پرسشنامه درباره ی نحوه ی تدریس در دانشگاه های معماری

nomber_van

عضو جدید
هانی کاملا درسته بعضی از استادا بار اطلاعاتیشون خیلی پایینه در صورتی که کسی که استاد میشه باید مطالعات روز داشته باشه.بعضیا معنی استاد اصلا نمیفهمن چیه شاید.این تو مدرسه شاید قابل پذیرفتن باشه اما تو دانشگاه اصلا.
منم همیشه دوست دارم طرح خودمو روش کار کنم معماری وحتی کلیه رشته های هنر نظر و سلیقه خود شخص مهمه و استاد باید در راستای سلیقه دانشجو نظر بده و کرکسیون کنه اما تو نظر تمام بچه ها دیدیم که نوشته بودن سلیقه استاد اگرم با سلیقه اونا نری جلو اخر سر همون بلایی سر آدم میاد که سر شما امد ولی به نظر من می ارزه که نمره کم بیاری ولی به استاد یاد بدی که من دانشجوام و سلیقه من تو طرحم مهمه.
درسته 100% ولی بعضی از استاد ها هستند که تجربه خوبی دارن ! خدارو شکر من فکر کنم از این یکی شانس اوردم !
در کل نظر من اینه که خیلی امکانات کمه !
اگه سهمیه دانشگاه رو حذف کنن خیلی خوب میشه ! واقعا مسخرهس این سهمیه !! حالم از هرکی اینجوری میره دانشگاه بهم میخوره جدا !! :confused: 15 20 % !!!

rana.7

عضو جدید
اون استاد دیگه واقعا نابغه بوده.ولی غصه ای قضیه رو نخور همیشه آدمایی که کار کپ میزنن یا کاراشونو بیرون انجام میده یا در کل کسایی که کار انجام نمیدن یه جا گیر میزنن تو مقاطع بالاتر تو کار بیرون.تو همه دانشگاها اینجور ادما کم نیستن.معمولا استادی که تجربه کاری بالایی داشته باشه حتما میفهمه.

rana.7

عضو جدید
درسته 100% ولی بعضی از استاد ها هستند که تجربه خوبی دارن ! خدارو شکر من فکر کنم از این یکی شانس اوردم !
در کل نظر من اینه که خیلی امکانات کمه !
اگه سهمیه دانشگاه رو حذف کنن خیلی خوب میشه ! واقعا مسخرهس این سهمیه !! حالم از هرکی اینجوری میره دانشگاه بهم میخوره جدا !! :confused: 15 20 % !!!

استادا 3 دسته هستن:
1.اطلاعات خیلی بالایی دارن و از اینکه اطلاعاتشونو به دیگران بدن و چیزی یاد دانشجو بدن هیچوقت فرار نمیکننوتو تدریس خساست ندارن
2.استادایی که اطلاعات بالایی دارن اما قدرت بیان خوبی ندارن یا بعضیاشونم اصلا دوست ندارن اطلاعاتشونو به کسی بدن
3.استادایی که اصلا تو باغ نیستن فقط خدا بهشون شانس داده

rana.7

عضو جدید
اول میخوام از کسایی که تو این نظر سنجی شرکت کردن و وقت گذاشتن تشکر کنم.
بعد از اینکه نظرای دوستانو دیدم فهمیدم مشکل تو یکی دو تا دانشگاه نیست اکثر دانشگاه ها از نظر سیستم آموزشی مشکل دارند و اولین فکری که به ذهنم رسید این بود که اگر ساده از کنار قضیه بگذریم اوضاع بدترم شاید بشه.ما انتظار نداریم که همه چی عالی باشه ولی حداقل اینجوریم نباشه.شاید ما هم باید کمک کنیم حرکتی کنیم که سیستم آموزشی اوضاش یکم بهتر بشه ظرفیت کلاسا رعایت بشه. استادایی که واقعا چیزی از استادی بلد نیستن کنار گذاشته بشن.از استادا و دانشگاه بخوایم که اردوهای معماری بزارن.و...
شاید اولین حرکتو ما باید انجام بدیم تا به اونا تلنگری بزنیم.درسته که ما دانشجوییم ما باید دنبال مطلب بگردیم ما باید دنبال استاد باشیم همه اینا درست اما اگه استاد و دانشگاه تو تدریس و تربیت یه معمار موفق هیچ کاره هستن پس ما هم وقت تلف نکنیم انقدر بریم دانشگاه چون همون کارو کاملا تو خونه ام میشه انجام داد
اگر قراره کار ما فقط بر اساس سلیقه استاد باشه پس ما کار نکنیم بریم سر کلاس اون هرچی دوست داره بگه ماهم فقط خط بکشیم بدون اینکه فکر کنیم.
معماری یعنی خلاقیت یعنی از فکر خودت کار کردن ذهن خودتو پرورش داد.
یکی از استادای ما که واقعا کارشو قبول داشتم و درک 1 باهاش داشتم کار خیلی خوبی میکرد تو نمره دادن همه بچه هارو بعد از اینکه کارارو میدیدن جمع میکرد درباره کارا نظر میخواست و با نظر بچه ها 3تا از بهترین کارارو انتخاب میکرد.البته نظر خودش تو نمره دادن نظر آخر بود اما همیشه با بچه ها کار میکرد هیچ وقت استاد محوری نبود.و بعد از اون کلاس متاسفانه دیگه استادی که به نظر دانشجو اهمیت بده ندیدم.همون کار باعث میشد که دانشجو حتما کارارو ببینه در موردشون نظر بده کیفیت کارو بسنجه.
البته خود استادام از یه چیزی که شاکین اینه که انگیزه دانشجوها کم شده اما من خودم معتقدم اینم باز از عملکرد دانشگاه و استاده.
میخوام از کنار این نظر سنجی که برای خودم خیلی مفید بود ساده نگذرم آدم وقتی مشکلی داره نمیزاره از این بدتر بشه باید برای مشکلش راه حلی پیدا کنه.ما همون معمارایی میشیم که زیر دست این استادا داریم شاگردی می کنیم اگه بیخیال نشستیم یعنی خیانت به خودمونو مردم کردیم چون یه معمار برای خودش کار نمیکنه برای مردم برای روحیه اونا برای اسایش اونا برای سلیقه اونا کار میکنه.
میتونیم اولین کاری که می کنیم به دانشگاه پیشنهاد بدیم که در آخر هر ترم فرم نظر سنجی تهیه کنن نظر دانشجوهارو در مورد استادا و کلاس و امکانات دانشگاه بدونن.
مطمین باشین که اگه به این موضوع فکر کنین و فکرتون حل کردن مشکل باشه به تعداد کسایی که این مطلبو میخونن و در موردش فکر میکنن راه حل پیدا میشه.

