلام >
میخواستم بدونم تو مرحله تنفس نوری در میتوکندری اگه AOX کار نکنه چندتا ATP تولید میشه ؟

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
سلام >
میخواستم بدونم تو مرحله تنفس نوری در میتوکندری اگه AOX کار نکنه چندتا ATP تولید میشه ؟

سلام
آنزیم Aoxsیا Alternative oxidase

که از احیای O[SUB]2[/SUB] به [SUP]_[/SUP]O[SUB]2[/SUB] توسط الکترون ها جلوگیری می کنه
حالا براحتی خودتون حساب کنید
.

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان من رشته گياهپزشكي خوندم ولي اصلا راضي نيستم ميخوام تغيير رشته بدم براي ارشد بيام اصلاح نباتات يا بيوتكنولوژي. ارشد امسال كنكور بيماري دادم ميخوام سال ديگه كنكور شما رو بدم.
به نظر شما ميتونم درسهاي شما رو بخونم خودمو برسونم؟

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان من رشته گياهپزشكي خوندم ولي اصلا راضي نيستم ميخوام تغيير رشته بدم .
براي ارشد بيام اصلاح نباتات يا بيوتكنولوژي. ارشد امسال كنكور بيماري دادم ميخوام سال ديگه كنكور شما رو بدم.
به نظر شما ميتونم درسهاي شما رو بخونم خودمو برسونم؟

سلام گلم:gol:

رشته ی بیوتکنولوژی کاربردش بیشتر هر چند رشته ی بیوتکنولوژی شاخه ایی از اصلاح نباتات هست و به هم مرتبط هستن
اما از نظر شغلی و کاربردی رشته بیو بهتره!:)
در مورد بیوتکنولوژی به نظرم بهتره که دروس پایه ایی این رشته رو تمرین کنی که ژنتیک و اصلاح نباتات از همه مهم تر و اصلی ترینِ!
دروس رشته ی بیو برای ارشد: زبان تخصصی,ژنتیک, بیماری گیاهی,فیزیولوژی,اصلاح نباتات, بیوشیمی هست.
که تا پارسال ضریب ژنتیک و اصلاح 4 بوده فکر کنم!
ژنتیک رو تقویت کنی در کنکور ارشد قبولی!

آخرین ویرایش:

jeeex.2

عضو جدید
با سلام متن لاتین در مورد موارد زیر میخواستم

بیو شیمی گیاهی
آنزیم روبیسکو
چرخه تنفس نوری
چرخه گلیکولیز

با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Fatima.engineer

عضو جدید
glyphosate

glyphosate

سلام
کسی میتونه یک سری اطلاعات در مورد کود های شیمیایی گلی فوسیت ، نحوه ی تولید و پلنت آن بهم بده؟؟!!!
ممنون میشم

sara14@

عضو جدید
سلام//
من پارسال کنکور ارشد امتحان دادم ولی ولی مرحله دوم اصلا روزانه جایی قبول نشدم.دلیلش هم بخاطر ضعفی بود که تو درس ژنتیک داشتم.
اگر میشه کتاب ژنتیکی که تستاش تشریحی وکاملا ساده وروان توضیح بده را بهم معرفی کنید.
میخوام هر جور شده امسال ملی قبول شم.
فقط کتاب ژنتیک میخوام،بقیه کتابها دارم.لطفا کمکم کنید!

hana_shnm

عضو جدید
سلام در زمینه پایان نامه ارشد روی برنج جهش یافته با هدف مقاومت به شوری و خشکی کار میکنم اما با توجه به اینکه برنج از جمله محصولات غذایی اصلی نیمی از مردم جهان به حساب میاید با انبوهی از مقالات و ژن های مختلف روبرو شدم ..میخوام بهترین ژن را برای مطالعه پیدا کنم آیا میتونید راهنماییم کنید؟ژن هایی می خوام که مقاومت به شوری و خشکی را در برنج نشان دهد و من بررسی کنم که آیا در برنج من این ژن در اثر جهش ایجاد شده یا نه....ممنون میشم اگر کمکم کنید یا مقاله ای در اختیارم بگزارید.

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام
کسی میتونه یک سری اطلاعات در مورد کود های شیمیایی گلی فوسیت ، نحوه ی تولید و پلنت آن بهم بده؟؟!!!
ممنون میشم
سلام
علف‌کش گلایفوزیت یا رانداپ...
این کود نیست دوست عزیز سمه!

