پایان نامه پردازش تصویر

amin.moghadam

عضو جدید
سلام دوستان.می خواستم بدونم کسی هست که بتونه به من در پیدا کردن یک موضوع برای پایان نامه ام کمک کنه؟
راستش این درس گذروندم به نظرم جالب میاد اما برای موضوع پایان نامه نمیدونم چکار کنم.
تقریبا میشه گفت زیاد چیزی نمیدونم!:):cry::cry:

amin.moghadam

عضو جدید
در این رابطه مطلب و یا مقاله ای دارید؟
ممنون میشم اگه برام بفرستی.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

hamedraul

عضو جدید
سلام تونستین موضوع برا پایان نامه پیدا کنین؟ منم این ترم پایان نامه دارم ولی هنوز موضوع پیدا نکردم

hoda22

عضو جدید
به نظر من کار پردازش تصویر با متلب خیلی ساده تر هست نسبت به زبان های دیگه

mzolfaghari

عضو جدید
سلام دوستان.می خواستم بدونم کسی هست که بتونه به من در پیدا کردن یک موضوع برای پایان نامه ام کمک کنه؟
راستش این درس گذروندم به نظرم جالب میاد اما برای موضوع پایان نامه نمیدونم چکار کنم.

سلام دوست عزیز
سوالتون مثل پیدا کردن سوزن تو انبار کاهه
پروژه های زیادی میشه تعریف کرد من خودم به بازیابی تصاویر مبتنی بر محتوا به عنوان یک پروژه پر و پیمون پردازش تصویری علاقمندم و کارای زیادی انجام دادم
یا پنهان نگاری اطلاعات در تصویر و یا ....
در خدمت دوستان هستیم
موفق باشید

farzaneh20003

عضو جدید
سلام من این ترم باید پایان نامه ام را شروع کنم.میخواستم راجب پردازش تصویر باشه.میشه راهنماییم کنید که در چه موضوعاتی راحت تر می تونم کارکنم یا منابع بیشتری هست؟

mitra1366

عضو جدید

سلام. به نظر من اگر پروژه تان را در حد کاربردی پیش ببرید بهتره. برای مثال پردازش تصویر در خیلی از زمینه ها تا حال کاربرد داشته که من نمونه های کوچکی را در اینجا خدمتتان عرض می کنم:
کاربردهای پردازش تصویر در پزشکی: مثلاً دریافت عکسهایی مثل رادیولوژی، توموگرافی، دِرموسکپی(عکسهای مربوط به بیماری های پوستی که می شه با دوربین معمولی هم گرفته بشه) بعنوان ورودی و انجام پردازشهایی برای جدا کردن یا تشخیص بخشهای ضایعه مثل تومور، خال، ضایعات پوستی سرطانی و ... و همچنین تشخیص میزان پیشرفت یا بهبود آنها نسبت به تصاویر قبلی بیمار. در نهایت می شه با نوشتن برنامه های مختلفی در این زمینه و قرار دادن آنها در یک سایت، دانش پزشکی را به سمت Telemedicine هدایت کرد.
کاربردهای پردازش تصویر در آموزش: جدیداً بعضی از سایتها امکان آموزش غیر حضوری را به نحوی ترتیب دادند که معلم و دانش آموزان، هر کدام از طریق یک web cam با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. به این طریق که برنامه ای این وسط وجود داره که تمامی دانش آموزان را به اصطلاح می پاد و حواسش هست که اگر کسی حواسش پرت شد، به معلم گوشزد کنه. برای این کار برنامه، ویدئوی مربوط به webcam هر دانش آموز را دریافت می کنه و با تشخیص چهره و سپس تشخیص حالت چهره و چشمها به تشخیص حواس پرتی یا عدم حواس پرتی شخص می پردازه.
کاربردهای پردازش تصویر در راهنمایی و رانندگی: دوربینهای ثبت خلافهای رانندگی، فقط عکس مربوط به پلاک ماشین را تهیه می کنند، اما تهیه قبض مربوط به گزارش خلاف توسط برنامه ای صورت می گیره که با دریافت عکس مربوطه، به خواندن شمارۀ پلاک ماشین می پردازه.
کاربردهای پردازش تصویر در شاخه های نظامی: در این باره زیاد اطلاعات ندارم. ولی خوب هر کسی می تونه متوجه بشه که یکسری مسائل در این زمینه قطعاً با پردازش تصویر صورت می گیره. برای مثال تشخیص مکانهای مورد هدف برای پرتاب بمب با دریافت تصاویر ماهواره ای و دادن آنها بعنوان ورودی، به برنامه های مربوطۀ پردازش تصویر صورت می گیره.
کاربردهای پردازش تصویر در اینترنت: برای مثال interpol می تونه با دریافت تصاویر از سایتهای مختلف به تشخیص تصاویر ***** و درنهایت توقیف سایتهای غیر اخلاقی بپردازه.
در مورد کاربردهای پردازش تصویر در شاخه های مختلف می شه صدها صفحه نوشت.
دوست من، نگران کم اطلاعیتون از پردازش تصویر نباشید. خود من تا پارسال هیچگونه اطلاعی در این زمینه نداشتم اما حالا دارم در زمینۀ پردازش تصویر در پزشکی در شاخۀ Teledermatology کار می کنم(می شه گفت Telemedicine اما در شاخۀ تخصص پوست یا dermatology)
شاید بهتر باشه قبل از هر کاری یک نگاهی به این کتاب بیاندازید: پردازش دیجیتالی تصاویر- رافائل گونزالز و ریچارد وودز- انتشارات پیوند نو(کتاب نیاز)- ویرایش سوم.
موفق باشید.