maryampz91

عضو جدید
با سلام به دوستان عزیز و تبریک روز مهندس.

سوالاتی که در زیر می بینید یک تحقیق درباره نحوه تدریس در دانشگاه های معماری می باشد که کیفیت کلاس ها را بررسی می کند.

1)ایا از نحوه اموزش رشته معماری در دانشگاه راضی هستید؟

بستگی به استاد و امکانات و ... داره . از استادای ترم پیش راضی نبودم اما این ترم خیلی راضی ام

2)آیا استادهای دانشگاه متکی به مبانی گذشته هستند یا با توجه به معماری امروز و وضع موجود در کلاس تدریس می کننند؟

بیشتر معماری روز موجود در ایران و اروپا و آمریکا

3)بیشتر طرح هایی که از دانشجوها خواسته می شود واقع گرا است یا بیشتر خیالی است؟

هر دو تا حدودی ولی به نظرم بیشتر واقع گرا

4)آیا استادها بیشتر سلیقه خود را در طراحی دانشجویان اجرا می کنند یا بر اساس سلیقه دانشجوها درباره طرح نظر می دهند؟

مسلما بیشتر سلیقه خودشون اما خوب به سلیقه دانشجو هم احترام می زارن

5)برای بهتر شدن کلاس های معماری و مفید شدن آنها چه پیشنهادی می دهید؟

تعداد دانشجو در هر کلاس باید نهایتا 15 نفر باشه باید از استادای با تجربه استفاده کنند

از تمام دوستان و دانشجویان که نظرهای خودشونو گفتند بسیار ممنونم.

اگر از دوستان کسی مایل بود ممنون میشم که اسم دانشگاه هم بنویسه دانشگاه گیلان - رشت

اینم نظر من . کلا دانشگاه ما بد نیست اما دانشجو ها خیلی کم کارند اگه بیشتر حوصله داشتند استادا هم بیشتر همکاری می کردند

rana.7

عضو جدید
من نمیخوام همه چیو تقصیر استادا بندازم اینم قبول دارم که اکثر دانشجوها کم کارند و بی انگیزه و همیشه از کلاس فراری.شاید خیلی از دانشجوها اصلا علاقه ای به این رشته ندارن و فقط به خاطر کلاس کاری امدن که خودم از این موردا زیاد دیدم من کاری به این دانشجوها ندارم چون از پایه واقعا علاقه ای وجود نداره اما بقیه یه مقدار بخاطر جو کلاس اینجوری میشن.

friend

عضو جدید

سلام به همه همه مهندسا
من ترم 2معماری هستم و تجربه کافی برای باسخ به سولات رو ندارم ولی باز در کل نظرم و میگم!:king:

سوالاتی که در زیر می بینید یک تحقیق درباره نحوه تدریس در دانشگاه های معماری می باشد که کیفیت کلاس ها را بررسی می کند.