اینم پتنتش که فکر کنم تا الان اکسپایر شده دیگه!
http://worldwide.espacenet.com/publicationDetails/biblio?CC=US&NR=3799758&KC=&FT=E&locale=en_EP

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام//
من پارسال کنکور ارشد امتحان دادم ولی ولی مرحله دوم اصلا روزانه جایی قبول نشدم.دلیلش هم بخاطر ضعفی بود که تو درس ژنتیک داشتم.
اگر میشه کتاب ژنتیکی که تستاش تشریحی وکاملا ساده وروان توضیح بده را بهم معرفی کنید.

چرا اینجا همه سوال میپرسن وکسی جوابی نمیده!!!!!!!!!!!!
آخه یکی هم پیدا بشه یه جوابی بهمون بده!

سلام
این کتاب ها رو بخونین مشکلتون حل میشه:

1ـ اصول و مباني ژنتیک بهمن یزدی صمدی
2ـ اصول و مسائل ژنتیک ویلیام استانسفیلد
3ـ ژنتیک از دیدگاه مولکولی(براون)
البته خیلی ساده و روان توضیح نداده! بعضی جاهاش سخته!

کتاب تست های دیباگران هم خوبه بعضی وقتا اما ژنتیکشو نمیدونمموفق باشید :gol:

hana_shnm

عضو جدید
سلام دوستان..من دانشجوی بیو هستم.لیسانسم کشاورزی آزاد بود و به دلایلی برای ارشد مجبور شدم پردیس بیو برم و به دلیل هزینه زیاد برای مقطع بالاتر نمی خوام هزینه ی زیادی کنم و می خوام سراسری قبول شم.شانس قبولی دارم؟؟؟؟منابع اگر میتونید بهم معرفی کنید .مرسی

hana_shnm

عضو جدید
سلام کتاب دیباگران خوبه اما کمی اشتباه داره با این وجود جوابای تشریحیش واضح است.موفق باشی
سلام//

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان..من دانشجوی بیو هستم.لیسانسم کشاورزی آزاد بود و به دلایلی برای ارشد مجبور شدم پردیس بیو برم و به دلیل هزینه زیاد برای مقطع بالاتر نمی خوام هزینه ی زیادی کنم و می خوام سراسری قبول شم.شانس قبولی دارم؟؟؟؟منابع اگر میتونید بهم معرفی کنید .مرسی

سلام برای کسبِ اطلاعات بیشتــر به این دو لینک مراجعه کنید:

بیوتکنولوژی در کشاورزی

منابع بیوتکنولوژی در کشـاورزی

در ضمن برای قبولی در آزمون سراسری باید بیشتر تست بزنی و مرور کنی.
می تونی یه منبع کلی رو انتخاب کنی مثل آموزش دروس گام به گام برای ارشد بیو که مرور کنی و هم تست بزنی.
.
.
موفق باشید:gol:

nazi jooon

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام بچه ها و بزرگترا..
به همفکری همتون احتیاج دارم..
:cry:

به نظرتون تو آزمایشگاه بیوتکنولوژی و کشت بافت چه کارایی میشه انجام داد که توی این دوره زمونه کاربرد داشته باشه!؟!؟
لطفا وارد جزئیات بشوید!

Hamzeh856

کاربر ممتاز
سلام بچه ها و بزرگترا..

به نظرتون تو آزمایشگاه بیوتکنولوژی و کشت بافت چه کارایی میشه انجام داد که توی این دوره زمونه کاربرد داشته باشه!؟!؟
لطفا وارد جزئیات بشوید!

از نظر تجاری اگه باشه من افرادی رو میشناسم که تو ازمایشگاه کشت بافت روی محصول خاص کار میکنن و حتی سفارش هم دارن . که حالا اون بسته به شرایط و اقلیم داره که چه گیاهی باشه ... اما

کارایی هایی که داره مثلا بذر مصنوعی تولید میکنن

ریز ازدیادی و کشت مریستم !! که البته بازم تجهیزات پیشرفته رو باید داشته باشه

ولی یه روش آزمون و خطا هستش کلا کشت بافت و باید کلی رو یه نمونه کار کرد . تا بشه به نتیجه رسید

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
به انضمام صحبت های دوستان عزیزم
مثلا میشه روشی رو برای مقاوم کردم بذر ها در مقابل علف های هرز یا مثلا اصلاح گیاهان دارویی و صنعتی در مقابل خشکی و بی آبی ایجاد کرد.
یه مسئله ی مهم دیگه هم همین خشکسالی و بی آبی هست , یا باید ذخایر آبی داشته باشیم که کشاورزها از آب فاضلاب استفاده نکنن که متاسفانه نمیشه و یا می تونیم بذرهای مرغوبی که بتونن در شرایط بی آبی مقاوم باشن تولید کرد. این موارد بیشتر در مورد اصلاح نباتات کاربرد داره.