سلام
ببخشید من میخواستم بدونم کسی در مورد ماشین بینایی چیزی میدونه؟
و اینکه ایا ارتباطی بین ماشین بینایی و سیستم تشخیص چهره هست؟ اگه هست چه ارتباطی؟
اگه مختصرم باشه اشکال نداره:smile:
مرسی

negin17h

مدیر تالارهای مهندسی کامپیوتر و رباتیکمتخصص #C
مدیر تالار
سلام
ببخشید من میخواستم بدونم کسی در مورد ماشین بینایی چیزی میدونه؟
و اینکه ایا ارتباطی بین ماشین بینایی و سیستم تشخیص چهره هست؟ اگه هست چه ارتباطی؟
اگه مختصرم باشه اشکال نداره:smile:
مرسی

دوست عزیز طبیعتاً سیستم تشخیص چون تشخیص چهره از بینایی ماشین و پردازش تصویر کمک میگیره (در مراحل اولیه)
شما مشکلتون رو بفرمایید من تا جایی که بتونم پاسخ میدم :gol:

با سلام
مرسی که توجه کردین
ببینید من موضوع پایاننامم تشخیص چهره هست سوالم اینه که باید تو این زمینه درباره ماشین بینایی هم اطلاعات داشته باشم؟
یعنی میخوام بدونم ارتباطشون چه جوریه؟:w20:
تا چه حد باید در موردش صحبت کنم؟
و یه سوال دیگه اینکه چه جوری میتونم موضوعمو محدود تر کنم؟:question:
اگه راهنماییم کنید ممنون میشم:w16:

mina18

عضو جدید
سلام خسته نباشید موضوع پایانامه من تصدیق اثرانگشت هست اگه کسی توی این زمینه می تونه کمکم بکنه ممنون میشم.

mzolfaghari

عضو جدید
دوستان عزیزی که علاقمند به کار تو زمینه پردازش تصویر و ماشین بینایی و بازشناسی الگو هستند با ایمیل بنده مکاتبه کنند تا بتونم بصورت مجزا به سوالات و مشکلاتتون جواب بدم
mzolfaghari21@gmail.com

پردازش تصویر، تشخیص چهره، تشخیص اثر انگشت ، تشخیص امضا و.... همگی ایمیل بزنید
شاد باشید و برقرار

mahboobeh.

عضو جدید
سلام من این ترم موضوع پایان نامم در مورد بهینه سازی الگوریتم زنبور عسل و کاربردهای آن است. میخواستم کاربردشو تو پردازش تصویر بدونم کسی هست راهنماییم کنه؟

mzolfaghari

عضو جدید
سلام من این ترم موضوع پایان نامم در مورد بهینه سازی الگوریتم زنبور عسل و کاربردهای آن است. میخواستم کاربردشو تو پردازش تصویر بدونم کسی هست راهنماییم کنه؟

سلام
والا الگوریتم های تکاملی که یکیش میشه زنبور عسل معمولا تو کارهای بازشناسی الگو و ماشین بینایی(پردازش تصویر هم زیر مجموعه اش میشه معمولا) برای بهینه کردن وزن شبکه های عصبی و طبقه بندها و یا هرجایی که بخوایم کمیتی رو بهینه کنیم مورد استفاده قرار میگیره
البته خودم به شخصه علاقه ای به این موضوع(الگوریتم های تکاملی) ندارم چون به افراط ازش استفاده شده و بیشتر ترجیح میدم روی متد استخراج ویژگی و طبقه بندها وقت بزارم. در هر صورت کاری داشتید درخدمتم
شاد باشید و برقرار