خیر
2)آیا استادهای دانشگاه متکی به مبانی گذشته هستند یا با توجه به معماری امروز و وضع موجود در کلاس تدریس می کننند؟
همه چیزی تدریس میشه هرکسی هرچیزی بلدهست و میگه در کل هیچ چیز عمیقی یاد داده نمیشه حالا می خواد برای معماری گذشته باشه یا معماری روز :wallbash:

همه جورش ولی به نظرم بیشتر تخیلیه :hypocrite:

4)آیا استادها بیشتر سلیقه خود را در طراحی دانشجویان اجرا می کنند یا بر اساس سلیقه دانشجوها درباره طرح نظر می دهند؟
قطعا"سلیقه خودشون و به سلیقه دانشجو ارجعیت میدن :evil:

مطاله کتاب توسط دانشجو:(/استاد با تجربه و دلسوز:surprised:/کمتر شدن تعداد دانشجو در کلاس :redface:/ بالا بردن امکانات و...:confused:

دانشگاه آزاد اطراف تهران!;)
اگر از دوستان کسی مایل بود ممنون میشم که اسم دانشگاه هم بنویسه

maral68

عضو جدید

تا حدودی بله

ااااااای ! جدیدآ به معماری روز هم توجه میشه....البته بیشتر گذشته. جدیدا رو خود دانشجو باید ارائه بده...

واقع گرا و خیالی ... 50-50

سلیقه خودشون....دانشجو غلط میکنه از خودش سلیقه ارائه بده....اهه !

سر کلاس حاضر باشید - کتاب بخونید - به استاد اکتفا نکنید - در موضوعات با استاد بحث کنید و حال استاد رو بگیرید .... خیلی حال میده...اینطوری جو کلاس هم بهتر میشه

خواهش میشه

آزاد اردستان
تا حدودی بلهمن با این موافقم که دانشجویی که از لحاظ علمی حال استادشو بگیره خیلی حال میده ولی متاسفانه تو جو دانشکاههای ما این کار عواقب خوبی نداره و.....

YASES

عضو جدید
جواب

جواب

نه زياد

بابا يه چيزي از اول ياد گرفتن بكن اگثرا هم همونارو ميكن . البته بعضي از استادا اينجوري نيستنا

3)بیشتر طرح هایی که از دانشجوها خواسته می شود واقع گرا است یا بیشتر خیالی است؟واقع گراي واقع گرا

4)آیا استادها بیشتر سلیقه خود را در طراحی دانشجویان اجرا می کنند یا بر اساس سلیقه دانشجوها درباره طرح نظر می دهند؟سليقه خودشون

تبريز

mahshid shz

عضو جدید
من میخوام یه صحبت دیگه ای در این مورد کنم و قبل از اون از دوران دانشجویی خودم تعریف کنم
ما یه استاد بسیار باسواد داشتیم که معماری معاصر درس میداد و خیلی هم سخت میگرفت. جوری که اکثرمون دو ترم سرکلاسشون بودیم. من بعد از ترم اول، رفتم پیش ایشون و ازشون پرسیدم چرا به جای اینکه انقلاب صنعتی رو(درس معاصر) یاد بدن، از مباحثی مثل معماری امروز و بناهای جدید صحبتی نمیکنن؟ ایشون گفتن وقت تحقیق رو ندان، بعد من پیشنهاد کردم که اطلاعات اولیه رو بهشون میدم(بصورت پاورپوینت) و ایشون کارها رو تحلیل کنن و اینجوری هم خودم خیلی یاد گرفتم و هم کل کلاس با مباحث روز آشنا شدن
همین روش رو توی تدریس معماری جهان اسلام هم باهاشون پیاده کردم و این شد که از سال سوم دانشجویی تجربه اسیستانت بودن و تدریس رو پیدا کردم

خیلی از دانشجوها منتظر هستن تا استاد کاری کنه
اما به نظرم درست نیست

اون روحیه لازم دانشجو و پژوهشگر بودن کجاست؟

تو مدتی که دارم تو دانشگاه درس میدم، بچه ها رو میبینم که هرچی بهشون میگم، بدون چون و چرا می پذیرن
خیلی وقتا وادارشون میکنم که به دانسته هاشون شک کنن

ولی آخه چقدر من زور بذارم پشت سرشون

متاسفانه ما فقط اشکالات رو از تقصیرات بالادستی ها میبینیم
در صورتی که باید از خودمون شروع کنیم

s0uDe archi

عضو جدید
سلام یک سوال دارم اما نمیدونم تاپیک درست اومدم یا نه:w10:
برای تدریس در دانشگاه های علمی کاربردی یا آزاد یا پیام نور (با مدرک لیسانس و در حال تحصیل در کارشناسی ارشد ) چه شرایطی وجود داره؟ چطوری باید اقدام کرد؟ ممنونن میشم اگه کمک و راهنمایی کنید:w27:

sheshpar

عضو جدید
استادا 3 دسته هستن:
1.اطلاعات خیلی بالایی دارن و از اینکه اطلاعاتشونو به دیگران بدن و چیزی یاد دانشجو بدن هیچوقت فرار نمیکننوتو تدریس خساست ندارن
2.استادایی که اطلاعات بالایی دارن اما قدرت بیان خوبی ندارن یا بعضیاشونم اصلا دوست ندارن اطلاعاتشونو به کسی بدن
3.استادایی که اصلا تو باغ نیستن فقط خدا بهشون شانس داده
سومی رو هستم:biggrin:

من پیام نور درس میخونم کلاسامون تشکیل میشه استادامونم دانشجوی ارشد هستن بد نییییییییییییییییییییییییییییییییتن ولی دانشجوا کم کارن

بالا