ـــــــــــــــــــــــــــ
بذر مصنوعی چی بیده؟!

با اجازه از حمزه ی عزیز:
بذر مصنوعی
فکر کنم بذری که بشه در بستر کشت بافت تولید کرد که مقاوم به شرایط و عوامل محیطی نامساعد و ... باشه.

Hamzeh856

کاربر ممتاز
بذر مصنوعی چی بیده؟!

در واقع یه چیز مث بذر واقعیه که تو محیط ازمایشگاهی تولید میشه و یه محافظ هم داره ... دیگه بیشترشو باید کپی برداری کنم بگم خودم بلد نیستم ...

ولی کاربرداش خیلی زیاده و یه آزمایشگاه پیشرفته میخواد . مث همون چیزی که خیال شیشه ای گفته و همچنین مثلا بعضی ارقام بذر تولید نمیکنن تو شرایط عادی و یا برخی گیاهان از قلمه خوب تکثیر نمیشن و .......

rhd

عضو
سلام بچه ها و بزرگترا..

لطفا وارد جزئیات بشوید!
همونطور که دوستان گفتن کاربردهای زیادی داره: مثلا بعضی از گیاهان تکثیر از طریق بذرشون خیلی سخته و خیلی زمان بر هست اما از طریق کشت بافت راحتتر شده و حتی از یک اندام چندین گیاه کامل تولید میشه کرد. تولید گیاهان عاری از ویروس هم از فایده های دیگه این تکنیک است. تولید بذر مصنوعی هم که بچه ها توضیح دادند. البته این تکنیک روشهای خاص خودشو داره و با تو محیط کاملا استریل شده کار بشه

nazi jooon

کاربر ممتاز
بچه ها از همگی ممنونم...یه سری از پیشنهادا بیشتر برای کارای تحقیقی کابرد داره..ولی من واسه تجاری میخوام..خدا بخواد در فکر راه اندازی یه آزمایشگاه گیاهی م...ولی به جز مسائل مادی و وام و ثبت شرکت و این حرفا اینکه چه کاری انجام بدم فکرمو مشغول کرده...!!!

Hamzeh856

کاربر ممتاز
بچه ها از همگی ممنونم...یه سری از پیشنهادا بیشتر برای کارای تحقیقی کابرد داره..ولی من واسه تجاری میخوام..خدا بخواد در فکر راه اندازی یه آزمایشگاه گیاهی م...ولی به جز مسائل مادی و وام و ثبت شرکت و این حرفا اینکه چه کاری انجام بدم فکرمو مشغول کرده...!!!

اگه بر فرض اینکه همچی آماده باشه و بخواین رو یک یا چند گیاه کار کنید و جنبه تجاری داشته باشه اول از همه باید روش ازدیاد اون گیاه و فرمول و مقیاس مواد مورد نظرشو به دست بیارید . تا جایی که از بعضی از افرادی که تو کار کشت بافت بودن اینجوری شنیدم که اول رو یه محصول کلی تست گرفتن تا به یه نتیجه مناسب برسن و بتونن اون گیاه رو به تعداد بالا کشت بدن .

حالا باید دید که پتانسیل چه محصولی تو منطقه شما بیشتره که از روش کشت بافت به صرفه باشه .

مثلا تو منطقه ما از گونه گردو و استویا و ونوس و .... دارن استفاده میکنن . و قاعدتا هم روش کارشونو نمیگن .
مثلا الان تا جایی که اطلاع دارم تو گیاهان گوشت خوار روی ونوس تونستن یه کارایی بکنن ولی رو گونه های دیگه گوشتخوار هنوز خوب موفق نشدن . ولی بر فرض روی استویا خیلی خوب موفق شدن . باید نوع گیاه رو هم در نظر گرفت .

انشالله که موفق باشید . یهو دیدید همینجا خودمون سفارش دادیم :D

بالا